Men neme minder risico's bij de strijd tegen het water Nog geen besluit tot blokkade van Chinese kust Arbeiders in de DUW worden niet langer als werkloos beschouwd Half millioen maal „De Ramp" Girostortingen op no. 9575 gratis 31 millioen voor Rampenfonds Helicopter strandde in het water WEER DRIE PROFITEURS VAN WATERSNOOD GEGREPEN Hoofdcommies sfal handschoenen Brits kabinet in zorg en spanning Nieuwe fase in bestaan KSG Woensdag 11 Febr. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 35 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Lot, critiek en vragen in Tweede Kamer Voldoei diimaal de oorlogsschaderegeling wel? Autoriteiten Zondag niet bereikbaar Strengere straffen tegen plunderaars Aanfal mannelijke werk lozen 145.000? Grootscheepse hulp uit West-Duitsland Fins plan voor een permanent hulpkorps Uitgevers voor probleem Grote overstromingen in Australië r~ Bouwvakarbeider gaf zich uit voor arts DE communistische regering van Chi na neemt intussen alvast maatrege len tegen het met zoveel vertoon aan gekondigde offensief van Tsjiang Kai Sjek op de kust van het vasteland. De kust en de eilanden ervoor worden volgens radio-Peking tot het uiterste versterkt. De Chinese strijdkrachten in deze gebieden hebben beloofd, hun versterkingen in verdedigingen van staal te veranderen. Een missie van het hoofdkwartier van het centrale en zuidelijke gebied en van het vierde Chinese leger is uitgezonden om de eenheden aan de kust en op de eilan den te bezoeken Boter en stekgoed naar West-Duitsland Europese markt voor kolen en erts een feit Ernstig steenkooltekort in Oost-Duits'and WEERBERICHT Directie: J. BIJLSJViA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs bij voor uitbetaling 2.02 per mnd. f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen t 0.49 ONDER ENORME BELANGSTELLING begon gistermiddag de Tweede Kamer met de bespreking van dr. Drees' nota inzake de watersnood. Had de nota van onze minister-president een voor de gegeven omstandigheden bewonderenswaardige klaarheid, en steunde zij op een grote hoeveelheid feitenmateriaal, de opmer kingen van de Tweede Kamerleden brachten eigenlijk weinig nieuws. Vele sprekers brachten lof aan het Koninklijk Huis, de of ferbereidheid van het Nederlandse volk en de ontroerende sympa thie van de andere landen. Mr. Burger van de P.v.d.A. bepleitte de instelling van een speciale Kamercommissie, die de regering con structieve suggesties zou kunnen doen. Het departement van Waterstaat zal zijns inziens in de toekomst een veel ruimere hand moeten hebben dan in het verleden. Wel gaat nu de roep: „Sluit de zeegaten af", aldus mr. Burger, „maar daar zijn wij nog in geen jaren aan toe, mede omdat het departement met werk is overladen. Daarom vroeg mr. Burger om de instelling van een breed samen gestelde technische commissie, die binnen twee jaar in het open baar zal adviseren. Ook vroeg mr. Burger naar de gang van zaken bij de radio en de coördinatie der hulpverlening. HE heer N. van de Heuvel (K.V.P.) vroeg zich af, of er voor de toe komst geen nog betere voorzorgen kunnen worden genomen, teneinde ieder onnodig risico te vermijden. Spoed en openbaarheid zijn dringend gewenst. Zou de regering de Kamer niet van tijt} tot tijd op de hoogte kunnen hou den? De heer Van Meel (K.V.P.)was het met de vorige spreker eens, dat onze waterschaps-organisatie nauwkeurige studie en nadere voorziening behoeft. De heel Weiter (KNP) zei, dat in zijn brein vragen waren gerezen o.a. over de bunkers in de duinen, het standhouden van alle moderne dijken en het bezwijken van de oude en de op het laatste nippertje