Zieke wethouder bracht begroting van Bergens GEB in veilige haven Ultra-moderne school aan de Kerkedijk r Nieuws uit de Langedijker Dorpen De Laatste Eer bestond 40 jaar De wereldreis van Jimmy Brown Mr Sluis de zevende man voor overdracht aan het P.E.N.? De sphinx sprak Wethouder en raadslid in Raad van Bijstand van de VVV In 1952 werden 24 begrafenissen uitgevoerd Hei nieuwe gebouw zal lokalen iellen vier Links is links en rechts is rechts DE moeilijkheid van dit agendapunt school in de vraaghoeveel kinde ren in de toekomst - men ging zelfs tot 1970 - de o.l. school zullen bezoeken. In 1949, aldus deelde de voorzitter mede, was dit getal 33,89 pCt. van het aantal schoolgaande kinderen. Door overvolle klassen, gebrek aan goede leerkrachten en ziekte van het hoofd der school daal de dit percentage in 1950 tot 32,68 pCt., in 1951 tot 31.43 pCt en in 1952 tot 30,64 pCt. Thans vertoont het leerlingental weer een sijging. De tendenz is dat 1/3 van het aantal kinderen de o.l- school zal bezoeken. Aan de hand van een prognose van het N.E.I. zal er vermoe delijk een periode van drie a vier ja ren komen, waarin met drie klassen zou kunnen worden volstaan. In die jaren zal men echter het vierde lokaal als handenarbeidlokaal kunnen gebruiken. Waarom Broersma CPN verliei U kunt thans weer Uzelf zijn Warmenhuizen Het was heel mooi, maar het is te duur Expositie zelfportretten De opvoeding en hef gezin Heer-Hugowaard Concert Hou en Trouw trok weinig publiek WOENSDAG 28 JANUARI 1953 OPNIEUW komt het Gemeentelijk Electriciteits Bedrijf van Bergen in het tolle licht der publiciteit. Het bedrijf, melkt voortbestaan afhankelijk is van de stem van één raadslid, vormde gisteren het onderwerp van discussie in een besloten vergadering van de gemeenteraad en werd vervolgens lange tijd ten aanhore van publiek en pers onder de loupe genomen. Dat de begroting van het bedrijf met algemene stemmen werd aangenomen, is te danken aan de bijzondere omstandigheid dat wethouder Borst door ziekte verhinderd was de vergadering bij te wonen. De voorstanders van overdracht van het G.E.B. am het PB.N. toonden zich sportief en verklaarden het unfair te vinden, in dien zij van de afwezigheid van de wethouder gebruik zouden maken om een beslissing inzake de overdracht uit te lokken of zelfs tegen de begroting te stemmen. Dat zij de behandeling van de begroting aangrepen om nog maals hun standpunt uiteen te zetten en dr J. Hemelrijk mr D. Sluis door hem als een sphinx betiteld een verklaring ontlokte, was het soelaas voor deze sportieve houding. Voor de afgevaardigde van de protestants-chris telijke partijen in Bergen schijnt in deze electriciteitskwestie de rol van de zevende man" te zijn weggelegd, een weinig benijdenswaardige taak, welke bij mr Sluis evenwel in goede handen is. ai'tikel verweerde. Aan de andere kant kon hij de mening van de heer Van Rees, als zou de prestige-kwestie on zin zijn, niet delen. Voor de voorzitter is het wel degelijk een prestige-kwes tie. De burgemeester is voorstander r\E BEGROTING welke thans voor u ligt, zo ving dr Huygens aan, heeft het plan om het GEB te moderniseren en om te bouwen een belangrijke stap verder gebracht. Deze ombouw, welke aanvankelijk in 19581960 gereed zou zijn, zal nu reeds in 1954 klaar komen. De netverliezen zijn teruggebracht op 8.75 pet., hetgeen in vergelijking tot het jongste verleden een besparing van 512 pet. betekent. Naast de oude trans- poitkabel, welke via Koedijk naar Bergen loopt en overbelast is, zal nu, dank zij de medewerking van het PEN, de beschikking worden verkregen