Nederlandse Landbouw gaat tijd van laagconjunctuur tegemoet Nieuws uit de Langedijker Dorpen De helft van biljartcompetitie is reeds achter de rug „Groentencultuur' liet het jaar 1952 de revue passeren INTERESSANTE LEZING VAN dr E. H M HARTMANS Nimmer had Nederland zulk een grote varkensstapel Trekkerije, trekkertje in het land, waar is mijn gierkar toch beland? Spanning in vrijwel alle afdelingen Solexwandelpuzzletocht Bergen Rode Kruis koestert grote plannen Volgende maand tiende lustrum Goede wenken Heer-Hugowaard Leonhard Huizinga over de Vlam in de Verbrande Pan De winkelsluiting in de Langedijker Raad Nauwkeurige boekhouding eerste vereiste Gistermiddag werd er in 't Gulden Vlies te Alkmaar een causerie gehou den welke een plaats had in de lezin gencyclus, die de Vereniging van Oud leerlingen der Rijkslandbouwwinter- school voor haar leden organiseert. Het was dr E. H. M. Hartmans, Rijks- landbouwconsulent voor Bedrijfseco nomische voorlichting, die in een zeer instructieve en interessante lezing het onderwerp behandelde „De prijsont wikkeling der landbouw- en veeteelt producten". De heer Hartmans begon zijn betoog met er op te wijzen, dat hij allerminst een profeet of waarzegger was en dat men op deze middag zeker niet eet gespecificeerde prognose omtrent di landbouwprijzen van hem mocht ver wachten. „Dit is", aldus de heer Hart mans „ten enen male onmogelijk, daal er altijd een leger van niet voorziene toevallige factoren op de loer ligt, die de verhouding tussen vraag en aanboa en daarmee het prijspeil der landbouw en zuivelproducten beïnvloedt. Zo ver oorzaakte het Koreaanse conflict een prijsstijging der producten, die uiter aard de beste econoom niet had kun nen voorzien. Voorts zijn er tal van factoren, die eveneens buiten het ge zichtsveld der economie liggen. De smaak, kleur, verpakking en hoeveel heden waarin de diverse producten op de markt gebracht worden zijn bij voorbeeld factoren, die plotseling door de consument op andere wijze geappre cieerd blijken te worden en daarmee het marktbeeld grondig kunnen wijzi gen. Ook door deze psychologische fac toren ziet de economie haar visie in geperkt". „Wel kunnen wij met grote stellig heid de prognose uitspreken", aldus de haar Hartmans, „dat de hoogconjectuur op de landbouwmarkt voorbij is en dat de moeilijkheden in de landbouwsector langzaam maar zeker zullen toenemen. De prijzen zullen verder blijven dalen en wij zulen zorgvudig moeten uitzien naar de mogelijkheden om onze bedrij ven zonder al te grote kapitaalsinves teringen verder te rationaliseren. Hoe deze ontwikkeling zich in de tails zal voortzetten, valt, zoals ik ge zegd heb, althans hier in Nederland niet te voorspellen. In tegenstelling met de Verenigde Staten, waar deze voorspellingen, gegeven door de rege ringsvoorlichtingsdiensten met .vrij grote zekerheid (80 procent) blijken uit te komen. Hier te lande is het nog altijd zo, dat de boer pas tijdens het opkomen van zijn oogst min of meer over de afzet mogelijkheden, die zijn producten waarschijnlijk zullen hebben geïnfor meerd raakt. Vervolgens ging de heer Hartmans over op het onderwerp van de regeringsinmenging in landbouw- en veeteeltzaken, welke zich in hoofd zaak bepaalt tot het garanderen van minimumprijzen op melk en varkens vlees. „Wat de melk betreft" vervolgde de heer Hartmans, „heeft de regering een garantieprijs van 20 cent per liter in- dustriemelk gesteld. Zakt de prijs van deze melk tot 19 cent per liter, dan wordt dit verlies verhaald op de con- sumptiemelk, door deze met 3 cent per liter te verhogen. Dit, daar de con- sumptiemelk maar een-derde van de totaalproductie bedraagt. Daalt de prijs beneden deze 19 cent, dan springt de regering bij. Deze