Echtpaar poogde inbreker te overmeesteren BRUINISSE WERD VAN DE LANDZIJDE AF BESTORMD Stad en Omgeving 9©koia) AGENDA De ton komt elke dag dichterbij P.vdA.-candidaten voor de raad H.O.V. met artistiek programma Eenmaal in de twee jaar bezit Alkmaar weer een ijkkantoor Worsteling in perceel aan Kennemerstraatweg Beide bewoners aan het hoofd gewond De verzorging van Uw lijn Moe! bij „Tekora" zijn! Corsetten, Step-ins en Bustehouders Inspecteur der Domeinen in het zilver De heer Bakker in intieme kring gehuldigd OPROEP VAN DE POLITIE Zilveren Bruidegom en jubilaris tegelijk ALKMAARDER WIL NU IN BELG IE HELPEN Turkse pianiste Hayat Atta toonde zich eèn brillant musicienne Een staande ovatie Een valse Waag is de Heer een grouwel" Letter V bewijs van een goede maat Doktersdiensten Ds Van den Brink vertelt Duizenden cadavers vormen een probleem Tot Zondag 5 uur bleef het dorp droog Vijf en twintig jaar aan de krant VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 HEDENMORGEN omstreeks zeven uur heeft in de woning van de heer en mevrouw F. W. Quax aan de Kennemerstraatweg 135 een worsteling plaats gehad tussen het echtpaar en een tot heden onbekende inbreker. Bij deze vechtpartij werden zowel mevrouw, als de heer Quax met een hard voorwerp geslagen. Zij kregen beiden verwondingen aan het hoofd. De inbreker wist te ontsnap- i. De gemeentepolitie heeft de zaak in onderzoek. De inbreker, die zich door het ver breken van een glas-in-lood-raam in de achterkamer toegang tot de woning verschafte, heeft zich, nadat hij zich geruime tijd op de benedenverdieping moet hebben opgehouden, om ongeveer zeven uur naar boven begeven, alwaar bij de slaapkamer van de heer en me vrouw Quax binnenstapte. De heer Quax sprong uit bed en poogde de in breker, die vermoedelijk gewapend was met «en pistool en in het bezit was van rein zaklantaarn, te overmeesteren. Bij de worsteling, die hierop volgde, sloeg de onverlaat de bewoner van het perceel zodanig met de lantaarn op het hoofd, dat het glas van de lamp brak. Mevrouw Quax snelde haar man te hulp, doch bekwam eveneens een slag op het hoofd. Haar echtgenoot riep haar vervolgens toe de politie te bel len. Zij snelde naar beneden, doch werd door de inbreker achtervolgd. Mevrouw Quax zag daarop geen kans van haar telefoontoestel gebruik te maken en rende onder het uitroepen van ..Inbrekers, inbrekers" de straat op. Terwijl zij de buren waarschuwde, die op hun beurt de politie alarmeerden, heeft de inbreker de vlucht kunnen nemen. Het vermoeden bestaat, dat hij de Hout in gevlucht is. In ieder geval heeft de worsteling tot resultaat gehad, dat de insluiper niets van zijn buit heeft kunnen meenemen. Mevrouw en de heer Quax zijn in hun woning door de arts de heer W. F J. Kruisinga verbonden. Op het ogenblik, waarop mevrouw Quax haar woning verliet, passeerden «3 Wij hebben een enorme sortering In in alle prijzen KOMT BiJ ONS PASSEN VSKHIKg BöEyER/ \CORSETRY J. E. TEN KORTEN AAR MIENT 21 - ALKMAAR (Advertentie, Ing. Meü.) Vanmorgen is in intieme kring het 25-jarig ambtsjubileum gevierd van de heer A. L- Bakker, hoofdinspecteur tit. van de Domeinen te Alkmaar. Bij de huldiging, die op de Inspectie aan de Wilhelminalaan plaats vond, waren o.a. aanwezig de directeur van 's Rijks be lastingen en Domeinen de heer Schcllin- ger en de onder-directeur de heer Wolfswinkel uit A'dam, alsmede de hoofd- insp. van de inspectie belastingen, dhr. L. Bosch, de ontvanger der' directe belas tingen de heer G. J. Gans, mr O. R. E. Brunner, hypotheekbewaarder en mr