ONRUST EN STRIJD BIJ DE PROTESTANTSE KERKEN „Vee/ heil en zegen" op een kaartje De twaal Noord-Holland was in het jaar 1952 welvarend OUDEJAARSNUMMER WoensHag BI December 1952 Nieuwe kerkorde kon controversen nog niet geheel overbruggen Gereformeerde synode elf weken bijeen Agrarische bedrijven boerden goed Een paar cijfers Oude Egyptenaren schonken elkaar scarabeeën OUDEJAARSNUMI Infernale bre nog he Als alarm loeide brandweren stee WIE OVER HET KERKELIJK LEVEN in het bijkans vervlogen jaar zijn blik laat gaan, wordt getroffen door het feit, dat bij tal van Protestantse kerk- formaties onrust en strijd gevonden wordt. De gang van zaken wordt in de Nederlands Hervormde Kerk veelal bepaaid door de aanvaarding van de nieuwe kerkorde. Daardoor verkeert deze kerk nog in een overgangstoestand. Een der belangrijkste gevolgen die de K.O. had was voor het richtingsvraagstuk of coals men tegenwoordig zegt: de modaliteiten. Het optreden van een man als Ds H. van Lunzen te Odoorn, een der kopstukken van de Zwingli-groep, bewijst wel dat er tussen orthodoxen en vrijzinnigen nog diepe tegenstellingen bestaan. TOCH ZIJN er ook plaatsen waar men elkander in het gesprek vinden mocht. Het gaat dan meestal om de in- corpatie van de Evangelisatie in vrij zinnige gemeenten >of om het kerkelijk onderdak van de vrijzinnigen in ortho doxe gemeenten. In Arnhem. Utrecht, Den Haag en Middelburg bleek van verzet tegen het optreden van vrijzin nige predikanten waarom men nog niet tot een definitieve regeling kwam met deze minderheidsgroep. Maar ook waar de Gereformeerde Bond invloed heeft waren moeilijkheden (Urk. Ede, Vee- nendaal, Nijkerk). In 1952 werden tal van nieuwe of gerestaureerde kerken of gebouwen in gebruik genomen en vele bouwplannen gemaakt. Nieuwe kerken werden geopend te Emmeloord, Enschede, Harderwijk. Nieuwleusen, Nijkerk, Strijensas en Utrecht. Verwoeste kerken werden her bouwd te Bruinisse, Dussen, Genderen, Meeuwen, Onheusden, de Waal op Texel, de Wilp en Zuidlande, terwijl ook de door brand vernielde kerk te Willemstad weer herbouwd werd. Van de gerestaureerde kerken noemen we die van Ginneken, Deventer, Eist, Hoofddorp, Ingen. Kalenbeirg (O.), Klundert, Leens, Middelharnis. Nieu- ^werkerk (Z), Oldebroek. St. Laurens. Streefkerk, Terheyde (Z-H), Utrecht (Janskerk), Weseoe en Woudenberg. De bekende stichtingen van ds Van Dijk te Doetinchem werden naar Doorn-Driebergen verplaatst, de stich ting „Kerk en Wereld" belangrijk uit gebreid, de Vereniging van ouder lingen en de Federatie van Diaconieën bestonden elk 25 jaar. Tal van nieuwe predikantsolaatsen werden gesticht, en kele opgeheven, terwiil ook een paar combinaties tot stand kwamen. Veel gerucht was er rondom het op treden van de kerkeraad van Hardega- riip inzake diens afwijzen van een Christelijke school. Tal van predikan ten zijn ook dit jaar geëmigreerd waar onder dr K. H. E. Gravemeyer, alge meen gedelegeerde van de generale sy node. Vier predikanten promoveerden tot doctor in de theologie en twee theolo gische hoogleraren (prof. dr J. Linde boom te Groningen en prof. dr S. F. H. J. Bèrkelbach v. d. Spenkel te Utrecht) traden af wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd. Aan de rijksuniversiteit vonden wat de the ologische hoogleraren betreft vijf be noemingen plaats. Onder de verliezen, die de Hervorm de kerk te betreuren heeft, trof het heengaan van nrof. dr J. A. Cramer, ds Jhr. J L. A. Martens van Sevenhoven en dr P. ten Have. Overigens is_ het feit, dat dit maai slechts zeven dienst doende predikanten heengingen even eens een bewiis dat de levensduur van het Nederlandse volk stijgende is. ■ffOOTt j)E Gereformeerde kerken was 1952 een synode-jaar. De gcnaralc svnode van Rotterdam vergaderde niet minder dan elf weken. De synode nam verschillende belangrijke besluiten. 