Pim, Pam en Pom in het luchtruim J sn Alkmaarse Brandweer zag terug op 1952 Schipper Ten Bruggencate nam afscheid van Pres. Steijn Daar Brand in Wesierlichi en het conflict beheersten het jaar Weer een dijk bezweken ging de liefde neerpen moeten :h melden kend geen korf Jbal en tafeltennis ïatiekhouders jgesproken ERLIJKE STAND CENDA Tweeërlei karakter P/an voor slangentoren is gereed Brandweer rukte 24 I uit maa HEILOO Dr De Vletter over De puberteitsjaren Egmond-binnen LAATSTE NIEUWS Ook dijkdoorbraak bij R enesse Generaal Ridgway in Nederland Goeree nagenoeg geheel ontvolkt Driehonderd doden in Stavenisse Hij blijft in dienst bij de NZHRM Bergen ERNSTIG ONGEVAL OP BERGERWEG Mei VELPON zie je er geen barst van! Schoorl Profiteurs op het strand MARKTBERICHTEN DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 met de burgemeester van ,erd daarop besloten het de gemeente Rhoon in te erwaarts te vertrekken. ien duiker, via welke het en ondergelopen polder afgevoerd, verstopt ge- luiker werd schoon ge- poging om de polder van met behulp van de motor- te pompen had volgens de n zin, daar dit bij een vol m een rendement zou ge- dalmg van het waterpeil e millimeter. kwam men tot de conclu- enden van aflossing geen .teravond arriveerden de in Alkmaar, alwaar zij ?ester Wytema in café Tom sproken en hartelijk dank r de betoonde hulp. De sprak als zijn overtuiging annen zich zeker niet zou- nvloeden door de teleur- zich bij de eerstvolgende op nieuw ter beschikking :meester van Alkmaar de aandacht van belang- it de uit het rampgebied lersonen, die zich tijdelijk leente hebben gevestigd, meentesecretarie, afdeling enen te melden, zo mogc- erlegging van trouwboekje. lijke Nederlandse Korfbal- Koninkliike Nederlandse hebben, in verband met ramp welke ons land heeft loten alle voor Zaterdag en sestelde wedstrijden af te de zelfde reden zullen ook swedstriiden dit week-end g vinden- - het Horeca leden zijn irse rechtbank heeft giste- latiekhouders, die veertien terechtstonden wegens de winkelsluitingswet, vrijgesproken, verdachten tenminste wa- ten bij de Horeca. Het >m de vraag of de automa- en automatisch restaurant ien beschouwd of dat zij van de winkelverkoop laatste conclusie was Justitie gekomen, die boete van 10,— ig tegen pokken "meester van Alkmaar kennis dat de kos- tegen pokken zal wor- m.i.v. Maandag 9 JFebru- n.m. in het Centraal Zie- er. Jacobus H., z. van J. H. l M. F. G. C. Kempen, d Jan Bakker en Johanna i. 1 Fieter Kroon. 74 jaar, f. Agenent. Ronald van ïken. rfiets te water ag omstreeks 12 uur kre- igetjes op de Oude Gracht :rde motorfiets te pakken, aan het spelen gingen, n 't liedjes was, dat de mo- het water van de Onde 5, die het hazenpad kozen herkend. De zaak is in de kinderpolitie gegeven. werd door een garagehou- vater gevist. ït1ng kfrmisstand- plaatsen g 10 Februari zal m het Heemkerk de verpachting i van standplaatsen voor iode van 22 tot en met 30 Alkmaar te houden kermis. donderdag leater, 8 uur: De vrouw ihonden gelaat (18 jaar); 2.30 en 8 uur: Levend in- 8 jaar): Cinema Ameri- New Orleans; Victoria uur: De schrik van de jagnie (alle leeftijden), ies. 10 uur: Vergadering lacht. Heemskerk, 8 uur: Verga- DR. 8 u.: Bond v. ambtenaren, artin. 8 uur: Klaverjas te van Rampenfond" uur: Gemeenteraad. vrijdag iter, 8 uur: Dubbel spel (13 nie Theater, 8 uur: The te (14 jaar): Rex Theater, De dochter van de hout- eefti.iden); Cinema Ameri- Don Camillo (alle leeft.) 20, 8 uur: Klaverjasdrive ten bate van Rampen- st apotheken Ier apotheken wordt deze [enomen door apotheek voort 5. :r te bergen aan zee 19.34 7.54 20.12 8.32 camperduin Hoog Laag .39 7.59 13.39 159 20.17 8.37 14.17 2.37 nE RAMP welke Nederland heeft getroffen, heeft haar stempel gedrukt op de jaarvergadering van de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer, welke gister avond in eafé-reslaurant Tom werd gehouden. Heeft deze bijeenkomst anders een feestelijk tintje, ditmaal bepaalde men zich tot zakelijke afhandeling en hield men zich verre van ieder feestbetoon. Toen de commandant, de heer J. V. Maarleveld, het voorstel deed de voor deze jaarvergadering bestemde con sumptiebonnen ter waarde van f 200.