J. Warnaar, inspecteur van de Registratie en Successie. Het gezelschap bestond verder uit het personeel van de Domei nen en de collega's van de belasting dienst. Uit de toespraken welke op deze mor gen werden gehouden, bleek hoezeer de jubilaris gezien is bij zijn superieuren en ondergeschikten, die overigens niet alleen met vriendelijke woorden naar Alkmaar waren gekomen. De directeur overhandigde de heer Bakker een ge schenk onder couvert en het personeel van het Kantoor te Alkmaar bood zijn jubilerende chef een bureaulamp aan. Voor mevrouw Bakker waren er bloe men. De heer Bakker, die in 1904 op Texel werd geboren, was leerling van de Alkmaarse HBS en volgde na zijn eindexamen de studie voor candidaat- notaris en registratie. Nadat hij beide examens had afgelegd koos hij de laat ste richting en werd surnumerair bij tal van registratiekantoren. In 1931 werd de heer Bakker ontvanger van de re gistratie en domeinen te Elburg en in 1936 volgde zijn overplaatsing in gelijke functie naar Steenwijk. waar hij tot 1942 bleef, toen in dat jaar de inspectie te Alkmaar werd gesticht en hij be noemd werd tot inspecteur in de rang van hoofdinspecteur-titulair. Vandaag was het een kwart eeuw geleden dat de heer Bakker zijn eerste stap op de ambtelijke ladder zet te. Men heeft zijn wens om. met het oog op de bijzondere omstandigheden waarin ons land verkeert, geen grootse huldi ging op touw te zetten geëerbiedigd, maar deze dag toch niet onopgemerkt voorbij willen laten gaan. BURGERLIJKE STAND Geboren Wilhelmina F. M., d. van N. C. Zijp en W. F. van de Burgt. ciara M., d. van G. J. Ibink en G. A. Dolle. Ondertrouwd Simon Henneman en Maria Schuurman. Nicolaas J. Prinse en Wilhelmina H. Pot. Willem Timmer man en Maartje H. Lol. Simon Maas dam en Cornelia de Weers. Overleden: Maria M. C. Verburgt, 82 jaar, wed. van T. J. Verburgt. JJE POLITIE verzoekt allen, die hedenmorgen omstreeks zeven uur in de omgeving van de Ken nemerstraatweg en de Hout een verdacht persoon hebben gezien, zich onverwijld op het politie bureau te melden. In het bijzon der richt de gemeentepolitie deze oproep tot een meisje, dat hedenmorgen het perceel Kenne merstraatweg 136 passeerde en vermoedelijk het hulpgeroep „In brekers, inbrekers" heeft gehoord. Haar verklaring kan van belang zijn voor het achterhalen van de inbreker. De commissaris van politie verzoekt haar dringend zich met de politie in verbinding te stellen. een man en een meisje dit gedeelte van de Kennemerstraatweg. De politie kon contact opnemen met de man, doch het meisje is nog onbekend. De politie verzoekt haar zich aan het poli tiebureau te melden. Derfiq jaar slager Bij de familie Henstra is het Zondag dubbel pret. Dan viert het echtpaar zijn zilveren huwelijksfeest en herdenkt de bruidegom tegelijkertijd, dat hij dertig jaar geleden zijn eigen slagerij begon. Hij zit al van jongsaf aan in het vak. Het begon in Purmerend, toen hij als jongen van veertien jaar bij een slager in betrekking kwam na in de tuinbouw op grandioze wijze te zijn mislukt. Nu is boontjes plukken niet zo n erg ingewikkeld werk, maar de kleine Willem Henstra, die het in het geheel niet op de tuinbouw had voor zien, slaagde erin zijn baas zo tot wan hoop te brengen, dat zijn ouders hem ten slotte maai- zijn zin gaven en zijn vurige wens om in hét slagersvak te -worden opgeleid, ïn vervulling deden gaan. Hij verdiende daar in Purmerend de kapitale som van vijftig cent per week, later verhoogd met een toeslag van tien cent omdat hij iedere dag de winkel vloer schrobde. Na