over een tweede kabel. Deze vernieuwingen en de ombouw maken het evenwel noodzakelijk de afschrijving op be paalde onderdelen van de nieuwe in vesteringen iets te vertragen. Met na druk wilde de burgemeester wijzen op de schappelijke houding welke het PEN bij de onderhandelingen over de tweede kabel heeft ingenomen. Interruptie uit de raad: „Het komt uiteindelijk toch weer in hun eigen zak". De voorzitter: „Het maakt de boek waarde van het GEB in ieder geval groter". De heer Ellis (KVP) berekende, dat de investering van f 245.000 een be sparing heeft gegeven van 5,25 pet stroomverlies, ofwel 90.000 kWh ten bedrage van f 10.000.De investering zal evenwel aan rente en afschrijving een bedrag van f 16.000,per jaar vergen. Daar het z.i. zeer dubieus is of het PEN bij overname de vertraag de afschrijving zal accepteren, noemde de heer Ellis dit een gevaarlijk expe riment. Hij maakte bezwaar tegen het kunstmatig sluitend maken van de be groting. Voor de zes voorstanders van overdracht zou het een klein kunstje zijn van de afwezigheid van wethou der Borst gebruik te maken om een stemming uit te lokken. Aan een der gelijke unfaire strijd wilde de heer Ellis niet meedoen. Hij verzocht even wel uitdrukkelijk te notuleren, dat hij vóór de begroting stemde onder voor behoud, dat de investering niet zou leiden tot ook maar een fractie van een cent tariefsverhoging. Burgemeester Huygens: „Als dat zou gebeuren, zou ik zelfs tegen het GEB stemmen." Dr Hemelrijk: „Dat kan de voorzit ter gemakkelijk zeggen. Hij mag toch niet stemmen". jy|R SLUIS (Prot. Chr.) zou het vol komen onjuist vinden indien men tegen de begroting van het GEB zou stemmen. Het bedrijf moet kunnen doorwerken. Gezien de informaties, welke de raad hebben bereikt, is ook mr. Sluis tot de overtuiging gekomen, dat de bedrijven te zwaar zijn belast en dat de bedragen, die zij moeten be talen, niet m vergelijking staan tot die van de particulieren. Hij verzocht het college de prijzen voor het bedrijfs leven nog eens te bezien. De heer Van Rees Vellinga (WD- Middenblok) zeide vóór de begroting te zullen stemmen. Hij nam stelling tegen een krantenartikel, waarin over prestige was gesproken. Dit had hem hogelijk verwonderd. Dat de meerder heid van de raad nog vóór handhaving van het GEB is. komt, omdat deze raadsleden daarin een belang voor Bergen zien. De heer Brak (P.v.d.A.- herhaalde zijn in een vorige vergadering reeds afgelegde verklaring waarom hij van tegenstander was omgezwenkt tot voor stander van overdracht. Ook zijn frac tie wilde echter geen gebruik maken van de absentie van wethouder Borst om een stemming te forceren. De heer Van Rees Vellinga: „Had u dat anders wel gedaan?" Dr Hemelrijk: ,Dan hadden wij tegen de begroting gestemd en deze voor de verantwoordelijkheid van de overige raadsleden gelaten". De heer Brak „Drie leden van onze fractie blijven vóór overdracht en zullen wachten op het ogenblik waar op een meerderheid is verkregen" Dr Hemelrijk (P.v.d.A.) voegde de heer Van Rees Vellinga toe, dat het in de gemeenteraad van Bergen niet de gewoonte is om over een krantenarti kel, zoals in dit geval het artikel in de Alkmaarsche Courant te polemi seren. Vervolgens richtte spr. zich tot de heer Sluis, die volgens hem als een sphinx" had gesproken. De woor den van mr Sluis maakten het voor hem zeer verleidelijk dit raadslid uit zijn tent te tokken door een voorstel tot overdracht in te dienen. Hij zou dit evenwel nalaten. Als één van de tegenstanders van overdracht zich onbehaaglijk voelt, laat hij dan voor zijn frontverandering uitkomen. Het