Afsluiting der zeegaten centraal punt in beleid van mr Algera „WIE KAN KEREN DE .HAND DES HEREN Samenwerking van alle Noordzee-landen bij de verbetering van waarschuwingssysteem? A MER IK A'S BONDGENOTEN ZOUDEN KUNNEN KIEZEN Communisten in Tweede Kamer aan de kaak gesteld Moskou breekt met Israël In 1952 voor bijna 174 millioen aan bloembollen etc. uitgevoerd Een golf van arrestaties onder de Hongaarse Joden Donderdag 12 Febr. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaai-gang No. 36 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Er zullen altijd risico's blijven bestaan Geen vrees voor de 16e Februari Tweede Kamer dankt het buitenland Herstelwerkzaamheden Moeilijker dan Afsluitdijk Geen vrees 34 millioen voor Rampenfonds Roode Kruis ontving bijna 40 millioen Blokkade van China of embargo? Grote bezorgdheid in India Dr Drees,,De heren vergisten zich ditmaal" Zeeland weer deel van telefoonnet Dank zij noodkabels en mobilofoons Specia'e commissie voor watersnood Stijging in alle sectoren IN 1952 WERDEN 54 601 WONINGEN VOLTOOID Nieuwe woonruimte voor 56 569 gezinnen Ned. straaljager verongelukt Piloot kwam om 't leven Voldoende basis voor uitlevering Rechter beslist echter in laatste instantie Bijna veertigduizend BB-vrijwilligers Zuivering in Oostzone houdt aan Geen gratie voor Rosenbergs WEERBERICHT Directie: j. BIJLSMA en a KRAK Hoofdredacteur: R M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per mm- Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs bij voor uitbetaling 2.02 per mnd. f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 (Van onze parlementaire redacteur) DE MINISTER van Waterstaat, mr J. Algera, beschouwt het vraag stuk van de afsluiting der zeegaten als het centrale punt van zijn beleid. Hoewel deze kwestie reeds bij de rijkswaterstaat in studie was, zal thans tevens een beroep worden gedaan op een aantal top deskundigen, ook buiten het ambtelijk kader, om de minister voor te lichten. Dit rapport zal openbaar worden gemaakt. Aan de bin nendijken zal eveneens alle aandacht worden besteed; nieuwe bij zondere voorzieningen zullen worden overwogen inzake het aan tasten der dijken van binnen uit. Dit is namelijk bij deze ramp bij het grootste deel der bezweken dijken het geval geweest. In de toe komst zal op ruimere schaal worden alarm gemaakt. Aldus deelde minister Algera Woensdagmiddag tijdens de voorzetting van de behandeling der regeringsnota over de watersnood 1953 onder meer mede. JJIJ begon zijn rede met het geven van n een uitvoerig overzicht van de oor zaken van de ramp. Een drietal uiter mate ongunstige omstandigheden heeft hiertoe bijgedragen: een uitzonder lijk zware Noordwesterstorm van een ongewoon lange duur; het samenvallen van deze storm met een springtij en het samenvallen van de zwaarste windsto ten met hoog water. Op grond van wetenschappelijke be rekeningen was het de regering be kend, dat onder uitzonderlijk ongun stige omstandigheden hogere storm vloeden zouden kunnen optreden dan ooit waren waargenomen. Dit vraag stuk werd reeds vóór 1940 in studie genomen; enk ëe plannen bleken niet uitvoerbaar. Bij de voorlopige uitvoe ring van de jongste plannen is men voortijdig door de zee overvallen. Reeds enkele jaren geleden heeft de toenma lige minister van Waterstaat de aan dacht der Kamers op dit probleem gevestigd. Deze wetenschappelijke berekeningen konden eerst in de laatste decennia de voordien gevolgde proefondervindelijke methoden vervangen. Maar ook de moderne wetenschap kan nog niet tot een volstrekte risico-uitsluiting 'eiden. Wel moet en zal worden gedaan, wat menselijkerwijs mogelijk is. maar „wie (Van onze parlementaire redacteur) Op voorstel van prof. Romme (K.V.P.) heeft de Tweede Kamer Woensdagmiddag met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin zij, „bewogen door de stroom van naastenliefde en saam horigheid, waarvan niet alleen het Nederlandse volk zelf treffende getuigenis geeft, maar welke ook van over de grenzen als