Vreselijke tonelen in Middelharnis Brandweren uit Ridderkerk teruggekomen Alkmaarse r De wereldreis van Jimmy Brown Stad en Omgeving Met f 44.106.45 komt Alkmaar tot nu toe ver achteraan HET EINDE IS (GELUKKIG) NOG NIET IN HET ZICHT AGENDA Vrouwtje gaf een aantal cassabons Feestavonden vinden geen doorgang Receptie gaat niet door OOK SCHOLEN DOEN MEE Toen de kerkklok begon te luiden BERGEN GAF I 16 000 Geëvacueerden moeten zich melden Dit week end geen korf bal, handbal en tafeltennis Automatiekhouders vrijgesproken Inenting tegen pokken BURGERLIJKE STAND Brand in conflict b Tweeërlei karal DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 Geen aalmoes maar een oHer Ik heb al gegireerd als dooddoener DE TWEEDE dag van de lijstcollecte heeft f 16.098,41 opgebracht, waarmee het totaal aan ingezamelde gelden gestegen is tot een bedrag van f 44.106,45. De helft van de lijsten is nu binnen, maar dit betekent niet, dat ook de komende dagen eenzelfde resultaat zal worden geboekt. Onder de adressen welke gisteren en eergisteren zijn afgewerkt zijn reeds de meeste zaken en bedrijven begrepen, zodat wat overblijft voornamelijk van particuliere zijde moet komen. Het is vooral gisteren gebleken, dat er nog velen zijn, die niet beseffen, dat er in deze uren geen aalmoes maar een offer wordt gevraagd. Heel vaak hebben de collectanten moeten horen „dat er al gegireerd was" en we kunnen veilig aan nemen, dat de middenstander die royaal tien gulden schonk niet begrepen heeft waarom het in dit geval gaat. Wanneer hij ook maar een ogenblik had bedacht welke schade hem was toegebracht als er slechts één meter water in zijn zaak had gestaan dan geloven wij, dat hij dat tientje vele malen had vermenigvul digd. Dat kan trouwens nog. Hij zou de eerste niet zijn, die na het horen van andere spontane offers tot de conclusie kwam, dat zijn bijdrage daarmee in geen enkele verhouding stond en zich haastte deze direct aan te vullen. Er zijn er meer geweest, die pas later tot het besef zijn gekomen, dat dit geen gewone collecte is, maar een beroep op daadwerkelijke naastenliefde. Het comité, dat voor de afrekening van de lijsten van 25 en 710 uur in het Wapen van Heemskerk zitting houdt, zal met alle pleizier de persoonlijke afdrachten in ontvangst nemen. De ontzettende ramt) heeft vrijwel alle verenigingsbesturen en zaalhouders tot de overtuiging gebracht, dat het in deze dagen geen pas heeft uitvoeringen of feestavonden te houden. Van de agenda van het Gulden Vlies zijn afgevoerd de dansavond van dans school Jack Smit, die hedenavond zou worden gegeven, de voorstelling door Herman Boubers gezelschap van De meeuwen boven Sorrento voor morgen avond en de toneelvoorstelling van de RK toneelvereniging Dindua op Zon dagavond. De directie van het Wapen van Heemskerk heeft besloten The Skymas- ters Zondag niet te laten optreden en de leraren van de HBS zijn eveneens tot de conclusie gekomen, dat zij met de opvoering van het toneelstuk „De Spooktrein" moeten wachten. De ge hele herdenking van het 50-jarig be staan van Vokzos is daardoor komen te vervallen. De reünie van oud-leer lingen is verschoven naar 28 Maart. Öok het jubileum-concert van mevr. Corry MorieDol, dat vanavond in de Rustende Jager te Bergen zou worden gegeven, zal geen doorgang vinden. De entrée-kaarten blijven geldig. BILJARTFINALE UITGESTELD Het bestuur van het district Alkmaar en Omstreken van de Nederlandse Bil jartbond heeft besloten het tornooi om het kampioenschap van Alkmaar, eerste klase klein biljart voor onbepaalde tijd uit te stellen. Zoals bekend zou die finale deze week in het café van de heer Ligt- hart worden gehouden. DE COLLECTE is weliswaar nog niet geheel echter de rug, maar zoals de papieren thans liggen zal men hoog stens tot zestig mille komen en dat is een bedrag, waarop Alkmaar niet eens zo geweldig trots behoeft te zijn. Een kleine Friese gemeente vrn 6000 zielen Jubbe Schuringa waar uitslui tend arbeiders en keuterboertjes wo nen, bracht zelfs nog f 11.000 op. Deze mensen, die van hun armoedje gaven, hebben dezelfde mentriiteit getoond als dat Alkmaarse vrouwtje, dat