en De partijraad van de K.V.P. bijeen Kees Broekman is sierk favoriet m De Scandinaviërs op hun hoede Jti "Renttetye intt... K Vele factoren kunnen echter een streep door de rekening halen Oud-politieke delinquenten contra Staat en dr Drees Verzoek om uitlevering van Faber en Bikker te Bonn ingediend Candidaaisielling op de helling HOORN het zetten! Kees Rijvers uit St. Etienne? Wagtmans en Van Est in Ronde van Algerije Een belangwekkend de-™*zaamldeden de Partijraad initiatief Minister Mansholt gaat naar Engeland Chauffeurs verkochten clandestiene melk Sociale Zaken en Volksgezondheid VRIJDAG 30 JANUARI 1953 is de beste na- aats van de fijne ie aroma. Maal niet eerder dan etten. U geniet van vloerbedekking s, gangen, hall, enz., enz- ieel import misled matting ils U normaal voor gcicoon ALLER OGEN ZIJN GERICHT OP HAMAR />'v 4-- HET IS NIET DE EERSTE MAAL dat in voorbeschouwingen van de Europese schaatskampioenschappen Kees Broekman als favoriet wordt getipt. Nu mag het waar zijn, dat aan vorige prognoses een tikkeltje optimisme niet vreemd was, een feit is dat onze landgenoot morgen in de slag om het Europese kampioenschap te Hamar als de grote favoriet start. Geen enkele rijder heeft in dit seizoen zoveel fraaie resultaten kunnen boeken en nu het vast staat, dat de Russen in het gunstigste geval alleen aan de wereldkampioenschappen te Helsinki zullen deelnemen en Hjalmar Andersen niet op de Noorse deel nemerslijst voorkomt, kan men zich inderdaad afvragen welke rijder Kees Broekman zou moeten verslaan. tijdens de internationale wedstrijden te Oslo winnaar werd op de 5000 meter in 8.32 en dat Sverre Haugli deze af stand te Skiën, tijdens de Noorse kam pioenschappen, won in 8.24.8. Ook de totale verrichtingen van Haugli wa ren bij die wedstrijden beter. Hij ein digde in het algemeen klassement met 195.798 punten en Kees Broekman kreeg 196.122 punten achter zijn naam. Nog maals, vergelijkingen van tijden bij schaatswedstrijden op verschillende tijdstippen en plaatsen, zijn geen juiste maatstaf, maar vast staat dat Haugli en Aas gevaarlijke concurrenten blijven en wat te zeggen van de sprinter Finn Hodt Het moet maar eens slecht ijs worden als de korte afstanden zijn ge reden. Hodt zal dan op de 500 en 1500 meter een belangrijke voorsprong kun nen nemen en als hij dan nog eens een keer gunstig loot voor de 5090 en 10.000 meter, zal hij nog dicht in de buurt kunnen komen. Deze misschien wel wat pessimisti sche overwegingen zijn geboren uit te leurstellingen van voorgaande jaren. Wij kunnen het ook anders stellen. Als de omstandigheden normaal zijn, als Broekman zich zelf. vooral bij de 500 meter, volledig onder controle heeft, ja, dan zal er veel moeten gebeuren om m BIJ BELANGRIJKE wedstrijden als de Europese kampioenschappen la ten zich echter altijd factoren gelden waardoor prognoses kunnen worden gelogenstraft. Een simpele val op de 500 of 1500 meter kan de sterkste rij der uitschakelen, het ijs kan door ver anderde weersomstandigheden soms in enkele uren zo slecht worden dat de favorieten daarvan zoveel nadeel on dervinden dat zij op de langere af standen belangrijke seconden verspelen, waardoor de sprinters in het voordeel komen en tenslotte speelt de morele conditie een zeer voorname rol. Daaren boven dient niet te worden vergeten dat Kees Broekman evenals Anton Huis- kes en Wim van der Voort hun beste prestaties te Davos onder ideale om- standigheden hebben verricht en dat die tijden onmogelijk kunnen worden vergeleken met die van een Roald Aas, Finn Hodt, Ivar Martinsen en Sverre Haugli bij de Noorse kampioenschap pen. Natuurlijk staat het vast dat Kees 5#" Broekman thans in een betere vorm verkeert dan ooit te voren. Als een kenner als Hjalmar Andersen, Kees ;m: Broekman als de aanstaande Europese en zelfs de wereldkampioen ziet, zegt dat natuurlijk wel iets. Het moet ons Jj echter van het hart, dat Kees Broekman f MIllllillllMIM B.B.