ER KLINKT EEN KREET OM HULP de zaak Texel is nog steeds niet W. buiten gevaar Gisteravond had Nationaal Rampenfonds reeds drie millioen gulden ontvangen Prins Bernhard terug uit V.S. Geelf, Geefi snel. Geeft mild Sedertdien is het bedrag reeds beduidend overschreden ip onder de trein netje geboren ijk offerde bedrag an 18 mille en zuurkool Hensbroek g naar gemeente jperdrecht Vier slachtoffers zijn thans geborgen LAATSTE NIEUWS Dii jaar geen carnaval Piet Hein op weg naar noodgebied Schip met evacué's in moeilijkheden Gezin met 7 kinderen in golven omgekomen Militair verdronken EEN MILLIOEN IN GRONINGEN Vertegenwoordiger van MSA naar Nederland STEUNACTIE KNVB Ook op Texel sponfane hulpactie voor het Zuid-Westen J^EEDS Maandagmorgen ontstond op Texel, dat zelf zo in nood verbeert, net plan tot het organiseren van een hulpactie voor de getroffen gebieden in het Zuid-Westen. Er werd niet verga derd en geconfereerd en de gebruike lijke aanbevelingscomitê's heeft men ditmaal achterwege gelaten. Enige groepen begonnen gelijktijdig, maar op verzoek van de burgemeester heeft men het daarna overgelaten aan.de padvin ders en verkenners, de grootste groe pen. Kledingstukken en meubelen genoeg Grote staking in Luxemburg DE NOOD IS ZO ONTSTELLEND GROOT De verantwoording van door ons ontvangen gelden NATIONAAL RAMPENFONDS Onze dagbladen ontvingen van: LAAT EEN KLEIN VOLK GROOT ZIJN waarin een klein volk groot kan zijn de tekk erd/r half om halfshat 85'cl. Financiële hulp uit het binnen- en buitenland Schoorl Stompetoren A DE WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 ïing kon betrekken. Wel lekend feit. dat een derge- in de regel geen moeilijk rde en in de meeste ge- 5 een kwestie van enkele was. inquête zal op Woensdag. ibruari worden voorgezet. Ibesturen vragen middelen aan billende schoolbesturen is ontvangen om medewer- men voor de aanschaffing elen. gen werden gedaan door tuur van de Julianaschool, en verzocht voor de aan. n een trap- en een hand ten behoeve van het nij. rwi.is, en van de R.K. St. il die tot aanschaffing van smateriaal wenst over te ïesschool vroeg een bedrag het gymnastieklokaal een indrek te plaatsen, terwijl ran de Julianaschool even- ekken en verduisterings- mste aan te brengen, naschool diende een ver voor gemeenterekening tot van atlassen over te gaan. jschool wenste de inrichting voor gemeenterekening te fstaan van de jazz ige Alkmaarse jazz society enwerking met de directie ?ma Americain een avond 1, waarop de film New worden vertoond. Deze ontstaan en de ontwikke- azzmuziek in beeld brengt, irdagavond gedraaid. Het It zich af in de negerwijk presenteert verschillende arvan dat van Louis Arm- de voornaamste plaats in- pauze zal het huisorkest Haas enkele nummertjes ENBESCHERMING. is op de Bierkade te Alk- roffen een grote donkere zeer goed verzorgd (teef). ving van de Metiusstraat dein zwart bruin hondje, lecteur C. Verwer, Zaag- 36. soms wonderlijk gaan in Terwijl een drachtig i de spoorlijn Alkmaar terlijk in tweeën gereten rd tegelijkertijd het lam- boren, dat de aandacht zijn geblaat. Het schaap dom van de heer Berger i. Het lammetje denkt zven te kunnen houden. f 2.50. Zaal, orkest, decors, in gratis ter beschikking 5t cabaret „De Lachspiegel" ■langeloze medewerking, iking van het 50jarig be- HBS-vereniging zal door. Ie bals komen te vervallen, niet mogelijk te zijn de dig afbericht te sturen, zo. lering van het toneelstuk rein" door de leraren niet De baten van de