een open baring van volkerengemeenschap tot ons is gekomen, aan alle be vriende regeringen en volken de dank van Nederland vertolkt voor de sterkende steun, welke het zich ten nutte van de wereld waardig hoopt te betonen". De motie was ondertekend door de voorzitters van alle fracties met uitzondering van de communis tische. Tevoren had de minister president, dr W. Dreese namens de regering zijn hartelijke instem ming betuigd. kan keren de hand des lieren", zo vroeg minister Algera zich af. nE toekomst van ons waterschapsbe- stel in het algemeen besprekend, was minister Algera van oordeel, dat uiterste voorzichtigheid geboden is bij het aantasten der decentralisatie en de locale verantwoordelijkheid. Dit staat zijns inziens echter niet in de weg aan het vormen van grotere eenheden. Eén en ander is in eerste aanleg de taak der provinciale besturen. Ook de finan ciële verhouding tussen rijk en water schappen is in dit verband van groot belang. De minister lichtte vervolgens de -p handen zijnde noodwet dijkherstel nader toe. Alle kosten voor het herstel van hoofd- en buitenwaterkeringen komen ten laste van het rijk; ook de werkzaamheden voor herstel zullen in beginsel door het rijk worden uitge voerd, maar het ontwerp beoogt de minister uitgebreide delegatie-bevoegd heden te geven deze werkzaamheden op te dragen aan waterschapsbesturen en andere lagere organen. Minister Algera is voornemens hier een direct en ruim gebruik van te maken. Tenslotte legt het ontwerp de minis ter een centrale verantwoordingsplicht aan de Staten-Generaal op voor alle herstelwerkzaamheden. De noodwet zal slechts voor een bepaalde tijd van kracht zijn. De voorziening met griendhout moet met grote ernst in het oog worden ge houden. Op het ogenblik zijn één mil- linen bos-rijshout benevens enkele kleinere voorraden aanwezig; op des kundige wijze zal voorts de hak van rijshout ter hand moeten worden geno men. De Kamer zal van één en andei uitvoerig op de hoogte worden gehou den. W/AT de toekomst betreft gaat het niet om de eenvoudige keuze: verhoging der dijken of afsluiting der zeegaten. Zelfs als tot dit laatste zou worden be sloten, dan zou het nog tientallen jaren duren, alvorens dit geweldige en zo uiterst moeilijke werk voltooid zou kunnen zijn. Een werk, dat aldus minister Algera veel en veel moei lijker zal zijn dan het aanleggen van de Afsluitdijk. Daarom zal men in eerste aanleg wel licht moeten komen tot een combinatie van beide oplossingen. Aan te vullen met het niet zo kostbare aanleggen van terpen en verbeteren van het waar schuwingssysteem. De Nederlandse regering wil terzake een nauwere samenwerking van alle Noordzee-lan den trachten te bevorderen. Bovendien zon men nog een bijzondere waarschu wing, bijvoorbeeld voor „alarmerend hoog water" kunnen invoeren. Deze en dergelijke maatregelen zijn thans in studie. HOOR verschillenden wordt de «prrng- u vloed van 16 Februari a.s. als fataal beschouwd. Met de grootste klem ver klaarde minister Algera, dat op die dag de waterstand niet hoger zal zijn dan gebruikelijk is, indien zich geen bijzon dere omstandigheden voordoen. De bunkers in de duinen leveren in het algemeen geen gevaar op voor de zeewerende functie van deze; over da bunkers in de dijken bad de minister tot dusver geen verontrustende berich ten bereikt. Het gevaar bij 's-Gravenzande is niet zo ernstig geweest als wel wordt voor gesteld. „Naar de mens gesproken zullen wij nu en in de toekomst doen, wat wij kunnen doen", aldus besloot minister Algera. Gisteravond was er bij het Natio naal Rampenfonds in totaal ruim 24 millioen gulden binnengekomen. Dins dag was de stand ruim 31 millioen. Roode-Kruisverenigingen over de ge hele wereld hebben tot dusverre ten naaste bij 10 millioen dollar aan geld bijeengebracht voor de hulp aan de slachtoffers van de overstromingen in Nederland, Engeland en België. Boven dien zijn goederen ter waarde van meer dan een millioen dollar ingezameld. In Washington meent men te weten, dat