Reisvergoeding ambtenaren onderging herziening r Spoorwegstaking van 1903 za! deze week worden herdacht BIJEENKOMST IN HET WEK DE GAL IN UW LEVER OP moeten 3e klasse reizen Drie melkfabrieken gaan sluiten Arbeiderswoning tot de grond toe afgebrand Putten heeft weer wethouders DE VERZETSTRIJDERS ONDERSCHEIDEN 'ti Tlmri&tfe itvkt... CONCERTGEBOUW Aanklacht tegen Sultan Hamid II Post voor de landen overzee De ijstoestand op het IJselmeer Brand aan boord van een Rijnschip Arbitrage-commissie is benoemd Verrrvndering van warenwetrecht Griep heersi in West-Europa Binnenkort prijzenbeschikking voor de tarieven van artsen-specialisten Prijsopdrijving in Breda „Pantserslag" aan onze grens Smokkelaars drukten de douane opzij.... Transfer van vermogens opbrengsten DEBRA1INE Belgisch bedrijfsleven keurt „Sibelux" af DINSDAG 27 JANUARI 1953 Middelbare ambtenaren Het reisbesluit-1952 voor Rijksambte naren, dat begin van deze maand van kracht is geworden, vervangt een op vele punten verouderd besluit van 1916, dat voor het laatst in 1946 aan de ver hoogde kosten van levensonderhoud vvds aangepast. Sedertdien zijn de prijzen vooral in hotels en restaurants aanzien lijk gestegen, terwijl er bovendien ver schillen moesten worden gemaakt in de vergoedingen, zulks naar de aard van de reizen. In tegenstelling tot het vorige onder scheidt het nieuwe reisbesluit nu een viertal soorten van dienstreizen; de in cidentele reis naar een willekeurige be stemming; de rayonreis voor dienstrei zen in een beperkt ambtsgebied; de de- tacheringsreis voor tijdelijk elders te- werkgestelden en de z.g. functiereis, voor hen die voortdurend op stap zijn en voor wie het dagelijks werk niet zonder reizen is te denken. Het heeft bij de ambtenaren uit de middelbare groep teleurstelling gewekt, dat het recht om 2e klasse te reizen op de geheel geëlectrificeerde trajecten, hun thans ontnomen is. De hogere amb tenaren mogen wel 2e klasse reizen. Men heeft het echter niet verantwoord gevonden, om ook de ambtenaren uit de middelbare groep van deze faciliteiten te laten profiteren, ook al omdat deze, Drie melkfabrieken, de fa. Gebr. Ven- neman te Nederhorst den Berg. fa Snoek te Abcoude en de fa. P. Koel en Zn. te Amsterdam, met een totaal weekomzet van 340.000 liter, worden op 22 Februari a.s. gesloten. De andere acht melkcon- sumptiebedrijven, die de melkvoorzie- ning van de hoofdstad verzorgen, zul len de levering van dat quantum over nemen. De vereniging van melkcon- sumptiebedrijven voor Amsterdam en omgeving heeft twee jaar geleden aan het Landbouw Economisch Instituut verzocht een rapport op te stellen voor een sanering van de melkvoorziemng van Amsterdam. Het advies van dit in stituut concludeerde tot sluiting der ge noemde drie fabrieken. Na overleg is men tot een regeling met deze drie fa brieken gekomen. SPIERPIJN, SPIT... 't Loert overal. D e weid adl ge warm te van de pijnstillende Thermogène verdrijft de snerpende pijn. (Advertentie. Ing. Med VOEDT VERSTERKT EN DESINFECTEERT DE HUID (Advertentie. Ing. Med.) wanneer hij voor eigen rekening op reis gaat, over het algemeen ook derde klasse reist. Zodra echter een gedeelte van het traject niet geëlectrificeerd is, mag men niet alleen dit gedeelte, doen het gehele traject in de 2e klasse plaats nemen. De tarieven voor het gebruik van eigen auto zijn per 1 Jan. verhoogd. Brandspuit uit Heerenveen was te laat ter plaatse Gistermorgen is een alleenstaande ar beiderswoning te Oudehorne-Tweede Sluis tot de grond toe afgebrand. Bijna de gehele inboedel die een waarde van ongeveer f 7500.