Zuiveringsgolf leidt tot in Oost-Duitsland massale vlucht Ir Smeding: Problemen en moeilijkheden bij de opbouw IJselmeerpolders Broken Hill stoort zich niet aan de wet r Wij trekken lering uit de fouten die wij gemaakt hebben Groots en machtig werk Afgelegen mijncentrum vormt een staat in de staat Nieuw Zuid Wales Kaart moet hoognodig herzien worden Communisten leider is spoorloos Twaalfde provincie? Maandag rede van Eisenhower WILSON's BENOEMING AANVAARD Hirosjima is nog steeds radio-actief Naguib proclameert het vrijheidsfront ■ttw iü x Wesi-Berlijn kan vluchtelingen niet meer herbergen Bonn verleent hulp op schaal ruime Frans-Duits overleg zal worden hervat IT IS A LONG Chinezen halen Sabre- straaljager omlaag Franse diplomaat uit Hongarije gewezen Gebrek aan voedsel in T secho-Slowaki je Groet SAV bracht goede revue MARKTBERICHTEN Markt te Purmerend iets vlugger Het was te verwachten, dat de belangstelling voor de lezing die dr ir Smeding voor de vereniging van oud-leerlingen zou houden, zeer groot zou zijn. Toen voorzitter Kaan de bijeenkomst opende, waren tal van oud-leerlingen uit de gehele provincie aanwezig en was de zaal van de heer Igesz tot in de verste hoeken gevuld met een publiek, dat ten zeerste heeft genoten van de wijge, waarop de heer Smeding heeft verteld over de manier, waarop onze IJselmeer polders worden opgebouwd. ste boer in Nederland geworden. In de Wieringermeer beperkten onze bemoei ingen zich oorspronkelijk tot 8000 H A„ in de Noordoostpolder was het 30000 ha. We steunden daarbij op de gege vens die in de proefpolder in Anaijk werden verkregen, die van grote be tekenis waren. De grote betekenis van Andijk is echter geweest, dat men bij het Rijk besefte, dat een dergelijk groots werk niet zonder nauwgezet onderzoek kon, dat men een labora torium bij dit werk even nodig heeft als bij Philips. Wat een problemen komen er niet kijken bij het in cultuur brengen. De vraag van de grootte der bedrijven, van de lengte en de breedte van de kavels, de verpachting door Domeinen, enz. De kolonisatie Nog veel ingewikkelder en moeilijker is het, om de kolonisatie van de pol der in goede banen te leiden. Ieder wil Ir. Smeding begon met te zeggen, dat het nuttig kon zijn. om weer eens in deze omgeving te spreken, omdat veel van wat vóór twintig jaar als juist werd gezegd, thans correctie behoeft. We hebben in die twintig jaar ten opzichte van de inpoldering iets geleerd en we zullen nog veel moeten ieren. We hebben de Wieringermeer in cul tuur gebracht, we hebben het gebied gekoloniseerd en we hebben er een bestuursvorm aan gegeven. Ten op zichte van de Noordoostpolder zijn we nog niet zo ver. We zijn een heel eind wat betreft het in cultuur bren gen, we hopen dat volgend jaar de bestuwrsvorm zijn beslag zal krijgen en de kolonisatie is in volle gang. Over vijf jaar En we zullen ons met de Noord- costpolder moeten haasten, willen we klaar zijn, als over vijf jaar de Oos terpolder droog valt en we daar de geweldige arbeid zullen moeten aan vangen. In een zeer uitvoerig betoog, toege licht aan de hand van verschillende kaarten aan de wand, waarop de inpol deringen in beeld waren gebracht, heeft de heer Smeding uiteengezet, wat er wel komt kijken, 'voor men aan het land een vruchtbaar stuk grond heeft toegevoegd. Hij begon met uiteen te zetten, van hoe ontzaglijke betekenis de visie van ir Lely is geweest, waardoor de Afsluit dijk is gelegd en we in het hart van het land over een zoetwaterbassin beschikken, waarvan de