De Jodenvervolging Belangrijke vondsten van Z.-Afrikaanse geleerden Naguib beschuldigt Engeland JULIEN KUYPERS OP NON-ACTIEF Een reus was haar „groie" liefde Een vreemde vis en de eerste menselijke mens Premier Malan is matig ingenomen met petekind" Streven naar splitsing van Soedan Babylonische Aïda Twee leden van bende gearresteerd Nasleep van noodlottige brand in Brussel LEZERS SCHRIJVEN OVER: Busstaking in New York ten einde Vader Bent ley v/il in beroep bij Hogerhuis Twaalf deelnemers aan race naar ChFistchurch Hollet tegen politiek Europees gezag Walter Ulbricht volgt Deriinqer op VRIJDAG 30 JANUARI 1953 TWEE 1 liiks (Van onze correspondent in Kaapstad) ZUID AFRIKAANSE geleerden hebben, binnen een tijdperk van nauwe lijks twee weken, de ganse wetenschappelijke wereld in rep en roer gebracht door ontdekkingen, die meer licht heten te werpen op de ontwikkeling van het leven op aarde. Prof. J. L. B. Smith van Grahamstown haalde van het eilandje Anjouan een coelacanth, een vis die driehonderd millioen jaren geleden fungeer de als schakel tussen vis en amphibie en die dus eigenlijk alang uit de oceaan bad moeten verdwenen zijn. Men kende de vis als fossiel en veertien jaar gele den werd er, tot verbazing van alle evolutionisten, plotseling een gevangen in de nabijheid van Madagascar. Dit exemplaar was door de vissers echter „schoon gemaakt" en het was overigens ook verder dermate beschadigd, dat men er, uit wetenschappelijk oogpunt, weinig mee kon aanvangen. CINDS DAT ogenblik liet het vraagstuk van de coelacanth professor Smith geen rust meer. De wereldberoemde vis- senkenner liet langs de gehele Oostkust van Afrika, oo Madagascar en op de Gomoro-eilanden strooibiljetten ver spreiden met een afbeelding van het befaamde monster en met de be,ofte van duizend gulden beloning voor de man, die hem een onbeschadigd exem- pir'üi leverde. Vlak vóór Nieuwjaar kwam er een telegram van de Comoro-eilanden, dat er een coelacanth was gevangen... maar de Comoro-eilanden liggen drieduizend kilometer uit de kust. In een desperate poging om de „levende fossiel" in handen te krijgen vóór het dier tot ontbinding overging, belde professor Smith minister president dr Malan op. De premier stelde ogenblikkelijk een Dakota van de luchtmacht ter beschikking en twee uur na het telefoongesprek was de hoog leraar met een bemanning van zes mili taire vliegers op weg naar een kleine landingstrip, ergens in de Indische Oceaan. Twee etmalen later reed er een vracht auto met »'s werelds meest beroemde vis" die anderhalve meter lang is en honderd pond weegt naar het va- cantieverblijf van dr Malan, die intussen een groot aantal geleerden in zijn tuin had verzameld om de professor en zijn coelacanth waardig te begroeten. Onze voorvader? Met enige plechtigheid werd de grote kist geopend. En op dat ogenblik deelde professor Smith, stralend van geluk en voldoening mede, dat de vis „Malania" zou heten, uit dankbaarheid voor de hulp. die dr Malan de wetenschappelijke wereld had verleend. Ik kreeg niet de indruk, dat de premier, nadat hij het monster bekeken had, bijzonder trots was op zijn petekind. „Hij vroeg: „Is u van mening, dat wij er driehonderd millioen jaar geleden zó uitzagen?" Professor Smith ontweek een debat. Hij zei: „Ik heb al mensen ontmoet, die er lelijker uitzagen Maar in een later stadium van de gamenkomst gaf de geleerde toch te Verstaan, dat zijn coelacanth stellig de „missing link" is tussen het geslacht der vissen en dat der nmphibieen en dus, volgens de evolutionistische logica, een der verre voorvaderen van het menselijk geslacht. Het