- vertegenwoordigde, ging verloren. Verzekering dekt de schade. De brand is ontstaan doordat bij het aanmaken van de kachel gebruik is gemaakt van een te grote hoeveel heid petroleum. De bewoners moesten een raam in slaan om de hoog oplaaiende vlammen te kunnen ontlopen. De brandspuit van de vrijwillige brandweer uit Heeren veen, die onmidellijk werd gewaar- chsuwd, kan niet tijdig ter plaatse as sistentie verlenen. De slechts conditie van het zandpad, waaraan de woning is gelegen, bezorgde veel oponthoud. Toen de brandweerlieden ter plaatse verschenen, was er van de woning bijna niets meer over. vertrek koreavrijwilligers uit roosendaal. Op Vrijdag 30 Januari zal zich te Marseille weer een aantal vrijwilligers inschepen bestemd voor het Nederlands detachement Verenigde Naties in Korea. Dit aanvullingsdetachement omvat in totaal 50 man, onder wie twee offi cieren, zes onderofficieren, 5 korporaals en 37 manschappen. Er waren vier stemmingen voor nodig De gemeente Putten heeft weer wet Aan een groot aantal Nederlanders, dat zich tijdens de bezettingstijd door ondergrondswerk verdienstelijk heeft gemaakt, is wederom dapperheids onderscheidingen toegekend. Zo zijn o.m. de Bronzen Leeuw en het Kruis houders. In de gistcrm.ddag gehouden van Verdienste toegekend aan KP-men- raadsvergadering zijn in deze functies j sen uit het Gooi, die persoonlijk wa- gekozen de heren H. Aallen (St. Ger.i I pens hebben gehaald in de Wieringer- en J. Ruiter iAR). Zoa.s is gemeld >-meer en dit transport veilig en wel op zijn plaats van bestemming brachten. den de vorige (CH) wethouders ai. om dat zij zich niet konden verenigen met de benoeming van een A.R. gemeente secretaris wiens naam niet voorkwam op de voordracht van B. en W. De be noeming van twee nieuwe wethouders kon in de vorige raadsvergadering geen doorgang vinden, omdat de stemmen staakten (77). Ditmaal woonden 13 raadsleden de vergadering bij. De heren P. Meeboer (CH) en H. L E. G. Werner (Vooruitgang) waren we gens ziekte afwezig. Op de heer H. Aal- ten werden bij de eerste stemming zes stemmen uitgebracht zes werden er blanco ingediend. Met dezelfde stem menverhouding werd vervolgens de hr K. Bos gekozen doch deze wenste de benoeming niet te aanvaarden. Ook de heer J. v. d. Camp, die hierna met ze ven stemmen werd gekozen, accepteer de de benoeming niet. Pas bij de vierde stemming werd de naam van de tweede wethouder bekend. De heer J. Ruiter werd gekozen met vijf stemmen en ze ven blanco. In deze raadsvergadering werd nog een motie verworpen (met 6 tegen 4 stemmen), waarin wordt verklaard, dat met de benoeming van de heer C. van 't Riet tot gemeentesecretaris van Put ten, het gemeentebelang niet kon zijn gediend. De heer M. S. de Visser nam in deze vergadering afscheid als gemeentesecre taris. Hij gaat naar Barneveld, na Put ten gedurende zes jaren te hebben ge diend. Aanmeldingscommissies voor emigratie De algemene emigratie-centrale heeft in 76 gemeenten plaatselijke aanmel dingscommissies gevormd. Deze heb ben tot taak a.s. emigranten voor te lichten over en voor te bereiden op emigratie. KAPITALIST l/ET woord kapitalist heeft voor de 1 eenvoudige burger geen bijzonder prettige klank. Er zuilen weinigen zijn, die dit wagen te bestrijden. Zoals wij natuurlijk allemaal we ten, zijn alle Amerikanen kapita listen. Daarnaast zijn er nog tailoze anderen, op wie men dit etiket pialet, zoals bijvoorbeeld al diegenen, die ondernemingen in Indonesië heb ben (gehad). flNZE communistische vrienden ma- ken een gretig demagogisch ge bruik van de onsympathieke klank van deze betiteling en beschuldigen hun tegenstanders, wie en wat zij ook mogen wezen, te pas en te on pas van