bezworen door braak bij 's-Gravenzande. Zijns inziens begint het erop te lijken, dat onze weekends een exces worden. Zijn de autoriteiten dan wel voldoende bereik baar? Ook vroeg hij waarom geen gebruik was gemaakt van de door de Ambonezen aangeboden hulp. Angst voor ambtenarij I")E heer Tilanus (C.H.) vestigde de aandacht op de grote betekenis van de binnenwaterkeringen. Hij hoopte, dat in de toekomst daaraan alle aan dacht zal worden besteed. Een plan voor afsluiting van de zeegaten zou spr. zeer toejuichen. „Het is een lijd om deze dingen groot aan te pakken". De heer Tilanus vroeg o.m. waarom de Nederlandse Midenstandsbank niet is ingeschakeld bij de credietverlening aan het bedrijfsleven in het getroffen gebied. Opmerkend, dat er nog oorlogsscha degevallen zijn. die nog niet zijn afge wikkeld, zei spreker, dat hem een angst voor ambtenarij bekruipt, als deze schaderegeling ook op de slachtoffers van de watersnood wordt toegepast. Tegen plunderaars zullen strengere straffen mogelijk gemaakt moeten wor den. Omdat de candidaalstelling voor de gemeenteraad als gevolg van de ramp dit jaar niet in alle gemeenten zal kunnen geschieden, vroeg de heer Tilanus of het niet goed zou zijn deze verkiezingen een jaar uit te stellen. De Grondwet verzet zich daar niet tegen. De verkiezingen voor Raad en Staten zouden dan tegelijk gehouden kunnen worden. Niet thuis.... ]~)E heer Oud stond een reorganisatie van de waterschapsindeling voor, Waarbij ook de vraag of het financiële lak, waarop het waterschap staat, wel breed genoeg is, onder het oog moet worden gezien. Wellicht zal cok de gebouwde eigendom zijn bijdrage moe ten verlenen. De heer Oud vroeg of er inderdaad gewaarschuwd is voor te lage dijken, en of men uit het weerbericht van de Zaterdag vóór de ramp, had kunnen opmaken, dat er iets ernstigs te wach ten was. Voorts vroeg hij, of de orga nisatie wel voldoende was, om de men sen tijdig te waarschuwen. Die indruk had hij bij een bezoek aan de noodge- bieden gekregen, zo zeide hij. Ook deze spreker achtte uitstel van de gemeenteraadsverkiezingen nodig. Dp heer Zandt (S.G.P.) vroeg of het juist was. dat in de nacht van Zaterdag op Zondag het A.N.P. en het Roode Kruis druk in de weer waren, terwijl verschillende autoriteiten niet te berei ken waren. Over de afsluiting der zee gaten zei hij, dat zolang deze nog niet tot stand is gekomen, de dijken in zeer goede staat moeten worden gebracht. Met het oog op de verdrinking van duizenden stuks vee in de noodgebie- den, ware het beter met de afslachting van vee van eigenaren, die gewetensbe zwaar hebben tegen inenting tegen mond- en klauwzeer, niet door te gaan. COMMUNISTISCHE ARBElDERSLlEFDE De .communisten hebben gisteren de Tweede Kamer een kijkje op hun mentaliteit gegund. De heren Gortzak en Reuter stelden maat regelen voor tot leniging van de nood der slachtoffers en bezwe ring van het gevaar.althans voorzover die de grote lijn van Moskou's beleid geen geweld zou den aandoen. De heer Reuter vroeg de regering geen toestem ming te geven voor ooerioer/c ten behoeve van het Rampen fonds, omdat er al zoveel werk lozen zijnDe heer Gortzak eiste terugzending van de bui tenlandse troepen, aan wier op treden duizenden het leven te danken hebben.... Met het oog op de komende springvloed vroeg hij: het dichten van de dijken die te dichten zijn, te versterken wat te versterken valt. Een nuch ter denkend mens, voegt daaraan toe: met alle middelen die ons ten dienste staan.' Natuurlijk kregen de hoge defen sie-uitgaven de schuld van het feit, dat onze dijken het in de rampnacht niet hielden. Wellicht spanden storm