ieuws uit de Lan m P. de Geus Jzn nam afscheid van „De Toekomst'' ïtartte met nne (5.76) Langedijker Groentecentrale ziet op goed jaar terug e klasse 'insten leeszaal Boete-clausule had een verwacht effect O.K.K. speelde „De Verloren Zoon'' Da peren waren zuur... van Broek op Langendijk kwam inzinking te boven Er wordt geijverd voor de export Petten Harde wedstrijd onder slappe leidi g Nieuwe voorzitter .De Toekomst" Schoorl „Schoorlaeren, let op Uw saeck Stompetoren Hensbroek Propaganda-avond Bond voor Staatspension nering Graft Gemeente heeft vele plannen West-Graftdijk Leidinggevende figuren ook op platteland nodig Oost-Graftdijk Limmen Trotse reuzen geveld Toneelgroep „Puckin Warmenhuizen met „De gecroonde leerse" Laat Middeleeuws werk vol humor De Rijp Berg en Biljarten om plaatselijk kampioenschap Obdam Naar de 2500 Schermerhorn Flierefluiters met „Per Luchtpost" Goede contactavond van Volksonderwijs Ursem Beemster DINSDAG 27 JANUARI 1953 e in Februari vijftig jaar ring van dit jubileum. De ktrein" op voeren voor de ;an deze thriller voor de e houden. Het huidige Meintje. Roosje. Tweede ver en Huib Jongeneel. e partij van 150 caramboles beëindigen. Zijn tegenstan- tHet Witte Huis), trof het izonder slecht en het was ronderlijk dat hij op 61 ca- eef staan. en Kranenburg speelden annende partij. Aanvanke- menburg even uit. De voor- :e hij na de 25e beurt had, echter te klein om de partij deel te kunnen beëindigen, i later was de stand name- n Poetskoke bleek over een eer uithoudingsvermogen te zodat hij winnaar werd voorsprong van zeventien tien beurten had Bregman es tegen Koelman 53. In de nde tien beurten verzamel- i echter slechtsdertien maar dat was voor Koel- et voldoende om zijn ach- id te maken. Integendeel, •p zelfs nog iets uit en pas eurt ging Koelman op volle en. Het werd een spannen- ilke Koelman met een ver- punten in zijn voordeel be ier en Koelemey waren niet kaar iets toe te geven. Vrij- ele partij bleven zij bij el- buurt en na 46 beurten was 36—135. De onverstoorbare ld het hoofd koel en be- het nippertje zijn eerste Koelemey bleef zes ea rn een remise verwijderd. ;en luiden: 150 50 16 3.— 144 50 15 2.89> 150 49 11 3.06 141 49 25 2.87 150 26 22 5.76 61 26 8 2.34 150 44 11 3.40 133 44 17 3.02 IE VIERDE FEEST n het jaar wordt het politie- t door een detachement van itie. omdat het corps van J. Dreeuws in het Wapen cerk feest viert, jisteren de vijfde keer sinds ie dienaren van de H. Her- elkaar kwamen en het be- ook geen betoog, dat dit raarborg was voor het sla- :t feest. Met hun vrouwen gisteravond genoten van het Cabaret o.l.v. André Car- zellig bal vormde het sluit- ;ze avond, die door de com- t een kort woord was inge voerde nog het woord de van de feestcommissie, Haverlag. vond waren tevens de leden eserve-politie uitgenodigd, aanwezigen bevond a zich emeester en mevrouw Wy- istricts-commandant van de majoor J. R. Hoogkamer iweer-commandant, de heer i'leveld. abricius: de ontvoering van H481s Helman: De laaiende Hertog, Den: En jij, J42.3m Jong, David de: de gracht. t P72 Popma: Jan der Kindere. S27.9h De haan kraait ten derde 6n Schmidt: Nieuwe impres- n simpele ziel. V#5 5va e verminkte Apollo. B82.4 e ruiter. C20.6 Cesbron: n naar de hel. C22.2 Che- hemerie. D40w. Dickens: :oon. 2 din. D40w? Dickens: papieren der PickwicK-club. M.: Een paar handen- Grijze zomer. G95.1 Camiile en de kleine we- Motley: Klop maar op 'a .3 Mure, la: Moulin r^uge. Tranen over Johannesburg- Als de dauw hangt S85o Stendhal (ps. van hartreuse van Parma. S19.3 Klaaglied cm Agnes- Lampo: Helcne Defrays, isch; t is christelijk. ENBESCHERMING zijn op de Buerweg zwer- roffen 2 poesen plm. half voor liefhebbers ter be- de heer Nap, Buer- erkade te Alkmaar zwerft Cyp. poes. Adres Inspec- Zaagmolenstraat 36. ZUIDSCHARWOUDE. In de Maan dagmiddag gehouden jaarvergadering van de tuinbouwvereniging „De Toe komst" heeft de voorzitter, de heer P. de Geus Jzn., in zijn openingsrede de overledenen herdacht, in het bijzonder het bestuurslid H. Schrijver, dat vele