Vragen staat vrij Zwitsaletten JOH AAN Daar ging de liefde.. Zijn sc Wat kunt U doen met zes cent? Melbcirne in een critiek stadium f*Pim, Para ep Pom in IipI liirhlruinT] lEHRSIN Moeilijkheden in de Nederlandse ver. ex-politieke gevangenen „De tijd IJseimeer thans grotendeels ijsvrij KOORTSIG, RILLERIG Echtpaar vergiftigd door kolendamp TIJDELIJK AANBOD Ruim vierhonderd honden voor de blinden De Rijksweg Hoorn- Amsterdam Het Radioprogramma Vrede van Ve afschrikwe voorbe WOENSDAG 28 JANUARI 1953 Ik kom er niet uit De eerste drie dagen CEN LEZERES kan zich niet in- denken waarheen alles voert. Wat wil de wereld toch? Is dan niemand in staat de weg van de wereld, die blijkbaar naar de on dergang voert, een keer te geven? Moet ik de atoombom, die toch een overwinning der techniek is, dan zien als d etop-uitkomst der tech niek, die naar oe vernietiging voeiV? Inderdaad zit er in dit alles on miskenbaar tragiek. De tragedie van de mens, zei Oswald Spengier, begint, want de natuur is sterker. De strijd tegen de natuur is hope loos en ondanks dat moet hij tot het einde gevoerd worden. Men kan de dingen nu eenmaal niet tegenhou den en dit is wellicht het grootste drama: de mens kan de wagen wei aan het rijden brengen, maar hem niet meer remmen. Mentor gelooft dat wij, gewone mensen, er niet te diep over moeten nadenken en genieten van de da gen, die ons gegeven worden, zover dat dan mogelijk is. En toch moeten wij volhouden te strijden voor een betere toekomst. Juist die strijd is het, die ons hoop kan geven. Hoop en levensdurf. Want dit staat vast: Hebt u nooit de natuur gezien, on der de sneeuw, als dood? Onder die witte wade is het bruisende leven. Op zekere dag blaast Gods warme adem, de sneeuw verdwijnt, de vo gels komen aanvliegen, nieuwe ge slachten met dezellde bekende to nen van altijd. Alles irdt bevrijd, alles verheft zich in een wonder schone bloei, die nooit sterft. Dat is HET leven. MIJN PATROON betaalde mij, toen ik ziek was, de eerste drie da gen loon niet uit. Voor de rest kreeg ik 80% van de ziektewet. Hoe zit dat nu met die eerste drie dagen? Ziedaar de vraag. Volgens Mentor (en die staat daar niet alleen in) moet de werkgever, tenzij bij ar beidsovereenkomst of C.A.O. anders is overeengekomen, de eerste drie dagen zelf uitbetalen. Het Burger lijk Wetboek zegt, dat bjj ziekte de werkgever gehouden is gedurende betrekkelijk korte tijd het loon door te betalen. Deze bepaling is veel ouder dan de ziektewet, maar nooit buiten werking gesteld en nog ten volle van kracht. Die eerste drie dagen kunnen zeker „Betrekkelijk korte tijd" genoemd worden. txlra verlof KOMT een werknemer in aanmer king voor extra verlof, indien een bioer of zuster van hem of haar trouwt, of moet deze dag van eigen vacantie genomen worden, vraagt een lezer. Hier is geen algemeen antwoord op te geven. Recht op vacantie heeft niemand, tenzij dit bij arbeidsover eenkomst of C.A.O. is geregeld. Het is meestal zo, dat men voor eigen huwelijk één of meer extra dagen krijgt, maar voor huwelijken als bovenbedoeld een vacantiedag moet gebruiken. Soms echter is een werkgever royaler (wat wel eens verband houdt met het aantal dienst jaren); lang voor de samenleving. Daarom is het zo jammer, dat men op het gebied van gevonden voorwerpen zo spoedig denkt het gevondene te mo gen behouden. Omdat „ontdekking" zo'n kleine kans heeft? Even omkij ken; nee, niemand ziet het. Ziezo, dat is dan weer verdiend. Of de verliezer er, wie weet hoe erg, door in moeilijkheden komt, doet er dan niet toe. Waarom ter wereld? Is er dan zo'n nood