Chefarine .4" Stad en Omgeving De wereldreis van Jimmy Brown Viervoudige werking Braderie 1953 steekt van wal Gemeente Schoorl steune V.V.V.! AGENDA Opera-concert door Bel Canto niet van eenzijdigheid vrij te pleiten Vijftig gulden boete geëist tegen onvoorzichtige chauffeur Melk b innenkort 1 cent duurder Organisatie begint reeds te werken Een nieuw plan voor Nieuwesloot Bevolkingsonderzoek loopt ten einde kpKeJktYi K. N. P. met eigen lijst Toehoorders werden in vuur en vlam gebracht Biljartkampioenschap van Alkmaar tweede klasse Verdediger: „Een on mogelijke situatie" Eierhandelaar werd terstond vrijgesproken Geen overtuigend spel van Ned. Comedie VVV- Bergen f-/gf Relive Geen mussennesten van beton Bellamy-vereniging hield propaganda-avond 2HBK Kayser versloeg Samisch Bergen Gemeenteraad Bergen komt Dinsdag bijeen Datum nog onbekend ABDUSIR WOENSDAG 21 JANUARI 19S8 Van 30 Juni tot 3 Juli K ANGEMOEDIGD door het succes van verleden jaar heeft het bestuur van de Stichting Aikmaarse Braderie besloten ook in 1953 weer een verkoopfeest te organiseren. Ais datum is vastgesteld 30 Juni, 1 en 2 Juli met waarschijnlijk 3 Juli ais extra-dag. Veiligheidshalve heeft men onder de deelnemers aan de vorige Braderie eerst een enquête gehouden om de animo voor een herhaling van het feest te peilen en dit had tot resultaat, dat 152 deelnemers zich terstond opnieuw aanmeldden. Verder waren er velen, die nog even met hun antwoord wilden wachten omdat zü het nog te vroeg vonden zich nu ai door een beslissing te laten binden. Evenzeer staat het vast, dat diverse zaken, die niet aan de eerste Braderie hebben meegedaan en derhalve ook niet door de enquête werden bereikt, ditmaal wel hun medewerking zullen verlenen. Het is nog niet mogelijk na te gaan hc-e groot de Braderie 1953 zal worden, maar als men het verloop in Almelo nagaat en waarom zou Alkmaar een ander beeld te zien geven dan mag zeker op een grotere deelneming worden gerekend. gVENALS vorig jaar zullen eerst weer de Langestraat, de Stenen- brug en de Laat van de Koorstraat tot de Huigbrouwerstraat geheel bezet moeten zijn, voordat men er toe zal overgaan andere straten aan het Bra derierayon toe te voegen. Het is niet de bedoeling de Nieuwesloot en Hof plein met landbouwwerktuigen te doen bezetten. Het Hofplein zal ten dele voor attracties worden gebruikt, en voor de Nieuwesloot is door de heer C. Brouwer een geheel nieuw plan ontvouwd, dat door een speciale com missie uitgewerkt zal worden. Mocht dit plan slagen, dan zullen deze stra ten zeker niet tot de minst attractie ve van de Braderie gaan behoren. Bij het bepalen van de datum is met het verlangen van het merendeel van de deelnemers rekening gehouden De inschrijfformulieren zullen nog deze maand verzonden worden en zy die voor eigen perceel willen staan, zullen vóór 15 Februari hun verlan gens daartoe kenbaar moeten maken. Over de attracties is nog niets bekend. Voor zover dit mogelijk is zullen er meer attracties op het Braderie-ter rein gehouden worden. Gezien de ervaringen van het vorig jaar mag zeker op een 250.000 bezoe kers voor de tweede Aikmaarse Bra derie 'gerekend worden. Het Braderie kantoor zal worden gevestigd in „Het Wapen van Heemskerk", waar de he ren C. W. Keysper en D. Davelaar iedere Dinsdag- en Donderdag-ochtend zitting zullen houden en waar alle inlichtingen de Braderie betreffende verkregen kunnen worden. In de afgelopen maanden hebben dui zenden stadgenoten zich zowel in hun eigen belang als in dat van hun mede mensen onderworpen aan het bevol kingsonderzoek door middel van door lichting. Aangezien zeer binnenkort de door lichting beëindigd wordt dienen zij die tot op heden geen oproeping hebben ge had of zich alsnog willen laten door lichten, zich op Donderdag of Vrijdag a.s. tussen 9 en 12 uur en tussen 14 en 17 uur zo mogelijk persoonlijk te mel den bij het Bureau Bevolkingsonder zoek, Doelenstraat 44. ADVERTENTIE „Ziek zijn betekent