Wethouder Van Slingerland verzet zich tegen intering van reserves H Alkmaar was het toneel van hevige straatgevechten MB®. Kaasexpresse Amsterdam-Alkmaar Ruim f 110.000 op begroiing voor nieuw Consultatiebureau Reiniging krijgt vijfde roltrommelaulo Orthopaedisch chirurg verlaat Alkmaar AGENDA KvK. bestaat op 1 Mei 100 jaar Burger kreeg schot in zijn kaak sergeant aan buik gewond Suggestief gevecht onderden profiteerden Voor Duizenden Concert van Accordando werd prettige muzikale ervaring Solistische medewerking van Erna Spoorenberg, Henri Welbooren en Piet Kee Directeur VVV afgetreden Wintermantels en Swaggers DINSDAG 6 JANUARI 1953 Zelfbeheersing van gemeenten is dringend nodig HE BEGROTING van de gemeente Alkmaar voor 1953 Is, tengevolge van het feit, dat er niet op hogere uitkeringen uit het gemeentefonds kan worden gerekend niet sluitend te maken, tenzy men uit de batige saldi van de vorige jaren een bedrag van 107.823,opneemt. Hiertoe wil de meerderheid van het college van B. en W. overgaan, maar de wethouder van financiën, de heer Van Slingerland, is het met dit standpunt niet eens. Zijns inziens dient men. om het populair te zeggen, de tering naar de nering te zetten. De andere leden zijn daarentegen van oordeel, dat de normale werkzaamheid van de gemeente besturen niet mag worden besnoeid door een beoordeling van buitenaf, waar bij onvoldoende rekening wordt gehouden met de behoeftefactor van de ge meenten. Is deze, uit de financiële verhouding tussen gemeenten en Rijk voort vloeiende factor reeds principieel in strijd met een juiste opvatting van het eigen meesterschap van de gemeenten, groter nog wordt het bezwaar nu jaar op jaar blijkt, dat tegenover de hogere uitgaven geen evenredige verboging van de inkomsten staat, omdat de gemeente hierover geen zeggenschap heeft, li. en W„ de meerderheid althans, achten het verantwoord het overheidsbeleid in de begroting tot uitdrukking te brengen zonder gehinderd te worden door de bovengenoemde beperkingen. Wordt hierdoor het beschikbare budget over schreden, dan zal een compensatie moeten worden gezocht in een hogere uit kering uit het gemeentefonds of in een beschikking over de gereserveerde batige saldi uit vorige jaren. De hogere uitgaven zijn voornamelijk te wijten aan de stijging van de kosten van liet onderwijs met ƒ98.658.en die van maatschappelijke steun en voorzorg met 146.782,—. Als dekkingsmiddel voor andere tekorten is o.a. gedacht aan een verhoging van de begrafenistarieven en de tarieven voor de veemarkt. nog slechts f 25.000 besteed erf toege zegd, zodat, naar de mening van de wethouder, kan worden volstaan met een symbolische storting van f 10.000; de vervzinging vr.n schoolmeubelen ge leidelijk te doen geschieden, zodat op de begroting op de post van f 16.500. f 4140 in mindering kan worden ge bracht; een post van f 15.598 te doen vervallen voor de stichting van twee nieuwe kleuterscholen; de beschikking over f 107.823 uit de saldi-reserve in te trekken en de post onvoorzien van f 60.000 te verhogen tot f 68.848. Tcrt zo ver de toelichting van de heer Vezi Slingerland. WETHOUDER VAN SLINGERLAND heeft in een nota, die aan de toe lichting is gevoegd, de verdediging van zijn inzicht, uitvoerig weergegeven. Hij laakt daarin de gedachte, dat onder de huidige regeling van de financiële ver houdingen tussen Rijk en gemeenten de gemeentebesturen een beleid volgen, dat alleen rekening houdt met de vraag, welke uitgaven, aan eigen noodzake lijkheid