7Ai sprak zich onder meer nit voor hef vrouwenkiesrecht in de kerk, gaf de nieuwe Biib»ivertaling vrii in het ge bruik der kerken met een harteliike aanbeveling, deed stappen om te ko men tot uitbreiding van de bundel „Enige gezangen" en gaf haar aandacht aan het vraagstuk van de verhouding overheid-diaennie, idem aan dat van de vrile tijdsbesteding en aan dat van de psclfec.HacDer. waarbij zii voor in terkerkelijk overleg open blijft staan. Aan hoogleraren, die optreden aan niet-theoiog'sche faculteiten wordt, in dien zii predikant geweest zijn, het ra dicaal niet teruggegeven. Op het gebied van bouwen en restau reren was er ook in deze kerken grote bedriivigheid. Zaandam nam niet min der dan twee nieuwe kerken in ge bruik. Te Bredevoort en 's-Gravenhage- Moerwiik werden nieuwe gemeenten geïnstitueerd. Het. aantal vacatures is dalende getuige bet feit. dat meerdere classes alle predikantsplaatsen bezet zagen. Zeven nieuwe predikantsplaat sen werden gevestigd. De Snembazending der Gereformeer de kerken in bet Noorden jubileerde iri het goud. Correspondentie met_ de vrn- gemaakte kerken paf schier in geen enkele plaats positieve resultaten en het aantal herenioden bleef bii een paar honderd On meerdere nlaatsen werd over de kerkelijke goederen voor de rechter penrocedeerd. In de Gereformeerde kerken is bet emipcatieriifer vrii hoog en tal van predikanten emigreerden eveneens. De commissies van beheer in de Gerefor meerde kerken riepen een eigen organi satie in het leven. Ook werd een stich ting voor 7.ielszorg gesticht. Dit laaz vond in de ner=fcrmeerde kerken r»"' enkele theologische promotie plaats. Ta van predikanten vertrokken naar he buitenland met bijzondere opdrachten teerdere kerken deden een kansel- boodsehan uitgaan in verband met f gevaren van bet moderne leven. (F" belse films, races on Zondag p".7',,]- Gerpformoomie kerken verloren in_ peen enkele dienstdoende predikan door de dood. 1TOOR DE Gereformeerde kerken on derhoudende artikel 31 K. O. zogenaamde vrijgemaakte kerken) w s 1952 bü uitstek een jaar van rouw. A' i haar Theologische Hogeschool ontw len twee hoogleraren namel'ik nrof.' K. Schilder en prof. B. Holwerda M name de eerste heeft aan het thee. logisch firmanent hier te lande ge- schitterd als een ster van eerste groot te. Daarom kwam de generale synode vervroegd te Berkel bijeen. Zij be noemde twee nieuwe hoogleraren maar heeft zich ook uitvoerig bezig gehou den met het ernstige conflict dat in de gemeente Kralingen is uitgebroken en reeds enkele jaren de verhoudingen vertroebelt. Moeilijkheden waren er ook in de kerk van Zwolle en bii de zending. Dit leidde er toe. dat de miss. predi kant, ds S. J. P. Goossens, werd terug geroepen en naar het zendingsveld op Soemba niet weer mag terugkeren. De synode verleende opnieuw aan de studenten preekconsent. De Theologi sche Hogeschooldag werd in Seotember te Kamnen door duizenden bezocht. De strijd over de zogenaamde voort gaande reformatie blijft in deze kerken meningsverschillen oproepen en het op treden van het Gereformeerd Politiek Verbond is daaraan niet vreemd. De langjarige moeilijkheden rondom de fi guur van ds W. G. F. van Herwijnen he.bben zich ook na het door de svnode van Kampen 1951 gegeven eerherstel niet bijgelegd. Tal van gemeenten ver kregen in 1952 een eigen vergadergele genheid. Vijf predikanten vertrokken voor goed naar het buitenland. Meer dere kerken procedeerden over de_ ker kelijke goederen. Meerdere wijzigingen in betrekking tot liturgie werden door plaatselijke kerkeraden ingevoerd. De redactie van „De