is royaal om dan te zeggen: „Ik ben van mening veran derd". ]yjR SLUIS liet zich inderdaad uit zijn tent lokken. Hij begon met op te merken, dat hij het wat betreft het artikel in de Alkmaarsche Courant noch met de heer Van Rees Vellinga, noch met de heer Hemelrijk eens was. Hij vond het wel degelijk juist indien men zich zo nodig tegen een kranten van een gemeentelijke autonomie. Ik ben dit ook, maar deze autonomie moet samengaan met gelijke of betere voor waarden voor de burgers. Daarvan is evenwel in dit geval geen. sprake. Ook u, mijnheer de voorzitter, hebt eigen lijk toegegeven, dat de tarieven van het G.E.B. op de duur niet beneden die van het P.E.N. zullen liggen. De kans is nu voor mij verkeken. Ik ben niet van mening veranderd, doch de argumenten zijn veranderd. Als laatste uitkomst vroeg mr Sluis het college de mogelijkheid van een concentratie met Alkmaar en Egmond aan Zee, die ook eigen electriciteitsbedrijven be zitten, te onderzoeken. Interruptie: „Alkmaar neemt geen strop over". M r Sluis: „Het is slechts een vluchtige gedachte, welke misschien bekeken kan worden. Ik moet toege ven, dat ik steeds dichter bij het stand punt van mijn opponenten kom, maar vanavond geef ik mij nog niet gewon nen". Burgemeester Huygens moest mede delen, dat de suggestie van mr Sluis onuitvoerbaar is, daar Bergen con tractueel verplicht is electriciteit van het PEN te betrekken. M r Sluis: „Misschien is er dan een kans na het rapport van de com- missie-Hupkes". Nadat de burgemeester de gemeenteraad had bedankt voor de loyale houding, werd de begroting van het GEB met algemene stemmen aan vaard. r»E GEMEENTERAAD van Bergen heeft gisteravond als vertegenwoor digers van de gemeente in de Raad van Bijstand van de WV candidaat gesteld wethouder Borst en mr D. Sluis. Als plaatsvervangende leden zullen optre den de heren J. Swaag en dr J(. Hemel rijk. Gedurende de ziekte van wethou der Borst zal wethouder Den Das diens zetel in de Raad van Bijstand innemen. De gemeenteraad verklaarde zich ac- coord met het voorstel tot het verlen gen van de „Interim-regeling ziekte kosten ambtenaren 1951", het vaststel len van een nieuwe kindertoelagever- ordening, een nieuwe uitkeringsveror dening, en een vergoeding van f 150 voor de administrateur van het gemeen telijk grondbedrijf. Aan de heer A. Wit tebrood werd een perceel grond van 100 m2 tegen een canon van f 16 per jaar voor 75 jaar in erfpacht gegeven. Het salaris van de gemeente-ontvanger werd „ontknikt" en de berekeningen van de overgangstoelagen vastgesteld.. Het voorstel van B. en W. tot het niet aanvaarden van een legaat van wijlen de heer S. J. Sala werd aangehouden en na afloop van de vergadering in be sloten zitting ter sprake gebracht. De ppenbare lagere school aan het Spaanse Pad zal voortaan de naam Van Reenenschool dragen, de nieuw te bouwen school aan de Kerkedijk krijgt de naam Brederode-school. NOORDSCHARWOUDE, 28 Jan. 3300 kg uien 26,20, grove 25,30 en drielingen 04; 7500 kg rode kool 9,9011,90; 300 kg gele kool 6.80; 2000 kg groene kool 7,70—13.10; 86.000 kg Deense witte kool 6—8,40. BROEK OP LANGENDIJK. Voorzitter H. de Graaf kon Dinsdagavonw aan een groot aantal leden van de begrafenisvereniging „De laatste eei nei welkom toeroepen. De secretaris, de heer H. Vinke, maakte gewag van de han gende strijd tussen het particulier initiatief en het „Onderling Begrafenisbedrijlt Vooral de totstandkoming van een bedrijfschap begrafeniswezen met veror - nende bevoegdheid was hierbij in het geding. De gevaren, die de zel\f a"d1" van „De laatste eer" gedurende