getoetst, op de .begroting dienen te verschijnen. Over de dekking van de uitgaven breekt men zich in eerste in stantie geen zorgen omdat het rijk dooi de aantrekking van de belangrijkste belastingbronnen de gemeente de moge lijkheid heeft ontnomen zelf voor dek king te zorgen. Tegen dit standpunt wordt door de wethouder van finan ciën stelling genomen. Van de gemeentebesturen kan ver wacht worden dat zij zich bewust zijn Van de verantwoordelijkheid voor hun eigen financieel beheer en haar niet afschuiven op de Rijksoverheid door deze aan te spreken voor een (vrijwil lige) overschrijding van het budget. Zij dienen een zekere zelfbeheersing te be trachten en te bedenken dat hun eisen, als deze mochten worden ingewilligd, onherroepelijk zullen leiden tot een verdere verzwaring van de belasting druk op de bevolking en het bedrijfs leven. Vroeger vormde de financiële draagkracht van de plaatselijke bevol king de grens waartoe liet budget van de gemeente reikte. Het is onjuist het thans te doen voorkomen of nu de be lastingheffing naar het Rijk is verlegd, deze begrenzing daarmede automatisch is komen te vervallen. Op de begroting is gerekend op in komsten uit de financiële verhouding met het Rijk van f 3.461.685 (vergoeding politiekosten f 350.238, compensatie on dernemingsbelasting f 741.042, opcenten grond- en personele belasting f 331.200, gemeentefondsuitkeringen f 2.039.205) en het is zeer onwaarschijnlijk dat de weinig draagkrachtige bevolking van Alkmaar en de merendeels bescheiden ondernemingen aan eigen gemeente lijke belastingen jaarlijks deze f 3.500.000 kunnen opbrengen, aldus de wethou der. Het dekkingsmiddel de batigt saldi uit de vorige jaren acht hij niet deugdelijk omdat deze reserve in de eerste plaats is bedoeld om tegen vallers, die zich in de uitkomsten van de begroting voordoen (de rekening dus) op te vangen. Bovendien is het interen van de saldi-reserves slechts enkele jaren vol te houden. Met het oog op het vele wat in de begroting 1953 nog niet is opgenomen: de tunnelbouw, de centrale riolering, de stichting var twee bijzondere scholen voor VGLO. de restauraties van oude gebouwen, de oplossing van verkeersproblemen, het opruimen van krotwoningen, enz., dient er ten aanzien van verschillende posten enige versobering te worden toegepast. Versobering MAAR de mening van de heer Van Slingerland kan een zekere rem worden aangelegd aan de niet wet telijk verplichte stichting van kleu terscholen en zou er z.i. meer klaarheid dienen te bestaan omtrent de mate, waarin de gemeente deelneemt in de totstandkoming van de verbinding tus sen de Juliana van Stolberglaan en de Omval. Voor deze op het provinciaal wegenplan voorkomende verbindings weg wordt met inbegrip van de brug over de Blekersloot f 862.000 geraamd, waarvan slechts f 72.200 op de naastlig gende bouwterreinen kan worden ver haald In zi.in toelichting doet wethouder v.n Slingerland de volgende suggestie aan de hand om de begroting sluitende te maken zonder de saldi-reserve aan te spreken: ae post van f 5000.