-bah DROFESSOR BEEL, onze minister van 1 Binnenlandse Zaken, sloojt zich al wekenlang geweldig uit voor de or ganisatie „Bescherming Bevolking' kortweg genaamd „BB Boze ton gen zeggen: Beet Beveelt, maar dat is onzin). Beel beveelt alleen maar aan. Hij zoekt in ons eigen belang tweehonderdduizend vrijwilligers voor de BB. At IZENdEdI hebben zich al gemela beseffende, dat hun hulp niet ge- mi mist kan worden. Wij hebben be wondering voor hun ojjerbereidheia, want ze moeten er stuk voor stuk iets voor opgeven. De één zijn hob by, de ander zijn borrelavonuje, een derde zijn gemoedsrust. Arbeiders, kantoormensen', uit alle lagen en stanaen komen de vrijwilligers naar voren. QOK uit de rijen der hovelingen van koning Formulier: de ambtenaren. Enkele honderden hebben zich ge meld, zodoende een schitterend voor beeld gevend van Bureaucratius' Bereidneid, hetgeen' zal bijdragen tot Beter Begrip bij hen die hun steeds verbeten hun Bedaarde Be trekkingen verwijten. JLS wij een minister waren zouden we elke ambtenaar, die zich voor ae BB aanmeldt een pluim op de hoed drukken. Helaas zijn wij geen mi nister, want nu hebben vele ambte naren die zich gemeld hadden, al leen maar een domper gekregen. Vanwege het ministerie van Finan ciën is namelijk een circulaire ver spreid, waarin wij lezen: TER kennis van de inspecteurs wordt - gebracht, dat er vanwege het mi nisterie bezwaren zijn tegen het feit, dat ambtenaren der belastingen of van het ministerie een leidende functie aanvaarden bij de Bescher minq Bevolking JS dit Botte Baatzucht, omdat men vreest dat de belastinomensen te weelderig met de losse flodders zul- en omspringen, of is het Berekende Bescheidenheidln elk geval is he Bar Bevreemdend. We moeten al weer om klare ivijn eraepn, iretenn dat we die toch niet zullen krijgen Vant hier geldt het principe van ledaard Betijen De Nederlandse schaatsenrijders, in afwachting van de Europese kampioenschappen, welke morgen en Zondag te Hamar zullen wor den gehouden. V.l.n.r. Olsthoorn, Gerard Maarse, Kees Broekman, trainer Klaas Schenk. Anton Huis- kes en Wim van der Voort. te kunnen verhinderen dat de titel van Europees kampioen niet naar Neder land gaat. Kees Broekman is uiteraard niet de enige Nederlander die aan de Euro- 'pese kampioenschappen deelneemt. Met Huiskes, Van der Voort en waarschijn lijk Gerard Maarse, brengen wij een ploeg in de baan, sterker waarschijn lijk dan die van Noorwegen en Zweden. Van Huiskes verwachten wij goede dingen op de 5000 en 10.000 meter en van V. d. Voort op de 1500 meter. Dat zij in het eindklassement tussen de „groten" zullen vertoeven, staat voor ons vast. Voor Gerard Maarse zal dat niet zijn weggelegd. Hij is nu eenmaal te veel sprinter, om zich op de langere afstanden met succes te kunnen meten met de sterkste Europese stayers, maar dat hij op de 500 meter een eervolle plaats zal bezetten is niet te optimis tisch gedacht. Verschil van mening over transfersom In Juni a.s. loopt het driejarig jou- tract van Kees Rijvers met de A.S. St. Etienne af tenzij er een toenadering tussen beide partijen tot stand ttomt. ziet het er naar uit dat onze landge noot St Etienne zal verlaten. Rijvers wil wel gehoor geven aan het verzoek om het contract te verlengen maar slechts op voorwaarde dat hij het vol gend jaar op de transferlijst geplaats wordt en dat een gedeelte van he transfer-bedrag aan hem zal