en vloed ook wel uit politieke oogmerken samen. Dé communisten constateerden althans, dat men gCen hulp naar het noodgebied wenste te zenden. Aangeboden hulp werd gewei gerd, zo zei de heer Gortzak. Dat de geweigerde hulp in:feite communistische propaganda was, verzweeg hij. Met ingang van 1 Januari 1953 zullen personen werkzaam op een DUW-oo- ject, niet langer als werkloos worden beschouwd. Hoewel zjj te allen tijde aan deze objecten kunnen worden onttrok ken om in het gewone bedrijfsleven te worden ingeschakeld, kunnen zij soci aal-economisch gezien niet als werkloos worden aangemerkt, omdat zij volwaar dige arbeid verrichten tegen vrijwel normale arbeidsvoorwaarden, zo meent het ministerie van Sociale Zaken. Eind Januari stonden bij de arbeids- bureaux (met uitzondering van die in de rampgebieden waarvan geen opgave is) 117.005 geheel werkloze mannen ge registreerd tegen 116.368 op 31 Decem ber 1952. Wanneer men aanneemt, dat de toeneming van de werkloosheid in De Westduitse regering heeft Neder land technische hulp aangeboden bij het herstelwerk aan zijn door het storm vloed vernielde dijken, welker waarde door de Nederlandse ambassade te Bonn op enige millioenen guldens wordt ge schat. Niet alleen is een grote hoeveel heid materiaal aangeboden, maar ook is West-Duitsland bereid, de risico's van het bruikleen, de huur- en transportkos ten en de verliesrisico's geheel voor zijn rekening te nemen. Het aanbod omvat een grote hoeveel heid damwand. honderd draglines, honderd zware dieselpompen, honderd kilometer smalspoor met wissels, veertig diesellocomotieven voor smalspoor, drie duizend kipwagens, vijftig bulldozers, tien sleuvelsravers. honderd andere ma chines. vijfhonderd vrachtauto's en woonwagens en vijfduizend kruiwagens De Finse veieniging tot steun aan de Verenigde Naties, heeft deze organisa tie voorgesteld een permanent interna tionaal hulpkorps op te richten, om hulp te verlenen bij rampen, zoals die in Nederland. België en Engeland. Het korps zou moeten bestaan uit afdelin gen. die in de landen die hen in het lc. ven hebben geroepen, zijn onderge bracht, maar die te allen tijde klaa. moeten staan om snel naar de plaa's van een ramp te worden vei voerd. Het personeel zou een speciale opleiding moeten ontvangen en worden uitgerust met het modernste materieel. het rampgebied verhoudingsgewijs'efch groot is geweest als in overig Neder land, dan zou het aantal werklozen in geheel Nederland per eind Januari 145.000 hebben bedragen tegen 141.000 eind December. Daarenboven waren in geheel Nederland ca. 27.000 personen geregistreerd, die werkzaam waren op een der objecten van de rijksdienst uit voering werken tegen ca 25.000 eind December. Het aantal werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren bedraagt in onze provincie 42 (eind De cember 43). Reeds thans staat vast, dat van het boekje „De Ramp" meer dan driehon derdduizend exemplaren zullen worden verkocht. Gedacht wordt zelfs aan een oplaag van een half millioen. En dat, terwijl men zich aanvankelijk wilde be perken tot een oplaag van vijftigduizend exemplaren, op zichzelf voor ons land al een uitzondering! Het gevolg hiervan is, dat men bij de vervaardiging van het boekje voor enorme problemen komt te staan. Zo moeten o.m. acht van de grootste druk- kersbedrijven elk een enorme druk order uitvoeren. De kosten zijn bij deze monsteruitgave zo hoog, dat het onmo gelijk is, de betrokkenen deze zelf te laten dragen. Van de eerste honderd duizend exemplaren doet men dat on verkort, de overige zullen tegen kost prijs worden geleverd. Niettemin zal de bijdrage voor het