geen cent in huis had, maar arm de collectant voor twintig gulden cassabons van De Gruyter gaf, zodrit hij voor twee gul den aan waar kon kop-n. Dit is een offer geweest. Een heel groot offer zelfs, dat niettemin blijmoedig werd gebracht. Deze vrouw heeft vele an-D- ren de goeden niet te na gesproken 1 et schaamrood naar de keken doen jagen. Is een ton voor een stad als Alkmaar te veel? Wij menen van niet en daar om zouden wij met het comité willen z< ggen: „Nog even het beste oventje veer". Wij wachten met spanning de resultaten van de laatste dagen af. Goederen naar Den Haag Kleding, schoeisel, dekens en levens middelen zijn nu practisch geheel opge ruimd. De verzamellokalen zijn vrijwel 'leeggehaald en de laatste auto's hebben gisteren het restant naar Den Haag ge leden. Volgens een ruwe schetting is er voor ongeveer zeventig ton aan goe deren nsar de geteisterde gebieden ge stuurd. Een klein deel is achtergeble ven, waaruit reeds direct een aantal gedupeerden, dat uit Zeeland in Alk maar bij familie is ondergebracht, werd geholpen. Verder zijn bij de ge meentereiniging nog andere goederen opgeslagen, waarvoor men, nu de ge- evacueerden nog nipt over een eigen ruimte beschikken, geen directe be stemming heeft zoals meubilair, ledi kanten, kachels enz. Dit blijft in Alk maar opgeslagen tot hiervoor een re geling is getroffen. Wij mogen in dit verband een woord van erkentelijkheid niet onthouden aan al degenen, die drie dagen lang in touiv zijn geweest om de goederen op te halen, te sorteren en te verzenden en aan de burgerij, die met haar gaven zestien vrachtauto's heeft gevuld. Intussen gaan de acties in onvermin derde mate door. De ere-ljjst HET FEESTPOTJE van de biljart vereniging Alcmaria Victrix bleek nog f 100 te bevatten. Het gast nu naar het Rampenfonds, de woningbouwvereni ging Rochdale schonk f 250, de kas van de geliquideerde toneelver. Bilderdijk met f 83 werd eveneens aan het Ram penfonds overgemaakt, de werklozen gaven van hun uitkering Sociale Bij stand f 25.71 en het personeel van de Kofa besloot een dag loon af te staan. Eenzelfde besluit werd genomen door het personeel van de Ned. Machinefa briek Alkmaar. Het bedrag znl door de directie worden verdubbeld. De avond, die de buurtver. Bloemwijk op 11 Febr. in het Wapen van Heemskerk had be legd zal nu voor iedereen toegankelijk zijn. Opgevoerd wordt „Pinky" door de toneelver. De Maskers. Opbrengst ten bnte van het Rampenfonds. Er wordt op een volle zaal gerekend. De collecte die de afd. Alkmaar van de Kon. Ned. Biljartbond gisteren tijdens de club avond hield heeft f 162.28 opgebracht. Het parcours Het parcours van de wandeltochten, die door de drie wandelverenigingen Zaterdag en Zondag ten bate van het Rampenfonds worden georganiseerd, luidt: Waagplein, Kouttil, Langestraat, Kerkplein, Gasthuis straat, Zevenhuizen, Geesterweg, Schar- loo, Bergerweg, richting Bergen. Terugkomende uit Bergen: Bergerweg, J. v. Scorelkade. Kruseman van Eltenweg, Kelderseweg, Handelskade, Pieterstraat, Waagplein. Inschrijving voor iedereen kan vlak voor de start nog geschieden. Gouden broche Op een ingeleverde japon is bij het sorteren een. gouden broche met ket tinkje aangetroffen. Aangezien men vermoedde, dat het niet de bedoeling van de geefster is geweest dit sieraad op de japon te laten is het op de gem.- secretarie gedeponeerd, waar het door de eigenaresse kan worden afgehaald. Teneinde misverstand te voorkomen vermelden wij, dat de f 1000 van dc NAPB, de Nederlandse Aannemers- er. Patroonsbond, afkomstig is van de afd Alkmaar van deze bond. De receptie, die Vrijdagavond ten Stad- huize zou worden gehouden door de Maor en Mayoress van Barth, Alderman en mrs. A. W. S. Berry, en de Townclerk mr. en mrs. Dixon is 'n verband met de tijdsomstandigheden tot nader order uit gesteld. Op velerlei wijze wordt nog steeds hulp voor de getroffenen geboden en het aantal berichten, dat daarover onze redactie bereikt is legio. De Langedijker dorpen hebben in totaal thans f 23.606.08 opgebracht, on derverdeeld als volgt: Broek op Lan- gendijk f 7353.30. Zuid-Scharwoude f 200, Noord-Scharwoude