avonden oede aan het Rampenfonds, el van de Machinefabriek veld zal acht dagen lang rwerken voor het Rampen- ijftig arbeiders van de fa. en Jonker, die bezig zijn wwerk van Goed Wonen ghelstraat werken Zaterdag iorgen voor de slachtoffers sterde gebieden. Het 'hier- cbaar komende bedrag ad oor de fa. Schoonewil en f 1000 worden aangevuld, van Koophandel Noordhol- derkwartier te Alkmaar aan het fonds overgemaakt ontvingen wij van de heer Anjelierstraat 9. een ver roep te plaatsen voor ama- iee willen werken aan een l t.b.v. de slachtoffers. Zij bij hem melden. en Noord-Schermer droe- ■oners per gezin f 5,25 bij. totaal f 5166 opgehaald, ht Noordeinde heeft f 101" wat des te meer spreel' et. dat dit neerkomt "j rezin of 12.37 per inwoner, niet inbegrepen f 200 van nd fonds. JK. De alhier gehouden en bate van het Ned. Ram- tot dusver een rond be- 18000 opgebracht, buiten goederen, enz. nog CHARWOUDE De Dins- veiling van de Noorder gehouden collecte voor het rfonds bracht f 217.13 op. f 100 van de gezamenlijke aiders. Dezelfde dag stelde nservenfabriek „Nieuw Le tjes zuurkool, eik van sar. die aan de veiling wer- t. De opbrengst bedroeg per vijf vaatjes. :e gemeente zijn vanmor- eiding van burgemeester r vrachtauto's met 24 man- aar het getroffen gebied met bestemming Papen- NOG ALTIJD kan men niet zeggen, dat het gevaar voor het eiland Texel is geweken. Het aantal gaten in de dijk, vooral in het gebied ten Oosten van Oosterend, van de Kaap af tot aan de Krasse Keet, is ontstellend groot en er wordt niet man en macht gewerkt om duizenden zandzakken in de gaten te werpen. Het meest kritieke punt is nog steeds de Oostetsluis. Ook de Noorder- dijk, de slaperdijk tussen de ondergelopen polder Eendracht en de polder Het Noorden, blijft een zwak punt. De kruin en de binnenzijde worden nog steeds versterkt. (Ongecorrigeerd) Verwelkomd door H. M. de Koningin en minister Beel is prins Bernhard vanmorgen te half acht met de ..Oli vier van Noort" uit New York op Schiphol teruggekeerd. In velband met de tragische gevol gen van de watersnood hebben de car navalsverenigingen te 's Hertogen bosch, Maastricht, Heerlen, Aarle-Rix- tel. Weert. Venlo, Roermond, Sittard en Kerkrade besloten dit jaar geen carnaval tc vieren. Het koninklijke jacht „Piet Hein" is vannacht te omstreeks een uur langs de Wilhelminasluizen de Amsterdamse Sixhaven binnengekomen. Van daar ging de reis naar Rotterdam vanwaar het schip om 7 uur, na ontvangen in structies vertrok. Aan boord bevinden zich tien personen, behalve de kapitein Arie van der Meer en de vaste beman ning ook een marine-arts en enig ver plegend personeel.. Voorts voert het jacht geneesmiddelen mede. In het Haringvliet is een schip met evacué's in moeilijkheden. Onmiddel lijk zijn door Valkenburg twee sea- otlers en een helicopter van de marine luchtvaartdienst, die van Woensdrecht via het noodgebied naar Valkenburg onderweg waren, naar de ongeluks plaats gedirigeerd. In Klundert zijn zeker 13 doden te betreuren, aldus deelde de burgemeester van deze gemeente ons mede. Een wo ning aan de Buitendijk werd na de doorbraak geheel weggesleurd, waarbij de heer Leen van Wensen met zijn echtgenote, mevrouw Van WensenTcr- lenaars en zeven kinderen in de water massa omkwamen. De inwoners van Klundert zijn voor driekwart geëvacu eerd. Rond de gemeente ligt een vlakte var, 7 ha onder water. Zeer veel boer derijen staan tot het dak onder water. In het hoger gelegen gedeelte van het stadje