de veertig jaar van haar bestaan nebben oe- dreigd, zijn'voor het moment naar de achtergrond gedrongen, daar de minister van Justitie op de hem gestelde vragen in de Tweede Kamer geen aanleiding heeft gevonden om in de rechten der Natura-verenigingen wijzigingen aan ie brengen. LIET afgelopen jaar werden 24 begra- n fenissen uitgevoerd, waarvan 8 voor leden en 16 voor niet-leden. Het ledental beliep vorig jaar 846 personen, waaronder 772 betalende leden en 74 kinderen. Het financieel verslag, dat de heer K. Timmerman voorlas vermeldde aan ontvangsten f 2532,90 en aan uitgaven f 2046,79, hetgeen dus resulteerde in een batig saldo van f 486,11. Het totaal bezit der vereniging vermeerderde tot een totaal van f 3996.12. AP DE TAFEL, waaromheen de gemeenteraad van Bergen gisteravond ver zameld was, prijkte een fraaie maquette van de nieuw te bouwen openbare lagere school aan de Kerkedijk. Deze ultra moderne school zal vier lokalen en een grote hall omvatten, zal op het Zuiden worden gebouwd, biedt de gelegen heid tot openluchtonderwijs, opent de mogelijkheid tot uitbreiding tot een zes- klassige school, zal centraal worden verwarmd, geeft de leerlingen uitzicht op schooltuinen, kortom zal, zoals dr W. Huygens het uitdrukte, „een onderwijs inrichting zijn om van te smullen". Toen, vooral van de zijde van de KVP, be zwaren werden ter berde gebracht tegen het feit, dat de school vier lokalen zal omvatten, ontlokte de zegswijze van de voorzitter, de heer Van Rees Vel linga, de wens, dat de rechterzijde het gebouw niet zo appetijtelijk zou vin den, dat zij er een lokaal van zou opsmullen. Aan deze wens is gevolg gegeven. De nieuwe o.l.-school, die de naam Van Brederodeschool zal dragen, zal vier lokalen tellen en vermoedelijk in October in gebruik genomen kunnen worden. J)E HEER ELLIS (KVP) was van me ning, dat het gemiddelde percenta ge in de jaren 19461952 29 had bedra gen. Volgens het N.E.I. zullen er in het jaar 1958 1555 schoolgaande kinderen zijn. Voor de o.l.s- kwam hij dan op een aantal van 450, hetgeen bij 10 beschik bare klassen op 45 leerlingen per klas zou komen. Na 1958 wordt een daling verwacht tot zelfs 273/2 leerling per klas. Daar de fractieleider van de KVP uit de geboortecijfers van de laatste tijd had opgemaakt, dat van de 100 kinde ren er 80 R.K. zijn, meende hij dat de exploitatie van een vier-klassige school zeer duur zou \vorden, hetgeen zijn te rugslag zou hebben op het bijzonder on derwijs. „Als een drie-klassige school geen centrale verwarming kan krijgen en dit gewenst wordt geacht, waarom heeft men dan bij de verwarming van de Ursula-school aangedrongen op gas- verwarming?" vroeg de heer Ellis. Zijn partijgenoot de hger Wittebrood was eveneens van mening, dat op het bijzonder onderwijs wordt beknibbeld. Behalve de gaskwestie noemde hij de R.K. ULO-school. Hoewel men binnen de raming bleef, werd toch door B. en W. de bouw van een lokaal afgewezen. gURGEMEESTER Huygens, noch wet houder Den Das was van dergelijke afwijzing iets bekend. De voorzitter ver klaarde dat het college steeds op loyale wijze het bijzonder onderwijs is tege moet getreden. Hij wees dan ook de verwijten ten stelligste van de hand In 1958 zullen 500 leerlingen de o.l. scho len bezoeken. Met de wet op het lager onderwijs in de hand wees hij erop. dat de school aan het Spaanse pad met 256 kinderen zeven leerkrachten dient te tellen. Er blijven dan nog voor de nieuwe school 244 kinderen over. die eveneens volgens de wet zeven leer krachten moeten hebben. Dit zijn be rekeningen zoals bij het bijzonder on derwijs