vorstelijke voorrech ten genieten", heeft een filosoof eens gezegd. Hij bedoelde waarschijnlijk, dat zieken in het algemeen nogal worden verwend. Dit geldt zeker voor hen, die tegen hun hoest en verkoudheid Itaiia- no gebruiken. Want een voorrecht is het zeker volop te genieten van de heerlijke smaak van Italiano. Advertentie, Ine. Mfd.1 Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan wel van algemeen belang. Als lezer van de Alkmaarsche Cou rant kwam ondergetekende, het stukje van Vrijdag 9 Januari onder de ogen Bergen moet meer reclame maken". Elke lezer kan uit dit simpele stukje opmaken, dat het dagelijks bestuur der gem. Bergen zich in wil spannen om de plaatselijke VW weer in gezonde toe stand op te bouwen en te steunen. Ten eerste om de jammerlijke afscheiding weer ongedaan te maken, door zelfs een propagandist te benoemen en daar door de steun aan de VVV op te voe ren van f 3.000.tot f 5.000.De ge meente profiteert er zelf geen cent van, maar doet haar best het belang van de middenstand en al wat er mee samen gaat, te bevorderen door steeds meet vreemdelingen naar het mooie dorp te trekken. Wat een schrille tegenstelling met de zustervereniging Schoorl. Deze ge meente met haar landelijke ligging en eenvoudige bevolking is toch ook een plaats, waar de vreemdeling gaarne vertoeft, zich verpozende op de prach tige stranden te Schoorl aan Zee en niet te ve.getcn Groet-Camperduin. Wat zou ook Schoorl zijn zonder het Vreemdelingenverkeer. En strijkt niet onze gemeente jaarlijks tienduizenden guldens aan legesgelden in het laatje, alleen van de kampeerders. Wat doe' ons gemeentebestuur voor de VVV's en kamneerhouders? Beide VW's krijgen jaarlijks f 500.— subsidie, waar zij dankbaar voor zijn. Doch bij hun verzoek van verleden jaar en ook dit jaar om nog f 500. subsi die, omdat de tijden duurder en moei lijker worden en er steeds meer reclame moet worden gemaakt, werd die ver hoging niet nodig geoordeeld door B en W. en door de raad met 5 tegen 6 stemmen afgestemd. Nog wel door een raad, die hoofdzakelijk uit VVV-leden bestaat. Treurig!!! De kampeerterreinhouders kregen van B. en W. een aanvulling van de politieverordening toegestuurd betref fende een gehele verandering der WCs en washokjes, een bepaling, die voor sommige terreinen een uitgaaf vraagt van honderden guldens. En dat voo.r voorzieningen, die verleden jaar nog ziin «oedeekeurd. Willen B. en W. dit doordrijven, best, m-i' dan moet ook de Gemeente de ko-'«n hiervan dragen. Gaat niet, zegt de Wethouder, want wij mogen mets van het gemeentegeld hiervoor be schikbaar stellen. Neen niet van de gelden van het wegenfonds e.d., maar wel van de legesgelden der kampeer ders. Dit wordt goedgevonden door God. Staten. Maar het wordt niet eens genrobeerd. Op verzoek van de kampeerhouders om deze politiemaatregelen uit te stel len, tot volgend jaar. als de nieuwe kampeerwet in werking treedt en de nu voorgeschreven maatregelen mis- sohipn weer veranderd worden, werd af 'izend beschikt. Als men deze medewerking van ons dagelijks bestuur toetst aan dat van onze nabuur Bergen, dan loopt iemands gemoed wel eens vol. Gemeentebestuur van Schoorl. verzet uw bakens, begrijp iets van de belangen van uw gemeente D. DUIN Wz., Groet. WOENSDAG Cinema Amerlcain, 2.30 en 8- uur: Giftige lippen (18 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Het is midder nacht, dr Scii eitzer (14 jaar); Harmo nie Theater, 2.30 en 8 uur: Tot inkeer (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De arend van Madagascar (14 jaar). Hotel Victory, 2.30 uur: Buiten gewone vergadering Sociale Raad. *'alks lunchroom, 8 uur: Dr Meiners sr.eekt voor Harmonia. Gulden Vlies, 8 uur: Jan Smeterlin voor Alkm. Kamermuziekvereniging. Harmonie, 8.15 u.: Bernard Newman spreekt voor Genootschap Nederland Engeland. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Feest avond Bond van techn. ambtenaren. Café Wanner, 8 uur: Test motorclub Alkmaar. DONDERDAG Cinema Americain, 8 uur: The Razors Edge (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Artistenbloed (alle leeftijden); Harmo nie Theater. 8 uur: Marie Antoinette (18 jaar): Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De Arend van Madagascar (14 jaar). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Ope rette Het Lied der Zee. Hotel Victory, 8 «uur: Lezing Oud- Alkmaar. De heer H. Ringers over Cor- nelis Drebbel. Gulden Vlies, 7.30 uur: Revue De Halter. HOOG WATER TE BERGFV AAN ZEE Woensdag 8.05 20.16 Donderdag 8.53 21.19 TE CAMPERDUIN hoog laag Woensdag 8.10 20.31 2.10 14.31 Donderdag 8.58 21.24 2.58 15.24 DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek „De Bever", Emmastraat 36. Bij de aanstaande gemeenteraads verkiezingen zal de Katholiek Natio nale Partij in Alkmaar waarschijnlijk met een eigen lijst uitkomen. Wie de lijstaanvoerder van deze partij zal zijn, is nog niet bekend. VOOR hen die de opera niet in haar volledigheid kunnen genieten, heeft het optreden van het koor „Bel Canto" o.l.v. Henk Kerkhoven in zoverre zin, dat men toch kennis kan maken met de schone melodiek welke de meesters van de opera hebben geschreven. Dit soort concerten heeft zijn aantrekkelijkheid op het publiek nog lang niet verloren, zoals gisterenavond in het Wapen van Heemskerk bleek, waar een uitgebreid opera-programma werd gebracht, over wegend bestaande uit werken van Verdi en Bizet. Het koor dat we hier al eens eerder hoorden, zingt globaal genomen goed en heeft zich door het veelvuldig zin gen van overbekende werken, zoals het „Slavenkoor" uit „Nabucco" en het „Zi geunerkoor" uit de „Troubadour" van Verdi, met dit genre vertrouwd ge maakt. Het reageert goed op de inten ties van de dirigent en heeft in de zachtere tinten en dit is lang niet onverdienselijk de beste momenten. De sopraan, Nel Duval, schonk deze avond weer de meest artistieke genie ting in haar stijlvolle voordracht van Mozarts Voi che Sapete" en de Juwe- lenaria uit Gounod's Faust. De mezzo alt Mimi Aarden heeft vooral een tem peramentvolle voordracht en gaf haar beste creatie in de beroemde Habanera uit Carmen van Bizet. De tenor Arthur Hoogveld heeft een zeer omvangrijk stemgeluid en zong o.a. zeer muzikaal een aria uit Verdi's Traviata, Jammer dat deze zanger zich wel eens tot een te grote gevoelsontla ding laat verleiden. De bas-bariton Gerard Kruithof zang zeer beschaafd en vooral in de lagere regionen wist hij te imponeren. Prijzenswaardig was de ensemblezang van de solisten in verscheidene duetten en trio's. Het bekende kwartet uit Ri- goletto werd waarlijk brillant vertolkt. Opmerkelijk was dat de aecoustiek van de zaal bij samenzang van koor De biljartwedstrijden in het tweede klasse libre om het persoonlijk kam pioenschap van Alkmaar zullen van 26 Januari tot en met 1 Februari worden gehouden in het lokaal van de heer H. Hekker, alhier. De volgende spelers zijn hiervoor geplaatst: C. Beers (Witte Huis). J. Koelemey (Gekroonde Valk), Daaf Kranenburg (Drie Ruiten), H. Bregman (Excelsior). A. Dekker (Alcmaria Victrix), D. Vet (Cude Prins). N. Koelman (Excelsior) en J. Poestkoke (Optimisten). en solisten goed voldeed. De jonge pia niste Maryan Janssen begeleidde de koren zeer muzikaal. De solisten von den in Henk van Kerkhoven een be scheiden, maar uitstekende acompagna- teur. Bij al deze goede vocale prestaties bleek het programma van een bepaalde eenzijdigheid niet vrij te pleiten, JMen hóórt ofe aria's toch al uit hun oorspron kelijk "verband zodat een grotere Ver scheidenheid van componisten op het repertoire zeker .goed zou werken. Het gevaar van het cliché is op deze manier niet denkbeeldig. De belangstelling voor dit opera-concert was groter dan de vorige keer, maar er waren toch nog verscheidene plaatsen onbezet. Vooral na de pauze slaagden koor en solisten er in, de toehoorders in vuur en vlam te zetten. Het applaus nam steeds toe, met het vorderen