EISENHOWER PRESIDENT DER VS Oorlogsmisdadigers overgebracht naar Hoorn Eed op de trappen van het Kapitool Dw. EISENHOWERS NEGEN PUNTEN Burger Truman Ook Ike maakle hei V-ieken Ereplicht Verdraagzaam heid Woensdag 21 jan. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 1' DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN VERVULLEN WIJ ONZE TAAK MET DAPPERHEIDLIEFDE EN BIDDEND TOT GOD' GELUKWENSEN EN REACTIES Grootse parade voor het Witte Huis Olifanten en Indianen in de parade Aanhoudend rustig en geen regen WEERBERICHT Eisenhower nog zonder kabinet Historische dag HET GROTE MOMENT Men trol uitgebreide voorzorgsmaatregelen Overleg in Bonn over uitwijzing Wij zullen nooit moe worden te streven naar eervolle vrede rlU'P VOOr het welzijn vrijheid in onze wereld kan verdedi- Zn .Tl rli J0 T' n van onze vrienden 2000 arrestaties in Rome Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs bij voor uitbetaling 2.02 per mnd, f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 rOEN oud-president Truman zich na de inhuldiging van Eisenhower naar de woning van de oud-minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, begaf, verzamelden zich meer dan 4000 vrienden van Acheson op straat om Truman te begroeten. Truman voldeea aan het verzoek van de menigte om re verschijnen en hij zei met een brede glimlach: „Ik stel dit meer op prijs dan elke andere toejuiching, die mij ooit als president, als vice-president o; als senator ten deel is gevallen. Dit is de grootste betoging, die voor iemand gehouden kan -worden. Ik ben een voudig Truman, ambteloos staats burger". Truman heeft gister voor het laatst zijn bureau in het Witte Huis bezocht. Hij nam afscheid van enkele van zijn medewerkers en dankte de stenografen in de perskamer voor hun diensten. „Het ziet er hier erg kaal uit'', aldus Truman met een blik naar de bureaux, waarachter nieuwe functionarissen zul len plaats nemen. Tegen journalisten reide Truman, die gisteravond naar Independence Mis sourizou vertrekken, dat de reis naar huis waarschijnlijk prettig zou zijn. Van talrijke zijden ontving president Eisenhower gisteren gelukstelegram men. Onze premier, dr W. Drees, Ike mede namens de regering gelukwen send, zei o.a. „Ik heb het grote genoe gen U namens de Nederlandse regering mijn meest hartelijke gelukwensen aan te bieden. Het Nederlandse volk zal zich u altijd herinneren als de leider van de geallieerde strijdkrachten, die Europa bevrijdden". De president van Zuid-Korea, Rhee, formuleerde zijn gelukwens als volgt: „Regering en volk van Zuid-Korea ho pen dat de nieuwe Amerikaanse presi dent de Koreaanse situatie op besliste wijze zal behandelen". Inmiddels zijn ook al de reacties op Eisenhowers installatierede bekend ge worden. Republikeinen en Democraten in Washington prezen de rede als „waardig, schitterend, inspirerend, moe dig en bedachtzaam". PARIJS. Instemming, maar enige on gerustheid omdat in de rede niets werd gezegd over de a.s. Amerikaanse poli tiek ten aanzien van Duitsland. LONDEN. Weinig commentaar, vooral wegens de algemene termen, waarin de rede was gesteld. BONN. Hoop, dat de rede een aanwij zing is, dat de Amerikaanse regering de oude wereldproblemen op nieuwe wijze zal benaderen. WANNEER HET GAAT OM ONZE VRIJHEID zal, indien nodig, bij de uitcin- delijke keuze een soldatenransel een minder zware last blijken te zijn, dan de plunjezak van een gevangene. Met deze woorden begon Dwight D. Eisenhower gisteren zijn eerste rede als president der Verenigde Staten vdn Amerika, nadat hij staande op een speciale tribune, gebouwd over de brede marmeren trappen van het Kapitool in Washington, ten aanhore en ten aanschouwe van een dichte menigte en millioenen televisie- en radioluisteraars met forse stem, de Imker hand steunend op de Bijbel, de eed aflegde op de grondwet, die hij beloofde te zullen „handhaven, beschermen