UNIEK WANDTAPIJT VIER JAAR IN DE WASMAND HUISMOEDERS BERNARD K00MEN WALM A Profiteert nog 4 dagen ARDOZO Aankomend Kantoorbediende CARDOZO's OPRUIMING HERENHUIS VRAAG BilAANBOD „Mij» man Siet het altijd direct" slagerijen Tricot Model-Costuums Enkhuizer gobelin-geheim onihuld Twee personen verantwoordelijk te Dader van inbraak Heerlen gepakt Britse mijnwerkers stellen ultimatum Groot-Schermer Plattelandsvrouwen bijeen KLOKKEMEYER Te koop aangeb.: Te koop gevraagd; A. UITERLINDEN C. VERHEUS profiteert van deze lage aanbiedingen 0 20 TEGEN ZEER LAGE PRIJS 10 en 207, KORTING op al onze nieuwe collecties Gedeelte van het gobelin, waarop een Allegorische voorstelling van de Barmhartigheid wordt gegeven Aan de raadsleden van Enkhuizen is een uitvoerig rapport toegezonden over de beruchte gobelinkwestie. Dit rapport, over welks inhoud aan de raadsleden voorlopige geheimhouding werd opgelegd, werd opgesteld door de op 10 Juli 1950 benoemde commissie ad hoe, waarin zitting hebben de raadsleden C. Groot (WD), D. W. Groot (AE), Jac. Sandstra (PvdA), G. J. Stavenuiter (KVP) en J. V. Keulen (CH). Deze commissie had tot taak een onderzoek te doen naar alles wat verband hield met de behandeling van de gobelins van de Weeskamer in het stadhuis. Zoals men zich mogelijk nog zal herinneren is dit unieke wand tapijt, waarvan er maar drie van gelijke waarde zijn in Nederland, door ondes kundige behandeling practisch tot ondergang gedoemd. In 1950 werden de restauratiekosten van dit in 1710 door de bekende tapijtwever Alexander Baert le Amsterdam vervaardigde doek, een van de belangrijkste specimen van de gobelinkunst uit het begin van de achttiende eeuw, geschat op 100.000.In de twee jaren, die inmiddels verstreken zijn, is er nog niets aan dit gobelin gedaan en hangt het voor oud vuil in de Weeskamer de Werkplaats te Haarlem, het rapport van een deskundige van OKW, alsook de inhoud van een ontvangbewijs, waar in aan bovengenoemde directrice de goede ontvangst van het gobelin wordt bericht. Er is ook aandacht besteed aan de wijze waarop het kostbare kleed, tijdens het verblijf te Enkhuizen, werd behandeld. Het luchten werd overbodig geacht, omdat de kluis vaak open stond. Op de laatste pagina van dit rapport komt de commissie ten slotte tot de conclusie, dat voor de gang van zaken verantwoordelijk moeten worden ge steld mej. dr G. T. van IJsselstein, directrice van de Werkplaats tot her stel van antiek textiel te Haarlem en de heer D. Ybema, directeur van Ge meentewerken te Enkhuizen. Vermoe delijk zal de inhoud van het rapport in de eerstvolgende raadszitting in comité- generaal worden besproken. In het bewuste rapport wordt heel het drama met de gobelins nog eens uitvoerig beschreven. Hoe het gobelin in oorlogstijd, verpakt in een wasmand, naar de Werkplaats tot herstel van antiek textiel te Haarlem werd gezon den en vanda.'j, via een zwerftocht langs diverse musea, in 1945 weer naar Enkhuizen kwam, alwaar dit kostbare bezit, nog steeds verpakt in de was mand, vier jaren lang in een muffe kluis werd opgeborgen. Daarna werd het op zeer provisorische wijze weder om opgehangen in de Weeskamer. In het daglicht Het was tijdens de raadszitting van 26 Mei 1950, dat dit drama openbaar kwam. Toen gaf de heer Chr. Roosen daal (PvdA) als zijn mening te ken nen, dat zij, die voor de gang van zaken verantwoordelijk dienden te worden gesteld, hun straf niet mochten ontlo pen. In de raadszitting van 10 Juli van dat jaar kwam de kwestie opnieuw en zeer uitvoerig ter sprake, doordat B. en W. met het voorstel kwam een com missie in te stellen met de hierboven omschreven taak. In het desbetreffende prae-advies meende het college van burgemeester en wethouders, dat door de