Reformatie" werd vernieuwd door het sterven van de hoofdredacteur, prof. Schilder. VOOR DE Christelijk Gereformeerde Kerken was 1952 een jaar van on rust in tegenstelling met voorgaande jaren. De objectieve en subjectieve stroming voeren met elkander in deze kerken een stille strijd. Thans vonden afscheidingen plaats te Huizen, Bus- sum, Leersiiui, Eindhoven, Nieuwleu sen en Puttershoek. Deze kerken herdachten het feit dat zij zestig jaar zelfstandig hebben voort bestaan. De jaarlijkse Schooldag in de Pinksterweek te Apeldoorn gehoudèn, stond in dit teken, mede door een ge organiseerde tentoonstelling. Op meer dere plaatsen werd samengesproken met de vrijgemaakte kerkeraad maar tot positieve resultaten heeft, het ner gens geleid. De r.ieuwe vertaling maakt in deze kerken een goede kans. Prof. L. H. v. d. Meiden nam er een actief aandeel aan. Meerdere gemeenten kre gen een nieuwe kerk (Arnhem, Deven ter, Emmeloord). Drie gemeenten moch ten jubileren (Utrecht. Zaamslag, Rot- terdam-W) en Leersum en Naarden ontvingen voor het eerst een predikant. Acht candidaten namen een beroep aan. Een bond van zang- en evangeli satiekoren werd opgericht. De Christe lijk Gereformeerde kerken staan aan de vooravond van hun generale synode, die in 1953 te Leeuwarden bijeenko men zal. BE EVANG. LUTH. kerken mochten in 1952 de hereniging met de Herst. Evang. Luth. kerk een feit zien won den, wat voor de organisatie der kerk ingrijpende gevolgen had. De aandacht van de kerkelijke instanties bleef ge richt op toenadering van recht- en vrij zinnigen. Aan de synode werd een concept-ca- techisatieboek aangeboden. Op tal van plaatsen werd gepoogd het verloren terrein te herwinnen (Twenthe. Ensche de, Goes, Velser,). Het Ned. Luth. ge nootschap voor In- en Uitwendige zen ding vierde ziin eeuwfeest. De Luth. werkgroep voor kerkmuziek was zeer actief. Rotterdam kreeg een nieuwe kerk. De Doopsgezinde Broederschap zag haar historisch kerkgebouw te Amster dam gerestaureerd weer in gebruik ge nomen. Arnhem vierde haar eeuwfeest. De Sociëteit hield zich met allerlei zaken bezig o a. met de predikantstrac- tementen en rle archieven. Van de drie predikanten die door de dood werden weggenomen noemen we ds J. L. Bonga te I,eeuwarden, die ook door zijn dicht bundels bekendheid verkreeg. De Remonstrantse Broederschap heeft zich blijkens de gehouden confe renties in 1952 zeer geïnteresseerd voo- actuelee kwpsties. Arnhem e^ rtnndn kregen een herstelde kerk. Er kwam dit jaar slechts één proponent het pre dikantencorps versterken. In de Geref. gemeenten deden 7<"h geen schokkende zaken voor. Slechts één eandidaat kwam beschikbaar en hij kreeg niet minder dan veertig be roepen. Vaak houden splinterige za ken als kleding en haardracht deze kerken op. Zes nieuwe kerken werden gebouwd (Arnemuiden, Biezelinge, Bra- kel. Hoofddorn. Marknesse en Vèenen- daal). In Brakel vvert een gemeente geïnstitueerd. De Bond van Vriie Evangelische ge meenten was in 1952 op meer dan één gebied actief. Bussum en Goes vier. den een jubileum. Op Sumatra bedrij ven deze gemeenten actief zending. Voor tal van Baptisten gemeenten was het vinden van /ergadergelegen- lieid in 1952 urgent, Harlingen vierde haar gouden jubileum. De Duitse Evangelische gemeente te Rotterdam jubilee-de en dr. Niemöller was feest redenaar. gEZIEN WIJ HET BEELD van Noord-Holland over 1952 in zijn geheel, dan mag met voldoening worden geconstateerd, dat onze provincie in velerlei opzicht economisch, maatschappelijk en cultureel volkomen gezond kan worden genoemd. Zouden wü op deze uitspraak ai een enkele restrictie willen toepas sen, dan is deze in ieder geval van ondergeschikte aard. Onze provincie toch heeft een nijvere