betekenis moeilijk kan worden geschat, maar die er oorzaak van is, dat niet alleen de nieuwe polders, maar alle omliggende provincies van dat zoete water kunnen profiteren. De kosten van f 125.000.000 komen er door verbeterde zoetwater winning. door verminderd dijkonder- houd e.d. dubbel en dwars uit. Plannen, plannen, plannen Wel heel duidelijk bleek uit het be toog, dat men niet maar zonder meer tot inpoldering overgaat. In vroeger eeuwen deed men dat wel, omdat men niet beter wist, omdat men meende dat men er was, als men een dijk legde en het water uit de bedijking pompte. Met de inpoldering van de IJsel meerpolders is het anders gegaan. Reeds omstreeks 1890 begon men de grond soorten in kaart te brengen en nog steeds gaat men met dat werk door. Als weldra de Oosterpolder, het Ooste lijk gedeelte van Flevoland droogvalt, weet men precies welke grondsoort er droog komt. Dat is van het grootste be lang. want men houdt rekening met de bedijking, de begrenzing van de polder. Zo is men bij de Noordoost polder aanzienlijk afgeweken van het oorspronkelijke plan, waardoor men voor teleurstellingen gevrijwaard bleef. Teleurstellingen, die overigens niet uitblijven, maar waarvan we weer leren. Het Randmeer, dat we tussen Flevoland en de Veluwe gaan aanleg gen, is het gevolg van de lering, die we hebben getrokken in de Noord oostpolder, waar een stuk diluviale grond nabij Kuinre zo doorlatend bleek te zijn, dat we de grootste narigheid ondervonden. Maakten we bij de Veluwe geen Randmeer met kunstmatig verhoogd waterpeil, dan zou het ondergrondse water van de Veluwe steeds maar weg stromen naar Flevoland. De Veluwe zou een onherbergzame woestenij worden. Dat we bij de Noordoostpolder die fout wel maakten, kwam, doordat het euvel bij de droogmaking van de Wie ringermeer slechts in zeer beperkte mate optrad. Aansluiting bij het oude land We hebben er bij het maken van onze plannen rekening mee te houden dat de nieuwe polders, al staan ze geheel op zich zelf, aansluiting krijgen bij het oude land op verantwoorde wijze. We hebben rekening te houden met de invloed, die het op het oude land heeft, wanneer plotseling een watermassa wordt weggezogen en er land voor in de plaats komt. We hebben bij de belijning van onze polders rekening te houden met de aanleg van verkeerswegen, zoals biiv de verbinding Amsterdam—Overijsel' via Markerwaard-Lelystad. Voor we tot het maken van plannen' tot droogmaking overgaan, moeten we al deze dingen volledig beheersen, ten einde teleurstellingen te voorkomen. - De polders zelf Dan gaan we plannen maken ten aanzien van de polders zelf. We hebben het gedaan in de Wieringermeer. In de Noordoostpolder. En we doen het nu opnieuw ten aanzien van de Oosterpol der. waarbij we gebruik maken van de ervaringen, de fouten, die we gemaakt hebben. Fouten bij het aanleggen van dorpen, getuige Wieringerwerf en die We nu moeten voorkomen. Reeds nu zijn we bezig met het uit zetten van de kanalen in de Oosterpol der. zullen over enkele tijd beginnen de kanalen te baggeren, de specie te brengen naar de plaatsen, waar deze nodig is, zand voor wegenaanleg onder water te verzamelen en op te tasten. In cultuur brengen Als dan de grond aan de zee ontwor steld is, komt het in cultuur brengen met alle problemen van dien. De dienst Zuiderzeewerken is daardoor de groot immers graag een boerderij hebben. Uit alle hoeken komen de duizenden aan vragen. Walcheren moest geholpen worden, men schreeuwt om de men sen van de zandgronden te