toneel van ivechten im- Pam en Pom in hot luchtruim r Daar ging de liefde in zijn kaak, gewond recteur VVV afgetreden VERVOLG STADSNIEUWS Wintermantels en Swaggers Het bejaardentehuis zal F. H. Ringers-hof heten Jubileum bij Ringers Chocoladefabrieken VERKOUDHElDKsKo™ Verzoek om een nieuwe R.K. kleuterschool Het belang van een lidmaatschap F. de Sinclair f Enny Mols de Leeuwe opnieuw in Parijs 1890 Geestelijk leven Vrijzinnigen hebben vee critiek op Dienstboek £uiUeï eettö yicvoA Het Radioprogramma DINSDAG 6 JANUARI 1953 richtingen in oorlogstijd kunnen zijn. og niet zo ver is. Wat de Alk- kregen was een spiegelgevecht bij> velen de herinnering uit helaas twee echte gewonden lilairen kreeg een burger eeig t licht aan zijn buik gewond, s worden vervoerd, waar zij I naar huis terugkeren. manschappen echter helemaal ierig en besliste: „Dan maar ;n". klaar?" riep er iemand, „zijn ;rs in orde?" Twee militairen sder in de hoek van het ver- an, lispelen enkele draadloze met elkaar en zeiden „snor", dan maar" gromde de sergeant ;en oude rot in het oorlogsvak de de kamer uit om zijn pelo- e stellen. Een uur later was de legonnen. Langzaam maar on- nbaar drongen de gehelmde s de verdedigers terug de Lan- door. Ze zochten dekking ach- rkeerde auto's en in portieken, knalden, kartonnen handgra- often in flarden uit elkaar. We t sergeant IJzerlo, die met een er lange voelsoriet met een mi- :nder eraan liep, zo'n bom 1 broek kreeg, en we hoorden, at niet leuk vond. iet tweede peloton helemaal tot osten van de stad was terugge zocht het radiocontact met de lant van het 1ste peloton. „Hier aal 2. hier zonnestraal 2." rien „Verstaat U mij, verstaat U rToen ketterde het in de ion: „Hier zonnestraal 1, vi|-sta kend, leef je nog lekkere jon- er. je nog eens voor de draad? gromde onze sergeant- ta achter U, ik sta achter U. i draaide zich met een ruk om, vat we gelukkig niet goed kon- staan en stond toen oog in oog commandant van het 1ste pelo- twee antennes zwaaiden als ;ten van twee insecten om heen toen de beide collega's riendschappelijk te lijf gingen, ter kwamen de aanvallers op- n werd er alvorens de rollen teren broederlijk een sigaretje end vonden wij de goede en ingen verstandhouding, die er oldaten en superieuren heerste, de twee ongelukken schreven s hier boven. Dank zij de na- jke instructie der onderofficie- „niet richten bij het schieten" verdere ongevallen voorkomen, oorzichtigheid blijft bij derge- eningen, vooral in het stadscen- ittemin geboden. recteur van Alcmaria WV, de J. Spaanderman, heeft het be- rzocht hem ontslag uit zijn func- erlenen. Het bestuur heeft dit eervol verleend onder dankzeg- de goede diensten, welke de »aanderman het WV-wezen in ;meen en Alcmaria VVV in het heeft bewezen. Hangende de met de Federatie van benoorden het Noordzeekanaal e vacature voorlopig niet wor- de reden van zijn ontslag- ;e vernemen wij van de heer ïrman, dat tijdens de onlangs gehouden vergadering ter sprake is gekomen om, ten- >n nauwer contact te leggen tus- maria en de Federatie, een nieu- eenschappelijke directeur te be- De heer Spaanderman meende van het bestuur van a VVV te kunnen opmaken, dat dit plan instemde. Daar hij de zichzelf wilde houden en geen in de toekomst wenste achten, verzocht de heer Spaan- het bestuur hem van zijn func- ntheffen. Ontvangen prachtige Model (en-Coltectie in exclusieve thans voor 'PRUlMlNGS- prijzen (Advertentie. Inj? Med.) )ODLOTTlG NACHTLOGIES sravond vervoegde zich aan het ter plaatse een zwervende Amsterdammer voor nacht- >e jongen, die ten einde raad was )g een tuchtschoolstraf tegoed te Hij wordt in verzekerde bewa- i Volkshuisvesting nam afscheid van 2 bestuurders f ISTEEAVON'D werd in het Raadhuis O een bestuursvergadering gehouden van de Vereniging voor volkshuisves ting „Alkmaar", een vergadering, die dank zij het vermakelijke misverstand, dat twee groepen der genodigden in verschillende zalen van het gebouw op