bij de vinder? Gek genoeg meestal niet. Het is alleen maar: och, we hebben het en daar mee uit. Wil ieder zich op dit punt eens goed onder de loupe nemen? Mede met het oog opde kinderen? Emigratie ONZE lezers kunnen kos teloos antwoord krij gen op vragen en moeilijkheden, bijvoorbeeld over: juridische aangelegen heden woning-kwesties, hu welijksmoeilijkheden, opvoe dingszorgen, sociale verzeke ringswetten, assurantiezaken, persoonlijke geestelijke moei lijkheden. enz. U schrijft dan de redactie en vermeldt links op de enveloppe: Mentor Desgewenst krijgt U persoon lijk antwoord en wordt Uw brief niet in de krant behan deld. Alles wordt strikt ver trouwelijk afgedaan. Eerlijkheid Stamtafel CEN LEZeRES beklaagt zich er over, dat haar man nooit ineens naar huis komt en altijd eerst naar zijn stamtafel gaat. Of dat nu zo nodig is en wat die stamtafel eigen lijk is. Een stamtafel is een bepaalde tafel in een bepaalde hoek van een bepaald lokaal, waar bepaalde gas ten elkaar op een bepaald uur tref fen en uit bepaalde glazen bepaalde hoeveelheden drinken, daarbij over bepaalde onderwerpen praten en op een bepaalde tijd naar huis gaan. IJÏEROVER is een en ander te zeg gen. Herhaaldelijk, ook deze week weer, krijgt Mentor vragen, in de geest van: schrijft u er nu eens in de rubriek over, dat ik.... verloor en niet terugkreeg. Dezer dagen ver loor een dame een beurs. In de brie venbus trof ze een briefje aan met gegevens, wat in die beurs gezeten had. Beurs foetsie! Dat is inderdaad een groot kwaad onder de zon. De vraag, waarom men de eerlijkheid niet voldoende betracht, is tevens het signaleren van een groot kwaad. De eerlijkheid in „kleinigheden" is van groot be- ALLE INLICHTINGEN hierover worden verstrekt door de Ge westelijke Arbeidsbureaux in een persoonlijk onderhoud. Dit bureau stelt een emigratie-rapport op over iedere candiüaat-emigrant. Overi gens moet u zich van emigratie geen al te gemakkelijke veoisielling ma ken. Voor een gehuwde dienen de belangen van vrouw en kinderen zeer zwaar te wegen. Nog onlangs kwamen twee grote gezinnen terug (waarvan één gezin alles had ver- kochi), omdat de vrouw ziek werd van heimwee. Het spreekt vanzelf, dat men dan achteruit is gegaan. Boedelscheiding TN HEi' ALGEMEEN gesproken, is de bijstand van een notaris niet strikt noodzakelijk, vooral niet als er vrijwel niets te verdelen is. Men bedenke echter, dat als de overle dene steun trok, sociale belangen nog een vinger in de (erfenis) pap steekt. Is de erfenis echter van eni- - ge betekenis, dan doet men wijzer, wel ecu notaris in de arm te nemen want er liggen op dit gebied heel veel voetangels en klemmen, die achteraf soms grote narigheden kun nen bezorgen. Het is alijd gevaar lijk om zich te begeven op een ter rein, dat men niet kent. De schriftelijke cursus jyjENTOR heeft wel gemerkt, dat de meeste mensen die inteke nen voor een schriftelijke cursus, er niet aan denken wat de gevolgen zijn. Men tekent in voor een be paalde duur en de cursus zai onge acht or men halverwege de ensus stopt of niet en ongeacht om welke redenen, volledige betaling eisen. Het doel van zo'n cursus is: winst maken. Hetgeen dit om misver stand te voorkomen niet wil zeg gen, dat daarom een cursus niet goed zou zijn. Als u zich verplicht heeft de lessen terug te zenden, zult u dit moeten doen. Dat de cursdh een retourzending weigert, omdat er te weinig porti op zat, is natuurlijk kinderachtig, maar ontheft u niet van de verplichting de lessen alsnog te verzenden. Als de bepaling inzake de terugzending niet voorkwam op het contract, maar