In Alkmaar werd niet NOG drie dagen Mons collet HANDE „Bloerr he> r HERMS Maar de schutterij bezette hef station een maand lang Veilig verkeer AGENDA Dokter R. Schroder op 83-jarige leeftijd overleden Het manifest aan de arbeiders Beethoven als mens en kunstenaar De wereldreis van Jimmy Brown Ji m p» OPRUIMING HET KLEDINGHUIS VELE VOORBEREIDINGEN enen Discussie tussen SPOORMENSEN UIT 1903 VERTELLEN Sigarenmakers legden het werk spontaan neer Meer dan 40 jaren zegenrijke arbeid in onze gemeente Veler vriend en vertrouwensman Straatmuzikanten leverden hem melodieën Lezing voor het Nut r 2 Dagen Handwe ADVERTE1 Overtrei Geleerden w niet e JLL DONDERDAG 29 JANUARI 1953 J)E spoorweg- en -havenstaking van eind Januari 1903, die snel in het voordeel van de ar beiders was beslist toen op een sein van de Nederlandse vereni ging van tram- en spoorwegper soneel op 30 Januari practisch geen trein in Nederland meer reed concentreerde zich hoofd zakelijk op Amsterdam en een aantal centrale punten, In Alk maar had men er niet veel weet van, maar anders werd het een paar maanden later toen uit pro- test_ tegen de dwangwetten van minister Kuyper een algemene werkstaking werd afgekondigd. G. J. J. KAPTEIN trein 100 bleef weg Op de morgen van de vijfde April 1903 werd controleur G, J, J, Kaptein gewaar, dat de waar schuwing, die een Amsterdamse machinist hem de vorige avond had toegeroepen toch niet louter bluf was geweest, „De hele boel wordt morgen neergegooid", had de man van de machine af geroe pen, maar de heer Kaptein ge loofde niet dat het zo'n vaart zou lopen. Hij was er ook die morgen nog niet van overtuigd en het pamflet, dat iemand hem voor het station in de hand from melde stopte hij ongelezen in zijn jaszak. Bij de loketten bemerkte hij al iets vreemds. Het perso neel stond er op een kluitje te praten en lachte spottend toen hij argeloos opmerkte, dat hij trein 109 uit Den Helder nog niet had horen afslaan, „Maar man, weet je het dan niet?" vroegen zijn collega's vol verbazing, „Er komt vandaag helemaal geen trein meer. Iedereen staakt". Toen haalde de heer Kaptein het verkreukelde pamflet uit zijn zak en las de oproep van het Comité van Verweer, Hij is er niet op ingegaan en met hem geen enkele van het Alkmaarse personeel van d® HJJ.S.M. Maar voor 27 sigarenmakers in Alk maar had de actie bittere gevol gen, LIET was op het station Alkmaar rus- tig en het bleef rustig, al werden de gebouwen en de emplacementen onmid dellijk door de schutterij bezet en kwam er geen kip in of uit zonder legitimatie bewijs. Werk was er practisch niet. Er reed slechts een enkele trein en dus was er voor de spoormensen gelegen heid genoeg de situatie te bespreken en hun houding te bepalen. Het bleek, dat de spoorwegstaking in Alkmaar weinig steun zou onder vinden en de enkeling, die in zijn hart met de actie sympathi seerde zag door de geringe aanhang, waarop hij kon rekenen van een open lijke demonstratie af. De heer Kaptein, Ik weet niet in hoeverre of 't Verkeersprobleem bij Truitje Is on gelost, of dat men riog Vaart in het oude schuitje. Maar wat een elk beamen moet: De straatverlichting die is goed, Zodat bijkans een blinde De weg er nog kan vinden. Maar kom nu eens op het Scharloo Bij avond, mist en regen, Dan komt de dood je onverwacht Van vier- vijf kanten tegen. Je hebt geen negen meter zicht, Dank zij het miserabel licht. Al rijdt'men ook bedaarlijk, Het 'blijft levensgevaarlijk. Wel heeft men op de Geesterweg Vier neonlampen branden, Maar op het kruispunt schijnt goed licht In één woord contrabande. Een fletse lamp hangt bovenaan En op het hoekje van de laan Kan men. bij heel goed staren. Een gaspit nog ontwaren. Een vluchtheuvel voor voetgangers Is ook niet te bekennen. Daar ziet men, schichtig als een haas. De mensen over rennen! Voor oude mensen bovenal Is dit één levensgrote val, Want 't zijn niet altijd heren Die op dit punt passeren. Waarom op dit gevaarlijk punt, Waar uit schier elke richting Het snelverkeer komt aangeraasd Geen natriumverlichtivg? Dit armetierig lichtgedoe Wordt men tenslotte toch eens moe. 