elkaar wachten, een half uur te Iaat begon. Deze 69ste vergadering van de ver eniging stond in hoofdzaak in nee teken van het afscheid van de F. H. Ringers en J. Schoorl, die beiden respectievelijk als administrateur Voorzitter sinds de twintiger jare teste krachten aan de veren ïgingh - ten gegeven, een feit. dat door de huidige voorzitter, de heer rnr. van Schouwenburg nog eens op halte- lijke wijze werd toegelicht. Namens het bestuur bood dehe*r Van Schouwenburg de beide scheidende bestuursleden een speciaa gelegenheid vervaardigd bord aan met fen afbeelding van het door de ver eniging te bouwen tehuis voor ouden Vail dagen aan de Paul Krugerstraat. Aai rle naam F. H. Ringershof zal dra gen Dit wegens de uitnemende ver diensten van de heer Ringers. De aanbesteding van de bouw heeft Inmiddels plaats gehad. De uitvoering zal geschieden door de Firma J. Boekei en Zoon te Alkmaar voor een bédiag Na^ behandeling van enkele huishou- delijke punten en rondvraag werd de vergadering gesloten. Bii de Ringers' chocoladefabrieken heeft de heer W. C. G. Siewers zijn 25-jarig jubileum als stoker gevierd, een feit. dat herdacht werd m de aan wezigheid van het fabriekspersoneel. In de toekomst zal het jubilerende personeel nimelijk niet meer in het openbaar op een feestavond worden gehuldigd. De directeur, de heer H. Ringers, was de eerste, die de jubila ris toesprak en in een geestige woord speling opmerkte, dat in de fabriek, waar de witte en de zwarte mensen werken (de mensen in witte en zwarte werkkleding) de heer Siewers, hoewel tot de zwarten behorende, innerlijk toch wit te noemen was, waarmede spreker wilde zeggen, dat Siewers iemand is die zijn vak beheerst en al tijd voor anderen klaar staat. De heer Coerman. chef van de tech nische dienst, bracht vooral het grote vakmanschap van de heer Siewers naar voren en memoreerde nog de waakzaamheid van de jubilaris teen hij de fabriek indertijd voor een on heil heeft bewaard. De heer Opstal, voorzitter van de personeelsvereniging, voerde vervol gens het -woord en overhandigde de jubilaris namens het personeel een Perzisch tafelkleed. Namens de leden van de technische dienst bood de heer Punt het echtpaar Siewers een bloe- menmand aan. Met een woord van hartelijke dank door de heer Siewers werd deze fees telijke gebeurtenis besloten. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria H., d. van J. T. T. Verhaart en W. van Kesteren. Johan nes G., z. van J. Mans en C. van den Hoek. Margaretha J., d. van C. N. Ko- i ning en J. H. M. Groot. Maria E., d. I van J. Admiraal en S. Peereboom. Overleden: Elisabeth Min, 76 jaar, weduwe van O. Jonker. Johannes A. Groenland, 76 jaar, wed. van S. den Das. De Akmaarse veemarkt Voor de runderen bestond dermate voel belangstelling, dat het betrekke lijk ruime aanbod toch onvoldoende bleek te zijn om aan deze vraag te kunnen voldoen. Het gevolg hiervan was, dat de handel goed geweest is, maar dat de noteringen hoger kwamen te liggen dan verleden week. De kalveren en schapen zijn stug doch duur verkocht. Bij de beoordeling van de geringe aanvoercijfers is dit ook begrijpelijk. Het waren overwegend prima slacht- varkens die werden aangevoerd. Het blijkt, dat de omzet van varkensvlees in de winkels is meegevallen, want op de markt was er van koperszijde veel animo. De handel verliep vlot. Het aantal zeugen was niet groot, met maar weinig handel. Alkmaarder twee jaar na diefstal aangehouden Gisteren werd alhier aangehouden de Alkmaarse betonwerker C. M., verdacht van een in 1951 gepleegde inbraak met diefstal van enige honderden guldens en gouden sieraden te Lochem. De dei'n- auent is aan de rijkspolitie te Lochem i overgegeven. Een gedeelte der sieraden kon nog worden achterhaald. faken TwiSSSflf'"m"n *ch '««zetten. Het omloop, raakt ,n de knTu Uit hef bi* nauwd; de besmetting woekert voort Geef de mlrroben geen kans Ga ze te tut met MENTHO-REX Wrijf borat kee* en rug «r