9575 9575 HULPVERLENING pituatie thans stabiel Koningin en Prinses in geteisterd gebied Wilhelmina BIJ DE RAMP Aantal doden in overstromingsgebied thans gestegen tot 638 REEDS 638 DODEN Nat. Rampenfonds LAAT ONS ALLEN HELPEN! Nat. Rampenfonds Het water wijkt hier en daar GIRONUMMER GIRONUMMER Dinsdag 3 Febr. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 28 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN ntilien bieden hun hulp aan Maar grenzeloos is I het leed Gesprekken in Zuid-Holland en Zeeuws-V laanderen Tochtwordt hedenhervat Dodencijfer zal nog met honderden toenemen als het gaat om zoveel mogelijk o zandzakken aan, die naar d§ n getransporteerd. DEN HAAG Het onbeschrijflijke leed door de overstromingsramp over een groot deel van ons volk gekomen, moet gelenigd worden. Het Nationaal Ram penfonds, dat bet overkoepelende instituut is, deed een oproep aan alle landgenoten om financiële steun. Het gironummer van dit fonds vermelden wij in de kop van ons blad. Gaarne willen wij onze administratie in dienst van deze hulpverlening stellen. Wij wekken daarom onze lezers op hun bijdragen ie storten oo giro 187294 ten name van de A kmaarse Courant, ot hun bijdrage te bezorgen aan ons kantoor Voordam 11, waar een inteken lijst gereed ligt Alle gitten zullen in onze kran worden verantwoord Men zal in deze uren van ontzaglijke nood willen bedenken dat snelle hulp dubbele hulp is en dat de persoonlijke bijdrage nimmer te klein en nooit te groot kan zijn. De Directie van de Verenigde Noordhollandsf Dagbladen opent thans deze grote mzamelir* me* een bedrag van duizend gulden DEN HAAG ALKMAAfiSCHE COURANT gescheeld of de zieke was, vastge. den op de brancard, verdronken, zonder hulp van de wal af had het 'tuig niet kunnen meren. Nu lag d« boot weer aan de overkant onder m, gereed om de gehele bevolking Roozenburg te evacueren. Het wai enige mogelijkheid voor de Roo. 1 jurgers, want de veerboot van A tssluis had- het al opgegeven. Dj jwe Waterweg was té wild. Des- anks stond er geen volk op de stei. aan de overkant. Niemand meldde om naar de overkant te worden racht. ïinds ligt de nieuwe dijk", zei de aergier van het Veerhuis. „Zolang het houdt, houden wij het ook wel. ir wanneer die doorbreekt, staat het -i er meteen tot hiér". Hij wees naar plek op de spiegel achter zijn buf- 'ia waar de likeurflessen stonden. De bevond zich ongeveer twee meter fa en de begane grond. Tegen een uur of zes is weer hoog v er", zei hij laconiek, „ik ben be- :wd hoe het dan gaat. Het is sinds i niet zo erg geweest in deze hoek". o stond hij maar te vertellen tussen flessen en glazen, maar hij dacht k ;een ogenblik aan toebereidselen te 1 fen om te vertrekken. Zijn kinderen i'ij n rustig te spelen bij de roodgloei- e kolomkachel en moeder de vrouw J een handwerkje opgenomen, e strandweg van Oostvoorne is geslagen en het tramspoor, dat des ers dienst doet om duizenden Rot- ammers naar het strand te vervoe- verdwijnt zo maar ergens in zee. ir de duinen waren breed en hoog ongerust was niemand, ockanje vertoonde hetzelfde beeld, e paden in de duinen liepen dood een afgrond, zeewier hing in he» keidraad, bomen waren geveld, en daar waren arbeiders bezig ihtauto's te vullen met duinzand. e weg naar Hellevoetsluis leidde Nieuwenhoorn, waar de dorpsom- >er rondging, luid slaande op zijn ren en verkondigende, dat vluchte- en uit Zuidland konden worden •'acht. Er werd verzocht bedden in :edheid te brengen om hun een pstee te bieden. Iet