helpen. Het is voor de directie uitermate moeilijk de goede weg te vinden. In de eerste plaats zal men er echter rekening mee moeten houden, dat de polders niet als saneringsgebied mogen worden gebruikt. Er moet een bevol king in worden gebracht, die vooraan kunnen gaan op alle mogelijke gebied, die de polder vooruit kunnen helpen en die de problemen van dit nieuwe gebied aan kunnen. De keuze van de mensen, midden standers, pachters en arbeiders is van ontzaglijk belang voor de bloei van deze nieuwe gemeenschap. Ten aanzien van de gemeentelijke indeling van de Noordoostpolder deel de ir Smeding mede, dat het zeer waar schijnlijk is, dat de vorm van bestuur landdrost met poldercommissie in het volgend jaar zal worden vervangen door een gemeente Emmeloord, waar naast de moeelijkbeid wordt geschapen, het gebied van 48.000 ha. onder te verdelen in vier gemeentes, te weten Emmeloord, Marknesse, Kreil en Nagle. Het is echter niet zeker, dat dit zal geschieden. Voorzitter Kaan dankte, nadat een aantal vragen op originele wijze door de heer Smeding was beantwoord, de spreker voor zijn uiterst boeiend be toog. Politieman bracht Australië in beroering UET ALOUDE „GO WEST, YOUNG MAN", de grote kreet in Amerika toen de Westelijke staten werden opengelegd en nieuwe rijkdommen beloofden heeft hier in Australië's grootste stad Sydney plotseling een nieuwe betekenis gekregen. Want meer dan 1100 kilometer Zuid-westelijk van Sydney ligt Broken 33111, de op Sydney en Newcastle na grootste stad van de staat Nieuw Zuid Wales, die plotseling zo in het centrum van de publieke belangstelling is koi»en te staan. Broken Hill, de rond de rijke lood- en zinkmijnen midden in de woestijn ontstane stad met haar 30.000 inwoners, is voor de meeste bewoners van Sydney nooit meer dan een begrip geweest. Broken Hill ligt dan wel binnen de grenzen van Australië's dichtst bevolkte staat Nieuw Zuid Wales, maar voor de gemiddelde bewoner van Sydney is het steeds aan de andere kant van de wereld geweest. WU IS 1100 kilometer natuurlijk ook een hele afstand, en men kan moei lijk even de tram pakken om er een kijkje te gaan nemen. En zo is dan ook Broken Hill, de stad die zichzelf tegen de woestijn beschermde door een kunst matig aangelegde wal van groen, steeds meer en meer zijn eigen weg gegaan. Weliswaar valt Broken Hill natuuurlijk evenals iedere andere stad in deze staat onder de wetten van Nieuw Zuid Wales. Maar wanneer de regering van de staat 1100 kilometer ver weg zit, dan wil men dr dingen natuurlijk wel eens wat op eigen houtje gaan doen. Zo is het altijd geweest, en zo zou het ook altijd gebelven zijn, ware het niet dat plotseling de een of andere politie man een knuppel in het hoenderhok had geworpen door in Sydney te gaan verteilen, dat men in dat Broken Hill de wetten van de staat Nieuw Zuid Wales gewoon als scheurpapier behan delt. Iets wat natuurlijk iedere politicus altijd geweten heeft, doch wat men zo maar niet publiekelijk kan gaan uitkra men. In Sydney en in laten we maar zeg gen bijna alle andere binnen het bereik van de regering en haar organen val lende stad in de staat Nieuw Zuid Wales, gaan de alcoholische dranken tappende zaken volgens de wet om zes uur in de namiddag dicht. In Broken Hill, zo weet thans ieder kind in Syd- n gaan ze feitelijk nooit dicht. In Sydney en vele andere steden wordt streng de hand gehouden aan de wetten op hazardspelen. Men kan er gokken in de staatsloterij of op de hier toe gemachtigde renbanen op paarden, dravers