f 5314,50, Oud karspel f 3630,38 en aan losse giften f 5107,90. De drie Egmooden behaalden een totaal van f 7000, een prachtig resultaat. Verschillende veehouders hebben zich aangemeld voor de verzorging van het vee en een bemande vlet van de red dingbrigade is naar Rotterdam vertrok ken om te assisteren bij de evacuatie van geïsoleerde bewoners. Van de afdeling Egmond-Binnen van het Rode Kruis kregen wij het verzoek het volgende te publiceren: De afdeling van het Roode Kruis voor Egmond-Binnen en Egmond aan den Hoef maakt bekend, dat zij, die: 1. kinderen of volwassenen blijvend of tijdelijk willen opnemen, 2. voor vee stalling hebben, 2. veevoeder beschikbaar hebben, 4. zorg willen dragen voor het ver voer van Roode Kruis-goederen, zich kunnen opgeven bij de navolgende adressen: te Egmond-Binnen hij de heer C. Baltus, Abdijlaan 98, tel. 332 en de heer P. Mooij, Abdijlaan 56, tel. no. 305; te Egmond aan den Hoef bij mevr. Plug, Slotweg 375, tel. 447; bij de heer P. Simons, Julianaweg, tel. 496 en bij mej. A. Luijckx, p.a. de heer H. Fran se. Heerenweg. In Heer-Hugowaard is tot heden f 8300 opgehaald voor het Rampen fonds. Er moeten nog enige lijsten bin nenkomen. De bridgeclub „De Vriend schap" zal Zaterdag a.s. een drive or ganiseren ten bate van de slachtoffers. Er zijn mooie prijzen beschikbaar ge steld. Het inschrijfgeld bedraagt f 1.25 per persoon. De bridge-drive wordt gehouden in de zalen van de heer Veen- boer. Opgaven tot 12 uur Zaterdagmid dag kannen worden gedaan bij P. Pep- uclenbosch telefoon 235. J. Does. tel. 348. J. Groenveld, telefoon 320 en H. Veenboer, telefoon 255. In Zuid- en Noord-Schermer, dat f 5166 opbracht is niet f 5.25 per gezin geofferd, maar per inwoner. Een rec tificatie, die wij hier gaarne plaatsen om de bevolking, die zich zo spontaan heeft gegeven de eer te laten genieten die haar ten volle toekomt. De kledinginzamelingen in SchoorI is evenals elders een groot succes gewor den. Er waren o a. dertig volledige he- rencostuums, enkele bontmantels en on geveer zeshonderd paar schoenen. Be halve de hulp aan het geteisterde Zui den bestaan er ook plannen om de heer Minkema. die zijn paviljoen verspeelde, de helpende hand te bieden. Enkele verenigingen en naar het schiint ook de WV Groet-Camperduin en Schoorls Belang zullen zich hierachter plaatsen. Het ligt in de bedoeling een feestavond te houden en de opbrengst daarvan te bestemmen voor de bouw van een nood- paviljoen. Men is er zich terdege van bewust, dat CamperduinGroet zonder een paviljoen in de zomermaanden ge lijk is aan een vis op het droge. Er kan worden gezegd, dat de hulp actie voor de getroffen gebieden, te OUDORP vlug en doeltreffend is aan gepakt. De inzameling van gelden is beëindigd en heeft ruim f 4500 opge bracht. De inzameling van kleding en schoeisel is succesrijk verlopen. De in zameling geschiedde met 4 auto's en dank zij het groot aantal dames en he ren dat zijn medewerking verleende, was alles in enige uren verzameld. Reeds Woensdagmorgen half acht werd de hoeveelheid goederen met vrachtauto's naar Den Haag vervoerd en ter beschikking van het Ned. Rode Kruis gesteld. De burgemeester stelt er prijs op te verklaren, dat hii zeer dank baar is voor de spontane hulp en me dewerking der ingezetenen. Telegram uit Tnëst Dat het buitenland met ons meeleeft is bekend. Een voorbeeld hiervan be reikte burgemeester Wytema, die de afgelopen zomer in Frankrijk kennis maakte met de burgemeester van Triest van wie hij gisteren het volgen de telegram kreeg: „Rattristato dalla sciagura che col- pisco la vostra nobile naizione accolga sentimenti de fraterna solidarieta dl Trieste che si associa alia patria ita- liana neiile iniziatieve et opere di cordiale soccorso punto dio vi as- sista. Giovanni Bartoli, Sindaco", hetgeen vrij vertaald luidt: „Zeer bewogen met het ongeluk, dat Uw edele natie heeft getroffen breng ik over de gevoelens van broe derschap en solidariteit van Triest, die zich verbindt met het Italiaanse vaderland. Ik wens U toe, dat naast initiatief en broederlijke hulp God U moge helpen". Giovanni Bartoli, burgemeester. Burgemeester