Bewoners van Zierikzee stad met „bloedend" verlaten hart Elzas protesteert tegen de vonnissen Oradour-proces Zalm uit Canada, huizen uit Joegoslavië geld van de kompels en Frans succes in Londen? Beslag op de olie van de Miriella Maandag 16 Febr. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 39 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN NOODTOESTAND IN RAMPGEBIED TEN EINDE Militairen vochten als leeuwen Geen ongerustheid over springtij De radio-actie bracht al f 800.000 op Amnestie-verzoek is in behandeling Aanzienlijke hulp van W.-Duitsland Naguib voorzitter van hulpcomité Communistische demonstraties voor de Rosenbergs te Amsterdam BELGISCHE PREMIER PLOTSELING NAAR KONING BOUDEWIJN Vorst blijft nog tien dagen aan Riviera Veerdienst Enkhuizen— Stavoren gestaakt Franse regering in een moeilijk parket Stichting Oud-politieke Delinquenten heeft geen rechtspersoonlijkheid Kapitein, ge zijt een held" PERSONENTREIN REED IN OP RANGEERDEEL Wagenvoerder dodelijk gewond Drie en twintig mensen in autobus verbrand ERNSTIG TREINONGEVAL IN ITALIË Rebusprijsvraag bracht ruim f 100 000 op Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur, a M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs Bi] voor uitbetaling f 2.02 per mna f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 1 u.49 HET aantal inwoners van Zierikzee, dat Zaterdag zou worden geëvacueerd ingevolge de voorschriften, is niet bereikt. De voornaamste reden daarvan is, dat er een zekere weerstand tegen de evacuatie onder de bevolking is ge komen. Een tweede oorzaak ligt in het feit, dat meer mensen vrijwillig bleken te zjjn geëvacueerd dan eerst werd aangenomen. Een aantal mensen, dat niet werd voorzien van een verblijfsvergunning en dus de plaats moest verlaten en daartegen in verzet kwam, is overigens zonder tegenstand door de politie naar autobussen geleid. Gelaten volgden de mensen de aanwijzingen van poli tiezijde en lieten have en goed achter om toch in veiligheid te worden gesteld. De politie controleert de verlaten wijken van de stad op eventuele achter blijvers. Men trof inderdaad enkele „onderduikers" aan, die onverwijld op de boot werden gezet. Het wordt n.l. niet verantwoord geacht, dat vierduizend mensen in de nog steeds bedreigde stad op een plek van een halve vierkante kilometer blijven huizen. Ook het feit, dat hier veertig a vijftig mensen in een woning op elkaar zijn gepakt was een dringende reden tot verdere evacuatie. vochten als leeuwen en tijgers tegen het water, nood en vernietiging. De piloten van de helicopteres wisten net zo goed de weg hier als ik, zei de mi nister. En bovendien spraken ze de plaatsnamen ook nog goed uit. De Franse genietroepen hebben met het aanleggen van de dijk tussen Halste ren en Steenbergen die reeds de Franse dijk wordt genoemd hun technische vaardigheid bewezen. De buitenlandse troepen zullen nog in de gelegenheid worden gesteld wat meer van Nederland te gaan zien. Zij zullen dan bemerken, dat dit land ook nog iets anders heeft dan water, modder, sneeuw, regen en kou. Droevig is het, dat Zondagmorgen nog een Nederlandse kornet, die was toegevoegd als verbindingsofficier bij de Belgen, is overleden. De jeep, waar in hij zat, kwam op Zuid-Beveland te recht onder een kantelende kraan wagen. Nu het provisorisch herstel van de zeeweringen, waarachter nog droge polders in de rampgebieden liggen, gereed is, zal men zich beraden over een snel massaal herstel van de zee dijken. De directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, heeft zich gisteren naar de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden begeven om met leidende figuren te spreken over de aanpak daarvan. Ondertussen is een grote vloot van schepen-, baggermolens en ander materiaal naar het nood- gebied onderweg. Het Roode Kruis geeft als cijfer van alleen al in Nederland bijeengebrachte goed bruikbare kleding voor de slacht offers van de ramp drie