AMSTERDAM BESLUIT TOT DE BOUW VAN IJ-TUNNELS Zuiveringsactie in de Oostduitse partijen begonnen Autoproject over acht jaar gereed van een Bonn weet niets z. g. „vluchtweg" r Definitieve arbitrage-aanvaarding door „Ommelanden'' en ANAB Griep-epidemieën in Duitsland, Frankrijk en de V.S. Vrijdag 23 Jan. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 19 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Conferentie over „groene pool" Frankrijk roept zestien landen bijeen Wel leuk, niei De kosten geraamd op 70 millioen Historische daad ER KOMT SCHOT IN Overeenstemming over een aantal punten Onderzoek gaande Duits vaartuig in de Oostereems gezonken Franse militaire attaché moet Praag verlaten HET EERSTE SUCCES Nat. Vergadering achter R Mayer In Stuttgart alcohol als medicijn Breuk Kremlin— Israël op komst? Proces-Oradour wordt niet gesplitst WEERBERlCHl Vluchtelingenstroom steeds groter W -Berlijn weet er geen raad meer mee Tillon zou uit CPF worden gestoten Benoeming van Wilson naar Senaat Jodenvervolging Spoorwegen Auio-rallye Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs bij voor uitbetaling 2.02 per mnd. f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 Op 16 Maarf begint: Het Franse kabinet heeft besloten, de ministers van 16 landen welke aan de vorming- van een „groene pool" zullen deelnemen, uit te nodigen voor een con ferentie op 16 Maart te Parijs. De mi nisters van Landbouw van Frankrijk, België, Nederland, West-Duitsland. Lu xemburg en Italië zouden tevoren een soort voorconferentie moeten houden. De Franse minister van buitenlandse zaken, Bidault, zal op de eerstvolgende bijeenkomst van ministers der KSG de invitatie hiertoe overbrengen. Deskun digen werken op het ogenblik aan een plan aangaande de wijze, waarop de poolvorming van Europese landbouw producten door de leden der nieuwe gemeenschap" zal kunnen geschieden. jyEZE rode zijde-achtigc rtrie- kwartsmantel met een ztvart- geribde zijden strik, werd aeze week op een „kronings-show" *e Londen getoond. Het is een ont werp van Angele Delanche lyjET ALGEMENE STEMMEN heeft de gemeenteraad van Amsterdamse half één vannacht, na een debat van precies 10 uur, besloten: a. De IJ-oeververbindingen door tunnels tot stand te brengen, De technische voorbereiding van de bouw van een autotunnel onverwijld ter hand te nemen. c. Voor het bestcdingsklaarmaken daarvan vijfhonderdduizend gulden beschik baar te stellen. HE MET DIT PLAN aanvaarde ruim 1100 meter lange tunnel zal lopen van het Kraaienplein benoorden het IJ, n?et een gerekte S-bocht naar de Prins Hendrikkade-Foeliestraat en vandaar aansluiten op de z.g.n. binnenring. Treden geen onvoorziene remmingen op, dan kan de tunnel over circa acht jaar gereed zijn. Gerekend wordt op een aanzienlijke bijdrage van het Rijk in de enorme kosten van dit werk. Deze kosten worden geraamd op zeventig millioen gulden. waarden nader te doen uitwerken en bestekklaar te maken. De heer Gort zak (CPN) diende een voorstel in om te besluiten ook de technische voorbe reiding en het bestedingsklaar maken van één of meer voetgangers- en wiel rijders-tunnels onverwijld ter hand te nemen. De raad van Amsterdam heeft echter de voorstellen van B. en W. aanvaard en hiermee een historische beslissing genomen, waarop reeds lange jaren werd gewacht. Er komt dus eindelijk een tunnel onder het IJ. Dit besluit van de Amsterdamse burgerij zal in de nabije toekomst blijken van grote be tekenis te zijn voor Amsterdam en voor het ganse land, maar in het bij zonder ook voor onze provincie Noord- Holland. TIJDENS de langdurige discussies, die aan dit belangrijke besluit vooraf gingen, werd vooral de vrees geuit, dat de bouw van de wielrijders- en voet gangerstunnel op de lange baan zou v/orden geschoven, indien overeenkom stig het plan van Publieke Werken aan de autotunnel voorrang zou worden verleend. Ook bleken verschillende raadsleden bang te zijn, dat de Hem- tunnel eerder zou worden gebouwd dan de IJ-tunnel. Zo diende de heer Mee- wezen (prot.