worden uitgekeerd. Hij is er van overtuigd dat hij in zijn recht staat en motiveert zijn stand punt mede, door er op te wijzen dal hij, zo lang hij in St. Etienne is, altijd zeer beseheiden is geweest in zijn eisen. Het clubbestuur van St. Etienne van zijn kant is bereid hem op de transferlijst te plaatsen, maar weigert hem een gedeelte van de transfersom te garanderen. Volgens de bekende journalist Ga briel Hanot, die over dit geval in l'Equipe schrijft, heeft Rijvers formeel ongelijk, omdat zijn houding in strijd is met het reglement inzake de be roepsvoetbalsport. Als men echter de maatstaf van billijkheid en rechtvaar digheid aanlegt is het gelijk wel aan zijn kant, meent Hanot. RUSSEN NAAR ESKILSTUNA Naar de Zweedse schaatsenrijders- bond meedeelt, heeft Rusland de uit nodiging aanvaard voor een landen- wedstrijd in het hardrijden op de schaats tegen Zweden, te houden op 21 en 22 Februari te Eskilstuna. De Russische ploeg zal uit zes man bestaan. Pleidooien voor de kantonrechter Voor de Haagse kantonrechter zijn gisteren de pleidooien gehouden in de zaak die de stichting „Oud-politieke delinquenten" aanhangig heeft gemaakl tegen de staat en minister-president Drees over de door de stichting geleden schade tengevolge van de sluiting van het oorlogsgravenkerkhof in de Peel op Zondag 9 November j.l. De raadsman van de eisende partij, mr Wolthuis, begon met er op te wijzen, dat hier de vraag of de stichting een verboden organisatie is, in het geding is. „Dit is", zo zeide hij, „de primaire reden waarom deze zaak is geëntameerd. Wij zullen ons stellig aan de uitspraak houden en terstond tot liquidatie •overgaan, als blijkt dat wij een verboden vereniging zijn". Hij bestreed dat de stichting zou vallen onder het besluit tot ontbinding van landverraderlijke organisaties „Dit mag een stichting zijn van nationaal- socialisten (een mens verandert nu eenmaal niet, ook niet in de kampen), maar zij heeft geen uitwendige doel stelling Zij is een sociale instelling". Mr Wolthuis bestreed de rechtsgel digheid van de „Londense" verordening, waarbij destijds de stichting „landver- raderlijk" werd genoemd, omdat de toen bestaande noodtoestand thans voorbij is. „Mocht de stichting verboden worden", zo voegde hij eraan toe, „dan kunnen wij geen verantwoordelijkheid meer aanvaarden voor eventueel ^opdui kende ondergrondse organisaties". De raadsman bestreed ook het argu ment, dat met betrekking tot het bezoek aan het kerkhof de bedreiging van de De Britse autoriteiten hebben laatste woord Het Nederlandse verzoek tot uitleve ring der uit Breda ontvluchte gevange nen is vandaag bü het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn ingediend. Daarbij is aangedrongen op spoedige afhandeling der zaak. De Oberlandes- gerichte in Dusseldorp en Hamm zullen nu respectievelijk voor de gearresteer den Faber en Bikker moeten uitspre ken of zij recht op verlening van asyl als politiek vluchteling zullen kunnen doen gelden. Het is mogelijk dat de gerechten reeds over twee weken de zaken in behandeling zullen nemen. Recht vail beroep is daarbij aan de gearresteerden niet toegekend. Wanneer de rechtbanken niet tot een uitspraak mochten komen vóór de termijn van twee maanden verstreken is, waarbinnen de gearresteerden vol gens de Duitse wet uit voorlopige hech tenis zouden moeten worden ontslagen, dan rest nog altijd de mogelijkheid, dat de Britse bezettingsautoriteiten gebruik maken van de bevoegdheden, die zij zich inzake uitlevering en uitwijzing van ongewenste elementen hebben voorbehouden. In dat geval blijft voor de Neder landse en de Duitse regering de mo gelijkheid bestaan een beroep op de medewerking