dier, dat een met sterke been platen gewapende kop heeft, bezit een tweezijdig gevinde staart, en drie „poot- achtige" vinnen aan de onderzijde van het lichaam. Het is ongetwijfeld een wonderlijk soort „vis". Ik zou niet weten, met welke andere vis hij te ver- Si gelijken is. Hij had trouwens driehon derd millioen jaren geleden al behoren uit te sterven, zoals al zijn overgroot ouders, die. als de theorie van professor Smith juist is, overigens alle oliebronnen der wereld hebben doen ontstaan en daarom recht hebben op onze erkente lijkheid. Over enige maanden zal professor Smith zijn monster ontleed en door zocht en bekeken hebben en dan zal de wetenschap, via de vaktijdschriften, precies weten welk vlees zij in de kuip heeft. Nóg meer voorvaderen.... ■pOEN DE opwinding om de coelacanth nog maar nauwelijks geluwd was, kwam er een nieuwe schok voor de wetenschappelijke wereld! De Zuid- Afrikaanse palaeontologist John Talbot Robinson riep de pers bijeen en ver klaarde niets meer of minder, dan dat hij tijdens opgravingen bij Swartkranz (in Transvaal) vijf specimina had bloot gelegd van de telanthropus. Nooit van de telanthropus gehoord? Hij was, als Robinson en zijn volge lingen gelijk hebben, het eerst levende wezen dat werkelijk „mens" mocht worden genoemd. Hij was geen aap mens meer en hij was nog niet hele maal zoalsu en ik vandaag zijn. Maar hij deed er in ieder geval een goeie gooi naar! En zijn onvolkomen heid wordt, naar men mag vaststellen, voldoende geëxcuseerd als men in aan merking neemt, dat hij een half mil lioen jaren leefde vóór de eerste „ware" mens op Java en in China. Hij was uiteraard aan de primitieve kant: hij gebruikte nog geen uit steen vervaar digde voorwerpen. Maar zijn derde maaltand (een belangrijk ding in de evolutieleer!) was kleiner dan die van de „Java-mens". De heer Robinson is er beslist van overtuigd, dat zijn specimina vele millioenen jaren geleden de schakel hebben gevormd tussen de aapmens en ons. Zuid-Afrika heeft in de afgelopen veertien dagen in ieder geval rijke stof geleverd voor wetenschappelijke debat ten. De coelacanth van de overgelukkige professor Smith en de beenderen van John Talbot Robinson zullen brede stromen van drukinkt doen vloeien. De Egyptische premier Naguib heeft Engeland ervan beschuldigd, zijn be voegdheden in Soedan te overschrijden en te streven naar afscheiding van het zuidelijke gedeelte van het land. De beschuldiging was vervat in een nota, die het antwoord vormde op de Britse voorstellen aangaande dit gebied. Engeland wil de (Britse) gouverneur van Soedan gedurende drie jaar bijzon dere bevoegdheden verlenen ter ber- scherming van de minder ontwikkelde negerstammen in het zuiden. Egypte stelt zich op het standpunt, dat Soedan als één geheel moet worden behandeld De sopraan Gré Brouwenstijn heeft Woensdag wegens griep een verbinte nis te Londen moeten afzeggen, waar zij in de Koninklijke Opera te Covent Garden de titelrol in Verdï s Aïda zou vervullen. Zij werd vervangen door de Amerikaanse zangeres Lenora Lafayette, die te eltder ure per vlieg tuig uit Amsterdam 'was overgeko men. Deze sopraan kende echter alleen de Italiaanse versie van de opera, terwijl de overige medespelen den de Engelse tekst hadden ingestu deerd. Het feit, dat zij als enige in het Italiaans zong werd haar evenwel door het publiek gaarne vergeven. De onrust in Zuid-Borneo Twee leden van de bende, die Maan* dag in Tembarangan een uur voor dat president Sukarno op zijn reis door Borneo daar passeerde zes huizen in band heeft gestoken, zijn op enkele ki lometers afstand van deze plaats gear