jaren de functie van penningmeester bekleedde. Te hunner nagedachtenis werd een ogenblik stilte in acht geno men. Spreker deelde mede. dat de om zet aan de Langedijker groentencentra- le f 1 millioen hoger was, doch op de suggestie of de tuinders het daarom be ter hadden, meende hij een vraagsteken te moeten zetten. De voorzitter gaf de raad om ondanks de luizenplaag met de bloemkoolteelt door te gaan. Spreiding van teelt is gewenst. Met de koolexport loopt het nog niet naar wens. Spreker hoopte, dat hierin spoe dig verbetering zou komen. Tot de erevoorzitter, de heer S. de Boer, werd een speciaal woord van welkom gericht. In het jaarverslag van de secretaris, werden woorden van waardering geuit aan het adres van de aftredende voorzitter, de heer P. de Geus. die vanaf 1941 zitting had in het bestuur, en de vereniging tevens in het bestuur van de LGC vertegenwoordig de. Er werden vijf bestuurs- en drie le denvergaderingen gehouden. De boete clausule, in geval van overtreding van het uitzonderingsgebied van vroege aardappelen, heeft preventief gewerkt. De teelt van uien, die goede finan ciële resultaten opleverde, liet veel val se meeldauw in dit product zien, met als gevolg: koprot. Het ledental (55) bleef statiojpnair. De rekening sloot in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 918.52, met een batig saldo van f 134.82. De omzet van de leden der vereniging be droeg f 267.440, zijnde f 5.570 per lid of f 57.50 per snees. In 1951 was dit res pectievelijk f 196.830, f 4.101 en f 44.50 per snees. De kunstmestrekening vermeldde een eindcijfer van f 4942.40. Op voorstel van het bestuur werd het loon van de bode op f 100 per jaar vast gesteld. Na gehouden stemming werd d" heer A. Schrijver tot bode benoemd. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de heren L. de Graaf en A. Kout herkozen. In de vacatures H. Schrijver en P. de Geus werden de heren W. Koppel en K. de Boer Szn. gekozen. Vrvolgens werd voorzien in de vaca ture van afgevaardigde in het LGC- bestuur. Aftredende: de heer De Geus. Gekozen werd de heer K. de Boer Sz. De contributieregeling, f 0.02 per snees bleef ongewijzigd. Bij het punt: voor stellen algemene vergadering. LGC had ZUIDSCHARWOUDE. In de zaal van de heer P. Kramer bracht de toneelver eniging „OKK" voor het voetlicht het toneelstuk van mr. J. H. Penning: „De Verloren Zoon". Hoewel dit voor een amateurvereniging een zware opgave is, is de vereniging OKK er in geslaagd een behoorlijke weer gave van het stuk te geven. Mevr. Ver hagenHoogland speelde de rol van mevr. de wed. Canters heel goed. Jammer dat het begin met zijn te lange dialoog niet volledig tot zijn recht kwam, ook al door dat mej. E. Wit als Mary - de vrouw van Jacques Canters - niet het juiste begrip toonde van haar rol. De heren W. Mulder en J. Schoenmaker waren uitstekend in hun rollen, resp. van Jacques Canters en Eduard Canters de verloren zoon, die steeds beterschap belooft, maar dan toch weer komt te val len. De heer H. Beeldman speelde de rol van Vader Berger op werkelijk prima wijze. Ook de oude huisknecht, J. Koe man, was een figuur, die de aandacht trok. Mej. J. Beers speelde haar zeer kleine rol naar behoren. OKK kan op een goed geslaagde avond terugzien. ZUIDSCHARWOUDE. Voor de Alkmaarse politierechter mr. J. N. Alblas stonden gisteren drie jongelui terecht die op 27 October van het vorig jaar van het erf van de groentehande laar O. te ZuidscharwOude uit enkele kratten peren hadden weggenomen. Eén van de heren, T. M. uit Haren karspel, had het blijkbaar niet ge schikt om zich voor deze daad te ko men verantwoorden. De andere twee. A. H. P. uit Dirkshorn en C. T. S. uit Harenkarspel waren wel gekomen en gaven met aanvullende verklaringen nog eens een exposé van de gang van zaken. Twee hadden er op de uitkijk ge staan en de derde had de vruchten weg genomen. Ze hadden met z'n drieën een glaasje gedronken, daardoor was hun daad nogal verklaarbaar. In ieder geval waren ze gesnapt. Veel berouw toonden ze niet, voor de Officier, mr. A. W. Holsteyn, een