zijn de mensen, voorzover niet geëvacueerd, naar de zolders gevlucht. Direct gevaar is thans niet meer aan wezig. aldus deelde de burgemeester ons mede. Er is een groot gebrek aan boten met motor. De burgemeester verzocht zo spoedig mogelijk boten te sturen. Twee worden vermist Tijdens de hulpverlening aan slacht offers van de watersnood is op 1 Fe bruari de dpi. soldaat E. Kasan van het regiment zware luchtdoelartillerie Waalhaven nabij Klundert ten gevolge van verdrinking om het leven geko men. Hij was afkomstig uit Amster dam. Bij dit ongeval zijn twee militai ren van hetzelfde onderdeel vermist. Het zijn de dpi. soldaat N. F. Berg uit 's Gravenhage en dpi. soldaat A. Zwarts uit Delft. In stad en provincie Groningen wordt thans druk gecollecteerd voor het Na- tionsile Rampenfonds. Voor zover thans bekend werd is in totaal door de ge meenten in de provincie Groningen de één millioen reeds overschreden. De heer Fred Anderson, speciale ver tegenwoordiger in Europa van de MSA is van plan vandaag van Parijs naai Nederland te vliegen om zich een in druk te vormen van de toestand Hij zal. met de Amerikaanse ambassadeur. Selden Chapin, over de getroffen ge bieden vliegen om te zien wat de MSA in de toekomst voor het herstel kan doen. In tegenstelling tot anders luidende berichten, heeft de KNVB nog geen be slissing genomen met betrekking tot het uitstellen van het voetbal program ma voor aanstaande Zondag. Wel neemt men aan dat de competitiewedstrijden geen doorgang zullen vinden, om de clubs in de gelegenheid te stellen vriendschanpeHjke wedstrijden te spe len ten bate van het rampenfonds. Donderdagavond komt het KNVB-be stuur in vergadering bijeen om deze zaak te bespreken. De besturen van de onder-af* ^tiar^n zullen met het nemen van mi^tre^ien wachten, totdat he* KNV- bestuur een beslissing heeft ge nomen. Het feit, dat verschillende boeren uit deze polder 's Maandags rustig markt hebben gehouden en nu op hun be dreigde boerderijen karweitjes verrich ten, zet bij boeren en arbeiders, die wèl meehelpen, nogal wat kwaad bloed. Bij de Schans en de dijk bij Cocksdorp is menselijkerwijze gespro ken het gevaar geweken. Verschillen de Waterstaat- en Marine-autoriteiten, onder wie de commandant Zeemacht, hebben gisteren een bezoek gebracht aan de bedreigde gebieden. Ook de r.-eportagewagens van film en radio hebben het eiland doorkruist. Honderd militairen en bezetting van De Mok, een groot aantal DUW-arbei- ders van het eiland en van het vaste land, zijn overal aan het werk. Vier slachtoffers zijn nu geborgen J. Koopman, landarbeider uit De Waal, 48 jaar, gehuwd en een kind; W. Dijker, 57_j., gehuwd; D. Kuip uit De Koog, 36 j., geh. en 3 kinderen; en de smid IJska uit De Waal. Vermist zijn nog Wieger Bruin uit De Waal en zijn zwager Walsweert uit Cocksdorp. Het tragische is, dat een bus met werk volk, juist vóór hen vertrokken, over De Cocksdorp naar de bedreigde Eendrachtrpolder ging en werd te gengehouden, omdat de polder was opgegeven. De bus, waarin genoemde slachtoffers zaten, nam echter een andere weg en kon niet worden ge waarschuwd. Verscheidene andere personen blijken nog op het nipper tje te zijn gered. De begrafenis van de slachtoffers zal Donderdag en van D. Kuip Vrijdag plaats vinden. Na der vernemen wij, dat de Commissa ris van de Koningin morgen de rouw dienst en de begrafenis zal bijwonen. Men wil daarom alsnog proberen een gezamenlijke dienst te organiseren. Met groot enthousiasme toog