— voor de gemeenschappelijke regeling be treffende het tandheelkundig school- toezicht met Heiloo en Limmen te schrrippen omdat deze regeling door de weigering v?n het Ziekenfonds om in de kosten deel te nemen illusoir is geworden; de oost Onderhoud van weven (f 105.631) te verlagen met f 36.502 en f 10.431 zijnde de bedragen die nodig zijn voor de niet door in komsten gedekte uitgaaf van de ver binding van de Juliana van Stolberg- Irian met het knooppunt weg rrbii de Heilooërdijk en de bouw van een brug over de Blekerssloot; het uitdiepen van grachten en vaarten te verlagen tot f 10.000 (geraamd was f 15000), de uit kering aan het grondbedrijf voor het op peil houden van de grondprijzen v>n het industrieterrein te verlagen van f 50.000 tot f 10.000. In het fonds is thans in totaal f 200.000 gestort, doch Droogioren VTimr Niet krabben.De helder vloei- B fU ff fed bare D.D.D.kalmeert de jeuk tl Hl 11 5% in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN jK.ieiiir.ii cm gcimvBw (Advertentie, Ing Med.) IJIT de aanbiedingsbrief noteren wij verder, dat het in de bedoeling ligt binnenkort een zodanig aantal vrijwil ligers te werven, dat de bescherming burgerbevolking straks in haar geheel kan functionneren. In verband hier mede werrden op de kapitaaldienst kosten geraamd voor het aanschaffen van brandblus- en reddingsmateriaal ten behoeve van de blokploegen en de wijkposten. In totrel zal f 65.100 ge ïnvesteerd worden, waaronder f 3500, als aandeel in de bouw van een com mandopost. Voorts is uitgetrokken een bedrag van f 26.845 voor de bouw van een droogtoren met slangenpoot aan de brandweerkazerne. De begroting van het centraal zie kenhuis sluit met een tekort van f 236.734, ondanks de verleden jaar in gevoerde verhoging van de verpleeg- tarieven met f 0.20 per dag. In de bij dragen van de buitengemeenten is nog geen verandering gekomen, hoewel reeds tal van besprekingen met een commissie uit die gemeenten zijn ge voerd. Nieuw consultatiebureau yOOR de stichting van een nieuw ge- bouw voor het districtsconsultatie- burcau voor de t.b.c.-bestrijding is f 110.000 geraamd. De subsidiëring van de kruisverenigingen zal op een andere leest worden geschoeid, waarover t.z.t. een voorstel zal worden ingediend. Men hoopt hiermede een betere werkbasis voor de verenigingen te leggen dan op de incidentele vaststelling van de sub sidiebedragen. Het tekort van de Alk maarse Overdekte bedraagt f 20.000. Over de rechtsvorm van deze instelling is binnenkort een voorstel te verwach ten. Het slachthuisbedrijf heeft een zon der winst of verlies sluitende begro ting van f 186.594. Hoewel er geen tekort was aan geld middelen op lange termijn ondervond de woningbouw toch stagnatie door het bereiken v n de grens van het bouw volume. Niettemin wordt met het maken van de plannen voortgegaan op dat, ingeval toestemming wordt ver kregen, onmiddellijk met de uitvoering kan worden begonnen. Het nadelig saldo vrm het plantsoen- bedrijf wordt begroot op f 127.635, wat ruim f 4000 meer is dan vorig jaar ten gevolge van de uitbreiding van het plantsoenenoppervlak. Hogere begraienistarieven TER dekking van het exploitatietekort van de algemene begraafplaats is op de begroting een verhoging van de be grafenisrechten geraamd van f 15.006. Eveneens zal een verhoging van f 7750 worden toegepast op de vecmarkttarie- ven die tot nu toe op vooroorlogs ni veau lagen. Ten behoeve van de ge meentereiniging is f 30.500 geraamd voor een vijfde roltrommelvuilnisauto, waaraan door de uitbreiding van de stad behoefte bleek te bestaan. De begroting van de reiniging sluit op een bedrug van f 356.154 met een post onvoorzien van f 11.520. De totale kosten van de kaasmarkt worden ge raamd op f 17.416,50, die van de vee markten oj> f 15.105,50. Voor een ver dere voorziening van de brandbeveili ging van het Waaggebouw is f 21.600 geraamd. Verdere posten op gemeente werken betrekking hebbende zijn: Ver