flink mee In en de 8 genèeskrarh tige oliën »an MENTHO -REX jagen het bloed weer door de weefsels MENTHO REX verdrUft de kou via de bloedsomlooo zonder dat u Iets hoeft in nemen Grotj» oot MENTHO-REX f 1.2& i Advertentie tng Med Het bestuur der RK betvaarschool te Alkmaar heeft aan de raad het vcizoek gericht gelden te willen ver- stiekken voor de stichting van een r.k. kleuterschool in de Overdiepolder, de aankoop van de benodigde grond en voor de eerste inrichting van de school. Verder is er een verzoek ontvangen van het bestuur van de r.k. meisjes scholen om medewerking voor het veranderen van de zolderverdieping van de onder zijn beheer staande St. Agnesschool (g.l.o.) in twee lesloka ien en een adres van hetzelfde bestuur met het verzoek om medewerking voor de aanschaffing van 100 exem plaren „De wereld in een notedop" ten behoeve van het onderwijs aan de St. Annaschool. B. en W. stellen voor deze stukken in hun handen te stel len om bericht en raad. De Alkmaarse slagersvereniging heeft zich tot de raad gewend met het verzoek een verplichte vacantierege- ling voor de slagersbedrijven vast te stellen. Van de Nederlands Hervorm de Oratoriumvereniging is ontvangen een subsidieaanvrage van f 1000. voor de op 28 en 29 Maart te geven uitvoeringen van de Mattheuspassion in de Grote Kerk. Een desbetreffende post is reeds in de begroting van 1953 opgenomen. Alkm. Schaakclub VVV Gisteren werd op de eerste clubavond in het nieuws jaar de onderlinge winter competitie met grote animo voortgezet. Er werden niet minder dan veertig par tijen gespeeld, wat zeker wyst op bloei van V.V.V. De uitslagen in de diverse klassen waren Hoofdklasse: A. BeemsterboerP. Deugd Vs—Vs; ir. G. F. Cool—A. W. Tegel afgebr.; P. Hoekstram.r R. W. Leddy afgebr.; P. SeewaldW. Kwak afgebr. Eerste klasse: G. v. BrenkN. Ter- maat 10; A. SchaapsA. v. d. Tak VaVa; H. DageletP. v. d. Struys 01; J. MaatsJ. de Ruiter afgebr.; A. Hak- steenD. Appel Sr. afgebr. Tweede klasse: F. Helder—mej. C. Bouwman 01; G. Groenewoud—F. J. Hol VïVa; C. Rus—J. Schuurman 0—1; F. BoschP. Holzmann 10; P. Groenenberg L. Nijman 01; W. de WitJ. Bastiaanse 1—0. Derde klasse: B. VeltmanW. Pijning 10; T. ZanenH. de Vries Maats 10; J. v. EkerenI. Wortel 10; P. Ooye- vaarJ. deWolf VaVa J F. SchulzJF. Faber afgebr. Vierde klasse: P. GeneeH. Lansen 10; WessemiusRosmalen 01; Elzin- gaDe Leeuw 01; mevr. De JongN. Breebaart 10; v. d. Meulen—mej. Schaaps 0—1; C. d JongDuinmayer 1—0; P. Geneemej. Schaaps Va—Va; Duinmayer —mej. Groothof 1—0; P. Obdam—mevr. Veis afgebr. Rekening-courant-crediet kan niet- gemist- worden Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben „bezwaar gemaakt te gen de grootte van de credieten in re- kening-courant bij de Amsterdamse Bank en de Bank voor Nederlandse ge meenten. Zij zijn van mening, dat de gemeente Alkmaar haar geldmiddelen goedkoper en beter kan aantrekken uit kasgeldleningen en dat het rekening- courant-crediet uilsluitend gebruikt mag worden voor spoedeisende aanvul lingen van de kasmiddelen. B. en W. delen deze opvatting niet. Hoewel zij ervan overtuigd zijn. dat het opnemen van gelden in rekening-courant, wegens de hogere kosten, zoveel mogelijk dient te worden beperkt, achten zij het met het oog op de onzekere factoren, die op de geldmarkt een rol spelen, zeer ge wenst de bestaande credieten te hand haven. Zij voelen dan ook weinig voor de suggestie van G.S. om de limiet voor beide overeenkomsten te stellen op f 100.000. In de eerste plaats is het geenszins zeker, dat in de loop van dit jaar te allen tijde kasgeldleningen kun nen worden opgenomen en in de tweede plaats zouden deze leningen onprac- tisch zijn in geval van een slechts kort durende behoefte aan crediet zoals zich dit meestal voordoet in de maanden dat de uitkeringen uit het gemeente fonds worden verwacht. Ter tegemoet koming stellen B. en W. evenwel voor de overeenkomst met de Bank voor Ne derlandse gemeenten van f 1.000.000 te verlagen tot f 500.000 en die met de Amsterdamse Bank te handhaven op f 500.000.