k 9575 Over de /age lajiden klepte noodklok NEDERLAND ROUWT REEDS OM 394 DODEN Nat. Rampenfonds Een nationale ramp van ongekende omvang Nog talloze vermisten in Zuid-Holland, LAAT ONS ALLEN HELPEN! ff West-Brabant en op Zeeuwse eilanden in Langendijk \.R.-kiesvereniging en vrouwenkiesrecht Craft ïONGEVAL TE Poni op slag gedood Maandag 2 Febr. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 27 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Komngin gehe'e dag naar rampgebied Schade beloopi tientallen millioenen Hulpverlening van alle kanten Meer dan 50 doden in s Gravendeel Colonnes op weg naar Rotterdam Helicoptères dropten voedselpaketten Een schip met evacué's gestrand Een nacht van verschrikking OON 2201 DK OP LANGENDIJK. De v. Kiesvereniging, welke Don- vond in huish. vergadering bij- 'am, heeft zich na behandeling rapport over vrouwenkiesrecht s trekken verenigd met de con- die daarin vervat waren. In was de voorzitter, de heer F. diverse jaarverslagen werden ceurd. Door de heer F. Slot werd ens nog een causerie gehouden et onderwerp „Kroon en kabi- matie". een interessant betoog, t alle aandacht werd beluisterd, volgde een aangename discussie. vacature van bestuurslid, aftre- r C. Ootjers, werd de heer P. Riet gekozen, die ook de functie nningmeester zal waarnemen. STELOZE INENTING TEGEN POKKEN GEDIJK. In de gemeente Lan- bestaat in alle vier dorpen ge- eid tot kosteloze inenting of her- g tegen pokken op Woensdag 4 ri, 's middags om twee uur. KKOOP BANKETBAKKERIJ KARSPEL. Naar w!j verne- ;eft de heer A. de Groot zijn ban- kerij verkocht aan de heer C. J. ONDERHANDSE VERKOOP mderhandse verkoop is het perceel eigendom van de heer N. Keij- ergegaan aan de heer D. Grasboer, Het perceel Noordeinde 17, eigen- an de heer C. de Jongh, is door andse verkoop overgegaan aan de C. Ooms te Groot-Schermer. achtauto aan, zodat de Volkswa* Is het ware gemangeld werd. De Pauw was op slag dood. De heet veld werd spoedig uit de brok en vandaan gehaald, waarna een anstateerde, dat hij een shock had ten en zijn linkerarm had ge el. De heer Sernee uit Utrecht met een zware hersenschudding n opgenomen. Ook hij werd neat icademisch ziekenhuis te Leiden erd. politie nam de totaal vernield® en het stoffelijk overschot van er Pauw in beslag. r het verkeersongeval ondervona erkeer geruime tijd vertraging- rij van wachtende automobilisten een kapitein van één der 2,out" van de N.V. v.h. William Pont, ter tot ziin ontzetting hoorde, aa igen patroon bij het ongeval om :ven was gekomen. VOOR MILITAIREN OP WEG NAAR KOREA t voor de Nederlandse militairen et aanvullingsdetachement Neae - Detachement Verenigde Naties, 'den uit Marseille naar Ko^a n en moet uiterlijk op 1, 8, 10, 16e bruari a.s. in Nederland ter P :n bezorgd. Het adres moet a» luiden: rang. naam en voorletters, nimmer. aanvüllingsdetachern op uitreis, Amsterdam, Schipnoi, ir. ALKMAABSCHE COURANT GIRONUMMER (Van orfze verslaggevers) \k/IE ZICH VOORSTELT hoe klein de mens moet zijn temidden van het donderend geweld van W wincj en water, kan niet dan met een huivering van ontzetting de berichten lezen over de ramp die vooral het Zuid-Westen van Nederland en het eiland Texel heeft getroffen. De stormbal was weliswaar gehesen, maar dat de duivelse combinatie van orkaan en springvloed in korte tijd du- zenden uit steden en dorpen dreef, vele honderden om het leven bracht, duizenden dieren deed verdrinken en uitgestrekte gebieden met water overspoelde, zal niemand ook maar hebben kunnen vermoeden toen hij in de nacht van 31 Januari op 1 Februari de wind door de bomen en langs de huizen hoorde gieren. Op datzelfde ogenblik evenwel sloeg de natuur toe met zulk een ontembare kracht, dat de zwaarste dijken werden doorbroken, gaten werden geslagen in het waterkeringssysteem van de polders; zodat het gebied van de Zeeuwse eilanden, de streken van Westelijk Noord-Brabant, de