der bezettingsautoriteii- ten te doen. Bofwinnik heeft 2-1 voor sprong op Taimanov De afgebroken derde partij van de tweekamp BotwinnikTaimanov is Donderdag voortgezet. Taimanov had een pion meer, maar Botwinnik wist het spel te compliceren en nam de wit te Koningin voor een toren en een paard. In het eindspel maakten noch Botwinnik noch zijn tegenstander ook maar het kleinste foutje en daar de stellingen volkomen gelijk waren werd bij de 56e zet tot remise besloten. Nu drie van de zes partijs gespeeld zijn, leidt Botwinnik met 21. Hij heeft de afgebroken eerste partij gewonnen, ter wijl de tweede en de derde partij in remise eindigden. De vierde partij wordt Zaterdag 31 Januari gespeeld. In de ploeg, die voor het merk Ga- rin in de ronde van Algerije van 4 tot en met 14 Maart uitkomt, hebben ook onze landgenoten Van Est en Wagt mans een plaats gekregen. Verder be staat het team uit de Belgen Keteleer, Schils, Impanis en Lambrecht, de Ita liaan Passiletti en de Fransman Mar ree. Assurantiebezorger droeg geïnde gelden niot af f t ?5-iarige assurantiebezorger F. H. J is door de Haarlemse recht- j een iaar sevangenisstraf ver oordeeld wegens verduistering van 34 000 ten nadele van diverse assu- rantiemaatschappijen. Hii inde kwitan ties voor deze maatschappijen doch had het geld in het tiidvak van 1949 tot 1952 met volledig afgedragen. De officier van Justitie had een gevangenisstraf (Van onze parlementaire redacteur) {-{ET kan en mag ons niet onverschillig laten, dat de voornaamste instantie van de Katholieke Volkspartij, de Partijraad, zich vandaag en morgen op de organisatie-vormen van de K.V.P. bezint. Temeer niet, daar zowel ten aan zien van de candidaatstelling van de Tweede Kamer als inzake de interne politieke meningsvorming belangrijke voorstellen aan de orde zijn. Gelijk bekend heeft de gang van zaken met de candidaatstelling in 1952 in K.V.P.-kringen tamelijk wat ontevredenheid gewekt. Ook de uiteindelijke samenstelling van de Kamerfractie stelde velen teleur. Met het oog hierop worden thans ingrijpende wijzigingen voorgesteld met als doel: enerzijds de beoordeling van een zo deskundig mogelijke fractie, anderzijds de waarborging van de weerspiegeling in de fractie van de veelzijdige samenstelling van de K.V.P., zowel maatschappelijk als regionaal. nEZE wijzigingen houden onder meer in: het indienen van minder afzon derlijke lijsten; het openen van de mo gelijkheid om voor het gehele land met een en dezelfde lijsttrekker uit te ko men; het handhaven van de breed sa mengestelde landelijke verkiezingsraad, die voortaan echter voor de helft der verwachte zetels in de Kamer defini tieve candidaten aan zal wijzen in plaats van voor minder dan één-derde gelijk in 1952 het geval was; bij de stemming over de namen en de volg orde van de overige candidaten zal ieder KVP-lid in de toekomst slechts één stem ter correctie van het advies van de verkiezingsraad mogen uitbren gen tegenover in 1952 een aantal, dat gelijk was aan het aantal aan te wijzen candidaten. Het is duidelijk, dat, mochten deze voorstellen zonder amendementen dcror de Partijraad worden aanvaard, de in vloed van de verkiezingsraad en indi rect ook die van het Partijbestuur aan zienlijk zou worden versterkt. Nu is het ongetwijfeld W2ar, dat de landelijke in stanties een sterk en gezond tegenwicht tegen de vele en veelal tegengestelde regionale en groepsbelangen binnen de partij moeten kunnen vormen. Maar de vraag lijkt ons toch gerechtvaardigd of het tegenwicht op deze wijze niet wat te zwaar zal worden. Politiek en organisatorisch twee. MET bijzonder grote belangstelling hebben wij kennis genomen van de