LAATSTE NIEUWS finale uitverkoop wegens opheffing LI ND Hz* 7°> Balans OPRUIMING De kapperszaken en foto-ateliers mogen langer geopend zijn Thijs Sterk, de tekenaar van onze Oudejaarsprent LECTORIUM ROSICRUCIANUM UW NIEUWS UIT EGMOND AAN ZEE Schipper Ten Bruggencate maakte laatste reis met President Steyn In „De Boei werd voorlopig alscheid genomen Schilderij van Drozd als herinnering Dl laatste oefentocht van de President Steyn onder schipper ten Bruggen cate verliep uiterst vlot. Na afloop van de tocht verenigden de bestuursleden van de plaatselijke commissie en schip perden bemanning van de boot zich in café de Boei voor een voorlopig af scheid. Kaasinvoer in V.S. wordt vrijgegeven Sterke beperking op de invoer van melkpoeder Churchill naar de V.S. vertrokken Oostberlijns politieman doodgeschoten Australië sloeg de V.S. met 4-1 De heer A.M. Middelhof! ten grave gedragen Begroting 1953 biedt een gunstig bee'd Langendijk Arbeider maakte val van steiger 'n Ttejnn&tyt vnJki.., Geen jaarlijkse opruiming maar Spotkoopjes in BONTMANTELS STOFFEN MANTELS HOEDEN KOOPJES KOOPJES OMZET VERGROTEN Grote partij COUPONS en RESTANTEN voor SPOTPRIJZEN Manchesietbroaken, Mouwvesten, Overalls m 207D Kortingj I WOENSDAG 31 DECEMBER 1952 itige thee soorten en gCHIPPER ten Bruggencate maakte Maandagmiddag zijn laatste reis als schipper van de President Steyn, daar hij heeft gemeend wegens zijn leef tijd zijn plaats aan een jongere kracht te moeien afstaan. Wie schipper ten Bruggencate kent, weet hoe zeer dit besluit hem zwaar zal zijn gevallen. Het reddingswezen lag hem zeer na aan het hart. Lange jaren maakte hij deel uit van de bemanning, eerst van de roeireddingboot, daarna van de motor-strand- reddingboot, om ten slotte in 194G, na het overlijden van schipper Jan van der Plas, benoemd te worden tot schipper. Hiermede ging 'n hartewens in vervulling; en het geschenk, dat hij op buitenge woon hoge prijs stelde. Hij hoopte, dat de geest onder de bemanning altijd zo goed zou blijven als thans. Ook hoopte hij onder zijn opvolger nog eens met de boot mee te mogen varen! Hierna bleef mén r.og enige tijd ge zellig bijeen. Het officiële afscheid za' eerst later plaats hebben en dan zal tegelijk .de nieuwe schipper geïnstal leerd worden, die nog door het hoofd bestuur moet worden benoemd. Burgemeester Niele bracht schipper ten Bruggencate hier voorlopig dank voor zijn werk, waarvan hij een en an der releveerde, o.a. de redding van1 de bemanning van de Poolse trawler Drozd, die een mooie bekroning van dit werk was. Hij gevoelde, hoe zwaar dit afscheid schipper ten Bruggencate viel en het deed hem daarom genoegen, dat hij niet geheel afscheid nam, maar in andere functie nog aan het reddings wezen verbonden zal blijven. Hij hoop te dat hij dit werk nog vele jaren zou kunnen doen. De reserve-schipper, Corn, van Pel, vertolkte de gevoelens van de beman ning. De geest was altijd even prettig en de samenwerking liet niets te wen sen over. Als blijk van waardering bood hij namens de bemanning een schilderij aan van de Drozd, als herinnering aan de laatste redding. Dit fraaie schilderij is vervaardigd door de Egmondse kunstschilderes, mevr. G. Schakel Braakensiek. Bewogen dankte schipper ten Brug gencate voor de waarderende woorden (Ongecorrigeerd) JJE Amerikaanse importbeperkingen op Goudse en Edammer kaas en caseïne zullen worden opgeheven, doch de in voer van melkproducten in poeder- vorm zal daarentegen worden beperkt, aldus heeft het