betering speeltafel Waagtoren-carillon f 7500, aanleg en vernieuwen van stra ten f 647.000, bouwen en vernieuwen van bruggen en duikers f 194.500, ver nieuwen van walmuren en beschoeiin gen f 80.000, dempen van een gedeelte van het Afgesneden kanaalvak f 150.000, verbouwing bureau sociale zaken f 71.794, bouw van een autobushalte plaats f 6000. Bij suppletoire begroting zullen we derom gelden worden aangevraagd voor het bouwrijp maken van terreinen voor woningbouw en industrievestiging. Onderwijsuitgaven r\E kapilaalslasten verbonden aan de u stichting van nieuwe schoolgebou wen zijn de voornaamste oorzaak van de stijging der onderwijsuitgaven, zo wordt in de aanbiedingsbrief medege deeld, Bovendien is het nodig gebleken grotere uitgaven te besteden aan het onderhoudswerk speciaal ten behoeve van de lagere scholen, welke verhoging weer invloed heeft op het bedrag per leerling, dat voor het bijzonder lager I onderwijs beschikbaar wordt gesteld. De verhoging Inclusief de kosten van ver vanging van oud schoolmeubilair wordt geschat op rond f 56.500. De bedragen per leerling zijn als volgt begroot: g.l.o. f 38,68 plus f 10.71, v.g.l.ö. f 28,63 plus f 39,74, u.l.o. f 60,87 plus f 7.36, b.l.o. f 94.68. De extra-uitgaaf per leerling kan worden gedekt door de inhaling van achterstand m de schoolgeldheffing, welke voor het lager onderwijs is ge raamd op f 63.800. Uit de aan de woon- gemeenten te declareren bijdragen van leerlingen, die in Alkmaar op school zijn kan een meerdere opbrengst war den verwacht van f 14.500. De exploi tatiekosten van het handelsonderwijs en het Murmelliusgymnasium hebben een verdere stijging ondergaan van rond f 18.000. Naar verwacht wordt kon de nieuwe handelsschool en de rijkslandbouwwin- terschool na de Paasvacantie van dit j-ar in gebruik worden genomen. Over de voorgenomen bouw van twee kleuterscholen, één voor de christelijke bewaarschoolvereniging en één voor de Alkmaarse Fröbelschool, is reeds ge sproken bij het verweerschrift van wet houder Van Slingerland. Het lint voorts in de bedoeling de vrijkomende hulp- schooi aan de Ruvsdaelkade in te rich ten voor het r.k. kleuteronderwijs. (Kos ten f 25.000). Voor de bouw van gymnastieklokalen is f 140.000, voor de bouw van een derde Christelijke school voor g. 1. o. is f 100.000 geraamd. Het exploitatieverlies vin het Sport park is geraamd op f 36.500. M.H. vroeg f 50.000 meer. M H. vroeg t 50.000 meer T")E stijging van de werkloosheid heeft de uitgaven van de dienst Maat schappelijke steun en voorzorg in be langrijke mate verhoogd. Wij noemden reeds eerder een bedrng van bijna f 150.000 extra-kosten. Zoveel mogelijk wordt getrïicht werkloze arbeiders in ander verband werk te geven. Hierbij is gedacht aan de houtbewerkingsarbeifl door de Stichting Sociale werkplaats en het exploiteren van een kruidentuin door deze instelling. De uitkeringen van kleine zelfstandigen worden ge raamd op f 25.000. Ook de uitgaven van het M.H. vertonen een stijgende lijn. Deze instelling heeft f 50.000 meer sub sidie nodig dan in 1952. Aangezien de post van f 45.000 voor de verpleging van geesteszieken niet meer ten laste vin deze instelling komt. betekent dit. dat da subsidie in werkelijkheid f 95.000 meer bedraagt. Een teleurstellende fac tor is, dat de provincie een steeds ge ringer aandeel neemt in de kosten van deze verpleging van geesteszieken. De omzet van de gemeentelijke volks- credietbank beweegt zich constant rond f 800.000. Aan de verenigingen voor