- B. en W blijven aanhouden In de vorige raadsvergadering werd het voorstel de gemeente te doen toe treden tot de Verenigingen van electriei- teits- en van gasbedrijven aangehouden tot de behandeling van dc begroting, a.s. prijkt het zelfde voorstel opnieuw maar op de vergadering van Donderdag op de agenda. B. en W. verklaren deze haast uit het feit, dat de verenigingen deze maand nog een ledenvergadering zullen houden, waarin een wijziging van de statuten en de benoeming van het bestuur aan de orde zullen komen. Als de gemeente Alkmaar nog geen lid is lean zij bezwaarlijk op de statu tenwijziging enige invloed uitoefenen en zal haar vertegenwoordiger eventu eel niet in het bestuur kunnen worden gekozen. Verschillende raadsleden had den de vorige maal aangevoerd, dat het lidmaatschap in hun ogen overbo dig was omdat de gemeente reeds ver tegenwoordigd is in tal van andere or ganen, die zich op het terrein van de openbare nutstbedrijven bewegen. Wei houder Leesberg heeft naar aanleiding van deze opmerking een uitvoerig be toog gehouden, waarin hij wees op het grote belang van een vertegenwoordi ging in diverse organisaties. Bedankt voor beroep Voor het op hem door de gerefor meerde kerk (art. 31 k.o.) uitgebrachte beroep naar Alkmaar heeft ds B. van Riet te Pieterburen bedankt. (Van een onzer redacteuren) \1RIJDAG overleed in Amstelveen op negen en zeventig jarige Leeftijd de heer A. H. van der Feen, die onder de schuilnaam F. de Sinclair bekendheid verwierf met het schrijven van tiental len romans en schetsen in het humoris tische genre. Wij denken daarbij b.v. vooral aan „Baron Selderie", „De rid der Knol", „De bridgeclub van oom Sorry" en „Om Papa's principe". Zijn eerste boek „De krach van Renswoud" vei scheen in 1907. Onder eigen naam publiceerde Van der Feen meer literair werk o.a. de romans „De Idealist", Herfstleugen en de novellenbundels „Kassian" en Een gunst". Zijn drama „Haar grote aag" werd opgevoerd door de Kon. Ver. Het Nederlands Toneel en later door het Schouwtoneel, terwijl andere to neelstukken van zijn hand door dilet tantengezelschappen werden gebracht. Omstreeks 1932 werd Van der Feen eens gevraagd naar zijn mening over de kunst „onzer moderne tijd". Hij zei toen o.a.: Mijn indruk is, dat moderne kunstuitingen op elk gebied een gebrek aan technische bekwaamheid vertonen en dal ze arm zijn aan geestelijke in houd, zowel bij moderne schilderijen als bij moderne muziek zijn altijd „toe lichtingen" nodig, hetgeen bewijst, dat die schilderijen en die muziek slechts onvolkomen uitdrukken, wat de kun stenaar wilde geven. Gebrek aan tech nische bekwaamheid is ook een ken merk van onze moderne dichters. De moderne kunst is óf te simplistisch ót te chaotisch. Momenteel leven we in een grof materialistische tijd (let wel 1932) als gevolg van de materiële no den, welke de wereldoorlog deed ont staan. Maar zodra die noden gelenigd zijn, zal het idealisme terugkeren en zoioel het individu als zijn levensuitin gen weer tijdelijk op een hoger plan brengen. Tot de volgende oorlog" Het stoffelijk overschot van de heer Van der Feen, die tot. 1938 ontvanger der belastingen te Amsterdam was, zal vandaag op Westerveld ter aarde wor den besteld. Het succes dat Enny Mols de Leeuwe onlangs ten deel viel in haar nieuwe creatie „Parijs 1890" deed de directie van het Guiden Vlies besluiten deze voorstelling te herhalen op Woensdag 7 Januari. Het geheel speelt zich af om de per soon van de beroemde Franse schilder Toulouse-Lautrec en zijn vrienden o.a. Ingrijpende wijzigingen voorgesteld In het najaar van 1950 stelde het hoofdbestuur van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden een commis sie ter bestudering van het On'.wcrp- Dienstboek van de Ned. Herv. Kerk in. Deze commissie (voorzitter ds. C. B. Burger te Utrecht), heeft thans haar rapport