KRO, NCRV en de VARA spraken zich uit over het AVRO-beleid oiuicina luchtruim I Evacuatie van Zierikzee is voorlopig ten einde De Clercq stak een spaak in het wiel der samenwerking Springtij verliep f Maf..fce morgen zes /aar rustig Weer werd er een dijkgat gesloten Nederland behartigt belangen van Israël in Moskou Meer hulp uit VS voor Indo-China Dh<JptSitoop Londen is bereid tot uitgebreide technische samenwerking met EVG Toestand van Boudewijn en de watersnood onze eerste zorg Spoedzitting van het kabinet Dinsdag 17 Febr. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No, 40 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN ETBAL IN FRANKRIJK e Italiaanse competitie Nederland rouwde, doch AVRO wilde cabaret Weer was zeer gunstig 'sNachts kan het werk EENp'^eus Ben Goerion wijst de Sovjetaanklacht af IRE HOEST, BRONCHITIS' WEERBERICHT Birma eist van Thailand actie tegen Chinezen nu rusten Geen voorstellen van V.S. over China Geheim verdrag tussèn Oost-Duitsland en Egypte Verklaring van Belgische premier STAMHOOFD BAKTIARI REBELLEERT Kleine overstromingen in Po-delta Deel van Britse troeren verlaat Suez-kanaa!zöne Executie der Rosenbergs waarschijnlijk 12 Maart Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs bij voor uitbetaling 2.02 per mnd. f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen t u.49 hoe bedoel jé",stamelde de pre, r, die niet gewend was te liegen, eh.. ik ben alleen". „Oh ik dacht, c U hoorde praten", riep Piet Pak. die nu vlak bij was. „Verberg j, fluisterde de professor nogmaals, kan gebeuren, professor". Pint ikte, terwijl hij snel aan de knop ip zijn borst draaide. Een ondeu» gedachte was bij hem opgeko. Hij had nu al zoveel lessen van d» ssor gehad, dat hij best wist wat iet de atoom-raket moest doen, r ga ik alriep hij zachtjes en lat de ongeruste professor be. wat er gebeurde was Pim met atoom-raket omhoog gestegen. riep de professor. Maar het wai laat. Daar zweefde Pim al boven ïoofd de lucht in. >r de Franse voetbalcompetiti» en in de eerste divisie de volgen. wedstrijden gespeeld: ReimsSell I RjjsselBordeaux 00; Sochaux- 1 s 11; Le HavreMarseille 2-1; —Racing 02; RennesNice O—0; pellier—Lens 2—1; St. Etienne- y 60; Stade FrancaisRoubaix het klassement heeft Reims de ig met 36 pnt voor Bordeaux, el en Nimes, die elk 28 pnt. heb. jr de Italiaanse voetbalcompetitie en in de eerste afdeling de vol, wedstrijden gespeel: Atalanta— idoria 4—0; ComoNovara 0—0) neeUdine 10; LazioiSpal MilaanRome 40; Napels— nazionale 01; PalermoBologns TurijnPro Patria 11; Triëst— xtus 21. srnazionale heeft in het klasse» de leiding met 86 punten, gevolgd Milaan met 29 en Juventus mei lunten. Rome bezet de vierds i met 25 punten. HET BELEID VAN DE AVRO en in het bijzonder van de voorzitter van deze omroepvereniging, de heer G. de Clercq, is sinds de Zondag van de waters nood, weer op velerlei wijze in het openbaar besproken. Over de feitelijke stand van zaken ontstond door diverse bevestigende en andere weer ontkennende mededelingen, tamelijk veel verwarring. Het is dan ook begrijpelijk, dat de drie andere grote omroepverenigingen zich gedrongen hebben gevoeld over diverse zaken in dit verband het hare te zeggen. Gisteravond werd namens de KRO, de NCRV en de VARA een communiqué uitgegeven, ondertekend door de heer P. A. M. Speet, directeur KRO, mr A. B. Roosjen, voorzitter van de NCRV en mr J. A. W. Burger, voorzitter van de VARA. Gezien de betekenis van deze verklaring, menen wij er goed aan te doen, deze hieronder in haar geheel weer te geven. r\E omroepberichten over beide