garantieprijs is gebaseerd op de rentabiliteit van het gemengde zandgebied, waar de omstandigheden door de bodemkwaliteiten minder gun stig zijn dan in de Westnederlandse provincies. Het is dus logisch, dat de melkexploiiatie, vooral wanneer wij daar in onze provincie alle aandacht aan besteden, hier zeer voordelig zal komen te liggen. (Historisch) Boer Kees, woonachtig in een van de Westfriese gemeenten, had een fonkelnieuwe „trekker" ge kocht en tegelijk met de over dracht was hem onderricht ge geven inzake de bediening van het voertuig. Weldra deed zich reeds een gelegenheid voor om het nut van de mechanische paarden kracht aan de practijk te toetsen, want Kees moest „gieren". Terwijl hij de „giertank" vol pompte, kwam juist zijn vader op bezoek, die vol bewondering de machtige „trekker", die reeds vlak voor de „gierkar" was geplaatst, in ogen schouw nam. „Je raie wel efkens mee ut land in denk?", vroeg Kees, toen hij het deksel van de tank had dichtgeklapt. Vader, die zijn hele leven lang met paarden had gewerkt, wilde zich deze sen satie niet laten ontgaan en nam naast zijn zoon op de „trekker" plaats. Handles werden overgehaald en brommend zette de motor de wie len in beweging. Prima reed-ie en hij trok nog beter. In gezwind tempo reden ze door het weiland, zodat zij spoedig op het achterste gedeelte van het land waren aan gekomen, zonder ook maar één dampaal te hebben geraakt. Vader en zoon waren nu op de akker aangekomen, waarover de ..gier" moest worden verspreid en op dat ogenblik richtte Kees voor het eerst de blik weer eens in achter waartse richting. Zijn mond viel open en zijn ogen op de lege plaats, waar de volgwagen zien moest bevinden. De gierwagen stond nog thuis op de mestplaat. Wat de varkenshouderij betreft, lig gen de omstandigheden totaal anders Hoewel de regering ook hier garantie prijzen heeft gesteld is het zeer de vraag, of zij deze prijzen inderdaad zal kunnen handhaven. Het is met de var kenshouderij namelijk zo gesteld, dat zij onderhevig is aan een zeer sterke, hoewel in de loop der jaren regelma tige fluctuatie. Mede in verband met het twee-tomensysteem, dat wij hier in Nederland aanhouden, doet zich in aansluiting met de fokperioden der tomen het feit voor, dat jaren met een groot aanbod en lage prijs afgewisseld worden met jaren waarin een laag aanbod met een hoge prijs domineert. Was vorig jaar de garantieprijs f 2,57 per kg, dit jaar is dit bedrag gesteld op f 2,48 en het is te voorzien, dat hierin nog verdere wijzigingen ten on gunste zullen worden aangebracht. Zo als de situatie er voor de varkenshou derij op het ogenblik uit ziet kan men zeggen, dat de aanvoer van varkens in vergelijking met het vorig jaar voor Januari 10.000 meer zal bedragen dan in Januari van het vorig jaar. Voor Februari 50.000 meer, voor Maart 80.000 en voor April 120.000: een stijging van het aanbod die tot het voorjaar van 1954 zal toenemen, waarna het aanbod weer zal dalen. Wij hebben dit op de „Bedrijfseconomische Voorlichting te Den Haag voorzien" zeide de heer Hartman vervolgens, „en hebben alle betreffenden ook van deze zekere prog nose op de hoogte gesteld. Helaas luis tert naar schatting nog maar een per centage van 20 procent naar onze ad viezen" voegde de spreker er aan toe, „wat wel blijkt uit het feit, dat de fluc tuatie waar ik het zoeven over had gewoon door blijft gaan, en dit ten na dele van de gemiddeld goede bedrij ven, die in de komende crisis alle kans lopen te moeten worden opgeheven. Alleen de „gezondste" varkenshouders zullen het in de komende twee jaren klaren". Vervolgens stelde de Rijkslandbouw- consulent nog de buitenlandse markt verhoudingen voor varkensvlees in het licht, waarbij hij er op wees, dat