en verdedigen". „Het vertrouwen in de zege van de democratie", aldus Eisenhower, „behoort niet alleen ons, doch wordt gekoesterd door alle vrije mensen in de wereld. Deze gemeenschappelijke band bindt de rijstbouwer in Birma en de verhouwer van tarwe in Iowa, de schaap herder in Zuid-Italië en de bergbewoner van de Andes. Deze band legt een gemeenschappelijke waardigheid op de Franse soldaat, die sterft in Indo-Chïna, de Britse soldaat die sneuvelt in Malakku en de Amerikaan, die in Korea het leven laatWij zijn er zowel door noodzaak als door geloof van overtuigd, dat de kracht van alle vrije volkeren is gelegen in de eenheid, hun gevaar in tweedracht. In dit ons aller doel heeft ieder zijn taak te vervullen met dapper heid, liefde en biddend tot God almachtig". Tijdens zijn installatierede ontwikkelde Eisenhower negen grondbeginselen als leidraad van zijn politiek „in deze eeuw van voortdurende uitdaging, die vrijheid tegenover slavernij, licht tegenover duisternis stelt." Elders in dit blad geven wij president Eisenhowers negen punten in extenso weer. MA DE INHULDIGING en een lunch met de door Ike benoemde leden van het kabinet, reed de nieuwe resi dent aan het hoofd van een lange stoet door Washington naar het Witte Huis, waar hij gedurende vijf uur een groot se parade zou gadeslaan. De president was blootshoofds, maar droeg een dikke jas en een das. Hij zat in een open Cadillac, naast hem zijn vrouw. Zij bo gen en wuifden herhaaldelijk naar de menigte langs de straten. Een regen van papieren daalde zo nu en dan op de auto neer als men een groot kan- Op de weerkaarten treffen wij nu al vele dagen een krachtig hogedrukgebied aan, waarvan het centrum dicht bij ons land ligt. Er komt zacht weer voor in ons land bij zwakke winden tussen Zuidwest en Noordwest. Er valt nog steeds geen regen van enige betekenis en zolang het hoge drukgebied in onze naaste om geving blijft, zal de kans op regen klein blijven. Wel is deze situatie zeer gunstig voor het tot ontwik keling komen van hardnekkige mistvelden. In Duitsland en Polen kómt bij helder weer 's nachts vijf tot acht graden vorst voor, maar belangrijk kouder weer met enige vorst kunnen wij in onze kustprovincie voorlopig niet ver wachten. .Verwachting tot morgenavond: IETS KOUDER OVERDAG Overwegend zwaar bewolkt met later kans op wat lichte regen of motregen Matige, langs de kust tijdelijk vrij krachtige, wind, rui mend van West naar Noord Iets kouder overdag DONDERDAG: Zon op 8.34. onder 17.09. Maan op 10.59, onder 1.42. toorgebouw passeerde. Op andere mo menten maakte Ike het V-teken, zwaai de met beide armen of hield zijn han den samengevouwen boven zijn hoofd als een succesrijk bokser. Andere auto's volgden in de stoet, vier naast elkaar, gevuld met hoogwaardigheidsbekleders. Tientallen bussen vervoerden nota belen. De auto van de president werd voor afgegaan door een indrukwekkende rij motorpolitie. De kapel van het leger, ongeveer 200 man in schitterende uni formen, volgde de auto. Staande op het podium voor het Witte Huis nam de president de parade af. Reeds uren voordat de stoet zich in beweging zou zetten, stond er een grote mensenmassa langs de weg. De optocht bestond uit vijftig praalwagens, Indianen, militaire eenheden, w.o. mili tairen te paard, orkesten, fanfarecorp sen en olifanten. (De olifant is n.l. het symbool van de Republikeinse Partij). Senaat heeft bezwaren President Eisenhower, die aanvanke lijk gehoopt had dat zijn gehele kabinet tegelijk met hem op de dag van zijn in huldiging beëdigd zou zijn, heeft nog geen regering doordat senator Wayne Morse bezwaren maakte. Er zijn, zoals men weet, bezwaren gerezen tegen de benoeming van Charles Wilson tot mi nister van defensie vanwege zijn aan delenbezit in „General Motors". De senaatscommissies hebben hierom Wil sons benoeming r:et willen goedkeuren. Eisenhower had nu