Amerikaanse ministe rie van Landbouw gisteren meegedeeld. De import van melkpoeder zou vol gens deze verklaring de oorzaak zijn van een scherpe prijsdaling van de in de V.S. geproduceerde boter en melk poeder. In het eerste kwartaal van 1953 zul len slechts 3 millioen kg gewone melk poeder worden ingevoerd tegen 18 mil lioen kg in dit jaar. Als landen, die het eerst door deze invoerbeperkingen zullen worden getroffen, worden ge noemd op de eerste plaats Nederland en vervolgens Zweden, Nieuw Zeeland en Denemarken. In Den Haag, waar van dit bericht nog geen officiële bevestiging is bin nengekomen, acht men de nieuwe be perkingen op de invoer van melkpoe der van nog ernstiger aard voor Neder land dan die, welke op kaas hebben gerust. In 1951 voerde alleen Nederland w totaal reeds 2 millioen kg melkpoe der naar de V.S. uit. Engelands eerste minister, Winston Chi rchill, js vandaag met dc „Queen Elizabeth" naar de V.S. vertrokken, waar hij informele besprekingen zaï voeren met generaal Eisenhover, de nieuwgekozen president der V.S. Churchill zal generaal Eisenhower de volgende week ontmoeten, voordat mj naar Jamaica gaat om daar vacan te te houden. Eind Januari keert de Britse premier naar Engeland terug. Churchill wordt op zijn reis naar de v.S. o.m. vergezeld door leden van zijn gezin en de nieuwe Engelse ambassa deur in Washington, sir Roger Makins. Het Oostduitse persbureau ADN deelt Wede, dat volgens een verklaring van het hoofdkwartier van de Oostduitse volkspolitie een jonge politieman, Hel- •nuth Just, nabij de Franse sectorgrens door bandieten, die op korte afstand achter zijn rug op hem het vuur had den geopend, gedood is. Het voorval speelde zich Dinsdagavond af. ADN voegde er aan toe. dat deze daad het gevolg is van de „geweten loze haatcampagne van dp laatste da- Ben". De moordenaars zouden niet ont komen. Tot nu toe zijn de daders niet gevonden. S'riir/ om de Daviscuo De Challenge-round om de Davis Cu;, te Adelaide is door Australië gewonnen met 4-1. Sedgman, die op een gegeven (homent met 1-5 tegen de Amerikaar frabert achterstond, wist desondanks deze set te winnen. Het laatste enke. spel. tussen McGregor en Seixas, werd de Amerikaan gewonnen met 6-3, 8-6, 6-8, 6-3. VERVOLG STADSNIEUWS Vanmorgen is door velen een laatste groet gebracht aan de heer A. M. Mid- delhoff, wiens stoffelijk overschot op het R.K. kerkhof St Barbara aan de schoot der aarde werd toevertrouwd. In de parochiekerk van de H. Domini- cus werd een Requiemmis opgedragen door kapelaan R. Middelhoff uit Am sterdam, een zoon van de overledene. In de kapel verzamelden zich intussen tal van vertegenwoordigers van de or ganisaties, waaraan de heer Middelhoff zijn werkkracht heeft gegeven. He* Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, waar hij dertig jaar werkte, was vertegenwoordigd door de dijkgraaf mr A. Kamp. Ook vele oud collega's gaven van hun belangstelling blijk. Nadat kapelaan Middelhoff in de kapel de absoute had verricht volgde de bijzetting van het stoffelijk overschot in het familiegra'f. Marktoverzicht Purmerend Aangevoerd ♦erden 383 runderen, W.o. 140 vette koeien van f 2f 2.85 per kg. Handel vrij stug. 68 melk- en kal koeien van f 680f 1100. Handel stil. 132 geldekoeien van f 575f 775. Han del kalm. 9 pinken van f 400f 575. Handel stil. 18 graskalveren van f 190 tot f 300. Handel stug. 8 vette kalveren van f 200—f 410. Handel goed. 247 nuch tere kalveren v. d. slacht van f 40 f 100. Handel vlug. Nuchtere kalveren voor de fokkers van 70f 120. Handel vlug. 16 stieren van f 725f 1400. Han del stug. 1004 vette schapen van f 80— f 127.50. Handel stug. Lammeren van f 60—f 90. Handel stugger. 