voorstellen, die betrekking hebben op Overleg over bacon en landbouw-integratie Minister Mansholt begeeft zich van daag, vergezeld door mr J. J. van der Lee, chef der directie internationale organisaties van zijn departement, naar Engeland voor het voeren van bespre kingen met zijn Engelse collega van Voedselvoorziening. Lloyd George, over de baconlevei -nties en de landbouw- integratie. Dit bezoek moet worden beschouwd als een voortzetting van het overleg, dat minister Mansholt onlangs o.m. met de ministers van Landbouw van verscheidene Westeuropese landen over de agrarische integratie heeft gevoerd. Hierbij is eveneens een bezoc": aan de heer Monnet. de voorzitter van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap inbegrepen, welk bezoek j.l. Vrijdag heeft plaats gehad. De besprekingen over de bacontransactie zullen zijn ge richt op het verkrijgen van een rede lijker basis voor de leveranties dan op grond van het voor dit jaar afgesloten contract bestaat. de werkzaamheden zelf. Er bestaan namelijk reeds geruime tijd in vrijwel alle partijen emstige klachten over de manier, waarop de interne politieke meningsvorm plaats vindt. Dit ernstige probleem heeft twee facetten; het betrekken van het gewone partijlid bij deze politieke me ningsvorming en deze meningsvorming iri laatste instantie, op landelijk niveau. Wat het laatste punt betreft is de situ atie thans zo, dat vrijwel alle centrale partijinstanties naast haar bemoeiingen met de politieke vraagstukken tevens zijn belast met het nemen van een steeds groter aantal organisatorische beslissingen. Zowel de politieke als de organisatorische problemen vereisen steeds meer studie en specialistische kennis. Met als gevolg, dat de centrale partijinstanties met werk worden over laden en ook uiterst belangrijke vraag stukken nogal eens onvoldoende aan dacht krijgen. Terwijl bovendien de politieke deskundige een gedeelte van de vergaderingen naar de beraadslagin gen der organisatorische experts moe ten zitten luisteren en omgekeerd. Moeilijk pad QM aan een en ander tegemoet te ko men wordt thans voorgesteld naast de Partijraad een Kleinere Bestuurs raad, uitsluitend bestaande uit orga nisatorische vcormannen van de partij Drie chauffeurs van een Haagse melkfabriek, de 44-jarige W. H. 15., de 26-jarige A. H. T. en de 44-jarige P. A W. W„ zijn gearresteerd, omdat ze gedurende zes maanden tezamen pl.m. 6000 liter melk clandestien verkocht hebben. Ze konden dit doen omdat een z.g.n. klok op een melktank verkeerd aanwees. Daardoor ging er meer melk tn de tank dan officieel was genoteerd Of de chauffeurs zelf aan de klok geknoeid hebben, of alleen maar het defect ontdekt en niet gemeld hebben. 1s nog niet komen vast te staan. In ieder geval maakten zij er dankbaar gebruik van. Zij leverden datgene, wat de klok aan wees, normaal af en wat er overbleef verkochten zij aan melksiijters voor een lage prijs. In dit verband is ook tegen drie slijters wegens heüng proces verbaal opgemaakt. in het leven te roepen, die de beslis- singnemende instantie in de KVP voor alle organisatorische aangelegenheden zal zijn. De Partijraad zal dan alleen bevoegd blijven op politiek gebied. Zonder twijfel zou de aanvaarding van dit voorstel een aanzienlijke verbe tering van het centrale landelijke pa rtij-apparaat betekenen. En als zoda nig verdient het voorstel van de KVP, die als eerste Nederlandse Partij deze zo moeilijke kwestie heeft aangepakt, stellig waardering en grote aandacht, ook van andere partijen! Ons inziens betekent dit voorstel, hoe belangrijk op zichzelf ook, nog slechts een eerste stap op een moeilijk pad. De vraag hoe het gewone partijlid bij