van het programma. Met O, Sommo Carlo uit „Ernani" van Verdi werd succesvol be sloten. Ms. Dodelijke aanrijding op Verdronkenoord Voor de meervoudige kamer te Alkmaar stond gisteren terecht de 26-jarige T. W. uit Santpoort, die óp 27 Juni van het vorige jaar met een vrachtwatt n de Noordkant van het Verdronkenoord in verkeerde richting was opgereden en bij het passeren een wielrijder, de 53-jarige heer W„ had aangereden met het gevolg dat deze onder de wagen was gekomen en gedood. Verdachte was met een auto, geladen met krantenpapier, op weg naar Friesland en door onbekend heid in Alkmaar de weg kwijtgeraakt. Hij was de Langestraat ingereden en vervolgens het Verdronkenoord opgegaan. Bü het inhalen van de heer W. op de smalle weg van 2.88 meter breedte was het ongeluk gebeurd. Toen de zware vrachtauto hem passeerde was de wielrijder gaan slingeren met het hierboven reeds vermelde noodlottige gevolg. chauffeur in Alkmaar en tevens met diens blanco-strafregister. Reden waar om hij slechts een boete van f 50 subs. 25 dagen hechtenis eiste. De verdediger van verdachte, mr R. Heeg, wees op de „onmogelijke" ver keerssituatie ter plaatse en vond dat deze zaak eerder in de civiele dan in de strafrechterlijke sector thuis hoorde. Uitspraak op 3 Februari. iyjR HOLSTEYN was van oordeel, dat hier sprake was van grove onvoor zichtigheid. We] had verdachte zeer langzaam gereden, maar doordat hij zag dat de weg waarop hij reed zeer smal was, had hij moeten weten dat het in halen en passeren van een wielrijder ter plaatse een veel te groot risico met zich zou meebrengen. Mr A. W. Holsteyn wilde rekening houden met de onbekendheid van de Een eierenhandelaar uit Heerhugo- waard stond gistermorgen in Amster dam voor het gerechtshof terecht, om dat hij onder de invloed van sterke drank met zijn driewielige auto dooi de straten van Alkmaar had gereden en in de Langestraat een fiets van een slagersjongen had getorpedeerd. Door de Aikmaarse rechtbank was deze ver dachte, T. de G„ vrijgesproken en het gerechtshof volgde terstond dit voor beeld, zonder de gebruikelijke termijn van 14 dagen in acht te nemen. De verdachte had op de bewuste mid dag een paar boodschappen in Alkmaar gedaan: hij had een worstje in een automatiek gegeten en twee glaasjes bier, plus twee koffie gedronken, voor dat het ongeluk gebeurde, waarna hij door de politie „ter ontnuchtering" werd ingesloten. Ter zitting kwam een getuige verklaren, dat do man kort te voren nog eieren ingepakt had waar bij hij geheel nuchter was geweest. De procureur-generaal achtte het geen bijzonder ernstige overtreding, doch meende, dat verdachte wel onder de invloed was geweest. De eis luidde: f 150 boete en ontzegging van de rij bevoegdheid voor drie maanden. Eén of acht glaasjes? Een sigarenmaker uit Alkmaar stond gistermorgen in hoger beroep terecht voor het Amsterdams gerechtshof, om dat hij in September van het vorige jaar onder de invloed van sterke drank op de fiets had gezeten. „U bent een gewoontedrinker!" sprak de president bestraffend. „Weet u. dat er. nadat u gearresteerd was. een .bloed proef is genomen? Die gaf als resultaat één komma zeven en dat is heel hoog! Hebt u ook niet op de zwarte liist ge staan?" „Jawel edelachtbare", zei de man. „Maar ik-,had slechts drie borrels en een glaasje bier gedronken „Eén glaasje bier? De caféhouder verklaart anders dat het er acht wa ren!" Er volgde geen conjmentaar. De procureur-generaal eiste bevesti ging: een maand voorwaardelijk en een boete van f 100 of dertig dagen. Proef tijd drie jaar. Uitspraak over veertien dagen. De Nederlandse Comedie heeft met de Thriller „U spreekt met uw moorde naar" het Aikmaarse publiek slechts matig kunnen bevredigen. Van een thril ler was in de eerste bedrijven weinig sprake, maar tegenover het onduidelij ke begin stond als gelukkige tegenhan ger een aardige ontknoping. De enige speler, die aan de verwachtinen van het publiek beantwoordde was