20 bokken en geiten van f 10—f 50. Handel stug. 95 vette varkens f 1.80f 1.90 per kilogram. Handel kalm. vette zeu gen f 1.62—f 1.68 per kilogram. Han del stug. 27 paarden van f 600 tot f 950. Handel stil. Totaal 1784 dieren 1400 oude kippen en hanen, rode en witte van f 2.15f 2.30 per kg. 250 oude kippen en hanen, blauwe van f 2 30—f 2.50 per kg 150 jonge hanen, blauwe van f 2.35f 2.40 per kg. 200 eenden van f 1.50f 2 per stuk. 800 konijnen van f 3f 8 per stuk. 60 ganzen van f 8f 9.50 per stuk. Een stugge markt. Eierenvelling 45000 kippeneieren van f 17—f 18 per 100 stuks. 60000 eenden eieren van f 13.65f 13.98 per 100 stuks. 4000 kipeieren van f 16.50f 17.50 per 100 stuks. 1000 eendeieren van f 13 per 100 stuks. Men kan niet zeggen dat de laatste marktdag in 1952 volkomen geslaagd was. In de eerste plaats waren de aan voeren niet groot, maar over 't alge meen wfs de handel heel kalm of stug te noemen. Alleen de nuchtere kalve ren maakten een uitzondering. De prijzen waren haog. Ook zijn er nog steeds kopers voor de fokkers. De beste daarvan zijn dan ook prijzig. Met de vette koeien ging het vrij stroef. Er was geen jroot aanbod, maar de vraag wrs ook niet groot, zodat men al een prima beest moest hebben wilde men de hoogste notering halen. Ook met de slachtstieren was het vrij kalm. Op de geldemarkt was niet veel drukte. Op de verse-markt was het in de vroegte heel stil, later op de d?g kwam er wel meer belangstelling, zodat de verkoop mede door het kleine aanbod iets beter werd. Voo- de pinken was weinig belangstelling. Graskalveren waren lager in prijs. Op de wolveemarkt was de gang heel kalm, zowel voor de vette schapen als voor de lammeren. Op de vette varkensm?rkt was de vraag niet zo groot, maar daar het aanbod in de vroegte al zeer klein was, was de inzet van de prijs voor de beste 1.90. Toen de aanvoer toenam, werd de orijs weldr? lager Vette zeugen gin gen vrij stug van de hand, evenals de paarden. De pluimveemarkt bood het zelfde beeld. ring ward voor kennisgeving aangeno men. De heer Keesom klaagde over een sloot,, die door de gemeentereiniging bevuild werd. Voorzitter zegde een on derzoek toe. Aan het einde van de ver gadering wenste de voorzitter de leden van de Raad en de pers een prettig nieuwjaar toe. Raad van Nieuwe NierlorD beslist: In de raadsvergadering van Nieuwe Niedorp, die onder leiding van burge meester Baken werd gehouden, werd besloten te bepalen dat dc kappers winkels geopend mogen zijn van 18.30 tot 19.00 en in de periode van 15 Anril tot 15 September tot 19.30 uur. Foto ateliers mogen geopend blijven tot 19.00 uur, evenals zaken waarin in hoofd zaak tabaksartikelen worden verkocht. Bij de woning van de heren Schutte en Bakker, eigendom van de gemeente, zal een schuurtje worden gebouwd, waarvan de kosten worden geraamd op f 1300.