gezinsverzorging wordt een sub sidie geraamd van in totaal f 15.446. Voor het grondbedrijf werd tot een bedrag van f 2.032.400 geraamd voor het bouwrijp maken van diverse ter reinen. Een groot gedeelte hiervan was reeds opgenomen in de begroting 1952, doch de uitvoering van de voorgenomen werken bleef tot dusver achterwege. De winstcijfers van het gasbedrijf worden tezamen met de retributie ge schat op f 121.723, die van het electrici- teitsbedrijf welke ongunstig worden be- invloed door de verhoging van de in kooptarieven, op f 81.493. Ondanks de verminderde inkomsten uit het laatste bedrijf stellen B. en W. voor de gebrui kelijke reservering van f 50.000 voor de ombouw van het net te handhaven. Het plan is geleidelijk de retributie af te schaffen, waarmede reeds een begin is gemaakt door 20 van dit bedrag vrij te maken en toe te voegen aan de winstuitkeringen. De wethouder van financiën is van oordeel, dat de heffingen dienen te worden gehandhaafd. Een voorstel omtrent deze ombouw van het net kan in.de loop van dit jaar worden verwacht. De vermakelijkheidsbelasting is ge- rramd op f 183.000. De totaalcijfers van de gewone dienst luiden in inkomsten en uitgaven f 8.411.413, van de kapitaaldienst f 1.481 775. De heer J. G. A. Kerssemakers, orthopaedisch chirurg, is met ingang van 1 Februari in gelijke functie be noemd aan het ziekenhuis Johannes de Deo te Den Haag. Hü zal ongeveer half Februari vertrekken. Het woonhuis en de practijk van dr Kerssemakers zijn overgenomen door dr M. van der Zijl uit Enschede. DINSDAG Victoria Theater, 8 u.: Limelight (alle leeftijden); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Anna (14 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Othello (18 jaar); Cinema Amcri- cain 8 uur: A en C in Alaska (alle leef tijden). Gulden Vlies: Missie-avond. Wapen v. Heemskerk, 8 uur: Spar- revue. WOENSDAG Bioscopen als op Dinsdag. Aanvang 2.30 en 8 uur Valk's Lunchroom, 8 uur: Psychome trische avond Harmonia. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Feest avond Centrale Bond van Transport arbeiders. Gulden Vlies, 8 uur: Enny Mols-de Leeuwe in „Parijs 1890", HOOG WATER TE BEKGF.N AAN ZEE Dinsdag 19.36 7.51 Woensdag 20.13 8.32 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Dinsdag 19.41 7.56 13.41 1.56 Woensdag 20.18 8.37 14.18 2.37 DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apot heek Wanna op de Mient. Op 1 Mei a s. zal dc Kamer van Koop handel en Fabrieken te Alkmaar, welke tot de oudere van de 38 kamers in den lande behoort, 100 jaar bestaan. Ter ge legenheid van dit eeuwfeest zal op 1 Mei ten stadhuize een receptie wordeD gehouden. Hoewel wij op dit honderdjarig be staan nog uitvoerig zullen terugkomen, is het wellicht reeds interessant te mel den, dat in het Handelsregister van de Kamer, welke 36 gemeenten in de kop van Noord-Holland bestrijkt, 8794 wer kelijk bestaande zaken staan ingeschre ven. Dit getal houdt in, dat op iedere Aanval op stad uit drie richtingen HIT ZOUDEN de koppen van een legerbericht in oorlogstijd kunnen zijn. Gelukkig echter, dat het, wat God verhoede, nog niet zo ver is. Wat de Alk- maarders gisteravond echter te zien en te horen kregen was een spiegelgevecht dat niettemin zo suggestief uitgebeeld werd, dat bij- velen de herinnering uit de oorlogsdagen weer boven kwam en waarbij helaas twee echte gewonden vielen. Door de onvoorzichtigheid van enkele militairen kreeg een burger eei» gat in zijn kaak geschoten en werd een sergeant