Ne derland met Engeland en Denemarken een „gesloten" markt vormen. Dat wil zeggen, dat de buitenlandse handel in varkensvlees voor deze landen zich uitsluitend in genoemde „kring" af speelt. Ook deze landen zijn onderhe vig aan de genoemde fluctuaties in de varkensteelt. Daar deze schommelin gen echter ook in deze landen nog niet geleid blijken te kunnen worden, krijgt men op deze wijze interferenties die het marktbeeld zeer eigenaardig (en zeer interessant) „kleuren". Wat Enge land betreft liggen de zaken momen teel zo, dat de Engelsen heel goed ons varkensvlees kunnen gebruiken. Daar zij als „uitgekookte jongens" echter heel goed weten, dat wij met een over schot aan varkens zitten, en zij ook weten dat wij onze dikhuiden aan nie mand anders kwijt kunnen dan alleen aan hen, zullen onze prijzen flink naar beneden gaan. Voor Mei van dit jaar zijn onze contracten nota bene al vol geboektNimmer heeft Nederland nog zulk een grote varkensstapel ge had. Ook voor de binnenlandse prijzen kunnen wij verwachten dat zij zullen dalen. Door de aantrekkelijkheid die het varkensvlees door zijn lage prijs voor de verbruiker zal krijgen, zal de vraag naar rundvlees afnemen en de prijs hiervan overeenkomstig.... ook dalen. Wat de akkerbouw betreft valt er geen regelmatige schommeling in de prijzen waar te nemen. Kenmerkend is. dat na een oogst met goede prijzen vrijwel steeds een oogst volgt met lage prijzen. Door het succes van een vorig jaar aangewakkerd, breiden de boer en hun arealen uit. met het gevolg, dat een volgend jaar een teveel aan het betreffende gewas aan de markt ver schijnt en de opbrengst laag wordt. Momenteel is het zo, dat de graanprij zen twee jaar achter elkaar gunstig zijn geweest. „Maar juist hierdoor", aldus spreker, „verwacht ik in het vol gende seizoen een oogst, die zijn geld nauwelijks op zal brengen. Vooral ook, doordat de graanarealen in Canada en Argentinië zich steeds uitbreiden, schijnt een gunstige marktpositie van het Nederlandse graan verre van gun stig te zullen worden. Wat de aardappelteelt betreft, deze zal zich op een redelijk peil kunnen blijven handhaven. Het aarriappelrayon in hef buitenland werd in de afgelo pen tijd ingeperkt omdat de vraag naar aardappels afnam. In Nederland waar van deze neiging nog niets te merken is, blijven de perspectieven gunstig. Nadat de heer Hartmans nog de ge ringe betekenis van de afzet van var kensvlees naar landen als Duitsland en België had aangeroerd en ook nog één en ander vertelde over de fluctuatie in de biggenteelt, eindigde hij zijn voor dracht, die met een hartelijk applaus besloten werd. Na de pauze werden vragen gesteld, waarvan enkele van een zeer goed ge halte. Naar aanleiding hiervan wees de spreker o.m. op het grote belang en het onmisbare nut van een boekhou ding voor iedere boerderij. „Zonder de boekhouding van iedere boer afzonder lijk, zal onze voorlichting zich nog al te vaak tot vage voorspellingen moeten beperken" zei hij. Spr. stelde hierbij vooral de Deense boeren ten voor beeld, die door hun administraties ge zamenlijk bij een door hen betaalde administrateur onder te brengen, de Economische voorlichtingsdiensten van hun land aan eerste klas materiaal hel pen om de Deense landbouweconomie in goede banen te houden. Na weken van strijd om de biljart- titel van het District Alkmaar is thans de eerste helft van de competitie ten einde. Uit onderstaande sttfnd blijkt wel dat er fel wordt gestreden, zodat het nog bij lange na nog niet te voor spellen is wie dit jaar met de ere-palm zullen gaan strijken. In de „A" klasse is het de B. V. „De Oude Herberg" uit Heiloo die reeds in het eerste jaar van haar bestaan bovenaan de ranglijst prijkt, gevolgd door Excelsior. In