bevolking, die weliswaar worstelt met de problt.nen welke kenmerkend zijn voor deze tijd, doch die zij met een prijzenswaardige voort varendheid zo al niet tot een oplossing heeft gebracht, dan toch heeft herleid tot proporties, die maakten dat het maatschappelijke leven zo min mogelijk in zijn voortgang werd gestuit. Een zekere welvaart kan over 1952 aan Noord-Holland en wij doelen hierbij in het bijzonder op het gebied benoor den het IJ niet worden ontzegd, wat in hoge mate te danken is aan de gun stige uitkomsten van de bedrijven op agrarisch gebied, in de ruimste zin des woords. De resultaten van de veehouderij waren zeer bevredigend, de uit komsten van land- en tuinbouw deden daar, zowel wat de grove ais de fijnere cultures betreft, niet voor onder en de bollenteelt behield, ondanks de sterke uitbreiding, haar rendabiliteit. De fruitteelt kon weliswaar niet op zulke goede uitkomsten bogen, doch voor de oogst van dit jaar, die nog goeddeels in de koel huizen geborgen ligt. opent zieh nog velerlei perspectief. Slechts de uitkom sten van de industrie, waarbij we uiteraard een uitzondering maken voor het hoogovencomplex met aanverwante bedrijven, hielden met deze ontwikkeling geen gelijke tred en diverse middenstandszaken vooral gingen te zeer onder de hoge bedrijfslasten gebukt. Werkloosheidscijfers baren zorg CéN VAN DE voornaamste problemen, waarmede men in Noord-Holland kampt, is dat van de overbevolking en de daaruit voortvloeiende werkloos heid. In de eerste plaats openbaart zich dit verschijnsel in de tuinbouwcentra, waar men ondanks de toenemende intensivering van de teelt, een schreeuwend gebrek heeft aan geschik te cultuurgrond, doch ook in de indus trie vertoont zich hoe langer hoe meer het beeld van een stijgend aanbod van werkkrachten tegenover een mindere vraag. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat de werkloosheid beduidend groter is o.m. in de bouwvakken dan het vorige jaar. Recente cijfers staan ons weliswaar nog niet ter be schikking, doch wel mogen wij memo reren, dat reeds in Januari 1952 de werkloosheid een hoogtepunt bereikte met ruim 27000 ingeschreven mannelij ke werklozen. Uiteraard viel gedurende de zomer een daling waar te nemen tot op ruim 18000 ingeschrevenen m de maand Augustus, doch daarna trad weer een beduidende stijging in en de vroeg invallende winter heeft het cijfe' •atuurliik in ongunstige zin geï "luenceerd. De hier boven omschreven verschij' J selen zijn oorzaak geworden van ee j 'oenemende emigratie. Een beduiden aantal personen uit Noord-Holland 1 heeft de vaderlandse bodem vaarwel gezegd om zijn geluk te beproeven in den vreemde, in Australië of Canada 1 en na de zuidelijke provincies leverde Noord-Holland het belangrijkste kwan tum dergenen, die zich met meer of minder succes elders een bestaan trachten te verwerven. Toch is dit aan tal niet zodanig, dat dit bij de voort durende bevolkingstoeneming van door slaggevende betekenis kan worden De oppervlakte van de provincie Noord-Holland bedraagt 287.138 H.A. en de bevolking bestond op 1 Jan. j.l. uit 1.895.242 zielen, wat bij de laatste 10-jaarlijkse volks telling vergeleken een vooruitgang van 120.939 zielen betekent. De kosten van het algemeen bestuur der provincie zijn over 1952 ge raamd op 1.398.106. De uitgaven voor verkeer en waterstaat belie pen over het afgelopen jaar een kleine vijf millioen, evenals die voor arbeid, maatschappelijke teun en voorzorg. Voor volks ontwikkeling en opvoeding werd uim 672.000 uitgegeven en voor economische aangelegenheden uim twee en een half millioen Deze enkele cijfers wij dedet slechts een losse greep uit het ons ter beschikking staande materiaa kunnen ongetwijfeld getuiger