- niet op te nemen, maar het bedrag te bestemmen voor het Nationaal Rampenfonds en later op de avond nog een collecte te houden, bewees het applaus, dat de Alkmaarse brandweerlieden met dit plan van harte instemden. Daar de collecte een bedrag van f 237,80 opbracht, kon in totaal een som van f 437,80 aan het Rampenfonds worden afgedragen. plaats die de brandweer inneemt in de harten van de ingezetenen verstevigd zal worden en de A.V.B. zich op de vooraanstaande plaats tussen de Ne derlandse brandweercorpsen zal hand haven. Er zijn wellicht voor u ondoor grondelijke perspectieven. Wij weten in welke richting wij gaan, u weet de uwe. Weet, dat wij samen het juiste einddoel zullen bereiken. ALLE AANWEZIGEN verhieven zich van hun zitplaatsen, toen de com mandant in enkele gevoelvolle woor den de watersnood herdacht, welke zoveel leed over ons volk heeft ge bracht. Ter nagedachtenis van dege nen, die bij deze nationale ramp om het leven zijn gekomen werden enige minuten stilte in acht genomen. Ver volgens sprak de heer Van Maarleveld een bijzonder woord van welkom tot de opper-commandant, burgemeester mr dr H. J. Wytema en uitte de wens, dat de 75ste verjaardag - an de Alk maarse Vrijwillige Brandweer onder andere omstandigheden zal kunnen worden gevierd. Een speciaal woord van welkom kregen voorts de heren j de Jong, commandant van de Lan- gedijker Brandweer en Besteman, commandant van de brandweer Heer- Hugowaard, die het bestuur van de kring Alkmaar vertegenwoordigden. Twee gebeurtenissen, aldus de com mandant, hebben in het jaar 1952 de aandacht gevraagd. Ten eerste de brand in „Westerlicht" en in de twee- do plaats het conflict in de brandweer. IVat dit laatste betreft kon de heer Van Maarleveld niets mededelen, noch verzwijgen. Dank bracht spreker aan de manschappen, die hun plicht boven alle? hadden gesteld. Er is meer van u gevraagd dan men normaal, van een brandweerman kan verlangen. De laatste tijd is zeer moeilijk geweest voor u, doch in bijzondere mate voor de commandant. U hebt waarschijnlijk bemerkt, dat ik de laatste tijd een ze kere mate van enthousiasme mis. Ik heb de plicht van een brandweerman altijd zeer zwaar opgevat. Het is deze plichtsbetrachting, welke bij mij thans de boventoon voert. Spreker sprak de wens uit dat de brandweerlieden hun enthousiasme bewaard hebben en deze geestdrift zijn enthousiasme weer zal ontsteken. In antwoord op uitlatingen van brandweerlieden stelde hij uit drukkelijk vast, dat men niet trouw behoeft te zijn aan de commandant, maar aan de brandweer. U bent dit in de afgelopen tijd geweest, aldus de heer Van Maarleveld, en daarvoor ben ik u erkentelijk. Nadat de secretaris, de heer C. de Grand, zijn jaarverslag had voorgele zen, waarvoor wij naar (Sders op deze pagina verwijzen, deelde de heer Van Maarleveld mede. dat van de fa Rhono en Hulstkamp een bedrag van f 50 Was ontvangen voor de betoonde hulp I tijdens de brand in December. I [)E BURGEMEESTER, mr dr H. -I. R Wvtema, sneed in zijn rede twee J onderwerpen aan. welke de belevenis- I sen van de Oterleker brandweerstaf hebben verdrongen, t.w. de brand in „Westerlicht" en het .conflict. Wat de brand in „Westerlicht" betreft, is ge bleken dat de verhouding van Alkmaar tot de andere gemeenten anders moet I worden bekeken dan vroeger het ge val was. Vroeger dachten wij, dat Alk maar met zijn geperfectionneerde ma teriaal hulp zou moeten verlenen aan I de andere gemeenten. Bij de brand 1 van Westerlicht is