president Eisenhower de met de Verenigde Staten verbonden landen zal laten kiezen tussen een blokkade van de Chinese kust en een volledig uit voerverbod op voor communistisch China bestemde goederen. Deze kwes tie zou gisteren zijn besproken op een vergadering van de nationale veilig heidsraad. Uit diplomatieke peilingen zou zijn gebleken, dat Amerika waar schijnlijk alleen zou staan, wanneer het tot een blokkade van China overging. De regering poogt dan ook de stromin gen in het Congres, die een blokkade verlangen, tot bedaren te brengen. Zulk een blokkade zou o.m. tot een conflict met de Russen kunnen leiden. India heeft zich ernstig bezorgd ge toond over de jongste ontwikkeling in de Amerikaanse politiek. Men meent, dat deze de oorlog in Korea zou kun nen doen uitbreiden. UET ONVADERLANDSLIEVENDE en demagogische gedrag der communisten is Woensdagmiddag op overtuigende wijze zowel van achter de regeringstafel als door de Kamer zelf aan de kaak gesteld. De minister-president, dr W. Drees, achtte zich na de schandelijke redevoering van de heer Gortzak (C.P.N.) verplicht te spreken. „De heren hebben zich dit keer vergist," constateerde hij, „wanneer zij propaganda trachtten te maken uit deze verdrietige gebeurtenissen. Hun anders zo trouwe volgelingen hebben hen ditmaal niet gehoorzaamd!" Trouwe volgelingen liefen hen in de sleek Ter illustratie vertelde minister Drees dat de fabiiekskern bij Werkspoor te Amsterdam op Maandag 2 Febuari spontaan tot overwerken had t sloten. Ook de leden van de communistische Eenheidsvakcentrale gingen hier vol ledig mee accoord, tot van hogerhand andere bevelen kwamen. Toen hebben zij getracht de arbeiders over te halen op Zaterdagmiddag geen overwerk te verrichten. Maar op één uitzondering na was het personeel Zaterdagmiddag toch present. Hetzelfde gebeurde ook Het officiële Sowjetrussische nieuws bureau Tass, heeft vandaag gemeld, dat de Sowjet-Unie de betrekkingen met Israël heeft verbroken. De Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken. Wysjinsky heeft üe Israëlische gezant in Moskou, Sa- muel Eliahsiv, mededeling gedaan van het besluit van de Sowjet-Unie, haat gezantschap in Tel Aviv te sluiten »MÏÏlni5tyi verzocht de Israëlische le gatie, Moskou onverwijld te verlaten. veh^ipl01'aüeÜe betrekkingen zijn af- Sowietv da,gen nada1 zich 'h de LSowjetiussische legatie te Tel Aviv I Z 0mpl0",nS bee" voorgedaan waar- beschadrid v-I h"" gebonw ernstig Beschadigd t/e-d en drie personen ver- li wondingen opliepen w.o de echtgeno- ofVDned,esr^S,lChe SPZaM' Pavel Jers- Pe Israëlische regering veroordeel- j ae de aanslag en beloofde schadever- 5r werdPn arrestaties vr- zich led de .ar| eslanter bevinden organ^aties.Van antl—istische Op alle plaatsen in Zeeland en W. Brabant waar mensen wonen is thans weer een telefoonverbinding, doch de schade aan het telegraaf- en telefoon net loopt volgens deskundigen in de millioenen. Soms is de verbinding nog provisorisch via een mobilofoon, hier en daar liggen noodkabels, maar zoals de toestand thans is kan men overal contact krijgen met de rest van Neder land en als het moet ook met het bui tenland. Dit is het werk geweest van de man nen van het telefoondistrict Breda, dat alle getroffen gebieden in Zeeland en N.-Brabant omvat en waar men onder leiding van de directeur van het dis trict, ir R. Diks, als paarden gewerkt heeft om de verbroken contacten te herstellen. En wat meer is: men heeft er nog 150 extra verbindingen bijge maakt voor militaire posten, het Roode Kruis, de evacuatiedienst, enkele bur gemeesters en aannemers, die thans reeds hard werken aan het herstel der dijken. 175 k.m. veldkabel is er door P T.T.