Purmerend werkte de heer Henstra in Rotterdam, Zaan dam, Womerveer, Bergen en tal van andere plaatsen totdat hij zich dertig jaar geleden als zelfstandig slager ves tigde in de Ridderstraat, een paar hui zen vanaf het perceel, waarin hij thans zijn slagerij drijft. Bepaald gemakkelijk zijn die eerste jaren niet geweest. Hij moest een geduchte concurrentie het hoofd bieden, want de bestaande slage rijen waren niet erg gecharmeerd op de nieuwe eend in de toch al vrij sterk bezette bijt. De prijzen zakten met dub beltjes tegelijk en omroepers versche nen in de straten om te verkondigen, dat het in de Ridderstraat toch altijd nog weer wat goedkoper was. Ondanks deze strijd wist slager Henstra zich een bestaan te scheppen en enige jaren later verhuisde hij naar het perceel, waarin ook thans nog zijn winkel is ge vestigd. Daar trouwde hij 25 jaar gele den. Het is een teken van die tijd, dat de slagerij op de trouwdag openbleef. Gevonden en niet' aangegeven De politie verzoekt een heer in lichte regenjas, die Dinsdagmiddag tussen 1 en 2 uur vóór het politiebureau een portemonnaie vond, deze opraapte en hiervan geen aangifte deed, dit ver zuim zo spoedig mogelijk te herstellen. Zijn signalement is bekend. VRIJDAG Cinema Americain, 8 uur: Dom Camillo alle leeft.); Victoria Theater, 8 uur: Daar komen de tanks (14 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Het leven van Emile Zola (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De laatste ontmoeting (18 jaar). Gulden Vlies, 9.30 uur: Lezing reg. melkcommissie voor Noord-Holland; Harmonie, 8 uur: Dr A. A. Kampman spreekt voor Ex Oriente Lux over Transjordanië. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Rode Rio. BERGEN. Hotel Kreb, 8 uur; Lezing prof. ir Selleger. NOORDSCHARWOUDE. Tivoli, 8 u.: Limelight. HEILOO, 8 uur: Raadsvergadering. ZATERDAG Bioscopen als Vrijdag, aanvang 7 en 9.30 uur. Rex Theater 2 .30 uur matinee. Gulden Vlies, 10.30 uur: Voorl.dag Prov. commissie veilingen; 8 uur: Con tactavond Reisb. Magneet. Wapen van Heemskerk, 10.30 uur: Coöp. Ver. v. IJselmeervissers. Grote kerk, 7.30 uur: Kerkconcert t.b.v. Rampenfonds. DIENST APOTHEKEN De dienst der apotheken wordt deze week waargenomen door apotheek Wanna, Mient C 13. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Vrijdag 3.18 15.38 Zaterdag 4.07 16.19 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Vrijdag 3.23 15.42 21.23 9.42 Zaterdag 41,12 16.24 22.12 10.24 Het gaat nu voetje voor voetje, maar op enkele honderden guldens na heeft Alkmaar toch reeds voor 95.000, opgehaald. Hierbij zijn niet inbegre pen het bedrag van 50.000,dat door de gemeenteraad beschikbaar is gesteld, de 30.000,uit de kerk- coilecten en de rechtstreekse stortingen, die niet via de Middenstandsbank of her gironummer 17410 zijn gelopen. Er is nu precies 94.644,33 ontvangen, waaronder een bedrag van 325, van de fa. J. Smit uit Bergen (snipper dag personeel, verdubbeld door direc tie), 30,van het liquidatiesaldo van het Niwin-comité en 275, van de gymnastiekvereniging Turn- lust. „De mouwen omhooa" Gaarne herinneren we nog even aan de actie ven de padvinderij voor net rampenfonds. Zoals wij reeds uitvoerig hebben gemeld, zullen alle aangeslote nen bij enige padvindersorganisatie morgen allerlei karweitjes gaan op knappen om tenminste een gulden te verdienen voor de getroffen gebieden. Men verzocht ons artikel van Dinsdag, of dit stukje, voor de ramen te han gen als men een karweitje heeft. Prijzen op de Kaasmarkt Vrijdagmorgen werden op de Alk maarse