Wytema heeft zijn ambtgenoot telegrafisch geantwoord, drit Alkmaar niet door de ramp is ge troffen, maar dat dit blijk van mede leven op hoge prijs is gesteld. In verzoek van enkele hoofden van scholen zullen ook op de scholen inza melingen voor het Rampenfonds wor den gehouden. Het verlangen van de kinderen om zelf iets te doen is zo groot, dat men hen gaarne daartoe in de gelegenheid wil stellen. De wethou der van Onderwijs, de heer R. Bakker, heeft vanmorgen aan de openbare en bijzondere lagere scholen en aan het middelbaar onderwijs een circulaire doen uitgaan, waarin deze actie warm wordt aanbevolen, doch waarbij tevens de nadruk wordt gelegd op het feit, dat het alleen de bedoeling is. dat de schooljeugd iets van zich zelf geeft. Een kwartje uit een spaarpot of de helft van het zakgeld wordt op hoger prijs gesteld dan een groter bedrag, dat door de ouders wordt gegeven. Men wil absoluut voorkomen, dat door deze actie op de scholen andere inzamelin gen worden doorkruist en gedupeerd. De opbrengst van de collecte zal aan de afdeling Onderwijs worden afgedragen. De leerlingen van de Huishoud- en Industrieschool zullen volgende week de helft van hun zakgeld afstaan en zijn thans druk bezig aan het verstel len en wassen van ingeleverde kleding, die niet in de staat, waarin zij werd ontvangen, kan worden afgeleverd. De Julianaschool (Chr. Ulo) en de Handels school hebben hun bijdragen bij ons blad gedeponeerd. Zij zullen elders worden verantwoord. Ook op het Mur- melliusgymnasium werd een inzameling gehouden. Korpsen gedesillusioneerd MET de beste wil ter wereld valt niet te ontkennen, dat de zestig brand weerlieden uit Alkmaar, Bergen, SchoorI, Oudorp, Langedijk, Heiloo, Eg mond Binnen, Ursem, Anna Paulowna, St. Maarten, Schagcn en Schagerbrug, die Dinsdagavond vol enthousiasme met twaalf motorspuiten uit Alkmaar vertrokken om hulp te bieden in het rampgebied, ietwat gedesillusioneerd zijn teruggekeerd. De ervaringen in Ridderkerk en Rhoon waren van dien aard, dat gisteravond alle twaalf spui ten naar hun standplaatsen terugkeer den en geen aflossing behoefden te ver strekken. Wellicht is het tijdstip waar op de hulp van de brandweren werd ingeroepen en het werk, dat hun werd opgedragen ongelukkig gekozen. Vast staat evenwel, dat indien zelfs vandaag opnieuw een beroep op de brandweer lieden zou worden gedaan, zij onmid dellijk de wagens weer zouden beman nen om naar het zuiden te trekken. Unaniem waren allen onder de indruk van hetgeen zjj in de omgeving van Ridderkerk van de watersnood hebben gezien. Nadat Dinsdagavond om kwart voor negen uit Alkmaar was vertrokken, ar riveerde de colonne, die onderweg de volledige medewerking van de politie verkreeg, om 1.15 uur in Ridderkerx. Daar kwam de eerste desillusie. Ten stadhuize vernamen de commandant, de heer J. P. Blauw en de adj. brand meester de heer D. Bockweg, dat de pelotons eerst de volgende morgen om half negen zouden worden ingezet. De directeur van Gemeente Werken, die van de aankomst van de brandweren op de hoogte was gesteld, was niet voor half negen te bereikenDe man schappen hebben daarop de nacht in een café en buiten doorgebracht. Des morgens werd medegedeeld, dat het nog wel twee dagen zou duren alvorens de polder, waar de brandweer-pelotons kelders in huizen en gebouwen zouden moeten leegpompen, zou zijn droogge vallen. Daarom werd de Noordhol landse brandweerlieden verzocht zich naar de polderdijk te begeven om met het aanwezige materiaal mede te hel pen de polder leeg te pompen. De tota le capaciteiten van de gezamenlijk in te zetten twaalf maakten procentsge- wijze lien procent uit van het ver mogen van het reeds in werking zijnde poldergemaal. Alras bleek dan ook, dat de werkzaamheden van de brandweer zeer weinig nut sorteerden. Geëvacueerden vertellen HET WAREN een paar mensen, die zo op bet eerste gezicht erg rustig leken: Mw L. Kool—Mackloet, baar zuster en drïs kinderen, die bij de jam. v. d..Valk op de Van Houtenkade een veilig toevlucht hadden gevonden. En toch waren dit mensen, die door het moordende water van huis en erf verdreven waren. Zij