reactionnair, kapitalistisch en wat niet al meer voor boosaar dig imperialisme. JN onze onmisbare Koenen vonden wij voor kapitalist: man van geld, iemand, die kapitaal heeft of bezit. Een zeer simpele omschrijvmg.doch duidelijk genoeg om te doen be seffen, dat dergelijke mensen zeer onprettige eigenschappen bezitten, in het bijzonder in de ogen van diegenen, op wie zojuist vermelde definit'e niet van toepassing is. JN het (uiteraard) kapitalistische Lon den is nu een aantal Lieden opge staan, dat er genoeg van heeft om voor boze boelieden te worden aangezien. Zij zijn voornamelijk bankiers en zakenlieden (wat dacht u dan?) en hebben een vereniging opgericht, welke zich ten doel stelt de naam kapitalisme van vreemde smetten en lage laster te zuiveren (zoals u ziet, zuiveren mei alleen de communisten) en meer in het bijzonder streeft naar nel beschermen van de belangen van allen, die door hun werk en hun denken bijdragen tot de roem, de macht en de grootheid van de Londense City. Een edel streven JJE vereniging wil de massa ervan u overtuigen, dat de moderne kapita- geldwolf en geen bloedzui ger is. Geen patser, die zich in zijn stroomlijnloze Rolls Royce met een onberispelijk glanzende hoge zije op de in getallen denkende schedel door zijn qelivreide chauffeur over de op straat spelende arbeiders kinderen laat rijden zonder het zelfs te bemerken. yJLS de communisten van hun kant nu ook eens een dergelijke onbaat zuchtige vereniging gingen oprich tenmisschien kwamen we dan een heel stuk in de goede richting. (Jvei de naam: communist bestaan im mers ook zoveel afschuwelijke mis verstanden. Er valt ook aan die naam heel wat te zuiveren en dat is toch iets wat juist zij zo bijzon der graag doen. Het is voor hen misschien de moeite waard de °P richting van een dergelijk insU tuut in overweging te nemen. Ot misschien ook niet Deze week is het een halve eeuw ge leden, dat de grote spoorwegstaking werd geproclameerd. Ter herdenking van dit feit, zal op 6 Februari in het Concertgebouw te Amsterdam een bij eenkomst worden gehouden, terwijl de VARA a.s. Vrijdag een klankbeeld ter herdenking van de staking zal uitzen den. De spoorwegstaking van 1903 werd uitgeroepen als blijk van solidariteit met de Amsterdamse havenarbeiders, wier werkgevers slechts ongeorgani seerde arbeiders in dienst namen. De eis werd gesteld, alleen georganiseer- den te werk te stellen, en om deze eis kracht bij te zetten werd er bij het Blaauwhoedenveem en het Vriesseveem een staking uitgeroepen. Op 29 Januari verklaarde een vergadering van spoor wegpersoneel zich solidair met de ha venarbeiders. Zij wensten geen „be smet" v/erk te verrichten en op 30 Ja- De procureur-generaal te Djakarta heeft op 16 Januari de zaak van sultan Hamid II aan het Hoog Gerechtshof overgegeven. Primair is de ten laste legging gebaseerd op het artikel van het wetboek van strafrecht, dat spreekt van opstand. Subsidiair is de ten laste legging gebaseerd op de artikelen wel ke spreken van anderen trachten te be wegen tot het plegen van misdrijf, of gelegenheid middelen of inlichtingen tot het plegen van het misdrijf te verstrek ken. Mr Surjadi uit Surabaja zal als verdediger optreden. Drie leden van het hooggerechtshof bestuderen thans dc zaak. De voorzitter van het Hoogge rechtshof verklaarde aan Aneta. dat de grootst mogelijke spoed zal worden be tracht. Er is echter nog geen datum, waarop de zaak zal worden behandeld vastgesteld. Sultan Hamid II bevindt zich thans ongeveer drie jaar in arrest. Hij moet voor het Hoog Gerechtshof verschijnen. hij destijds in het R.I.S.