kaasmarkt aangevoerd 549 kg. boerenkaas. De prijs was 1.96, de han del vlug. In Woerden bedroeg de aanvoer Woensdag 17 partijen. Prijzen: 1 2.25 2.30, II 2.202.24. De notering in Bode graven was: I 2.252.29, II 2.222.24. Evenals in Woerden was de handel matig, zulks in tegenstelling tot het marktbeeld in Gouda, waar een leven dige handel werd geconstateerd. De aanvoer bedroeg 24 partijen en de prij zen varieerden van 2.272.30 (I) en 2.24—2.26 (II). Koperhuis gaat weer open Het Westfriese koper huis, dat door het gehele land bekend is en na de dood van de eigenaar, de heer Leo Plas, drie maanden gesloten is geweest, zal Za terdag zijn poorten weer openen. Mej. T. Muller, die reeds zeven jaar de win kel in de Spoorstraat bediende, is de nieuwe eigenaresse geworden en zal de zaken, zij het op bescheidener schaal dan voorheen, voortzetten. Zij wil zich uit sluitend tot het koperwerk bepalen en geen handel drijven in antiek porselein. De afdeling Alkmaar van de Par tij van de Arbeid heeft gisteren de voorlopige groslijst met de candidaten voor de gemeenteraad vastgesteld. Op de lijst komen voor: M. Coerts, A. Sietsma, R. Bakker, K. Kirpensteyn, C. Couwenhoven, mevr. M. R. G. SloofDoornbos, H. Koot, G. W. de Jong, J. Wiese, mevr. A. Koster Schouw, A. Vellinga H. Meyerink, mevr. C. KesselaarHoutkoper, M. Radsma, mej. J. Dubois, F. M. Wis man, E. Prins, mevr. A. MeyerSieu- werts, G. H. de Vroome en O. Neef. Ook individuele Alkmaarders hebben zich ingezet bij het reddings- en hulp werk in het noodgebied. Henk Jansen uit de Druivenlaan vertelde ons giste ren zijn verhaal. Hoe hij zich op Maan dagmorgen in Haarlem bij een groep vrijwilligers en dames van de UW aansloot en met een gevorderde vracht wagen naar Zuid-Holland vertrok. In Den Haag kreeg de groep opdracht door te gaan naar Spijkenisse. Bij Rockanje hielp men met het vullen van zandzakken, daarna trok men naar een dijk, waar werd gewerkt in samenwer king met brandweermensen uit Zaan dijk. Voorts vertelde de heer Jansen over het werk waaraan hij o.a. met ka pitein Koppenol van de Nat. Reserve uit Alkmaar, deelnam in Zeeland. De heer Jansen doet nu een beroep op vrijwilligers om mee te gaan naar het in België overstroomde gebied. Ook daar zal men wel hulp nodig heb ben. Zij hielpen ons. Laten we nu de Belgen niet in de steek laten, meent de heer Jansen. Degenen die het daarmee eens zijn, kunnen zich vervoegen op het adres Druivenlaan 51. TOT NOG TOE hebben de klassieken op het Alkmaarse concertpodium weinig kans gekregen, maar gisteren, hij het HOV-concert, moest de roman tiek dan toch eens wijken. Dirigent Toon Verheij kwam plotseling met een artistiek programma, zoals we dat tot dusver van de HOV nog niet hoorden. Begonnen werd met een weinig gespeelde Kleine Symphonie van Mozart, Symphonie no. 27, in G gr. terts. Men zou dit verukkelijke stuk muziek mis schien technisch feillozer wensen, maar het bezat in ieder geval in de vertol king de geest van de componist, en werd met ware bezieling gespeeld. petit orchestre op 34 van Albert Rous- sel. Ook in dit stuk zijn gedurfde har monieën en een strakke opbouw, het kenmerk van de auteur. Het orkest gaf van dit werk een respectabele vertolking. De H.O.V. had ten slotte een staan de ovatie in ontvangst te nemen. We mogen hieruit concluderen dat het ar tistiek programma, zonder condities aan de algemene smaak een oprechte waardering heeft gevonden. De H.O.V. heeft met dit concert bewezen een onmisbare schakel te zijn, in ons ste delijk muziekleven. Laat ons hopen, dat dit in het