openbaarheid aan de kwestie gege ven, daaraan niet zonder meer voorbij kon worden gegaan. B. en W. waren echter de overtuiging toegedaan, dat de dienst van gemeentewerken in deze geen blaam betrof. Naar aanleiding van deze verklaring zag de heer D. Vis (AR) in de bewuste zitting de nood zaak van een dergelijke commissie van onderzoek niet in, omdat B. en V'. ken nelijk reeds de zaak hadden onder zocht. „Anders zouden zij", aldus spr., „niet tot een dergelijke conclusie heb ben durven komen". De conclusie D raad kreeg in deze ziting haar commissie-ad hoc. die in twee volle jaren niets van zich liet horen, maar binnenskamer werd op zeer nauwge zette wijze aan het onderzoek gewerkt. Op de eerste pagina van het lijvige rapport wordt uitvoerig uiteengezet hoe de commissie te werk is gegaan. Ver volgens wordt de gang van zaken tijdens de behandeling van het gobelin uitvoerig beschreven, alsmede de daar bij behorende correspondentie met mej. dr G. T. van IJsselstein, directrice van Concerten in Naarden voor het eretonds oud-verpleegsters Eén der belangrijkste muzikale ma nifestaties die ten bate van het „ere- fonds voor oud-verpleegsters" zal wor den gehouden, zal de uitvoering wor den, welke de Handelvereniging zal geven in de Grote Kerk van Naarden op 6 en 7 Maart a.s. Alle kunstenaars en kunstenaressen wier medewerking voor deze uitvoe ringen werd gevraagd hebben hun steun volkomen belangeloos toegezegd. Dit zijn o.m. Dora van DoornLinde man, Aafje Heynis. Leo Larsen, David Hollestelle, Janny van Wering. Valen- tijn Schoonderbeek, het Radio-orkest, alsmede het koor der Handelvereni ging onder leiding van Jack P. Loorij. Uitgevoerd zullen om. worden twee kroningspsalmen van Handel: „The King shall rejoice" en „Let thy hand be strengthened" De Haagse politie is er gisteren in ge slaagd een 26-jarige man te arresteren, die Zondag heeft ingebroken in de kan. toren van het fonds voor socale instel lingen der Staatsmiinen en de gemeen telijke Volkscredietbank te Heerlen. Zoals bekend, werd deze man op he terdaad betrapt toen de scretaris van bovengenoemd fonds onverwachts een bezoek bracht aan zijn kantoor. De inbreker bond de secretaris vast op een stoel en reed weg in een auto, die voor de bewuste kantoren stond geparkeerd. Eén jaar voor gedroste huisknecht De Hsiagse arrondissementsrechtbank heeft gisteren de 30-jarige huisknecht G. C. N. wegens diefstal ten nadele van zijn werkgever veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van preventieve hechtenis. Bovendien zal N. 3000 ter beschikking van de be nadeelde moeten stellen. N. had in Januari 1948 in de flat van zijn werkgever horloges, gouden oor knoppen, een broche en een armband weggenomen. Hij was na deze diefstal naar de Rivièra gegaan en in dienst getreden bij een oud-gouverneur vsn Somaliland. Later was hij naar Neder land teruggekeerd en had zichzelf aan gegeven. Bovendien had hij zijn spaar geld ter beschikking gesteld om de schade te vergoeden. BROEK OP LANGENDIJK, 28 Jan. 7000 kg rode kool: I 7—8 en II 7—8,70; 9000 kg gele kool I 6,507,10; 4000 kg groene kool 13,3014,20; 60.000 kg Deen se witte kool 68,20; 1500 kg uien 27,70 —28,30, grove 26,10 en drielingen 32,60 35,10; 2000 kg peen: B 11,40—11,80 en C 9,10—9,30; 1500 kg witlof: IB 41—45 en II B 32—38. Hoger loon ot minder kolen Op een vergadering van de Britse mijnwerkersvakverenigingen is besloten de kolenraad een ultimatum te stellen: óf de 400.000 minst-betaalde mijnwer kers krijgen een loonsverhoging van zes shilling per week öf de mijnwerkers weigeren op Zaterdagen vrijwillig over werk te verrichten. De kolenraad heeft een loonsverhoging van vier shilling toegezegd. Het overwerk op Zaterdag levert twee-derden van de hoeveelheid