resteerd. Dezelfde bende beschoot Maandag de auto van de regent van Martapura, die terugkeerde van de receptie ter gele genheid van het bezoek van president Sukarno in Kandangan. Niemand werd geraakt. Dinsdag is nog een slachtof fer van de schietpartij van Maandag overleden, waardoor het aantal doden tot twee is gestegen. STUDENTENDUELS IN WEST-DUITSLAND TOEGESTAAN. Een hof van beroep'in West-Berlijn heeft bepaald, dat de littekens, die stu denten oplopen bij duels, even legaal zijn als snorren. Het hof verwierp een verzoek om studenten-duels strafbaar te stellen. u.l i m i De secretaris-generaal van het Bel gische minister van Openbaar Onder wijs, Julien Kuypers, is op non-actief gesteld. Zoals men weet is Kuypers verantwoordelijk gesteld voor de brand die in 1947 uitbrak in een filmopslag plaats van het ministerie van Onder wijs te Brussel. Hierbij kwamen acht tien leden van het personeel om het leven. In hoogste instantie werd de heer Kuypers veroordeeld tot een voor waardelijke straf van zes maanden. Bij een dezer dagen in de Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers gehouden debat over de zaak-Kuypers, heeft de minister van Onderwijs, Pierre Harmei, gewezen op de grote verdien sten van de secretaris-generaal op cul- De eer van Julien Kuypers is onge schonden, zo betoogde hij, doch het gaat hier om het prestige van een openbare functie. In een door het ministerie van On derwijs uitgegeven communiqué wordt meegedeeld, dat Kuypers was aange boden met behoud van zijn titel en rang zich te belasten met een missie ter bevordering van de Belgische cul turele belangen in het buitenland. Dit De grootste busstsking in de geschie- denis van de stad New York is gisteren geëindigd. Meer dan achtduizend em- ployé's van acht particuliere maat schappijen, die op nieuwjaarsdag in staking gingen, zijn thans accoord ge gaan met arbitrage. Zij eisten hogere lonen en een werkweek van veertig in plaats van 48 uur. De bussen van de betrokken maat schappijen vervoeren dagelijks 2.300.000 personen, bijna een kwart van het to taal aantal buspassagiers. William Bentley, de vader van de Woensdagmorgen terechtgestelde negen tienjarige jongeman, heeft verklaard, dat hij de zaak van zijn zoon wil laten behandelen door het Hogerhuis, het hoogste hof van appel in Engeland. Hij zei te willen bewijzen dat zijn zoon geen moordenaar is geweest. Derek Bentley is schuldig verklaard aan moord, omdat hij wist dat zijn zestienjarige vriend Christopher Craig een pistool droeg en deze had aange spoord, het wapen te gebruiken, en deswege ter dood veroordeeld. Craig beeft gevangenisstraf voor onbepaalde J,™ 5 °mdat hij te jong was voor de doodstraf. Er zullen minstens twaalf vliegtuigen deelnemen aan de internationale lucbt- racê van Engeland naar Christchurch in Nieuw-Zeeland in October. In de snelheidsrace zullen waarschijn lijk een Valiant en drie Canberra straalvliegtuigen van de Britse lucht macht uitkomen, twee Canberra's van de Australische luchtmacht, alsmede een Mosquito en een Mustang. In de handicaprace een Hastings- transportvliegtuig van de Nieuwzee- landse luchtmaent, een Constellation va" de Australische luchtvaartmaat schappij, een Douglas Liftmaster van de K.L.M. en een Douglas DC6 van de Sabena. Perzië Is niet bereid, de aan Rus land verleende concessie voor visserij in de Kaspische zee te verlengen. Deze concessie loopt Zaterdag af. Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan wel van algemeen belang. Oordeelt niet Geachte redactie. Gaarne een woordje als reactie op het stukje van de heer C. Staalman. Uw beschouwing onder het „motto" Jodenvervolging getuigt van inconse quentie en eigen-gereidheid. Gij schrijft zelf dat u niet wilt beoordelen (en dat kunt u ook trouwens niet) het „wei" of „niet" maar u maakt toch maar voor uzelf uit dat het noch Hitier, noch Sta lin is. Verder strooit u kwistig met teksten uit oud- en nieuw-testament en openbaringen, waar u echter boven staande tegenstrijdigheid niet mee oplost. Door de loop der eeuwen is er meni ge oorlog gevoerd op grondslag van ge loof waarbij haat en onverdraagzaam heid bot werden gevierd (waar tevens de Joden geheel buiten stonden). Dus even hand in eigen boezem steken zou in deze nog niet zoo kwaad zijn. Nu zou ik ook wel met wat teksten op de proppen kunnen komen, doch daar zie ik het nut niet van in. omdat teksten nu eenmaal de eigenschap heb ben dat ze dikwijls op enige honder den manieren uitgelegd kunnen wor den; wat men dan ook ziet in de prac- tijk dóór de verscheidenheid van aller lei kerken en secten. Toch zijn er nog wel teksten, die maar voor één uitlegging vatbaar zijn, b.v. „oordeelt niet, opdat gij niet ge oordeeld worde". Of men zich daaraan houdt, is een tweede. Dit alles is nog niet de reden waarom ik reageer op uw stukje. Die reden geldt alleen de tendenz van uw stukje gericht tot ons Christenen". Ik vind het onsmakelijk om „ons Christenen" tot haat te willen verleiden ten opzichte van de gekne velde en gemartelde Joden en je zelf dan zoo genoegzaam te verschuilen achter God. Als mens in deze absurde en materialistische wereld mogen, neen, moeten wij heel erg bescheiden zijn, voordat we ons wagen te beredeneren wat God wel of niet zal doen. J. GERRITSEN, Ruijghweg 137, Den Helder. Radicale maatregelen Met veel belangstelling las ik het in gezonden stuk van de heer Staalman (17 Januari over Jodenvervolging. Hier ligt ongetwijfeld een grootse taak voor deze heer en zijn geestver wanten. Als de Jodenvervolging de wraak van een rechtvaardig God is, dan gaat het immers niet aan om met gekruiste armen toe tê zien, hoe ande ren hier Gods wil uitvoeren. Dit ware een onvergeeflijke lauwheid. Een ieder, die zich geroepen acht een goed instrument des Heeren Heere te zijn worde actief antisemiet. De organisatorisch meest geschikte vorm zou m.i. wel zijn een kerkgenoot schap „Onderhoudende de Jodenvervol ging". Het voorzitterschap van de Sv- node ware aan broeder Jozef op te dragen. E.r.a. zou natuurlijk strikt op Bijbel se grondslag moeten geschieden. Hei dense methoden als het vergassen moe ten principieel verworpen worden, de Heilige Schrift rept hier immers niet over? Voor een geoefend Bijbel-uitleg ger als de heer Staalman moet het ech ter een kleine moeite zijn het verbran den van Joden in zwavelpoelen, het voor de leeuwen werpen, het voeren van een bacterieoorlog tegen Israël, het werpen van atoombommen op Jeruza lem, enz. enz. te rechtvaardigen met behulp van Bijbelteksten. De Oud Testamentische gedachtenwe- reld, waarin het Christendom zijn oor sprong vond. is n.l. inderdaad vol van deze gruwelen. R. TH. ROSKAM, Timorlaan 16. Bijschrift redactie. Een gedeelte van dit ingezonden stuk hebben wij als weinig ter zake doende ook in verband met de plaatsruimte achterwege gelaten. WIE BENT U? Met een steeds stijgende ergernis heb ik het ingezonden stuk van de heer C. Staalman gelezen over de Jodenvervol ging. Allereerst wil ik hier vermelden, dat ik geen Jood ben en nog minder aanspraak maak op de naam van Chris ten. Maar toch wil ik aan de heer Staalman vragen of hij zich zelf nu niet heel flink vindt, dat hij dat stukje heeft geschreven. Maar ik had het flin ker van hem