worden gemaakt. In het dan on verantwoord om de school aan de Ker kedijk vier lokalen te laten tellen? Heeft het openbaar onderwijs niet even veel rechten als het bijzonder onder wijs? jyjR SLUIS (Prot. Chr.) wilde zich op werken tot een objectief standpunt. Het moest hem evenwel van het hart, dat z.i. de voorzitter in een vorige ver gadering met dezelfde cijfers van het N.E.I. een drieklassige school had be pleit. Kom er rond voor uit. dat u een handenarbeidlokaal en centrale verwar ming wilt hebben, stel de zaak zuiver. Als raadslid heb ik de plicht voor een goede openbare school te zorgen. Ik wil mij hieraan niet onttrekken, doch men dient de consequentie onder het oog te zien, dat ook de Chr. school in de toe komst met een grote toeloop van leer lingen rekening zal moeten houden en ook daar een vierde lokaal noodzake lijk wordt. JJIT HET KAMP der onvoorwaarde lijke voorstanders kwam de mede deling van de heer Van Rees Vellin ga (VVD-Middenblok) dat hij de woor den van de heer Ellis betreurde. Als wij ons op het standpunt van de heer Ellis stellen, dan maken wij ons schuldig aan kortzichtigheid. Ook al zou er een pe riode komen, waarin maar drie klas sen nodig zijn, dan komt het het onder wijs ten goede als men de beschikking heeft over een handenarbeidlokaal. Daarbij dienen wij ervoor te zorgen dat in het euvel van overvolle klassen verbetering wordt gebracht. r\E HEER BROERSMA (ex-CPN) ver- klaarde dat het openbaar onderwijs reeds enige jaren in de verdrukking is geweest en nog in de verdrukking blijft, waarna de heer Brak (PvdA) de heer Ellis toeriep, dat van de linkerzijde nooit een aanmerking was gemaakt als het het bijzonder onderwijs gold. Aan de hand van het bevolkingsregister had dit raadslid uitgeplozen, dat men reeds in 1953 een klein overschot aan leerlingen voor de vierde klas krijgt. Het leerlingental in 1954 zal een vier- klassige school volkomen wettigen. Na erop gewezen te hebben, dat de kin deren in de school aan het Spaanse Pad als in een bijenkorf zitten en deze over volle klassen de toeloop naar de o.l. school remmen, wekte de heer Brak de raad op de belangen van het volkskind te dienen, dat op de lagere school mis schien wel het enige onderwijs ont vangt, dat het in zijn gehele leven zal genieten. £EN PLEIDOOI van wethouder Den Das en een kleine schermutseling tussen de heer Ellis en de voorzitter leidde tenslotte tot de verklaring van de KVP-afgevaardigde, dat hij het openbaar onderwijs niets wilde aandoen willen wijzen. Niets stond daarna aan- doch alleen op de consequenties had vaarding van het voorstel met algeme ne stemmen in de wegt- „IK BEN IN EERSTE PLAATS NEDERLANDER" IK ben in de eerste plaats Nederlan- der. Ik wil een vrij man zijn en eer lijk en objectief mijn mening zeggen en daarin niet belemmerd worden door partijgenoten. Dit zijn de redenen, wel ke mij hebben bewogen te bedanken voor het lidmaatschap van de Commu nistische Partij Nederland", aldus sprak de heer J. Broersma toen hij tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bergen een ver klaring aflegde omtrent zijn uittreden uit de C.P.N. De heer Broersma begon met erop te wijzen, dat het hier een kwestie van democratie betrof en wilde hieraan on middellijk toevoegen, dat hij niet van mening is dat de democratie bij de an dere partijen beter gewaarborgd is. In dit verband wees hij op het ambtena renverbod en de oprichting van concen tratiekampen voor politieke tegenstan ders. De ervaringen, die ik in de CPN heb opgedaan, hebben niet alleen ge leid tot mijn besluit. Er was werkelijk iets