millioen kg. Een groepje Zeeuwen uit Zierik zee staat klaar om te worden ge- évacueerd. Op de achtergrond de jraaie Noorderhavenpoort. (Van onze Haagse redacteur) Het laat zich aanzien, dat voor het springtij van heden geen vrees behoeft te bestaan. De weersomstandigheden zijn gunstig en de voornaamste dijken zijn reeds in zoverre hersteld, dat zij, wanneer er geen storm opsteekt en dat is niet te verwachten de vloed kunnen keren. In Oudeschild op Texel verwacht men het springtij vandaag om 22.15 uur. DADIO en televisie hebben bewezen, dat zij een grote rol kunnen mee spelen in de actie voor het Nat. Ram penfonds. In de eerste Zaterdagse uit zending van „Beurzen open, dijken dicht", stroomden geld, initiatieven en gelukkige voorbeelden van geld inzamelingen uit de luidspreker en op het televisiescherm en de oogst van deze avond mag er zijn: ruim acht honderd duizend gulden! Bovendien kon aan een arts in het getroffen gebied een door een Am sterdamse firma aangeboden auto wor den toegewezen, heeft het Fonds de nodige staatsloterij-briefjes en zelfs een aandeel „Feyenoord-stadion" om weer te verkopen om over andere zaken, als bv. sieraden maar te zwij gen. Tenslotte kwam de directeur van het Kon. Wilhelmina Fonds, dat zelf zo van de Haak-in actie profi teerde, een bijdrage van 40.000 aan bieden als eerste gift van de opbrengst van de verkoop van z.g. ramplucifers. Het Kankerfonds heeft deze lucifers actie n.l. omgeschakeld en binnenkort zullen in geheel Nederland deze doos jes ramplucifers te koop zijn. Hulde INE militaire bijstand bij de ramp en u het voorlopige herstel zal morgen worden beëindigd. Dit geldt zowel voor de Nederlandse als de buiten landse militairen. Dit betekent, dat de 20.000 man Nederlandse troepen en de 6000 buitenlandse weer naar hun onderdelen zullen terugkeren. Het civiele apparaat zal nu, mede in verband met het hoge werkloosheids cijfer, het werk over dienen te ne men. In incidentele gevallen zal nog militaire hulp aanwezig blijven. De minister van Oorlog en Marine, ir. Staf, heeft een bijzonder dankwoord gericht tot de buitenlandse militai ren. In de nood, zo zei hij, leert men zijn vrienden kennen en dit was „burenhulp" in de ware zin des woords. Zowel buitenlandse als Ne derlandse militairen hebben ondanks de vele ontberingen hard gewerkt. Ze Demonstraties in kerken en bij monumenten nUIZENDEN Elzassers zijn gisteren in kerken en bij oorlogsmonumenten bij- eengekomen ais protest tegen de vonnissen, uitgesproken tegen twaalf El zassers wegens hun aandeel in liet uitmoorden van het Fransje plaatsje Oradour in de laa.tste wereldoorlog. Zij kregen gevangenisstraffen van vijf tot acht jaar. IVIet uitzondering van de communisten doen vertegenwoordigers van alle poli tieke partijen in de Elzas aan de protestactie mee. Parlementsleden en sena toren hebben een snelle beslissing van de regering verzocht. De burgemeesters van het departement Boven-Rijn zijn een administratieve staking begonnen- Parlementsleden uit de Elzas hebben maatregelen besproken om pressie op de regering uit te oefenen. Zij overwogen ongehoorzaamheid aan regeringsbeslui ten en ontslagaanvrage als volksvertegenwoordiger. Ook de mogelijkheid van een belastingstaking is overwogen. Dit zou ernstige moeilijkheden voor de staatskas betekenen, daar de Elzas veel aan belasting opbrengt. Voor dijkherstel De Westduitse Bondsregering heeft Nederland aanzienlijke hulp aangebo den voor het herstel van de dijken en het weer droogleggen van het onder gelopen gebied. In geld uitgedrukt is deze hulp voorlopig bepaald op vijf millioen D. Mark (ongeveer vier mil lioen gulden). West-Duitsland zal grote basaltleve ringen aan stortsteen en zuilen uitvoe ren. De steen wordt gratis geleverd. Ook zal rijshout worden geschonken. West- Duitse steenzetters zullen beschikbaar worden gesteld voor de dijkenbouw. Alleen hun verblijfkosten komen voor rekening van Nederland. Geschonken worden