gevonden als hij datzelfde stukje had geschreven in de tijd, dat hier te lande op gezag van Hitier de Jodenvervolging ingesteld werd, wat ieder weldenkend mens met afkeer vervulde. Al had hij het alleen maar voorgelezen tussen de menigte, die aanwezig was bij de onthulling van het monument ter nagedachtenis van de Joden, die in de concentratiekampen op vreselijke wijze de dood hebben ge vonden. Dat had u, volgens u w Christel ij ke leer gerust kunnen doen, want God beschermt toch de Zijnen? Maar ik denk dat er van die bescherming niets terecht was geko men. En in het laatste deel van uw stukje suggereert u, dat Hitler en Sta lin dienaren Gods waren en zijn, om dat zij, volgens u, geroepen waren om de Joden te straffen voor het niet luisteren naar de stem van God. Dan zal u het wel erg treurig stemmen, dat Hitier gestorven is en zult u de gealli eerden wel vervloeken, dat zij de oor zaak waren, dat de wereld van een creatuur als Hitier verlost werd En daarom, Mijnheer C. Staalman, zou ik u de raad willen geven: „Probeer zo spoedig mogelijk een plaatsje te krijgen in de buurt van het Kremlin, waar u misschien dan adviezen kunt geven voor het straffen van Joden, die niet justeren willen naar de Goddelijke Wet. Verder zou het goed zijn als u in het vervolg uw adres vermeldde. Voor mij en vele anderen zijn Joden ook mensen, die recht hebben op een plaats op de wereld, welke voor ieder een, van welk geloof of gezindte hij moge zijn, plaats biedt. U hebt zeker in de Bijbel, waar u zo goed mee op de hoogte bent, wel gelezen van de zon daar en de farize"r. En dat beeld van de zondaar moet u eens ter navolging nemen. Want wie bent u, die de Joden vervolging aan de hand van de Heilige Schrift goed durft te praten? G. J. VAN LEYDEN, Gravenstraat 66, Den Helder Bekrompen fanatisme Hoe de redactie van de Helderse Courant het stukje van C. Staalman in haar blad van Zaterdag j.l, zo interes sant kan vinden, dat kennisneming er van van algemeen belang zou kunnen zijn, is mij een raadsel: opname ervan getuigt wel van een bijzonder slechte smaak. Het bewuste stukje geeft een exclu sivisme en bekrompen fanatisme weer, zo ontstellend en schrikbarend, als men in een tijd als deze niet meer mogelijk had kunnen achten. Het is, dat ik mij ervan bewust ben. dat de heer Staal man niet de exponent is van de Chris tenheid, daar dit het Christendom nog meer zou devalueren dan nu al het ge val is, daarbij denkende aan bewape ningswedloop, moord, diefstal, rassen discriminatie, concentratiekampen etc. 2000 jaar na Christus dood, doch uit sluitend de gedachte over de God weer geeft, welke hij zelf geschapen heeft en waarop men alle menselijke verant woordelijkheid kan schuiven. Wat de bijbelteksten betreft, die de heer Staalman afvuurt als mitrailleur kogels (afgezien, hoe men Jezua van Nazareth beschouwt, hetzij als mythe, als menselijk genie of als Zoon van God), zij allen hebben geen kracht, want zij duiden op een uit het verband rukken van de tekst en het naar voren brengen, van wat in de kraam te pas komt. Evenzeer als er staat: „Vreselijk is het le vallen in de handen van een levende God" staat er: „Laat ons toch door Gods hand vallen, want veel is Zijn barmhartigheid". (II Sam. 24 1 I Kron. 21 13) en evenzeer staat er in Jirmeja: „Zoals de wetten van zon en maan, sterren zee en golven nooit ophouden, zo zal Israël nakomeling schap nooit ophouden, een volk voor Mij te zijn". Zomin als ooit de hemelen worden gemeten en de fundamenten der aarde worden doorgrond, evenmin zal ik ooit Israël verwerpen", evenals er staat, dat Israël de dood Jezus moest