anders. Nederland verkeert -in een uiterst gevaarlijke positie. Wij krijgen hier tegenstellingen, welke zo abnor maal zijn, dat men niet meer weet wat recht of krom is. Om de communisten in de ban te doen worden maatregelen genomen, welke niet verantwoord zijn. Anderzijds wordt er door de CPN te veel propaganda gemaakt voor Stalin en er zijn meerderen, die er zo over denken, aldus de heer Broersma, die besloot met de hierboven vermelde passage, dat hij voor alles Nederlan der is en onafhankelijk wil zijn. 0P deze laatste avond wilde dr J. He- meirijk het raadslid Broersma niet laten vertrekken zonder een hartelijk afscheidswoord, dat hij zeker heeft ver diend. Als raadslid heeft de heer Broers ma wat betekend. Als u sprak dan werd er door ons geluisterd, soms met sym pathie, soms met tegenzin, maar ge luisterd werd er, omdat u er een per soonlijke mening op na hield en deze vaak op pikante wijze naar voren bracht. Deze persoonlijke mening was overgoten met een communistisch saus je, waarop wij niet gesteld waren en nog niet gesteld zijn. Het pleit voor u, dat het communistische sausje u thans ook niet meer smaakt. Is het teveel ge zegd als ik u te goed acht voor die partij? vroeg dr Hemelrijk, die vervol gens zijn'leedwezen uitsprak over het heengaan van het raadslid Broersma als persoon. DURGEMEESTER dr W. Huygens ver- klaarde, dat de gedachten, welke de heer Hemelrijk had ontwikkeld aller gedachten zijn. De samenwerking voor- ai in de commissies, waar de persoon Broersma naar voren trad en het com- KOLVEN EN BILJARTEN AAN DE LANGEDIJK „Niet Klappeh" uit Hoogwoud heeft de strijd in de kolfbaan tegen Gezellig Sa menzijn uit Zuidscharwoude niet in haar voordeel kunnen beëindigen. Stond zij na de eerste helft met 42 pun ten voor, na de strijd van Zaterdag, welke deze keer op de baan van de heer Rijper te Zuidscharwoude plaats vond, was niet alleen deze voorsprong teniet gedaan maar stond „Niet Klap pen" zelfs met 37 pnt. achter. De prijs winnaars waren met kolv,en: le klasse: 1. P. Woestenburg, (Gezel lig Samenzijn) 285 pnt. 2. mr H. de Boer (Niet Klappen) 277 pnt. 3. G. Mettes (Gezellig Samenzijn) 276 pnt. 2e Klasse: 1. P. Beers (Gezellig Sa menzijn) 270 pnt. 2 P. Zee Az (Niet Klappen) 259 pnt. 3. C. Groot (Gezel lig Samenzijn) 249 pnt. 3e Klasse: 1. R. N. C. de Boer, (Niet Klappen) 241 pnt. 2. P. Donker (Niet Klappen) 218 pnt. 3. Commandeur (Ge zellig Samenzijn) 207 pnt. Bij het biljarten was de stand: 1. P. Berga (Gezellig Samenzijn). 2. K. Mul der (Niet Klappen). 3. G. Mettes (Ge zellig Samenzijn). 4. J. Kreuk (Niet Klappen). In de bijeenkomst van de afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen werd door de heer Plomp uit Alkmaar met een tweetal dames een demonstra tie gegeven met de Elna huishoudnaai- machine. Men kan op deze machine van alles doen, sokken stoppen en bor duren incluis. De machine is zeer ge makkelijk te hanteren, in een koffer geplaatst, die ook als werktafel kan worden uitgeklapt en overal neergezet worden, maar er kleeft één gebrek aan, voor de doorsnee-huisvrouwen is de machine veel te duur. Uit het jaarverslag van de secreta resse bleek, dat de afdeling een goed jaar heeft gehad en dat het ledental op peil blijft. De penningmeesteresse kon de verheugende mededeling doen, dat er een batig saldo was van f 10. Ten bate van de kas werd weer een schort je verloot. Mevrouw Vellinga-Mees was de gelukkige winnares. Vervol gens verschenen ten tonele Thomas- vaer en Pieternel, die het afgelopen jaar op rijm hadden gezet. De dames Speets-Kuiper en Mijlhoff oogstten hiermee veel