waterrijke gedeelten achter Dordrecht en rond de Moerdijk, de lage landen langs de Nieuwe- Waterweg, de gehele Noordzee-kust en het schone eiland Texel geheel of gedeeltelijk werden overstroomd. De natuur vernietigde wat mensenhanden hadden opgericht; het water en de wind beukten de duinenrijen en deed het beschermende zand tot ver in het achterland verstuiven Deze troepen werden reeds in de loop van Zondagmiddag in de meest be dreigde gebieden ingezet'. Le land macht is deels bij Willemstad en Krui ningen; anderen werken bij Ouderkerk aan de IJsel en staan verder geleed om bij het eerste bevel uit te rukken. Eenheden van de Koninklijke Ma rine zijn op Walcheren, in Middelhar- nis en Stellendam. Technische troepen pogen zo spoedig mogelijk de nieuwe verbindingen te leggen in plaats van de gestoorde telefoonlijnen. De radio nieuwsdienst heeft gedurende de Zon dag deze werkzaamheden uitstekend verricht. De luchtmacht voert verkennings vluchten uit en staat gereed goederen uit te werpen op plaatsen die in nood verkeren. Tijdens een verkennings vlucht werd via de radio een redelik beeld gegeven van de toestand in en kele overstroomde plaatsen. De marine luchtvaartdienst heeft bij geisoleerde boerderijen rubberboten uitgeworpen. Het uitvallen van de electnciteits- voorziening bemoeilijkt de hulpverle ning sterk. Reeds Zondagavond werden lichlgranaten en zoeklichten naar tai van plaatsen gebracht. Betreffende het treinverkeer kan worden medegedeeld dat het is ge stremd op de baanvakken Schiedam Hoek van Holland RotterdamGouda, ZwijndrechtDordrecht, Dordrecht— Giessendam, SliedrechtGiessendam. DordrechtLage Zwaluwen, Lage ZwaluwenBreda, Bergen op Zoom— Vlissingen. Tot slot van dit overzicht moet wor den bericht, dat met grote spoed sterke motorvaartuigen met geringe diepgang naar de plaatsen van de ramp worden gebracht. De stroom van het water is nu nog zo slerk dat andere vaartui gen niet kunnen manoeuvreren. Nederland maakt zich op een ramp het hoofd te bieden met de kracht, zijn volk eigen. H.M. de Koningin zal heden in alle vroegte vertrekken en zal de gehele dag in de geteisterde gebieden door brengen. Ook de polder hij Dubbeldam staat geheel onder -water. Slechts de daken van enkele boerderijen en boomtoppen onderbreken de eindeloze watervlakte. TOEN IN DE zeer vroege morgen van Zondag 1 Februari de noodtoestand in Zwijdrecht werd afgekondigd werden weliswaar ogenblikkelijk uitgebreide maatregelen tot hulpverlening getroffen, waarbij het intrekken van de verlo ven van de manschappen en officieren van zee-, lucht en landstrijdkrachten moet worden gerekend, waren de gebeurtenissen nog enigermate te overzien. Maat met de snelheid van de orkaan zelve kwamen vervolgens de verschrikke lijke berichten binnen. Voorzover thans bekend is en er moet rekening wor den gehouden met het feit. dat talloze personen worden vermist heeft de overstromingsramp reeds 394 slachtoffers gevergd. Deze doden zijn te betreuren in Goeree Overflakkee 40, Kruispolder 8, Vlissingen 4, Rotterdam 1, Nieuwe- I. Neuzenpolder 1, Halsteren 17, Hellevoetsluis 5, Texel 4, Terneuzen 4, Wil- lemstad 12, Moerdijk 13, Hontenisse 8, Krabbendijke 4, 's-Gravendeel circa.' 55, Dinteloord 3, Hoedekenskerke 1, Hondsbossche Zeewering 1, Sliedrecht 1, Maassluis 1, Veere 2, Kruiningen 11, Rhoon 3, Kortgene circa 55, St. Philips- land 1, Raamsdonksvcer 2, Hoeksewaard 7, Brandwijk 2, Heijningen 46, Nu- mansdorp 12, Stellendam 7, Middelharnis 10, IJsselmonde 3, Ouddorp 1, Oude- lande 2, Abbcnbroek 1, Stormpolder 4 ,Burch 10, Zierikzee 18. JJET MOET voor de bewoners van de 4 getroffen gebieden moedgevend zijn geweest, dat H.M. de Koningin en Prin ses Beatrix een bezoek aan de over- stroomde landstreken hebben gebracht en dat Prinses Wilhelmina, evenals va ker tijdens haar regeringsperiode, zich persoonlijk van de omvang van de ramp op de hoogte heeft willen