is goed," zei een vrouw han- wringend, „maar hoe lang zal het in?" Ginds achter Nieuw Helle- is de zeedijk al kapot. Men werkt met man en macht om te voor- en, dat het een doorbraak wordt dat niet lukt, moeten die van Nieu- hoorn zelf vluchten en waarheen Zelfs de Groenekruisweg staat ;r water. Dit bericht was voor mil sein om in de wagen te springen, ons hierheen had gebracht, want Droenck ruis weg was nog de enige verbinding van Voorne en Putten de brug van Spijkenisse. En die was de enige vebinding met de mwereld. Het water drong od. de ngvloed van zes uur kon binnen uur zijn hoogtepunt bereiken! Tal dijken stonden op doorbreken, mige dorpen stonden al onder wa- en andere verwachtten weldra het- ie lot te zullen ondergaan, stond daar in het wijde polder met de storm rondom mij en de aan alle kanten, de regen striemend et gelaat. Weg stoof de auto, wef dit barre oord. Tien minuten late' kte ik deel uit van die land hteüngenstroom naar het vast? zich reppend voor het te laat zou Het was op die anders zo eenzame erwegen druk als op de Parijn evards, maar er heerste een de unende stilte, alsof de dood eik 1 blik zijn zeis zou gaan zwaaien deze oorden, die gedoemd schenen jn om ten onder te gaan. Misschien gt het water ook hier verder °P> i in Zeeland en West-Noord-Bra- Misschien ook gebeurt dat ook maar dan zal dat te danken z«n het werk van de duizenden man van de eilanden zelf. en van de sol- n van elders, die de nacht doo'b'V waken met een schop in de hand le zandzakken naast zich en met mwrikbare wil om hun land. hun hun goed en hun gezin te redden de ondergang. de Nederlandse Antillen, waar de stromingsramp een diepe indruk gemaakt, is gisteravond nog een té van actie gevormd dat meteen werk is gegaan om al het mo te doen ter leniging van de Het Rode Kruis, aldaar heeft 5 telegrafisch geinformeerd waar in de eerste plaats behoefte be* In de protee'i ntse en rooms- >lieke kerken op Curagao en Aru- speciale diensten gehouden naaf van de ramp, welke ons heeft getroffen. ■TERWIJL HET AANTAL doden van de overstromingsramp -nog steeds stijgende is het getal van 638 doden zal naar men vreest nog met enige honderden toenemen is de toestand in eik geval zo, dat men langzamer hand een iets beter overzicht over de aard der positie waarin zich het onder water staande gebied bevindt, kan maken. Het feit, dat door hard werken aan de zwakke en bedreigde punten op de dijken, behalve een nieuwe doorbraak op het eiland van Dordrecht, waardoor de Dordtse Biesbos, een vruchtbare' polder, groot 1500 ha onderliep, verdere overstromingen uitbleven, mag als Bpiststellend worden aangemerkt. ®Dag en nacht wordt op alle denkbare manieren door de bewoners der ge bieden zelf, versterkt met mankracht en materiaal (boten en vliegtuigen) uit binnen- en buitenland, gezwoegd om in het uitgestrekte gebied in nood ver- ffirenden te redden. Het aantal aanbiedingen voor hulp uit het gehele land is zeer groot. Ook de snelle financiële hulp, die al bijna drie millioen gulden be loopt. maar begrijpelijk nog bij lange na niet voldoende is, stemt tot verheuge nis. Zo juist vernemen wij dat de toestand ook bij Brouwershaven nog ernsti ger wordt. De dijk zou het spoedig moeten begeven LIET is nu wel zeker, voor zover thans hezien, dat de eilanden Goeree- Oïerflskkee en Schouwen en Duiven- land wel heel ernstig zijn gehavend. Op Goeree en Overfakkee blijft de situatie betreffende de bewoners nog uiterst kritiek. Stellendam telt waar schijnlijk reeds