gepubliceerd, onder de titel „Bijdrage tot de Hervormde Eredienst, kritische behandeling met voorstellen tot aanvulling van het Ontwerp- Dienstboek" Het bevat dertien blad zijden critiek, vijf en zeventig pagina's zijn gevuld met voorstellen tot aanvul ling en wijziging. De critiek richt zich tegen' formulieren en gebeden, die pas toraal, psychologisch en paedagogisch niet verantwoord zijn, tegen de ouder wetse taal en onbegrijpelijke woord keus, tegen het overheersen van een redenerende en docerende toon. De positieve voorstellen bevatten een schat van materiaal. Er zijn tal van mooie en korte gebeden bij. Een ge loofsbelijdenis van de Syriër Aphraates is teruggevonden en wordt hier ge publiceerd. Ook is er een zeer geslaag de uiteenzetting voor de belijdenis des geloofs en de bevestiging van een huwelijk. De commissie heeft bij haar werk steeds de gehele kerk voor ogen gehgd, en hoopt met haar voorstellen allen te dienen, die tegen het ontwerp bezwaar hebben. Zij hoopt, dat haar voorstellen in de komende jaren in de kerk op bruikbaarheid zullen kunnen worden getoetst en dat veel ervan een plaats zal vinden in bet definitieve Dienstboek. Javaanse concordantie op de bijbel gereed Bij het Zendingscentrum der Geref. Kerken is verschenen een Javaanse concordantie op de bijbel. Deze ver schijning is een evenement in de zen dingsgeschiedenis. De heer J. D. Wol- terbeek, vroeger docent aan de Theolo gische school te Jogja, heeft jarenlang aan het boek gewerkt. Onlangs zijn 475 exemplaren naar Indonesië ver scheept. Zij worden daar ter beschik king gesteld van de Javaanse zendings arbeiders. Generale synode komt op 11 en 12 Mei bijeen De Generale Svnode der Ned. Herv. Kerk zal op 11 en 12 Mei bijeenkomen. Er zal een nieuw Moderamen worden gekozen en verder zal het ontwerp- Regeling voor de predikantstractemen- ten worden besproken. Aldus een be sluit van het Breed Moderamen der Synode. Het moderamen heeft verder besloten, de Raad voor de Varende ge meente en de Ned. Schippersraad te vervangen door een commissie voor de varende gemeente, bestaande uit drie leden van het 'moderamen en vijf ver tegenwoordigers- uit de districten van de vroegere Schippersraad. Voorzitter van deze commissie is geworden dr. L. .J. Cazemier, predikant te Schiedam. 14. Eén van Pim's ontvoerders had de handle overgehaald, waardoor het luik, waarop Pim stond, langzaam in de diepte verdween. De andere punt muts keek hem na en riep hatelijk: „Goeie reis en wel thuis". Pim gaf geen antwoord. Zijn hart bonsde, maar toch was hij niet van plan om loe te geven aan deze twee bandieten, die het geld van de baron in de wacht wilden slepen. „Waar ga ik in 's hemelsnaam heen?" zei hij zuchtend, terwijl hij naar de donkere wanden om zich heen keek. „Als dat zo doorgaat kom ik straks nog aan de andere kant van de aarde uit!" Maarzover zou het niet komen. Want wa* gebeurde daar? Pim bemerkte plotseling, dat hij niet verder in de diepte verdween. Integendeel het luik ging weer langzaam omhoog. „Goeie grutjes, ik ga weer omhoog", riep Pim ontsteld. „Nu daar kunnen die beide puntmutsen straks van lus ten. Ik ben niet van plan om langer met me te laten sollen". Pim behoef de zich zelf echter geen moed in te spreken, want toen hij weer in de ka mer was aangeland, werd hij daar be groet door een hartelijk gelach van de beide puntmutsen. Nu begreep hij er helemaal niets meer van. Wat was er toch aan de hand? Zouden de twee puntmutsen plotseling hun verstand verloren hebben? 