-kabinet zitting had en volgens de grondwet moeten ministers voor het Hoog Ge rechtshof behandeld worden. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk tei pest moet zijn bezorgd, staan, tussen haak jes, achter de naam van het schip ver meld: Indonesië ms. Talisse (12 Febr Nw Guinea; ms. Langkoeas '12 Febr 1 Ned Antillen: ss. Triton" (2 Febr.). Suri name ss. Stentor (4 ifebr.) Z. Afrika" ms. Wihchester Castle (31 Jan.i; Cana- da: ms. Noorddam (5 Febr.); Argenti- nië, Brazilië, Paraguay, Uruguay Bo livia en Chili: ss. Alcantara '2 Febr.). Australische Statenbond en Nw Zee land: ss. Mooltan (31 Jan.) Zestig iaar hou en trouw Het echtpaar A. Mast—Buis te Echt- nerbrug (Fr.) vierde gisteren zijn 60- larige huwelijksfeest. De echtelieden zijn 81 jaar. De heer Mast loopt nog iedere dag achter de broodkar om ziin klanten te kunnen bedienen. Ziin vrouw werkte 50 jaar lang bij één fa milie. nuari volgde het stakingssein. Op alle Amsterdamse stations werd het werk neergelegd. De stakingsgolf verbreidde zich snel over het land, nadat was be sloten de staking ook door te zetten op de stations die voor het spoorweg verkeer van vitaal belang waren. De spoorwegdirecties, overrompeld door de stakingen, zwichtten voor de eisen der spoorwegarbeiders. Op 2 Februari was ook de staking voor de havenarbeiders gewonnen. Hoewel het spoorwegverkeer in nor male banen terugkeerde, bleven er spanningen heersen. De regering van dr Abraham Kuyper had wetten ingevoerd uie het stakingsrecht moesten beper ken. De arbeiders noemden deze wetten „dwangwetten". Op 6 April 1903 legden de georganiseerde spoorwegarbeiders het werk neer. Een twee dagen later af gekondigde algemene werkstaking werd een fiasco. De arbeiders gaven niet al gemeen aan de stakingsoproep gehoor en de Tweede Kamer had de dwang wetten inmiddels reeds met 31 tegen 14 stemmen aangenomen. De ijstoestand op het IJselmeer was gistermiddag drie uur, volgens de alge mene dienst van de Rijkswaterstaat als volgt: Voor de Prinses Margrietsluis zat nog steeds middelzwaar vast ijs. Van Lem mer tot de Rotterdamse hoek was een strook drijfijs langs de Noordoostpol der. Urk meldde een strook middelzwaar drijfijs ter breedte van ongeveer 4 km. voor de haven. De overige stations langs het IJselmeer gaven blank water. Anderen, die behulpzaam waren bij een w?pen-transport uit West-Fries land, zijn eveneens onderscheiden. Het Bronzen Kruis is toegekend aan de le luit. J. W. Dieleman, een Alkmaarder, die in opdracht van een belangrijke verzetsorganisatie zich tweemaal v"n het Gooi door de vijandelijke liniesnaar het bevrijde deel van Zuid-Nederland heeft begeven. Schade beloopt ongeveer tien rrulle Gistermidüag omstreeks twaalf uur is brand uitgebroken aan boord van het 2000 ton metende Rijnschip „Dam- co 100" van de Damco scheepvaart Mij NV te Rotterdam, dat op stroom bij het eiland van Brienenoord op de Nieuwe Maas lag. De brand, die in het vooronder woed de heeft voor ongeveer f 6000- schade aan het casco toegebracht, terwijl aan de inboedel van de matrozen voor f 5.000.- schade zou zijn berokkend. Met drie stralen was men na ongeveer an derhalf uur het vuur meester. Verze kering dekt de schade. De „Damco 100" is voor reparatie naar een werf ge bracht. ..De Ommelanden"-aflaire De actie waarin „De Ommelanden" en de Algemene ^Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond zi£h verbinden het tussen hen bestaande verschil door arbitrage te beslechten is thans door beide par tijen ondertekend. Als arbiters zijn door het CNV aan gewezen: oud-minister prof. dr A. H. M. Albregts, tevens voorzitter, prof. mr W. F. de Gaay Fortman en prof. mr. M. G. Levenbach. Tot secretaris