zeventig doden. In Middelharnis is de zaak niet totaal hopeloos. De vrouwen zullen wel ge- ëtfeci'r"!''i worden. De toestand op Schouwen en Duivenland wasïgisteren nog hoogst ernstig. In het oBrstroomde Zierikzee zijn negentien mensen omgekomen. Schepen van de Urker vissersvloot zouden hier voor de evacuatie worden ingezet. Behoudens de Westrand staat geheel Schouwen en Duivenland onder water. Radio-ama teurs onderhouden verbinding met de vaste wal. Voorne en Putten is voor hulpploegen bereikbaar via de veren Brielle en Maassluis. Hoewel Hellevoetsluis voor een deel droog is komen te liggen en men van hieruit o.a. met marineschepen hulp biedt aan Stellendam, is de schade ook; groot. In Brielle ziin vijftienhon derd evacué's ondergebracht. Van Noord-Beveland staat een kwart onder water (2000 ha.) Het aantal doden bedraagt hier omstreeks veertig. Er is een verbinding tot stand gebracht met het niet meer onder water staande Veere. Van Zuid-Beveland wordt ge meld, dat de kom van Hansweert nog droog ligt. In Rilland Bath wordt de burgemeester vermist. In Waarde zaten nog veertig mensen in hun huizen. Aan de_ Kattendijkse dijk bii Goes werkt duizend man. Het gat in de dijk bii Kruiningen is zo groot, dat de grote vesrboot er doorheen is gespoeld en op de weg geslagen, In Vlissingen, waar alleen de oude stad onder liep, is het water nu vriiwel verdwenen. Men denkt wat de dijken betreft de situatie meester te ziin. Veel schade aan huis raad. De veerverbinding naar Breskens is dag en nacht in dienst in verband met de aldaar nog precaire toestand. Van Tholen werd in de nacht van Zondag1 op Maandag nog een "rnstige doorbraak gemeld. Er zijn slachtoffers. Tientallen beesten verdronken. De scha de loopt in dit kleine gebied in de hon derdduizenden. Terneuzen. dat zelf veel schade van het water ondervindt, wordt geheel door de overstromingen Ingesloten, om dat hier drie grote polders blank staan Ook in de Westkop van Brabant en de Zuidhollandse waardpolders duurt de ontstellende noodtoestand nog voort, al wordt hier ook voortdurend hulp ge boden. Op het ogenblik zijn in Halste ren dertien lijken geborgen. Er wor den nog zestig mensen vermist. Vier honderd stuks vee honderd paarden, honderdvrff en zestig varkens én tallo ze kippen verdronken. In de totaal on dergelopen stormpolder bij Krimpen aan de IJsel verdronken zes mensen. In Ouderkerk aan de IJsel twee. Door het. gat in de dijk te Papendrecht en Alblasserdam komen bij hoog tij nog steeds grote hoeveelheden water de Al- blasserwaard binnenstromen. In Har- dinxveld sloeg een coaster op de kade. Een stuk van de weg Giessendam-Slie- drecht is weggeslagen. Vele buitenlandse journalisten hebben zich naar ons land begeven om reportages te verzorgen van de nood toestand. 70YVEJL H.M. DE KONINGIN als Prinses Wilhelmina, hebben gisteren een rondreis gemaakt door de geteis terde gebieden. De Koningin keerde s avonds om negen uur op Soestdijk terug en zal vandaag opnieuw een tocht naar het rampengebied maken, terwijl de Prinses in Zeeland overnachtte en haar reis over de eilanden vandaag voortzet. Na een kort oponthoud in Den Haag scheepte de Koningin zich gistermor gen in Dordrecht in op een vaartuig van de Rijkswaterstaat. Het eerste doel was 's-Gravendeel. waar de Koningin de evacuatie aanschouwde en sprak met de burgemeester. Per boot ging de tocht verder naar het ook zo zwaar getroffen Numansdorp. waar zij zich onderhield met de getroffen bewo ners. die in een café waren onder