de senaat slechts de namen van de acht andere, wel aan- v .arde, personen van zijn keuze ter goedkeuring voorgelegd, in afwachting van de beslissing der senaatscommissie voor de strijdkrachten ten aanzien van Wilson. Ook de verkorte ministerlijst kon echter niet terstond door de senaat worden aanvaard, doordat Wayne Morse bezwaar maakte tegen de op schorting van de procedureregels, welke hiervoor nodig was. Wayne Morse, re publikein, steunde tijdens de verkie zingscampagne de democratische can- didaat in zijn staat. Het Europees Legerverdrag zal bin- Inenkort door de Belgische regering bij het narlement ter behandeling (en ho- i pelijke ratificatie) worden ingediend. JJISENHOWER BEGON de historische dag van zijn inhuldiging met in ge zelschap van zijn vrouw Mamie een dienst van twintig minuten bij te wo nen in de nationale Presbyteriaanse kerk te Washington, waar hij met ge bogen hoofd luisterde naar de predi kant, die de Heer bad „Uw dienaar een hart vol begrip" te schenken. Te ruggekeerd naar hotel Statler, bega ven Eisenhower en zijn echtgenote zich in een open auto naar het Witte Huis om vandaar met het echtpaar Truman naar het Kapitool te gaan voor de plechtige inhuldiging. Eisenhower droeg toen, in plaats van de hoge hoed, het hoofddeksel, dat aan deze gebeurtenis stijl placht bij te zetten, een zwarte deukhoed. De opmerking van Mamie, „dat haar man geen gezicht voor een hoge hoed had" bleek haar uitwerking dus niet te hebben gemist. Het was overigens voor het eerst sinds 1920 dat de aftredende en de nieuwe president op deze wijze samen naar de inhuldi gingsplechtigheid reden. Oud-president Hoover was reeds als gast voor het Ka pitool aanwezig. lyiET GEZANG en gejuich werd de stoet met Truman en Eisenhower op het plein voor het Kapitool ontvan gen. De officiële gasten namen plaats op de tribune. Mevr. Eisenhower droeg nu een grijze tailleur en een cape van martclbont. De leden van het opperste gerechtshof waren aanwezig in zwarte toga. In handen van de president van dit Hof legde eerst vice-president Nixon de eed af. De stilte onder dc menigte op het plein, die werd geschat op 175.000 men sen, was volkomen geworden, toen hel moment van de eedsaflegging van de nieuwe president was gekomen. Bloots hoofd, ernstig en strak als graniet, ge heel en al een soldaat, stond Eisenho wer daar op de trappen van het Ka pitool, toen hij de pleehtigc formule „Ik zweer plechtig, dat ik getrouwelijk en Uw glorie". De president gevangen Een ruiter in cowboy-uitrusting reed naar de plaats waar Eisen hower de parade afnam en wierp een lasso naar de nieuwe presi dent. De ruiter zei: „Met uw per missie, meneer de president, enag ik de lasso over uw hoofd wer pen-"' Ike stond op en de cowboy slaagde er bij zijn tweede poging van een afstand van ongeveer vijf meter in de lasso om de schouders van Eisenhower te werpen. het ambt van president van de Ver enigde Staten zal vervullen en naar mijn beste vermogens de grondwet zal bewaren, besehermen en verdedigen" uitsprak. Evenals veie beroemde mannen voor hem, was hij niet ongevoelig voor tranen, die zijn wangen bevochtigden, toen hij deze woorden zeide. Vervol gens schudde Eisenhower ex-president Truman (die er bedroefd en vermoeid uitzag) de hand en kuste zijn echtge note. Daarna begon Eisenhower aan het uitspreken van zijn installatierede. Zijn stem klonk ernstig toen hij eerst aan dacht vroeg voor een persoonlijk ge bed. .Geef ons, almachtig God. de macht om duidelijk goed van kwaad te onderscheiden. Moge samenwerking ons zijn gegeven naar de geest van de grondwet, opdat allen kunnen werken voor het welzijn van ons geliefd land (Van onze verslaggevers. HE ONTSNAPPING VAN DE ZEVEN oorlogsmisdadigers uit de strafgevangenis te P«3da heeft de minister van Justitie, mr L. A. Donker, tot het besluit gebracht, de in de kampen Norgerhaven en Eygelshoven verblijvende