-christ.) een voorstel in om de voordracht van B. en W. niet te aanvaarden, maar B. en W. uit te nodi gen het plan-Groot door Publieke Wer ken in samenwerking met ir Van Her- Het bestuur van het C.N.V. heeft meegedeeld, dat thans zowel van de Al gemeen Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond als van „De Ommelanden" het bericht van de definitieve aanvaar ding van arbitrage is ontvangen. Voorts is overeenstemming bereikt over de volgende punten: 1 De arbitrerende instantie zal be- Minister L. A. Donker heeft Woens dag gewag gemaakt van liet bestaan van een rechtstreekse „ontsnappings weg" tussen West-Duitsland en Neder land, waarlangs ook de ontvluchten uit Breda naar de Oosterburen zouden zijn gevlucht. Te Bonn is thans mede gedeeld, dat men aan Duitse zijde op het ogenblik nog niet besehikt over be trouwbare gegevens aangaande zulk een organisatie. Weliswaar is de Duitse politie een diepgaand onderzoek begonnen, maar zij heeft nog geen aanwijzigingen over het bestaan van geheime vluchtwegen. Daarom zal de Westduitse minister van Binnenlandse Zaken. dr. Lehr. aan de Nederlandse regering verzoeken, de ge gevens van de Nederlandse nolitie dien aangaande ter beschikking van de Duit se autoriteiten te stellen. Aan berichten volgens welke enkele ontsnapten reeds met valse papieren uit Duitsland vertrokken zijn, schenkt men te Bonn volgens een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken geen geloof. In elk geval ont breekt elke aanwijzing in deze richting. Van officiële zijde wordt het vermoe den uitgesproken, dat deze berichten slechts in de wereld gebracht zijn om de politie op een dwaalspoor te bren gen. staan uit drie personen: 2. De drie ar biters zullen worden aangewezen döor het C.N.V.: 3. In een actie zal het be sluit tot arbitrage worden vastgelegd: 4. Partijen zullen zich verder weder zijds onthouden van alle vijandelijkhe den. Het C.N.V. zal thans zo spoedg mo gelijk de bedoelde acte opstellen en de arbiters benoemen, opdat de arbitrale uitspraak binnen de kortst mogelijke tijd zal kunnen volgen en het conflict tot het verleden zal behoren. Er is prcrce-verbaal opgemaakt tegen de coöperatieve fabriek voor melkpro ducten „De Ommelanden" te Gronin gen, wegens het betalen van te hoge lonen. Deze lonen zijn betaald aan arbeiders, die na de staking in dienst zijn getreden bij deze fabriek. Zes personen verdronken De uit zes personen bestaande beman ning van het Duitse motorschip „Ria Lina" is verdronken, toen dit schip in de Oostereems zonk. Vermoedelijk is dit reeds Dinsdag gebeurd. Enige lij ken zijn al aangespoeld. De „Ria Lina". een gemoderniseerd en verlengd schip van 325 ton, was op weg van Luebeck naar Emden. Het hoorde thuis in Ha ren aan de Eems. Radio-Praag meldt, dat Tjsecho- Slowakije in een nota aan Frankrijk de onmiddellijke terugroeping van de Franse militaire attaché te Praag heeft geëist wegens diens „samenwerking met een spionnagegroep in Tsjecho- Slowakije". Voorts wordt geprotes teerd tegen de arrestatie zes dagen geleden, van twee leden van de Tsjechische ambassade te Parijs. r\E FRANSE eerste minister René Mayer en zijn kabinet hebben gisteren de eerste overwinning in de Nationale Vergadering behaald. De Nat. vergadering keurde de samenstelling en het politieke program van de nieuwe regering met 384 stemmen tegen 214 goed. Communisten, Socialisten en een aantal Volksrepublikeinen en Gaulisten stemden tegen. Ongeveer 25 afgevaar digden onthielden zich van stemming. De regering had het parlement ge vraagd de verzoeken van de oppositie om een volledig debat over de samen stelling en het politieke program van de regering in de wind te slaan. p RIEPEPIDEMIEëN zijn gisteren ge- meld uit Frankrijk, Duitsland en meer dan de helft van de Ver. Staten. In Stuttgart wordt veel sterke drank verkocht omdat de mening bij de be volking heeft