kolen die naar Westeuropese landen uitge voerd wordt. Twaalfhonderd doden bij de onlusten in Casablanca Volgens Robert Barrat, secretaris van het Franse centrum van Katholieke intellectuelen, zijn bij de onlusten van de vorige maand in Casablanca 1.000 tot 1.200 Marokkanen gedood. Barrat eiste dat een officieel onderzoek zou worden ingesteld. Vier leden van de Mau Mau neergeschoten Blanke politiemannen, die een onder zoek instelden naar de moord op het Britse landbouwersgezin in Kenya, hebben in de nacht van Maandag op Dinsdag in de omgeving van Kinangop vier Kikoejoes gedood, die, naar men vermoedt, een bijeenkomst van de Mau Mau bijwoonden. De inheemsen poogden zich te ver zetten tegen hun arrestatie. Chinese nationalisten in Oostbirmese staat Sao Man Hpa, de heerser van Mongh- soe, een der Birmese Sjan-Staten, is door Chinese nationalisten uit zijn hoofdstad verdreven. Sao Man Hpa is met zijn gezin naar de buurstaat Hsi- paw gevlucht. De Chinese nationalisten die zijn staat bezetten, behoren tot de overblijfselen van het leger van Tsjiang Kai Sjek. „Rode Olga" gearresteerd In de omgeving van Lüneberg is onlengs een communistische agente, de 33-jarige Olga Larissa, bijgenaamd ,iRode Olga", gearresteerd. Zij gaf gis ter toe in opdracht en op aanwijzingen vor de Russische geheime dienst ge tracht te hebben een spionnagedienst in West-Duitsland te organiseren. „Rode Olga" is met de Russische troe pen naar Duitsland gekomen. Soekarno's gevolg verdreef plunderende bende Toen het reisgezelschap van president Soekarno, die thans een bezoek brengt aan het Zuidelijk deel van Borneo, het plaatsje Tembaragan, nabij Kendangan, passeerde, rookten daar nog de puinho pen van zes woningen, die kort tevo ren door een bende in brand waren ge stoken. De bende was betrapt door een vooruit rijdende groep van het gezel schap, die de aanvallers met behulp van automatische vuurwapenen ver dreef. De bewoners der verbrande huizen waren afwezig, daar zij de president en zijn gevolg wilden zien. Bij het inci dent werden enkele militairen gewond. De aanvallers behoren waarschijnlijk tot een 300 man tellende bende, die de laatste tijd door de autoriteiten wordt achtei'volgd. Gisteravond kwam in café P. Lake- man de „Bond van Plattelands vrouwen", afdeling Grootschermer, bij een. Mevr. DriessenBakker heette op deze eerste bijeenkomst in 1953 allen hartelijk welkom en memoreerde dat in het afgelopen jaar een behoorlijk programma was afgewerkt. Er zijn negen bijeenkomsten geweest, die stuk voor stuk goed bij de leden in de smaak zijn gevallen. De voorzitster vroeg vervolgens de acties „oud-paipier inzameling" daad werkelijk te steunen, en vestigde voorts de belangstelling der leden op het damesturnen. Het financieel verslag maakte melding van een klein batig saldo. Hierna gaf mej. Geerlings een relaas van haar halfjaarlijks verblijf in Amerika. Vervolgens werd het jaarlijks uit stapje besproken. Enkele aanvragen wareti verstuurd, om toestemming te verkrijgen tot het bezichtigen van een oceaanstomer, doch helaas zonder resultaat. Misschien dat nu de glasblazerijen in Leerdam zullen worden bezichtigd. De aftredende mevrouw K. Schot Korver werd bij acclamatie herkozen. Het secretariaat werd door mevrouw Klunder-de Jong van mevrouw Klok- Hamstra overgenomen, die voor haar met toewijding verrichte werkzaamhe den een hartelijk dankwoord en als blijk van waardering een Bondsspeldje in ontvangst mocht nemen. Ook mevr. SchotKorver trad af. TE HUUR met centrale verwarming. Op eerste stand. Huui f 86.60 per maand. Uitsluitend voor inwoners van Alkmaar. Brieven no A 131, bur. van dit blad. 200 gram „Lange vingers" slechts 61 cent. 2 flinke stukken toiletzeep van „Het Klaver blad", slechts 32 cent. 1 pot heerlijke perzikenjam, slechts 53 cent. 2 pakjes kippensoep 98 cent met mooie ballon gratis. Vers gebrande pinda's, 250 gram 55 cent 150 gram winterdrups 25 cent. 100 gram studentenhaver 38 cent. IETS BIJZONDERS: 100 gram heerlijke truffels -44 cent. Verdronkenoord tot 15 woorden f 1.