men aan het werk. Gisteravond om acht uur was het ingezamelde bedrag reeds acht en een half duizend gulden. De hoeveel heid bijeengebrachte kleding was niet te schatten. De geldinzameling buiten de dorpen moet nog geschieden. In Oosterend waren de kottervissers nog niet thuis en daarvan wordt nog wel wat verwacht. Alle kottervissers zijn namelijk uitgevaren, waarschijnlijk naar Brouwershaven. Vele giften zijn nog toegezegd. Ook hier is helaas weer veel critiek ontstaan maar de woorden van burgemeester De Koning, die de spontaneïteit van het gebaar de aller belangrijkste factor vond, heeft de organisatoren weer een hart onder de riem gestoken en met onverflauwde ijver gaat men verder. De landbouworganisaties zijn voorts bezig veevoeder in te zamelen om naar het Zuiden te sturen. De stoomboot „De Voorwaarts" is eveneens ter be schikking gesteld van het reddingswerk in het Zuid-Westen. Zendt dekens, matrassen ander beddegoed Het aantal kledingstukken en ge bruikte meubilair voor de rampgebie den heeft een dergelijke omvang ge nomen, dat in de eerste behoefte ruim schoots kan worden voorzien. Het Ro de Kruis verzoekt de inzameling van deze goederen in het gehele land stop te zetten. Grote behoefte blijft bestaan aan de kens, overig beddengoed en matras sen. Deze kunnen worden gestuurd naar de intendance van het hoofdbe stuur van het NRK, Fluwelen Burgwal 19, Den Haag. De centrale commissie van twee niet- communistische vakbonden in Luxem burg hebben voor hedenochtend een staking afgekondigd. Elfduizend van de 18.000 arbeiders in de metaal-indu strie hebben zich voor het neerleggen van het werk uitgesproken. De staking geldt als protest tegen de weigering van de werkgevers, de werkweek van ongeveer 3000 arbeiders in de continu- i bedrijven van 56 uur te verlagen tot 48 uur. Alle hockeywedstrijden afgelast Nader wordt ons meegedeeld dat ook de Kop. Ned. Hockey-Bond alle wedstrijden voor Zaterdag en Zondag a.s. heeft afgelast. HONDERDDUIZENDEN op de overstroomde Zeeuwse- en Zuid hollandse eilanden en in het geteisterde West-Brabant treuren over de wrede dood, welke familieleden, vrienden en bekenden in het woedende water vonden. Tegenover dit verlies staan wij machteloos. Wij kunnen hun slechts de kracht toewensen het onpeilbare leed te dragen. Wat wij echter wel kunnen lenigen is de materiële nood. Honderd duizenden verloren in één rampzalige nacht kleding, dekking, woning, huisraad en vee. Zij allen kijken U aan. In hun blik ligt de kreet om hulp verscholen. Zult U deze mensen recht in de ogen kunnen zien? Zult gij uw broeders hoeder zijn? OPNIEUW KLEPT DE NOODKLOK over de lage landen. Ditmaal is het de roepstem van het Gironummer 9575 Den Haag HET WEKT ONS op tot hulp. Snelle hulp voor hen, die alles ver loren wat hun dierbaar was. Laat de getroffenen bemerken, dat Neder land in het uur van de hoogste nood één is. TENEINDE de arbeid van het Nationaal Rampenfonds te ontlasten, hebben wij onze administratie in dienst gesteld van deze hulpverlening. Bezorgt daaróm Uw bijdrage aan het kantoor van één van onderstaande dagbladen onzer N.V., of stort het bedrag op de achter de naam vermelde girorekening. Dagelijks zullen wij in dit blad dan verantwoording van de ontvangen gelden publiceren. Dagelijks ook wordt het totaal van het ont vangen bedrag aan het Nationaal Rampenfonds overgemaakt. HELDERSE COURANT: Koningstraat 62—64, Den Helder. Giro 449041 SCHAGER COURANT: Loet 9, Schagen. Giro 66189 NW. ENKHUIZER