postgevat, dat grote hoe veelheden alcohol haar immuun maakt voor de ziekte. De griepepidemie valt samen met een typhusepidemie. In het geheel zijn ruim 450 gevallen van typhus door de stedelijke gezondheids dienst gemeld, waarvan vijf met dode lijke afloop. Voor het eerst in deze win ter heerst in Berlijn griep. Te Spandau werd aan vier klassen van een school vrij gegeven omdat de helft van de leerlingen ziek was. Het hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger in Europa heeft bekend gemaakt, dat alle Amerikaanse soldaten in Europa zullen worden ingeënt. Volgens het Britse blad „Daily Telegraph" doet een fel artikel tegen de Israëlische regering, dat in „Nieuwe Tijden", een onder toezicht van het Sowjetrussische ministerie van Buiten landse Zaken staand weekblad, is ver schenen, vermoeden dat de Scrwjets van plan zijn binnenkort de betrek kingen met de staat Israël te verbreken. In het artikel werden premier Ben Goerion en de minister van Buiten landse Zaken, Mosje Sjaret, „uitvoer ders van de spionnage van het Ame rikaanse State Department in Rtfs- land", genoemd. Spoorweg in Berlijn wordt afgebroken Oostduitse spoorwegarbeiders zijn be gonnen de spoorlijn, die Wannsee in de Amerikaanse zone en Stahnsdorf in de Russische zone verbindt, af te bre ken. In de Russische zone is de rails reeds over enige honderden meters ver dwenen. De Oostduitse autoriteiten hadden op 19 Januari het verkeer langs deze lijn stop gezet. Het Franse militaire hof te Bordeaux, dat de uitmoording van het plaatsje Oradour behandelt, heeft gisteren af wijzend beschikt op het verzoek om de berechting van de twaalf Elzassers, die gedwongen waren bij de Waffen-S.S dienst te nemen, te splitsen van die der overige negen (Duitse) beklaagden. Het openbaar ministerie wijzigde Don derdag zijn houding, sloot zich aan bij de verdediging en vroeg evenals deze een afzonderlijke berechting van de twaalf „dienstplichtigen". Na een korte onderbreking besloot het Hof zijn oor spronkelijke weigering te handhaven. Verwachting tot morgenavond: ZELFDE WEERTYPE Zwaar bewolkt met plaatselijk mist, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige en langs de Waddenkust tijdelijk vrij krachtige wind tussen West en Zuid. Vannacht in het Zuiden plaatselijk lichte vorst, overigens weinig verandering in tempera tuur. ZATERDAG: Zon op 8.32, onder 17.13. Maan on 1151 onder 4.25 IN OOST-DUITSLAND zijn gisteren „ziiiveringspatrouilles" in actie gekomen, die lijsten met namen hadden van personen, die enig contact met het Westen onderhouden. Op de lijsten komen namen voor van personen, die in Westelijke krijgsgvangenkampen hebben gezeten of die brieven uit het Westen plegen te ontvangen of in West-Duitsland of in West-Bcrlijn zijn geweest. Er zijn zui veringscommissies samengesteld uit leden van de communistische SED en leden van niet-communistische partijen, die betrouwbaar worden geacht. De Oost duitse Chr. Dem. Unie is begonnen alle lidmaatschapskaarten te vervangen. Op deze wijze heeft de communistische SED in 1951 ook 160.000 leden uit de partij gestoten. Volgens Ruth Schneider, gewezen secretaresse van de gearresteerde minister van buitenlandse zaken Dertinger, die naar hel Westen is uitgeweken, is de zuiveringsactie zojuist begonnen. Ook de Liberale Partij (LDP) heeft medegedeeld te zijn begonnen met een zuivering. In Parijs gaven de dokters de schuld van de epidemie aan de mist en de grote dagelijkse temperatuurschomme lingen. In meer dan de helft van de 48 Ame rikaanse staten heerst griep. De ziekte draagt geen ernstig karakter. Het grootste aantal gevallen 200.000 tot 250.000 wordt uit Texas gemeld. In de Oostelijke en Westelijke staten zijn slechts weinig grieppatiënten. Enige maanden geleden is de Franse communistische partij overgegaan tot uitzuivering van de verzetsleiders Til lon en Marty. Marty werd uit de partij gezet, Tillon van al zijn functies ver vallen verklaard. Het ziet er