15. Pim staarde de twee lachende puntmutsen verbaasd en tegelijkertijd angstig aan. Zouden ze allebei plot seling gek geworden zijn? Maar de ver bazing van Pim zou nog groter worden. Want plotseling trok één van de twee „bandieten" zijn muts af en zag Pim het lachende gezicht van Professor Splitser. Pim's gezicht was één vraag teken. Maar de professor stapte met uitgestrekte handen op Pim af. „Je hebt je kranig gehouden ventje. Jij bent het mannetje, dat ik nodig heb. Maar Pim was niet van plan om de professor zo maar de hand te drukken. „Mag ik mis schien weten, professor, wat dit alle maal te betekenen heeft?" vroeg hij op ijskoude toon. „Ik houd helemaal niet van dat soort, grapjes". „Grapjes noemt- ie dat", ging de professor op joviale toon door. „Ik moet zeggen, jij bent koelbloedig hoor!" Professor Splitser keek Pim bewonderend aan. „Daarom ben jij ook het ventje, dat ik gebrui ken kan. Ik ben professor Splitser, zo als je misschien weet. We hebben el kaar daarstraks al in de drogisterij van meneer Vijzel gezien". „Ik kan niet zeggen, dat het me aangenaam is", ant woordde Pim op boze toon. De profes sor trok de andere puntmuts naderbij. „En dit is óók een oude bekende van je, is het niet?" zei hij lachend en trok de andere „bandiet" zi.in puntmuts af. En tot Pim's grote verwondering stond daar baron Van Pottum. BEROEPINGSWERK Ned. Herv. kerk. Beroepen te Britswerd en Wieuwerd: F. de Boer. candidaat te Bussum. Beroepen te Elburg: H. A. van Sloo- ten te Wierden. Aangenomen naar Zi.j- derveld (voor bijstand in het pastoraat): G Er.-tiaar, emeritus predikant te Scherpenisse. Bedankt voor Poortvliet: D. J. v. d. Graaf te Leerbroek. Geref. kerken. Beroepen te 's-Graveland: H. C. En- te V/ormer. Bero-oen te Suavo i- de: C. Lugtigheid te Thesinge. Beroe pen te Woudsend: W. A. Jelsma, can didaat te Amsterdam. Beroepen te Har- denberg: T. Spilker te Bennebroek. Canadees episcopaat vraagt ruimere immigratie De r.k. aartsbisschop en de bisschop pen in Canada hebben aangedrongen op een ruimere toelating van immi granten. Zij achten immigratie een „morele zaak, onderworpen aan morele wetten, die diegenen, wier plicht het is om de immigratiepolitiek vast te stel len, moeten leiden". Daarom maken de leden van het episcopaat er bezwaar tegen, dat de toelating van vreemde lingen willekeurig wordt beperkt, zoals in Canada bijv. ten aanzien van de gegadigden uit het Oosten nog al eens gebeurt. De bisschoppen dringen er tenslotte op aan, dat er bij immigratie zoveel mogelijk wordt voorkomen, dat gezinnen uiteenvallen. door Mary Burchell ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1. De kok aan boord van koopvaardij schepen. 2. Soort fijn kadetje. 3. Pochhans. 4. Bijenzwerm, die de korf wegens gebrek aan voedsel verlaat. 5. Grave; muziekterm voor plechtig, ern stig en langzaam. 6 Tanagra. 7 Toen Napoleon eens kersen (soort grote, lichte) kocht, waarvoor hij 20 francs 1 Nap.) moest betalen, trok hij aan zijn baardje (puntig afgeknipt b. met snor). 8. Remus. 9. Hert van de Grote Soenda- eilanden. 10 Vulkaan op het eiland Carnigum (Philïppijnen). Eruptie in Dec 19*1 kostte aan minstens 2000 mensen het leven. 8). „Is dit niet een beetje overhaast?" vroeg ze met een stem, die laag was van boosheid. „Hoe komt u erbij te denken dat u de levens van mijn broertje en zusje kunt regelen zonder mij daarin zelfs ook maar te kennen?" Tamberley draaide zich toen lang zaam om en keek haar aan. „Het was niet mijn bedoeling, dat het u op deze wijze zou worden meege deeld". zei hij. „Voor deze gang van zaken ben ik niet verantwoordelijk. Uw vader wilde dat ik voogd over de kin deren zou worden". „Pappie?" Ze deed een stap achter waarts. „Maar had hij mij dan verge ten? Wordt er dan bij dit alles hele maal geen rekening met mij gehou den?" „Gaat u eens zitten". „Ik wil niet g?an zitten". Dacht hij zf..?'ng flauw vallen of zoiets be lachelijks? „O. alstublieft h?aJ verwondering meende ze t als ongeduld in zijn de ire"' i. P,?.tseling ging ze in de diepe leunstoel bij het vuur zitten en keek hem zorgelijk aan. „Wat heeft dit allemaal te betekenen? Waarom moet u voogd over de kin- n?etentopW ^arom ™ordt mij de taak met toebedeeld voor hen te zorgen en °en, ™»uw voor hen te vormen? Daar voel ik me volkomen toe in staat'" Een ogenblik keek hii h*ar enigszins geprikkeld aan. Toen liet hij zijn blik naar