Guus Oster in zijn rol van Wendice. Welis waar gaf Hans Kaart een aannemelijke typering van de inspecteur Hubbard maar hij sprak te stug en onduidelijk om deze rol afdoende vorm te geven. Ina van Faassen speelde oppervlakkig en Eduard Palmers maakte de indruk dat hij met zijn houding geen raad wist Een weinig bevredigende opvoering. Tenslotte behoeven we toch niet naar een Nederlandse comedie te gaan om te horen hoe prettig een aantal acteurs zijn lesje opzegt. Ere-doctoraat voor ir Mesu De Senaat van de Technische Hoge school te Wageningen heeft het eredoc toraat in de landbouwkunde verleend aan ir F. P. Mesu, directeur van de Cultuurtechnische dienst te Utrecht, wegens de door hem bewezen uitste kende verdiensten. Dr. Ir. Mesu werd in het voorjaar van 1930 benoemd tot lid der te Alkmaar gevestigde directie van de Wieringer meerpolder. Velen zullen jtich Dr Ir Mesu, vooral om zijn sympathieke een voud weten te herinneren. Zijn grote le venswerk Was het in cultuur brengen van de juist drooggevallen Wieringer- meerpolder, op dat moment niet meer dan een uitgestrekte woestenij. Op 1 Augustus 1935 werd de heer Me su benoemd tot Hoofd van de Cul tuurtechnische Dienst te Utrecht. Hij is voorts landbouwkundig adviseur voor Suriname en maakt deel uit van tal van organisaties op het gebied van de landbouw. BURGERLIJKE STAND Geboren Franciscus, z. van H. van Vegten en E. C. Buck. Robert, z. van H. van Truijen en M. J. Bronkema. Overleden Arie Engel, 52 jaar, gehuwd met J. Kaper. INE gemeenteraad van Bergen heeft H riSTERAVOND hield de „Internatio nale Vereniging Bellamy" in café „Central" een propaganda-avond waar op de heer J. Bogaard uit Den Haag het woord voerde. De heer Bogaard, die een vlot causeur is, gaf allerlei perspectieven weer, die de Bellamyge- dachte voor de mens van tegenwoordig opent. Hij merkte op, dat er in ieder mens een streven is naar een betere wereld. Een streven, waarvan tiental len revoluties het gevolg zijn geweest, een ideaal dat het communisme heeft doen ontstaan, een stimulans die ook Bellamy heeft gebracht tot zijn stelsel van „economische gelijkheid", waarmee hij ons, aldus de heer Bogaard, de enig mogelijke oplossing voor een perma nente wereldvrede aan de hand heeft gedaan. ALS alle grote mensen in ihun eigen tijd is ook Bellamy en zijn werk niet algemeen erkend. En ook thans is dat nog niet het geval. Eens zal het echter zover komen dat hij algemeen aanvaard zal worden. Een idee heeft echter tijd nodig om te rijpen teneinde gerealiseerd te kunnen worden. Het is speciaal een voorrecht van de mens dat hij voor deze rijping vatbaar is. „Nog nooit", zei spreker, „ben ik een mussennest van beton tegengekomen met een lift er in". In overdrachtelijke zin gesproken is dat met de mens en met de Bellamygedachte wel mogelijk. De heer Bogaard bracht vervolgens de kapitalistische mentaliteit van onze maatschappij ter sprake en stipuleerde de excessen waaraan zij uit hoofde van haar structuur onderhevig is. Na de pauze werden er enkele wagen gesteld, waarbij door één der aanwezi gen de opmerking werd gemaakt dat de heer Bogaard in zijn betoog wel wat al te afbrekende critiek op kerken, in stanties en regeringen had uitgeoefend. Een opmerking die de heer Bogaard ruiterlijk beaamde met het toegevoegde excuus dat wanneer men zich door een ideaal gegrepen voelt, men alles wat buiten deze „gezichtskring" valt in het vuur van zijn betoog wei eens ten on rechte van een denigrerend etiket voorziet. Aan het eind van de avond werden nog twee films gedraaid. Eén over de IVB-landdag in Aalsmeer en de andere over Nieuw-Zeeland. 