alleen op de les sen, geloven wij niet dat men u tot terugzending kan verplichten. Huis in slechte staat jyjEN kan de huiseigenaar niet tot onderhoud verplichten voorzover er geen gebreken zijn, die het huis onbewoonbaar maken, of gevaar op leveren voor het leven en de gezond heid van de bewoners. Is dat laatste wel het geval, dan kan men zich bij de bouwpolitie vervoegen. Deze kan in laatste instantie de reparaties, voor rekening van de eigenaar, zelf laten uitvoeren. De Olympische Spelen 1956 Geen tijd meer voor onderhandelingen ïenzi] binnen enkele weken hechte plannen worden voorgelegd voor de organisatie van de Olympische Spelen van 1956 te Melbourne zal aan het I.O.C. worden geadviseerd een andere stad te kiezen. Dit zeide Dinsdagavond Hugh Wcir, Australisch lid van het I.O.C., in de ernstigste waarschuwing welke hij het organisatie-comité tot nu toe heeft gegeven. Weir verklaarde dat de uiterste limiet de 17de April was, de dag waarop het I.O.C. te Mexico City bijeenkomt. Maar lang vóór die dag zou hij advies moeten uitbrengen aan Avery Brun- dage, de president van het I.O.C. „Er is nu geen tijd meer voor verdere enderhandelingen", aldus Weir. „Tenzii de betrokkenen spoedig een beslissing hemen zal op mij de pijnlijke plicht rusten voor hen te beslissen". Weir deelde voorts mede dat hij een brief van Avery Brundage had ontvan gen waarin gezegd werd dat het I.O.C. niet langer kon wachten. Een passage van deze brief luidde: „Ik dring er bij u op aan en ik smeek u om, indien er ook maar de geringste twijfel bij u be staat of de Spelen van 1956 wel be hoorlijk in Melbourne georganiseerd kunnen worden, zodat ze Australië en de Olympische beweging tot eer kunnen strekken, ze thans op te geven opdat Abe Lenstra is weer xsportman van het jaar" Verscheidene bekende figuren uit de wereld van de sport stonden Dinsdag avond op het podium van A.V.R.O.'s studio. Zij waren door een schare van 30.000 luisteraars uitverkoren als de beste sportlieden van het jaar. De voor zitter van de A.V.R.O. de heer G. de Clercq, maakte voor de microfoon de uitslag bekend, waaruit bleek, dat Abe Lenstra die ook verleden jaar de eretitel van „sportman van het jaar" kreeg opnieuw met vele lengten had gezegevierd. Hij kreeg 10900 stemmen, ruim een derde. Zelf zei hij desgevraagd sportief: „Ik zou Piet Roozenburg heb ben gekozen". De tweede plaats was met een eer volle 2500 stemmen voor de athlete Puck Brouwer, de derde met 2200 voor Piet Roozenburg, die verleden jaar zijn wereldtitel kampioen dammen succes vol verdedigde. De wielrenner en we reldkampioen achtervolging amateurs Piet van Heusden nam de vierde plaats in met 1360 stemmen, 20 meer dan Fanny BlankersKoen, die nog steeds zeer populair is. In volgorde waren de verdere plaatsen voor de schaatsenrij der Kees Broekman, de wielrenner Jan Nolten, de zwemster Hannie Termeu- len, de doelverdediger Piet Kraak en de schaakster Fenny Heemskerk BmauweSe hoest a ill - Ais ondere middelen gefaald hebben, Uw hoest minder benauwd te maken, neem dan AKKERS (Advertentie. Ing Med.) wij een andere stad kunnen kiezen, voor het te laat is". In een ander ge deelte van de brief heette het: „Wij hebben bijna vier jaar gewacht en kun nen niet langer wachten. De spelen te Helsinki hebben voor alle onderdelen nieuwe normen gesteld. Het zou al heel ongelukkig zijn indien, na de glorie van Helsinki, de Spelen van 1956 niet in alle opzichten voorbeeldig zouden sla gen". Het bestuurslid van het Internatio naal Olympisch Comité, kolonel P. W. Scharroo, heeft een voorstel ingediend voor