licht aan zijn buik gewond. Beiden moesten naar het St. Elizabethzickenhuis worden vervoerd, waar zij werden verbonden. Zij konden later op de avond naar huis terugkeren. zes mannelijke inwoners boven de 25 jaar, één een zaak drijft. Dit cijfer de oefening zo realistisch mogelijk wil- VT/E WAKEN gisteravond in het hoofd- kwartier van de tweede compagnie van het B.K.L., dat tot taak had de stad Alkmaar te verdedigen tegen een aanval vanuit de grenslijn die gevormd werd door de spoorlij i UitgeestAlk maar en AlkmaarBc./,en. Hoewel lede. een in het smoor- heet verwarmde hooidkwartier erg gewoon probeerde te doen kwam men loch wel een beetje onder de indruk. Vierhqnderd losse flodders per com pagnie, een heel stel voetzoekers eri enkele machinegeweren werden uitge- ieikt om het effect van de oefening te verhogen. De Luit, commandant van de verde digende partij, gaf aan de hand van een plattegrond aan hoe de verdediging terugtrekken moest. „Jongens" zei hij, „de bruggen over de Singel moeten we zo lang mogelijk zien te behouden. Felle tegenstand dus en langzaam terugtrek ken. En moeten jullie in uiterste nood een gracht oversteken, dat in 's hemels naam niet zwemmend. Jullie zouden als ratten verz...." Een paar sergeants, die wordt des te merkwaardiger als men weet. dat de land- en tuinbouwers niet bij de Kamer van Koophandel zijn in geschreven. den zien verlopen, sputterden nog wat tegen. „Toe nou. luit, zeurden ze, een beetje plezierig mag het toch wel wor denDe commandant vond het hebben wij nog koopjes IN ONZE BEKENDE KWALiTE ITS-KLEDING VOOR DAMES. HEREN EN KINDEREN Lanpestr. 16-18. Magdalenenstr. II (Advertentie, Lng. Med.) Op vijf Vrijdagen in hoogseizoen: y^LCMARIA WV heeft voor het komende zomerseizoen een nieuw plan ont worpen om de Alkmaarse kaasmarkt nog meer in de belangstelling te trek ken, dan in de afgelopen jaren reeds het geval was. Dank zij de spontane mede werking van de Nederlandse Spoorwegen zal op vjjf achtereenvolgende Vrij dagen tussen 15 Juli en 15 Augustus een Kaasexpresse AmsterdamAlkmaar rijden. Deze speciale trein, welke uitsluitend bestemd is voor binnen- en bui tenlandse toeristen, die de kaasmarkt wensen te bezoeken, zal de vreemdelin gen binnen een half uur van de hoofdstad naar Alkmaar brengen. Een extra trein met bijzonder karakter F)E suggestie van Alcmaria VVV om op Vrijdagmorgen tijdens het hoogsei zoen een extra non-stop trein in te leg gen tussen Amsterdam en Alkmaar werd door de Nederlandse Spoorwegen met enthousiasme ontvangen. Bespre kingen tussen de VVV en de NS heb ben ertoe geleid, dat op de vijf Vrijda gen tussen 15 Juli en 15 Augustus des morgens om 9.45 uur uit Amsterdam 'n Kaasexpresse zal vertrekken, welke li- nea recta naar Alkmaar zal rijden. Het koersbord op de trein zal de reizigers vertellen, dat zij met de Kaasexpresse te doen hebben. Voorts zal deze trein in het spoorboekje worden vermeld. Het is niet uitgesloten, dat de reizigers, die van de Kaasexpresse gebruik wen sen te maken een speciaal spoorkaartje zullen ontvangen. Van haar kant zal Alcmaria VVV de reizigers onmiddellijk nadat zij op het Centraal Station zijn ingestapt, tege moet treden. Meisjes in Westfries cos- tuum zullen de bezoekers een kaastrac- tatie, vermoedelijk in de vorm van een hompje kaas, aanbieden, terwijl de rei zigers tevens zullen worden voorzien van folders en een plattegrond van Alk maar. Op deze wijze hoopt de VVV te bereiken, dat de toeristen niet alleen aandacht zullen schenken aan