de „B" klasse heeft ,.De Lindenhoek" de leiding, op de voet gevolgd door „De Oude Poorter". De diverse standen na de eerste helft zien er als volgt uit: „A" klasse: De Oude Herberg Excelsior 1 Witte Huis Gekroonde Valk Doorbraak Excelsior 2 Alcmaria Victrix Driesprong Drie Ruiten „B" klasse Lindenhoek Oude Poorter Doorbraak Excelsior Onder Ons Daar las ik in de krant zowaar Dat onze Solex-pruttelaars Een wandeltocht gaan houden. Want voor de lol nu op de fiets, Nee, beste makkers, dat is niets. Een mens is zó verkouden. Uit deze overweging moet Het plof-plaf-pelloton te voet De weg zien uit te kienen. Wat mogelijk wat blaren geeft, Maar ook zijn goede zijde heeft, Het kost geen spat benzine. Ook treft men hen niet langs [de weg Met slikslip of met bandenpech, Nóch met bougies die kolen. Dit motorloze onderdeel Loopt één op, weet ik veel, hoeveel, 't Kost hoogstens een paar zolen. Ook houdt men, naar ik lezen [mocht, Een volle maan-plofpuzzle-tocht. Moet ik hieruit nu lezen Dat dit uitsluitend wordt gedaan Door heren met een volle maan? Dat zou toch moog'lijk wezen? Doch hoe het dan ook moge zijn, Bij daglicht of bij maneschijn, Ik wens de Solexvrinden Een pracht tocht, met of zonder [knal, En tevens, dat zii bovenal De weg goed zullen vinden. JABSON. Het Rode Kruis te Bergen gaat op grootse wijze zijn 15-jarig bestaan her denken. Er wordt drie dagen lang in café Nieuwendijk een Fancy Fair ge houden, die Zaterdagmiddag 14 Febru ari door burgemeester Huygens offici eel wordt geopend en tot besluit van dit verkoopfeest is er op Dinsdag 17 Februari een bal, waaraan door het orkest van Max Woiski wordt meege werkt. Amateur-mtisten zullen op deze slot-avond voor het voetlicht komen en ook zullen da paren om prijzen kunnen dansen. On de openingsdag on 14 Fe bruari wordt in de Rustende Jager een gemaskerd bal gegeven. Boekenbal op 8 Maart Tot besluit van de boekenweek or ganiseert het KCB op Zondag 8 Maart een groot boekenbal, waaraan doot vele bekende schrijvers zal worden deelgenomen, zoals Godfried Bomans. Simon Carmiggelt en Leonhard Hui- zinga, om er maar enkelen te noe men. burgerlijke stand Geboren Margreet A., d. van D. W. Pastoor en M. de Haan. Cornelis M., z. van M. Smit en J. Dekker. Ondertrouwd Egon de Tourton Bruyns en Jacoba Meuleveld (Alkmaar). 8 6.78 50 8 8.70 39 8 4.72 37 8 3.34 35 8 7.73 30 8 4.42 28 8 3.89 28 8 3.62 25 8 4.76 16 3 3.11 44 8 2.28 40 8 2.84 38 8 2.56 33 8 2.75 31 „AVES" behaalde fraaie successen in Den Haag Als sluitstuk van het tentoonstel- lingsseizoen 1952 werd door enige leden van „Aves" geëxposeerd op de 58ste Int. Tent., uitgeschreven door de Kon. Ver. „Avicultura" te Den Hf-ag. Op Houtrust bekampten 4300 dieren elkaar de erepalm. De resultaten van „Aves" waren: Groep hoenders: Ancona enz. J. Groothuizen; hanen, oud, 1 GG; hanen oud, 2 K 2 x G; hanen, jong, G; hen, jong, ZG; Trio Ancona* 1 GG, G. Hier mede werd voor de 3e maal de wis selbeker gewonnen en werd deze be zit van de inzender. Toom Ancona, 1 G. Wisselbeker gewonnen le maal. Beker gewonnen hoogst aantal punten. Voor de mooiste collectie werd voor de tweede maal de zilveren Cup de Italië gewonnen. Alzo een pracht pres tatie van deze fokker. Ancona. inzender J. Hartland. Hen, jong, 2 K, G. Groep sierduiven, inz. J. Soutendijk, Norw. Kroppers; Doffer, rood, oud, 2 ZZG; duif, rood, oud, 4 ZG; doffer, rood, jong, GG; doffer, rood, zilver, oud, 1 ZG: duif, leverzilver, oud, 1 ZZG, Mooiste der klas. Winnaar der medaille. Doffer, oud, andere kleur, 1 ZG. Groep konijnen, inzender J. Craa- mer. Groot Chincilla, 1 C-G. Dptimisten 8 2.48 31 Drie Ruiten 8 2.74 28 Driesprong 8 2.53 26 Oude Herberg 8 1.92 17 „C" klasse De Molen 7 2.51 49 Drie Ruiten 7 2.28 45 