COURANT: YVesterstraat 91, Enkhuizen. Giro 539495 DAGBLAD VOOR WEST-FRIESLAND: KI. Noord 9, Hoorn. Giro 531193 ALKMAARSE COURANT: Voordam 11, Alkmaar. Giro 187294 DAGBLAD KENNEMERLAND: Breestraat 77, Beverwijk. Giro 449380 DE ZAANLANDER: Stationsstraat 7173, Koog aan de Zaan; Gedempte Gracht 4, Zaandam. Giro 449546 DE EERSTE BIJDRAGEN zijn ontvangen. Hieronder vindt U onze verantwoording van de gelden, die op het moment waarop U dit leest reeds kunnen worden aangewend om de slachtoffers van de Waters nood 1953 te helpen. Onderstaande burgers mogen de zekerheid hebben, dat de naamlozen aan de Zeeuwse stromen, op de Zuidhollandse eilan den en in West-Brabant ben innig dankbaar zijn. Gezamenlijk Personeel Fa. Holsmuller, Alkmaar, f 100.Supp. Ver. Alc. Victrix, Alkmaar, f 100.Pers. Dagblad voor N.-Holland N.V., Alkmaar, f 71.28; J. d. V„ Alkmaar, f 100.O., Alkmaar, f 5.mevr. T. S. S„ Alkmaar, f 10.—: C. d. L„ Alkmaar, f 50.—; H„ Alkmaar, f 2.50; mevr. W. d. W.R., Alk maar, f 10.v.d. M„ Alkmaar, f 2.50; Bob Visser, Alkmaar, f 25.W.F.B., Alkmaar, f 25.J. H. D., Alkmaar, f 10.Personeel fa. K., Alkmaar, f 110.—; G. de B.. Alkmaar, f 25.—; C. M„ Alkmaar, f 10.—; C. B. T„ Alk maar, f 5.Stichting Vrije Hoornse Courant, f 250.L. C., Velsen-Nrd, f 25.G. Z„ Beverwijk, f 10.mevr. T. T.A., Beverwijk, f 20.J. E„ Heemskerk, f 5.A. M., Beverwijk, f 10.W. R., Beverwijk, f 1000. Openb. Kleuterschool, Schagen, f2150; J. B., Nw. Niedorp, f 8.95; Bezorgers Zaanlander, f 62.12; P. R., f 10.Bakkerij fa. Wed. M. de Vr., f 100. Inw. Zaandijk, f 4. fcjOG is het door het Nationaal Rampenfonds ontvangen bedrag bij lange na niet toereikend. De nood is ontstellend groot. Gij, die weet, dat Uw kinderen veilig in hun bedjes liggen, gij, die gezellig rond de warme baard bent geschaard, gij, die een beschuttend dak boven het hoofd hebt, gij, die alles bezit, wat zij in het rampengebied missen, begrijpt dat Uw bijdrage nimmer te groot en nooit te klein kan zijn. Laten wij met elkander het koninklijke woord waar maken, dat luidt: (Advertentie. Ing. Med.) HERZIENING TERTIAIR WEGENPLAN Door Ged. Staten worden enkele wij zigingen en aanvullingen van het ter tiaire wegenplan voorgesteld, waarbij zij o.m. de hierna volgende wegen van genoegzaam belang achten om hierin te worden opgenomen. Hierbij geldt mede als overweging, dat de uitkerin gen, welke de Provincie voor de tertiai re wegen van het Ri.ik ontvangt in ver band met de in de laatste jaren sterk gestegen opbrengst van de motorrijtui genbelasting zich de laatste jaren in steeds stijgende lijn hebben bewogen. Voor dit rayon worden de volgende wegen voor opneming in het plan voor gedragen: a. de verbinding van Oudorp met de Schermerweg, aanvangende aan Ce noordzijde van de Halvemaansbrug, lengte 1.063 km. b. de ontworpen weg van Koedijk naar Sint Pancras, lengte 2.460 km. c. de Zuidervaart (westzijde) in de Schermeer, lengte 6.440 km. d. de Oterlekerweg van Oterleek naar Stompetoren, lengte 2.420 km. e. de weg Graft—De RijpMidden- Beemster, lengte 5.820 km. f. de Middenweg in de Beemster, van de prov.weg AlkmaarSchermer- hornHoorn tot de Zuiderweg. g. de Middenweg in de polder Heer- hugowaard, lengte 10.540 km. De weg CastricumBakkum kan van het plan worden afgevoerd in verband met hel nieuw aan te leggen wegvak bewesten de spoorweg. GISTERAVOND had het Nationaal Rampenfonds ten behoeve van de slacht offers van de watersnood reeds in totaal een bedrag van rond drie millioen gulden