Makelaar Toepoel eist verbod van verdere publicaties door gemeente Gerard Worn „Land en volk van Zweden" r De wereldreis van De trein gemist en een pak slaag op de koop toe Bergens" electr iciteit AGENDA Gemeeniebesiuur achHe zich (of waarschuwen verplichi MV!; SCHOLTEN heeft als procureur namens de heer H. H. Toepoel, makelaar hier ter stede in kort geding geëist, dat het gemeentebestuur van Alkmaar verboden zal worden de publicatie te herhalen, die het op 8 Januari in de plaatselyke dagbladen liet opnemen. In deze publicatie werd h*2t publick gewaarschuwd tegen een makelaar, die herhaaldelijk zijn cliënten in strijd met de waarheid verzekeringen had gedaan omtrent het verkrijgen van een woon vergunning zonder dat hy deze had kunnen realiseren. Mr Scholten vroeg een dwangsom van duizend gulden voor iedere soortgelijke publicatie, die B. en nog zouden doen en openbaarmaking van het vonnis in de twee dagbladen, waarin de mededeling van het gemeentebestuur was opgenomen. Hoewel de naam van de makelaar in de gewraakte mededeling niet was genoemd deze werd eerst openbaar in de diezelfde dag gehouden raadsvergadering meende de raadsman, dat B. en W. er rekening mee hadden moeten houden, dat hun de bekendmaking van de naam zou worden gevraagd. Zij zullen zich nooit kunnen verschuilen achter de bewering, dat het stukje geen naam bevatte. Waar ergens, dan geldt hier: „Wie A zegt moet ook B zeggen." Door juist de naam weg te laten werkte men de nieuwsgierigheid in de hand. De pleiter voor gedaagde (de gemeente Alkmaar) mr G. A. de Lange, was van oordeel, dat de publicatie niet alleen geoorloofd was maar zelfs een plicht van het gemeente bestuur om de verfoeilijke practijken v#n de eiser aan de kaak te stellen. Zijn reputatie is door deze waarschuwing niet geschaad, aldus mr De Lange. Hy heeft deze dingen aan zichzelf te wyten. Nadat de re- en duplieken waren gehouden, bepaalde de president van de rechtbank, mr A. D. van Regteren Aïtena, de uitspraak op Maandag 26 Januari, 's middags om 2 uur. Uitspraak over een week J. ADMIRAAL TEN CRAVE GEDRAGEN Het toeval bracht kellner op een nieuwe hobby Friese klokken aan de lopende band Gordijnroeden als BURGERLIJKE STAND jQE door B. en W. aan de kranten verstrekte publicatie is niets meer of minder dan smaadschrift", aldus mr Scholten in zijn toelichting, waar mee dit juridisch steekspel werd ge opend. „Alle voorwaarden welke hier aan worden gesteld zijn aanwezig. De eer en goede naam van mijn cliënt zijn opzettelijk aangetast en mij dunkt, dat ook arn de voorwaarde vam rucht baarheid in dit geval in alle opzichten is voldaan. Een betere ruchtbaarheid dan in de krant h?.d men moeilijk kun nen wensen". „Door deze belediging", zo vervolgde mr Scholten. „wordt de heer Toepoel onmiddellijk in zijn broodwinning getroffen. Bovendien heeft de wethouder Van Slingerland, gedekt door zijn parlementaire immu niteit, desgevraagd niet alleen de naam van de heer Toepoel medegedeeld, maar er ook nog een aantal bijzonder heden aan toegevoegd die voor de oe- trokkene zeer grievend waren." Spr. achtte het daarom juist als hij een verbod vroeg van verdere publicaties. LEGIO KLACHTEN MR G. A. DE LANGE herinnerde aan 1 de noodzaak om regelend op te tre den bij c'e verdeling van het woon- ruimtebezit teneinde chaotische toe standen te voorkomen, speciaal met het doel de economisch-zwakkeren te be schermen. De makelaardij in huizen is tengevolge van deze maatregel enigs zins in de verdrukking gekomen aldus spr., maar dat is geen verontschuldi ging voor het feit, dat de heer Toe poel de adspirant-kopers of huurders maar losjesweg de verzekering doet, dat B. en W. hun wel vergunning zui len verlenen voor het betrekken van de door lien gewenste woonruimte. Dergelijke beweringen vormen een ernstige misleiding van het publiek en kunnen onaangename gevolgen heb ben. Wordt de vergunning geweigerd door B. en W. den heeft de gesloten koop