of honden. Al het gegok daar buiten is onwettig. In Broken Hill gokt Op de bijeenkomst van oud-leer. lingen toonde ir Smeding zich een warm voorstander van een afzonderlijke twaalfde provincie. Hij toonde de voordelen daarvan aan en deelde mede, dat het hem een grote vreugde was te kunnen mededelen, dat de minister van Binnenlandse Zaken enkele we ken geleden in een conferentie had toegezegd, geen enkele stap te zullen ondernemen, waardoor het in de toekomst onmogelijk zou zijn een twaalfde provincie te stichten. De Wieringermeer zou eventueel niet in deze provincie worden opgenomen. men echter ope| lijk in talrijke speel holen op elk uur van de dag en de nacht. Want in Broken Hill schrijft men zijn eigen wetten. En ieder zou dat gaarne zo gelaten hebben, had nu de een of andere politieman er niet plotseling zo v-eselijk de aandacht op gevestigd, en all- politici met de mond vol tanden IN BROKEN HILL liggen de zakeh na tuurlijk anders als in andere plaat sen in deze staat. In deze ver van alle andere steden liggende stad wordt per hoofd der bevolking meer verdiend dan waar ook. Het werken in de lood- en zinkmijnen is nu eenmaal geen sinecure en men moet ook wat hebben voor de isolatie en voor het feit, dat het kwik er 's zomers doorgaans boven de 100 graden Fahrenheit staat. Niet dat men in deze stad overigens iets tekort komt. Men heeft er twee dagbladen, zwembaden, sportterreinen, een renbaan en een wielerbaan, middel bare en technische scholen en 's Woens dags de halve dag vrij. Er is weinig misdadigheid en balda digheid en men weet er over het alge meen zijn boontjes zeer wel te doppen, ook zonder zich van veel van de vaak middeleeuws aandoende wetten en wetjes van de rest van de staat iets aan te trekken. Het is begrijpelijk dat een zo ver van enige andere plaats afliggende stad als Broken Hill zijn eigen wetten gaat ma ken en zijn eigen levenswijze ontwik kelt. En de publiciteit welke thans aan dit dorado in het Westen wordt gege ven, toont alleen opnieuw, hoe noodza kelijk het is dat men de kaart van Australië eens gaat veranderen, en logge staten als Nieuw Zuid Wales en West Australië eens in kleinere staten gaat verdelen. Broken Hill is zeer terecht een staat in de staat. Het zorgt voor zichzelf en wil zijn eigen leven leiden, zoals vele andere ver van Sydney, Melbourne, Perth en andere hoofdsteden liggende steden en streken In dit enorme stuk aarde dat graag zouden willen. De adspirant-emigrant, die over emi gratie naar Australië denkt, kan hieruit opnieuw de les trekken, dat hij Australië niet moet beoordelen naar brieven en krantenberichten van lieden, die nog nooit verder geweest zijn dan Sydney en voorsteden, en die menen Toestand der V.S. in Congres President Eisenhower zal Maandag a.s. om half zeven Nederlandse tijd (plm> half één Washingtonse tijd) in een verenigde zitting van de beide Huizen van het Amerikaanse Congres zijn boodschap aangaande de toestand van de VS uitspreken. De president heeft gisteren een bespreking gehad met de leiders van het Congres, na afloon waarvan de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden. Martin, deze me dedeling deed. De republikeinse senator Robert Taft. een van de opstellers van de naar hem en Hartley genoemde wet op de rege ling van arbeidsgeschillen, heeft aan gekondigd, dat hii een aantal amende menten op deze wet zal voorstellen. De Amerikaanse Senaat heeft de be noeming van Charles Wilson als minis ter var. defensie goedgekeurd. Professor Hagiwara van de