reden om de hoge boeten van resp. 40, 50 en 60 gulden te eisen. De Politierechter, mr. Alblas, bepaal de het offer echter op f 50, f 40 en f 50. de heer K. de Boer critiek op het be sluit van het veilingbestuur, dat tus sentijds de verkoopvoorwaarden voor de pootaardappelen wijzigde. De voorzitter antwoordde dat dit een besluit was van de provinciale com missie. niet met instemming van de LGC en de Noordermarktbond. Het was echter een samenloop van omstandigheden, in verband met de ex port naar Duitsland. Men besloot deze aangelegenheid als voorstel in te dienen. De wenselijkheid werd nog bepleit, de mdedelingen van de plantenziektekun- dige dienst bij het spuiten tegen draai- hartigheid, ook via de veiling bekend te maken. Aan het einde van de ver gadering nam de voorzitter met enkele toepasselijke woorden afscheid. De heer D. de Geus, als secretaris, was de tolk dor vergadering, toen hij de aftredende voorzitter dankte voor zijn verdienste lijk werk tijdens zijn twaalfjarig be stuurslidmaatschap. Als blijk van waardering werd hem een kistje sigaren aangeboden. De ere voorzitter. S. de Boer. sloot zich hier bij aan, waarbij hij herinnerde aan het verdienstelijke werk van de vroegere pioniers. Uitstagen Scnaakmat NOORDSCHARWOUDE. De ver eniging ..Schaakmat" zette haar com petitiewedstrijd voort. De uitslag was: le klas: F. A. A. ScholtensK. Bier man 0—1. W. Kaan—A. Slink Vz—'h. K. J. Schelhaas—W. P. Groot 1—0. 2e klas: J. J. Kroon—J. van Hout 0-1. 3e klas: W. GroesbeekJ. Kamper 1-0. A. Meinema-C. Gutker 0-1. Jac. Bakker-G. Schroer 1-0. J. Bouwens- W. Groesbeek 1-0. C. de Geus-J. Bou- wens 0-1. P. Bak-P. Glas 0-1. 4e klas: C. Dirkmaat-G. de Rijke 1-0. P. Beers-G. van Gulik 0-1. BROEK OP LANGENDIJK. Nadat vorige week op een ledenvergadering van de voetbalvereniging Broek op Lan gendijk de noodklok was geluid, wist het eerste elftal tegen HCSC uit Den Helder, gelijk te spelen. De wedstrijd werd op het Vrone-veld te St. Pancras gespeeld. Vóór de rust was Broek op Langendijk in de meerderheid, door 2 doelpunten te scoren. Deze werden ge maakt door de buitenspelers Wagenaar en Van Wijk. De rust ging in met 2—1 voor dc onzen. Kort na de rust werd ce gelijkmaker gescoord. In de gisteravond gehouden vergade ring van het veilingbestuur van de L.G.C. was het de heer Jac. Slot, die als voorzitter opende, wegens ziekte van burgemeester Schelhaas. Hij wens te deze spoedig hersteld te zien. Het voorbije jaar is goed geweest. De om zet bedroeg f 6.230.811 tegen f 5.332.910 in 1951. Spreker wees op de omstandig heden waaraan de tuinbouw steeds De Petten-reserves hebben het tegen de collega's van Wiermgerwaard niet kunnen bolwerken. De roodbroeken trokken al dadelijk fel van leer en binnen een kwartier had Petten een 20 achterstand. Dat was te erg voor de mannen van Petten, de tanden wer den op elkaar gezet en nog vóór rust slaagden Bouwman en Weijgertse er in om de partijen wéér op gelijke voet te brengen. Na de rust een gelijkopgaande strijd met beurtelings kansen voor beide par tijen. Doelman Raven was daarbij zo ongelukkig bij een hoekschop de bal in eigen doel te werken en in de 23 stand kwam geen verandering meer. Er werd in deze wedstrijd veel te hard gespeeld, waaraan de slappe leiding van de scheidsrechter een groot aan deel had. Een radohulpzender Nabij Petten zal één dezer dagen een proefhulpzender worden geplaatst voor Radio Schcveningen. Wanneer deze proefzender naar behoren werkt en de r-esultaten bevredigend zijn, ligt het in de bedoeling een permanente installa tie in te richten. ZUIDSCHARWOUDE. In de vaca ture P. de Geus Jzn, als voorzitter van de tuinbouwvereniging „De Toekomst" werd de heer K. de Boer Szn als nieuwe voorzitter gekozen. BRIDGEWEDSTRIJD IN CAFé VIJZELAAR BROEK OP LANGENDIJK In café Vijzelaar te Broek op Langendijk v/erd Donderdagavond een geanimeer de bridgewedstrijd gehouden, waarvoor veel belangstelling bestond. Na een spannende Strijd kwamen de volgende koppels als prijswinnaars uit de bus: 1 Groen—Vijzelaar 4880 pnt., 2. de