geen zin. Maar misschien heeft de betrokkene er zelfs wel een veilige woonstee voor opgegeven. Betrekt hij do woonruimte toch dan is hij boven dien nog strafbaar. De bij B. en W. ontvangen klachten over makelaar Toepoel. zijn legio geweest, aldus mr De Lange. In 1949 was er reeds ie1 geval Rozenstraat 19, waarin een zeke re De Ruyter zich vestigde dank zij een onjuiste werkgeversverklaring, waarvoor de heer Toepoel zijn bemid deling had verleend, üp dit geval is in 1950 een waarschuwing gevolgd door de vdkgroep. In October 1951 werd de naam van de makelaar weer genoemd. Nu bij een geval in de He kelstraat, waar hij een woning van een weduwe verkocht met de belotte dat er voor haar een ander huis be schikbaar wee. In October 1952 garan deerde hij een vestigingsvergunning aan iemand, die een huis kocht aan de Frieseweg. De vergunning werd nooit ooor hem bij het Huisvestingsbureau aangevraagd. Er waren meer van der gelijke gevallen, a.ldus betoogde de raadsman van gedaagde. Zoals dat van de heer Deetman, Mauritskde 25, vein de heer Van Wieringen, Comanstraat 4 en het werd dus hoog tijd, dat hier aan een einde kwam. Het woonruimte- beleid is ook zonder dat het door een makelaar ter stede nog wordt bena deeld al moelijk genoeg. Spreker ont kende. dat het persbericht het karak ter van smaadschrift zou dragen. De opzet tot beledigen was niet aanwezig. Er is in het algemeen belamg gewaar schuwd tegen de practijken van een makelaar hier ter stede. De naam werd zelfs niet in de publicatie ge noemd. Mr De Lange herinnerde voorts aan een uitspraak van de recht bank in 1937 gedaan in een kort ge ding tegen het gemeentebestuur van Ursem, dat in een publicatie had ge waarschuwd tegen een met name ge noemde persoon, die zich aam oplich tingen had schuldig gemaakt. De eis was destijds door de rechtbank niet ontvankelijk verklaard. De vordering van het verbod tot verdere publicatie noemde pleiter een slag in de lucht. Dit was vam de zijde van B. en W. een eenmalige bekendmaking. Het college denkt er niet over dit te herhalen, tenzij, zo voegde spreker er aan toe, B. en W. het niet opnieuw hun plicht achten het publiek te waarschuwen. KORRELTJE ZOUT MR SCHOLTEN vroeg zich met ver- bazing af bij wie nu eigenlijk de schuld ligt Els er mensen zijn, die lichtvaardig een huis kopen. Ligt dit voor de volle honderd procent op de makelaar of is het publiek misschien bereid zekere risico's te nemen? Dit laatste achtte pleiter zeer waarschijn lijk en even logisch ncremde hij liet, dat de mensen, als er iets mis gaat, bij het gemeentebestuur komen met klach ten, dst de makelaar hun ven alles heeft beloofd. De mensen moeten hun eigen straatje schoon praten en daar om moet men dergelijke klachten toch inderdaad met een korreltje zout ne men. In plaats dat B. en W. of de di recteur vrin het Huisvestingsbureau de heer J. Spaans de heer Toepoel heb ben ontboden, zijn zij zo maar tot de waarschuwing in de pers overgegaan. Men is afgegaan oo mededelingen van derden en die heeft men op de koop toe nog verkeerd geïnterpreteerd, al dus mr Scholten. Hij ging vervolgens de verschillende punten na, die mr De Lange hid opgesomd als zijnde de afinleiding tot de publicatie. De heer De Ruyter, aldus mr Scholten, had een juiste werkeeversverklaring. Dat hij later niet bij de betrokken werkgever in dienst is gekomen is niet de schuld van de heer Toepoel. De weduwe Kemp uit de Hekelstraat is alleen toe gezegd, dat als er een huis vrij kwam, makelaar Toepoel een bereidverklaring zou afgeven. De woning aan de Friese weg, die gebouwd werd met de clau sule van vrije vestiging, zou worden gekocht door de heer Van den Berg, die daarop terstond het huis zou rui len met de heer Lourens uit Den Haag. Zoals gevraagd heeft makelaar Toe poel een vergunning verzocht voor de heer Van den Berg. Dat de heer Lou rens het huis al betrok zonder dat het Huisvestingsbureau er zijn sanctie aan had gegeven, kan