't Gevaar blijven negeren Kost duurder, mijne heren! JABSON. 1 nu 84 jaar en rustig van zijn pensioen genietend in de Stuartstraat 102, weet zich nog te herinneren, dat een van de leden der schutterij, een ambtenaar van de secretarie die bekend stond om zijn sociaal-democratische ideeën, wel wacht- jes moest kloppen bij het station en de Bergeroverweg, maar uit veiligheids overwegingen van zijn commandant geen geweer kreeg. Geweer op de schouder WAARSCHIJNLIJK was het de heer J. F. Arrachat, die in zijn plaats met het wapen mocht patrouilleren. De heer Arrachat, voorheen zetkastelein in de oude Unie was nog maar een paar da gen bij de HIJSM in de vrachtgoederen loods werkzaam toen de staking uit brak. Hij was 's morgens om 8 uur druk aan het werk toen burgemeester Rip- ling hem met een aantal politieagenten uit de loods haalde en hem een geweer overhandigde met de opdracht het hek te bewaken. „Je bent jarenlang op de kadettenschool geweest, dus je weet wel hoe je met zo'n ding moet omgaan", was het bescheid. En daar stond Arrachat als spoor-militair. Het duurde niet lang want 's middags kwam men van de schutterij het geweer al ophalen. „Je kunt het ook wel zonder", zei sergeant Haytema en de plotseling ontwapende spoorman had toen niet anders te doen dan de sleutel van het hek om te draaien en er op toe te zien, dat nie mand zonder legitimatiebewijs passeer de. De schutterij nam later de gehele bewaking over en eerst op 1 Mei werd de bezetting opgeheven. De heer Arra chat, St. Josephstraat 8, is thans 79 jaar. Hij heeft zijn verdere leven bij de spoorwegen gediend en werd in 1934 ge- pensionneerd. 53 man ontslagen JVEZELFDE rust als in Alkmaar heers te in Noord-Holland boven het IJ vrijwel overal, met uitzondering van Zaandam. Daar staakten 13 man van het stationspersoneel in Krommenie vier en in Enkhuizen twee. Van het wegperso- neel kregen 21 man ontslag wegens het deelnemen aan de staking en van het locomotiefpersoneel twee machinisten, vijf leerling-machinisten, zes poetsers en kolendragers. Het waren 53 mail van de 1000, die in Noord-Holland bij de HIJSM in dienst waren. Mocht de staking bij het spoorweg personeel in Alkmaar niet zijn ingesla gen, bij de sigarenmakers ging het heel wat rumoeriger toe. Zij verklaarden zich unaniem solidair met de werksta king. bleven nog een dag om de reeds ingevochte tabak te verwerken en leg den toen het bijltje er bij neer. Niet voor zo heel lang overigens. Toen twee dagen later de dwangwetten met 81 te gen 14 stemmen in de Tweede Kamer waren aangenomen en een verdere sta king weinig zin had meldden de arbei ders zich weer bij hun patroons. Bij de heren Prins en Olij werden zij terstond in dienst genomen, bij de firma's Hel ling en Hofmeester een week later, om- J. F. ARRACHAT gewapend spoorman dat men daar meende, dat het personeel voor straf maar eens een weekje zon der loon moest rondlopen. De vrede was echter spoedig hersteld maar niet bij de andere patroons. Deze stelden hun arbeiders de eis, dat zij wel terug konden komen mits zij voor het lid maatschap van de vakbond bedankten en dat recht wilden de arbeiders zich niet laten ontnemen. Bittere strijd LIET werd een bittere strijd. De ene protestvergadering volgde op de an dere en de Harmonie was meermalen het toneel van heftige, bewogen rede voeringen. Bij de fabrieken werd ge post en de toestand