vervolg door een groter bezoek zal worden gewaardeerd. Ms. Hierna kwam zich aan ons voorstel len de Turkse pianiste Hayat Atta, met Mozart's pianoconcert in d- kl. t. K.V. 466. Het werd de verrassende kennismaking met een musicienne van standing, die elke pose en bravour vermeed, maar zich volkomen in dienst van het werk stelde. Haar grote technische eigenschappen gingen als het ware schuil achter haar immense muzikale voordracht. Zo schoon heb ben we Mozart nog maar zelden horen spelen. Opvallend was dat dat de in Alkmaar aanwezige Steinway-vleugel zowel wat intonatie als stemming be trof in uitstekende conditie was. Diri gent en orkest werden blijkbaar ge ïnspireerd door de aristocratische in terpretatie van de soliste, want de be geleiding was buitengewoon volgzaam en muzikaal. Na de pauze liet Hayat Atta meer de virtuose zijde van haar spel bewonderen in een concertino voor piano en orkest v.an de compo nist Jean Franqais, geb. 1912. Een geestig stuk met modqrne inslag, zeer kundig en geraffineerd geschreven. Deze muziek heeft een zekere sfeer van beschaving, welke de onervaren toehoorder wel eens in de verleiding zou kunnen brengen dit aües serieus te nemen. Dat deze uiterst brillante ontspanning in de smaak viel, was te begrijpen. De pianiste werd terecht verscheidene malen teruggeroepen en liet de dirigent in de hulde delen. Er zijn maar weinig solisten, die muzikaal zo'n sterke indruk achterla ten. Besloten werd met Concert pour DE OPMERKZAME BEZOEKER van de weegruimte in de Alkmaarse Waag zal de in Gothische letters aangebrachte spreuk: „Een valse Waag is de Heer een grouwel, een goed gewicht Zijn welbehagen" niet ontgaan. Om die „grouwel" zoveel mogelijk te beperken heeft de overheid in latere eeuwen de zorg voor een goed gewicht en een goede maat aan zich getrokken en dit in de IJkwet vastgelegd. Deze wet vereist, dat alle gewichten, inhoudsmaten en bepaalde meestal in manufacturenzaken gebruikte lengtematen eenmaal per twee jaar aan één der twaalf ijkkantoren, die ons land telt, ter verificatie wor den aangeboden. te Delft worden bewaard en op hun beurt vergeleken zijn met de standaard gewichten uit Parijs, welke de basis vormen van het metrieke stelsel. Alles wat regelmatig wordt gebruikt, is -aan slijtage onderhevig en de ge wichten maken daarop geeft1 uitzonde ring. De gewichten in slagerijen en huidenzouterijen worden snel door zout aangetast, waardoor zij oxyderen in zwaarte verminderen, doch ook de ge wichten van de groentenman onder gaan door het voortdurende schuren over de weegschaal verlies aan zwaar te, om maar niet te spreken van de ko peren gewichten, die soms meerrr»Jen per week zo keurig worden gepoetst. Elk gewicht is echter aan de onder zijde ingeboord, de z.g. justeer-opening. Wanneer nu het gewicht niet meer ge heel zuiver is, worden in dit gat één of meer kleine loden kogeltjes ingesla gen tot het weer even zwaar of een fractie zwaarder is dan het standaard gewicht van het ijkkantóor. Apothekers-gewichtjes mogen echter niet de minste afwijking vertonen, om dat daarvan in het ergste geval iemands leven kan afhangen. Is de justeer- opening geheel met lood gevuld of de benaming van het gewicht niet meer leesbaar, dan wordt dit voor verder ge bruik afgekeurd en voorzien van een ingeslagen driehoek. Ook verwaarloos de gewichten ondergaan hetzelfde lot. De ijker, die in het bezit moet zijn van het diploma HBS en een twee jarige studie aan de Technische Hoge school moet hebben gevolgd, meet daar toe allereerst de middellijn en enige andere