gebleken, dat het I eenrichtingsverkeer is veranderd in I een tweerichtingsverkeer. De gevolgen hiervan kunnen niet uitblijven. De j brandweercorpsen van de diverse ge- Imeenter. Allnna-r incluis. zijn meer lop elkander aangewezen. Dat is winst, I niet al'epn met het oog op de Bescher- Iming Burgerbevolking, maar ook met Jhet oog op de kameraadschaopelilke I geest tussen de gemeenten, die door I deze brand nader tot elkaar zijn ge- komen Westerlicht" bewees daarbij, i dat Alkmaar niet voldoende materiaal I bezit voor een dergelijke grote brand. In menig opzicht zal het twee rlchtings I verkeer gehandhaafd blijven en het lis goed te weten drit Alkmaar niet u- j peneur is. De burgemeester wilde, evenals hij reeds in de vergadering van de ge il *?ecri'eraad had gedaan, verklaren. rommandanf bij de brand in „Westerlicht" de vuurproef had door staan. Ik wil ook in de kring van zijn getrouwen uitdrukking geven aan on ze bewondering voor de wijze waarop Be heer Van Maarleveld de brandbe- EStrijding heeft geleid en hoe gelukkig j wij zijn, in Alkmaar zo'n brandweer- j commandant te hebben. J Wat de crisis in de brandweer be- I tref' wees de burgemeester er op, dat |de brandweer een tweeërlei karakter I heeft, t.w. een verenigingskarakter en Ide op vrijwilHge basis berustende I overheidsdienst. Aan het verenigings- IVerbaind is een nadeel verbonden. Bij 1 verenigingen kiest men zijn eigen be- I stuur, doch bij de brandweer is dit I op grond van het tweede element on- I mogelijk. De burgemeester was teleur- j gesteld, dat niet iedereen doordrongen I is van dit tweede element, dat tot uiting komt in het feit. dat B. en W. [de benoemingen verrichten. Alkmaars eerste burger wenste de aanwezige brandweerlieden dank te zeggen voor de beheerste gedisciplineerde houding, welke zij in de moeilijke weken heb- ben betoond. Gij hebt alles gedaan om deze zaak niet op straat te brengen en I binnenskamers te regelen. Daarvoor [Wens ik u namens B. en W. openlijk hulde te brengen. Wellicht zal nog wel leens een beroep op uw beheersing worden gedaan. Er circuleren geruch tten, waarom B. en.W. nog geen be- 1 slissing hebben genomen. B. en W. [moeten evenwel hun standpunt wel eens bezien vanuit een andere hoek. De burgemeester zegde evenwel toe, dat de kwestie in 1953 tot het verleden zal worden gebr-cht. Dat het enthousi asme van de commandant verminderd is. is niet uitsluitend verlies, aldus Spreker. Wat nodg is, is bezonkenheid en rijphei'd. Ik wil hier uitspreken, dat «juist deze bezenkenheid en rijpheid het beleid var, de commandant sieren. De burgemeester wenste de brandweer *2rf'''— toe voor haar moeilijke taak zei ervan overtuigd te zijn, dat de De heer Van Maarleveld dankte de burgemeester voor de hulde, welke hij aan de brandweer en hem persoonlijk had gebracht. Na de installatie van de heren P. Poorter, D. Schouten en C. van Leyen als lid van de Alkm. Vrijwillige Brand weer, werd, onder aanbieding van een kistje sigaren, afscheid genomen van de heer J. Termaat. Namens „oud-goud" sprak de heer J. Lutjeharms woorden van dank voor de ontvangen uitnodiging. Voor het bestuur van de kring Alkmaar sprak de heer De Jong. Ook deze spreker achtte de reeds goede verstandhouding tussen Alkmaar en de omliggende ge meenten door de brand in „Wester licht" verstevigd. De heer De Jong hoopte dat de donkere wolken spoe dig zouden overdrijven en de com mandant zijn enthousiasme in het brandweerwerk weer spoedig zou te rugkrijgen. Op een vraag van de heer De Jong werd medegedeeld, dat Alk maar waarschijnlijk niet aan de lande lijke brandweerwedstrijden zal deelne men. De kringwedstrijden zullen waar schijnlijk in een andere vorm worden georganiseerd. Voor de oefeningen in het kader van de B.B. zal een punten systeem worden ontworpen, dat uit eindelijk de kringkampioen zal 0{Ue- leveren. In