hoge school van Hirosjima heeft verklaard, dat er nog steeds, ruim zeven jaar na het uitwerpen van een Amerikaanse atoombom op de stad, in een gebied rondom het centrum van de ontplof fing, met'een straal van tenminste ze venhonderd meter, voorwerpen wor den aangetroffen, die sporen van radio activiteit vertonen en daardoor gevaar lijk zijn voor mensen. >5 BBL.., ~.w ittiPli ig Generaal Naguibde dictator van Egyptehield voor een gehoor van ongeveer 100.000 personen een felle redevoering, waarin hij het „Vrijheidsfront" pro clameerde, dat in de plaats moet treden van de onlangs ontbonden politieke partijen. |\E ZUIVERINGSLAWINE in Oost-Duitsland vervult de bevolking van dit gebied met een panische angst. Deze leidt tot een massale vlucht en stelt dientengevolge het gemeentebestuur van West-Berlijn voor schier onoplosbare problemen. De kampementen en onderkomens voor vluchtelingen zijn alle vol. Noodverblijven zijn ingericht, die zelfs niet meer aan de primitiefste eisen voldoen. Niettemin zijn in de afgelopen week ruim 5800 Oostduitsers naar het Westelijke deel van de vroegere hoofdstad gekomen, een aantal zo hoog als men nog nooit heeft geregistreerd. Maandag waren het er tweeduizend, het grootste dagtotaal, dat tot op heden werd geteld. Sinds 1 Januari hebben thans negentiënduizend Oostduitsers op deze wijze de vrijheid verkozen. De meeste vluchtelingen zijn arbeiders en boeren, die zich op deze wijze in veiligheid trachten te brengen. dende figuren uit deze groep zijn thans in West-Berlijn aangekomen. Het wa ren vier journalisten, redacteuren van het partijblad Nationalzeitung, en een secretaresse. Zij vertelden, dat zij ge dwongen waren geweest, elkaar te be- spionneren. Het Westberlijnse gemeentebestuur ziet geen kans meer, de vluchtelingen onderdak te brengen. Prof. dr Ernst JAE zuivering in de partijen breidt zich u uit als een olievlek. Nadat reeds kort geleden een scherpe selectie werd aangevangen in de Socialistische Een heidspartij en in de burgerlijke par tijen, de Chr. Democratische en de Libe rale, wordt thans ook de Nationale Democratische Partij onder handen ge nomen. Deze is in 1949 op instigatie van de Russische autoriteiten tot stand ge komen met de bedoeling, dat zij een schuilkelder zou vormen voor de z.g.n. kleine nazi's; deze groep werd aldus volledig in het politieke bestel der Oostzone opgenomen. De welwillend heid der Russen heeft haar voor zui vering niet gevrijwaard. De eerste lei- Frangois Poncet sprak mei kanselier Adenauer r\E Franse hoge commissaris in West- Duitsland, Frangois Poncet, heeft Maandag met Bondskanselier Adenauer een onderhoud gehad over de Saarkwes- tie en de bekrachtiging van het ver drag inzake het Europese leger. Het was de eerste maal sinds het optreden van de regering-Mayer in Frankrijk, dat er overleg tussen dit land en Duits land werd gepleegd. Poncet overhan digde Adenauer een brief van minister Bidault. In een Franse verklaring is later medegedeeld, dat de staatslieden heb ben besproken op welke wijze de on derhandelingen over het Saargebied kunnen worden hervat. De kwesties van de Saar en het E.V.C.-verdrag zijn on verbrekelijk verbonden, sinds Mayer zich verplicht heeft, het verdrag niet ter goedkeuring aan de Nationale Ver- zieh als deskundigen op het gebied van gadering voor te leggen alvorens het voorlichting over het vijfde werelddeel I Saarvraagstuk volledig is geregeld, te kunnen opwerpen. 