-personeel en militairen van het 2de regiment verbindingstroepen te Ede uitgelegd. Voor een aannemer is ei zelfs een gesloten mobilofoonnetje ge maakt voor verbinding met schepen en directieketen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer besloot Woens dagmiddag tot het instellen van een speciale commissie voor de watersnood 1953 Deze commissie zal terzake over- Er wordt hard gewerkt aan de dijk bij Kruiningen tussen de St. Pieters- polder en de Kruiningspolder op Zuid-Beveland. Men hoopt met dit herstel vóór de verwachte springvloed van 16 Februari klaar te zijn. leg met de regering kunnen plegen, op stegen. Blijkens opgaven van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten werd over 1952 in totaal 50.065.712 k.g. bloembollen uitgevoerd tot een waarde van 136.086.380 gulden, tegen 49.889.191 k.g voor 134462.053 gulden in het vooraf gaande jaar. Engeland nam ruim 13 millioen k.g. af, West-Duitsland ruim 6 millioen, Canada 1,9 millioen, België- Luxemburg ruim 1,4 millioen, Frankrijk bijna 2,5 millioen, de Ver. Staten bijna 13,5 millioen en Zweden ruim 5 millioer k.g. De cijfers voor Engeland en Frank rijk daalden niet onaanzienlijk, waai tegenover die voor vele andere landn de ramo betrekking hebbende wetsont werpen ter openbare behandeling voor bereiden en in het algemeen zich bezig houden met alle vraagstukken inzake de watersnood. Haar samenstelling zal waarsc'niinlijk reeds hedenmiddag be kend worden gemaakt. De uitvoer van snijbloemen steeg ir. 1952 in vergelijking met 1951 van 2.387 433 k.g. tot 2.877.311 k.g., ol in guldens uitgedrukt van 14.242.744 tot 18.755.797 gulden. Ook de uitvoer van planten steeg in 1952, in vergelijking tot 1951 van 1.313.564 k.g. lot 1.709.705 k.g., ofwel in guldens uitgedrukt van 1.709.705 tol 2.802.098 gulden. De uitvoer van bomen steeg in vergelijking tot 1951 van 14.051.733 gulden tot 16.281.948 gulden In het jaar 1952 werden in totaal 54.601 woningen voltooid, waarvan er 1968 als duplexwoning werden ge bouwd, zodat in 1952 voor 56.569 gezin nen nieuwe woonruimte werd gesticht. Sedert de bevrijding, gerekend tot en met 1952 werden 250.974 nieuwe wo ningen gebouwd, waarvan er 12.983 als duplexwoning zijn ingericht, zodat voor 263.957 gezinnen nieuwe woonruimte ts beschikbaar gekomen. elders Terwijl van alle kanten hulp werd geboden, kwam de E.V.G. direct en uitsluitend met eisen voor dit en voor dat op tafel. Dr Drees las een groot aantal elkander ten dele tegen sprekende citaten uit het communisti sche partijorgaan „De Waarheid" voor, waaruit men wel moest concluderen, dat volgens de C.P.N. de regering op Ame rikaanse last het land onder water had gezet. Of, zoals de heer Gortzak het had uitgedrukt: „Het Atlantisch Pact heeft ons deze ramp gebracht." Onder grote hilariteit stelde minister Drees vast, dat deze helderziende communisten hier dan toch bij de jongste begrotings behandeling volledig over hadden ge zwegen. Nimmer is bezwaar gemaakt tegen voor dijkversterking noodzakelijke uit gaven. Integendeel, de minister van Fi nanciën heeft zich immer op het stand punt gesteld, dat desgewenst de begro tingsposten vn r de waterkeringen zon der compensatie zouden worden ver hoogd. Het rijk heeft geen dijken in de nood- gebieden, behoudens een enkele uit zondering. Ook in dit opzicht fantaseert de heer Gortzak, steldé minister Algera vast. Als klap op de vuurpijl dienden de communisten tenslotte een motie in tot integrale schadevergoedingen van in komens tot f 10.000.en vermogens tot f 100.000.Aangezien het vraagstuk der schadevergoedingen reeds intensief wordt bestudeerd, verwierp de Kamer deze motie zonder discussie met 68 tegen 5 (C.P.N.)-stemmen. (Zie ook pag. 3) Engeland zal, zo heeft lord Reading, de onderminister van Buitenlandse Zaken, in het Hogerhuis verklaard, geen poging steunen om de verdragen over de status van Sachalin en de Koerillen te niet te doen. Hiermee gaf hij officieel antwoord op de Amerikaanse opzegging van de overeenkomst van Jalta, welke o.m. een regeling voor deze gebieden inhield. Japan heeft in 1951 formeel afstand van deze gebieden gedaan. Boven W.