hadden in de buurt van Middelharnis gewoond. Het was die Zaterdag avond, waarop zij, nog niets vermoedend, naar bed waren gegaan. Men kon vanwege het heersende noodweer de slaap niet vatten. Toch dacht men nog niet aan een ramp. Of de dijken het zouden houden? Och, natuurlijk wel. Maar de storm nam in hevigheid toe. De nok van het dak begon te trillen en te schudden. En toenHeel zachtjes nog maar en toch duidelijk hoorbaar begon tussen het geweld van de orkaan een schuchter kerkklokje te klepelen. Een beierende kerkklok midden in de nachtHet drong de eerste seconden nog niet tot de mensen door, maar toen.ja, toen wisten ze het. Ineens! De polder liep vol. DE mensen in Sommelsdijk, en ook mevrouw Kooi wisten wat hum te doen stond. Mevr. Kool verkeerde niet in paniek. Ze was niet eens angstig. Maar met een gevoel van berusting haalde ze haar 3 kinderen uit de bedjes en begon ze aan te kleden. De mensen van het „lage land" zijn niet verrast wan neer het water hen bespringt. Zij den ken er niet aan. Maar onbewust ver wachten zij het altijd. Toen door de jagende wolkenflarden heen de dageraad begon door te bre ken kon men de wijde waterspiegel zien naderschuiven. Met een angstwek kende snelheid naderde zp en weldra gulpte het water over de drempels der huizen. Het liep de gangen in, de kel ders, de kamersen steeds hoger rees het. In allerijl brachten mevr. Kool en haar man de meubels naar boven, en alles wat op de benedenverdieping van waarde was en toenSommige men sen trokken zich terug in de slaapka mers. Anderen evacueerden naar Mid delharnis, dat weldra ook omspoeld zou worden, maar daar nog enkele ho ger gelegen delen waren. Vanuit Middelharnis werd mevr. Kool met de kinderen geëvacueerd. Een grote passagiersboot van een binnenvaart- maatschappij legde buiten de haven van Middelharnis aan. Met bootjes en vletjes (het schip had een te grote diepgang om dichterbij te komen) wer den duizend mensen naar het schip ge bracht dat toen met zijn kostbare last wegvoer naar Rotterdam. Daar aange komen werd mevr. Kool door het Rode Kruis opgevangen. „De verzorging was geweldig" zegt zij ontroerd. „Niets was de mensen te veel; wat waren ze vrien delijk". Iedereen die kleren nodig had kon die krijgen. Geen oude, afgedra gen kleren, maar goede en mooie. Aan al die attenties en verzorgingen merk ten we dat heel Nederland met ons heeft meegeleefd. „Van Rotterdam zijn wij via een klein dorp, waar we de nacht doorbrachten, doorgereisd naar Alkmaar, waar wij nu bij onze familie gastvrij zijn opgenomen". Er zitten veel mensen met ons in de kamer van het thans overvolle huis op de Van Houtenkade. Afgrijselijke details „ZIJN er nog veel mensen uit uw 21. De donkere man, die naast hen was gaan zitten en die een glas zwarte koffie had besteld, beviel Jimmy maar half. Hij merkte dadelijk, dat de vreemdeling wel dééd alsof hij de twee anderen niet zag. maar dat hij in werkelijkheid scherp oplette en dat hij trachtte elk woord, drt Jimmy en Piet Potlood wisselden, te verstaan. Jimmy begon daarom fluisterend met zijn. vriend te spreken, maar één ding kon hij zo gauw niet wegmoffelen Dat was de kaart van de Sahara. De vreemde man. die een zwart baardje droeg, keek J,mmy tot tweemaal toe aan met een raadselachtig lachje op zijn gezicht en toen stond hij op -n kwam naar hen toe. „Vergeef mij, edele heren", zei hij met een zachte stem, „dat ik mij verstout mij met zaken te bemoeien die niet de mijne zijn, maar ik geloof toch, dat ik de piicht heb u er op te wijzen, dat u met uw verlof, bezig is een grote dom heid te begaan. Ik heb begrepen dat u met uw auto een tocht dwars door de woestijn wilt gaan maken en dat ge dat wilt doen zonder een gids mee te nemen. Veroorloof mij u er op at tent te maken dat dit een onverant woordelijke daad zou zijn die u beiden waarschijnlijk met de dood zou moeten bekopen". De vreemdeling had dit met een zachte welluidende stem gezegd en hij had zijn woorden besloten met het maken van een gracieuze buiging. Jimmy vond het maar een rare snoes haan, maar hij kon zich niet verhelen dat de waarschuwing hem toch had getroffen. Hij liet