van de commissie van arbritage is door het CNV benoemd mr A. Borst te Amster dam Per 1 Januari 1953 is het Besluit Warenwetrecht gewijzigd, onder meer ten aanzien van de heffingen, verschul digd ingevolge de Waienwet. Zoals bekend zijn de heffingen, verschuldigd ingevolge de Warenwet nog steeds gekoppeld aan de jaarlijkse bijdragen, verschuldigd voor inschrij ving in het Handelsregister, ondanks hcn-ald ve-vtt van de zijde van de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Het Warenwetrecht wordt geheven al naar gelang de rangschikking van de betreffende zaak in het Handels register. Dit recht is per 1 Januari 1953 enigszins gewijzigd en in de meeste gevallen iets verlaagd. Daarnaast is in artikel 3 lid 7 van het Besluit Warenwetrecht bepaald, dat B. en W. van de centiaie gemeente i fwel Ged. Skaten) voor heffing van een recht ingevolge de Warenwet een zaak kunnen beschouwen als te zijn m eeschreven in een lage.'e klasse var. t Handelsregister, d.i.l waarin do zaak in feite is geran ;sehikt, wanneer blijkt dat slechts een zeer gering ge deelte van het bedrijf dier zaak valt oi-der de bepalingen van .ie Warenwet. Belanghebbenden moeten daarbij een rret redenen omklede verkiari; g van de Kimer van Koophandel er, Fsbrie- ken overleggen. Dez' regeling is eerst van toepassing op het heffingsjaar 1953, waai /aa de aanslagen in de meeste gevallen eerst liet "oigend jaar worden verz-mder.. snep-epidemie, die in qeheel West-Europa slachtoffers maakt heeft /ok West-Duitsland bereikt. Verschillende grote bedrijven laten anti-grw tabletten aan het personeel uitreiken. Men waarschuwt tegen liet qeven van handen en.... kussen. Nadat een felle brand negen uur in het inwendige van het schip had gewoed, is de „Empress of Canada' in de haven van Liverpool gekapseisd. Het schip meet 20.000 ton. en Tilburg? De vraag van het lid der Tweede Kamer de heer Van Rijckevorsel, die luidde: „Ligt het in het voornemen om binnenkort een prijzenbeschikking af te kondigen betreffende de tarieven van artsen-specialisten?", heeft de minister van Economische Zaken, mede namens de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid bevestigend beant woord. Op de. andere vragen antwoordde de minister: In de nacht van Zondag op Maandag is er, onder de gemeente Westdorpe m Zeeuwsch-V laanderen een „treffen'' geweest tussen ambtenaren der invoer rechten en accijnzen en de inzittenden van een pantser smokkelauto. Aange zien ook de douane voor de beteuge ling van de smokkel met een eerder buitgemaakte pantserauto was uitge rust, was de ontmoeting hevig. Nadat de smokkelauto een zware gevechts wagen tot stoppen was gemaand en tevergeefs hevig was beschoten, tracht ten de ambtenaren met hun 3y2 tons „Humber"-gevechtswagen, die vooreen dergelijke gebeurtenis was gereed ge houden, de weg te versperren, waarna een hevige botsing volgde. Daarna be proefden zij elkanders krachten, met het gevolg, dat de zwaardere smokkel auto met zijn bumper kans zag de „Humber'' langzaam weg te drukken Na het obstakel zo verwijderd te hebben kon de smokkelauto, die met vee geladen bleek te zijn, zijn weg ver volgenDoordat de smokkelauto go- heel gepantserd was bleef hij ook voor de nog schietende ambtenaien onge naakbaar en kon zijn doel Belgiëbe reiken. De Nederlandse Bank is bereid ge vonden de regeling inzake transfer van vermogensoobrengsten en/of pensioe nen ten behoeve van niet-ingezetenen van Nederlandse nationaliteit aldus uit te breiden, dat de gelegenheid om reke ningen TN te openen wordt openge steld voor Nederlanders, die sedert 1 Januari 1948 onafgebroken in het bui tenland wonen en thans