de zitting van het I.O.C., welke op 17 April te Mexico City wordt ge houden. De heer Scharroo heeft op de agenda een voorstel laten plaatsen, waarin alle ploegsporten van het Olym pisch programma worden geschrapt, met de bedoeling om te voorkompn, dat nationale belangen bij de Olym pische Spelen worden gediend en om het overvolle programma te vereen voudigen. Wielerkampioenschappen op de baan te Milaan? Tijdens besprekingen tussen verte genwoordigers van de wielerbonden van Italië en Zwitserland is van Itali aanse zijde de vraag naar voren geko men of de wereldkampioenschappen wielrennen op de baan in 1953 mis schien op de Vigorellibaan te Milaan kunnen worden gehouden in plaats van te Zürich. Er werd daarbij gedacht aan de combinatie: wegkampioenschappen te Tessino baankampioenschappen te Milaan, hetgeen nog mogelijk is aan gezien de U.C.I. pas tijdens het congres te San Sebastiaan zal beslissen of de wereldkampioenschappen over twee landen mogen worden verdeeld, ja of nee. De Nederlandse ijsberichtendienst deelt mede, dat de ijstoestand op het IJseimeer gistermiddag drie uur nor maal was- Voor Urk strekte zich een strook middelzwaar drijfijs uit over een breedte van 500 meter. Voor Lemmer bevond zich middel zwaar opeengepakt drijfijs. De scheepvaart op het IJseimeer kan thans voor het grootste deel als uit de ijsban verlost worden beschouwd verjaag dat lome griepgevoel met: 'ri Z WTSA/L preparaat (Advertentie, tng. Med.) (Advertentie ing Med.) 25-iarige man overleden In een ziekenhuis te Eindhoven is gistermorgen overleden de 25-jarige C. Maanders, die daar tegelijk met zijn echtgenote Maandag was opgenomen. Het echtpaar was bewusteloos in zijn woonwagen te Tivoli onder de ge meente Geldrop aangetroffen, waar schijnlijk door kolendamp van de ka chel vergiftigd. Voor de vrouw is het levensgevaar geweken. Het echtpaar was eerst sinds Zaterdag gehuwd. ADVERTENTIE V kunt er twee stukken huishoudzeep voor hopen Wat kan een vrouw tegenwoordig nog doen met de losse centen in haar portemonnaie? Vroeger kon ze daar tenminste een versnapering voor kopen maar nu? Vergis U niet. Die losse centen hebben tijdelijk een grote betekenis. Voor ZES cent kunt U een dubbel stuk Castella Huishoudzeep kopende heerlijke, overvette huishoudzeep met het milde, zachte en dikke sop! De fabrikanten van Castella Huishoudzeep willen dit prachtige product onder de aandacht van alle huisvrouwen bren gen. Daarom hebben zij tijdelijk de winkeliers van Nederland gemachtigd om ieder die twee pakken Castella Actief Wit koopt (de beroemde blauwe verpakking voor de gezinswas), voor slechts zes cent een pak Castella Over vette Huishoudzeep te overhandigen. Het pak bevat twee fikse stukken huishoudzeep en kost normaal 29 cent. Men mag dan ook verwachten, dat de vrouwen in massa van dit zeer speciale en zeer kortstondige aanbod gebruik zullen maken. (Adv. I.M.) 34 „We moeten vanavond nog een tweede poging wagenvóór het te laat is", zei de geheimzinnige vreemde ling nog eens. Billie en Kareltje keken elkaar ongerust aan. Zij hadden hele maal geen zin meer om nogmaals naar het huis van de professor te gaan. „Gaat u dan ook mee meneer?" vroeg Billie, terwijl hi.j meneer X met een onschuldige blik aankeek. „Ik ehnee. hoe kom je daarbij?" „Oh, U sprak van we gaanik dacht „Het denken laat je maar aan mijover". riep meneer X, die nu werkelijk kwaad begon te worden door de brutale hou ding van Billie. „Jullie zorgt dat je van avond nog met resultaten bij mij aan komt, anders zal ik verplicht zijn om die honderd gulden ook weer terug te