Alcmaria Victrix 7 1.86 42 Vriendschap 7 2.66 32 Witte Huis 7 1.96 32 Oude Poorter 7 1.63 27 Lindenhoek 7 1.67 27 Gekroonde Valk 7 1.50 23 „D" klasse Drie Ruiten 9 1.58 64 Driesprong 9 1.56 61 De Molen 9 1.64 49 Excelsior 9 1.52 49 Witte Huis 9 1.48 48 Alcmaria Victrix 9 1.36 45 De Waag 9 1.50 38 D. E. S. 9 1.23 37 De Oude Herberg 9 0.99 31- Vriendschap 9 1.25 28 De kolommen betekenen: gespeeld, moyenne en matchpunten. ALKMAAR, 19 Jan. Aardappelen 5.50; witlof 31—48; rode kool 7—12,50; savoye- kool 6,507,50; groene kool 7,5012; spruitkool 15—51 (extra 61); boeren kool 9—31; andijvie 77—85; bieten 5— 12,50; winterpeen 612,50; waspeen 11 21-; uien 5—28,50; prei 12—37; soep groenten 10,5017; knolselderij 1318; appels: Goudreinetten 1423 en Pre sent van Engeland 12—28; peren: Gieser Wildeman 12—23. Schaakclub VVV Met voldoening kon gisteren op de clubavond van VVV worden gememo reerd, dat diverse leden in het Hoog oven-tornooi mooie en belangrijke successen hadden behaald. In de internationale tienkamp be haalde E. G. Kayser een derde prijs, terwijl J. Veis in groep Bil een eerste prijs behaalde, evenals A. Schaans in de avond-zeskampen. Mej. C. Bouw man behaalde 314 punt in de sterke in ternationale damesgroep. Ook mevr. Velg speelde daarin moe. De onderlinge wintercompetitie werd verder voortgezet met de vol gende resultaten in de diverse klas sen: HOOFDKLASSE: E. G. Kayser— A. Beemsterboer 1-0, W. KwakD. Appel Jr. 0-1, Mr R. LedriVO. Wou- terse Vi-Vi, A. TegelP. Heokstra 'A-y,, P. Deugdir G. F. Cool 14-14. EERSTE KLASSE: J. Veis—H. Da- gelet 14-14. A. SchaapsD. Appel 1-0, J. de RuiterG. van Brenk 1-0, G. BoonA. Halcsteen 1-0, P. v. d. StruysJ. Maats afgebr. TWEEDE KLASSE: J. Bastiaanse F. Helder 0-1, P. HolzmannP. Groenenberg 0-1, J. SchuurmanF. Bosch 1-0, F. HolC. Rus 1-0, Mej. C. BouwmanG. Groenewoud Vz-Vz, L. NijmanW. de Wit afgebr. DERDE KLASS7o I. Wortel—T. Zanen 0-1, J. de WolfF. v. Vliet 0-1, F. FaberP. Ooyevaar H. dt Vries MaatsJ. v. Ekeren 1-0, W. PijningF. Schulz afgebr., J H. Si monsB. Veltman afgebr. VIERDE KLASSE: mej. Groothof v. d. Mei-telen 0-1, mej. Schaaps J. Elzinga 1-0, J. v. RosmalenJ. Bakker 0-1, mevr. VeisP. Obdam Leeuwmevr. De Jong 1-0. WARMENHUIZEN, 20 Jan. 20.600 kg rode kool 711,20; 3500 kg gele kool 6 50 —8.30; 13.200 kg Deense witte kool 6 9,30; 1200 kg groene kool 7—10,10; 1500 kg uien 28,20 en grove 25,30. IEDER jaar in Januari houden de tuinbouwverenigingen een appèl om een 1 terugblik te werpen op het jaar, dat achter haar ligt en tevens het oog te richten op de toekomst. De eerste vereniging, die haar leden voor een dergelijke bijeenkomst had opgeroepen was de tuinbouwvereniging Groentencultuur tut Broek op Langendijk. In een Maandagmiddag gehouden vergadering m cate Marklzicht heeft de voorzitter, de heer Jac. Slot, in zijn openingswoord ne gebeurtenissen uit het afgelopen jaar gereleveerd. Spreker gewaagde van de gunstige uitkomsten in 1952, al waren er ook nog enkele uitzonderingen. De witlof van de koude grond heeft het niet zo goed gedaan en spreker ried de aanwezigen dan ook aan zich over bepaalde cultures vakkundig te laten voor lichten. De eerste vroege aardappelen brachten geen hoge prijs op ais gevolg van de concurrentie der Malta-aardappelen. Spr. drong er met nadruk op aan het uitzonderingsgebied, de z.g. één op één -egeling te handhaven door de aard appelen vóór 20 Juli te rooien. Het bestuur overweegt een bepaling op te nemen, waarin aan overtreders een boete wordt opgelegd. onderzoek. Het moest spreker van het hart. dat er nog veel te weinig grond monsters worden genomen. De heer Glas zei, dat het plan was binnenkort in de tuinbouwschool een toelichting te geven op de verstrekte analyses van