spitste zich toe toen de patroons weigerden met de Alkmaar- se Bestuurdersbond te confereren. De niet stakende sigarenmakers wer den op straat lastig gevallen en het ge beurde meermalen, dat één van hen zijn toevlucht moest zoeken in het politie bureau als de menigte het hem te las tig maakte. Een patroon kwam in de Boterstraat zo in het nauw, dat de po litie hem door het uitvoeren van een charge moest ontzetten. Ook in de Lan- gestraat was het rumoerig. Daar werd een jongeman, Z., door de politie bij een relletje gearresteerd, waarover hij zich zo opwond, dat hij de agent met een fles tegen het hoofd sloeg. Protestmeeting fVP 4 Mei werd in de Harmonie door de Bestuurdersbond opnieuw een pro testmeeting gehouden, die onder leiding stond van M. Uitenbosch. Op deze bij eenkomst sprak ook het Zaandamse so cialistische raadslid Mendels. Alle pro testen ten spijt bleven de 27 sigaren makers zonder werk. Zij waren ge dwongen een andere werkkring te zoe ken of elders in de sigarenbranche aan de slag te komen. Voor hen had de sta king een bittere nasleep. Zij hielden echter ondanks hun financiële nood zich trouw aan hun principes. Een vleugje hoop was er toen de Sigarenpatroons bekend maakten, dat zij hun eis om geen. bondsleden meer te werk te stel len lieten vallen, maar toeir de 27 ont slagenen zich aanmelden werd hen op nieuw de deur gewezen'. DONDERDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Achter kloostermuren (18 jaar); Cinema Ame- ricain, 8 uur: Dreigroschenoper (18 jr); Victoria Theater, 8 uur: Humoresque (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Encore (14 jaar). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Dona teursconcert St. Caecilia. Gulden Vlies, 8 uur: Ouderavond St. Adelbertusschool. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Geen verlof, geen verloving (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Levend ingemetseld (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur Revue- girl vermoord (18 jaar); Victoria Thea ter, 8 uur: De schrik van de tweede compagnie (alle leeftijden). Oud-Katholieke kerk. Emmastraat 9. 8 uur: Pastoor M. A. Zwart over „Het Hiernamaals". Hotel Victory, 8 uur: Centrum voor Vrij Geestesleven: dr F. W. Zeylmans over: „Europa tussen Oost en West". Wapen van Heemskerk, 8 uur: Dona teursconcert St. Caecilia. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Film avond fa. P. C. Klaver. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Bui tengewone ledenvergadering VVV. DIENST APOTHEKEN De avond- en nachtdienst der apo theken wordt deze week waargeno men door apotheek Hartong van Ark, Langestraat 1. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 15.51 Vrijdag 16.28 4.04 4.38 TE CAMPERDUIN Hoog Donderdag 15.56 4.09 Vrijdag 16.33 4.43 Laag 9.56 22.09 10.33 22.43 Burgerlijke stand Géboren Cornells A., z. van M. v. Loon en T. Wagenaar. Overleden Gerrit van Tiel jaar, gehuwd met K. Bierens. 74 WARMENHUIZEN, 29 Jan. 30.300 kg rode kool 7—11,60; 1600 kg gel kool 6,50 8,30; 2800 kg Deense witte kool 7,40 8; 700 kg uien 28,30 en grove 25,50; 700 kg peen C 8,60. Gistermorgen is in zijn woning aan de Rijksstraatweg te Heiloo op 83-jarlge leeftijd de bekende Alkmaarse huisarts dokter R. G. C. Schroder overleden. Voornamelijk in Alkmaar zal men daarvan met grote deelneming kennis nemen, omdat dokter Schroder hier ongeveer veertig jaren practisch werk zaam was en in die jaren niet alleen de medicus, maar ook de vertrouwde vriend en raadgever in tal van gezinnen is geweest. Het merkwaardige was, dat hy vaak alleen al beterschap bracht door met zyn patiënten te praten en hen moed en vertrouwen in de toekomst in te spreken. Dokter Schroder had een opmerkelyk geheugen. Hy wist na