woonachtig zijn in een land ten aanzien waarvan een betalingsregeling is getroffen. In dien een Nederlander in de periode van 1 Januari 1948 tot heden in meer dan één land woonachtig is gm-'eest zal een consulaire verklaring moeten worden overgelegd waaruit de definitieve vesti ging in het land waarin hij thans ver blijft blijkt. Het voorgaande geldt medi voor in het buitenland wonende Neder (anders die in de toekomst hun woon ..laats naar een ander land verlpggen mits ten aanzien van het nieuwe land een betalingsregeling is getroffen. JAPANSE KROONPRINS ZAL OOK NEDERLAND BEZOEKEN De 19-iarige kroonprins van Japai Akihito Tsusu No-Miva. zal dit iaa een bezoek aan Nederland brengen D< kroonprins zal op 2 Juni de kroning var 'oningin Elisabeth te Lorden bii',venen Daarna maakt hii een reis door Euroo: waarbij ook Nederland zal worden be zocht- De gronden, die tot het vaststellen van bedoelde prijzenbeschikking leiden, zijn daarin gelegen, dat naar het oor deel van de minister van Economische Zaken door een aantal artsen-specialis ten de tarieven op ongemotiveerde wijze wordt verhoogd. De specialisten in een tweetal centra in het Zuiden van het land, t.w. te Breda en Tilburg declareren weliswaar de grondbedra- gen, welke in de overeenkomst tussen de ziekenfondsen en de andere specia listen zijn vastgesteld, maar aanvaard den sedert 1 Januari 1953 niet langer de kortingen, welke krachtens deze zelfde overeenkomst volgens een bepaald schema op een deel der declaraties van de specialisten worden toegepast. De prijzenbeschikking steunt op de artikelen 3 en 4 van de Prijsopdrij- vings- en Hamsterwet 1939. De minister van Economische Zaken beschouwt de verhoging der specialis tenhonoraria in deze centra met circa 16 pet. boven het in de bovenbedoelde overeenkomst vastgelegde niveau als prijsopdrijving, zolang deze verhoging niet met behulp van daartoe strekken de gegevens redelijkerwijs aannemelijk is gemaakt. De minister is met de steller van de vragen van oordeel, dat van de in meer genoemde wet neergelegde bevoegdheid slechts gebruik mag worden gemaakt, wanneer een ongemotiveerde prijsver hoging plaats vindt of wanneer deze dreigt. D eult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal la aw ingewanden doen stromen, andera ver- :eert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem ie plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op U wekken ea aw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doaa itromen. Eist Carter's Leverpilletjea. (Advertentie, Ing. Med.) JEUKT UW HUID? Débraline stilt die afschuwelijke kwel ling onmiddellijk en bij voortgezet gebruik wordt Uw huid weer gaaf en gezond. (heldere vloeistof (Advertentie Ing Med.) In brede kringen van het Belgische bedrijfsleven wordt de actie, die de „Sibelux", een groep ontevreden Bel gische industriëlen, tegen de economi sche unie Benelux voert, scherp afge keurd? yooral de Belgische tabaksfede- ratie blijkt de bedrijvigheid van haar directeur-generaal Van Allemeersch in deze anti-Beneluxactie allerminst op prijs gesteld te hebben, met- het gevolg dat deze besloten heeft zijn ontslag aan de federatie aan te bieden. Men zou Van Allemeersch, die de geestelijke vader is van de Sibelux, vooral de uit gifte van een tendentieus anti-Neder- ands pamflet zeer kwalijk hebben ge nomen Van Allemeersch zou voorne mens zijn zich eveneens uit de Sibelux erug te trekken. In de uraniummijnen van Oost- i luitsland is het Stachanofstelsel inge voerd. Dat betekent, dat de prestaties van de beste arbeiders zullen gelden als maatstaf voor anderen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5