de grondmonsters. De heer Snoek, hoofd der christelijke tuinbouwschool zei. dat de gronden in het Geestemerambacht arm zijn aan humus. Spreker merkte op. dat de organische mest vrij vele be drijven in discrediet gebracht heeft. Humus moet echter de grondslag vor men van de bemesting. Kunstmest dient alleen als aanvullend element te wor den beschouwd. Spr. zei verder, dat men goede resultaten had geboekt met een nieuw soort vroege aardappel. Dr. Rietzema. gekweekt op de proeftuin West-Friesland te Hoorn. Bij de rondvraag werd medegedeeld, dat het vijftig-jarig bestaan van de vereniging volgende maand feestelijk zal worden gevierd. NIEUWE SECRETARIS „GROENTEN CULTUUR" In de vacature van J. Slot werd als nieuwe secretaris van de tuinbouwver. „Groentencultuur" benoemd de heer Jac. Kommer. De bloemkool gaf door de luis een slecht gewas. Ondanks de luizenplaag gaven de rode en witte kool een flinke opbrengst. Het opmerkelijke was. dat de uien en bieten hoge prijzen lieten noteren. Spreker waarschuwde echter tegen een te eenzijdige teelt. Over de Europese landboüwintegratie merkte de heer Slot op, dat Nederland daar wel bij zou varen als dit ideaal kon worden verwezenlijkt. Hij betreur de het. dat de handel op Oost-Duitsland ~n omliggende landen niet vrij was. Er bestaat daar grote behoefte aan enze tuinbouwproducten, doch voorlopig zal men genoegen moeten nemen met het bereiken van een afzet gebaseerd op ruiltransaclies. Mocht dit werkelijkheid worden dan bepleitte spreker de in stelling van een pool van vijf weken, waardoor iedere tuinder een gemiddelde gelijke prijs kan ontvangen. Tot slot deelde spreker mede, dat dit de vijf- stigste jaarvergadering was. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental 193 bedraagt. Acht leden had den een oogstcrediet aangevraagd. Het viswater, het zogenaamde „Boerenwa- ter", wordt niet opnieuw verpacht. Iedere bezitter van een hengelvcrgun- ning mag hierin dus vrij vissen. De gemeenschappelijke tuinbouw-cursus wordt momenteel gevolgd door 17 leer lingen. Het kasoverzicht vermeldde een batig saldo van f 397.97. Het bezit der vereniging bedroeg f 5279.99. Men be sloot aan de standsorganisaties een subsidie te verlenen van f 5.per lid. De heer P. van der Molen deelde mede, dat de iisbreker heel goed werk ver richtte. Bij de gehouden bestuursver kiezing was de heer J. Slot aan de beurt van aftreden, doch niet herkies baar. Na gehouden stemming werd de heer P. van der Molen als nieuw be stuurslid gekozen. De heer J. de Graaf deed vervolgens enkele mededelingen over het gebruik van nieuwe bestrij dingsmiddelen bij de gladiolen-, tulpen en uitenteelt. Ir. Van Hoof, die belast is met het onderzoek naar de stipziékte in de kool, deelde mede, dat gebleken is, dat de luis in de kool overwintert. Daarom is het gewenst bij opslag de struiken te verwijderen. Er werd besloten de zetkool-banen dit jaar door de vereniging te laten be spuiten. De heer P. Glas, tuinbouwvak- onderwiizer. maakte vervolgens enkele bijzonderheden bekend over het grord- Geslaagde winterpuzzlerit Door de Motorclub Huyghenwaert is Zondag de reeds eerder aangekondigde winterpuzzlerit verreden. Er versche nen 30 deelnemers aan de start. Der traditiegetrouw leidde het eerste gedeelte van de rit door Bergen. Aan het einde van de tocht spraken de deel nemers hun lof uit over de goede orga nisatie. Er was in deze rit een gedeelte ingelast met een snelheid van 48 km dat over een lange rechte weg leidde, zodat hierdoor onnodig oponthoud werd voorkomen. De eerste prijs werd gewonnen door de heer Madderom uit Sint Paneras mot 22 strafpunten, 2e werd J. Jongkinduit Heerhugowaard, de 3e prijs was voor Bossen uit Nieuwe Niedorp en P. Ra ven uit Breezand