8. Jimmy meldde zich in Wilgenwol- de aan het loket „Kleine Wapenbroe dertjes" en daar gaf hii zijn adverten tie oo. Het was een vrij kleine adver tentie, Want Jimmy zette er alleen dit in: Ik verkoop, alles wat ik bezit aan de eerstkomende Jimmy Brown (Huize Arcadia) En toen dat werkje gedaan was, klop te Jimmy aan de deur van de hoofdre dacteur Piet Potlood om deze te ver tellen wat hij gedaan had en wat hij van plan was te gaan doen. Jimmy hoorde achter de deur het gebrom van stemmen en dnar hij meende dat er iemand ,„ia" riep, duwde hii de deur maar open en stapte naar binnen. Toen eerst bemerkte hij dat Piet Potlood niet alleen was. Hij zat met een heer. die een lange zwarte baard droeg, te pra ten. Jimmy maakte onmiddellijk zijn excuus en wilde rechtsomkeert maken, maar Piet Potlood stelde hem op zijn gemak door te roepen: „Nee Jimmy. kom er maar gerust in. Dit is miinheer Zacharias Zilverling, de directeur van de Wilgenwoldse Wapenbroeder met wie ik het nog geen vijf minuten gele den over jou heb gehad. We hebben namelijk het idee gehad aan jou te vra gen eens een mooi artikel over die Roekiraki Chimpansees te schrijven. Dat zou onze lezers interesseren," want er zijn wéér nieuwe berichten ovêr de toestand in Oekoeroewanda binnen ge komen". De vier beroemde geneesmiddelen in één iablet Chefarine „4" werken beier dan één middel afzonderlijk. Na een enkel tableije bij pijn ol griep - voeli U zich een ander mens I 'n 4tje doet wonderen (Advertentie, Ing. Med.l In de onderafdelingen van het Hoog- ovenschaaktornooi hebben enkele Alk- maarders fraaie resultaten geboekt. Kayser ontmoette in een van zijn par tijen grootmeester Samisch en mocht het genoegen van een overwinning smaken. J. Veis eindigde in een van de tienkampen op de eerste plaats. ,,'t Voetlicht" met Goud en Antiek Na enige jaren bespeeld te zijn ge weest door het beroepstoneel met glansrollen o.a. van John Gobau. Magda Janssens en Fonds Rademakers, is het toneelwerk „Goud en Antiek", een thriller, vrij gekomen voor het ama teurtoneel. De toneelgroep ,,'t Voetlicht" is er in geslaagd als een der eersten in den lande, de opvoeringsrechten te verkrij gen cn door het toetreden van enige nieuwe leden is het regisseur Jan Huy- gen gelukt voor dit stuk een zo sterk mogelijke rolbezetting samen te stellen. In April zal de opvoering plaats heb ben. HE gemeenteraad van Bergen heeft onlangs, zoals wij berichtten, aan de VVV-Bergen voor het jaar 1953 een bestemmingssubsidie van 5000.ver leend. Het is de bedoeling voor dit be drag een propagandist te benoemen, die „naar binnen" en „naar buiten" propaganda kan maken voor Bergen en die bovendien leiding zal geven aan het dagelijkse werk op het VVVbureau. Naar wij vermoeden hebben B. en W. van Bergen deze bestemmingsssubsidie voorgesteld om mede hierdoor de moeilijkheden binnen de VVV uit de wereld te helpen. Deze moeilijkheden zijn niet van de laatste tijd. Er zijn in Bergen bepaalde groepen, die bij iedere voorkomende gelegenheid haar onte vredenheid over de werkzaamheid van de VVV openbaar maken. Daartegen zou niet het geringste bezwaar zijn, in dien de critiek maar opbouwend was. Wij hebben de indruk, dat dit niet al tijd het geval is. Want de oppositie-voerende Berge- naren zouden de positie van alle ver enigingen voor vreemdelingenverkeer in den lande eens moeten bestuderen, vooraleer zij van enige ontstemming over de gang van zaken in eigen kring blijk zouden geven. Het is namelijk zo, dat vreemdelingenverkeer in de loop der jaren van een particuliere lief hebberij van idealisten is gegroeid tot een industrie, waar de overheid groot belang bij heeft. Van het ogenblik af, dat het Nederlandse vreemdelingen verkeer met Marshalldollars werd ge steund, van het moment af, dat hotels met buitenlands geld konden worden herbouwd, dat de ons land bezoekende vreemdeling niet alleen als een plezie rige toerist, maar bovendien als een welkome brenger van schaarse devie zen moest v/orden beschouwd, kwam vreemdelingenverkeer in de overheids sector te liggen. Het werk liep de aan vankelijk enthousiaste particulieren eenvoudig over het hoofd. Het is uiteraard een loffelijk stre ven aan het particulier initiatief over te laten, wat de individu zelf kan doen. Dit subsidiariteits-beginsel is trouwens in