moeilijk in de schoe nen van eiser worden geschoven. „Ik tart mijn tegenpleiter met bewijzen te komen, dat het in alle gevallen anders ligt", aldus mr Scholten. Het geval Ursem wilde hij niet als voorbeeld aanvaarden. Daar ging het om gecon stateerde feiten. Die zijn hier afwezig. Spr. herhaalde zijn bewering, dat B. en W. zich niet achter het feit kunnen verschuilen, det zij geen naam hebben genoemd. Wie een dergelijke publica tie plaatst moet de gevolgen voor zijn rekening nemen. Tot slot ging spr. nog even in op de berispingen, die van de vakgroep zouden zijn gekomen. De waarde ervan trok hij sterk in twijfel omdat de voorzitter v>n de vakgroep, de heer P. v. d. Borden, een concur rent is van de heer Toepoel. In Isatste instantie verkreeg mr De Lange het woord. Hij ging in het kort nog de verschillende gevallen na, waarin over de heer Toepoel klachten waren ont vingen en las verder nog een brief voor van de vakgroep tussenpersonen, waarin de heer Toepoel werd aangera den zijn practijken te staken. „Die brief is misleidend", riep mr Scholten daarop uit. „Mijn cliënt heeft een soortgelijk schrijven ontvangen, maar daarin stond nog een regeltje, dat het gehele kfirakter ervan verandert, nl. „indien de beschuldigingen juist zijn". Over een week volgt de uitspraak. Het kostte een baan en veertig gulden 70 vroeg op de morgen had Cor het niet kunnen verwerken, dat zijn knecht te laat bij het station was ge komen on zij de trein hadden gemist. Er werden aanmerkingen gemaakt, maar Jan die op de afgesproken tijd had staan wachten nam dat niet en zei: Zal ik jou eens een pak op je bliksem geven?" Of Cor nu gezegd heeft „dat moet je maar doen" vermeldt de ge schiedenis niet, maar wel dat zulks ge schiedde. Het kwam nogal hard aan, want het slachtoffer werd drie weken CR zat wat tussen Jan S. en Cor S. en een misverstand op de 10de November was alleen de druppel die de maat liet overlopen. Dat kwam zo. Jan S, zou met zijn baas Cor S. van Alkmaar per trein naar de Zaanstreek gaan. Zij zouden gezamenlijk per fiets van de Langedijk naar Alkmaar rijden, maar toen hel wachten Jan te lang duurde was hij maar eens gaan kijken waar of Cor S. bleef. Cor had intussen een vrachtwagen gecharterd in dp veronderstelling dat Jan wel was doorgereden, met het gevolg dat Jan alleen en te laat bij het station te Alkmaar arriveerde. Daaruit vloeiden weer verwikkelingen voort, die tot gevolg hadden dat Jan zich gistermiddag voor de Alkmaarse politie rechter, mr J. N. Alblas, moest verantwoorden. buiten dienst gesteld. Dat kostte Jan zijn baan en gisteren een boete van f 40 subsidiair 20 dagen. Scheve gezichten Reeds een kwart eeuw kijken de Eg- monders Petrus K. en Arie G. elkaar met scheve gezichten aan. De gespan nen toestand ontlaadde zich toen Arie zijn wagen volgens de verklaring van Petrus had stil laten staan op een voor de sleeënde jeugd gevaarlijk punt. Petrus wenste dat Arie door zou rijden; de wil was goed maar de motor zwak, zodat Arie niet direct aan deze wens gevolg kon geven. Voor Petrus was dat reden genoeg om dan maar een klap uit te delen. De wagen kwam daarmee niet van zijn plaats. Wel de bestuurder die een aanklacht ging in dienen wegens mishandeling. Petrus gaat nu straks f 20 in 's rijks schatkist storten, waarschijnlijk met een bloe dend hart, want hij had het zo goed be doeld. Zonder enige kwade bedoelingen was Jan K. te Schermer op zijn fiets gestapt om naar Wormerveer te rijden, waar zijn Dulcinea met kloppend hart zat te wachten. Onderweg kwam hij enkele .vrienden" tegen, die belangstellend in formeerden waar de reis naar toe was en of hij soms een bezoek ging brengen aan een bepaald soort, niet met name te noemen, vrouwen. Jan vond die op merking in hoge mate ongepast, en liet Pieter de G. uit Schermer wegens bele diging vervolgen. Pieter vond het niet belangrijk genoeg om verantwoording van zijn vragenstellerij af te leggen, zo dat de