ontvangen. In de kantoren van het fonds worden de telegrafische schriftelijk en telefonisch ontvangen toezeggingen nauwkeurig geadminis treerd, Zij beliepen gisteravond omstreeks negen uur f 2.625.290,14. Daarnaast was in contanten, cheques en postwissels een bedrag van f 305.157,14 ontvan gen, dat in de eerder bedoelde toezeggingen niet kon zijn begrepen. Het be drag van drie millioen neemt met de minuut toe. DE VOORZITTER van de Nederlandse redersvereniging deelt ons mede, dat de rederijen die de grote vaart beoefe nen, gezamenlijk een bedrag van 1 mill, gulden beschikbaar zullen stellen aan het Nationaal Rampenfonds. Hierbij blijft het evenwel niet. De financiële hulp, welke geboden wordt, toont dat ons volk zijn offervaardigheid met de daad wil bewijzen. Om een greep te doen: de bezoekers van de Rotterdam se beurs brachten f 101840 bijeen, de Nederlandse Zachthoutbond f 60 000. de Arnhemse bedrijven, instellingen en organisaties met de gift van de gemeen te Arnhem mee f 200.000, het personeel van de Nederlandse Spoorwegen door opoffering van een dag verlof f 300 000. BURGERLIJKE STAND Geboren: Gerard C., z. van KI. Krul en C. Biersteker. Johanna, d. van A. Ruis en H. Pan. Getrouwd Cornells J. van Leeu wen en N. Stam. Overleden DIeuwertje Hartman, 86 jaar, weduwe van D. Schermer. NIEUWE CHEF-KAASMAKER. Tot chef-kaasmaker aan de zuivelfa briek Neerlandia is benoemd de heer P. Teitsma, thans le kaasmaker te Dronrijp. De directie van de N. S. voegde daarbij eenzelfde bedrag. De bloembollenbedrij- ven in Sassenheim f 53.000 en de Prov. Staten van Noord-Holland f 15.000.. vijf ton bijeen gebracht. De Vereniging ter behartiging van de belangen des Boekhandels zal op korte termijn een uitgave het licht doen zien, gewijd aan de overstromingsramp. De uitgave zal in foto's een sober relaas geven van de ernstige gevolgen dezer catastrophe. Uitgevers zullen dit boek werk belangeloos verzorgen, de boek handel zal het belangeloos verkopen en verwacht wordt, dat ook de papier handel en de drukkers hun diensten zul len verlenen. Op deze wijze zal het de vereniging mogelijk zijn de gehele op brengst van de uitgaven aan het Natio naal Rampenfonds af te dragen. Het Christelijk Nationaal Vakverbond schonk f 80.000, de gevangenen en poli tieke delinquenten in de strafgevange nis te Leeuwarden willen spontaan van hun karig loon bijdragen aan het fonds. Het hoofdbestuur van de PTT heeft medegedeeld, dat zo snel mogelijk alle uitgaande post gestempeld zal worden met het gironummer 9575, De Alg. Diaconale Raad der Ned. Hervormde Kerk heeft de provinciale commissies verzocht zo mogelijk geiden beschikbaar te stellen uit de diaconale middelen en deze gelden rechtstreeks te doen toekomen aan het Nationaal Rampenfonds. In alle Rooms-Katholieke en in alle Gereformeerde kerken zal Zondag een collecte worden gehouden voor de noodgebieden. En zo houdt de stroom aan. De Nederlanden van 1845" heeft 100.000 gulden geschonken. Een inzameling onder het personeel zal meer dan f 10.000 opbrengen. De eerste |§f|| ff 'fit mi x Mis IN lrc ;1® Eindeloze watervlakten en een dijk waar gaten m geslagen zijn op Goeree-Overflakkee. gemeenten hebben de opbrengst van de straat- en lijstencollecten aan het Natio naal Rampenfonds overgemaakt en fiog zeer vele plaatsen zullen volgen. Uit het buitenland DE NOOD leert men zijn vrienden kennen. eHt is een oud Nederlands spreekwoord, dat echter niets aan ac tualiteit heeft ingeboet. Dat het buiten land met