de Kaas markt, maar hun bezoek aan Alkmaar tevens zullen gebruiken om de verde re bezienswaardigheden van de stad in ogenschouw te nemen. Het ligt in de bedoeling de eerste Kaasexpresse, welke op Vrijdag 17 Juli rijdt, met enig feestbetoon binnen te halen. Mocht het nieuwe plan een succes blijken, dan zijn de Nederlandse Spoor wegen bereid het volgend jaar uitbrei ding aan deze extra dienst te geven. UET DAMESKOOR „Accordando" o.l.v. Corn. Jonker heeft de herinneringen, welke we aan dit ensemble van een vorig optreden hebben behouden, gister avond in de Kapelkerk in sterke mate weten te bevestigen. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat men met een vrouwenkoor enigszins in zoetelijke romantiek kan verzeilen, maar dirigent Jonker wist deze factor uitnemend uit de weg te gaan, vooral door de keuze van de te zingen stukken, welke alle van een gezonde muzikaliteit waren, de stemming niet geheel rein, hetgeen aan het muzikale geheel geen noe menswaardige afbreuk heeft gedaan. Met een vitale uitvoering van een cy clus van drie liederen van de Neder landse componist Henri Zagwijn werd het koorprogramma besloten. Als solisten werkten aan dit concert mede de sopraan Erna Spoorenberg en Henri Welbooren, bas-bariton. Erna Spoorenberg zong o.a>. Er meidet seine Heerde uit Handels Messias en Flöszt mein Heiland uit het Weinachtsoratori um van Bach. Haar optreden frappeerde weer door fraai klankgehalte en teeh isc'n gecultiveerde zang. De diepere zin van deze teksten kwam niet aan dc oppervlakte; we hadden gaarne ook Opbrengst voor de Kapelkerk Het Kyrie uit de mis van de Ant werpse componist Karei Luyton (1558) en Vere Languores van Lotti waren koorprestaties' welke bijna volkomen gaaf en zuiver het auditorium in de ban hielden. Psalm 23 van Schubert viel op door fijne nuancering. Een interessante keuze bleek te zijn, Laudi alla vergine Maria uit de laatste zang van Dantes „Pardiso van Verdi. De moeilijke intonaties in dit stuk werden over het algemeen uit stekend getroffen; een enkele maal was nog iets van innerlijke bewogenheid willen ervaren. Henri Welbooren bezit een mooi stemgeluid en zijn muzikale voordracht kwam wel het meest tot uit drukking in de „Lieder von Gellert" van Beethoven. De solistische medewerking van de organist Piet Kee kenmerkte zich voor al door een bijzondere keuze van te spelen werken. Allereerst drie stukken uit een orgel- mis van Couperins. zeer stijlvol ge speeld. Dit was tevens een waardige opening van het concert. Het valt te waarderen dat Piet Kee ons een werk van Max Reger voor speelde, n.l. het Praeludium in d kl. t. Reger's gecompliceerde stemvoering werd zeer duidelijk gehouden door een goed gekozen registratie. Waarom wordt deze belangrijke orgel-componist maar betrekkelijk weinig gespeeld? Het blijft altijd een boeiende ervaring zijn werk te kunnen beluisteren. Jammer was het dat het orgel nog al ontstemd bleek te zijn. De voor de luis teraars gelukkig v.arme temperatuur: in de kerk kan hier wel van invloed zijn geweest. Klaas Venneker speeldede klavier begeleidingen bij het vrouwenkoor zeer muzikaal. De belangstelling voor dit concert was zeer goed. De baten kwa men ten goede aan (het restauratiefonds van de Kapelkerk. Voor Apcoi",rndr werd dit concert ongetwijfeld een écla tant succes. Ms. voor zijn manschappen echter helemaal niet plezierig cn besliste: „Dan maar omtrekken". „Alles klaar?" riep er iemand, „zijn de zenders in orde?" Twee militairen gingen ieder in de