voorts autobussen voor het ver voer van arbeiders. Geleverd worden pompen met motoren, zesduizend me ter spoorrails met kipwagens, draglines, woonwagens en vrachtauto's. De stad Luik zal 's Gravendeel adop teren. De Egyptische minister-president generaal Naguib heeft het voorzitter schap op zich genomen van een hulp comité voor Nederland. De stakende mijnwerkers van Luxemburg hebben een dag van hun stakingsuitkering af gestaan voor de getroffenen. De bevol king van de stad Wellington (Nieuw- Zeeland) gaf de Sibajak 159 balen met kleding meer voor Nederland. In Zwe den werd tot Zaterdagmorgen 7.3 mil lioen kronen in geld en voor 6 mil lioen aan goederen ingezameld. De Engelse minister van Binnenland se Zaken arriveerde in ons land om overleg te plegen over de watersnood die zijn en ons land trof. De regering van Joegoslavië zal pasklare woningen en bouwmateriaal sturen ter waarde van f 225.000. Het comité „Verdedigers der Vrijheid" in Polen zond het Ram penfonds f 60.000. Uit Canada zijn 250 kisten met zalm onderweg. In Frank rijk worden alom geld en goederen ge schonken in nog altijd toenemende ma te. De verkoop van een Nederlandse fotokrant onder auspiciën van het blad „France Soir" bracht f 150.000 op. Zie hier een kleine, willekeurige greep van de geweldig grote en ontroerend sym pathieke hulp. die de wereld ons land in het uur van de nood en verdriet biedt. Polifie verspreidde betogers van" h"üfdsta(l is Zaterdagmiddag kele riJü,mUn,1Sti?cllc zÜde gepoogd en ter ra'ies te bouden voor het erhfna-»- ver°ordeslde Amerikaanse echter t„t ?-berg- Nergens is het me„ ernsf'ge moeilijkheden geko te „,5n Politie heeft zonder gebruik cn van haar wapens de demon stranten kunnen verspreiden. WELRBERiCHI Verwachting tot morgenavond: minder koud y.e®' bewolking met hier en daar Pst lichte sneeuw of motregen. uverxvegend matige wind tussen zuidwest en Noordwest. Over net algemeen lichte dooi maar aan vankelijk in het Zuidoosten van het land nog lichte vorst. DINSDAG: Zon op 7.52. onder 17.57. Maan op 8.47. onder 23.20. In de Jan Evertsenstraat was aan een schoordraad van het tramnet een groot kartonnen bord opgehangen, waarop een meisjeskopje was getekend met het onderschrift: „Redt mijn ouders de Ro senbergs". De brandweer heeft het bord verwijderd. Om half vijf liepen circa honderd communisten op de Haarlem merdijk te demonstreren. Zonder moei lijkheden werden zij door de politie verwijderd. Tegen kwart vóór vijf probeerde een groep van zestig personen op de Noor- dermarkt een demonstratie te houden Er werden spandoeken meegedragen met opschriften als „Redt de Rosen bergs", „De Rosenbergs terug naar hun kinderen". De politie verspreidde de betogers. De Australische radio heeft ge meld dat overstromingen het gehele leven in het Westelijk deel van Queensland hebben ontwricht. Er wordt geen melding gemaakt van ver lies aan mensenlevens. Ook in het binnenland blijft men niet achter. Het door het Roode Kruis in Venlo ingezamelde geldbedrag steeg reeds tot f 130.446.16. Voor de tweede maal is Zaterdag door duizenden Lim burgse mijnwerkers overgewerkt. Hier door zijn de -bijdragen uit de provincie Limburg al gekomen op drie millioen. In Kloetinge op Zuid-Beveland gaf een boer twee drachtige vaarzen ter waar de van f 2000. De reeds gedrukte Car- navalprogrammaboekjes zullen nu het feest zelf is afgelast als curiositeit wor den verkocht. De prijs is drie maal elf cent. Men mag ook meer g-even. In Ba- rendregt (ZH) werd f 35 per gezin ge offerd. Het Nederlandse Baggerbedrijf maakte f 100.000 over aan liet Rampen fonds. Tot Zaterdag was in Arnhem ruim f 900.000 opgebracht. De „harten- plicht-actie" in de hoofdstad leverde tot nu al een resultaat van f 22.000. IJONING BOUDEWIJN van België, die Donderdag naar Antibes terug keerde, waar hij herstel zoekt van zijn gezondheid, heeft gisteren niet in zijn villa, maar in een hotel te Nice de Belgische eerste minister Van Houtte