hier echter niets van blijken, toen hij vrij onverschillig tegen de vreemdeling zei: „Ik geloof, mijnheer, dat wij best onze eigen boontjes kunnen doppen en dat wij niemands hulp nodig hebben. Wij heb ben trouwens geen geld ons deze hulp te verschaffen". omgeving vermist?" vraagt een meisje En dan komen er enkele verhalen los. die de verschrikkelijke ramp, die door deze vluchtelingen zo geheel zonder ophef verteld werd, zo afgrijselijk ae- cëntueren. Een boer holde toen hij de torenklok hoorde beieren onmiddellijk naar zijn stal, waar hij 13 koeien ging losmaken. Het water stroomde echter met zulk een snelheid de stal binnen en steeg zo gauw dat hij nog net langs een regen pijp naar het dak kon klimmen. De koeien verdronken. Een hele nacht heeft hij daar gezeten. Zijn vrouw, in t' woonhuis tegenover de stal die hem niet bereiken. De waterstroom die er tussen huis en stal stond, was angst wekkend. De volgende dag Icon men de geheel verstijfde en verkleumde boer met een bootje van het dak weghalen. De bedrijfsleider van een andere boerderij holde met zijn twee zoontjes naar het land om de koeien in veilig heid te brengen. „Smeer 'm, jongens", riep hij tenslotte, toen hij zag dat het water te snel steeg. „Ik red het liier wel". Zijn jongens holden weg. Hij heeft ze nooit meer terug gezien. Ze verdronken. Een man en een vrouw gingen ieder aan een andere kant het huis uit. Buitengekomen wachtte de mail op zijn vrouw, die van achter het huis zou komen aanlopen. Zij werd door de stroom meegesleurd en ver dronk. Vele mensen wilden hun huizen niet verlaten. Sommigen, omdat zij dachten dat het nog wel los zou lopen Enkele waren zo aan huis en haard verknocht dat zij met hun verdronken bezitting dan ook maar wilden ondergaan. Met geweld werden zij uit hun huizen ge sleurd. Veel goed heeft het bezoek van Ko ningin Juliana in Middelharnis gedaan. Toen men haar in een vletje naar het stadhuis wilde roeien zei je: „Nee, laat maar, ik ga zo wel". En met laarzen aan stapte zij in het water en bereikte op deze manier het raadhuis. Iedereen liep door het water, waarom zij dan ook niet De reddingswerkzaamheden namen zeer snel een aanvang. Toen wij vroe gen of men niet de indruk had gehad, dat er te lang was gewacht met hulp verlening, werd er geantwoord „Beslist niet. Toen de wegen nog te berijden waren, stroomden autobussen en voer tuigen reeds onmiddellijk toe. En bij het stijgen van het water verschenen hele vloten van hulpschepen. Ook met de voedselvoorziening werd direct een aanvang gemaakt. Veel voedselpakket ten die „gedropt" werden, kwamen echter in het water terecht en werden door de stroom meegevoerd. Rubber boten hebben uitstekende diensten be wezen. Veel zijn echter op prikkel draad en aan andere obstakels blijven hangen". Mevrouw Kool zwijgt. De Schouwe- naren zijn geen mensen van grote woorden. Haar man is achtergebleven voor hulpverlening. Maar in haar en in de harten van vele duizenden mede getroffenen brandt de verbetenheid om straks weer terug te keren en het ver woeste land weer op te bouwen. Dit is geen punt van discussie geworden in ons onderhoud. De mensen daar in het Zuid-Westen van ons land zullen zich er weer bovenop vechten. Zij worstelen en, Goddank ja, zij redden het. En kómen bóven. De lijstcollecte in Bergen heeft - zo- I als vanmorgen is geteld - f 16.000 op- l gebracht. In overleg met de burgemeester van Ridderkerk werd daarop besloten het verzoek van de gemeente Rhoon in te willigen en derwaarts te vertrexken. Aldaar was een duiker, via welke het water .van een ondergelopen polder kon worden afgevoerd, verstopt ge raakt. Deze duiker werd schoon ge spoten. Een poging om de polder van circa 500 HA met behulp van de motor, spuiten leeg te pompen had volgens de Dijkgraaf geen zin, daar dit bij een vol etmaal pompen een rendement zou ge ven van een daling van het waterpeil met een halve millimeter. Na overleg kwam men tot de conchi. sie, dat het zenden van aflossing geen zin had. Gisteravond arriveerden de manschappen in Alkmaar, alwaar zij door burgemeester Wytema in café Tom werden toegesproken en hartelijk dank gebracht