sleepte met 24 straf punten de 4de prijs in de wacht. Plattelandsvrouwen hoorden iets over Denemarken Op de Januari-bijeenkomst van de Ned. Bond v. Plattelandsvrouwen, afd. H.Hugowaard, heeft de heer P. J. Beers interessante causerie gehouden over Denemarken, zijn bevolking, geloof, po litiek en ontspanning. Spreker noemde de Denen een gezellig, humaan volk, dat in dit dunbevolkte, bijna zuiver agrarische land voor 90 pot. Luthers is en daarbij sterk anti-militaristisch. NIEUWE PASTOOR VERWELKOMD. Met gepaste eerbied en vreugde heeft de parochie van 't Heilig Hart alhier haar nieuwe pastoor, de weleerw. heer Remmer ingehaald. Alle huizen waren met lampions getooid toen de nieuwe pastoor, voorafgegaan door een escorte jongelieden met brandende fakkels zijn intocht deed. 2P HEEL rustig schijnt het niet te zijn met De Verbrande Pan. In hét Algemeen Dagblad heeft Leonhard Huizinga in zijn rubriek „Overal en Nergens" een artikeltje aan het duin gebied gewijd, waarbij hij tot de slot som komt dat het de hoogste tijd is om het PWN te boycotten en voor taan maar oude klare te drinken in plaats van een glas water. Afgezien van dit schertsslot heeft de schrijver in zijn artikeltje verschillende rake dingen gezegd. Na een weemoedige herinnering aan zijn tocht met Bello, schrijft hij: „De Verbrande Pan" bij Bergen is een duingebied, uniek aan onze hele kust. Een ongerept paradijs van wijde valleien met berkenbosjes; van kleine delletjes verborgen in het war rige eikenkreupelhout; van voetpaadjes onder barre zeedennen; en van een voortdurende wisseling van wijd uit zicht en tedere beslotenheid. De dich ter Herman Gorter heeft hier ge woond; die andere dichter van de kust. Roland Holst, dwaalt er nu nog rond Talloze schilders komen er de critici en kunstbazeiaars vergeten; bloemen en plantenvrienden komen hier ont dekkingen doen; vogelkenners bespie den er hun zingende vrienden; kortom al diegenen, die de levende natuur verstaan en beminnen komen er troost en vreugde zoeken. Helaas er komen ook lieden die de natuur verstaan noch beminnen en die hebben de vlam van ambtelijke eigen waan in de Verbrande Pan doen slaan. Dit hele gebied staat onder het air machtig beheer van een figuur die zich schrijft met de initialen PWN. Voluit Provinciaal Waterleiding Net Noord-Holland. De euvele hand van deze PWN is over de Verbrande Pan gegaan. De Verbrande Pan, aldus Leonhard Huizinga moet een stadstuintje wor den waar meneer PWN in hemdsmou wen zijn krantje kan zitten lezen op een keurige bank, langs een keurig pad, tegenover een keurig uitz'cht van keurig opgeruimde duinen. Geluk kig, zo vervolgt het artikel, zijn na tuurvrienden, schilders, dichters en architecten in het geweer gekomen en hebben gestreden tegen ambtelijke on wil en eigengereidheid, die pretendeert Gods schepping te kunnen „ver fraaien". Gelukkig is minister Manshoit zelf komen kijken en heeft, in stede van ambtelijke hoogmoed, menselijke oot moed tegenover de natuur getoond. Gelukkig is de ontheiliging van dit paradijs nog niet voltooid. De Ber gense „Heemwacht" meent, dat een beter inzicht is doorgedrongen tot me neer PWN. Maar ik heb drie dagen ge leden omineuze piketpaaltjes aange troffen in de Verbrande Pan, verdere schennis aangekondigd en ik ben treu rig teruggereisd uit dit paradijs. Treu rig, maar ook zinnend op wraak op PWN". Tot zover Leonhard Huizinga. Diezelfde piketpaaltjes zijn voor de Heemwacht te Bergen aanleiding ge weest zich tot het staatsbosbeheer te wenden, omdat gevreesd wordt dat Dij de werkzaamheden in het duingebied nog altijd te weinig rekening wordt gehouden met dit typische landschap. Men vermoedt, dat van rit de Ver brande Pan ook rijwiel- of voetpaden naar zee zullen