zijn slotwoord dankte de heer Van Maarleveld zijn naaste me dewerkers, die ook in 1952 weer zeer veel voor de brandweer hebben ge daan. In het jaatVerslag over 1952 van de secretaris van de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer, de heer C. de Grand, is een belangrijke plaats Ingeruimd voor de rampspoedige Februari-nacht toen Hui ze „Westerlicht" door brand werd ge teisterd, doch dank zij het optreden van de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer in samenwerking met de corpsen van Heiloo, Bergen. Langedijk, Koedijk, Oudor'p en Beverwijk voor algehele vernietiging werd behoed. Het politiebureau werd in 1952 75 maal voor brand gealarmeerd, waarvan tienmaal voor buitengemeenten. De Alkmaarse brandweer rukte 24 maal uit, waarvan zeven keer naar gemeen ten in onze omgeving. In de overige gevallen gelukte het de politie de brandjes te blussen. Het vorig jaar meldden zich 17 vuile schoorstenen ter blussing. Na uitvoerig de branden in 1952 te hebben gereleveerd, besteedde de se cretaris aandacht aan de preventie. Daar in verschillende gebouwen in Alkmaar de brandpreventie zeer mid delmatig is, werden in overleg met de burgemeester en de directeur van G. W. alle gebouwen aan een nauw keurig onderzoek onderworpen. De vei ligheidsmaatregelen in de bioscopen werden strakker aangehaald, terwijl ten aanzien van de schouwburg ,,'t Gul den Vlies" zeer ingrijpende voorzie ningen werden getroffen. Bij „Wester licht" en bet St. Elisabeth ziekenhuis werden extra brandkranen geplaatst, terwijl de waterleiding om het Cen traal Ziekenhuis van een tweede toe voerleiding werd voorzien. Het totaal aantal brandkranen is thans 326. Ook in de buitengemeenten is een aanvang gemaakt met de verhoging van de brandpreventie. De verbetering van het brandalarmeringsnet is reeds merk baar. De hooistekers hebben 114 bezoeken gebracht en verplichtten zes boeren om te spitten. Bii branden, oefeningen en sportwedstrijden werd 46 maal eerste hulp verleend. De materiaalpositie. Omtrent de materiaalpositie deelde de secretaris mede, dat de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer momenteel ruim vier kilometer slangen in voorraad heeft. Ruim 1000 meter_ is nog onge bruikt. terwijl de overige 3000 m. in zeer goede staat verkeren. Dat het goe de onderhoud van slangen ook van groot financieel .belang is, bewijst het feit, dat het verantwoord wordt geacht plannen op te stellen tot de bouw van een slangentoren, waarvan het ontwerp is gereed gekomen. De revisie van de brandweerwagens is gereed gekomen. Vele mutaties. Door het conflict, ontstaan in ver band met de benoeming van een ad junct-brandmeester van het Ladder corps was het aantal mutaties in 1952 zeer groot. Per 10 December werd aan de hoofdlieden J. v. d. Idsert, M. Er- kamp, N. J. A. Koelman en P. v. d. Sluis en sian de navolgende leden van het Laddercorps op hun ver zoek ontslag verleend: C. M. Duin- mayer, S. C. Duinmayer, J. N. Kaal, N. J. Kaal, P. van Nimwegen, S. Noom, O. Obd?im, H. v. d. Schilden. G. Stroomberg. J. Zandbergen en J. W. Zwart. Per 1 October is een einde ge maakt aan het losse dienstverband van de heer Jan Termaat, die zeer lange tijd aan de brandweer verbonden is geweest. De heer C. de Grand werd be vorderd tot brandmeester en de heer Th. TJyttenbogaardt tot adj. brandmees ter. Tot besluit van ziin overzicht herin nerde de secretaris aan de goede ver richtingen van het voetbalelftal, het succesvolle debuut van de Brandweer band en de eerste jaargang van het eigen maandblad „Alarm". De bekende paedagoog en oud-rector van het Kennemer Lyceum te Haarlem, de heer dr. A.