jaren nog precies wat diverse patiënten ge mankeerd hadden en hoe hun ziektebeeld was verlopen. Dokter Schroder was een arts van de oude stempel, die in moeilijke huiselij ke omstandigheden werd geraadpleegd en ontelbaren raad en daad hulp heeft geboden. In behoeftige gezinnen was hij vaak een redder in de nood. Een van zijn grootste verdiensten is geweest, dat hij de stoot heeft gegeven tot de oprichting van het ziekenfonds hier ter stede, destijds het eerste maat schappij ziekenfonds in ons land. De heer Schroder vormde met wijlen dr van Dam en de apotheker de heer B. H. J. Schouten het eerste Dagelijks Bestuur, waarin hij een grote stuw kracht heeft getoond. Als dank voor al les wat hij voor het algemeen zieken fonds heeft gedaan werd hem in 1935 zijn geschilderd portret aangeboden waarvan wij in dit artikel een reproduc tie plaatsen. Een omvangrijke werkkring Dokter R. G. C. Schroder werd in 1869 te Egmond aan Zee geboren, waar zijn vader geneesheer was. Toen deze zich in 1875 in West Graftdijk vestigde door liep hij daar de school en hij heeft aan zijn jongensjaren in die gemeente altijd een prettige herinnering behouden. ïn 1887 deed hij met goed gevolg examen voor apothekers-assistent en in 1890 stu deerde hij te Groningen waar hij in 1897 het artsdiploma verwierf. Hij ves tigde zich daarna in Alkmaar, oorspron kelijk in de Schoutenstraat en later in het grote grijze dokterhuis op de Oude IN APRIL 1903, toen uit pro test tegen de dwangwetten (de zogenaamde worgwetten van Kuyper) een algemene werkstaking werd uitgeroepen, werd onder de Alkmaarse arbeiders het volgende manifest verspreid door het Co mité van Verweer: „Aan de Alkmaarsche arbeiders. Tot het einde toe heeft de arbei dersklasse het slavenjuk getorscht. Thans wil onze Christelijke regee ring de organisatie, de eenige kracht, die wij bezitten, geheel ver trappen. Om dit te voorkomen is de staking voor de arbeiders in het transport te water en te land ge proclameerd en is die staking thans door het gehele land een voldon gen feit. Hierbij kan het echter niet blij ven; dit is niet genoeg. Alle arbei ders, onverschillig in welk bedrijf, moeten zich solidair verklaren en den arbeid neerleggen. Daarom is vanaf heden door het Landelijk Comité van Verweer de algemeene werkstaking voor alle arbeiders in den lande afgekondigd. Arbeiders, thans aan U de daad te toonen, dat ge meeleeft in den ernstigen tijd dien wij doorleven; aan U het te toonen dat gij geen klaplopers zijt die wel willen pro- fiteeren van de voordeelen, maar niet willen medewerken om die te veroveren. Toont door als één man den arbeid neer te leggen, dat gij Uwe plicht verstaat, dat gij moede zijt het juk, dat het kapitalisme U op den schouder drukt, langer te dul den. Weest solidair met Uw strijden de makkers. Houdt Uw hoofd koel en toont door kalme betooging den ernst der tijden te beseffen. Bo venal, gebruikt geen bedwelmende dranken, want dit bezoedelt Uw heilig streven. Mannen, laat Alkmaar niet ach terblijven, bedenkt, dat de strijd, dien wij voeren niet tegen het pa tronaat is gericht maar tegen de Regeering ,die Uwe kracht wil ver nietigen. Vrouwen, steunt Uwe mannen, gij en Uwe kinderen zullen de vruchten plukken van den strijd, die thans gevoerd wordt. Bemoe digt Uwe mannen en toont, dat de geest, die, toen van Alkmaar de Victorie uitging, de vrouwen he- zielde, ook thans nog in U woont!' f ISTERAVOND hield in de kleine zaal van de „Harmonie" onder auspiciën van de Maatschappij tot Nut voor het Algemeen, Casper Höweler een voor dracht over „Beethoven als mens en ais Kunstenaar", een causerie, die met muziekfragmenten en lichtbeelden werd toegelicht. De heer Höweler wees er op, dat Beethoven van nature een extravert, naar huiten gericht mens was, maar dat hij, naarmate hij ouder werd meer tot „inkeer" kwam. Een eigen schap, die ook in zijn muziek tot uitdrukking is gekomen. Als mens was Beet hoven zeer labiel. Hij kon het ene ogenblik om de geringste aanleiding grof uitvallen, en een dag later tegenover de beledigde persoon de amicaalste jovia liteit aan de dag leggen. kWeld Werd. heeft zich. 