de hóógste vertegenwoordigende li chamen Uit en ter na besproken. Men moet evenwel in een betrekkelijk klei ne gemeente als Bergen van de VVV geen wonderen verwachten. En dat er niettemin wonderen zijn gebeurd is uitsluitend te danken aan de werklust de ambitie en het idealisme van een paar mensen, die grote stukken van hun vrije tijd en zelfs van hun hiet- vrije tijd aan deze Bergense VVV hebben opgeofferd. Dit mag, menen wij. wel eens publiekelijk worden vast gesteld. Men zal zich in Bergen moeten troosten met de gedachte, dat er in alle verenigingen voor vreemdelingen verkeer moeilijkheden zijn en dat de beste stuurlui steeds aan de wal staan, In een dorp als Bergen, dat zo bij zonder van het zomerseizoen afhanke lijk is, zijn de belangen van de ver schillende groepen VVV-leden nu een maal niet over één kam te scheren. De I werkzaamheid van de VVV aldaar is dus altijd een compromis. En. een com promis vraagt van iédere partij een offer, opdat daardoor het „algemeen I belang" kan worden gediend. Het is wel duidelijk, dat de offers! in het jongste verleden in hoge matzf zijn gebracht door mensen, die van hetl vreemdelingenverkeer als zodanig, dus van de toevloed van badgasten, per soonlijk geên enkel voordeel hadden. Wij kunnen ons levendig voorstellen, dat deze mensen op het punt staan er de brui „aan te geven. Wij zouden dat zonder twijfel al lang hebben gedaan. Willen wij hiermee zeggen, dat het bij deze VVV niet beter kan? Neen, maar als wij bedenken, dat de gehele begro ting voor 1952 een bedrag van f 17.825 uitmaakte op seizoeninkomsten, die talloze malen zoveel bedragen, dan kunnen wij niet anders dan hieruit af leiden, dat men om zo te zeggen „Voor een dubbeltje op de eerste rang wil zitten". De propagandist van 5000.in dien deze werkelijk te vinden is I moet een wondermens zijn. Hij moet roeien met riemen, die hij niet heeft. Men zal hem bovendien van verre I moeten halen, omdat inwoners van Bergen zelf uiteraard bij voorbaat „een standpunt" hebben ingenomen. Hij moet boven de partijen staan en I niet bevreesd eens fiks met de vuist op tafel te slaan op de manier van de on vergetelijke Dirk Klomp! Opdat iedere ongemotiveerde oppositie wordt weg gevaagd en men zal gaan begrijpen, dat het dienen van groeps- of persoon lijk belang in een vereniging altijd on rust zaait. Zijn wij goed ingelicht, dan zal op I Vrijdag 30 Januari in „De Rustende Jager" de algemene ledenvergadering worden gehouden. Wij hopen, dat het huidige bestuur scherp positie zal kie zen en slechts voor een ander plaats zal maken .indien het zeker weet, dat de toekomst van Bergen bij die andere groep in veilige handen is. Daarna kan worden gepraat over de propagandist I en over de begroting. Er zal geld moe ten komen om te kunnen werken. Want zonder redelijke financiële basis kan niemand iets beginnen. Degenen, die thans tegen VVV age ren, zullen deze dingen moeten over wegen, voordat zij stukken maken die niet te helen zijn. De gemeenteraad van Bergen zal Dins dagavond a.s. ten raadhuize in vergadering bijeen komen. De agenda vermeldt ó.m. de behandeling en vaststelling van de be groting voor het gemeentelijk electrici- teitsbedrijf voor het dienstjaar 1953; het in de vorige vergadering aangehouden voorstel van B. en W. tot aanvulling der aansluitvoorwaarden voor het G.E.B.; het voorstel om het te stichten gebouw voor de tweede openbare lagere school vier lo kalen te doen omvatten en het voorstel betreffende het geven van namen aan de beide openbare lagere scholen. B. en W. stellen voor de school aan het Spaanse Pad te noemen: Van Brederodeschool en de te bouwen school aan het Kerkedijk: Van Reenenschool. Het ligt in het voornemen van d# minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening om binnenkort de prijs van de consumptiemelk met één cent per liter voor het gehele land te verhogen. Over de datum, waarop deze verhoging zal ingaan, zijn besprekingen nog gaande. Deze