thans naar uit, dat hij eveneens als partijlid zal worden geroyeerd. Hij is Donderdag afgetreden als burgemeester van Aubervilliers, een voorstad van Parijs, nadat hij reeds enige maanden niet op zijn bureau was verschenen. Op zijn royement is gezinspeeld door Auguste Lecoeur, lid van het secretariaat der partij. President Eisenhower heeft de be noeming van Charles Wilson tot mi nister van defensie voor goedkeuring naar de senaat gezonden, nadat Wilson zich bereid had verklaard zijn aan delenbezit in de „General Motors Corp." Van de hand te doen. Eisenhower had de indiening van Wilsons benoeming uitgesteld wegens een onderzoek van de Senaatscommis sie voor de strijdkrachten naar Wil sons aandelenbezit (ten bedrage van 2,5 millioen dollar) in de General Mo tors, die grote defensiecontracten voor de Amerikaanse regering uitvoert. Wilson zou geen minister van defensie kunnen worden zolang hij financieel belang had bij een firma, die zaken deed met de regeling, aldus werd ver klaard. Men verwacht, dat de senaatscom missie voor de strijdkrachten heden deze kwestie in het licht der nieuwe ontwikkeling zal bespreken. Er worden nu geen moeilijkheden meer verwacht. De Westduitse regering zal een be drag van 200.000 mark ter beschikking van de Ver. Naties stellen voor hulp aan de Koreaanse burgerbevolking. P)E DRIE f.acties van het Westberlijn- se Huis van Afgevaardigden hebben een n.euw beroep gedaan op de Bonds regering en de regeringen der West duitse landen om snelle hulpverlening in verband met het opvangen van de nog altijd groeiende stroom vluchtelin gen uit Oost-Duitsland. In deze maand zijn tot dusverre ongeveer 15.000 uit gewekenen aangekomen. In West-Ber lijn komen thans overdag gemiddeld honderd personen per uur uit Oost- Duitsland aan. In vier en zeventig Westberlijnse kampen zijn thans onge veer 30.000 vluchtelingen onderge bracht. Er zijn meer vliegtuigen nodig voor het vervoer der uitgewekenen van West-Berlijn naar West-Duitsland. Er is ook een gebrek aan dekens, me- dicamenten en aan huisvesting in ster ke mate. Anton Ackermann, tot dusver staats secretaris van Buitenlandse Zaken in Oost-Duitsland, is tot nader order be noemd tot plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken, in de plaats van de onlangs gearresteerde Georg Dertinger. Ackermann behoort tot de communistische partij. Nazi-vliegtuig met goud en platina gevonden Een groep duikers heeft Donderdag in de Attersee nabij Salzburg het wrak van „het laatste koeriervliegtuig van het Duitse leger", dat aan het einde van de oorlog werd neergeschoten ge vonden Naar verluidt, vervoerde het toestel een grote hoeveelheid goud en platina uit het bezit van enige nazi-lei ders. Met slechts enkele korte opmerkingen willen wij een discussie besluiten, welke door onze lezers in onze rubriek „Lezers spreken" is gevoerd. Daarbij willen wij voorop stellen, dat na al het geen aan de Joden is aangedaan onze mening is en was, dat over deze zaken onder gezonddenkende mensen geen verschil van mening zou mogen bestaan. Vandaar, dat wij in eerste instantie geen commentaar nodig achtten. Het schermen met Bijbelteksten is een uitermate ongewisse bezigheid, maar het interpreteren van deze teksten op de wijze als de eerste inzender in onze bladen heeft gedaan bergt een afschu welijk gevaar in zich. Het gevaar na melijk van het misverstand over kwes ties, waarever wij het allen eens zijn. Ons standpunt is, dat iedere ras sendiscriminatie een misdaad is. Voor degenen, die ons van eenzijdigheid zou den willen betichten, voegen wij hier voor de duidelijkheid aan toe: dus ook de discriminatie van de negerbevolking in de Verenigde Staten. De heer B. uit Zaandam zouden wij daarom willen toevoegen, dat hij beter moet lezen. Wij hebben er geen enkele behoefte aan met hem te debatteren over pun ten, die in dit geval niet ter zake doen. De berichten uit Praag en uit Moskou zijn voor geen twijfel vatbaar. Wij heb ben uit