bijzonder zware delinquenten voorzover zij niet dit of het volgende jaar voor voorlopige invrijheidsstelling in aanmerking kunnen worden gebracht, naar elders over te brengen. Hiervoor zijn verschillende redenen. De ontwikkeling van de gang van zaken in Wetst-Duitsland met betekking tot de uitlevering der ontsnapten, de verdwijning van een aantal in Eygelshoven gedetineerden, de onmogelijkheid^ om in de betrokken gestichten afdoende veiligheidsmaatregelen tegen ontsnapping te nemen en niet het minst het bestaan van een organisatie, die zich de bevrijding van de gedetineerde oorlogsmisdadigers ten doel stelt en die van Duitsland uit opereert al deze overwegingen hebben tot dit besluit geleid. De eerste groep oorlogsmisdadigers is hedenmiddag te half één in Hoorn aangekomen, waar zij zijn ondergebracht in de Rükswerkinrichting. Rondom het sombere gebouw van de Rijkswerkinrichting, in de volksmond Krententuin genaamd, patrouilleerde op het middaguur een groep leden van de Rijkspolitie, de helm op het hoofd, de stengun onder de arm ge- gedrukt. Reeds hedenmorgen viel er in het district Alkmaar van de Rijks politie. de grootste activiteit te be speuren. Uit verschillende plaatsen Ir, ons gewest werden manschappen op geroepen, teneinde zich naar Hoorn te begeven, alwaar het detachement zich op het stationsplein verzamelde. Vervolgens werden door de waarne mend districtscommandant die maat regelen genomen, die hij nodig achtte om iedere poging tot ontsnapping tij dens de verhuizing bij voorbaat tot mislukken te doemen. Hierin is men Het Westduitse kabinet heeft gisteren de ministeries van Binnenlandse Zaken en Justitie opdracht gegeven met de Nederlandse ambassade in Bonn over de uitwijzing van de uit de gevangenis van Breda ontsnapte oorlogsmisdadigers besprekingen te voeren. volledig geslaagd. Om half één reed een autobus van het ministerie var. Justitie de brug van de Rijkswerkin richting op, voorafgegaan door twee motorrijders en gevolgd door de sta tioncar van de Verkeersbrigade. De stoet werd door twee motorrijders van de Rijkspolitie gesloten. De naar schatting vijf en dertig oorlogsmisda digers, veelal gekleed in battle-dress, die in de autobus werden vervoerd, werden geflankeerd door politieman nen. Op alle hoeken van het gevan geniscomplex hadden zwaargewapen de leden van de Rijkspolitie plaats genomen, die op het ogenblik, waarop het transport het gevangenisterrein bereikte, een oogje in het zeil hielden. Incidenten deden zich evenwel niet voor. De sombere stoet die weinig belang stelling trok omdat het publiek onkun dig was van hetgeen zich hedenmorgen te Hoorn afspeelde, reed naar de ach terzijde van het gebouw, alwaar de oor logsmisdadigers uitstapten en vervol gens de deur van hun nieuwe verblijf achter zich hoorden sluiten. Naar wij vernamen zullen de nieuwe bewoners van de Rijkswerkinrichting te Hoorn bijzondere veiligheidsmaatregelen nood zakelijk maken. Reeds zijn de eerste consignes gegeven, welke na enige tijd door definitieve maatregelen zullen worden gevolgd. Of de zware politieke delinquenten de rest van hun straf in Hoorn zullen uitzitten, is niet bekend. Wel kan men ons mededelen, dat zij voor onbepaalde tijd naar de Coenstad zijn gekomen. L en onmetelijk productief Amerika de handel begunstigt. Want armoede van een volk in de wereld houdt een ge vaar in voor het hele welzijn van alle andere volken. 