succes. Mevrouw Marijke Raephorst komt op 27 Februari voor de afdeling. munistische sausje wegbleef, is steeds voortreffelijk geweest. Wij hebben u steeds een goed hart toegedragen en be treuren, dat u de raad verlaat. U was verzeild geraakt in een verkeerde we reld. U kunt thans weer uzelf zijn. Met een hartelijke handdruk dankte de bur gemeester de heer Broersma voor het geen hij voor de gemeente Bergen heeft gedaan. Op 31 Januari zal mr. A. F. Kamp in de Kunstzaal van „De Rustende Jager" de expositie openen van zelfportretten van werkende leden. Aan de inzenders is gevraagd zo mogelijk een ouder en een recent zelfportret te exposeren. 14. Twee dagen later 's morgens heel in de vroegte, vertrok de expeditie in de richting Afrika, Slechts enige men sen deden Jimmy en Piet Potlood uit geleide. Meneer Zilverling was er na tuurlijk en mevrouw Zilverling geboren Van Duyten Verder was juffer Miebet present en voorts wat personeel van de Wilgenwoldse Wapenbroeder. Allemaal brachten zij wat kleine presentjes mee voor onderweg. Van mevr. Zilverling- Van Duyten kregen zij allebei een vul potlood, juffer Miebet kwam met een grote fles muggenolie aandragen want zij griezelde eenvoudig bij de gedach te aan al dat ongedierte, dat meneer Brown en meneer Potlood op hun reis zou teisteren en meneer Zilverling kwam zowaar met een extra chèque-je aandragen dat zij alleen mochten aan spreken, als zij in nood zouden geraken. Hij wenste hen een voorspoedige reis en hoopte dat hij hen allebei over een maand of drie, misschien vier, weer ge zond en wel zou mogen begroeten, Jim my en Piet zwaaiden met hun armen, er ging een hoera-tje op, „goeie reis, goeie reis", werd er geroepen en toen gaf Jimmy vol gas. De jeep, die van onder tot boven zat volgepakt met al lerlei onmisbare zaken, maakte een klein sprongetje en schoot toen ronkend weg. Jimmy keek Piet Potlood even terzijde aan. „Goeie reis, Piet" zei hij, „dat mag ik ook wel tegen jou zeggen". De journalist knikte welgemoed. Hij maakte voor alle zekerheid ziin tropen helm met de kinriem vast, want Jimrny scheen niet van plan te zijn als een slak over de weg te kruipen. De jeep suisde voort. „Vóór elven wil ik de grens be reikt hebben", zei hij. „Je zult eens zien wat een last wij met die douane zullen krijgen." Herverzekeringsaan vragen Bij de rondvraag bleek, dat van dqi 230 aangesloten gezinnen zich 70 bij het Nationaal Uitvaartfonds hadden laten herverzekeren tegen en verze kerd totaal van f 40.000. In verband met de gestegen kosten van een eigen graf kan thans met de gemeente een betalingsregeling wor den aangegaan. BURGERLIJKE STAND Geboren Guri, d. v. Pieter Kooijman en Marie T. van Leiiden; Nicolaas W. H., z. v. Joseph Verharen en Johanna C. W. Sturm; Nicolaas P., z. v, Johannes C. Schuffelen en Catharina Brammer; Ger- ritje, d v. Pieter Goodijk en Niesje Bak; Anna M„ d. v. Theodorus Berk hout en Maria J. Vonk. Ondertrouwd: Jan Compas en Trijn tje Kaas. Gehuwd: Frans Biersteker en Maria Hink; Petrus Korver en Anna M. Pan nekeet. AUSTRALIË IS EEN MOOI MAAR DUUR LAND NOORDSCHARWOUDE. In een druk bezochte bijeenkomst van de Ned. Herv. vrouwenclub, de vrouwenclub van de Partij v. d. Arbeid en de coöpe ratieve vrouwenclut), welke in het ver enigingslokaal van de Herv. kerk werd gehouden, heeft mevr. Frielink uit Alkmaar een interessante lezing gege ven van haar reis naar Australië. Hier bij kwam tot uiting, dat dit verre we relddeel een heel mooi land is, rijk aan een onmetelijke flora en fauna. De ge woonte is daar, dat veelal man en vrouw werken en de kinderen