Rampenfonds, ge vormd door de opbrengst van „De Ramp" de aanvankelijke raming verre overtreffen. De directeur-generaal van de PTT heeft goedgevonden, dat voor girostortingen op postrekening no. 9575 ien behoeve van het Nationale Rampenfonds geen stortingsrechten behoeven te worden betaald, evenmin als dat het geval is voor de stortingen op girorekening no. 17 ten behoeve van de radio-actie „Beurzen open-dijken dicht". Dit be richt geldt tevens ter inlichting van de directeuren der postkantoren, die nog nader bericht ontvanger!. Bij het Nationaal Rampenfonds is tot gisteravond in totaal ruim 31 mil lioen gulden binnengekomen. In het Noordwesten van Queensland (Australië) zijn tengevolge van zware regenval meer dan 200.000 ha. bouw land overstroomd. Tragisch verdrinkingsgevai Gistermorgen is te Kwintshcul de 10- jarige P., afkomstig uit Nieuwe Tonge (Overflakkee) en geëvacueerd bij de heer K. te Kwintsheul, in een sloot ge vallen en verdronken. Bij Achthuizen op Goeree-Overflakkee verongelukte een Engelse helicopter, welke was ingeschakeld bij de hulpverlening aan geïsoleerde plaatsen. Gelukkig vielen er geen slachtoffers te betreuren APNIEUW is een aantal arrestaties verricht van personen, die zich tijdens de dagen van hoge nood ten gevolge van de overstromingen niet hebben ontzien goederen voor of van de getroffenen te ontvreemden. De zes en dertigjarige hoofdcommies K.B., in dienst bij één der Haagse ministeries, was in de nacht van Vrijdag op Zater dag behulpzaam bij het sorteren van goederen in de Houtrusthallen. Hij stak toen een paar wollen handschoenen ill eigen 'zak. 'Collega's, die dit' zagen, brachten het ter kennis van de politie. B. heeft bekend en is reeds voor de Officier van Justitie geleid. Hjj zal ten spoedigste worden berecht. In Dordrecht werd de 26-jarige bouwvakarbeider L. J. A. van D. uit Den Haag gegrepen. Hij was met een Rode Kruiscolonne naar het rampge bied gegaan. Toen er niets te doen viel, was hij op eigen gelegenheid naar Zierikzee getogen, waar hij, voorzien van een Rode Kruistas, voor „dokter" [JE AMERIKAANSE REGERING heeft nog geen beslissing ge nomen aangaande een blokkade van de Chinese kust, zo ver luidt te Washington. Dulles schijnt in een vergadering van de se naatscommissie voor buitenlandse betrekkingen te hebben ver klaard, dat het nog voorbarig is, hierover thans reeds te spreken. Niettemin wacht de Britse regering een voorstel tot zulk een blok kade met zorg en spanning al. Zij verwacht, dat deze maatregel niet zal bijdragen tot bekorting van de oorlog in Korea. Bovendien voorziet zij, dat er grote hindernissen uit zullen voortvloeien voor de Engelse handel met Hongkong en communistisch China. Reeds thans legt de marine van Tsjiang Kai Sjek de Britse schepen in deze wateren grote belemmeringen in de weg; deze zullen stellig toe nemen, De Britse consul op Formosa heeft reeds opdracht, bij Tsjiang tegen elk optreden van zijn vloot tegen de Britse schepen te protesteren. Mee als gevolg van de algemene spanning gingen er gisteren te Macao geruchten dat er een artilleriedue] gaande was tussen communistische patrouillevaartuigen en nationalisti sche kanonneerboten en jonken. Gedu rende tien minuten horde men inder daad kanongebulder uit de richting van een eilandengroep op veertig kilo meter ten Zuidwesten van Hongkong. Later bleek, dat de communisten twee jonken hadden overmeesterd, die ver moedelijk waren gemand met zeero vers, dan wel met guerillastrijdkrach- ten, die voor Tsjiang Kai Sjek heten te opereren. Nationalistische oorlogssche pen zijn bij het gevecht niet betiokken geweest. De Westduitse autoriteiten