innig medeleven over de om vang van de ramp en bewondering voor de vastberadenheid waarmede het klei ne Nederland de ramp te boven tracht te komen het gebeuren gadeslaat, bewij zen de berichten van deelneming en de troostbrengende telegrammen, welke uit alle hoeken der aarde worden ont vangen. Daarnaast zendt het buitenland ook financiële hulp. De Zwitserse hulpactie voor Neder land bracht in vier uren 450.000 fran ken op. Dr Richard McEvoy, predikant van de kerk van St. Mark in „The Bouwerie" (New York) stelde Prins Bernhard bij zijn vertrek een cheque van 375 dollar ter hand, Z. H. de Paus heeft een bedrag van f 30.000 geschon ken aan het Nationaal Rampenfonds. De Zweedse staalfabriek Sandvikens Jern- verks te Sandviken schonk 50.000 Zweedse Kronen, de Zweedse koning en koningin en prinses Sibylla maakten 3500 Kronen over, de Church World Service draagt 6000 dollar bij, waarvan 4000 dollar voor de herbouw van ker ken en 2000 dollar voor het Rampen fonds. Een Zweedse kogellagerfabriek maakte 10.000 Kronen over. Een Amerikaan, die gisteren met het KLM-vliegtuig uit New York aankwam, overhandigde, zo gauw hij uit het toe stel gestapt was, aan de eerste de beste KLM-employé die binnen zijn gezichts veld kwam, een cheque voor een aan zienlijk bedrag bestemd voor hulp aan de slachtoffers van de ramp. De Evangelische kerk in het Rijnland schonk 10.000 Mark. De bemanningen van twee Amerikaanse torpedojagers in de haven van Amsterdam collecteerden 1200 dollar (4560 gulden) bijeen. In de West in de overzeese rijksdelen laat men zich niet onbetuigd. De vereni ging van tandartsen in Suriname maak te 2000 gulden (Sur. courant) over. Het toneelgezelschap „Thalia" verhoogde dè toegangsprijzen als bijdrage in dé hulp verlening. De militairen zullen een dag soldij offeren. Een jeugdorganisatie bood aan te collecteren. De actie onder het personeel van de olie-ge meenschap op Curagao bracht de eerste dag reeds f 137.200 op, dit is meer dan een kwart milioen guldens in Ned. cou rant. De N.V. Pletterij NederhorSt schonk f 25.000 en een der directeuren persoonlijk f 10.000, de Vrijmetselaars loge op Curasao f 500, verpleegsters van een ziekenhuis f 1000. Vanlaag en mor gen is er een speldjesverkoop en Zater dag een colecte. Men streeft op Curagaó naar een millioen (Antillense courant). Na de tweede dag had de bevolking van de Nederlandse Antillen in totaal reeds vier ton bijeen gebracht. De Nederlanders in Indonesië maken zich eveneens op gelden in te zamelen. Bij twee dagbladen in Soerabaja kun nen reeds gejden worden gestort. Eén Nederlander in Italië, de heer Slinge. land uit Milaan, schonk 10 millioen lirè, hetgeen een tegenwaarde heeft van 62000 gulden. Hulpacties lijst van Canadese plaatsen waar hulpacties worden georganiseerd groeit snel. Het Oostenrijkse volk dat zich de snelle hulp herinnert, die het Nederlandse volk na de eerste wereld oorlog gegeven heeft, geeft gehoor aan een door kanselier Figl getekende op roep, bij te dragen in een hulpfonds voor Nederland Uit Vaticaanstad wordt gemeld, dat een Pauselijk hulpcomité reeds begonnen is met het mobiliseren van zijn internationale organisaties voor hulpverlening aan de bewoners van de geteisterde gebieden. In de Zuldafri- kaanse Volksraad heeft de oppositie leider Strauss de regring verzocht een bijdrage te zenden Het Zwitserse Rode Kruis is een inzamelino begonnen ten behoeve van ae slachtoffers. 0OK

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3