—. Huurverhoging zal niet wor den toegepast. De fraude-risicoverzeke ring werd verhoogd tot f 7000.De be groting voor 1953-werd aangeboden en deze zal in een commissievergadering worden onderzocht. De voorzitter deel de mede, dat de begroting een gunstig beeld te zien geeft en een post on voorzien zal bevatten van ruim f 7000. Mevrouw T. Stapel-De Vries werd ge kozen tot bestuurslid van de dienst Maatschappelijk Hulpbetoon. Tot be stuursleden van de Ned. Herv. wezen administratie werden herkozen de he ren J. Kooij en C. Goet. De voor sub sidie in aanmerking komende kosten voor de Sint Martinusschool werden vastgesteld op f 3557.waarbij werd opgemerkt dat een bedrag van f 150. was afgetrokken omdat het schoolbe stuur ten onrechte een post op de re kening had gezet voor rente van op genomen kasgeld. Vastgesteld werden de normen voor bijdrage in de kosten van vervoer van leerplichtige kinde ren, aangepast aan de duurdere levens standaard. Bij de controle van de wo ningbouwvereniging „Algemeen Belang" werd een kasteveel van f 100.ont dekt. Dit teveel zal op de algemene reserve worden geboekt. Het bekende verzoek van BLZ en van de BNOB over kerstgratificaties en steunverbete- BROEK OP LANGENDIJK. Bij werkzaamheden aan de nieuw te bou wen Chr. Huishoudschool, in het uit breidingsplan te Broek op Langendijk, viel de 28-jarige arbeider R. M., wo nende aan de Prinses Irenestraat, van een negen meter hoge steiger. De oor zaak was het breken van een paar steigerpalen, z.g. „kortelingen". Met een ernstige hoofdwonde werd M. naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Dokter Manjuro had de eer ste hulp verleend. Het slachtoffer heeft waarschijnlijk nog een paar rib ben gebroken. Zijn toestand is bevre digend. Een andere arbeider, die op dezelfde steiger aan het werk was, viel op een lager gelegen stellage. De ze arbeider bezeerde alleen zijn schou der. Door de rijkspolitie en de arbeids inspectie wordt een nader onderzoex ingesteld. Uitslagen „Damlust" ZUID-SCHARWOUDE le klas: A. v. d. WelleTh. de Haas 02, P. Beers —Joh. Huitema 20, C. B.Ik—J. Zijp 20, K. v. d. HovenA. Goudsblom 20, N. JolC. Schuffelen 20. 2e klas: P. BalderD. Hoogeboom 02, A ZuidscherwoudeC. J. Cools 11, P. MienesJ. Weel 11. 3e klas: A. MoskP. Bekker 11, P. Kramermevr. den Hartigh 02, P. den HartighH. Engeringh 1 FRAAI SUCCES VOOR LID EXCELSIOR NOORD-SCHARWOUDE Door de heer W. Kaan, lid van de harmonie „Excelsior", werd met succes deeige- genomen aan het solistenconcours van de muziekvereniging „Eensgezindheid" te Egmond-Binnen. De heer Kaan speelde daar het num mer de eerste Caprice de Concert van Edmond Avon, waarmede hij in de Ereafdeling een le prijs behaalde met 246 punten. B^OMMINCÊN IIMUIDEN Besom, van Dinsdag: IJm. 21 Gilria f 15090, IJm. 1832 Vikingbank f 15400 IJm 99 f 5590, IJm 227 f 165, IJm 213 f 210, IJm 226 f 103, IJm 249 f 84. Per 1 kg: heilbot 2.702.20, gr. tong 2.65—2.35, grm. tong 2.11—1.90, kim. tong 2 29—2.24, kl. tong 1 2.47—2.20. kl. tong 2 1.64—1.60. tarbot 1 2.95-2.30. Per 50 kg: schartong 3623. gr. schol 3432, grm. schol 4439. kim. schol 51 45, kl. schol 1 47, kl. schol 2 4122, schar 3914, bot 26. makreel 3123. Per 50 kg: gr. schelvis 5137. grm. schelvis 5537. kim schelvis 3629. kl. schelvis 1 3828, kl. schelvis 2 27 10, wijting 168, grote gul 3427, midden gul 2916.50, kleine gui 15—12. kl. haai 2624, ham 80, kim hake GO, kl. hake 1 50, poontjes 25.50 23, kl. koolvis zw. 16.5015, kl. koolvis wit 21—18. Per 125 kg: kabeljauw 201132 gr. koolvis zw. 4839.50, gr. koolvis wit 60—48, Gr. Leng 67—64. Aanvoer: 50 kisten tong en tarbot. 1 kist heilbot. 4 kisten tongschaar en schartong, 80 kisten schol. 25 kisten schar, 3 kisten bot. 244 kisten makreel 387 kisten schelvis, 720 kisten wijting 69 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten leng, 20 kisten kl. haai. 1 kist ham. 2 kisten hake. 13 kisten poon. 81 kisten koolvis. 