vragen. Ik had gedacht dat jullie man netjes met pit waren." „Zijn we ook, zijn we ook", riep Billie. „Ja, maar ho# moeten we daar binnen komen?' vroeg Kareltje angstig. „We kunnen toch niet gewoon aanbellen?" „Dat kunnen w# juist wel!" Billes stem had de oude zelf. verzekerde toon teruggekregen. „W# zeggen, dat we loodgieters zijn die da regenpijp komen maken". De vreemde ling knikte goedkeurend. „Bravo, ja hebt toch meer hersens dan ik dacht". .Dank U", bromde Billie beledigd. „Nou maak je maar niet boos", riep meneer X. „Ik heb hier nog wat gereedschap in de wagen liggen. Dat mogen jullie gebruiken. En een oude pet ligt er ook nog achterin. Zet die maar op. Maar maak een beetje voort. De tijd dringt!" r door Mary Burchell 27) Toen zag ze aan de uitdrukking van zijn gezicht dat er iets heel vrolijks en onbelangrijks kwam en niet in staat het wachten langer te verdragen, sprak ze met een stem die heel weinig op de hare leek: „Hoe heb jij het gehad, gisteravond?" „Gisteravond?" „Ja", zei Hope flauwtjes. „Heb je erg lang op kantoor moeten werken!"" „Nou en of". Hij grinnikte naar haar. „Zelfs...." De rest hoorde ze niet. Tot haar ver bazing had ze een ogenblik werkelijk het gevoel dat de zaal om haar heen- draaide en ze had al haar concentratie nodig om haar hoofd koel te houden. Toen alles tot rust was gekomen, kreeg ze de heldere overtuiging dat haar slechts één ding te doen stond. Kalm maar gedecideerd viel ze hem in de rede. „Je liegt, is het niet, Richard? Je bent helemaal niet op kantoor geweest, je was bij de première van die flm in de Cinema met een heel mooi, kostbaar ge kleed meisje". Ze hoorde hem teleurgesteld zijn adem even inhouden en bang, dat hij haar nog meer leugens zou willen ver tellen, ging ze haastig voort: „Ontken het alsjeblieft niet of tracht het uit te leggen. Het is zo vernederend leugens te moeten aanhoren. Ik hoor veel liever de waarheid, hoe onaange naam die ook mag /ijn". „Nou, de waarheid is, dat ze de doch ter van onze directeur is. Het is van veel belang goed met haar te zijn." „Waarom Richard?" Hopes grijze ogen rustten ernstig op hem. „Omdat, begrijp je dan niet, dat ze veel invloed heeft? Dat zou promotie kunnen betekenen ja zelfs misschien een mededirecteurschap." Opnieuw aarzelde Hope, maar slechts om haar woorden zeer zorgvuldig te kunnen kiezen. „Ja, ik begrijp, dat ze invloed zou kunnen hebben. Ik begrijp het argument van dat mede-directeur schap ook. Dat zou natuurlijk zijn voor het geval je zo gelukkig bent met haar te trouwen?" Ditmaal rarzelde Richard en daar Hope noch zijn verlegenheid noch de hare langer kon verdragen, kwam ze hem koeltjes te hulp. „Richard, laten we dit eerlijk en ver standig bespreken. De dingen zijn ver anderd sinds mijn financiële omstandig heden veranderd zijn, is het niet? Je zei vroeger altijd half lachend, dat je geld zou moeten, trouwen, dat je smaak te luxueus was om een bestaan zonder geld te kunnen leiden. Dat was de let terlijke waarheid, is het niet" Ik weet niet of je werkeli'k dol op me bent of niet, maar. „Dat ben ik," verklaarde hij drin gend. „je weet, dat ik dat ben!" „Besté schat. Ik ben bereid Je op je woord te geloven. Ik ben zelfs bereid te geloven dat je desnoods met me zoudt zijn getrouwd, wanneer ik een behoor lijke bankrekening had gehad." „Dan zou ik mijn geluk niet op heb ben gekund", sprak hij tamelijk wanhopig en met een oprechtheid waar aan ze niet kon twijfelen. „Maar de zaken zijn anders gelopen Richard, is het niet?" Ze keek hem van over tafel recht aan en zag dat hij op zijn lip beet, ze nuwachtiger