concentrische lijnen op en be ziet vervolgens de maat op soliditeit etc. Niet alleen de liter- en de halve liter maat van de melkboer worden geveri fieerd, doch ook het moderne maatwerk- tuig, dat sommige melkslijters aan de onderzijde van de melkbus hebben ge monteerd. De tinnen maten, waarmede Uw „hartversterking" wordt afgeme ten, ontgaan evenmin aan het onder zoekend oog van de ijker en dan zijn er natuurlijk de meter- en de halve meter-stokken, waarmede stoffen, lo. pers, linoleum e.d. worden afgemeten. Indien de maten en gewichten wor den goedgekeurd, worden zij ditmaal van de letter V voorzien, welk merk twee jaar geldig is. Voor het ijken van iedere maat of ge wicht dient een bepaald ijkloon te wor den betaald. Landelijk levert dit een dergelijk bedrag op, dat het ijkwezen practisch „self supporting" is. HE oudere Alkmaarders zullen zich nog herinneren, dat in de huidige B.L.O.-school ln het Victoriepark tot omstreeks veertig jaar geleden een permanent bijkantoor was gevestigd. Bij een toen plaats gehad hebbende re organisatie van het bijwezen, werd deze Rijksinstelling opgeheven en bleef in de provincie Noord-Holland slechts het ijkkantoor te Amsterdam gehandhaafd. Aangezien het in de practijk onmo gelijk is om uit iedere gemeente alle in gebruik zijnde weeg werktuigen en maten naar het provinciale ijkkantoor te zenden, houdt een mobiele afdeling van dit kantoor eens per twee jaar, ge durende een bepaalde tijd, zitting in de voornaamste centrumgemeenten. Gedurende deze maand is zulks ook in Alkmaar het geval, waar één der lo kalen van het Gewestelijk Arbeidsbu reau als tijdelijk ijkkantoor is ingericht. Op een viertal zeer gevoelige en in grootte variërende weegschalen wor den de aangeboden ijzeren en koperen gewichten getest. Als contra-gewichten doen blank ijzeren of vernikkeld kope ren exemplaren dienst, die een getrou we copie zijn van de standaard-gewich ten, die in de Technische Hogeschool Tijdens het weekend worden de doktersdiensten waargenomen door de volgende huisartsen: ALKMAAR: dr H. Hoek, Ken nemerstraatweg 65 (3117) en dr J. Busquet, Egmonderstraat 16 (4282). HEILOO, LIMMEN en AKER SLOOT: dr Nijenhuis te Akersloot "(K 2513-309). KOEDIJK en SCHOORL: dr F. H. Risselada te Schoorl (K2209- 360). LANGEDIJK en ST. PANCRAS: dr A. Destree te St. Pancras (K 2267-482). BERGEN: dr Lugten (K 2208- 2700). Zondag zal ds Van den Brink weer op de kansel staan in Brulnisse. Nu is hij, na de verschrikkelijke week die achter hem ligt, met zijn vrouw een paar dagen naar Alkmaar gekomen om bij zijn ouders, het concierge-echtpaar van het stadhuis, even op verhaal te komen. Deze week, die het Zuidwesten van ons land in diepe rouw dompelde, brandt nog in zijn herinnering en als ds Van den Brink ons zijn ooggetuige-verslag geeft van wat er in Bruinisse gebeurde, lijkt het alsof hij opnieuw de verschrikkingen van die Zondag beleeft. Ook in Bruinisse heeft de sirene geloeid, toen het water buiten de Zeedijk maar steeg cn steeg en de storm de schuimende, tot razernij gezwiepte golven hoog tegen de Zuidoostpunt van SchouwenDuiveland joeg. Toch zou het gevaar niet van kant van de zeedijk komen, hoe vreemd dat ook in de donkere Zaterdagnacht scheen. De overval kwam uit het Zuiden en de mensen, die op de Oudendijk hebben gestaan, moeten het hebben gezien. Zij moeten de zwarte, wilde water vlakte met angstwekkende snelheid hebben zien naderen, toen de zeedijk in het Zuiden, bij Ouwerkerk, het begaf. En zij wisten, dat de Oudendijk, waarop zij stonden, al lang niet meer de