1 Wilhelm Koen, leider van een be langrijke communistische organisatie in Oost-Duitsland, is, naar verluidt,, plotseling spoorloos verdwenen. Men neemt in Westerse kringen aan, dat zijn verdwijning verband houdt met de zuivering van de communistische partijen ia de satellietstaten. Enige maanden geleden emigreerde een ingezetene van Schoorl naar Nieuw-Zeeland. Een chronologisch verslag van zijn voorbereidin gen laten wij hier volgen: 25 Maart: 100.gestort. 2 AprilKennisgeving van opgave en inschrijving. 4 April: Naar commies geweest voor belasting en vragenlijst. 5 April: Papier toegestuurd gekregen, drievoudig in te vullen. 10 April: Naar Alkmaar met papieren (G.A.B.) 13 Mei: Formulieren in Alkmaar afgehaald (G.A.B.) Geboortebewijs van 't raadhuis gehaald, foto's laten maken, onderzocht, doorgelicht, etc. Brief voor passage vliegtuig of boot. Brief omtrent pas, spaarbrleven, levensverzekering, spaar bankboekje. Wereldpas op raadhuis aangevraagd. Wereldpas uit Haarlem gehaald. Met pas naar Den Haag. Papieren voor de boot, formulieren ingevuld. Bericht van Min. van Oorlog „vrij van dienst!'. Doorgelicht in Den Haag. Afgezwaaid, naar Nijmegen om uniform in te leveren, for mulieren ingevuld. 23 Sept.: Na veel inpakkken, afscheid nemen en opnieuw formulieren: vertrokken 3 Nov.: In Nieuw-Zeeland! Tientallen formulieren, zes maanden voorbereiding, veel geld, ander halve maand reizen, moed, werklust, aanpassingsvermogen en kennis van de Engelse taal zijn de eisen voor de toekomstige emigrant. 21 Mei: 8 Juli: 8 Juli: 14 Juli: 15 Juli: 1 Aug: '3 Aug.: 15 Aug.: 19 Aug.: Amerikanen beschuldigd van grensschending Volgens de communistische berichten dienst Nieuw China hebben de Chine zen in de afgelopen twee weken twee Amerikaanse vliegtuigen boven hun grondgebied omlaag gehaald. Behalve het superfort, dat volgens deze bron op 12 Januari boven Mandsjoerijs gebied werd neergeschoten drie inzittenden kwamen om, elf werden gevangen ge nomen is thans op 23 Januari nog een straaljager van het type Sabre neergehaald, een van een groep van vier, die de Mandsjoerijse grens bij Ioedjoe had geschonden. De piloot red de zich met zijn valscherm en werd ge vangen genomen. Aldus Nieuw China. Ten aanzien van het superfort is reeds officieel van Amerikaanse zijde tegengesproken, dat het toestel Chinees gebied zou hehben geschonden. Over de straaljager ontbreekt elk nader gege ven. J. C. Paillet, de militaire assistent- attaché aan de Franse ambassade te Boedapest, is door de Hongaarse rege ring uitgewezen. Paillet is Zondag naar zijn vaderland vertrokken. Vrijdag werd medegedeeld dat hij niet langer persona grata was en dat hij zo spoedig, mogelijk het land diende te verlaten. Een reden voor deze beslissing is niet opgegeven. In te Wenen ontvangen bladen uit Tsjecho-Slowakije wordt weer veel aan dacht gewijd aan de voedselschaarste in dat land. Volgens de „Svo.bodne Slovo" is in de eerste tien dagen van dit jaar in Slowakije slechts 67 procent van de benodigde melk afgeleverd. Voor Bohemen en Moravië bedroegen dze cijfers resp. 73.2 en 74.2 procent. Het tekort wordt door het blad gewe ten aan „de meedogenloze sabotage van de dorpsrijken". Het te Brno verschijnende blad „Rovnost" klaagt over grote tekorten bij de voedselvoorziening aldaar, zowel naar hoeveelheid als naar kwaliteit. Vele verbruiksgoederen zijn volkomen onhoudbaar, aldus het blad. FBI op de communistenjacht Ieder Amerikaans lid van het secre tariaat der VN en ieder lid v:ri de Amerikaanse delegatie naar de Ver enigde Naties zal worden onderworpen aan een onderzoek