verwerpen, want dat was het wereld plan (Hand. 2 23, 4 28, Rom 11 32) m.a.w. zou men hieruit kunnen opma ken, dat een rechter voor zijn eigen niet handelen de onschuldig aange klaagde vjor eeuwig veroordeelt, te meer daar er ook staat: Tot geloof komt alleen hij, die uitgekozen is, die „de heilige geest er naar toe brengt (I Kor. 12 3), wien God het geeft (Joh. 6 65), dien God trekt (Joh. 6 44) en dat is allemaal van tevoren bepaald. Als de heer Staalman in een derge lijke trant zijn kinderen opvoedt legt hij daarin slechts de basis (in Chris tus' naam?) voor een nieuwe moord partij als een dergelijke, welke achter ons ligt. Slechts één houding is mogelijk, n.l. het schuld erkennen tegenover het Joodse Volk, voor de moordpartijen, vervolging en onrecht door alle eeuwen heen begaan vaak in Christus' naam en door het „Christendom" gepropageerd. SALO MANHEIM. Den Helder. 18 Januari 1953. Bijschrift redactie. Inzender moge de smaak van onze redactie hier gevoegelijk buiten be schouwing laten, daar deze bij de be slissing inzake het al dan niet opne men van ingezonden stukken geenszins primair moet worden geacht. Als be langrijkste overweging gold voor. ons, dat de lezers wel eens mogen worden geconfronteerd met uitingen als die van de heer Staalman, opdat zii zich het bestaan van de hieraan ten grond slag liggende mentaliteit bewust zijn en blijven. Overigens sluiten wij na de stroom van meningsuitingen, die wij ten deze hebben ontvangen, op dit punt de dis ,cussie. aanbod werd evenwel dóór Kuypers van de hand gewezen. Na deze weige ring heeft de minister van Onderwijs hem ervan in kennis gesteld, dat hij op non-activiteit is gesteld. Er schijnt een diepgaand menings verschil te zijn ontstaan tussen Guy Mollet, de secretaris-generaal der Franse socialistische partij, en een aan tal aindere partijleiders over de vor ming van een Europees politiek gezag. Mollet staat namelijk crp het standpunt, dat de grondwetgevende vergadering van de zes landen der KSG zich niet moet bezighouden met de opstelling van een grondwet, maar een reeks ge specialiseerde bureaux moet instellen, waarbij ook Engeland en de Scandina vische landen zich kunnen aansluiten. De zaak is op een vergadering van het bestuur der socialistische partij be sproken, zonder dat men het eens kon worden. Mollet zou zelfs overwegen, de parlementaire vergadering van de KSG te verlaten. Hij gaat volgende week naar Londen, waar hij waarschijnlijk de kwestie met Britse Labourleiders zal bespreken. Het Oostduitse ministerie van Buiten landse Zaken, waarvan het hoofd, Ge- org Dertinger, 15 Januari werd gearres teerd, is thans geplaatst onder leiding van Walter Ulbricht, de secretaris-gene raal van de (communistische) SED. Het merendeel van de Oostduitse am bassadeurs is voor overleg naar Oost- Berlijn ontboden. Men verwacht dat verscheidene onder hen niet naar hun post zullen terugkeren. Stevens en Talbott doen aandelen van de hand Robert Stevens en Harold Talbott, die door president Eisenhower zijn be noemd tot minister voor het leger en minister voor de luchtmacht, hebcen er in toegestemd, al hun aandelen in maatschappijen, die contracten hebben lopen met de Amerikaanse strijdkrach ten, te verkopen. Dit was als voor waarde voor goedkeuring van hun be noeming gesteld. De senaatscommissie voor de strijdkrachten heeft hen als minister aanvaard, evenals Robert An derson, die met de portefeuille van marine zal worden belast. MARKTBERICHTEN BROEK OP LANGENDIJK, 30 Jan. 7000 kg rode kool I 7—7,10; 13.000 kg gele kool I 6,508,80; 7000 kg groene kool 18,50; 50.000 kg Deense witte kool 68,50; 5000 kg uien 2729 en grove 22,30—24,20 en drielingen 34,10—35,70; 4000 kg peen: B 9,90—10,90 en C 8,90— 9,10; 1200 kg witlof: IB 35—38 en IIB 3034; 200 kg spruitjes 2437. NOORSCHARWOUDE, 30 Januari. 