voor de betoonde hulp. De burgemeester sprak als zijn overtuiging uit, dat de mannen zich zeker niet zou den laten beïnvloeden door de teleur, stelling, doch zich bij de eerstvolgende oproep zeker op nieuw ter beschikking zouden stellen De burgemeester van Alkmaar brengt onder de aandacht van belang hebbenden dat de uit het rampgebied verplaatste personen, die zich tydelyk in deze gemeente hebben gevestigd, zich ter gemeentesecretarie, afdeling bevolking, dienen te melden, zo moge lijk onder overlegging van trouwboekje. De Koninklijke Nederlandse Korfbal, bond en de Koninklijke Nederlandse Handbalbond hebben, in verband met de nationale ramp welke ons land heeft getroffen, besloten alle voor Zaterdag en Zondag vastgestelde wedstrijden af te gelasten. Ob de zelfde reden zullen ook de tafeltenniswedstriiden dit week-end geen doorgang vinden. Voor zover het Horeca-leden zijn De Alkmaarse rechtbank heeft giste ren de automatiekhouders. die veertien dagen geleden terechtstonden wegens overtreding van de winkelsluitingswet, van het tenlastegelegde vrijgesproken, voorzover de verdachten tenminste wa ren aangesloten bij de Horeca. Het ging hierbij om de vraag of de automa tieken als een automatisch restaurant konden worden beschouwd of dat zij een verlengstuk van de winkelverkoop waren. Tot deze laatste conclusie was de officier van Justitie gekomen, die destijds de principiële boete van 10,— had geëist. De burgemeester van Alkmaar brengt ter algemene kennis dat de kos teloze inenting tegen pokken zal wor den hervat m.i.v. Maandag 9 Febru ari a.s. 3 uur n.m. in het Centraal Zie kenhuis, alhier. Geboren: Jacobus H., z. van J. H. van Heems en M. F. G. C. Kempen. Getrouwd Jan Bakker en Johanna J. M. Driesen. Overleden: Pieter Kroon. 74 jaar, gesch. van M. Agenent. Ronald van Rossum, 2 weken. MOTORFIETS TE WATER Gistermiddag omstreeks 12 uur kre gen twee jongetjes op de Oude Gracht een geparkeerde motorfiets te pakken, waar ze mee aan het spelen gingen. Het slot van 't liedjes was, dat de mo torfiets in het water van de Oude Gracht viel. De jongens, die het hazenpad kozen zijn echter herkend. De zaak is in handen van de kinderpolitie gegeven. De motorfiets werd door een garagehou der uit het water gevist. VERPACHTING KERMISSTAND PLAATSEN Op Dinsdag 10 Februari zal in het Wapen van Heemkerk de verpachting plaats vinden van standplaatsen voor de in de periode van 22 tot en met 30 Augustus in Alkmaar te houden kermis. I DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: De vrouw met het gesehonden gelaat (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Levend in gemetseld (18 jaar); Cinema Ameri- cain, 8 uur: New Orleans; Victoria Theater,' 8 uur: De schrik van de tweede compagnie (alle leeftijden). Gulden Vlies, 10 uur: Vergadering Geestmerambacht. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Verga- derang ANBOR. Café Tom, 8 u.: Bond v. ambtenaren. Café A. Martin, 8 uur: Klaverjas- drive ten bate van Rampentoryt- Stadhuis, 2 uur: Gemeenteraad. VRIJDAG Victoria Theater, 8 uur: Dubbel spel (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: The Crimson Pirate (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De dochter van de hout vester (alle leeftijden); Cinema Ameri- cain, 8 uur: Don Camillo (alle leeft.) Boterstraat 20, 8 uur: Klaverjasdrive De Waagklok ten bate van Rampen fonds. DIENST APOTHEKEN De dienst der apotheken wordt deze week waargenomen door apotheek Wanna. Ritsevoort 5. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 19.34 7.54 Vrijdag 20.12 8.32 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Donderdag 19.39 7.59 13.39 1.59 Vrijdag 29.17 8.37 14.17 2.37 QE RAMP welke Nederlani jaarvergadering van de avond in café-restaurant To een feestelijk tintje, ditmaal hield men zich verre van ie v. Maarleveld, het voorstel sumptiebonnen ter waarde bestemmen voor het Nation collecte te houden, bewees met dit plan van harte inst opbracht, kon in totaal een afgedragen. ALLE AANWEZIGEN verhi van hun zitplaatsen, toen mandant in enkele gevoelvc den de watersnood herdacl zoveel leed over ons volk bracht. Ter