< de Vletter, sprak dezer dagen voor een aandachtig gehoor over „De moeilijkheden van de Puberteits jaren". Met tal van interessante voorbeelden uit zijn rijke practijk illustreerde deze uitstekende causeur zijn inleiding. Bij de behandeling van een zeer groot aantal' vragen, gesteld door de aanwezi gen, kon hij in gaan op problemen die zowel de jeugd als de ouders bezig houden. De heer J. Gerling, hoofd van de Ulo-school, betreurde het, dat school-tand- verzorging zo lang op zich laat wachten. Spreker meende voorts, dat de bouw van een lokaal voor handenarbeid zeer ge wenst is. BURGERLIJKE STAND Geboren Catharina A., d. van J. J. Louwe en A. A. Blom. Klasina Th., d. van J. A. van Duin en KI. Metselaar. Ronald H. M., z. van P. H. Ranzijn en G. M. Hoogervorst. Marcellus P. M., d. van H. A. Zomerdijk en J. A. Lief ting. Adriana G. M., d. van M. N. M. Blomert en M. J. Berkel. Johannes C. M., z. van J. P. C. Schuit en E. A. Orij. Arnoldus P. Th., z. van C. A. de Raadt en L. M. Liefting. Johanna Th., d. van Jac. den Houdijker en J. Kraakman. Johanna A. H., d. van A. van de Reep en Br. Insing. Thimotheus P. O M., z van O. de Haan en A. A. Groen. Ondertro uwd: Gerardus Duin- meijer en Maria Zentveld. Overleden Theodora A. Zuurbier, 4 mnd, d. van J. N. Zuurbier en C. Kla ver. Elisabeth M. Kraakman, 1 jaar, d. van C. Kraakman en A. M. Louwe. (Ongecorrigeerd) De Nederlandse territoriale bevelheb ber heeft medegedeeld, dat de laatste dijk bij Noord-Gouwe op Schouwen- Duiveland (ten Noorden van Zierik- zee) is doorgebroken. Schepen die in de buurt zijn, is verzocht zich onmid dellijk hierheen te begeven om te hel pen bij de evacuatie. Later bleek, dat drie nieuwe dijken zijn doorgebroken, namelijk de dijk ten Nooroosten van Zonnemaire, die ten Oosten van Brouwershaven en die op pl.m. 1 km ten Westen van, Noord- Gouwe. De burgemeester van Renesse meldt, dat b(j Renesse een nieuwe dijkdoor braak is geconstateerd. De toestand is thans zeer precair. Renesse ligt op Schouwen aan de Noordkust. Besprekingen voor mogelijke hulpverlening Onverwacht is vanmorgen om 11.20 uur in een Skymaster van de Ameri kaanse luchtmacht generaal Ridgway, opperbevelhebber van de NAVO-strijd krachten uit Pair's in Nederland aan gekomen. Hij zal vanmiddag bespre kingen voeren over mogelijke hulpver lening, en daarna onmiddellijk terug keren naar het SHAEP-hoofdkwartier in Parijs. Het terrein van de ramp is door de generaal vanuit zijn vliegtuig in ogen schouw genomen. Met uitzondering van een aantal per sonen wier aanwezigheid ter plaatse ge wenst en noodzakelijk is, is thans practisch geheel Goeree-Overflakkee ge ëvacueerd. Alleen de bevolkingen van Dirksland en Melissant zijn achterge bleven. Evacuatie van deze gemeenten is minder noodzakelijk. Indien de omstandigheden zulks nood zakelijk maken, zal ook in Dirksland en Melissant tot evacuatie van de burger bevolking worden overgegaan. Op de dijk tussen Oude Tonge en Galathese- sluis zou zich nog een aantal mensen bevinden. Men zou trachten deze groep vanmorgen te redden vanuit Dordrecht en Winteroord. Zwaarst gelroden gemeente van Europa Zojuist is van de burgemeester van Stavenisse een telegram ontvangen, waarin hij mededeelt, dat in zijn ge meente vermoedelijk 300 doden te be treuren zijn. Hij noemt Stavenisse de zwaarst ge troffen gemeente van Europa. Een groot' gedeelte der gemeente is totaal ver woest. Geen enkel huis is onbeschadigd. ONMIDDELLIJKE EVACUATIE OUDE- EN NIEUWE TONGE Hedenochtend vroeg heeft de militaire commandant te Den Bommel de on middellijke evacuatie van Oude- en Nieuwe-Tonge gelast. Nieuwe Tonge heeft bij deze ontruiming voorrang. Volgens een telegram van de burge meester van Nieuwe Tonge echter, be stond er daar geen reden tot ongerust heid. VERMISTE MILITAIREN ZIJN TERECHT De twee militairen van de Koninklijke Marine, van wie aanvankelijk werd aangenomen dat zij vermist waren, zijn thans terecht. 