'ondanks deze omstandigheden, tot een geniale per soonlijkheid ontplooid, die in de mu ziekgeschiedenis nauwelijks zijn weer ga heeft gekend. Zo schreef hij eens, naar aanleiding van een onbelangrijk incident, aan de beroemde componist Von Hummel een brief, waarin letterlijk stond: „Komt U maar bij mij. U bent een valse hond en valse honden zijn voor de vilder". De volgende dag ontving Von Hummel een brief van hem. waarin Beethoven schreef: „Je bent een beste vent, kom bij me. Alles vergeven en vergeten". „Een andere karaktereigenschap van de grote componist", aldus de heer Hö weler. „was. dat hij in een normaal zakelijk onderhoud plotseling in een hoog verheven stemming kon geraken, die in het kader van het gesprek totaal geen plaats had". Zijn muziek kenmerkt zich door het tegen elkaar inspelen van twee melo dieën tot een harmonisch geheel. Het was een hobby van Beethoven om vaak in boerenherbergen te zitten en te luis teren naar het stumperige gefiedel van rondtrekkende muzikanten. Onbehol pen wijsjes, die hij in zijn symphonieën en sonaten overbracht, aanvulde, en sty- leerde. Veel mensen, die in de concert zaal met een ernstig gezicht naar Beet- hovens muziek zitten te luisteren be seffen vaak niet. dat er voortdurend een milde en soms een spottende humor in de _muziek van de meester door klinkt. 'Ook de manier waarop hij zijn partituren schreef was karakteristiek voor zijn persoon. Was Mozart de man, die onder het biljarten zijn melodieën vond en deze op de laatste avond vóór de uitvoering onder het drinken van glazen punch en het voorlezen van sprookjes schreef, Beethoven daarentegen was de man, die de melodie in grove vorm op het mu- ziekpapier „smeet" en onder verschrik kelijk geknoei met pen en inkt de com positie bijschaafde. En wee de arme copyist, die niet uit zijn geniale ge krabbel wijs kon worden. Hij was een hondsvot, een ezelskop, en dergelijk moois meer. Beethoven, die door een steeds erger wordende doofheid en door de voogdijschap over zijn neef Carl ge- 15 Junmy's angst dat de douanebe ambten het hem wel wat lastig zouden maken met al die bagage, werd niet bewaarheid. Toen zij bemerkten met wie zij te doen hadden en wat het doel van de reis was, waren zij de vriende lijkheid zelve. „Ja, we zullen meneer Jimmy Brown niet kennen", zei de chef met een brede glijnlach. „Vooruit jongens. leg de heren geen stroobreed in de weg. Trouwens, als zij wat smok kelen, lezen wij het zelf over een paar dagen in de krant en dan zijn ze nóg zuur. want we weten ze dan best te vinden". Alle douaniers begonnen uit bundig om dit grapje van hun baas te 'lachen. Toen Jimmy en Piet Potlood wegreden, fluisterde een der lagere be ambten dat ze reusachtig geboft hadden. „U staat wèl in een goed blaadje bij Paul Prik", zei hij, „want hij is anders nooit tevreden voordat wij zeven pak jes sigaretten en acht pond koffie er gens uit te voorschijn hebben getoverd en de heren tot op hun hemd hebben uitgekleed." Jimmy en Piet keken elkaar eens veelbetekenend aan. „De reis be gint in elk geval voorspoedig, Jimmy", zei Piet Potlood. „En gen goed begin is het halv% werk". Jimmy knikte. „Ove rigens Piet." antwoordde hij, „word ik liever nü op een portie tegenslag ge- tracteerd dan ergens in het oerwoud van Afrika". En dat moest Piet Potlood beamen. Gracht waarin thans dokter Koppejan