heer er, mevr. A. v. d Welle 4190 pnt. en 3 Th. de Haas en G. Engel 3330 pnt. Schoorl kent reeds vele verenigin gen, verenigingen tot „ieringne ende vermaeck", toneel, muziek, bridgen, schaken, biljarten en nog zovele èn niet te vergeten de talrijke jeugdclubs, alle enthousiast begonnen en zeer vele stil en met omfloerste trom ten grave geleid, omdat, dit is het teerste punt, geld ontbrak om een zaal te huren. Bo vendien kent Schoorl géén vergader zaal, de verschillende verenigingen zi.in gedwongen in café's te vergaderen Zou het niet, zo hoorden wij van vele Schoorlaars, mogelijk zijn een soort verenigingsgebouw te stichten, dat als recreatie- en vergaderruimte kan dienst doen? De gemeente zou dan renteloze voorschotten moeten verle nen en dit gebouw subsidiëren. Zij zou dan tevens de eigenaresse van het gebouw zijn! Het moderne Schoorl heeft dit nodig, het mag niet ten ach ter blijven bij zovele kleinere dorp jes. „Schoorlaeren, let op uw saeck!" Met Ivangh de natuur ir« Jan Ivangh uit Bergen hield Zater dagavond in de jeugdherberg „Teun de Jager" voor 120 jongeren een inte ressante causerie over de natuur in het algemeen en de vogels, in het bijzonder. Ivangh die men 's Zondags en in de week, gewapend met papier, potlood en verrekijker door duin en langs het strand kan zien zwerven, vertelde ver schillende bijzonderheden over het winterse duinlandschap, de vogeltrek, de z.g. „stookoliemeeuwen", en bever- ratten. Om half tien Zondagmorgen startten de jongelui voor een duinwandeling naar Bergen aan Zee om hierbij ae theorie aan de practijk te toetsen. Er bestond veel belangstelling voor het weekend, vooral van jongelui uit Am sterdam en andere plaatsen in Noord- Holland. De Schoorlse jeugdgroep nam deel met 35 leden. LENTEBODEN De 10-jarige Wim Bakker, Noorder vaart D 28 te Stompetoren heeft op het land van zijn vader een vleugje lente ontdekt in de vorm van twee made liefjes. onderhevig is. Het centraal bureau van veilingen ijvert voor export en spreker hoopte dat men daarin spoedig mocht slagen. Dan wees spreker nog op het weerstandsfonds. Er is een commissie samengesteld, om te komen tot een vorm waarmede gewerkt zal kunnen worden. Spreker hoopte, dat 1953 de tuinders dat zou brengen wat men ervan ver wachtte. Het prpces-Grofru geïekool-kwestie zal in Maart wederom aan de orde komen. De voorzitter deelde nog enkele bijzonderheden mede over de aanvoer van de koude kool, zoals wij dit reeds eerder publiceerden. Het bestuur kreeg volmacht om, als dit noodzakelijk is, een rolbaan aan te schaffen, in de fust- loods. Van de uienfederatie was een circulaire ingekomen, waarin de ras- senkeus van de uien wordt beschreven. De provinciale commissie van veilingen berichtte het houden van een voorlich tingsdag op 14 Februari te Alkmaar. De datum voor de algemene vergade ring van de L.G.C. werd bepaald cp 18 Maart te Koedijk. Er werden geen voorstellen voor deze vergadering inge diend, evenmin als voor de algemene vergadering van het centraal bureau van veilingen. Het bestuur beraadde zich echter vervolgens over enkele voorstellen voor de algemene vergade ring te Koedijk. Hierop komen wij te zijner tijd terug. NAAR HET CANADASE LEGER? Onze plaatsgenoot, D. Peetoom Dz., .heeft vorige week met goed gevolg een examen afgelegd als bariton voor een Ca nadees militair-orkest. Als de heer Peetoom ook medisch goed gekeurd wordt, staat het wel vast, dat hij binnen afzienbare tijd naar Canada zal emigreren. VEEL ANIMO SINT PANCRAS. Voor de betrekking van gemeente-werkman blijkt veel animo te zijn, daar zich niet minder dan drie- en-dertig sollicitanten hebben aangemeld. De afdeling HensbroekObdam van de Bond voor Staatspensionnering heeft een zeer goed geslaagde propa- ganda-avond gehouden in de zaal van de heer Kossen te Hensbroek. Dr De Wilde van Nieuwe Niedorp lichtte in een sympathiek betoog het doel en streven van de Bond toe. Deze zijn van af het begin onveranderd gebleven, n.l. pensionnering voor iedereen op staatskosten. Het ledental bedraagt momenteel ruim 