overdag verblijf houden in kindertehuizen. Er is een absolute Zondagsrust, die het hele gezin met elkaar doorbrengt in de vrije natuur of aan de stranden. Zaterdags wordt er ook niet gewerkt. De levens standaard is veel hoger dan in Neder land. Het gesprokene werd verduidelijkt met lichtbeelden en foto's, terwijl de spreekster aan de hand van een kaart een reisbeschrijving gaf. Zij sprak ech ter niet over emigratie, daar het hier een persoonlijke reis betrof. Na de causerie werden er verschil lende vragen gesteld. COMPETITIE DAMLUST ZUID-SCHARWOUDE. De compe titiewedstrijden van Damlust 2 en 3 gaveh de volgende uitslagen: 2e Klas: A. Beemsterboer—P. Mienes 02, A.' BeemsterboerJac. Berkhout 02, D. HoogeboomC. J. Cools 1—1, P. v. d. MolenJ. Weel 02, P. Balder P. Mienes 20, Jac. KramerA. Zuid- scherwoude 11, J. WeelA. Beemster boer 02. 3e Klas S. Muldermevr. den Hartigh 02, P. BekkerJ. Engeringh 1—1, H. EngeringhP. den Hartigh 02, A. MoskP. Kramer 20, P. den Hartigh S. Mulder 2—0, A. Mosk— S. Mulder 2—0. DAMLUST MOEST IN WINKEL HAAR MEERDERE ERKENNEN ZUID-SCHARWOUDE. De vereni ging „Damlust" te Zuid-Scharwoude moest na een geanimeerde damwed- strijd in de damclub uit Winkel haar meerdere erkennen. Damlust verloer deze wedstrijd met 812. De uitslagen luidden: P. Beers (Daml.)J. Helder (Winkel) 1—1, Th. de Haas—C. Lodder 2—0, J. G, Huitema^-M. Mantel 02, J. ZijpTh. Suydendorp 20, A. Goudsblom—H. Bergman 02, C. SchuffelenJac. V. d. Welle 1—7, N. Jol—M. Hamelink 1—1, K. v. d. HovenB. B. v. d. Welle 02, C. Bak—C. Hartog 1—1, A. v. d. Welle B. v. Dijk 0—2. SINT PANCRAS. Voor een groot aan tal leden van de afdeling Sint Pancras van de Bond van Plattelandsvrouwen sprak Maandagavond in het lokaal van J. Bouw- stra, mej. A. M. Bos uit Alkmaar over het onderwerp: „Omgang met kinderen, opvoeding in en buiten het gezin". In het eerste deel van haar causerie wees de spreekster op het verschil bij de opvoeding in het gezin en die in tehuizen, waar kinderen van ongehuwde moeders worden groot gebracht. De laatsten mis sen in hoge mate de gezinsband. Vervolgens sprak de inleidster over de opvoedkundige waarde, die uitgaat van de kleuterscholen, de lagere en middelbare scholen. Bij al deze opvoed-methoden kan het gezin echter niet gemist worden. Na de rede van mej. Bos, die met alle aandacht werd beluisterd, werd gelegen heid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan door een aantal aanwezigen ge bruik gemaakt werd. De bijeenkomst werd geleid door mevr. WitStapel, die in haar opening de beste wensen uitsprak voor het Nieuwe jaar. Een handjevol mensen woonde in café Schut het donateursconcert bij, dat de R.K. Fanfare „Hou en Trouw" gaf. Het was jammer, dat er zo weinig pu bliek was, want een plaatselijk fanfare corps, dat te allen tijde voor de inwo ners der gemeente klaar staat, had meer belangstelling verdiend. Het uitgevoerde programma heeft ons slechts matig kunnen bekoren. Een kleine zaal is nu eenmaal niet ge schikt voor een concert. Na de pauze kreeg men de opvoering te zien van „Het Beukenhof", een spel van het land in één bedrijf door de R.K. Gem. Toneelvereniging „De Huygenoten". Er werd met veel animo gespeeld en het aanwezige publiek heeft wel genoten. De avond werd besloten werd een gezellig bal. T.O.G.-PARADE 1D53 De R.K gymnastiekvereniging T.O.G. zal in Februari vier uitvoeringen geven in de grote zaal van café Halfweg. De „T.O.G.-parade", waaraan 120 mede werkenden deelnemen, bevat een ge heel nieuw circusnummer en ook een sprookjesballet.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3