dan ze Richard oo.it had meegemaakt. Hij zag er merkwaardig bleek en moe uit. ieder spoor van vro lijkheid en opgewektheid was verdwe nen, alsof een lamp was uitgeblazen Ze dacht wat ziet hij er zo oud uit. Oud en moe en verslagen. En in een plotselinge opwelling van medelijden en edelmoedigheid, legde ze haar hand op de zijne en sprak: „Luister Richard, ik verwijt je niets- Tot op zekere hoogte ben je over dat geld altijd eerlijk geweest. Als je me zes maanden later had ontmoet, had je me nooit het hof gemaakt. Je zou me aardig hebben gevonden, maar je weg hebben vervolgd zonder ook maar over een huwelijk te peinzen. Het was ge woon pech dat we het zo ver hebben laten komen zonder dat we één van bei den de juiste toestand kenden". Hij green haar hand vast in de zijne. „Hope. je bent een engel van edel moedigheid. Probeer niet het minder erg te laten klinken dan het is. Ik weet op dit ogenblik zelf maar al te goed wat ik ben, maar „Maar dat heeft geen invloed op de hoofdzaak, is het wel?" Er heerste even een gespannen stilte. Toen sprak ze opnieuw. „Richard, laten we de laatste weken gewoon uitvlakken. We hebben nooit over een huwelijk gedacht. We hehben elkaar ontmoet en elkaar aardig gevon den, verder niets. Er is eigenlijk niets tussen ons. Er kan niets tussen ons zijn. Enplotseling begaf haar de moed „en, als je het goed vindt, ga ik nu maar". „Neen, Hope!" Hij stond evenals zij op. Ga zo niet weg!" „Het is de enige manier om weg te gaan" sorak ze zacht. „Alsjeblieft Ri chard. Er is werkelijk niets meer te zeg gen. En volg me niet. Ik ga liever alleen." Achteraf wist ze niet zeker op welk ogenblik ze haar hand uit de ziine had getrokken. Ze wist alleen dat ze op een' gegeven ogenblik het restaurant uitliep, voorbij de verbaasde kellner die juist met hun maaltijd kwam aandragen- O. het deed er niet toe. Richard moest maar een uitvlucht bedenken. Niets deed. er meer toe. Niets, behalve dat ze weg was gelopen vóór ze begon te huilen en op deze wijze nog iets van haar eer en waardigheid had gered. Ze was blij dat het koud was toen ze op straat kwam. de scherpe avondwind bracht haar weer tot leven en maakte haar minder versteend. Ze liep snel voort, zonder zich er iets van aan te trekken waarheen ze ging, zich slechts bewust van dat ene feit: dat het voorbij was. Voor het ogenblik kon ze slechts over één ding tegelijk helder denken. En het overweldigende ding was dat zii en Ri chard op stuk van zaken toch niet met elkaar zouden trouwen. Later zou ze over andere dingen gaan denken, zou ze zich gaan herinneren En toen herinnerde ze het zich. De schok van dat besef was zo gewel dig dat Hope plotseling stil stond. Hoe kon ze dat hebben vergeten? Hoe had ze die afschuwelijke consequentie kunnen vergeten die besloten lag in de beslissing die ze zo juist had genomen? Inderdaad was het feit dat ze niet met Richard zou trouwen, overweldigend Maar er was iets anders dat nog over weldigender was. Zoals de zaken nu stonden moest ze met Errol Tamberlev trouwen. (Wordt vervolgd) GRJEPEMGflk hdptdmct! 