stellen. Minister-president Drees deed hetzelf de, gelijk minister Beel, minister Alge- ra en minister Staf. Niettegenstaande het feit, dat met inspanning van alle krachten wordt gepoogd de verbroken verbindingen te heistellen, is het op dit moment volko men onmogelijk een geordend beeld van de situatie te geven of zelfs zich er een denkbeeld van te vormen. Van de zijde van het ministerie van Ver keer en Waterstaat heeft men meege deeld, dat de schade zeker in de vele tientallen millioenen zal Lopen. Er zal zo spoedig mogelijk met het herstel van de vernielde dijken worden begon nen Wanneer met man en macht daar aan wordt gewerkt, zal het allerergste in enige maanden hersteld kunnen zijn Maatregelen HE minister van Verkeer en Water- staat, mr J Algera, heeft Zondag avond met ir A G. Maris, directeur- generaal van de Rijkswaterstaat, en andere autoriteiten vergaderd om een inzicht te verkrijgen in de stand van zaken in de delen van ons land, die door de ramp zijn getroffen. Hierbij werden maatregelen beraamd om die gebieden zo spoedig mogelijk hulp te verlenen. Zo kon door persoonlijke tus senkomst van de minister een groot aantal vrijwilligers van schoppen nor den voorzien en naar verschillende over stroomde streken worden gebracht om daar diiUon vooHnnia te dichten en zo doende het waterkerend vermogen te vergroten Alle diensten van provine'ale en Riikc -vaterstnat werken van nu af aan ger' dineerd met pol J en waterseha"^besturen alsm^dr autoriteiten teneinde de meest bedreigde gebieden hulp te verlenen en de eerst- nodige technische maatregelen Ie r.e- men. Naar wij vernemen komt het kabinet Maandag in speciale zitting bijeen, ter wijl minister-president dr Drees Dins dag in de Tweede Kamer een verklaring over de stand van zaken en over de hulpverlening zal afleggen. Behalve de militaire onderdelen van het territoriale leger zijntal van Rode Kruiscolonnes geconsigneerd, maar bo vendien hebben talloze instellingen van andere aard volstrekte hulp toegezegd. De oorzaak UOEWEL uiteraard in de nacht van n Zondag op Maandag op tal van plaat- zen nog zeer critiek was en er vele snelle evacuaties moesten worden uit gevoerd, die bijzonder ernstig werden bemoeilijkt door het ontbreken van licht, mag het een gelukkig verschijn sel worden genoemd, dat het water val lende is en dat de wind verder naar het Noorden is geruimd en in kracht is WEERBERICHT Verwachting tot morgenavond. IETS KOUDER. Veranderlijke pewolking met en kele verspreid optredende sneeuw- omen. Krachtige tot matige, maai voornamelijk iari«* de Waddenkust 'ijdeliik harde wind tussen Noord en N'ord-Oost. Iets kouder met olaatseli.jk lichte vorst in de nacht en ochtend. OINSDAG- 17 Ol Zon op 817. onde' - *8 >nder 0 'iA Zwaarst aetroden dorp QNS BEREIKTE hedenmorgen het ontzettende bericht, dat in 's-Gra vendeel alleen reeds 50 a 55 slacht offers te betreuren zijn. Zondagochtend reeds is een huis ingestort, waarin twin tig mensen een toevlucht hadden ge zocht. Allen werden door het water meegesleurd. Een zeshonderd tal personen is thans bijeengebracht op de bovenverdieping van de lagere school, waar zij op elkaai gepakt het zakken van het water at wachten. Op het ogenblik staat er ruim anderhalve meter water in de school. Vannacht omstreeks één uur zijn te 's-Gravendeel wederom twee dijken loorgebroken Zolang het hoog watei s is het dorp met te bereiken. Zodra •.et water weer is gezakt, zal het Rode \ruis weei met vrachtauto's op weg gaan om de mensen over te brengen tiaar de Ahoyhallen in Rotterdam naar dit duurt nog ongeveer vier ot vijf uur. De pontonniers bieden hulp in's-Gra- •endeel. maar verscheidenen van hen ■in reeds bewusteloos geraakt door dc- voude. afgenomen. Door hoofdingenieurs van Rijkswaterstaat wordt deze ramp toe geschreven aan drie factoren; 1 het tijd stip van het hoogwater; 2. de hoogte van het getij, dat springtij was in ver band met de nieuwe