12.000 kg uien 26,6028,70, grove 24,20 24,70 en drielingen 35; 1700 kg peen: B 11,40—11,60 en C 8,70—8,80; 10.000 kg rode kool 710,70; 3200 kg groene kool 7,50—11,80; 7300 kg gele kool 6.50—7,80; 64.000 kg Deense witte kool 68.40. WARMENHUIZEN, 30 Jan. 18.800 kg rode kool 7,108,70; 500 kg gel kool 6.50; 4100 kg Deense witte kool 7,608. r~ In Engeland 'wordt voor de vrij- willigers die voor de luchtbescher mingsdienst worden opgeleid, aan schouwelijk onderwijs gegeven. In een modelzaal kan men zien wat er gebeurt bij een atoombom-ontploffing. AVENHORN, 29 Jan. 1953 13.000 kg rode kool 712, 2500 kg gele kool 6.507.60, 800 kg groene kool 7.5012, 40.000 kg uien, grove 23.8024.80, ge wone 26.6027.50, drielingen 3335, nep 2936; 20.000 kg ronde bieten I 9.60—10.40, II 7.90—8.70, III 4.60—5.20; 49.000 kg peen II 11.50—12.30, III 7.70— 8.80, IV 5.90—6.90. GROOTEBROEK, 29 Jan. 1000 kg Koopmans blauwe 1112; 42.000 kg uièn: grove 22,9024,40, middel 26,7027,90 en dJreilngen 33,4035,60; 3500 kg bieten: rode 37,90, A 8,60—8,80 en B 8; 1000 kg spruiten: A 2223 en B 1516; 1000 kg gele kool 7,507,70; 6000 kg groene kool afw. 7.50—10.70. WOGNUM, 29 Jan. Witlof: A 38—47, B 34—44, C 26—37 en stek 17—32; breek- peen: B 10,70, C 9,50—11,10 en D 9,20; knolbieten: A 8,80, B 7,40 en C 4; uien: middel 27,30, grove 25,30, drielingen 29,30 en afw. 618; spruien: I 2634 en II 15—26; prei: A 29—34 en B 16—27; rode kool 710,70; boerenkool 60; groene kool 15,40; Gieser Wildeman 615; Goudréi- netten 8—29; Gratiool 310; Winterjan 5—11. OPPERDOES, 29 Jan. Ronde bieten: A 9,60—10,20, B 7,80—8,10, C 4 en Modjo 4; peen: B 11,70 en C 8,208,50; uien: gewone 26,7027, grove 23,20—23,50 en drielingen 3232,40; rode kool 79,90; gele kool 6,50; witte kool 66,10. MEDEMBLIK, 29 Jan. Ronde bleten: A 9,60—10, B 7,70—8,10, C 4—4,30 en Modjo 5; peen: B 11,2012,10 en C 8,30— 9 50; uien: gewone 26,30—27,10, grove 23 —23,60, drielingen 33, nep 37 en afw. 4— 12; rode kool 710,20; gele kool 6,50; witte kool 6; groene kool 7,50—11,10; boe renkool 4. MARKT BARNEVELD Pluimveemarkt: aanvoer ca. 17.000 stuks. De aanvoer was hedenmorgen belangrijk minder dan vorige week, wat de handel en de prijzen ten goede kwam. Er was vrij veel vraag vsm het binnenland naar goede slacht, kippen. Ook de slachtkuikens werden meer gevraagd dan in de laatste we ken. Prijzen: oude kippen f 2.10f 2.25; N.H. blauwe lichte kuikens f 2.30 f 2.40: N.H. blauwe zware kuikens, f 2.15—f 2.30 per kg;over per stuk: oude hanen f 3.50f 5.50: oude eenden f 0.90f 1.60: tamme konijnen f 3 f 7.50; tamme jonge duiven f 0.65 f 0.75; wilde konijnen f 1.75f 2.39; f 1.75—f 2.30; ganzen f 5—f 8.50. Eiermarkt: aanvoer ca. 900.000 stuks. Handel vlug tegen oplopende prijzen. Prijzen: f 14.50f 15.75, algemene prijs f 14.80 per 100 stuks; kiloprijs f 2.45. Veluwse Eierveiling „Barneveld Ede". Aanvoer ca. 720.000 stuks. Handel vlug. Prijzen: eieren van 57/60 gram f 14.52f 14.81: eieren van 60/65 gram f 15.07—f 15.89, alles per 100 stuks. VISSERIJ WEER BEGONNEN. URK. Het ijs voor de Urkerhaven is geheel verdwenen. Dientengevolge is de Urkervloot Woensdagmorgen weer uit de Urker haven gevaren om de IJselmeervisserij te beginnen. tn München is de reus Bimbo, die in een circus optreedt, getrouwd met een danseres, Rosina. Bimbo is 2.32 m lang. De bruiloftsgasten waren lilliputters

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7