en het hoofd van het kabinet van de koning, ontvangen. De reis van de pre mier was zo onverwacht, dat het lijn- toestel van de Sabena reeds was vol geboekt. Ten gerieve van de premier en liet hoofd van het kabinet des konings, werd toen de dienst met een groter toe stel gevlogen. Het onderhoud duurde ongeveer anderhalf uur. Daarna keer den Van Houtte en het kabinetshoofd weer naar Brussel terug. Volgens welingelichte kringen te Brussel zou het hier een z.g.n. routine- bezoek van de premier aan de koning betreffen. Gezien de belangrijke werk zaamheden in het parlement, -ou Van Houtte er de voorkeur aan hebben ge geven daartoe de Zondag te benutten. Het feit, dat de premier echter verge zeld werd van het hoofd van het kabi net des konings, wordt echter be schouwd als niet te wijzen op het be doelde routinebezoek. Na het onder- ho"d deelde Van Houtte mede, dat hij de koning verslag had uitgebracht over de hulpverlening aan de slachtoffers der overstromingen en over de stand van zaken in het geteisterde gebied. Hij zei, dat de koning nog minstens tien dagen aan de Rivièra zal blijven en hij De veerdienst EnkhuizenStavoren van de Nederlandse spoorwegen wordt ingaande heden tot nader order ge staakt vanwege de üsgang op het IJs sclmccr. dacht de koning in die tijd nog eens te zullen bezoeken. Na het onderhoud keerde koning Boudewijn naar Antibes terug. Zoals men weet, vertoeven daar ook koning Leopold en zijn stiefmoeder de prinses de Rethy. INE Franse minister van Defensie, René Pleven, heeft spoedige behan deling door de regering beloofd van een amnestieverzoek ten, gunste van de veroordeelde Elzassers. die door de Duitsers zijn gedwongen bij de Waffen- SS dienst te nemen. Dit verzoek is in de vorm van een wetsontwerp inge diend door de vroegere minister Pierre Pfimlin. Deze zal aan het hoofd van een delegatie parlementsleden Dinsdag eenbespreking over de kwestie met premier Mayer en minister Pleven voeren. Alle carnavalsfeestelijkheden in de Elzas zijn afgelast. De autoriteiten heb ben de bevolking verzocht de komende vier dagen te wijden aan rouwdien sten en herdenking. De omvang van de protestactie is een grote verrassing voor de Franse regering, die in een moeilijk parket is gekomen, want als zij de El zassers hun zin geeft, wekt zij de on tevredenheid van de familieleden van HaaQse kantonrechter De kantonrechter te 's-Gravenhage heeft Zaterdag vonnis gewezen in de zaak, die door de Stichting Oud-poli tieke Delinquenten aanhangig was ge maakt tegen de Staat en minister dr W. Drees. De kantonrechter heeft in zijn vonnis de Stichting Oud-politieke Delinquenten gerangschikt onder arti kel één van het besluit tot ontbinding van landverraderlijke organisaties, des tijds uitgevaardigd door de Neder landse regering te Londen. Hieruit volgt dat deze stichting geen rechts persoonlijkheid heeft en derhalve niet wettig bestaat. In haar vordering tegen de Staat en minister dr W. Drees is zij dus niet ontvankelijk. Zoals bekend, had genoemde stich ting deze zaak aanhangig gemaakt, omdat zij meende schade te hebben geleden door de sluiting van het oor- iogskerkhof in de Peel op Zondag 9 November 1952, tengevolge waarvan zij daar geen „herdenking" kon hou den. In zijn vonnis overwoog de kan tonrechter bovendien, dat dr Drees niet aansprakelijk voor de sluiting kon worden gesteld, omdat deze sluiting door de minister van Oorlog op eigen verantwoording was geschied. Eiser- esse werd veroordeeld in de kosten van het geding. Volgens generaal Naguib zullen de besprekingen tussen Engeland en Egypte over een ontruiming van de Suez-kanaalzone „zeer spoedig" be ginnen. In Soedan is Zaterdag feest gevierd naar aanleiding van het ac- coord tussen Londen en Cairo. De Franse premier, Mayer, en zijn ministers van Buitenlandse Zaken en Economische Zaken zijn van hun twee daags bezoek aan Londen, waar zij be sprekingen voerden met de Engelse regering, in Parijs teruggekeerd. De