41. „Goeie grutten", zuchtte Biliie, zodra hij weer een beetje bijgekomen was. „Dit huis is behekst. Die professor is een duivelskunstenaar". Met de ar men stijf langs het lichaam bleef hij midden in de kamer staan. En dat was een heel ding voor de brutale Billie, die anders voor niets en niemand bang was. „Wat denk je?", vroeg Kareltje, zijn vriend nieuwsgierig aanstarende. „Zullen we nu toeh die pijp maar gaan repareren?" „Hum, dat is misschien zo'n slecht idee nog niet", bromde Bil lie. „Ik voel er niets voor om in deze kamer te blijven. Mij te gevaarlijk. La ten we maar eens een kijkje buiten nemen. Misschien ontdekken we dan iets, dat van belang is". Kareltje zette de ladder tegen de muur neer en Billie, die als eerste uit het raam leunde om op de ladder te stappen, zag tot zijn verbazing dat het studeervertrek van professor Splitser vlak naast hem was. „Hé Kareltje, pssst! Die Splitser zit vlak naast ons. Wat denk je? Zullen we eens een kijkje nemen? Ik ben erg nieuwsgierig, wat hij daar aan het uit spoken is". Ik helemaal niet!", ant woordde Kareltje uit de grond van zijn hart. „Ik heb vanavond al weer genoeg narigheid meegemaakt. Ik zeg je Billie, dit is geen baantje voor ons. Ik wou, dat ik mijn bed lag". „Oh wou meneer dat? En waar wil meneer dan van le ven hè? Besef je niet, dat je al hon derd gulden voorschot in je zak hebt?" riep Billie. „Je bedoelt zeker, die jij in jouw zak hebt". Kareltje was bitter gestemd. „Precies. En daarom zul je ook doen wat ik je zeg. Ik weet, wat het beste voor je is. Vooruit, klim op deze ladder". Kareltje zuchtte diep, terwijl hij Billie's raad opvolgde. Neem ter bestrijding van KOU en GRIEP de speciaal samengestelde 0GftlEP-CACHETS 1 HET OUWEL-CACHET HnnMOHiri l WAARBORGT UUilili/filii f SMAAKLOOS EN '/i z Wl TS A L preparaat j GEMAKKEIIIK INNEMEN (Advertentie, lng. Med.) ln café de Boei werd Dinsdagmiddag, in tegenwoordigheid van de volledige bemanning van de President Steyn, officieel afscheid genomen van schipper ten Bruggencate. Burgemeester Niele opende, als voorzitter van de plaatselijke commissie der Noord- en Zuid-Hollandse Redding-Maatschappij deze bijeen komst. Reeds eerder had het bestuur schipper ten Bruggencate bedankt, zodat de burgemeester nu volstond met te wijzen op de prachtige samenwerking, die tussen schipper en bemanning van de Egmondse reddingboot bestond, om daarna het woord te geven aan de heer H. Th. de Booij, directeur der maatschappij. De heer De Booij wees er op, dat hij, als er berichten komen over schepen in nood, zich direct realiseert, welk sta tion misschien in actie moet komen. Is dat Esmond, dan voelt hij zich gerust, want dan weet hii, dat de zaak in goe de handen is. In de reddingswerkzaam heden heeft schipper Ten Bruggencate een ruim aandeel gehad. Eerst als roeier van de roei-reddingboot en sinds 6 jaar, als schipper van de motorred dingboot. De heer De Booij dankte Bruggencate voor zijn prestaties. Tevens was het spreker een buitengewone voldoening nog juist voor het afscheid kennis te hebben genomen van het redden van de bemanning van de „Drodz". Het deed hem genoegen, dat Ten Bruggencate voorlopig de leiding zal ne men in Wijk aan Zee, waar men niet over een schipper beschikt: voorts zal hij in Egmond dienst doen als vuurpijl- richter. Hij blijft dus bij de maatschap pij waaraan hii reeds 24 jaar verbonden is in dienst. Bij dit afscheid overhan digde de heer de Booy de verdienstelij ke schipper namens de maatschappij een enveloppe met inhoud. Daarna heette de heer de Booij de nieuwe* schipper C- J. van Pel welkom en sprak het vertrouwen uit, dat ook bij hem de bemanning als een man achter hem zou staan. Bewogen dankte schipper Ten Brug gencate de bemanning voor de onder- door Mary Burchell .J 35) Er heerste even een vreemde stilte. Toen zei Hope: „Die, die heb ik van oom Errol gekregen". „Werkelijk? Dat is ontzettend aardig van hem". „Ja, gaf Hope weinig enthousiast toe. „Maar mijn hemeltje!" Bridget deed haar mond open en liet hem minstens drie seconden zo staan. „Dat is je lin kerhand! Het is je ringvinger! Zijn oom Errol en jij dan verloofd? Hope had het merkwaardige gevoel dat wanneer ze ja" tegen Bridget zei, ze zichzelf de laatste kans op ontsnapping benam. Maar. ze kon niet zwijgend voor haar stomverbaasde zusje, die blijkbaar ver ging van opgewonden nieuwsgierigheid, blijven staan. „Zou je het prettig vinden als dat zo was?" vroeg ze zwakjes. „Nou, natuurlijk! Het zou gewoon nig zijn!" riep Bridget .