-Duitsland Gistermiddag is een Thunderjet- straaljager van de vliegbasis Volkel bü het vliegveld Gütersloh, gelegen ten Noorden van Paderborn (Duitsland) verongelukt, waarbij de 23-jarige ser geant-vlieger H. Th. H. J. Sanders uit Nijmegen het leven verloor. De vlieger kreeg tijdens een oefening op geringe hoogte met motorstoring te kampen en probeerde een noodlanding te maken. Deze noodlanding had een ongunstig verloop. Toen men de Thunderjet be reikte. bleek de vlieger reeds te zijn overleden. Een commissie van onder zoek is naar de plaats van het onge luk vertrokken. De zeven van Breda De Nederlandse verklaring, waarin de wederkerigheid van nitleverlngsver- plichtingen wordt gegarandeerd, moet als een voldoende basis voor de uitle vering van de in Duitsland gearresteer de Bredase vluchtelingen worden be schouwd. Tot deze conclusie komt prof. Bilsinger van de universiteit van Frei burg in een deskundig advies, dat hij op verzoek van het Oberlandesgerlcht in Dusseldorf heeft gegeven. De Duitse wetgeving bepaalt, dat bij afwezigheid van een uitleveringsverdrag in concrete gevallen een accoord inza ke een uitlevering kan worden getrof fen, mits daarbij wederkerigheid wordt gegarandeerd. Het gerecht had over de betekenis van deze bepaling een des kundig advies gevraagd. De gearres teerde SS-man Faber zal. alvorens de Duitse regering tot uitlevering kan over gaan, voor het het gerecht in Dussel dorf moeten verschijnen, dat over zijn asylaanvraag moet beslissen. De tweede gearresteerde. Bikker, zal voor het ge recht in Hamm verschiinen. In vier provincies is momenteel de w-erving voor de Bescherming Bevol king aan de gang. Dit zijn Noord-Bra bant, Limburg, Overijsel, Gelderland, Utrecht en het Gooi, en verder de kring Gouda. In totaal hebben reeds 38.250 vrijwilligers zich aangemeld. In Hongarije treft een golf van arres taties de nog in het land wonende Jo den. In het gehele land zijn Joodse functionarissen en artsen gevangen ge nomen, onder meer prof Laszlo Bene- dek, een zenuwarts, die o.m. maarschalk Worosjilof heeft behandeld en intiem bevriend was met president Rakosi. Vijftienhonderd Joodse communisten die in December uit de Joodse gemeen schap zijn getreden, hebben thans te horen gekregen dat zulks onmogelijk is. „Zionistische agenten in de commu nistische partij zuilen voortaan hun verleden niet meer kunnen verbergen", zo heet het. De Britse Kroninosdaa Voorbereiding in Londen kostte al vier millioen De kosten van de werkzaamheden die de Britse regering verricht voor de kioning van koningin Elizabeth op 2 Juni a.s., zullen tegen het einde van Maart bijna vier millioen gulden be dragen. Het overgrote deel hiervan is bestemd voor het in gereedheid brengen van de Westminster Abbey waar de koningin gekroond zal worden, en het oprichten van tribunes langs de route, die de stoet zal volgen. DE AMERIKAANSE VERLIEZEN IN KOREA Naar het Amerikaanse ministerie van defensie meedeelt, hebben de V.S. in Korea tot dusverre 192.819 man aan do den, gewonden, gevangenen en vermis ten verloren. Cok in Oost-Duitsland houdt de zuive ring aan. Verscheidene leden van de SED, die zitting hebben in de spoorweg directie te Halle. zijn uit de partij ge zet, uit hun functies ontslagen en gear resteerd. In de afgelopen maand zijn drie afdelingshoofden van' het staats secretariaat voor kolen wegens grove onachtzaamheid ontslagen. Twee ande ren hebben een strenge berisping ge kregen. Allen wordt verweten dat de productie van steenkolen beneden de raming is gebleven. President Eisenhower heeft gewei gerd gratie te verlenen aan Ethel en Julius Rosenberg, die op beschuldiging van het verraden van atoomgeheimen zijn ter dood veroordeeld. De terechtstellingsdatum Is bepaald op Maandag a.s., vijf dagen na de Woensdagavond door president Eisen hower genomen beslissing. Verwachting tot morgenavond. LICHTE VORST Zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw. Matige tot krach tige en langs de kust mogelijk nu en dan harde wind tussen Noord en Noord-Oost. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. VRIJDAG: Zon op 8.00, onder 17.50. Maan op 7.43. onder 17.16.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1