15 kisten diversen. De aanvoer bedroeg in totaal 1720 kisten. Generaal Winkelman werd gecremeerd Gistermorgen heeft een klein aantal vrienden en belangstellenden het stof felijk overschot van de oud-opperbevel hebber van Land- en Zeemacht, gene raal H. G. Winkelman, naar het crema torium te Velsen uitgeleide gedaan. Aanwezig waren o.m. admiraal C. E L. Helfricb en de generaals Th. Mathot en J. D. Scheoers en een deputatie van de Stichting Nationaal Legermonument Grebbeberg. Man in Wi'helminakanaal geraakt en verdronken De 26-jarige arbeider A van Son te Tilburg is gisternacht in het Wilhel- minakanaal geraakt en verdronken De man is waarschijnlijk door de duis ternis misleid. Hoewel een voorbij gan ger pogingen in het werk stelde de drenkeling te redden, slaagde hij daar in niet. Later in de nacht is het stof felijk overschot opgehaald. C\NZE familie rekent het ons zwaar aan, maar nochtans behoren wij tot die lieden, die geen weemoed voe len, als er wederom een jaar in de vuilnisbak gaat. (Om nu eens niet te zeggen: ten einde neigt). Nuchter verwijderen wij de oude kalenders en onze oliebollen zijn altijd koud. want die eten wij pas bij het ont bijt op Nieuwjaarsmorgen. WJANT wat is er eigenlijk weemoedig aan een jaarwisseling? We zijn ons er allen van bewust, dat de tijd nu eenmaal voortgaat. De eerste April oi een Maandagmorgen is in dat opzicht even ontroerend als de eer ste Januari, Ja, bij iedere minuut die verstrijkt, zouden we eigenlijk het glas moeten heffen en elkander toeroepen: alle goeds, hoor makker \VJ1J mensen zijn dwazen. Driehonderd vijf en zestig dagen laten we als water tussen onze vingers weg lopen en als we het rondje vol heb ben, zeggen we opeens: „Verhip, een nieuw jaar", en dan beginnen we ijlings met preken en goede voornemens op te diepen. JA. je merkt wel iets van die goede voornemens. Zelfs wij hebben dat Nog onder de koffielajel op Nieuw jaarsdag wensen we hen, die ons het naaste zijn, een gelukkig nieuw jaar, tot ze het zelf vervelend vin den. En dan beginnen we welge moed aan de tweede Januari. De laatste vreugde over het nieuwe jaar bestaal dan uit het indienen Van de kinderbijslaglijsten. pOEDE voornemensvrome wensen, hoop en wanhoop, waarom zijn zij er op de eerste Januari? Brengi 1953 een oorlog?, vraagt men. Waarom zegt men op de ochtend van elke willekeurige dag niet: „Zou er vandaag oorlog komen?" Een dag en een jaar, een uur en een maand; het zijn allemaal scha duwen, om met Rhynvis Feith te spreken. En goede voornemens? We nemen ons immers minstens drie maal per week voor om het roken te laten. En het lukt ook. Minuten lang soms. Wij stellen aan de lezer voor: Realisme met een drang tot ze texpressie Beter nog dan door middel van een foto kan men een levend kunstenaar aan zijn publiek voorstellen aap dc hand van zijn werker. Zet niet Felix Tim mermans als motto boven zijn roman over Pieter Brueghel: „Zo heb ik u uit uwe werken geroken"? Het is daar om mot trots en vreugde, dat wij op de voorpagina van ons Oudejaarsnummer een tekening van de Schoorlse schild r cn glazenier Thijs Sterk reproduceren. Over dc zin van deze voorstelling wordt de lezer elders ingelicht. Hier mogen enkele gegevens omtrent de persoon van de maker een plaats vinden. Thijs Sterk is in 1913 in Ouderkerk aan de Amstel geboren. Hij md er op de dorpsschool 'n onderwijzer, die hem niet alleen de vereiste „nuttige kundigheden" bijbracht, maar die bo vendien door zijn welhaast revolution- nair tekenonderwijs de artistieke be gaafdheid van zijn pupil