hoek van het ver- trek staan, lispelen enkele draadloze woorden met elkaar en zeiden „snor". „Karren dan maar" gromde de sergeant IJzerlo, een oude rot in het oorlogsvak en dreunde de kamer uit om zijn pelo- tons op te stellen. Een uur later was de aanval begonnen. Langzaam maar on weerstaanbaar drongen de gehelmde aanvallers de verdedigers terug de Lan- gestraat door. Ze zochten dekking ach ter geparkeerde auto's en in portieken, schoten knalden, kartonnen handgra naten ploften in flarden uit elkaar. We zagen dat sergeant IJzerlo, die met een drie meter lange voelsoriet met een mi niatuurzender eraan liep, zo'n bom tegen z'n broek kreeg, en we hoorden, dat hij dat niet leuk vond. Toen het tweede peloton helemaal tot in het Oosten van de stad was terugge trokken, zocht het radiocontact met de commandant van het 1ste peloton. „Hier zonnestraal 2. hier zonnestraal 2." riep IJzerlo, „Verstaat U mij, verstaat 11 mij, over...." Toen ketterde het in de', koptelefoon: „Hier zonnestraal 1, v<|'sta U uitstekend, leef je nog lekkere jon gen? Over....." „Kom je nóg eens voor de draad? Overgromde onze sergeant majoor. „Ik sta achter U, ik sta achter U. Over IJzerlo draaide zich met een ruk om, zei iets wat we gelukkig niet goed kon den verstaan en stond toen oog in oog met de commandant van het 1ste pelo ton. De twee antennes zwaaiden als voelsprieten van twee insecten om elkaar heen toen de beide collega s elkaar vriendschappelijk te lijf gingen. Even later kwamen de aanvallers op zetten en werd er alvorens de rollen om te keren broederlijk een sigaretje gerookt. Opvallend vonden wij de goede en ongedwongen verstandhouding, die er tussen soldaten en superieuren heerste. Over de twee ongelukken schreven wij reeds hier boven. Dank zij de na drukkelijke instructie der onderofficie ren van „niet richten bij het schieten" werden verdere ongevallen voorkomen Grote voorzichtigheid blijft bij derge lijke oefeningen, vooral in het stadscen- trum niettemin geboden. De directeur van Alcmaria VVV. de heer M. J. Spaanderman, heeft het be stuur verzocht hem ontslag uit zijn func tie te verlenen. Het bestuur heeft dit ontslag eervol verleend onder dankzeg ging voor dc goede diensten, welke de heer Spaanderman het WV-wezen in het algemeen en Alcmaria WV in liet bijzonder heeft bewezen. Hangende de besprekingen met de Federatie van WV's benoorden het Noordzeekanaal zal in de vacature voorlopig niet wor den voorzien. Omtrent de reden van zijn ontslag aanvrage vernemen wij van de heer Spaanderman, dat tijdens de onlangs ten stadhuize gehouden vergadering een plan ter sprake is gekomen om, ten einde een nauwer contact te leggen tus sen Alcmaria en do Federatie, een nieu we gemeenschappelijke directeur te be noemen. De heer Spaanderman meende uit de houding van het bestuur van Alcmaria VVV te kunnen opmaken, dat het met dit plan instemde. Daar hij de eer aan zichzelf wilde houden en geen ontslagverlening in de toekomst wenste af te wachten, verzocht de heer Spaan derman het bestuur hem van zijn func tie'te ontheffen. Ontvangen prachtige Modelten-Coliectie in exclusieve thans voor OPRUlMlNGS-prijzen (Advertentie, Ing Med.) NOODLOTTIG NACHTLOGIES Gisteravond vervoegde zich aan het politiebureau ter plaatse een zwervende achttienjarige Amsterdammer voor nacht- logies. De jongen, die ten einde raad was oleek nog een tuchtschoolstraf tegoed te hebben. Hij wordt in verzekerde bewa ring gehouden.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2