200.000. Volgens de bond rust op de gemeenschap de plicht de ouden van dagen te steunen. He' bereiken van een hoger levensniveau brengt procentsgewijze meer ouden van dagen. In alle beschaafde landen worstelt men met dit probleem. In en kele landen is al een premievrij staats pensioen ingevoerd, o.m. Denemarken, echter nog niet in Nederland, waar alleen de Noodwet-Drees is. De Bond wil een bodempensioen op 65-jarlge leeftijd. Hierna heeft het Alkmaarse Cabaret gezelschap „De Lachspiegel" met een bont programma onder het motto: „Wie het laatst lacht, doet niet mee", de avond op zeer beschaafde wijze ge vuld met zang, schets, conference, goochelen, enz. De waarnemend voorzitter der af deling, de heer G. Bankert, heeft de avond geopend en gesloten en daarbij o.m. het 25-jarig bestaan der afdeling gememoreerd. Burgemeester Kooiman bracht zijn hartelijke gelukwensen met dit zilve ren jubileum, waaraan hij de wens koppelde dat het staatspensioen voor iedereen binnenkort verwerkelijkt mag worden. Voorts bracht spreker dank voor de buitengewoon prettige avond. Een gezellig bal volgde tot be sluit. FLORALTAVERENIGING OP HELLEND VLAK? De kasmiddelen van de Floraliaver- eniging Hensbroek-Obdam zijn geheel uitgeput. Op 6 Februari zal aan de le denvergadering de vraag worden voor gelegd of men de vereniging moet voort zetten dan wel dient op te heffen. In het eerste geval zullen bijzondere maat regelen moeten worden getroffen om uit de impasse te geraken. ZUIDERKOGGE. 26 Jan. Groene kool 7.50—14 70; gele kool 6.50—8.30: rode kool 7—9: kroten b 67.80: sprui ten 1626: midd. uien 26.3027 60: erove uien 24.80—25.80: driel. 30—32; Oieser Wildeman 413; witlof 3847; Goud- reinet 1021. Uit de begroting voor 1953, die op de Vrijdag te houden raadsvergadering wordt aangeboden blijkt, dat ook deze gemeente niet langer haar financiële zelfstandigheid heeft weten te behou den. Dit vindt gedeeltelijk zijn oorzaak in de thans noodzakelijk uit te voeren kapitaalswerken. Hiertoe behoren de voorstellen om over te gaan tot uit breiding van de algemene begraafplaat sen te Graft en West-Graftdijk, welke projecten resp. op f 8000.en f 4000. worden geraamd. Ook het brandweer- wezen in de gemeente Graft zal een be langrijke wijziging ondergaan, indien het voorstel tot aankoop van een nieu we motorspuit zal worden aangenomen. De thans aanwezig zijnde spuit wordt door .de Inspecteur van het Brandweer wezen als onvoldoende aangemerkt voor de bestrijding van branden in het uitgestrekte gebied van de gemeenten De Rijp en Graft. De kosten van de aan te schaffen auto-motorspuit. welke met de gem. De Rijp voor gezamenlijke rekening moet worden gekocht, worden geraamd op f 28.000.Ingevolge ge noemde regeling van 3/8 of f 10.500. ten laste der gemeente Graft komen. Voorts is in de begroting een bedrag van f 6000.opgenomen voor het ver nieuwen en verbreden van de z.g.n. Witte Brug. Bij de vergroting van de o.l. school te West-Graftdijk in 1950 is de bliksem beveiliging niet uitgebreid. Hiervoor is nog een post van f 435 uitgetrokken. Ook de bouw van een schuur bij de woning van het hoofd der school, waar toe reeds eerder is besloten, zal thans voor f 800.worden verwezenlijkt. Hoewel de Globdijk en de z.g.n. Grafter baan in 1952 grondig onder handen wer den genomen, is het noodzakelijk, dat in 1953 op deze wegen een tweede slijt laag zal worden aangebracht. De kos ten van dit laatste kapitaalswerk zullen f 2200.bedragen. Verqaderinp H M v L Voor de afdeling van de Hollandse Maatschappij van Landbouw heeft de secretaris der Mij, ir Tuynman, een le zing gehouden over „De plaats van de H. M. v. L." in verband met de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie". Ir Tuynman merkte op dat wanneer men als organisaties meewerkt aan een constructief landbouwbeleid, het geen de H. M. v. L. nastreeft, dit een goed inzicht vereist op de landbouw in de gehele wereld. „De plaats van de H. M. v. L. is", al dus ir Tuynman, „in de eerste plaats gericht op het bijhouden van de din gen van alle dag en ten tweede op