van de Lelangrijkheid van onzr provincie en van het onder het provinciaal bestuur ressorterende werk. JjjERLIJK gezegd, ik stuur met Nieuwjaar nooit kaartjes naar mijn familieleden, mijn vrienden, kennissen en relaties. Toen ik in mijn jeugd, na de lagere school, een stel leraren op mij losgelaten zag, die allen aan mijn opvoeding en mijn verstandelijke ontwikkeling zaten te schaven, vond mijn vader het nodig, dat ik bij deze heren op de eerste Januari een beleefd Nieuwjaars kaartje in de bus ging werpen. Hjj zelf verzond er met keurig geschreven adressen ook verscheideneover de post. Ik kon wel gaan lopen. Er waren Ieraren bij, die mij aliesbehalve tot deze nieuwjaarsactiviteit inspireer den en bovendien belandde die eerste keer het veel heil en zegen voor de gymnastiekleraar door onoplet tendheid mijnerzijds in de brievenbus van de man, die mij de geheimen van 'de kwarten - en de kwintencirkel en van de grote en kleine drieklanken moest bijbrengen. Waar het kaarlie, bestemd voor de zangnaedagoog te recht gekomen is, is mij altijd een raadsel gebleven. Janus, de god met de twee gezichten, het goede en het kwade voorstellende, stond afgebeeld. De uitwisseling van ge schenken op de eerste dag van het jaar nam bij de oude Romeinen zeer uitge breide vormen aan. Zo be val keizer Tiberius, dat voor elk geschenk, dat aan zijn paleis werd bezorgd, er vier moesten worden terugge geven. Lange jaren heeft hij dit kunnen volhouden, doch ten slotte moest zijn schatbewaarder hem er toch opmerkzaam op maken, dat deze vrijgevigheid een diep gat in de schatkist begon te slaan. Daarna is een einde aan de gewoonte gemaakt. De kaartjes, die mijn va der vroeger verstuurde, wa ren oprecht bedoelde wen sen voor een gelukkig en gezegend nieuwjaar. De ge schenken van onze verre voorvaderen hadden een andere betekenis. De gevers zochten niet in de eerste plaats het geluk en de voorspoed van vrienden en verwanten, doch zij wa ren beducht voor eigen heil. Door vrijwillige offers meen den zij het noodlot gunstig voor zich te stemmen Zij begonnen het jaar met een goede daad, waarmede zij de goden wilden tonen, dat zij brave lieden waren en hun bescherming verdien den. Snorkende verzen VOOR ZOVER men heeft kunnen nagaan dateert de eerste papieren Nieuwjaars wens van 1466. Uit dat jaar is namelijk een houtsnede bewaard gebleven van een onbekende kunstenaar, die ziin prent van een onder schrift in oud Duits voor zag, waarin hij melding maakt van een geluksschip, dat uit Alexandrië gevaren komt en voor het nieuwe jaar veel goederen mee brengt. Na de vijftiende eeuw is de schriftelijke Nieuwjaars wens steeds meer in zwang gekomen, doch de nieuw jaarskaart is eigenlijk pas algemeen ingevoerd door de 'drukkers van kalenders. Het titelblad van de kalenders, die zij uitgaven, voorzagen zij van een spreuk en een wens, die zij bovendien af- Bizarre en koele gelukwensen MADIEN heb ik geen af zonderlijke schriftelijke Nieuwjaarswensen meer ver zonden. Voor zover men van mij nog de betuiging van mijn medeleven met 't wel en wee van mijn vrien den en kennissen verwacht, hebben een stevige hand druk en enkele vriendelijke woorden plaats gemaakt voor de kaartjes. Dat is wellicht jammer voor de handige uitgevers van de ontelbare mooie en lelijke, ingetogen of bont gekleurde, sobere of van snorkende teksten voorziene Nieuwjaarskaarten. Want ik zal deze dingen niet kopen. Ik troost me met de gedach te, dat die handelaren door mijn minieme behoefte aan hun producten niet armer zullen worden. Er zijn hon derdduizenden mensen, die streng aan de oude gewoon te vasthouden en bii wie deze lieden een dankbaar afzetgebied vinden. Jaren geleden reeds was er vraag naar