7. De Ver. Staten hopen groeperin gen van vrije volken, binnen de Ver. en onmetelijk productief Amerika de Naties, overal ter wereld te versterken. onze wereld kan verdedi- ZlJ werken samen met alle buurlanden gen, zien wij onze kracht en veiligheid °P 'leJ Westelijk halfrond bij het ver als een vertrouwen, waarop de hoop volmaken van broederlijk vertrouwen van vrije mensen overal ter wereld gemeenschappelijke doelstelling. In -f, steunt. Het is de krachtige plicht van Europa vragen wij, x(lat verlichte en TIJDENS ZIJN ïnstallatierede als pre- eike vrije Amerikaanse burger en van geïnspireerde leiders van de Westelijke sident der V.S. stippelde Eisenhower elke vrije burger elders ter wereld om lenden met hernieuwde kracht streven zijn politiek program uit i- de vol- de zaak van zijn land vóór eigen gerief "a?r de verwezenlijking van de een- gende punten: te plaatsen. ""11"i-"- 1. De oorlog verafschuwend zien heid van hun volken. "Slechts als een vrij Europa verenigd zijn kracht ordent, 4. Wij zullen nooit onze kracht aan- kan het doelmatig zijn geestelijke en wij als eerste opdracht de ontwikkeling wenden om te trachten andere volken culturele schatten beveiligen tTOtl rl o bre/inf rlia arrirvoeeia nil of. i.' iII. i_ i.ii:_ De verdediging van de vrijheid, evenals de vrijheid zelf, als één en ondeelbaar beschouwend, koesteren wij van de kracht, die aggressie zal af- onze politieke en economische instellin schrikken. Wij zijn bereid tezamen met gen op te dringen. iedereen te pogen de oorzaken van de Realistisch de hehneften en ran a. onde" deSe volken ^veg "nemen^en dt.el„te.n van bewezen vrienden van 'de gelijke eerbied voor alle conti nen'en en zodoende dmstische benerkine van de vrijheid ramend, zullen wij er naar volken. Wij verwerpen elke insinuatie bewapening mogeliik te maken De streven hen te helpen bij het bereiken dat het ene ras of het andere, het ene enige voorwaardfn hiertoe rtin dat de van hun eIgen veiligheid en welzijn, volk of het andere, in welk opzicht ook. minderwaardig zij methoden verschaffen, waarmee elk land zijn goede trouw zou bewijzen. De Ver. Naties respecterend als verdediging een levend teken van de hoop van alle volken op vrede, zullen wü er naar streven deze organisatie te maken niet de gemeenschappelijke van de vrijheid op zich te nemen. aanvaüer^te Zbèifrèdigen door^valse^n 6. Erkennend dat economische ge- slechts tot een welsprekend zinnebeeld, verdorven verkwanseling van eer voor rondheid een onontbeerlijke grondslag doch tot een doelmatige macht. Bij ons veiligheid. Gezond verstand en gezonde voor de militaire kracht en de vrede streven naar eervolle vrede zullen wij eerlijkheid dicteren beide de nutteloos- ^an d® vnje wereld is, zullen wij er geen compromissen sluiten. Wij zulle- heid van sussingspolitiek. naar streven overal een beleid aan te dit streven nooit moe worden cn ooV moedigen, en ook Telf in practijk te nooit opgeven, aldus de nieuwe Amen 3. Wetend dat slechts een krachtig brengen, dat productiviteit en gunstige kaanse president. QNDER aandrang van de Tweede Ka- mer is de regering er destijds toe overgegaan een „Commissie Achterstal lige Betalingen" in te stellen, welke tot taak kreeg het probleem van de schade, door onderdanen van het voormaliga Nederlands-Indië geleden, en bovendien de kwestie van de achterstallige beta lingen te bestuderen. Deze commissie van-tien is onlangs met haar rapport gereed gekomen. Het is te verwachten, dat dit stuk op een of andere wijze in discussie zal worden gebracht. Wij hebben nooit begrepen waarom de regering zich zo weinig heeft aange trokken van het lot van ongeveer hon. derdduizend mensen, die door de poli tieke gang van zaken in Indië in ern stige moeilijkheden zijn geraakt. Deza groep wil terecht de juridische en mo. rele verplichtingen van de regering in daden zien omgezet. Sedert de oorlog zijn acht jaar verlopen en nog nimmer is ook maar iets ondernomen om de no den van deze groep te lenigen. Wij heb ben zelfs wel eens de indruk gehad, dat de regering deze lastige ballast wilde vergeten. Alsof men honderdduizend mensen zonder meer kan afschrijven! Er is maar één mogelijkheid: spoedige afdoening van deze zaak. In vele ge vallen zal men toch reeds te laat ko men. Wij zijn evenwel huiverig van de conclusies van het bewuste rapport. De commissie was namelijk samengesteld