politierechter alleen over Jan als bron van inlichtingen kon beschikken. Op de vraag van mr. Alblas of op het bewuste moment aanleiding bestond tot het stellen van die vragen antwoordde getuige ontkennend en spoedig was be slist dat Pieter fout was geweest en een tientje boete diende te betalen. Vastrecht Het vastrechttarief van f 100 of 40 dagen werd door de politierechter toe gepast- voor de verdachten M. M. uit Alkmaar en J. B. uit Bergen wegens het feit, dat zij onder de invloed van alcohol getracht hadden een rijwiel te besturen. Bij M. was dat nogal goed gedaan, want hij stapte juist bij zijn woning af toen twee agenten hem aan hielden en mee naar het bureau namen. „Hij slingerde en sprak onsamenhan gend", zei één van de agenten. Het bloedonderzoek had uitgewezen, dat M. teveel had gedronken. De Bergenaar R. gaf direct toe. dat hij 8 cognacjes en vier glazen bier had ge dronken. pis... Wij maken ruimte voor onze NIEUWE NYLON COLLECTIE Bekende merken, uitsluitend le keuze voor speciale lagt prijzen. Een werkelijk interes sante aanbieding. Ziet onze Nylon-etalage. Hoek KOUSEN HOUTTIL LINGERIES ix4uvei'leiiiie. uife. ïvit-Q.. Een schat van bloemen bedekte gis termiddag de baar vain de heer J. Ad miraal, die bijna veertig jaar bij onze N.V. werkzaam was. Door de directie, het personeel en vele bekenden werd hem in de aula crp de gemeentelijke begraafplaats een laatste groet ge bracht. De directeur de heer J. Bijls- ma merkte in zijn afscheidswoord tot de overledene op, dat het een bepaal de mentaliteit vereist om het veertig jaar in een krantenbedrijf vol te hou den. De krant vraagt tempo van zijn werkers en Jan Admiraal wist wat het betekende op de klok te werken. Het was hem nooit te veel en het ergste wat hij tijdens zijn langdurige zieKie miste was, dat hij niet meer aan de steen kon staan. Jan Admiraal, aldus de heer Bijlsma, die mede namens de heer C. Krak sprak, had drie eigen schappen: Eerlijkheid, Liefde tot zijn werk en Liefde tot zijn gezin. Wij wisten wat we aan elkaar hadden. God heeft hem thans geroepen en in het huis, waar Jan Admiraal zich omringd wist door de liefde van zijn vrouw, zijn kinderen en kleinkinderen isthsms een smartelijke stilte gevallen. Maar dankbaar kunnen we zijn bij de her innering a.-n een collega, die een voor beeld was voor de anderen en dank baar voor de echtgenoot en vader, wiens vreugde zijn gezin was. Als bestuurslid van de afdeling Alk maar van de Alg. Ned. Gr?fische Bond en als collega van de overledene sprak de heer T. Hulst een kort woord van afscheid. „Ik hoop Jan" zo zei hij, „dat je thans de rust zult vinden, waarnaar je zo intens hebt verlangd". Terwijl het orgel het Ave Verum van Mozart speelde werd de baar de dodenakker opgedragen. Velen sloten zich bij de droeve stoet aan en wachtten zwijgend tot het stoffelijk overschot aain de aar de was toevertrouwd. Een zoon van de overledene dankte voor het medeleven, dat zijn vader tijdens zijn ziekte van zo velen, doch in het bijzonder van de directie en het personeel van de Ver enigde Noordhollandse Dagbladen had ontvangen. De heer Koreman met de door hem vervaardigde Friese klokken. gewichten CCHIJNBAAR volkomen onbeduidende voorvallen kunnen menigmaal een verrassende nasieer) met zich brengen. Zo stopte deze zomer een schitterende wagen, voorzien van de registratie tekenen uit het land der pyramiden, voor één van de plaatselijke restau rants. De in blauw livrei geklede chauf feur opende plechtstatig één der por tieren, en uit de auto stapte een don- kerogige schone, die zich vervolgens naar het restaurant begaf om daar een keuze te doen uit de vele gerechten, die de spijskaart vermeldde. Terwijl de kok zijn uiterste best deed bezichtigde de Egyptische de antieke voorwerpen, die ter versiering van het restaurant hier en daar waren op gesteld. Zij vond alles „marvellous" en „very beautiful" totdat ze bleef staan voor een reusachtige, fraai