het vuur dwalen en het was de eerste keer sinds ze hem kende dat hij niet in staat was iemand recht aan te kijken. „Uw vader besefte dat de financiële last daarvan te zwaar voor u zou zijn". „De financiële last? Maar dat is be spottelijk. Er moet meer dan genoeg geld zijn voor hen en voor mij. Dat is er altijd geweest". Er neerste stilte. „Dat is er altijd geweest", herhaalde ze, alsof die zin haar fascineerde door de veilige klank ervan „Nou, in ieder geval is het er nu niet meer", sprak hij met een kortheid die zowel ruw als verlegen kon zijn. „Het spijt me wel. Het was niet mijn bedoe ling dat u dat op deze onkiese manier te horen zou krijgen, maar het feit is er en het heeft geen zin er doekjes om te winden. Uw vader is practisch zon der een cent gestorven". HOOFDSTUK II Gedurende meer dan een minuut heerste er stilte in de krmer. Toen zei Hope: „Dat kan niet, het ts absoluut onmogelijk". Errol Tamberley haaide zijn schou ders op. Hij nam de moeite niet zijn verklaring te herhalen en op de een of andere wijze overtuigde zijn schouder ophalen haar meer dan protesten zou den hebben gedaan Hij vond het zelfs niet nodig erover te redetwisten. Het was een voldongen feit. Ze kon de stemmen van de kinderen boven horen, die luid opschalden uit kennelijk plezier over alle verrassingen en ontdekkingen, die ze deden. Voor hen zou dit verpletterende nieuws hiet beneden slechts weinig te betekenen hebben. Ze vonden hun nieuwe huis leuk. Het was even veilig, even prettig ingericht, even luxueus ais hetgeen ze gewend waren geweest. Het idee van geldgebrek zou voor hen niet meer dan theorie zijn. Maar voor haar en voor Richard „Daar wil ik op het ogenblik niet aan denken!" dacht Hope krampachtig. „Daar zal ik later wel over piekeren, als ik de hoofdzaak heb verwerkt". Met een geweldige krachtsinspanning dwong ze haar vergrote donkere ogen terug tot Errol Tamberley Hij sloeg haar met bezorgdheid gade. naar ze meende, maar ze nam hem dat kwalijk, alsof hii zelf verantwoordelijk was voor de ontstellende mededeling die hij had moeten doen. „U gaat toch niet flauw vallen, wel?" Ze lachte even flauwtjes. „Neen, natuurlijk niet". Zelfs op dat ogenblik ging het door haar hoofd dat de remedie van Errol Tamberley tegen flauwvallen ongetwij feld zou zijr om zonder plichtplegingen je hoofd tussen je knieën te drukken. „Het spijt me, zoals ik al eerder heb gezegd, dat u op deze brute wijze van dit alles moest horen". „Maar. zoals u ook heeft gezegd, de feiten blijven dezelfde, hoeveel mooie doekjes daar ook om worden gewonden. Wat ik echter wil weten is het waarom? Ik bedoel hoe is het ge komen dat dat dit is gebeurd? Er was altijd meer dan geoeg. Neen. dat heb ik al eens gezegd, en het klinkt zo stom om dat maar te blijven herhalen Maar ik kan me gewoon niet voorstel- ,len hoe het mogelijk is dat je op het ene ogenblik zo veilig en royaal en zonder vragen te stellen kunt leven en dan is alles opeens on gewoon verdwenen! Wat is er gebeurd?" „Het was geen drama dat van het ene ogenblik op het andere gebeurde". Hij ging op de stoel tegenover haar zitten en liet zijn krachtige mooigevormde handen losjes tussen zijn knieën han gen. „IK weet niet of het u bekend is. dat uw vader het grootste deel van zijn vermogen in de bouw van het labo ratorium stak. Daar moet u hem geen verwijt van maken. Dat heeft zijn rente ruimschoots opgebracht in be langrijke ontdekkingen". „Daar maak ik hem ook geen verwijt van", sprak Hope koeltjes, want ze vond het niet nodig, dat Errol Tamber ley haar dicteerde hoe haar houding tegenover haar vader moest zijn. „Het was het oude liedje van de par ticuliere ondernemer die doet wat de regering in gebreke blijft te doen. Uw vader was een man met ver vooruit ziende blik eti onbeperkte ideeën. Hij bracht die tot hun logisch einde, maar stond meestal zelf voor de kosten. Ik geloof niet dat hii altijd besefte hoe groot het totaal bedrag was, maar dat doet