maatregel zal een grote ontlas ting voor het landbouw-egalisatiefonds betekenen. Uit dit fonds wordt name lijk de subsidie op de consumptiemelK betaald Een eventuele verhoging van de con sumptiemelkprijs zal zowel in de sub- sidiesector, als in die der gezinsuitgaven worden gecompenseerd door de seder! November van het vorig jaar ingetre den daling der vleesprijzen, aldus het ministerie. Een 3C-jarige waterbouwkundige die ervan was beschuldigd, dat hij els - reclame- en perschef van circus Mul' lens enige honderden guldens zou heb- I ben verduisterd, is door het Amster-1 damse gerechtshof vrijgesproken. 1 eis was twee maanden gevangenisstra' ISTERMIDDAG is de ste zwerven ongeveer luOO gentle niet minder dan 22 1: dagen en nachten zullen de ters moeten worstelen teger geer waarschijnlijk niet bei vijftig kilometer ernstig zi equipes het grote avontuur c Vijfhonderd equipes thans door Eurc LIET aantal Franse en Enge mers is zeer groot. Van b doen meer dan 100 deelne Het aantal Duitse inschrijvt toegenomen, al is voor velt de rit al in moeilijke omst begonnen door het reeds v( cident met de Porsche», die der zaak in de meeste gei Duitse automobilisten wordi Zweden is met bijna 30 dee komen, Italië met 20 en d: Nederland met 14 equipes team, n.l. mevr. Van Puye Tilburg, die mevr. Roualt-de twee maal winnares van de dames, vergezelt. Maar ook Puyenbroek is geen nieuwe: gezelschap, want zij maak' deel uit van de equipe, di damesprljs won. Het opmerkelijke feit heefl gedaan dat Monte Carlo nil lair is als startplaats als in ren. Lissabon was zeer in tl zelfsprekend verzamelden Engelse automobilisten zich gow. Te Glasgow ging een geji der de verscheidene duizi schouwers, toen om iets vo plaatselijke tijd de heer Frew, president van de K Automobiel Club de eerste wegvlagde. Het was de Lo Wiek en zijn Jaguar werd matige tussenpozen gevolgd wagens van het in totaal tellende Glasgpwse contin het eerste deel van de tocht berichten over het weer en van de wegen uitermate gu voor de nacht werden mist i wegen voorspeld in gedeelte den- en Zuid-Engeland. Een minuut of tien voor start viel een geweldig appl éan een „tweepaards" d bemand met twee officiere Hors de concours de lange Monte Carlo begon. „De officials weten dat w lye rijden", zei luit.-kolor een van de bestuurders, „m; nen ons niet erkennen een wiel tekort". Met dat a Van de officials complete r en alle andere bescheiden i parcours van de officiële te kunnen volgen. Het klei dat aangedreven wordt doo van een motorfiets, werd met proviand en gereeds- gaatje bleef onbenut. De stuurder, kap. Bennett, ver] hij ervan overtuigd was d kunnen halen. Hij en zijn c den hun jaarlijks verlof ge deze officieuze railyepoginf Te Oslo werd om kwart t startsein gegeven voor de ee Krabben en pei de kwaal steeds der vloeibare I diep in de pori vert, ontsmet ei huid. «v GENEESMIDDEL TEGEN IB I HUIDAANDOENINGEN IKI (Advertentie, Ge hebt kou gevat, ge en een scheurende het vele hoesten Uw borst. Rei luchtwegen va gevaarlijke slijm AKKERS 's werelds heste hoe\ Buiten stond Richard e uitziende Richard in wie zich wierp en uitriep: „O, is allemaal in orde! Ik hel zonder zelfs maar te waeh binnen was. „Heb je Hij werd blee een ogenblik niet in staat c maken. En terwijl ze haar zijne stak, stelde ze hem ge haalde steeds opnieuw: „Alles is in orde! Je hoefl meer zorgen over te maker cheque zelfs bfi me!" Toen hij eenmaal goed e rende ze naar haar tasje e cheque er uit en knieldi hem neer om hem het bewi woorden te tonen. „Hemel, ik kan het nog ni Zijn gezicht herkreeg zijn wijl hij de cheque bekeek, dat in vredesnaam voor el gen liefste? Je bent gewoo nares". „Neen, echt niet. Maar overredingsgave", vertelde „En meneer Tam bei ley is erg edelmoedig, weet je. H leuk te doen alsof hij dat n nou ja, kijk zelf maar". Ze was bang dat hij een tailleerd verslag van het zou verlangen, maar gelukl

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2