maan; 3. de wind kracht en de windrichting. HET heeft velen in den lande goed gedaan te bemerken, dat de opge roepen militairen zich zo snel zij kon den bij hun onderdelen gingen mel den en dat autobezitters in ruime ma te vrije plaatsen in hun wagens voor het vervoer van deze manschappen afstonden. Een 500-tal vrachtauto's beladen met goederen en kleding, bijeen gebracht door de Regionale Omroep Noord. Gro ningen, Friesland en Drenthe, is onder weg naar Rotterdam. De lange colonne vrachtauto's wordt geëscorteerd door Grote delen van ons land zijn door een ramp getroffen. Het Nationaal Rampenfonds, dat het overkoepelende instituut is, deed een oproep aan alle landgenoten om financiële steun. Het gironummer van dit fonds vermelden wij in de kop van ons blad. Bovendien willen wij ons in dienst van de hulpverlening stellen door onze administratie in te schakelen. Wij wekken daarom onze lezers op hun bijdragen te storten oo giro 187294, ten name van de Alkmaarse Courant, ol hun bijdrage te bezorgen aan ons kantoor Voordam 11 waar een m'eken- lijst gereed ligt. Alle gilten zullen in onza krant worden verantwoord Men zal in deze uren van ontzaglijke nood willen bedenken dat snelle hulp nodig is en dat de persoonlijke bijdrage nim mer te klein en nooit te groot kan zijn. Een verantwoordings lijs! zullen wij in ons blad opnemen. De Directie van de Verenigde Noordhollandse Dagbladen opent thans deze grote inzameling met een bedrag van duizend gu'den de Rijkspolitie. Vanochtend hoopte men Rotterdam te bereiken, waar de tonnen goederen afgeleverd worden ten behoe ve van de geteisterde gebieden. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft o.m. de Ahoy-hal in Rotterdam, die wordt ingericht als voorlopige ver blijfplaats van geëvacueerden. 400 veld bedden verzonden. De intendance van het Roode Kruis te Den Haag heeft zendingen brood, margarine, suiker en kindervoedsel klaargemaakt welke hedenmorgen bij het aanbreken van de dag in helicop- teres werden geladen. De pakketten ziin beven Moerdijk. Stellendam en Stave- nisse uitgeworpen. De Haagse gemeen te-apotheek werkte vannacht door om aan deze zendingen medicamenten toe te voegen Een vrachtauto vertrok van morgen naar Hellevoetssluis om 2600 broden naar de Neeltie Jacoba te brengen, die deze goederen naar Goe ree zal vervoeren. Het Concertgebouworkest te Amster dam zal dezer dagen een uitvoering ge ven ten bate van de slachtoffers van de watersnood. Piéteitshalve is Zondag middag in plaats van Carnaval Romain van Berlioz uitgevoerd het Concerto Grosso van Handel. In de omgeving van Goeree schijnt een schip gestrand te ziin. dat onder weg was met vluchtelingen De redding boot Koningin Wilhelmina uit Stellen dam, en een schip dat in de ha ven van Goeree lag. ziin onderweg om hulp te bieden. Kort na zeven uur hedenmorgen is een dijk bij Heenvliet op het eiland Voorne-Putten doorgebroken. De be volking van Rhoon heeft de afgelopen nacht met man en macht gewerkt en is er in geslaagd het water achter de dijken te houden, waardoor het gevaar geweken is. Helaas ziin een vader met twee kinderen, die in het ondergelopen deel in een sloot terecht kwamen, ver dronken. De burgemeester van Rhoon en de 'ommandant van de brandweer beleef den een hachelijk ogenblik toen hun «ito in het ondergelopen gebied op ■en mesthoop bleef steken, Per boot konden zij worden gered. £JEZE NACHT van 31 Januari op 1 Februari is een verschrikkelijke ge weest. Terwijl een orkaan van ongeken de kracht de angst deed stormen in de harten van hen, die aan de kust en tussen de dijken hun woonsteden nad oen, besprong een watervloed met vreselijk geweld de zeeweringen. Tegen deze combinatie van natuurkrachten is een groot deel van Neerland's kustge bied niet bestand geweest. De dijken bezweken, in kademuren en boulevards werden gaten geslagen, duinenrijen werden doorbroken en het water vanouds de vriend en