nagedachtenis ncn, die bij deze nationale het leven zijn gekomen wer minuten stilte in acht genoi volgens sprak de heer Van D een bijzonder woord van w de opper-commandant, bur mr dr H. J. Wytema en uitte dat de 75ste verjaardag -an maarse Vrijwillige Brandwe andere omstandigheden zal worden gevierd. Een specia van welkom kregen voorts J de Jong, commandant var gedïjker Brandweer en commandant van de brandw Hugowaard, die het bestuui kring Alkmaar vertegenwoor Twee gebeurtenissen, aldus mandant, hebben in het jaa aandacht gevraagd. Ten brand in „Westeriicht" en in de plaats het conflict in de b Wat dit laatste betreft kon Van Maarleveld niets mededt verzwijgen. Dank bracht spi de manschappen, die hun pli alles hadden gesteld. Er is u gevraagd dan men normaa brandweerman kan verlan laatste tijd is zeer moeilijk voor u, doch in bijzondere r de commandant. U hebt waa bemerkt, dat ik de laatste tij kere mate van enthousiasme heb de plicht van een bram altijd zeer zwaar opgevat. He plichtsbetrachting, welke bij de boventoon voert. Spreker wens uit dat de brandweerli enthousiasme bewaard hebbel geestdrift zijn enthousiasme ontsteken. In antwoord op u van brandweerlieden stelde drukkelijk vast, dat men n behoeft te zijn aan de coir maar aan de brandweer. U b de afgelopen tijd geweest, heer Van Maarleveld, en daa: ik u erkentelijk. Nadat de secretaris, de h£ Grand, zijn jaarverslag had zen, waarvoor wij naar elder, pagina verwijzen, deelde de Maarleveld mede. dat van de en Hulstkamp een bedrag i was ontvangen voor de betoc tijdens de brand in Decembei J)E BURGEMEESTER, mr Wytema, sneed in zijn r onderwerpen aan, welke de 1 sen van de Oterleker bran hebben verdrongen, t.w. de „Westeriicht" en het .conflict brand in „Westeriicht" betre bleken dat de verhouding van tot de andere gemeenten anc worden bekeken dan vroege: val was. Vroeger dachten wij, maar met zijn geperfectionne teriaal hulp zou moeten verl de andere gemeenten. Bij c van Westeriicht is gebleken, eenrichtingsverkeer is verai een tweerichtingsverkeer. De hiervan Jsunnen niet uitblij brandweercorpsen van de di meenten. Alkmaar incluis. I op elkander aangewezen. Dat niet alleen met het oog op de ming Burgerbevolking, maar het oog op de kameraadscl geest tussen de gemeenten, deze brand nader tot elkaar komen. „Westeriicht" bewees dat Alkmaar niet voldoende bezit voor een dergelijke gro In menig opzicht zal het twee verkeer gehandhaafd blijven IS goed te weten drt Alkmaa: peneur is. De burgemeester wilde, ev I reeds m de vergadering var nicenteraad had gedaan, I "J3..1 °e commandant bij de ■„Westeriicht" de vuurproef h ■staan. Ik wil ook in de kring ■getrouwen uitdrukking geven ,|ze bewondering voor de wijzi D „f, Van Maarleveld de Jstnjdmg heeft geleid en hoe :j zijn, in Alkmaar zo'n br commandant te hebben. f7fat de crisis in de brand- li il W'ees de burgemeester e I r, .brandweer een tweeërlei heeft, t.w. een verenigingskar de op vrijwillige basis bc 1 overheidsdienst. Aan het ver Verbrmd is een nadeel verboi verenigingen kiest men zijn e stuur, doch bij de brandwee °P grond van het tweede elei I mogelijk. De burgemeester wa I gesteld, dat niet iedereen doo Iïsvan dit tweede element, uiting komt in het feit, dat I oe benoemingen verrichten. 1 eerste burger wenste de a: brandweerlieden dank te zegj de beheerste gedisciplineerde I welke zij in de moeilijke wel Iben betoond. Gij hebt alles ge oeze zaak niet op straat te bre - binnenskamers te regelen. I Wens ik u namens B. en W. hulde te brengen. Wellicht zal eens een beroep op uw be worden gedaan. Er circuleren ten. waarom B. enW. nog slissing hebben genomen. B. moeten evenwel hun standpi eens bezien vanuit een ande: Dc- burgemeester zegde evem dat de kwestie in 1953 tot het zal worden gebr-cht. Dat het e asmc van de commandant ver is. is niet uitsluitend verlie; spreker. Wat nodg is, is bezor en rijpheid. Ik wil hier uitspre Juist deze bezonkenheid en Biet beleid var, de commandan JJe burgemeester wenste de br Kracht toe voor haar moeilijke zei ervan overtuigd te zijn,

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2