'GEMAAKTDOORDUS BETROUWBAAR (Advertentie ing Med Gisteravond heeft de AVRO In haar uitzending „De Hond in de Pot" het aanvankelijk gestelde doel, de aan schaffing van geleidehonden voor 400 Nederlandse blinden mogelijk te ma» ken, bereikt. Omroeper Jan Boots, die deze radiopriisvraag leidt, kon de hond Stentor, die het aantal honden van da week aankondigt, 48 maal laten blaf fen. Daarmee is het aantal honden ge stegen tot 402. Meer dan een half mil- lioen luisteraars deden tot nu toe aan deze prijsvraag mee. Afdeling Den Bosch is uitgetreden De afdeling 's-Hertogenbosch van de Nederlandse verenigng van ex-politie ke gevangenen beeft dezer dagen be kend gemaakt, dat zij niet langer deel wenst uit te maken van de Landelijke organisatie. Zij zal, zo deelde Z(j mede, een zelfstandig orgaan, In de figuur van een stichting, in het leven roepen om de belangen van de ex-politieke ge vangenen uit de bezettingstijd in Den Bosch en omgeving te behartigen. Een commissie van voorbereiding zal de nodige stappen daartoe doen. Het conflict zou zijn ontstaan door royement waartoe het hoofdbestuur zich gedwongen zag tegenover een in Den Bosch woonachtig hoofdbestuurslid, dat in de organisatie enige topfuncties ver vulde, maar tegen wie een ernstige klacht was ingebracht. Moeilijkheden dreigen Het Tweede Kamerlid Gortzak heeft vragen gesteld over dreigende moeilijk heden bij de aanleg van de Rijksweg Amsterdam-Hoorn. Tot dusverre werd er tussen het Rijk en de provincie geen overeenstemming bereikt over het aan deel in de kosten. Het Rijk is slechts bereid 60 pet. van de begrote kosten voor haar rekening te nemen. De pro vincie wil 40 pet. van de werkelijk te maken kosten bijdragen. De heer Gortzak vraagt of het juist is, dat mocht er geen overeenstem ming worden bereikt de werkzaam heden voorlopig niet zullen worden uitgevoerd en hij wijst er op, dat het in het belang zowel van het verkeer als van de uitbreiding van de werkge legenheid is, dat met de werkzaamhe den zo spoedig mogelijk wordt begon nen. Het Rijk dient dan ook volgens hem te besluiten tot een bijdrage van 60 pet. in de werkelijk te maken kos ten. Tenslotte vraagt de heer Gortzak of de ministers bereid zijn om in overleg nel de provincie, die maatregelen te effen, welke een spoedig in uitvoer ng brengen van dit werk kunnen waar borgen. £uUteb eetió naak HET CONCERTGEBOUWORKEST dat ditmaal een waarlijk bewon- derenswaardiq programma brengt. Na de Sinfonia in Bes gr. t. van Joh. Chr. Bach een jongere zoon van de cantordie volkomen in Italiaanse stijl schreefmaar zeer fraaie muziek heeft voortge brachtgetuige dit werk, dat in feite een soort ouverture is horen we de tweede symphonle van wijlen onze landgenoot Wil lem Pijper, muziek van een rijpe geestelijke structuur. Na de pau ze de grote mis in As gr. t. van Franz Schubert> voor solokwar tet, koor en orkest, prachtige, me lodieuze en diepvrome muziek. (Donderdag over Hilversum I, 402 m). DONDERDAG 29 JANUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 N.euws. 7.10 Gram.muziek. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek, 3.00 Morgenwijding 9.15 Sionsliederen. 0.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstan den. 9.35 Gram.muziek. 10.35 „Ik weet, ik weet wat U niet weet". 10.50 Voor da kleuters. 11.00 Gevarieerde muziek. 12,00 Pianotrio. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gevarieerde muziek. 12.50 „Uit net Be drijfsleven". causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram.muziek. 13.20 Amu sementsmuziek. 13.55 „Paul Vlaanderen en het Jonathan Mysterie", hoorspel. 14.35 Piano-duc. 15.00 Voor de zieken. 16 00 „Tussen Vier en Vijf". 16.45 Voor da jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Gra- mofoonmuziek. 17.45 Regeringsuitzending: Mi. W, H. J. Elias: „De Javase Bank - Bank Indonesia". 18.00 Nieuws. 18 15 Sportproblemen. 18.25 Amusementsmuziek, 19.05 Gesproken biref uit Londen. 19.10 Jazzmuziek. 19.50 „Huisvesting en verzor ging van gerepatrieerden", vraaggesptek. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram.muziek. 