ver hoging van het cultureel-geestelijk wel zijn, hetgeen nauw samengaat met het materieel welzijn en omgekeerd". Spre ker betreurde het dat het platteland dikwijls zijn beste krachten moet los laten. Deze zijn ook op het platteland hard nodig voor de leidinggevende functies. Tenslotte wees ir Tuynman op de uit breiding van de grote steden, die veel grond van de omliggende landerijen ontnemen. „Wij moeten ervoor zorgen", aldus sprekêr, „dat de eigenaren in die gevallen een redelijke prijs voor hun grond ontvangen". Na de pauze ontwikkelde zich een vlotte diseusie, tijdens welke ir Tuyn man mededeelde, dat zeer binnenkort de weeropenstclling van de varkens- markt in Purmerend is te vernachten. Nadat het hoofdbestuurslid, de heer W. Schermerhorn, nog een kort propa gandistisch woord had gesproken, sloot voorzitter Helder deze redelijk goed bezochte vergadering. De bijeenkomst werd gehouden in het Herenhuis te Spijkerboor. OVERPLAATSING De heer W. ten Hove, kantonnier te "West-Graftdijk, is per 1 Maart a.s. be noemd als kantonnier C met standplaats Purmerend. Eervolle vermelding De Oostgraftdijker toonkunstenaar Gerbrand Hop, niet te verwarren met de gelijknamige organisator van het Langedijker Cabaret, die te Noord Scharwoude woont, heeft de eervolle uitnodiging onttvangen 15 Februari een concert te begeleiden van het Christelijk gemengd koor te Bergen, waaraan medewerking wordt ver leend dor de bekende bas Laurens Bogtman en de sopraan Elisabeth Le- guyt-Van der Zande. Hij zal aan deze uitnodiging gevolg geven. Iedere dorpsgenoot die gevoel heeft voor het natuurschoon Kan genieten van het prachtige landschap langs de Wes terzijde. Als achtergrond staan daar de silhouetten van de Noordhollandse duinenrij en daarvóór ligt een vlakte, uitgestrekt weideland met op de voor grond de oude monumentale hoeve van de heer Blokker verscholen tussen een beplanting van iepenbomen die mis schien al drie geslachten oud zijn. Der gelijke plekjes zijn een streling voor het oog. Maar helaas heeft ook het na tuurschoon zijn belagers en deze maal in de vorm van de zo gevreesde iep ziekte. Bijlslagen hebben de stilte verstoord en de trotse bomen zijn één voor één geveld. De beplanting is weer aange bracht met jong geboomte, dat welis waar de oude iepen nog niet kan doen vergeten, maar toch ook zijn eigen be koring heeft. Witte berken, beuken, sparren, hulst en gouden regen, zullen bijdragen tot behoud van het natuurschoon in ons dorp. UITVOERING EXCELSIOR Het harmoniecorps zal Zondag 25 en Dinsdag 27 Januari zijn jaarlijkse win- teruitvoering geven. Na de pauze zal een toneelspel worden opgevoerd, geti teld „De rattenval". Er bestond voor de uitvoering, die door de toneelgroep „Puck" in het Patro- naatsgebouw werd gegeven met het stuk „De gecroonde leerse", zeer veel be langstelling. Of alle belangstellenden geheel voldaan huiswaarts zijn gekeerd, is een vraag, die wij niet graag volmondig zouden willen beantwoorden. Wat niet de schuld is van het vertoonde spel. Laten we dat voorop stellen. Het lag hem meer aan het genre stuk, dat iedereen, op het platteland vooral, niet zo zal waarderen. Of is het wellicht juister gezegd, dat er van de toehoorders een bepaalde mate van intellect gevraagd wordt om stukken als „De gecroonde leerse" te volgen en te waarderen? De inhoud van het stuk is bepaald geestig. Het toneel verplaatst ons in de tijd van na 1500. de tijd van Karei de Vijfde, die zich graag als gewoon man vermomd onder het volk bewoog. Het stuk, dat uit twee bedrijven be staat, is sterk opgezet door de schrij ver, de Zuid-Nederlander Michael de Swaen, die in 1654 in Duinkerken ge boren is en een van de beste Zuidneder landse dichters genoemd wordt. Hij heeft in het stuk veel humor gelegd en van de verschillende karakters een kostelijke tekening gemaakt. De taal is ook voor ons in deze moderne tijd nog goed te volgen, al doet de rijmvorm wel eens wat moeilijk aan, vooral in het begin. Men wordt steeds aangetrok ken door de menselijke ondergrond van deze laat-Middeleeuwse