Nieuwjaarskaarten en over honderd jaar zal dat nog wel het geval zijn. Inderdaad, jaren geleden verstuurde men al Nieuw jaarsgroeten. Hoeveel jaar terug begon men daar eigen lijk wel mee? Het antwoord op deze vraag ligt in de grijze oudheid. Vele eeuwen vóór onze jaartelling schon ken de Perzen en de Egyp tenaren elkaar op hun Nieuwjaarsdag al waarde volle scarabeeën, dat Zijn in de vorm van heilige kevers gesneden stenen. Die scara beeën brachten geluk, zoals ook tegenwoordig nog de Onze Lieve Heersbeestjes, die we met een zachte ver tedering op onze kleren la ten lopen, als ze daarop ge vlogen zijn. Vrijgevige keizer r\E Romeinen gaven elkaar geschenken, waarop of waarin een Nieuwjaarswens was gegrift. Men maakte toen dus nog geen gebruik .van de kaarten, die pas la ter in zwang kwamen. Het oudste Romeinse Nieuw jaarsgeschenk, dat men kent, was een lamp, waar op een Nieuwjaarswens was aangebracht en de kop van «1-iiiy IWCPK Wl4iu)l)fl Een uit 1466 bewaard gebleven Nieuwjaars wens met een oud Duits opschrift zonderlijk verspreidden en die dan als nieuwjaarskaart gebruikt konden worden. Langzamerhand begonnen die kaarten los van de ka lenders te ontstaan, nadat reeds wijzigingen in de af beeldingen en in de spreu ken waren aangebracht. Het vervaardigen van nieuwjaarskaarten werd la ter een winstgevende bezig heid, vooral voor de gelegen heidsdichters, die in steeds „schoner" verzen het heil bezongen, dat zij aan de ontvangers van de kaarten toewensten. Zo'n anderhalve eeuw geleden wist men er wel weg mee. De gedichten konden niet lang en inge wikkeld genoeg zijn. Hoe uitvoeriger en hoe bonter de kaart, des te welgemeen- der was de wens.... zo ge loofde men. Aan papier al leen had men niet meer ge noeg. Men ging aan het werk met veertjes, met pa relmoer, met spiegelglas, met ziide en met andere mate rialen. om daaruit bizarre kunststukjes te wrochten. De wensen met mechaniek jes en de uitschuifkaarten deden hun intrede. Prettige traditie CR BESTAAN tegenwoor- dig nog wel heel bijzon dere exemplaren, doen van dat buitennissige is men toch teruggekomen. Tegen woordig kan men zeer fraaie kaarten kopen, vervaardigd door kunstenaars in hun vak. Bovendien zijn de ge drukte persoonlijke nieuw jaarswensen in gebruik ge komen, die dikwijls lijken op exlibris en de artistieke hand van de maker verra den, of op een humoristischs wijze het veel heil en ze gen overbrengen. De koele, witte kaartjes met alleen de naam van de afzender en een m.h.g. of een G.N. erop en gestoken in smalle envelopjes heb ben zich inmiddels gehand haafd. Hoe de gelukwens dan ook mag worden over gebracht, door middel van een kakelbonte prentbrief kaart, een artistieke, indivi duele kaart, 't zelfgemaak te tekeningetje van't school kind aan zijn grootouders, het eenvoudige witte kaart je, of de handdruk op een van de eerste dagen van Januari, het is een prettige traditie, dat men bij de jaarwisseling belangstelling toont in het persoonlijke le ven van zijn medemens en daarbij de hoop uitspreekt, dat het nieuwe jaar een ge lukkig en een gezegend jaar voor hem zal zijn. Afgegeven Issued: aan U Vertrek vliegtuig: datum Departure aircraft i date 31 December 1950 24.00 uur. Bagagei Baggagei een koffer vol goede voornemens. Agenten stempel Agency stamp PLAATSBEWIJS ^119^0/1 PASSENGER TICKET NR rH 911Z3U/ 1 HEDEN NAAR TOEKOMST 31 December GELDIG TOT EN MET. VALID UNTIL AND 1NCL.» UITGEGEVEN DOOR. ISSUED BY. KONINKLIJKE LUCHTVAART MAATSCHAPPIJ N.V. ROYAL DUTCH AIRLINES HOLLAND Hoofdkantoor Head Office DEN HAAG THE HAGUE Telef. 