gebracht. In Middelharnis, het volgende doel, waadde de Koningin met water laarzen door het water om het ge meentehuis te bereiken, waar ze zich liet voorlichten over de toestand. De Koningin had ook de bedoeling Stellen dam te bezoeken, doch moest door tijd gebrek daarvan afzien. De kapitein van het vaartuig wilde de verantwoorde lijkheid niet op zich riemen in het donker een haven binnen te varen, waar voortdurend boten in- en uit gaan. H.M. keerde om zeven uur in Dordrecht terug en reed vandaar naar Rotterdam, waar ze achtereenvolgens de evacuatiecentra in het Feyenoord- Op het eiland Schouwen steken nog slechts de daken van de huizen uit boven het wateroppervlak. stadion en de Ahoy-hallen bezocht. In de laatste plek sprak ze o.a. met vluch telingen van Schouwen en Duiveland. MET diepe waardering zullen de ge- troffenen, doch ook het Nederlandse volk in zijn geheel hebben kennis ge nomen van de tweedaagse reis, die Prinses Wilhelmina thans onderneemt door Zeeland. Het ruwe weer en het volkomen gebrek aan comfort in het ondergelopen gebied, hebben haar on danks haar hoge leeftijd niet weerhou den haar zo warme persoonlijke be langstelling ter plaatse te gaan tonen. Gistermorgen om kwart voor twaalf arriveerde Prinses Wilhelmina onver wachts in het ernstig getroffen plaatsje Kloosterzande in Zeeuws-Vlaanderen. waar ook een aantal mensen verdronk. Ze was o.a. vergezeld van de Commis saris der Koningin in Zeeland. Het was een zeer ontroerend ogen blik toen prinses Wilhelmina, nadat het gemeentebestuur aan haar was voorgesteld, de gevoelens van deelne ming van Koningin Juliana overbracht aan mevrouw De Smet. waarvan vier familieleden bij Duivenhoek, na de doorbraak van de dijk. de dood vo-den in de golven. De prinses onderhield zich eveneens met het 80-jarig echtpaar Van Huffel uit Baalhoek. dat op de dag dat het zijn gouden bruiloft dacht te kunnen vieren, door het water van commandant van het garnizoen weert (Limburg), kapitein Königs en luite nant Schreuders. die het detachement van de kaderschool uit Weert leidden, dat hier des nachts de gaten in de binnendijken heeft helpen dichten, werden eveneens aan prinses Wilhel mina voorgesteld. Zij stelde zich op de hoogte van de door de kaderschool ver richte werkzaamheden en verzocht ka pitein Könings haar grote bewonde ring aan zijn manschappen te willen overbrengen. Nadat prinses Wilhelmina een kopje thee had gedronken, ver trok zij naai Terneuzen, vanwaar zij per boot naar Hoedekenskerke in Zuid- Beveland overstak. Bii het verlaten van het gemeentehuis te Kloosterzande werd prinses Wilhelmina door de bevolking hartelijk toegejuicht. De minister-president, dr YV. Drees heeft hedenmiddag te tien over een in de regeringsverklarng voor de Tweede Kamer van de Staten Generaal mede gedeeld, dat het officiële dodencijfer mo menteel 627 is, doch dat er rekening mee moet worden gehouden, dat het werkelijke aantal doden nog enige honderden hoger zal zijn. overzicht van het geïsoleerde deel van Brouwershaven, de geboorte plaats van Jacob Cats. Hef loiaal bekende aanfal slacht offers was hedenmiddag om twee uur gesfegen tot 638. Aan vullend op eerdere berichten kan worden gemeld, dat op Oude Tonge vermoedelijk 60 doden zijn. Nieuwe Vossemeer 50, in Nu mansdorp 67 doden, Yerseke 10. Goede Sas 7 Burgssluis lO.Geers- dijk 1 Capelle 3, Hoek en Zaan- slag 2, Zuidland 6 Natuurlijk zijn alle getallen onder voorbehoud gegeven.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1