Hil- versumse zenders op Zondag 1 Fe bruari en het grootste deel van Maan dag 2 Februari "waren verwarrend, om dat over beide zenders niet dezelfde berichten werden gegeven. Bovendien waren er berichten bij, waarvan de om roepverenigingen geen verantwoorde- DAVID BEN GOERION hel was anders lijkheid mochten dragen. In verband hiermee werd in de loop van Maandag 2 Februari door N.C.R.V. en V.A.R.A., die toen in de aether waren, besloten tot het coördineren van de bericht geving over beide zenders, terwijl om trent het uitspreken van deze berichten contact werd gezocht met de regerings voorlichtingsdienst, De K.R.O., die Dins dag in de aether kwam. was onmiddel lijk bereid de getroffen regeling te continueren en stelde zich daartoe in verbinding met de betrokken A.V.R.O.- functionaris. Deze achtte het voortzet ten van de regeling vanzelfsprekend, doch moest zijn aanvankelijke toe stemming later op gezag van de heer De Clercq intrekken. Op Dinsdag 3 Februari besloten de vertegenwoordigers van de reportage afdelingen van K.R.O., N.C..R.V. en V.A.R.A. tot volledige samenwerking op reportagegebied, hoewel zij vernomen hadden dat de A.V.R.O. daaraan niet wenste deel te nemen. Ten overvloede heeft de programma-commissaris van de N.R.U., de heer De Clercq opge beld om hem te vragen of het juist was, dat de A.V.R.O. aan deze samenwerking niet wilde meedoen. Dit werd door de heer De Clercq bevestigd. In tegenstelling tot de mededelingen van de heer De Clercq blijkens een Telegraaf-verslag, heeft de AVRO pre cies dezelfde rechten als de andere om roepverenigingen. Ook deze omroepver eniging kan gewestelijke bijeenkomsten voor de microfoon bekend maken, zo zi.i dat mocht willen. Op Dinsdag 3 Februari heeft de heer Lugtenburg namens de A.V.R.O. in een vergadering van de televisie-coördina tie-commissie meegedeeld, dat de heer De Clercq wenste dat het cabaret-pro gramma op Vrijdagavond 6 Februari normaal zou doorgaan. Onmiddellijk na deze vergadering heeft de secretaris van de Nederlandse Televisie-Stichting de heer De Clercq opgebeld en zijn ver wondering over dit voornemen uitge sproken. Toen tijdens dit gesprek bleek, dat de heer De Clercq vasthield aan zijn voornemen, heeft de secretaris van de N.T.S. nog dezelfde avond in overleg met de andere leden van het dagelijks bestuur een spoedvergadering van dit bestuur uitgeschreven oo Woensdag morgen. Eerst in deze spoedvergade ring heeft de heer De Clercq meege deeld van zijn voornemen af te zien. De vraag of de regeringscommissaris al of niet zendtiid van de A.V.R.O. heeft gevorderd, is weinig interessant, daar het immers duidelijk is, dat de heer De Clercq de oo Maandag tot stand gekomen coördinerende regeling in zake de berichtgeving niet wilde continueren, maar de toestand wilde herstellen waarbij over beide zenders niet dezelfde berichten zouden worden uitgesproken. Dat de regering dit niet wenste te aanvaarden, is begrijpelijk. Dat de heer De Clercq zijn eigen hou ding tracht goed te praten door het werk van anderen in discrediet te bren gen, is minder begrijpelijk, aldus het communiqué van K.R.O., N.C.R.V. en V.AR.A. (Van onze Haagse redacteur). Geheel overeenkomstig de verwach tingen is er tijdens het springtij op 16 Februari niets bijzonder gebeurd. Of het moet dan zijn, dat de waterstan den op het „kritieke" uur zelfs bene den de standen zijn gebleven, die de getijdentafels van de Rijkswaterstaat aangeven. Het weer was uitzonderlijk gunstig, zo was de mening van de ingenieurs van de Rijkswaterstaat. Hoewel al enige tiid geleden voorbereidingen wa ren getroffen om direct