door de geheime dienst der Ver. Staten. Een verzoek hiertoe is gedaan door Henry Cabot Lodge, permanent afgevaardigde van Amerika bij de V.N. Reuter, de burgemeester der stad, heeft het afgelopen weekend een bezoek ge bracht aan Bonn, waar hij met presi dent Heuss en bondskanselier Ade nauer de toestand heeft besproken. Het onmiddellijke resultaat van dit overleg is geweest, dat de Bondsregering negen tig millioen mark heeft gereserveerd voor de bouw van nieuwe onderkomens voor de vluchtelingen. Zaterdagavond bracht de G.A.V., on der leiding van B. van Klooster voor plm. 250 mensen in zaal Klop te Groet een revue „Hutspot" genaamd. De groep, bestaande uit dertig jongelui, werkte in vlot tempo het 21 nummers tellende programma af. Het décor, da costumes en de verlichting waren keu rig verzorgd, enkele charmante revue- girls kondigden steeds op originele wijze het programma aan, en B. v. Klooster zorgde met zijn medewerkers voor de muzikale omlijsting. De avond werd besloten met een gezellig bal. G.A.V. zal na deze succesvolle start ook een avond in Schoorl geven. ALKMAAR, 26 Jan. Witlof 28- 54} rode kool 712,50; savoyekool 67} groene kool 7,50—12; spruitkool 1848; boerenkool 10.5029; andijvie 77; bieten 56 winterpeen 69; waspeen 1021; uien 522,50; prei 28—45; soepgroenten 16,5020,50; knolsoep 6,5024; appels: Jonathan 22, Present van Engeland 1932 en Cox Orange 56; peren: St. Rémy 8 en Gieser Wildeman 10. WARMENHUIZEN, 27 Jan. 47.000 kg rode kool 711,30; 8800 kg witte kool 7.50. NOORDSCHARWOUDE, 27 Jan. - 17.000 kg rode kool: I 7—11.90 en II 7—10.20; 30.000 kg gele kool: I 6,50—8,40 en II 6.30; 40.000 kg groene kool 13,3016.9U; 30.000 kg Deense witte kool 68,50; 6000 kg uien 28,20—28,80, grove 27,90 en drie* lingen 30,20—33,10 4000 kg bieten: A 9,90—10,90 en B 9,60—7,80; 3000 kg peen: B 11,3—12,10 en C 9,40—10,80; 8000 kg spruitjes 2044; 600 kg witlof: IB 43— 52 en UB 34—36. NOORDSCHARWOUDE, 27 Jan. - 1200 kg peen: B 11,60 en C 7,40; 2600 kg bieten: A 912,20, B 4,40 en Modjo 4; 24.000 kg uien 27,2028 60, grove 24,60 —25,30, drielingen 33 en nep 29; 57000 kg rode kool 7—12,20; 8800 kg gele kool 6.507,80; 11.000 kg groene kool 7,50— 11,30; 90.000 kg Deense witte kool 68,30. WOGNUM, 26 Januari. Witlof a 4553, witlof b 4248, witlof c 3543» witlof stek 2635, aanvoer 6000 kg; spruiten I 2—36, spruiten II 1515, aanvoer 2500 kg; rode kool .40—11.10, boerenkool 1223, prei a 3140, preib 1726, waspeen 16, Gieser Wildeman 6—18. Het aanbod van runderen bedroeg pl.m. 500 stuks, waarbij opviel, dat in de vroegte de handel in vette koeien iets beter was. Gezien het grote aanbod viel er echter een dalende lijn te ver wachten. Zowel in de gelde- als in de verse koeien was de handel nog stil. Bij de nuchtere kalveren constateerden wij een kleine inzinking met iets zakkende prijzen, hoewel voor de fokkers bij een klein aanbod een goede vraag bestond. Op de schapenmarkt was de aanvoer gering; hier ontwikkelde zich een aar dige handel met vrij goede prijzen. Het aanbod op de varkensmarkt was we derom groot, doch de prijzen lagen iets vaster en er was een flinke handel vooral in de zouters. Ook de handel in vette zeugen was beter en de notering was iets hoger dan vorige week. VISSERIJ. URK, 24 Januari. Door 16 vaartul- gen werd Zaterdag aangevoerd: 1288 pond snoekbaars, prijs f 0.67—f 0 69, 42 pond rode baars, priis f 0.97—f 105 1421 pond blei f 0.10—f 0.11, 20 pond karper f 0.30, alles per pond.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7