„Dan wordt dit pas goed ons thuis vooral nu me vrouw Tamberley weggaat", voegde ze er met onschuldige openhartigheid aan toe. En dan wordt jij mevrouw Tam berley en oom Errol onze zwager en jij Bridget hield op en vroeg toen zeer geïnteresseerd: „Word jij dan onze tante?" „Nee", zei Hope en lachte. Maar op de een of andere manier was Bridget er in geslaagd het zoveel minder dra matisch. zoveel redelijker en uitvoer baarder te doen lijken. Het gevoel van paniek dat haar had bevangen toen Errol haar kuste, verdween langzamer hand. „Nou?" vroeg Bridget gespannen. „Wat. nou?" „Natuurlijk of oom Errol en jij gaan trouwen". „O ja, dat gaan we". „Wel allemachtig, ik heb nog nooit iemand zo kalm over een aanzoek zien doen", riep Bridget uit. En de nu ver achte aardappel in zijn kuiltje terug werpend, rende ze de tuin in onder het uitstoten van een soort Indianen- kreet, die het merkwaardige effect had Tony uit het struikgewas te doen op rijzen. Hope was te ver van hen af om hun gesprek te kunnen volgen, maar de weelderige gebaren waarmee ze het begeleidden, liet geen twijfel aan hun vreugde bestaan. Langzaam wandelde ze het tuinpad af naar hen toe en Tony verwelkomde haar met: „Zeg. dat is een prima idee van je om met oom Errol te gaan trouwen. Wanneer heb je dat bedacht?" „Hij heeft het bedacht", legde Hope niet zonder humor uit, „zowat een week geleden". „Gunst dat was gauw. Hoe zou hij op het idee zijn gekomen", zei Tony met ontwapenende oprechtheid, „mis schien dacht hij dat het dan voor ons gezelliger zou ziin". „Misschien wel", zei Hope glim lachend „Daar komt hij aan", merkte Brid get op. „Vraag het hem zelf maar". Hope draaide zich niet om. Ze bleef stil staan op een lichte beving na, en kon alleen door de uitdrukking op de gezichten van de kinderen zien hoe dichtbij hij was. „Ha, oom Errol!" riep Bridget zodra hij binnen gehoorsafstand kwam. „We vinden het fijn dat u met Hope gaat trouwen!" Hope wachtte op zijn antwoord, maar hij kwam naast haar staan voordat hij sprak. Toen zei hij slechts: „Dus je hebt het hun verteld?" „Dus je hebt het hun verteld?" „Ja. Vind je het goed?" „Goed? Ja, natuurlijk. Ik ben zelfs tamelijk opgelucht. Dat is alles. Ik dacht misschien dat Hij hield op en Tony viel vrolijk in: „Hoe kwam u ertoe om met Hope te trouwen? Dacht u dat dat voor ons gezelliger zou zijn?" „Nee", zei Errol ernstig. „Ik dacht dat het gezelliger zou zijn voor me zelf. Ik houd van haar". „Oh....", zeiden beide kinderen en keken die vreemde volwassenen ver baasd aan. Toen voegde Bridget er aan toe: „Ze is natuurlijk ook erg aardig" en om helsde Hope hartelijk. „Nou het lijkt mij wel een goed plan", gaf Tony toe, en ging toen weg om belangrijker dingen te doen. Hij vond blijkbaar dat alles definitief en naar zijn zin was geregeld, en dat men niet van hem kon verwachten dat hij meer tijd zou verdoen aan het bespre ken van een feit dat zijn goedkeuring reeds had ontvjrtigen. Hope nam Bridgets handje in de hare en hield het stevig vast terwijl ze naar huis liepen. Ze had er geen behoefte aan nog eens met Errol al leen te zijn. Mevrouw Tamberley was in de zit kamer en toen ze binnenkwamen sprak ze welwillend: „Hallo ErroL Ik begon heus te denken dat jij en dat zwarte beest elkaar eindelijk hadden ver