worden geproiecteerd en hiertegen bestaan van de zijde dei- natuurliefhebbers ernstige bezwaren. NOORDSCHARWOUDE, De be sprekingen in de Donderdag te houden gemeenteraadsvergadering te Lange- di.jk zullen voor een belangrijk deel ge wijd zijn aan de vaststelling van een verordening op de winkelsluitingswet. B. en W. stellen voor de volgende be sluiten te nemen; Niet in te gaan op het verzoek van de brandstoffenliandelaren om voor de ze branche de sluiting te bepalen op Zaterdagmiddag na 13 uur. Voorts af te wijzen het verzoek van de .bakkers om hun winkels open te houden op 5, 24 en 31 December, indien deze dagen op een Zondag vallen. Ten derde een regeling voor bakkers winkels om op de dagen voorafgaande aan Pasen, Pinksteren, Moederdag en 5 December en de kermisdagen hun wa ren tot 22 uur te mogen verzenden, af te wijzen. De sluiting voot de kappers op 19 uur te bepalen en op Maandag na 13 UUEen regeling zal voor sigarenhandela ren worden vastgesteld om hun zaken tot 19 uur open te mogen houden en voor de slagerswinkels op Woensdag na 13 uur een slpiting in te voeren, evenals een zelfde sluiting voor de le- vensmiddelenbedrijven. Voorts wordt voorgesteld voor deze levensmiddelenbranche geen vacantie- tijdvak aan te wijzen en een sluiting vast te stellen voor de zaken van sme den, rijwielhandelaren, electrotechni- ci. lood- en zinkwerkers op Maandag vóór 13 uur en voor deze bedrijven geen vacantietijdperk aan te wijzen. Voorts wordt afwijzend beschikt op het verzoek om een koopavond in te stellen. Tenslotte stellen B. en W. voor een sluiting vast te stellen voor de zaken in textiel, schoenen, huishoudelijke ar tikelen en boeken op Maandag voor 13 uur en deze sluiting voor zaken in. uurwerken en juwelen te bepalen op Woensdag na 13 uur. Voor de andere zaken is deze rege ling: Voor drogisten op Woensdag na 13 uur. Voor vishandelaren geen slui ting, niet in te gaan op liet verzoek, om het venten van vis op Woensdag te verbieden, Een regeling vast te stellen voor vo rengenoemde om hun zaken op werk dagen tot 19 uur geopend te mogen hebben. Het verzoek van vorengenoem den om hun zaken op Zondag enkele uren geooend te mogen hebben, af te wijzen. Het verzoek van de groenten- handelaren, om hun zaken op Donder. da«middag te sluiten, af te wijzen. Naar aanleiding van het verzoek van de heer J. C. v. d. Zei, te bepalen, dat winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak banket, suikerwerken en chocola de wordt verkocht, gedurende de Zon dagmiddag geopend mogen zijn van 14 tot 18 uur. 1. Een verordening vast te stellen, waarbij het verboden is op Zondag met geringe eetwaren te venten in het dorp Broek op Langendijk: 2. Een verorde- ning vast te stellen om tijdens de Kei- misdagen ontheffing te verlenen van het sluitingsuur. damlust De competitiewedstrijden van „Dam- lust" werden voortgezet. De uitslagen luiden Eerste klas: v. d. Hoven—A. v. d. Welle 0—2; C. S chuff el enP. Beers 0—2; P. Beers—C. Schuffelen 2—0; A. Goudsblom —Th. de Haas 1—1; J. Zijp—J. Huitema 2—0. Tweede klas: A. Zuidscherwoude—A. Beemsterboer 20; P. MienesJac. Kra mer 2—0; J. Weel—P. Balder 2—0; C. J. Cools—P. v. d. Molen 0—2; Jac. Berk houtA. Hoogeboom 0—2. Derde klas: S. MulderP. Kramer 02; A. Mosk—P. de Hartigh 2—0; H. Enge- ringhJ. Engeringh 0—2; P. Bekker— mevr. De Hartigh 0—2; mevr. De Har tighP. Dekker 20. burgerlijke stand LANGEDIJK. Geboren: Frits, z. van F. J. de Boer en H. Buit. Nicolaas L., z. van C. A. Schrijver en A. Ooije- vaar. Ondertrouwd Meindert S. Met ten en Trijntje Heinis. Overleden Gijsbert J. van Dort, 61 jaar, gehuwd met G. van den Hooff. Nicolaas Wahlen, 65 jaar, gehuwd met C. Commandeur.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3