stimuleerde. Meester bleek bovendien een zeer goed amateur-schilder te zijn geweest, die zijn talentvolle leerling na zijn dood zijn schilders- en tekenmaterialen ver maakte. Het was voor Sterk een aan sporing, om de studie ernstig aan te vatten. De tekenares Tiny van Doornik leidde hem op voor de akte tekenen, aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam volgde hij daar na eerst de avond- en later ook de dag- lessen. Een beurs van het Westerwoudt- fonds maakte zulks mogelijk. Sterk stu deerde onder leiding van de professoren Jurres en' Campendonk en later in de vrije schilderkunst onder prof. Wolter. Nadien heeft hij zich in de glasschilder kunst verder bekwaamd, o.m. op het atelier van Joep Nicolas. Hem trok namelijk sterk de toege paste beeldende kunst: het scheppen van muurschilderingen en ramen. Dat •blijkt ook wel uit de lijst zijner werken: ramen in het raadhuis te Amstelveen en dat te Urk, een gevelversiering in ce ramiek in het hoofdgebouw der vis- afslag te IJmuiden. een groot raam en enige muurschilderingen in de r.k. kerk te Nibbixwoud, een groot glasraam in het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen om er enkele in onze omgeving te noe men. In 1940 heeft Sterk de Willinck van Collenprijs van de Amsterdamse ver eniging Arti et Amicitiae gewonnen. In verscheidene plaatsen heeft hij reeds geëxposeerd. Hoewel de gebonden kunst hem het sterkst trekt, zoekt hij hierin toch vel degelijk ook naar zelfexpressie. Hij re kent zich tot de realisten onder de schilders, met een sterke drang naar expressie. Er zitten, zoals we hebben kunnen zien, ongetwijfeld expressionis tische trekken in zijn schilderijen, hoe wel in een prent als de thans gepubli ceerde, zeker niet minder decoratieve elementen aan te wijzen zijn. Sterk beschouwt lijn en kleur als middelen, om een emotie over te dra gen. Hierin bevrijdt de schilder zich van de spanningen, die zich in zijn geest ophopen. Wanneer het kunstwerk deze spanningen zuiver voelbaar maakt en dus op de beschouwer kan over dragen, is het geslaagd. Er is dus con tact met een beschouwer nodig. De be vrijding is dan ook pas volledig, wan neer een kunstenaar zich verstaan weet. Daarbij komt nog, dat Sterk zijn werk in aanzienlijke mate ziet als gemeen schapskunst, waarin datgene tot uit drukking wordt gebracht, dat een ge meenschap verbindt en ontroert. J Internationale School van het Rozekruisers Genootschap Bakenessergracht 11-15, Haarlem Behalve te Haarlem, ook inlichtingen op Woensdag en Zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur of na afspraak 's avonds, in Alkmaar Oudegracht 114, Tel. 2618, en voor Zaandam op de zelfde tijden aan de Heren straat 1. Tel. 2109. Nieuw product bekend maken? Op de meest afdoende wijze kunt U dit be reiken door Uw advertentie in deze courant te plaatsen U bereikt dan een koopk ra c hti g publiek. Vana' Vrijdan 2 Januari, 9 uur 12 Speciale Aanbiedingen BADDOEKEN frisse strepen 89 et. GESTREEPT PYAMAFLANEL frisse strepen 98 ct. KATOENEN WERKSOKKEN alleen zwart 98 ct. KUSSENSLOPEN royale maat 1.46 FLANELLEN DAMESPYAMA'S, alle maten 6.98 BRABANTS BONT, rood en groen ruitje nu 94 ct. LAKENS 150 x 220 4.39 FLANELLEN NACHTHEMDEN 4.98 STAALDRAAD MATRAS, 2 pers. 10 jaar garantie 29.50 JAEGER WOL 100 gram 1.22 DAMES ONDERJURKEN wit, met schouderband 2.49 BEDSTELLEN met kussens, gebloemd damast 1 persoons 26.90 2 persoons 48.50 I. Fnidsen 89 Alkmaar

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5