gebeeld houwde Schwarzwalder klok, waarvan het uurwerk echter defect bleek. De restaur iteur hoorde haar nog zachtjes tot de ober zeggen: but this is not right". CN die defecte Schwarzwalder zat de restaurateur dwars. ,,'t Zou me toch wel van en twintig gulden waard zijn als dit ding weer ging lopen", zti hij, waarop de over vroeg of hij het eens mocht proberen. Hij haalde de enorme Schwarzwlader van de wand, peuterde enige tijd met een schroevendraaier in het raderwerK, hing de klok weer op haar plaats, bracht de slinger op gang ende klok bleef lopij! Ais man van z'n woord behaalde de restaurateur prompt het beloofde ne- drag uit. Door dit onverwachte succes ont waakte bij de ober, de heer H. Kore- man een grote liefde voor klokken. Hij begon met het namaken van een Friese klok van een zijner kennis sen, doch deze eerste poging mislukte. Toen maakte hij een serie detail tekeningen en begon deze vervolgens uit te voeren. INE eerste Friese klok, met primi- tieve hulpmiddelen vervaardigd, werd een groot succes. Niet alleen de gebogen eikenhouten kap en de romp, doch ook de wijzers, wijzerplaat en zelfs de gewichten werden door de heer Koreman zelf vervaardigd. De koperen mantels van de met lood ge vulde gewichten werden geleverd doorde brede roede, waaraan de overgordijnen in de kamer waren op gehangen. Hij zaagde daartoe de roede in stukjes van tien a twaalf centimeter en vulde ze met vloeibaar lood. Geleidelijk aan ontstond een gehele klokkenfamilie, waarvan de kleinste slechts zestien centimeter en de groot ste negentig centimeter lang was. VELE kennissen van de klokken bouwer wilden zo'n Friese klok made in Alkmaar in hun bezit heb ben en de heer Koreman was wel be reid aan hun wens te voldoen, doch onder voorwaarde, dat zij geen geld, maar een of ander antiek voorwerp als beloning zouden geven. LIET spreekt welhaast vanzelf, dat ook de klokken soms nog een „kinder ziekte" hadden te doorstaan. Vooral het zuiver lopen van het uurwerk en daarmede de juiste uitslag van de slinger, baarde de bcaiwer soms nog al zorgen en was oorzaak, dat hij wel eens uit zijn bed kwam om een en an der ook in het, nachtelijk uur te con troleren. De grote Schwarzwalder in het res taurant had intussen gezelschap ge kregen vam een door de heer Koreman vervaardigde Friese klok, die de aan dacht trok van één der bezoekers. Toen deze vernam, dat de klok ver vaardigd was door de hem bedienende ober, wilde hij terstond de werkteke ningen aankopen, teneinde zelf de fa bricage en zo mogelijk de export van dit type klok ter hand te nemen. INE heer Koreman wees het aanbod u resoluut af. Hij bleef zijn eigen houtbewerker, kunstschilder (van de wijzerplaten), metaalbewerker, klok kenmaker en maehinebouwer. Hij streefde er tevens naar de werkzaam heden zoveel mogelijk te vereenvou digen en zo construeerde hij zelf een cirkelzaag, waarmede de togen van de klokkenkapper. veel gemakkelijker kunnen worden vervaardigd. Inmiddels hebben ook enkele klok ken hun weg gevonden naar Curasao, waar een broer van de heer Koreman een drietal restaurants exploiteert. Ook daar tonen de bezoekers veel belang- steling voor de uit Alkmaar afkomstige collectie. INE heer Koreman heeft nu ook het voornemen over te gaan tot de ver vaardiging van de zogenaamde stoel- tjesklokken en zelf de daarvoor beno digde frontstukken te gieten. Wordt ook dit met succes bekroond, dan gaat hij zijn speciale aandacht wijden aan de constructie van de be nodigde uurwerken, die thans nog van andere klokken afkomstig zijn. Uit protest tegen deze concurrentie heeft de grote Schwarzwalder intussen zijn werk weer gestaakt Geboren: Fritz A., z. van A. Hoog- vorst en C. W. Blokker. Overleden: Johan M. Witlam. 