de praktijk uitoefent. Hij was hier niet alleen huisarts, maar tevens tot 1934 stadsarts, spoorartj en geneesheer in het Huis van Bewa ring. Hfj was vele malen voorzitter van de Kring Alkmaar en Omstreken van de Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, van wel ke organisatie hij ook lid van het hoofdbestuur is geweest. Tal van jaren was dokter Schroder voorzitter van de afdeling Alkmaar van het Roode Kruis van het College van Regenten van het weeshuis hij maakte deel uit van het College van Diakenen der Ned, Kerk. Een zeer geziene figuur Dat hij in Alkmaar een zeer geziene figuur was in wel gebleken bij zijn 35- jarige ambtherdenking in 1932, toen tal van patiënten, oud-patiënten en vrien den op de receptie verschenen en hem de 5e druk van de Winkler Prins-ency- clopaedie werd aangeboden. Men had dit 35-jarig jubileum willen vieren om dat men de dag van heden zekerder achtte dan de dag van morgen en het niet aandurfde tot een veertigjarig ju bileum te wachten niet wetende, dat een lang en gelukkig leven hem nog beschoren zou zijn. I' Enquête voor een R.K. Ambachtsschool In R.K. kringen in de Langedijk en omgeving wordt een enquête gehouden om na te gaan hoeveel leerlingen in aanmerking zouden kunnen komen voor het bezoeken van een nieuw te stichten R.K. Ambachtsschool in Alk maar. Dit werd medegedeeld in een ledenvergadering van de R.K. Land en Tuinbouwbond te Langedijk. (Advertentie. Ing. Med.) kunt U profiteren van onze Benut deze kans! Als extra reclame bieden wij U de bekende Blauw groene Trench coat jas voor f 37.SO Holdijkstraat 8 Alkmaar In 1936 is dokter Schroder naar Hei loo gegaan waar hij nog als vertrou wensarts werkzaam was en waar ter ge legenheid van zijn 50-iarige amhtsher- denking de regering zijn grote verdien ste erkende door hem te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Bij die gelegenheid is hij opnieuw door vrienden en patiënten gehuldigd en werd hij benoemd tot erelid van de afd. Alkmaar en Omstreken van de Maat schappij tot bevordering der Genees kunst. Een periode van rustloze werkzaamheid Het is niet vele doktoren gegeven op een periode van 55 jaar als huisarts en vertrouwensarts terug te zien. Oudere Alkmaarders zullen zich nog goed her inneren hoe de dokter van de morgen tot de avond op zijn motorfiets van pa tiënt naar patiënt reed, overal als me dicus en vertrouwensman lichamelijke en geestelijke hulp brengend. Geen moeite was hem ooit te veel en na een zware dagtaak was hij ook 's nachts vaak in actie. Zijn sterk gestel kon vele vermoei enissen doorstaan, maar od oudere leef tijd werd hij kwetsbaarder en voorna melijk in de periode waarin diverse artsen in de bezettingstijd gearresteerd zijn heeft hij in het kamp te Amers foort een behandeling ondergaan welke zijn gezondheid in ernstige mate ge schaad heeft. Vele rustige jaren ziin in Heiloo daarop gevolgd waarbij de symptomen van een ernstige ziekte hem dwongen zo rustig mogelijk te leven. Na enkele weken bedlegerig te zijn ge weest, is hij thans aan verval van krachten overleden- Zeer velen in Alk maar en omgeving zullen deze strijdba re figuur als mens en als medicus dank baar blijven gedenken. De teraardebestelling zal Zaterdag 31 Januari om 2 uur des namiddags plaats vinden op de begraafplaats te West Graftdijk. Volgend jaar zal het 700-jarig bestaan van Alkmaar als stud war den gevierd en verleden week is daartoe officieel een Stichting gevormd, die zich straks in diver se commissies zal split sen om de nu nog sche matisch opgestelde plan nen nader uit te werken. Dat is de gebruikelijke gang v*n zaken en er zou allerminst aanlei ding zijn hierop in dit verband terug te komen als het niet dit speciale stadsfeest gold, dat een volle week