te kunnen bij springen. wanneer een krachtige wind uit de verkeerde hoek zou waaien, is men Maandag volkomen rustig kunnen blijven. Ook op het departement van Ver keer en Waterstaat, waar men de 16de Februari steeds met vertrouwen tege moet gezien had, was van enige alarm toestand geen sprake. De telefoontjes, die regelmatig van verschillende pos ten binnenkwamen, bevestigden slechts wat men voorzien had. De hoogste waterstand, die aan de Britse Oostkust Maandag tijdens het hoogtepunt van het springtij bereikt werd, was een voet lager dan men had verwacht. De dijken, die men na de doorbraken en overstromingen van de lste Februari koortsachtig had hersteld, hebben de druk van het water dan ook goed doorstaan. (Advertentie. Ing. Med.l IN VERBAND met het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tus sen Israël en de Sowjetunie heeft de Nederlandse regering zich op verzoek van de regering van Israël bereid ver klaard om de belangen van de staat Israël in de Sowjetunie te behartigen. De Franse oud-premier, Paul Reynaud, heeft te Saigon verklaard, dat de'Fran- se en Vietnamese autoriteiten besloten hebben, een plan van het staatshoofd van Vienam, ex-keizer Bao Dai, voor de opbouw van het Vietnamese leger voor het grootste gedeelte ten uitvoer te leggen. In beginsel is men overeenge komen, meer verantwoordelijkheid te geven aan de Vietnamese stafchef en zijn leger en deze Franse artillerie en vliegtuigen beschikbaar te stellen. Reynaud, die in gezelschap van maarschalk Juin een bezoek aan Indo- 'r. II brengt, zeide van mening te zijn, dat China zich wel zal bedenken, vóór het Indo-China binnenvalt. Hij deelde mee, dat de hulp uit de V.S. zal worden vergroot, in het bijzonder ten aanzien van het zenden van vliegtuigen. Van een Brits-Fr-nse overeenkomst voor interventie van de Britse vloot in de strijd in Indo-China in geval van nood zeide hij mets te weten Hij achtte een dergelijke afspraak echter „zeer wei mogelijk". Australië zal zijn invoer van goe deren uit de landen buiten Tapan ei het dollarblok aanzienlijk uitbreiden (Advertentie, mg. Med.) (Advertentie, mg- MedO Vevwachting tot morecna-nnd: VERDERE STIJGING VAN TEMPERATUUR Zwaar bewo'kt met af en toe enige regen of motregen cn plaat selijk nevel of mist. Verdere stij ging .an temperatuur. Overwe gend matige Westelijke wind. WOENSDAG Zon up i.oü, onder 17.o9. Maan op 9.04. De premier van Israël, David Ben Goerion, heeft in het parlement nog eens met nadruk ontkend, dat de aan slag op de Russische legatie te Tel Aviv met medeweten van de politie zou zijn gepleegd, zoals de Russen verklaard hebben. De Russische gezant had een voorstel tot politiebescherming in de tuin van de legatie afgewezen. De secretaris-generaal der Arabische Liga, Abdoel Khalek Hassoena, heeft gisteren te Cairo verklaard, dat de Ara bische staten moeten pogen voordeel te trekken uit het verbreken der Rus- sisch-Israëlische betrekkingen, zonder zich echter op een bepaalde politiek vast te leggen. Hassoena zei, dat de Arabieren niet uit het oog mochten ver liezen, dat de Sowjet-Unie een der eerste landen was, die de nieuwe staat Israël, ondanks de waarschuwingen der Arabische landen, steun verleenden. Birma heeft aan Thailand verzocht, voortaan tegen te gaan dat Chinese nationalistische troepen over zijn ge bied heen Birma binnenvallen. Ook is verzocht, het smokkelen van wapenen via Thailand voor de nationalisten en door hen gesteunde Birmese opstande lingen te beletten. Kortelings is gebleken, dat de Chinese nationalisten wolfram uit Birma naar Thailand smokkelen en in ruil