2 jaar. Martinus J. EIburg, 80 jaar, wed. van K. M. Britton. Hendrika yan Geijn, 89 jaar, wed. van A. Schering. NIET BINNEN MAAR BUITEN In ons bericht over enkele halsstar rige lieden, die het de politie nogal lastig maakten, is de indruk gewekt dat één van de knapen, die op de Breedstraat werd aangehouden uit het Wapen van Heemskerk kwam. Dit is niet het geval. De aanhouding ge schiedde op straat, toen de jongeman tevergeefs had getracht het Wapen met een bezoek te „vereren". MET de grootste belangstelling hebben wij gedurende de laatste weken de strijd om de eiectriciteitstarieven ir. Bergen gevolgd. Het is ons in de eerste plaats duidelijk geworden, dat deze ta rieven zeer hoog liggen en dat de pro testen volkomen begrijpelijk zijn. De verbruiker houdt geen rekening met de historie, de conclusie van het rapport, dat de commissie-Hupkes „tezijnertijd" zal uitbrengen, laat hem koud en de on derhandelingspositie van de gemeente tegenover het PEN gaat hem niet aan. Hij vraagt slechts wat hij moet betalen en vergelijk dan deze bedragen met de stroomkosten in de omliggende ge meenten. De gemeentelijke overheid heeft de overtuiging, dat het PEN haar de pen op de neus zet. Niet ten onrechte, me nen wij. Maar dat de gemeente Bergen goedkoper zou kunnen exploiteren dan het PEN (bij directe levering), indien dit PEN maar een redelijke prijs vroeg, geloven wij niet. Dit is een illusie. Er zitten aan deze zaak vele prin cipiële vragen vast. Een ervan is of een utiliteitsbedrijf „winst" mag maken en zo ja of deze winst dan niet direct aan de verbruikers ten goede moet komen. Thans is het veelal zo. dat de winsten van deze utiliteitsbedrijven worden ge bruikt om gemeentelijke en provinciale begrotingen sluitend te maken. De gemeente Bergen kan nu niet goedkoper, omdat het PEN duur is. Het PEN kan bii directe levering wel goed koper, waarbij men moet nagaan of de „service" aan de verbruiker even groot blijft als zij was bij gemeentelijke ex ploitatie. Op zichzelf is het uiteraard een onhoudbare toestand, dat een pro vinciaal overheidsbedrijf een gemeente, lijk bedrijf beconcurreert. Het is overigens voor geen twijfel vatbaar, dat er in Bergen ontstemming en ontevredenheid heersen. Het ge meentelijke electriciteitsbedrijf werkt met verlies. Dat is jammer. Het is geen schande. Het is mogelijk dat er een moment komt waarop men inziet dat een slui tende exnloitatie nimmer meer bereik baar is. Er zit wij weten dat wel in een eigen lichtbedrijf een behoorlijk stuk gemeentelijke autonomie. Accoord. Maar het is niet verantwoord deze zeg genschap in eigen huis te handhaven over de ruggen van de verbruikers heen. En wij kunnen het niet anders zien dan dat het in Bergen zo is. De cijfers bewijzen dat verbruikers veel te veel betalen. En dat zij te veel zullen moeten blijven betalen, indien het PEN niet rechtstreeks zal gaan leve ren. Nu menen wij, dat goed gemeentelijk beleid eist, dat een oude weg wordt verlaten, zodra deze niet meer begaan baar is. Dit wil in deze zaak zeggen: overleggen van duidelijke cijfers en overdracht aan het PEN, eventueel met de aantekening, dat de rol van dit pro vinciaal bedriif allesbehalve fraai moet worden genoemd. Opdat Bergen geen duurte-eiland worde in een .maatschappij, waarin van redelijke financiële verhoudingen toch al geen sprake meer is. De gemeen telijke overheid zal moeten inzien, dat zij niet gerechtigd is een standpunt te handhaven zelfs geen juist standpunt dat haar geen cent kost. maar dat door de burgers moet worden betaald. Het college van B. en W. en de Raad kunnen zich opnieuw zeer verdienste lijk maken en het belang van hun ge meentenaren stellen boven eigen pres tige. Is het iidel te hopen en te ver wachten. dat zij dit op korte termijn zullen doen" QISTEREN werd in het Gulden Vlies door de Nederlandse Reisvereniging, afdeling Alkmaar, een avond georgani seerd welke tot onderwerp had: „Land en Volk van Zweden". De heer J. J. Oltmans leidde deze avond in met een interessante causerie over land, volk en historie van de Noorse landen in het algemeen en van Zweden in het bijzonder. „Zweden," aldus de heer Olt mans, „is een