zal duren en waarvoor bergen werk verzet zullen moeten worden. Wie bekend is met de voorbereidingen van een 8 Octoberfeest, dat slechts één dag duurt en wie beseft, dat het Braderie-comité voor een driedaags - commercieel - feest nu al aan het werk is getogen, slaat de schrik om het hart bij de gedachte, d>t de her denking Alkmaar 700 jaar stad nog maar ruim een jaar van ons is ver wijderd. We mogen ver onderstellen, dat de le den van het Stichtings bestuur weten hoe zij een dergelijk groots opgezet feest moeten organise ren, maar dat neemt bij ons de twijfel over de financiële kant van de zaak niet weg. Er zal, wil men het feest doen slagen, veel geld op ta fel moeten komen en om dit te verwezenlijken is de tijd wel zeer krap toegemeten. Wil men de herdenking algemeen doen zijn, de burgerij in schakelen en dus als te- genprestsitie ook iets van die burgerij verlangen dan is dat ene jaar waar lijk geen luxe. Het is niet zo eenvou dig meer de weg na-ar de portemonnaie te vinden. Dat is ook de reden waarom wij het betreu ren. dat er in voorgaan de jaren niet meer aan dacht is geschonken aan de buurtverenigingen. De meesten zijn zo lang zamerhand ter ziele ge gaan en wil men van het verzoek om de stud, de straten en de huizen te versieren enig resultaat verwachten dan zal de burgerij zich vrij plotse ling voor offers gesteld zien, die alle goede be doelingen ten spijt wel eens op financiële on macht zouden kunnen stoten. Was men eerder met deze voorstellen ge komen dan had men in diverse buurten een fonds kunnen vormen, waaruit het versierings materiaal in 1954 zou kunnen worden betaald. Het is ons bekend, dat er jaren geleden stemmen in deze richting zijn opge gaan, zonder dat hieraan gehoor werd gegeven. D-t kan ons slechts spij ten. Het Stichtingsbestuur zal zijn taak hierdoor aanmerkelijk verzwaard zien en daarom kunnen wij slechts met klem verzoeken vooral spoed te betrachten met de uit werking vnn de plannen. Iedere'maand uitstel kun nu nadeel betekenen. Het is te hopen, dat het voorlopig rapport, dat aan B. en W. ter goed keuring moet warden overgelegd snel giereed zal zijn. zodat de commissies zo gauw mogelijk kun nen worden gevormd. KERK houdt haar beker w.o. tafelkleden, lopers en wat v aangeboden op I 81 Janua: SPOTPRIJZEN! Zwaardemakei vraagt voor provinc vooral ontwik (waarvoor sell ervaring wore staat in ruiir ders op hun dienen. Behoudens dei behoorlijke alj mercieel Inzie en uitbreiden kring, waarbi; men van veel Leeftijd ongev Eigenhandig gebreide inlic foto aan de t de Vennootsci Grote N.V, BOEK- Voordarr VOOR DE Meervoudig gistermiddag een zi besluit 1941. De Rottr „Flora Blanca", een bi het kwekersrecht verle tegen de zaadkweker had gebracht van een Rotterdamse kweker r kwam. De firma Zwa zaad van de „Flora attent gemaakt en voi de reuzenbloemkoolsof had hierop geantwooi firma Zwaan had or verkregen en dat hij Zwaan tot een regelii T^E zaak heeft reeds voor de politierecht werd toen, wegens h karakter, naar de ec kamer van de rech: Het debat, dat tussei mr dr C. Berkhouwer deskundige op het g< bouwgewassen, werd j soms in een flitsende werd goeddeels bepaal wanneer er gesproken een soort, die zich i doende mate onders andere soort, dat van of nieuw ras gesprok Op dit punt bleken pi zeer van elkander te Bloemkool is nameli bestuivend en zich voortplantend gewas, den een „wetenschap] neerd ras, zeer vele lijk zijn. Dit bleek v; ringen van zes getu bloemkoolspecialisten die bij de onderhavig na de teelt zeer veie schillende kenmerkei stateerd. Dit komt „bloemkoolras", voer? verschillende grondsi verschillende weersor zaaid v;ordt, het uite: zeer onverwachte en kenmerken gaat vert

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2