functie van een waterkering had In razende haast is men begonnen de tram- éh wegpassages in de dijk te dichten. Voorlopig lukte het. Met man en macht zwoegde men daar in een on gelijk gevecht tegen het wassende wa ter en men slaagde er in het water tegen te houden tot Zondagmiddag 5 uur. Toen begaf de dijk het. De stuk- meeste mensen in Bruinisse waren naar de hoger gelegen delen der stad ge vlucht, waar men ruim anderhalve meter hoger zat. Op de zolder van de pastorie van ds Van den Brink hadden zich 21 mensen verzameld. De meesten waren versla gen. Eerst de oorlogsjaren, waarin Bruinisse geïnundeerd was en waarbij vrijwel alle mensen hun huisra..d ver loren. En nu dit weer.... unie net. De stuk- Toch hebben de getroffenen onmid- ke."die in een ongelooflijke snelheid dellijk gedacht aan hulpverlening. Drie waren dichtgestopt bezweken en het mannen, wier namen waarschijnlijk in water stortte zich op Bruinisse. Om half geen enkele krant zullen komen, zun acht 's avonds, aldus ds Van den Brink, Zondagnacht met een vletje uit Brui- „spoot" het water door de straten. De nisse weggevaren en hebben, weer en wind. stroom en golven ten spijt, 400 ingesloten mensen, wie het water in sommige gevallen letterlijk tot aan de lippen stond, gered. Maandagmorgen werden de eerste evacué's weggehaald. Aanvankelijk wilde men niet en velen bleven achter. Dinsdag werd de evacuatie voortgezet. Nog bleef de bevolking onwillig. Som mige delen van Bruinisse waren droog gevallen en wie zou huis en haard be schermen tegen plunderaars? De ramp van 1911 en die van 1943 kwamen weer vers in de herinnering te liggen. Neen, men bleefMaar Woensdagnacht kwam de vloed op en toenja, toen besefte men, dat de dijken nog niet dicht waren en het land ten prooi was aan de getijden van de zee. En men ging Hoe lang zou het duren, voordat men weer terug kon keren? Men wist het niet. Het kon een kwestie van weken zijn. Het konden maanden worden.... En Bruinisse bleef achter met een ge decimeerde bevolking. Alleen diegenen, die in staat waren om te werl-jn ble ven er. Eén dode was er te betreuren. Een opperwachtmeester stoof met een twee de inzittende in een jeep over een reeds overspoelde dijk. De weg was nog goed. Tenminste dat dacht menIneens was de jeep in een gat verdwenen. Van grote afstand werd het ongeluk waar genomen en hulp kwam spoedig opda- middelen of materialen om de lijken te verwijderen. Ds v. d. Brink had slechts één schipper gezien, die in zijn schuit cadavers vervoerde. Niemand wil voor een dergelijke lading zijn schip beschik baar stellen. En toch zal de opruiming op grootscheepse wijze ter hand moe ten worden genomen. Iedere avond komt men in Bruinisse ter vergadering bijeen en iedere avond wordt weer de verzuchting geslaakt: „Ja, maar wie wil zieh daar voor lenen. Gemeentelijke en andere autoriteiten zien er voorlopig ook geen gat in. En intussen spoelen er steeds meer verdronken koeien en paarden aan. Zondag zal ds Van den Brink weer op de kansel staan in zijn half onder gelopen kerk. Een kleine drie kwartier zullen zich een driehonderd mensen be palen bij GodBij God, die dit alles heeft toegelaten. Bij God, die 4 ich ook weer niet alles heeft genomen wat dé mensen hadden. Misschien zal -ds Van don Brink weer een preek houden over Klaagliederen 3, waarin staat: Hét zijn de goedertierenheden des Heren, dat wij niet vernield zijn.... Dan zullen ze weer, diezelfde Zondag, aan de slag gaan. Ze zullen weer proberen te ko ken op petroleumtoestellen en spiritus vergassers waaraan een enorm gebrek