18 00 70 - 18 35 20 18 30 60 LID VAN DE INTERNATIONAL AIR TRANSPORT MEMBER OF ASSOCIATION (I.A.T.A.) Het plaatsbewijs Is niet strikt persoonlijk» doch geldt tevens voor Uw familie en vrienden* This ticket Is not strictly, personal bat also valid for your family and friends. F l-47Ne/3272- Printed In the Netherlands Een moderne Nieuwjaarswens van de KLM. in de vorm van een passagebiljet geacht. In dit verband zal men in de niet te verre toekomst nog voor gro tere moeilijkheden komen te staan. Er zijn er, die de oplossing van dit probleem trachten te vinden in een uitbreiding van de industrialisatie en het is voornaipelijk de Economisch- Technologische Dienst, die zich hier voor interesseert. Deze heeft o.m. plan nen in voorbereiding of in uitvoering, voor het bouwrijp maken van indus trieterreinen in Hoorn, Enkhuizen, Medemblik en Grootebroek, plannen, die uiteraard goed zijn bedoeld, doch ten aanzien waarvan wij toch tot de grootste voorzichtigheid manen, althans voor zover deze zich niet aanpassen bij de geaardheid van de streek, die allerminst industrieminded is en die ten opzichte van het centrum des lands toch altijd de handicap van haar ge ïsoleerdheid behoudt. Dit had reeds tot gevolg, dat industrieën, die inder daad tot ontwikkeling kwamen, hun zetel naar een meer centraal punt heb ben verplaatst. Waar onze toekomst ligt. IJET VERLEDEN en de toekomst van de kop van Noord-Holland liggen nu eenmaal op ander terrein. De vee fokkerij staat er op een hoge trap van ontwikkeling. Men beschikt er mede over de grootste en modernst geoutil leerde zuivelfabrieken uit den lande en aan de tuinbouwveilingen passeerde in één jaar tijds voor een waarde van meer dan 60 millioen gulden de klok, wat een hogere omzet van 16 millioen gulden betekende in verhouding tot het vorige jaar. De bollenteelt rond Bree- zand en Enkhuizen neemt wij schre ven dit reeds hand over hand toe en bleek in bet afgelopen jaar mede een rijke bron te zijn voor de zo fel begeerde deviezen. Zo is het beeld in het algemeen. Richten we thans de blik nog op be paalde punten, dan blijkt Beverwijk zich ook in 1952 weer op revolution- naire wijze te hebben ontwikkeld van tuinbouwcentrum tot industriestad, een proces, dat zich in de toekomst met kracht zal blijven voortzetten en dat maakt, dat zowel Beverwijk als Vel- sen een grote toekomst tegemoet gaan. De omstandigheden zijn hier, door de aanwezigheid en de uitbreiding van het in wezen monopolistische hoog- ovenbedrijf, zo uitzonderlijk, dat hier generlei vergelijkende maatstaf voor elders in de provincie kan worden aangelegd, zelfs niet voor de Zaan streek, waar de industriële bedrijvig heid over 1952 ook weer bevredigend kan worden genoemd. Welkom vreemdeling. CEN ZICH steeds meer ontwikkelend 1-1 aspect is dat van het vreemdelin genverkeer en aanschouwt men de drommen touristen, die de laatste jaren uitzwermen over Alkmaar, Marken en Volendam, dan kan men zich moeilijk aan de indruk onttrekken, dat de vreemdeling het land boven Amster dam eerst vooi kort heeft ontdekt. Hieruit ontstaat een nieuwe en niet onbeduidende bron van inkomsten, die in 1952 rijkelijker heeft gevloeid dan ooit. Hierbij zouden we echter gaarne teruggrijpen op een Hollandse zegswij ze, n.l. dat men niet de kip moet slach ten, die de gouden eieren legt, m.a.w. niet de vreemdeling moet beschouwen als een uitbuitingsobject en daar heeft men vooral op Marken en in Volendam een handje van. Ook zelfs de Alkmaar- se kaasmarkt ging in de voorbije zomer reeds lichtelijk ontaarden in een souvenir-markten hier moge een waarschuwend woord op zijn plaats zijn, dat men dit niet overdrijven gaat. Natuurlijk zijn er nog allerlei andere aspecten van provinciaal belang, die kunnen worden beiicht. In het uiterste Noorden, in Den Helder, ontstaat een nieuwe marine-stad, die in de toekomst van grote