nu niet ter zake. Gedurende de laatste jaren bezat hij niet veel meer dan zijn behoorlijk ruime regeringssa laris. Er was geen enkele reden waar om hij dat niet nog vele iaren zou blijven krijgen zeker lang nadat u en de tweelingen zich behoorlijk i.i het leven hadden gevestigd". Hij hield een ogenblik op, alsof hij verwachtte dat Hope iets zou zeggen. Maar ze zei slechts zacht: „Gaat u door". „Dat is zowat alles. Veel mensen zou den zeggen dat hij het recht niet had de particuliere belangen van zijn gezin op het spel te zetten om zijn werk voor de gemeenschap te bekostigen. Maar dat risico was eigenlijk heel gering. Het is pas wanneer die ongelukkige één-op-de- lionderd-mogelijkheden gebeurt, dat de mensen gaan zeggen „Dat doet er niet toe. meneer Tam berley Wanneer hii meende dat hij dat met ziin geld moest doen. wel. dan had hii daartoe het recht". (Wordt vervolgd) TWEEDE SYMPHONIE VAN TSJAIKOFSKY. Alleen de num.- mering heeft doen vermoeden, dat deze symphonie ook bestaat; lüer te lande is namelijk zoveel aandacht besteed aan de Vierde, de Vijfde en de Zesde van deze meester, dat zijn andere sympho- nieën volkomen naar de achter grond zijn gedrongen. Tsjaikofs- ky componeerde haar op 32-jarige leeftijd en heeft haar later gron dig herzien. (Woensdag 20.20 over Hilversum 11, 298 m). Van dezelf de componist kunt u voorts het beroemde vioolconcert beluiste ren Woensdag 22.05 over Hilver sum I, 402 m). WOENSDAG 7 JANUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 en 7.30 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. O 35 Waterstanden. 9.40 Gram.muziek. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram.muziek. 12.00 Accordeon- muziek. 12.30 Land en Tuinbouwmede- dclingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Com mentaar. 13.20 Amusementsmuziek. 13.45 Gram.muziek. 14.00 „De weg omhoog", causerie. 14.15 Gram.muziek. 15.00 Voor Ce kinderen. 15.30 Voor de jeugd. 15.50 Pianorecital. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.20 Gram.muziek. 17.50 Eegeringsuitzending: Jeugduitzending: Wij slaan op de Tong-Tong, correspondentie- ciub o. 1. v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Actualiteiten. 18.30 R V.U.Dr.. H. Groot: „Nieuwe onderzoe kingen over het melkwegstelsel". 19.00 „Is de doorbraak gelukt?", discussie. 19.20 Pianospel. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 „Herinneringen van een brandweerman", noorspel. 21.15 Strijksextet. 21.40 „De toekomst van de mens", causerie. 21.55 Zang en gitaar. 22.05 Concertgebouw orkest en solist. 23.00 Nieuws. 23.15 So cialistisch nieuws in Esperanto. 23.00 Or gelspel. 23.3524-00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoon muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. muziek. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram. muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9 35 Gram.muziek. 10.10 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 „Kruistocht om het eiland" hoorspel. 12.00 Fluit en piano. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interker kelijk Thuisfront. 13.20 Mandoline-ensem ble. 13.50 Cello en piano. 14.20 Omroep orkest. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Gra mofoonmuziek. 15 30 Viool en clavecim- bel. 16.00 Voor de jeugd. 17 00 Orgelspel. 17.50 Militaire causerie. 18 00 Gramofoon muziek. 18.30 Spectrum van het Christe lijk Organisatie- en Verenigingsleven. Ï8.45 Geestelijke liederen, 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Boekbespreking. 19 25 Gram.muziek 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Gram.muziek. 20 00 Ra- d'okrant. 20.20 Omroeporkest. 21.00 Jezus Christus en de wereldreligie", causerie. 21.40 Instrumentaal Septet. 2200 Reportage uit Jeruzalem. 22.10 Strijkkwartet en solisten 22 30 Interna tionaal Evangelisch Commentaar. 22.40 Gram.muziek. 22 45 Avondoverdenking. 23 00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3