de interne politieke meningsvorming te betrekken wordt er nog in genen dele door opgelost. Wij zijn benieuwd hoe de K.V.P. dit uitermate gewichtige vraagstuk zal aanpakken. En de andere partijen! openbare orde in het geding zou zijn gekomen. „De mensen bezochten hun gestorven verwanten en zij deden aat in bussen voor de goedkoopte. Misschien ergerde de staat zich, omdat het bezoek op Heldengedenkdag viel, maar men mag niet uit persoonlijke ergernis een kerkhof sluiten, zelfs niet als men minister-president is. Het is ons als be stuur ontgaan, dat het. op 9 November Heldengedenkdag was". Hij bleef bij zijn eis van een schade vergoeding tot een bedrag van f 33.70, doch de stichting houdt zich de vorde ring van een bedrag van f 500.voor. Mr Veegens, die namen de staat optrad, grondde het verweer op de volgende punten: de eisende stichting is een verboden vereniging en kan dus niet in rechte optreden; in geen geval heeft dr Drees zich persoonlijk schul dig gemaakt aan een onrechtmatige daad; het voorgenomen gezamenlijke bezoek aan een oorlogskerkhof droeg het karakter van een ongeoorloofde politieke demonstratie en is dus terecht verhinderd. De verbitterde N.S.B.-ers, die tezamen de stichting vormen, specu leren op het verdriet en het laatste sprankje hoop van de familieleden van de vermiste S.S.-ers, door lange lijsten van namen af te drukken. Dezelfde methode wordt in Duitsland toegepast, om weer vat op de mensen te krijgen. Door de eigen producties van de stich ting is zonneklaar bewezen, dat getracht wordt het streven van nationaal-socia- iistische organisaties voort te zetten. In dezelfde zin is reeds geoordeeld bij oen vonnis van de Amsterdamse kanton rechter. Naar aanleiding daarvan schreef mr Wolthuis aan de raadsvrouwe van de tegenpartij: „Wij vernemen, dat het vonnis gewezen was door een zekere mr Haase. Wij moeten nu nog. infor meren of mr Haase een jood is...." Het verwijt in de vordering, dat dr Drees de minister van Oorlog bewogen zou hebben het kerkhof te sluiten, it volgens de rijksadvocaat ongegrond. Overigens was de 9de November niet Heldengedenkdag, maar de herdenking van de gesneuvelden op de dag van de mislukte opstand in Miinchen, in 1923. De herdenking op het kerkhof beloofde wel degelijk een demonstratief karakter te zullen dragen, zo is gebleken uit het mededelingenblad van de stichting, waarin de herdenking werd aangekon digd. Veranderingen in enkele topfuncties Naar wij vernemen worden in enke le topfuncties op het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid veranderingen aangebracht. In verband met een te verwachten benoeming tot buitengewoon hoogleraar in de sociale geneeskunde aan de rijks-universiteit te Leiden, zal de staatssecretaris van Volksgezondheid, dr P. Muntendam met ingang van het begin van de nieu we academische cursus zjjn ambt all staatssecretaris beëindigen. Het ligt in het voornemen in deze functie niet te voorzien, doch de afge treden staatssecretaris te herbenoemen tot directeur-generaal van de volks gezondheid. Mr J. H. Klatte, thans tijdelijk sec retaris-generaal van het departement is als zodanig in vaste dienst benoemd. Mr dr A. A. van Rhijn blijft staats secretaris van Sociale Zaken. Voor het eerst sinds vele jaren is het ms „Johan van Oldenbarnevelt" gister middag om half drie weer als gewoon passagiersschip uit de Amsterdamse haven naar Indonesië vertrokken. Zoals bekend maakt dit schip twee reizen naar het Verre Oosten ter ver vanging van het ms „Oranje". Met de papillotten reeds in het haar houden moeder en dochter pa gezelschap, die de maansverduistering volgt.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5