betekenis kan blijken te zijn Meer en meer worden de grote nade len ondervonden van de pontverbin dingen over het Noordzeekanaal en het IJ, doch in het afgelopen jaar namen de tunnelplannen meer en meer ge stalte aan en schijnt zelfs Amsterdam te dezen opzichte uit zijn droom te zijn gewekt. Voorts hebben wij nog niet gesproken over de visserij, die binnen afzienbare tijd, op het IJselmeer al thans, ten dode zal zijn gedoemd. Het was echter slechts onze bedoe ling zo hier en daar een greep te doen en om daarbij tot de conclusie te ko men, dat in Noord-Holland enkele uitzonderingen daargelaten nog al tijd een bepaalde welstand heerst en dat 1952 voldoende perspectief beeft geboden om met vertrouwen en met gematigd optimisme het nieuwe jaar tegemoet te treden, zulks in de over tuiging, dat het waarachtig wel weer zal gaan. JJET JAAR, DAT THANS weest. Verschillende bi ende vuurzee in het tehuis i hen de hemel rood gekleur omgeving tot een voortduri den in 1952 drie doden te len wij dit overzichtje gedei den bekomen bjj de brand Oudorp overleed, alsmede Kwantes, die beiden slacht y^LS de dag van gisteren rampzalige nacht van de ari voor de geest, toen 130 lieden uit Alkmaar, Berge Heiloo, Lang'dijk, Koedijk wijk een gigantisch gevet om het behoud van het i terlicht". Men moet diep geelde documenten over strijding in Alkmaar duil brand te vinden van geli Tweehonderd drie en vijfti dagen en rond vijftig inv pleegsters en dienstboden na één uur verrast door eer ke door het onoordeelkur van een kooktoestel in één mers ontstond. Onder leic directie van „Westerlicht" e ga en met medewerking velen werden de bejaarden en tijdelijk in het Centraal de Muziektuin, de Pius Stic en Bosch" te Bakkum en b culieren ondergebracht. Intussen had de vuurzee gehele rechtervleugel vers verden de zeven brandwee prachtige eendracht slai doodsvijand. Om vier uur kranige brandweerlieden de geven, dat zjj het grootste het gebouw zouden behoudi bleef men doende met de Was er vreugde over dit x voldoening werd overschad rouw over de tragische d( vrouw Blom en de heer Ki financiële schade, welke d kerden hadden geleden. „W inmiddels in oude glorie her weken geleden is het tel heropend, FvE BRAND in „Westerlic! afgegaan door 'n ogenscl duidend brandje in de wc heer G. Visser aan de But te Oudorp. Met schuimb slaagde men erin het vuur i feit zou hier niet vermeld den als het binnenbrandje gevolgen had gehad. De 10- Visser, de op een noodbed lag, had door de vlammei den bekomen en overleed dag aan deze verwondingei Op 25 Maart bereikte d Vrijwillige Brandweer het de burgemeester van Uitgi stentie te verlenen bij eet in de fabriek van de fa. S de Schevelstraat. De kra< oostenwind, die een dichte veroorzaakte, leverde erns' voor de omgeving. Dank treden van de corpsen E maar en Limmen kon di perkt blijven tot de fabriel gebouwde woning. Het zou voorjaar won wederom een brand van tantie onze kolommen vuld honderden jaren oude boe de Huiswaarderdiik, welke gebruikt als stalling en brandde totaal uit. De bre Alkmaar en Koedijk konc hinderen, dat mej. A. Muit W. de Jager en J. Moeye: voor een zeer klein bedr waren, ernstig werden ge> de Huiswaarderdiik op de gemeenten Alkmaar en Bergen is een kleine staj brak brand uit een villa weg 19. een vlammenspel Vrijwillige Brandweer va een corps van do Alkm weer werd bestreden. Tij vige onweder, dat zich in 2 Augustus boven onze o lastte, werd de kapitale 1 de heer C. Laan aan de Pre 4 te Oudorp door het hei troffen. Het rieten dek paf veel voedsel, dat de bra Alkmaar en Oudorp, die Eén van de fraaie lam duingebied, dat thans i pleegt te noemen. Het jaar vele toi

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 24