hiervoor wapenen ontvangen. Birmese kranten hebben melding gemaakt van een ge vecht tussen zeshonderd man Chinese soldaten en regeringstroepen bij Tha- ton aan de Thaise grens. Er werden wapenen buitgemaakt met kentekenen van Thailand. HE evacuatie van Zierikzee is thans u voorlopig beëindigd. Gisteren zijn de laatste schepen, „De Schelde" en ..De Lely" met een groot aantal passagiers va.n de oude, zo geteisterde stad weg gevaren. Van de zevenduizend inwo ners zijn er ongeveer drieduizend over gebleven, voorzien van een voorlopige verblijfsvergunning. Het ligt in de be doeling deze drieduizend in de komen de weken verder „uit te kammen". Dan zal de totale evacuatie zijn voltooid en zullen alleen diegenen zijn overgeble ven, wier aanwezigheid in Zierikzee dringend nodig is. Daaronder behoren ongeveer vijftig middenstanders en za kenlieden. Zij kregen toestemming na dat zij Zondagmiddag een vrij rumoe rige vergadering hadden belegd, maar moeten w«i hun vrouwen en kinderen laten vertrekken. Van minder prettig optreden van de kant van burgerij en politie is overigens geen sprake ge weest. Clarence Hunter, van de MSA in Ne derland, zal vandaag een bezoek aan Zierikzee brengen. Het eerste gat in de oude (slaper-) dijk tussen Bruinisse en Oosterland (Schouwen en Duiveland), die op 1 Februari doorbrak en waardoor de Bruinisser polder onderliep, is gedicht. Voordat echter met het droogmalen van deze polder kan worden begonnen moeten nog zes gaten in deze dijk wor den gesloten. Vandaa., zwaaien, zoals wij elders schrijven, de binnen- en buitenlandse militairen, die zulk voortreffelijk werk deden in hst rampgebied, af. De man nen van de Franse genie hebben nog eens niet voldoening hun werk beke ken en de Hollanders onderwierpen de dijken van hun eigen land voor het laatst aan een grondige inspectie. Zij kunnen nu mat vertrouwen hun taak overdragen aan burger-werkers, man nen van de DUW, de Heidemaatschap pij en de Ballastmaatsehappij. De mili taire telefoonlijnen blijven liggen en ook zullen enkele amphibie-vaartuigen ter plaatse gestrtionneerd blijven voor de verbinding. De zoeklichten blijven eveneens paraat om zo nodig 's nachts hun diensten te bewijzen. De burger arbeiders zullen in tegenstelling met de militairen niet 's nachts doorwerken. Tegen de avond worden ze terugge bracht naar veiliger gebieden, waar ze onderdak hebben. Oostenrijkse R ode-Kruis-soldaten zijn in Dordrecht behulpzaam bij aankomst van gewonde en zieke be woners uit Zierikzee en omgeving, welke geëvacueerd worden. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, heeft in het La gerhuis in antwoord op vragen ver klaard, dat Engeland op de jongste bespreking met Franse ministers een „zeer uitgebreide technische samen werking" met de Europese Verdedi- gings Gemeenschap heeft voorgesteld. Engeland had niet verklaard, dat het bereid was tot de E.V.G. toe te treden. „Ik geloof niet dat de Fransen dat van ons verwachen", aldus Eden. De minister zei verder, dat de Ame rikaanse regering zeer goed bekend is met het standpunt van de Britse regering, dat zij het recht heeft van te voren te worden geraadpleegd over een belangrijk Amerikaans besluit In zake de oorlogspolitiek. De Ameri kaanse regering had Engeland geen voorsteden gedaan over een blokkade van China. De Belgische premier Van Houtte, die Zondag plotseling in gezelschap van het hoofd van het kabinet des ko- nings, een bezoek aan koning Boude wijn, die aan de Rivicra vertoeft, bracht, heeft gisteravond laat een bui tengewone kabinetsvergadering belegd. De bijeenkomst van de regering, die