— •Ik woord meer 5 een' Twintig kisten 50 x 50 x 30 cm, houtdikte 1.8 cm, een keer gebruikt. P.O.A. N.V., Payglop 9, Alkmaar. Groot kinderledikant met bedje, kussen en dekentjes; f ietszitje aan stuur, wollen damesrok en babygoed; alles z.g.a.n. Kracht, Krelagestr. 2. Mooi beklede wieg en wit wollen kinderstelletje lft vier maanden. P. L. Takstraat 1. Een petroleumkachel. Stuartstraat 71. Z. g. a. n. radiotoestel. Oudorperdijkje 40. Eiken haardfauteuil m. kus sens f 6,en een eiken thee meubel f 6,Nieuwpoorts- laan 175. Zwarte emaille kachel met nikkel, Etna, pas 4 maanden gestookt, overcompleet, prijs f 47,50. Nic. Beetskade 20. Divan met kleed f 10,—. - Aanvragen alleen 's morgens. Wilhelminalaan 24. Zwart geëmailleerd fornuis. Eikelenbergstraat 43. Militaire schoenen in alle maten. Ridderstraat 1, naast V. en D. Inboedel, koffer-gramofoon, naaimachine, oude borden, koperwerken enz. Dekker, Spoorstraat 5, Alkmaar. Een in prima staat zijnd kin derwandelwagentje. Br. met opgave van prijs onder nr A 130, Bur. van dit blad. Door particulier: kruis- snarige piano, billijk. Br. met merk en prijs onder nr A 133, Bureau van dit blad. jpP^ Xlijkt U maar eenseen beetje PELI wrijfwas op een doekeven wrijven en Uw parket, linoleum of meubelen glanzen weer als spiegels. Dat doet PELI zonder moeite; de beste, maar ook de zuinigste wrijfwas! Peli wrijfwas met Vlidosol alléén in de bekende gele verpakking. Grote bus: 110 cl, geel en bruin Grote doos: 55 ct, geel, bruin, rood en wit Mijn hoge leeftijd heeft mij genood zaakt de zaak in UURWERKEN etc. welke ik heb gedreven aan het adres SCHOUTENSTR. 34 te ALKMAAR, met ingang van 29 Januari 1953, over te dragen. Ik prijs mij gelukkig een in alle opzichten geschikte op volger te hebben gevonden in de Heer Voor het vertrouwen dat mij zeer velen gedurende mijn ruim veertig jarige werkzaamheden hebben ge schonken, dajrk ik hierbij hartelijk. C. VERHEUS Nieuwpoortslaan 8. De zaak in UURWERKEN, annex REPARATIE-INRICHTING, welke de Heer gedurende vele jaren heeft gedreven aan het adres SCHOUTENSTRAAT 34 te ALKMAAR, zal door mij wor den voortgezet met ingang van 29 Jan. 1953. Ik hoop dat het vertrouwen hetwelk zovelen de Heer Verheus hebben geschonken, in gelijke mate aan mij ten deel zal vallen, opdat ik mij dit waardig zal kunnen tonen. A. UITERLINDEN Thans kan men lekker eten en niet duur. Gebruikt nu dierlijk gesmolten vet, het is veel voor deliger dan margarine. Wist U dat margarine altijd nog 15 pet. water bevat en gesmolten vet niets. Prima gesmolten reuzel t\ m per l/2 kg. 0.78 Prima gesmolten rundvet per y2 kg. 0.80 heerljjk licht gezouten kinnebak, zonder been ter vervanging van veel duurder pekelspek voor zuurkool en erwtensoep. Gerookte kinnebak zonder been, iets aparts voor de grauwe erwten, sperciebonen en snijbonen om een stukje er in mede te koken a per 100 gr. ALKMAAR LAAT 144 HOUTT1L 54 DEN HELDER, KEIZERSTRAAT 93 brengen wij enige in de verkoop maten 38, 40, 42 en 44 LANGES I RAAT 112 WOENSDAG, DONDERDAG, VRIJDAG EN ZATERDAG zijn de laatste dagen van clic ook aait Uuió bezoekt ALKMAAR BENNINGBrtuEK HUUKN Telef. 5225 Telef. 212 Breed 44 Ridderstraat Telf. 4339 hoek Oudegracht (m. of v.), leeftijd tot 18 jaar. Brieven met uitvoerige gegevens over opleiding en tegenwoordige werkkring oader No A 1 32, Bureau van dit blad. Abonneert u op dit blad

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 8