hebben toestemming verleend tot invqer van boter uit Nederland voor een bedrag van 3.75 millioen DM. Voorts is toe stemming verleend tot invoer uit Ne derland van planten en stekgoed van kasplanten ter waarde van 300.000 DM Te Rabat is Maandag *e 92-jarige weduwe van maarschalk Lyautey overleden. Zij heeft zich gedurende 50 jaar verdienstelijk gen.aakt voor het Roode Kruis. Aan het herstel van de spoorlijn tussen Dordrecht en Brabant over de Moerdijk wordt koortsachtig ge werkt. Met lange treinen worden zand en dwarsliggers aangevoerd. De dijk is over een grote lengte 2.50 m. verzakt en moet dus worden opgehooga. Men hoopt met hei werk over zes weken klaar te zijn. speelde en sigaretten en kousen vor derde. De schipper van een vaartuig, die hem naar Dordrecht bracht, vertrouwds hem niet en waarschuwde de politie.. Die vond op de man allerlei goederen, die tot de uitrusting van een zeer goed geoutilleerd redder behoren, als een rubber pak, een compleet stel onder goed en een paar dekens, die hij zich waarschijnlijk heeft willen toeëigenen. Hij is naar Den Haag overgebracht om voor de Justitie te worden geleid. De 19-jarige pakhuisknecht A. J. K. uit Den Haag is gearresteerd, omdat hij, zich een aantal goederen, bestemd voor de slachtoffers van de ramp, had toegeëigend. K. had eerst uit een school, waar hij hielp met goederen sorteren, twee costumes, een winterjas en een „battle-dress" meegenomen. Later bood hij op straat iemand, die met een groot pak liep te sjouwen, aan, dit voor hem weg te brengen. Ook dat pak verdween naar zijn eigen huis. Daarna kocht hij Roode Kruisemblemen die hij op de gestolen battle-dress be vestigde. Zo uitgerust begaf hij zich naar het rampgebied, waar hij ver scheidene mensen schijnt te hebben gered. Hij hing hier de held uit en liet zich zelfs door een verslaggever inter viewen. Toen hij Zaterdag thuis kwam, wachtte de politie hem echter op, daar het was opgevallen, dat de jongeman tweemaal op één dag met een groot pak was thuisgekomen. Sinds gistermorgen is het door de Europese Kolen- en Staalgemeenschap bestreken gebied officieel één onver deelde markt voor kolen, ijzererts en schroot. Alle handelsbeperkingen, afwij kende prijzen en douanerechten op deze materialen zijn afgeschaft. Bij wijze van overgangsmaatregel is be paald, hoeveel kolen en schroot elk land gedurende een bepaalde periode kan betrekken. Voor kolen is boven dien een prijsschema vastgesteld. In verband hiermee is het in 1949 opge richte internationale gezagsorgaan voor het Ruhrgebed opgeheven. Dit moest vaststellen, hoeveel steenkolen Duitsland elk jaar aan de geallieerden moest afstaan. De eerste trein met cokes uit het Ruhrgebied is gistermorgen nabij Perl de Franse grens gepasseerd zonder dat de Franse douane een onderzoek in stelde. Volgens de „Daily Telegraph" heerst in Oost-Duitsland een zodanig tekort aan steenkool, dat honderden fabrie ken hebben moeten sluiten en dat zelfs ziekenhuizen het zonder verwarming moeten stellen. Voor huisbrand is in het geheel geen steenkool beschikbaar. De Columbiaanse regering heeft de onlangs tot kardinaal verheven aartsbisschop van Bogota, mgr. Lugue. Ingevolge het internationale protocol is hem de rang van kroonprins ver leend. Verwachting tot hedenavond. Verwachting geldig tot morgen avond: NOORDOOSTELIJKE WIND Veel bewolking met plaatselijk enige regen of sneeuw. Matige tot krachtige en langs de Wad- denkust tijdelijk harde Noord oostelijke wind. Temperaturen om het vriespunt. UllM'l!,,," i: Zon op 8.02. on der 7 48 Mann >n 7.14 under 15.41

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1