de vijand van ons land toonde zich van zijn meest ontembare zijde door de werkstukken van de knapste civiele ingenieurs en waterbouwkundigen in enkele ogenblik ken tijds te vernietigen en zijn loop te zoeken over het rijpe land, dat stilaan op de bloei van een nieuwe lente te wachten lag. Een ramp van deze omvang ls nog nimmer over Nederland gekomen, in dien wij de oorlog van 1940 uitschake len. Want wel denken wij aan de wind hoos, die dertig jaar geleden Borculo teisterde, aan de Januarivloed van 1916, toen de gebieden langs de Nieuwe Wa terweg, maar vooral de Anna Paulowna- polder, de landstreken rond de Water land en Zuiderzee zwaar werden ge troffen; zelfs aan de beruchte Elisa- bethsvloed, waardoor in 1421 de Bies bos uit de Grote Zuidhollandse Waard ontstond, maar naar wij thans wel me nen te kunnen vaststellen, hoewel door het verloren gaan of uitvallen van de normale communicatiemiddelen pre- ciese gegevens, noch een enigszins vol ledig overzicht kunnen worden gege ven, zijn deze gebeurtenissen zelfs niet te vergelijken met de calamiteit, welke in de eerste plaats Zeeland, dan Zuid- Holland en voor wat Noord-Holland be treft in ernstige mate alleen het eiland Texel heeft ontsteld. Vooral Zeeland. Weer Zeeland. Het is nog geen tien jaar geleden, dat Zee land en dan vooral het eiland Walche ren het grootste offer uit zijn geschie denis bracht: het bombardement van de dijk op Walcheren zette het eiland on der water, het zout vrat aan het levende wezen en aan het dode materiaal, ver pestte de grond, maar deze ontzetting luidde de bevrijding van ons gehele land in. Deze uitbarsting van het natuurge weld is tot niets nut. Nederland is met ijzeren wil en stoere werkkracht bezig zich te herstellen van bijna dodelijke slagen van de bezetting; ieder heeft daar op zijn plaats het zijne toe bijge dragen. Juist op het ogenblik, dat de regering met enige gerechtvaardigde trots kon verklaren, dat Nederland na lange jaren de steun van sterke strijd makkers voortaan kon ontberen, was het het water, dat zijn helse kracht uit stortte op die duizenden sterken van hoofd en hand, die stuk voor stuk moesten terugwinnen wat was verloren gegaan. Daar zijn de eilanden van Zuid-Hol land. Zij liggen voor een groot deel onder water. Daar is het Westelijke deel van Brabant, dat de lage wal vormde van een Noordwester, die met iedere stoot in stukken sloeg wat met liefde en oneindige zorg door de mens werd opgericht. En het trotse Rotter dam, Dordrecht, Sliedrecht en omge ving, de nijvere stadjes aan de Nieuwe Waterweg, zo onnoemelijk klein tegen over het bijna kosmische geweld van wind en water. Noord-Holland Is gespaard. Wij heb ben de wind gehoord en ons angstig af gevraagd, waar de slagen zouden neer komen. Texel is in dit gewest in de ern stigste nood. Doch het zou van een bijzonder laak bare eng-provinciaal inzicht getuigen, indien wij het meest beroerd zouden worden door wat ons het naast ligt. Het is daarom niet te veel gezegd, dat deze ramp een nationale is. Niet in de eerste plaats om de niet te schatten schade in geld, welke is geleden, niet om goederen, die verloren gingen, maar om de levens van mens en dier, die on der gingen en om de nood van hen, die met de grootste moeite gespaard bleven. Nederland mag dan een land zijn, waar in alle vrijheid ieder zijn eigen overtuiging mag belijden, op een dag als gisteren en vandaag worden alle landgenoten met éénzelfde huivering bevangen en opgezweept tot het lenigen van de nood, die onze naasten heeft ge troffen. Het lijkt onder deze omstandigheden volmaakt overbodig een beroep op aller offervaardigheid te doen. Nederland en zijn bevolking zullen ook deze ramp te boven komen en zul len sterker worden naarmate zü dieper ziin geraakt. Het is juist deze voortdurende wor steling, die ons kleine land tot r-n een groot maakt. LcJ

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1