klucht en „Puck" heeft alle mogelijkheden aan gegrepen om er een spectaculair toneel werk van te maken. BATO-adspiranten traden voor het voetlicht Zaterdagavond hield de gymnastiekver eniging „Bato" haar jaarlijkse adspiran- ten-uitvoering in „Het Rijper Wapen". De diverse oefeningen van de kleuters en jongste adspiranten, welke zij onder leiding van resp. mej. Akkerman en de heer Pelgrim hadden ingestudeerd, wer den zeer verdienstelijk uitgevoerd. Na een geslaagd accordeon-intermezzo van de dertienjarige Dick Hooijberg, werd het toneelstukje „Deugniet" opgevoerd. De cefeningen van de oudere adspiranten hadden heel wat beter afgewerkt kun nen worden. Na de uitreiking van enkele surprises aan de leiders, leidsters en pianiste, mej. Rijkes, werd de avond met een bal be sloten. De raad komt bijeen Woensdagavond komt de raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. In deze vergadering zal de begroting voor het dienstjaar 1953 worden aangeboden. Uit de begroting blijkt, dat het tekort voor het jaar 1953 nog groter zal zijn dan voor het dienstjaar 1952. Dit verschil ontstaat voornamelijk door de voorgeno men herstelling van de Beemsterbrug, verschillende .verstratingen en de vernieu wing van de bergplaats van gemeente werken. T'evens wordt voorgesteld om over te gaan tot aankoop van een nieuwe auto-motor-spuit. TONEELAVOND K.A.B. Zondagavond vierde de K.A.B. zijn vier- en-dertigjarig bestaan met een toneel avond in de grote zaal van de heer C. Blokdijk. Op deze avond werd het vro lijke spel „In het Witte Paard" door de toneelvereniging „Vondel" uit Alkmaar opgevoerd. Dit vlotte en vol aannemelijke toevalligheden geschreven stuk werd door de Alkmaarders zeer goed ten tonele ge bracht. Gevonden voorwerpen Gedurende het tijdvak van 15 tot en met 22 Januari werden aan het Politie bureau te Bergen de navolgende voor werpen als gevonden aangegeven- Pad- vindersriem, 2 wollen wanten, grijs met Noors patroon, vulpotlood, blauwe gebreide bivakmuts, zwart lederen mo torwanten, varkenslederen handschoen, herenzakdoek, zilveren dubbeltjesarm band, geruite shawl zwart-rood-bruin, witte kindergymnastiekschoenen mt. 26, bruin kinderschoentje rechts mt. 28, rood-geel gestreepte kinderwant. Inlichtingen te bekomen aan het Groepsbureau der Rijkspolitie, Karei de Grotelaan 17, telefoon 2444, elke werkdag tussen 10 en 11 uur v.m. MEVROUW E. REITSMA—VALEN5A EXPOSEERT IN DEN HAAG Mevr. E. ReitsmaValenga te Bergen zal van 24 Jan. tot en met 13 Febr. a.s. tekeningen en grafiek exposeren in de kunstzaal Plaats in Den Haag. BURGERLIJKE STAND Geboren: Adrianus J. z. van A. J. Groot en G. C. Mekken. Elisabeth M„ d. van P. Godvliet en A. G. M. Klanker. Ondertrouwd Gerardus H. Brou wer (won. te Alkmaar) en Sippelina J. Reitsma. Getrouwd: Jacob Gelder en Cor nelia A. Middeldorp «(won. te Haarlem), Wilhelmus J. Wilffert en Catharina Boersma (won. te Amsterdam). Overleden Anton Jansen, 61 jaar. Geertruida Stins, 59 jaar. De uitspraak van het Zuid-Nederlands leek ons niet altijd even vlekkeloos. Het spel van de verschillende medespelen den was echter van voortreffelijk ge halte, terwijl costumes, grime en toneel aankleding er toe medemerkten, dat het grootste deel van het publiek van deze voorstelling heeft genoten. Deze week is men voor de tweede maal begonnen met de strijd om het biljartkampioenschap van Warmenhui zen. De heer W. Hoogeboom, die vorig jaar kampioen werd en met een ge middelde van 11.00 moet spelen, zal zijn titel verdedigen tegen de heren N. Pronk 9.90, M. A. de Groot 7.50, Jn. Slikker, Jb Swan, A. Dekkeren Jn Kui per 6.50, G. Sevenhuijsen 5.00 en T. Quant 4.00. De heer Quant heeft vorig jaar niet meegespeeld. De uitslagen van de eerste avond wa ren als volgt: J. Slikker 145 124 17 24 7.29 W. Hoogeboom 208 208 17 59 12.23 M A. de Groot 172 141 18 48 N. Pronk 172 172 18 43 A. Dekker 127 96 21 41 T. Quant 82 82 21 12 G. Sevenhuijsen 100 66 13 12 Jn. Kuiper 127 127 18 29 Geboren 69. Toen. geboorte 3. Huwe lijken 14. Overleden 20. waarvan 11 m. en 9 v. Vertrokken 132. 