20 20 Concertgebouworkest, koor en solisten. (Pl.m. 21.00 pl.m. 21.25 In de pauze: „Mijn kinderen en ik", hoorspel.) 22.10 Gram.muziek. 22.30 Voordracht. 22.40 Viool, orgel en piano. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24 00 NCRV. 7 00 Nieuws 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de vrouw. K.40 Gram.muziek. 10.00 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30—12.33 Land- en Tuin bouwmededelingen.) 12.55 „100 Jaar Kromstaf". 13.00 Nieuws en Katholiek reeuws. 13.20 Gram.muziek. 13.30 Cello en piano. 14.00 Metropole-Orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram.muziek. 15.30 Kamermuziek. 16 00 Bijbellezing, 16.30 Ait en piano. 16.50 Gram.muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram.muziek. 17.40 Voordracht. 18.00 Gram.muziek. 18.10 Idem. 18.35 „Op de stelling" 18.45 Gra- mofoonmuziek. 19.00 Nieuws en weer berichten. 19.10 „Levensvragen van aller lei aard en een pastoraal antwoord" 19.30 Gewijde muziek 20 00 Radinkrant. 20.20 Gevarieerd programma 21 45 „Vragen aan voorhijgangers" 22 15 Gram muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23 (in Nieuws en SOS- berichten. 23.15—24.00 Gramofoonmuziek, (religit NU HARRY S. het bewind ir in wat de Was van Buitenlandse post verlaten en j het Eisenhower-ka Dulles een veel i van een ander ka de moeizame taal einde had gebrat antwoordelijkhede gedurende de tw UET IS moeilijk d man door middel een woordportret tekenen. Hij is wat in de omgang met 1 tenstaanders. Zijn 1 is zeker niet die van wereldburger vol levE vrGUgdö» Foster Duj grootste vreugde is stil geluk, waarvan geniet, wanneer hij i zijn echtgenote. Ja; de vacanties doorbre in een eenvoudig hu op een eiland, dat eigendom is en waar de tijd doorbrengt t lezen, vissen, koken zwemmen. Foster Du wie hem tijdens U.N.-zittingen gadesl of een persoonlijk sprek met hem voei heeft het kunnen m ken is een man, wi geest wordt aangetri ken tot problemen. a mi WELLICHT HET m voor zijn, vaak wel terachtige benadering is het relaas, hoe hij, 1 den! de opdracht verwi het vredesverdrag met Men zal zich herinni ke wrijving tussen de rikaanse partijen omtr landse beleid en Europa dan wel liet Ve sleutel van het belei wen herhaaldelijk a weest tot felle partij- stingen. Wijlen senator denberg, een der redel digste leden die de gehad, waarschuwde i er toen voor de kruik water te houden. V voor. dat John Foster advocatenpraktijk in „State" zou worden g< als Republikein een li men voor de Republik van het Congres. Voor Truman was dl lijke beslissing. Foster tijdens de verkiezingei tegenstander der Den en met het vlijmseh nuchtere, doch welbe: menten de Democrati: deliik in moeiiijkhedei temin accepteerde Trt gratieloos Vande; Foster Dulles werd „a State Department. Zij; mer omschreven. Offic veel anders te doen c zijn. Tijdens ecu ver gade; toor van Dean Aches later, sprak een der h sen van het Jepartemi diaanse knoop van j voor men zich dagel Onverwachts stond 1 liep op Dean Acheson enige stemverheffing, zonder bijgedachten: probleem is, Dean t onarissen niet zoldoe deiükheid te geven zoc een geheel probl'-m den en tot oplossing 1 Deze büna vaderlijke v indruk op Ac'ieson. Na nodigde hij Dulles voo uit. F!ij vroeg hem de studie te nemen, aanb ken en daarna het pro kelen. Foster Dulles a HET IS INTEREST pen na te gaa: Dull es, toen ambas Dulles, achtereen- om zich het proble eigen te maken. E een studiereis naa: hij met Generaal de chef-staf Ge Bradley de principe een voormalig v': dat te lang door m

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 6