is. Zij zullen weer door het water sjou wen, met hun gewone schoenen aan, omdat iedereen alleen maar schreeuwt om lieslaarzen, die er niet zijn. Maar gen. Slechts neus en voorhoofd van de het is een sterk en Godvruchtig volk „opper" staken boven de waterspiegel uit. Hij moest onder water worden uit gezaagd. Direct daarna ging de politie man weer door met zijn reddingswerk zaamheden. De tweede inzittende was verdronken. In Bruinisse is men reeds duchtig aan de slag. Het grootste probleem vorme" echter de duizenden cadavgrs van het verdronken vee. Er zijn geen Stil en zonder klagen gaan zij hun gang en herbouwen hun dijken. Straks, wanneer de sensatie van de overstroming in de schemering van de vergetelheid begint te geraken, zullen zij er nóg staan en werken. Werken, totdat de laatste druppel zeewater uit de polders is weggepompt en de laatste steen zijn plaatsje in het vernielde weg dek heeft gekregen. Vanmorgen is de heer S. Sikkens, die 25 jaar als machinezetter aan ons blad verbonden is, in huiselijke kring door de directie, de heren C. Krak en J. Bijlsma, met zijn jubileum gecomplimen teerd. Uit de toespraken bleek, dat de jubilaris zich een ijverig en prettig werknemer heeft getoond, die zich steeds in volle ambitie aan zijn vak heeft gewijd. Als blijk van waardering werd hem een prachtige bloemenmand en de gebruikelijke enveloppe met in houd overhandigd. De bedrijfsleider, de heer H. Pel. feliciteerde de heer Sik kens namens het technisch personeel, de administratie en redactie en roemde zijn collegialiteit. Namens deze afdelin gen van het bedrijf werden de jubilares een bloemstuk en een passend geschenk aangeboden. In zijn dankwoord zeide de heer Sikkens, dat hij hoopte ziin vijf tigjarig jubileum in het krantenbedrijf dat hem lief was geworden, te mogen vieren. Reisclub Bloemwijk maakte plannen Op de gisteravond in „Du Passage'4 gehouden contactavond van de reis club van Bloemwijk is besloten ook dit jaar een korte trip te ondernemen met als besluit een bezoek aan een caba retvoorstelling. Na de pauze hield de heer J. Poot op zeer onderhoudende wijze een causerie over zijn drie- landentocht NederlandDuitsland Denemarken per bromfiets Het ver haal werd met interessante lichtbeel den geïllustreerd. „Jeugd en Muziek" en „Excelsior" concerteren De afdeling Alkmaar van de Stich ting „Jeugd en Muziek" organiseert in samenwerking met de muziekvereni ging „Excelsior" op Vrijdag 20 Febru ari een concert in het „Wapen van Heemskerk". Aanvang 8 uur. Het pro gramma vermeldt o.a. werkeh van Joh. Chr. Bach, Karl Maria von Weber en Rossini. De baten van dit concert komen ten goede van het Nationaal Rampenfonds. Groningen is na Zondag automatisch bereikbaar Op Maandag 16 Februari te 8.00 uur zal de abonné-koppeling tussen de ge automatiseerde telefoonnetten van het Technische district Alkmaar en die van Groningen in dienst worden gesteld. De aangeslotenen in het districtsge deelte Alkmaar kunnen dan alle num- - mers in de geautomatiseerde netten/' van het district Groningen doorlopend rechtstreeks kiezen met uitzondèring van de netten: Nieuw Scheemda, Sid- deburen, Zuidbroek, Orvelte en Wijster. HET SCHEELDE 1 PCT. Vandaag viert de heer K. Wit zijn 40- jarig jubileum bij de Nederlandse Ma chinefabriek. waarover wij gisteren uit voerig schreven. In dit verslag werd de aandacht gevestigd op het personeels- voorzièningsfonds. waarin het personeel 1/4 pet. van zijn loon stort en niet 1 \A. zoals abusievelijk stond vermeld-

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2