Franse ministers schijnen Londen te hebben voorgesteld, dat de Engelse regering zich in het ministerscomité van het Europese Leger Verdrag zal doen vertegenwoordigen niet zoals tot nu toe het geval was door een waar nemer, doch door een volledig bevoeg de afgevaardigde. De Fransen hebben de Britten verzocht niet alleen tech- Rene Mayer, George Bidault en Robert Bur on, hebben een bezoek gebracht aan Churchill, De twee premiers begroeten elkaar op Downiugstreet 10. nisch, doch Ook politiek aan het E.V.G. werk mee te doen. Indien dit dooi Londen zou worden lanvaard zou dt kans stijgen dat de Franse Nationale Vergadering het E V G.-verdrag zal ondertekenen Bidault zei: Wij schijnen een goed begin te hebben gemaakt. de slachtoffers van Oradour en andere delen van het volk op. De eerste tegen actie is er trouwens al. In Riissel is op een vergadering van voormalige ver zetslieden handhaving van de vonnis sen geëist. Leonard Keim. communistisch lid van de Straatsburgse gemeenteraad, is uit de partij getreden en heeft deel genomen aan de protestactie. Aan Keim is indertijl verzocht getuigenis af te leggen in het proces-Oradour ten gun ste van de beschuldigde Elzassers. Aan genomen wordt, dat hij daarvoor geen toestemming van zijn partij heeft ge kregen. Het gerechtshof te Venetië heeft Za terdag bepaald, dat voorlopig beslag zal worden gelegd op de lading olie aan boord van de Italiaanse tankboot Mi riella, die daar was aangekomen uit de Perzische oliehaven Abadan. Het beslag geldt voor vüftien dagen. In die tijd zal de rechter moeten uitmaken, of de olie, zoals de Brits-Perzische Olie Mij. het stelt, van haar is „gestolen". Dit op grond van het nog niet betalen van schadevergoeding door Perzië voor de nationalisering van het oliebedrijf in Abadan. Men was inmiddels al begonnen met het leegpompen van de tanker. De ka pitein van de tankboot was bij zijn aankomst te Venetië welkom geheten door een aantal Perzen en Italianen. De echtgenote van de Perzische ambassa deur te Rome overhandigde de kapi tein een grote bos anjers. De ambassa deur noemde de kapitein „een held", omhelsde hem en overhandigde hem een zilveren sigarettendoos met in scriptie. Ongeval bii Gouda Zaterdagmorgen is even buiten Gou da op de spoorlijn GoudaAlphen aan de Rjjn een electrische personentrein in botsing gekomen met een rangeer- deel, waarbij de wagenvoerdcr van de personentrein beklemd raakte en dode lijk werd gewond. Kort na het ongeval is hij in een ziekenhuis te Gouda over leden. De locomotief van het rangeerdeel drong ongeveer vijf meter in de trein, waarvan vooral het voorste gedeelte ernstig werd beschadigd. Slechts één van de passagiers werd gewond, door dat de conducteur bii de botsing boven op hem viel. Tot Zondagmorgen werd het verkeer tussen Gouda en Alphen aan de Rijn met autobussen onderhouden. Een autobus, die op weg was van. Ilocos naar Manilla (Philippijnen) is op ongeveer 250 kilometer van laatstgenoemde stad in een diep ravijn gereden, vermoe- aelijk omdat de chauffeur in slaap was gevallen. Het voertuig vloog onmiddellijk in brand. 23 personen werden levend ver brand, terwijl 28 inzittenden ernstige ver wondingen opliepen. De chauffeur heeft gepoogd zelfmoord te plegen. Gisteren is de sneltrein BariNapels met grote snelheid uit de rails gelopen. Negen wagens kantelden en een tiende botste tegen een electriciteitsgebouw. Volgens de eerste berichten zouden een en twintig personen om het leven zijn gekomen. Onder de slachtoffers bevinden zich geen buitenlanders. De trein zou een te grote snelheid hebben gehad. De machinist en zijn assistent, die naar een ziekenhuis zijn vervoerd, staan onder politiebewaking. Eretonds oud-verpleeasters De door prinses Beatrix ontworpen en getekende rebus-prijsvraag ten bate van bel Erefonds voor oud-verpleegsters heeft ruim honderdduizend gulden voor de kas van dit fonds opgebracht.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1