58 m. en 74 v. Ingekomen 104, waarvan uit het bui tenland 1 uit Italië en 1 uit België. Naar buitenland vertrokken: 2 m. en 2 v. naar Canada. 2 m. naar Australië en 7 m naar Nieuw Zeeland. Totaal inge zetenen 1331 m. en 1197 v. is 2474 personen per 31 Dee. 1932. W. Hoogeboom 208 208 27 43 7.70 M. J. de Groot 127 118 27 20 4.37 De tweede ronde wordt Dinsdagavond 27 Jan. gespeeld in café De Groot. Zondagavond speelde in café Bontje het toneelgezelschap „de Fliereflui ters" uit Landsmeer voor een matig bezette zaal. Opgevoerd werd de Ame rikaanse comedie „Per Luchtpost". Al lerlei problemen doen zich voor zoals eon dubbele verloving, doch in Ame rika schijnen deze moeilijkheden geen problemen te zijn. De wijze waarop het stuk werd gespeeld was voortref felijk en voor menig amateur viel hier iets te leren. Roel Steinvoorte was goed in de rol van Vader Wilkins. Wim Swijnenburg heeft een prachtige mimiek en kwam in de rol van Albert Klimmer tot grote hoogte. Zonder uitzondering hebben ook de andere spelers zeer voldaan. De uitvoering van de Flierefluiters zal ongetwijfeld afbreuk doen aan de avond, die op 31 Januari door Leatitia wordt gegeven. De heer Bontje was echter contractueel gebonden. Meer dan eens is de wéns geuit een plaatse lijke raad op te richten, die na overleg de data der uitvoeringen in het seizoen vastlegt. Het is van groot belang, dat in deze richting iets tot stand komt. De afdeling Schermerhorn van Volks onderwijs hield Zaterdag een zeer goed bezochte propaganda-avond in de zaal van mevr. Treiture-Schreuder. In zijn openingsrede wees de voor zitten de heer G. J. Groot, op de nood zakelijkheid van een avond als deze, die niet zozeer een propagandistische grondslag heeft, doch meer is bedoeld als contactmiddel voor de leden. Door de werkzaamheid van Volksonderwijs is het mogelijk geworden dit jaar schoolradio en handenarbeid in te voe ren. De aanwezigen werd een kostelijk programma aangeboden van toneel stukjes, schetsen en kabouterspelen door leerlingen en oud-leerlingen van de school. Er werd door deze jeugdige tonelisten voortreffelijk gespeeld. Aan Qe costumering was veel zorg besteed. De costuums waren door een viertal dames, onder leiding van mevr. D. Cuypers-de Wit vervaardigd. Ter op luistering was aanwezig het muziek- trio Hilrinetto uit Hobrede, dat zeer in de smaak van het publiek viel. Toen aan 't einde van de avond de voorzitter, omringd door de schooljeugd, de ver schillende medewerkers dankte voor hun medewerking en mevr. Cuypers bloemen aanbood, groeide het applaus uit tot een ware ovatie. Feestavond van VVU Zondagavond gaf de plaatselijke voet balvereniging „VVV" in samenwerking met de handbalvereniging haar jaarlijkse uitvoering in café Oudejan's. Deze avond werd geheel door eigen krachten verzorgd en de dames en - de heren hebben zich uitstekend van hun taak gekweten. Het bonte programma dat ten tonele werd gebracht viel bij het publiek zeer in de smaak. Na afloop was er een zeer geanimeerd bal, waarbij 'de muziek werd verzorgd door de heer Sombroek en een van zijn medewerkers. GESLAAGD. Voor het praktijk-diploma boekhou- voor de kleinhandel in bereide tabax slaagde onze plaatsgenoot de heer H. Schurer. BURGERLIJKE STAND Geboren Beatrix, d, van E. Doets en G. Molenaar, won. te Kwadijk. Geert P., z. van G. de Vries en M. G. Lager- brug. Cornelis, z. van H. Kroon en E. Breed. Getrouwd: G. Veltrop, won. te II- pendam, en Geertje de Vries. Ondertrouwd: Jannes Prent. won. te Purmerend, en Marytje Koelemay. Minister Mansholt herdacht overleden dr ir Louwes Minister S. L. Mansholt heeft gister middag in een bewogen toespraak de overleden directeur-generaal van de voedselvoorziening, dr ir S. L. Louwes, wiens plotseling verscheiden in de kring van het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, in het bij zonder bij de directie ven de voedsel voorziening, verslagenheid heeft teweeg gebracht, herdacht in een bijeenkomst v?n hoofdambtenaren en verdere naaste medewerkers.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3