moord". Errol glimlachte slechts en gaf haar even een vluchtige kus op haar wang, wat Hope door het contrast deed den ken aan de zeer nadrukkelijke manier waarop hij haar had gekust. „Neen, hij is niet vermoord, maar verloofd", verklaarde Bridget vrolijk alsof die twee dingen samenhingen. „Verloofd!" Als grote uitzondering schoot de beheerste, lijzige stem van mevrouw Tamberley de hoogte in. „Waar heb je het over?" „Over Hope en oom Errol. denk :k", merkte Tony op die juist binnenkwam om zich bij de rest van de familie te voegen, hoewel minstens de helft van ziin aandacht gewijd was aan een al lerliefst veldmuisje dat hij bij zich had. „Doe dat afschuwelijke dier direct de kamer uit", zei mevrouw Tamber ley, ditmaal zonder stemverheffing. „Enw aar hebben de kinderen het over, Errol?" Tonny ging met tegenzin de muis door de openslaande deuren zijn vrij heid hergeven, terwijl Errol zijn arm door die van Hope stak en koeltjes zei: „Ik vrees dat we de familie het grote nieuws wiel erg informeel vertellen, maar ja het is war.r. Hope en ik gaan samen trouwen." Plotseling herinnerde Hope zich tot in details haar gesprek met mevrouw Tamberley aan de lunch en ze bloosde hevig. (Wordt vervolgd) vonden steun en medewerking, waarop schipper Van Pel de hoop uitsprak zich het vertrouwen waardig te zuilen tonen en ook op de steun van de bemanning te mogen rekenen. Burgemeester Niele sloot hierna het officiële gedeelte van de middag, waar bij hij nog een speciaal woord van dank bracht aan motordriiver N. de Graaff, van wiens accuraatheid zo bui tengewoon veel afhangt. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. De 25-jarige J. S. uit Bergen, die gis teren op een motorrijwiel gezeten en komende van het centrum op de oude Bergerweg reed, gaf op het kruispunt met de nieuwe Bergerweg, waar hij rechtsaf wilde slam, geen voorrang aan twee uit de richting Alkmaar ko mende auto's. De gevolgen waren verschrikkelijk. S. werd door de eerste auto aangere den en toen door de tweede omhoogge- slingerd. Met zware inwendige kneuzingen werd hij in bewusteloze toestand naar het Eiizabethziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is ernstig., Z0 GOED UJMT VELPON VRAAG DE JUISTE S00R1 (Advertentie, ing. Med.) Naar wij vernemen zijn twee inwoners van Schoori, J. C. en C. C., vader en zoon, door de Rijkspolitie aangehouden toen zij bezig waren op het strand te jutten. Het ergerlijke was, dat dit twee tal zich had „ontfermd" over balken en planken, die afkomstig waren van het weggeslagen paviljoen Minkema. Zij hadden een hele voorraad hout op een wagen liggen. ALKMAAR, 4 Febr. Voeraardappelen 5,50; witlof 29—52; rode kool 7—13; sa- voyekool 6.50—7,50; groene kool 7,50— 16,50; spruitkool 20—58; boerenkool 27— 53; winterpeen 6—14; waspeen 14—24; uien. 1040; prei 1845; soepgroenten 3 11; appels; Present van Engeland 11—20; peren; St. Rémy 9 en Gieser Wildeman 12. WARMENHUIZEN, 5 Febr. 36.700 kg rode kool 7—11,70; 8000 kg gele kool 6,50 8,60; 9100 kg Deense witte kool 6,80 7,70; 2200 kg peen :B 12,40, C 11,20— 11.60 en D 6,30. NOORDSCHARWOUDE. 3 Febr. 35.000 kg uien 36,90—50, grove 36,10— 42,70, drielingen 3848 en nep 27—28; 62.000 rode kool 7—12,60; 5700 kg groene kool 14,70—23,40; 32.000 kg gele kool 6,50 4,60; 140.000 kg Deense witte kool 6 8,40; 8100 kg peen: B 14,40—15,10, C 12.50—12,60 en D 9,50; 120 kg spruit kool 46. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Febr. 35.000 kg rode kool: I 7—13,80 en II 7— 11.50; 55.000 kg gele kool: I 6,50—12,10 en II 5.508,50; 25.000 kg groene kool 24,2035,20; 65.000 kg Deense witte kool 6—8,30; 20000 kg uien 42,1049,50, grove 36,3042,80 en drielingen 37,8048; 4500 kg biétenA 11,10 en B 8.10; 1000 kg peen: B 12,40 en C 12,30; 1200 kg witlof: I 4952 en II 3542,

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3