deze berichten slechts de enig mogelijke conclusie getrokken. Wij willen nog wel verder gaan: wie tot de oorlog ophitst, heeft het hart van een moordenaar. Hetgeen de plicht tot defensieve waakzaamheid natuur lijk niet uitsluit. Wanneer wij, mensen, maar zover konden komen, al onze medezusters en -broeders als naasten te zien, dan zou de wereld van vandaag een geheel an der aanschijn vertonen. De heer M. uit Koog aan de Zaan zijn wij dankbaar voor zijn opwekken de woorden: „Hoe schoon ziin Uw ten ten. Jacob! Uw woningen, Israël!" Het gaat er ons niet om wie een aanslag op de Joden heeft gedaan Het belangrijke is, dat zeven jaren na Hitler's nederlaag opnieuw een aan slag op hen kon worden gepleegd. Het geen ons met de diepste afschuw ver vult. Wij houden ons ervan overtuigd dat wij thans ook onzerzijds de discussie kunnen sluiten. Tot het ogenblik, waar op nieuwe feiten een hervatten van het gesprek noodzakelijk maken. Mog maar kort geleden maakten wij enkele korte opmerkingen over de ongelukken, die de Nederlandse Spoor wegen treffen. Inmiddels zijn in De venter opnieuw twee treinen op elkaar gelopen. De directeur van de Nederlandse Spoorwegen, de heer Den Hollander, heeft vier leden van zijn personeel ge schorst in afwachting van een nader onderzoek. Opnieuw dus heeft de di rectie haar personeel verantwoordelijk gesteld. Wij zijn niet bij het onderzoek aanwezig geweest en hebben evenmin van de rapporten kennis genomen. Op gezag van ir Den Hollander moeten wij dus aannemen, dat er ergens van schuld of nalatigheid sprake is. Overigens zouden wij het zeer op prijs stellen te vernemen op welke gronden de spoor wegdirectie tot deze overtuiging is ge komen. De blaam op het spoorweg personeel geworpen is ernstig genoeg. Zelfs indien ir Den Hollander gelijk heeft, is daarmee het probleem niet opgelost. Want de vraag is niet in de eerste plaats: hoe kon het gebeuren. Voor het reizend publiek is het van belang te weten hoe de spoorwegchefs menen rampzalige voorvallen in de toe komst te voorkomen. Naar onze mening staat niets volle dige klaarheid in de weg. He Rallye van Monte Carlo is bijna ten einde. Er zijn tijdens deze auto- bilistische monstertocht weer enkele ongelukken gebeurd, die wellicht hier en daar de mening zullen doen post vatten, dat deze automobiel-sport een uitermate dwaze is. Wij willen dit hier ter plaatse nadrukkelijk tegenspreken. Deze sport is geen dwaze. Het akelige feit doet zich voor, dat er altijd een aantal dwazen is, dat eraan deelneemt. Er zitten inderdaad mannen en vrou wen achter het stuur, die nooit geleerd hebben hoeveel risico zij mogen ne men; die met belachelijke snelheden rijden om een redelijk gemiddelde zo ver mogelijk te overschrijden. Die den ken, dat tijdens zo'n raïlye de wegen voor hen alléén zijn. Die zoals de Amsterdamse ex-taxichauffeur De Rijk klaarblijkelijk te weinig geestelijke beschaving hebben, om na een aanrij ding de hoogst mogelijke sportiviteit te betrachten. Wij weten een klein beetje van de automobielsport. Daarom kunnen de sceptici van ons aannemen, dat de goe de rijder geen ongelukken maakt; waarbij wij er uiteraard rekening mee moeten houden, dat zelfs de voorzich tigste wandelaar op een glad stoepje zijn been kan brekenEigenlijk zou men een bewijs van sportief gedrag moeten overleggen, voordat men tot deelnemer zou kunnen worden ver klaard. Zover zijn we nog niet. Daarmee is evenwel deze prachtige sport geenszins veroordeeld TERWIJL Ruslana opzienbarende processen heeft afgekondigd tegen vooraanstaande Joden en Rus- lands satellietstaten soortgelijke maatregelen nemen, werd in Oost- Duitsland onder leiding van premier Pieck, een demonstratie gehouden om de vier en dertig jaar geleden vermoorde Duitse communisten van Joodse afkomst, Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg te herdenken. Pieck tijdens zijn fel anti-Westerse redevoering.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1