rijk land. Een land met ge weldige natuurlijke hulpbronnen, een land ook, dat de laatste 140 jaren in geen enkele oorlog meer is gewikkeld ge weest, maar daarentegen wel veel aan de oorlog, in het bijzonder de tweede wereldoorlog, verdiend heeft door leve ring aan beide partijen. TNOOR al deze factoren is Zweden een land geworden, dat zich de luxe heeft kunnen veroorloven van sociale voorzieningen, die hun weerga in de wereld niet hebben. Op het ogenblik genieten alle oude mensen in Zweden ouderdomspensioen. Het gehele Zweed se onderwijs is kosteloos, van de Frö belschool tot en met de Universiteit 7. Jimmy Brown had precies twee da gen en twee nachten nodig om na te denken over hetgeen hem te doen stond, maar toen kon zelfs het luide gejammer van Miebet hem niet weer houden het plan dat hij in die tijd had uitgebroed, te volvoeren. Jimmy had namelijk het besluit genomen zijn ge hele hebben en houden te verkopen en met de opbrengst ervan wilde hij een reis naar Afrika ondernemen om eens en vcor altijd een einde te maken aan de uitspattingen waaraan zijn volk, de Roekiraki Chimpansees zich volgens betrouwbare krantenberichten had overgegeven. Het was op een Dinsdag morgen. heel in de vroegte, dat Jimmy zijn besluit aan juffer Miebet meedeel de. Juffer Miebet was wel dom. maar niet zo dom dat zij niet dadelijk be greep dat zij haar baantje als huis houdster kwijt was. En daar liet zij het niet bij zitten. Zij begon Jimmy in alle toonaarden te bezweren dat hij regel recht zijn verderf tegemoet liep als hij moederziel alleen naar dat buistere Afrika zou gaan waar de leeuwen en tijgers zo maar los rond liepen en waar het wemelde van de slangen en toen dat niet hielp begon zij zo jammerlijk te schreien dat Jimmy na verloop van tijd het huis uitliep om dat gekrijs niet langer te behoeven aan te horen Hij be gaf zich spoorslag naar het bureau van de Wilgenwoldse Wapenbroeder met de bedoeling er een advertentie in te plaatsen waarin hij zijn huis. have en goed TE KOOP aanbood. toe. Het Is een land, waar een gewone typiste een salaris van f 600 per maand verdient, een landdat in de heksen ketel die Europa heet een paradijs is, Voorts stond de heer Oltmans nog even stil bij de historie van Zweden, waarin het optreden van Gustaaf Wasa, de Zweedse Willem van Oranje, een der hoogtepunten is. De heer Oltmans zette hierna zi.in causerie voort aan de hand van een serie lantaarnplaatjes, die wel aardig en instructief, echter niet bepaald ,.up to date" waren. De meeste opnamen da teerden van meer dan 20 jaren geleden, hetgeen aan dames met „pothoeden" en auto's, die op levensgrote stoommachi. nes leken te zien was. Gelukkig waren de filmpjes die hier. na volgden heel wat beter. DINSDAG Cinema Americain, 8 uur: Giftige lip pen (18 jaar) Victoria Theater, 8 uur: Het is middernacht, dr Schweitzer (14 jaar) Harmonie Theater, 8 uur: Tot inkeer (18 jaar) Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De arend van Madagascar (14 j.). Gulden Vlies, 8 uur: Nederlandse Comedie met „U spreekt met uw moor denaar". Wapen van Heemskerk, 8 uur: Opera concert Bel Canto. Café Central, 8 u.: D.V.B. filmavond. WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag. Alle theaters 2.30 uur matinee. Hotel Victory, 2.30 uur: Buiten gewone vergadering Sociale Raad. Valks lunchroom, 8 uur: Dr Meiners sp.eekt voor Harmonia. Gulden Vlies, 8 uur: Jan Smeterlin voor Alkm. Kamermuziekvereniging. Harmonie, 8.15 u.: Bernard Newman spreekt voor Genootschap Nederland- Engeland. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Feest avond Bond van techn. ambtenaren. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag 7.17 19.37 Woensdag 8.05 20.16 TE CAMPERDUIN hoog laag Dinsdag 7.22 19.42 1.22 13.4 Woensdag 8.10 20.3! 2.10 146' DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend ap°' theek „De Bever", Emmastraat 36.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2