uit viif leden uit de ambtelijke wereld en vijf leden uit de kring van belang hebbenden. Het ligt dus in de lijn der verwachtingen, dat de conclusies van het rapport een compromis betekenen. Bij een compromis vaart niemand ten slotte wel. De z.g. Indische Nederlanders hebben zulk een stuk historie van ons oude Koninkrijk gedragen, dat zij zo veel mogelijk tevreden zullen moeten worden gesteld. Zij zijn ten slotte slachtoffers van een regeringshande ling; waarbij wij voor vandaag niet wilden ingaan op de vraag of deze han deling verantwoord is geweest of niet. Het is, naar onze mening, niet minder dan een ereplicht van de regering deze ontstellende problemen krachtig aan te pakken en met de meeste spoed en met royale hand op te lossen. Alle andere mogelijkheden zijn fout. Wat het rapport er verder ook van moge zeggen. Cnige tijd geleden is de vraag gerezen of de overheid geldelijke en morele steun mag verlenen aan vormingsbij eenkomsten van het z.g. Humanistische Thuisfront voor militairen. Het Tweede Kamerlid voor de Katholieke Volkspar tij, Pater Stokman, heeft over dit on derwerp vragen tot minister Staf ge richt. De katholieken protesteerden te gen de wensen van het Humanistisch Verbond. Het verbaast ons in hoge mate, dat de KVP klaarblijkelijk anderen niet gunt, wat zij zelf in sterke mate doet: wél- zijnszorg aan militairen. Indien deze welzijnszorg in principe is aanvaard, dan is het logisch, dat iedere geestelijke stroming gelijke rechten heeft. Precies gelijke rechten. De katholieken zijn ge belgd, dat minister Staf in de Tweede Kamer heeft gezegd, dat het humanis tisch thuisfront gelegenheid krijgt in het belang van de militairen werkzaam te zijn in een eigen vormingscentrum en in eigen militaire tehuizen. Men schijnt deze gelegenheid te willen ge ven uitsluitend aan „humanistische" mi litairen. Wij menen te weten, dat de katholieken hun militaire tehuizen toch niet voor wie zij „andersdenken den" noemen gesloten houden. Welaan, de normale verdraagzaam heid eist, dat iedere ethische beweging dezelfde kansen krijgt. Dus ook het Humanistische Thuisfront. Of men het daarmede eens is of niet. ALLEEN AL TE Rome zfjn gisteren tweeduizend mensen aangehouden als gevolg van de actie van communis ten en socialisten tegen het wetsont werp van de regering tot wij'ziging van het kiesstelsel. Jeeps vol politie, met loeiende sirenes, voerden charges uit op stakers, die optrokken naar het parlement. Tientallen mensen, waar onder enige politiemannen, moesten in de ziekenhuizen verbonden worden. In de Kamer, die toen al zonder on derbreking zestig uur bijeen was, brak een tumult uit, toen een communisti sche afgeyaardigde binnen kwam wan kelen, een zakdoek tegen zijn hoofd gedrukt, uitroepende dat de politie hem buiten geslagen had. Meer dan honderd communisten en socialisten maakten aanstalten om de regerings aanhangers aan te vallen. Een cordon suppoosten trachtte hen daarvan te weerhouden, terwij] de voorzitter te vergeefs om orde riep. Om de filibusteractie in de Kamer te ondersteunen heeft het communistische vakverbond in Rome een algemene staking uitgeroepen van vijtfien uur. Duizenden politiemannen hadden alle straten afgezet, die naar het parle mentsgebouw leiden, in het centrum van Rome. De vergadering werd her vat na een schorsing van anderhalf uur. Schreeuwende linkse afgevaar digden overstemden bijna premier De Gasperi; toen hij verslag uitbracht over de klappen die eerdergenoemde communistische afgevaardigde had op gelopen. Hij zei, dat deze afgevaardigde getracht had een betoging, die de poli tie had uiteengedreven, opnieuw te organiseren. Onder aanvoering van de commu nistische leider Palmiro TogliaHi schreeuwden de linkse afgevaardigden: Dit Is het einde van het parlement, 'uilie zijn bezig een politiestaat te ma ken".

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1