gewoonlijk wordt gehouden in het bu reau van de premier, vond nu plaats in diens ambtswoning. Van Houtte verklaarde later: De twee hoofdproble men van het land zijn op het ogenblik konig Boudewijiis slechter geworden gezondheidstoestand en de noodzaak van een spoedige hulp aan de slachtof fers van de watersnood. De koning heeft gisteren een autotocht van twee uur langs de Riviera-kust gemaakt. Leden uit zijn omgeving spreken de berichten uit Brussel, dat de vorst aan een longaandoening zou lijden, tegen. Wel moet zijn zwakke gezondheid steeds worden gecontroleerd. Men onderzoekt voortdurend zijn bloed. In bevoegde kringen te Brussel is vernomen, dat het bezoek dat de Bel gische eerste minister en het hoofd van het kabinet van de köning- aan Antibes hebben gebracht, oo verzoek van koning Boudewijn is geschied. De koning had de wens te kennen gegeven, op de hoogte te worden ge houden van de maatregelen, die ge nomen zijn ter bescherming van de be woners der gebieden, die door de overstromingen zijp getroffen. Premie) Van Houtte had de koning verder, zo als gewoonlijk, een wekeliiks overzicht gegeven van de toestand. Onlusten in Perzië P: Perzische minister van Buiten landse Zaken dr Fatemi. heeft ver klaard. dat Abol Hoessein Baktiari, hel hoofd van de machtige stam van de zelfde naam in de provincie Khoezistan, en zijn volgelingen beschouwd worden als rebellen. Baktiari. die tevens groot grondbezitter is, is dezer dagen met zijn volgelingen slaags geraakt met afdelin gen van het leger naar aanleiding van de 'agrarische hervormingen, waartegen hij sterk gekant is. Bij de gevechten zijn veertig militairen gesneuveld, on der wie een kolonel en een luitenant. Volgens kringen te Bonn, die in ver- binding staan met Oost-Duitsland. is vernomen dat Egypte en Oost-Duits land op zeven Januari een geheim mi litair ontwerpverdrag zouden hebben vastgesteld. Bii deze ontwerpovereenkomst zou zijn bepaald dat Oost-Duitsland wape nen aan Egypte zal leveren en een mi litaire missie naar Cairo zal zenden. De wapenleveranties zouden 30-000 ka rabijnen en 300 stukken tankafweerge- schut omvatten. De training van het Egyptische leger zou geschieden door een afvaardiging van tachtig Oostduitse officieren, die een opleiding in het Russische leger leger hebben gehad. Uit dezelfde bron werd vernomen, dat het ontwerpver drag in hoofdzaak een militair karak ter zou dragen, daar dat er ook econo mische en diplomatieke kwesties bij zouden worden geregeld. Storm en sneeuw in Italië De in het Noorden van de Adri-.-ti- sche Zee opgestoken storm „eeft het water zodanig opgejaagd, dat de rivier de Po in het deltagebied gestegen is, waardoor plaatselijk overstromingen van niet-bewoonde gebieden ontstonden. Het onmiddelli'k ingrijpen bij zwakke plekken in de dijken heeft erger voor komen. Verscheidene vissersvaartuigen zijn door de storm op de kust gewor pen. De installaties in de haven- van Chioggia, Venetië en Triëst liepen be schadigingen op. In het binnenland traden storingen in de electriciteits- geleidingen op en bergwegen werden door hevige sneeuwval geblokkeerd. Van gezaghebbende zijde is venomen, dat een zeker aantal Britse eenheden binnenkort uit de zone van het Suez- kanaal teruggetrokken zal worden. Verwacht wordt, dat in de komende weken drie bataljons infanterie zullen vertrekken, twee hiervan naar Enge land en het derde naar Cyprus. Andere eenheden maken zich gereed voor de terugkeer naar Engeland om deel te nemen aan de kroningspl°e'itigheden. Een bataljon is onlangs naar Kenya vertrokken. De Amerikaanse federale rechter Kaufman heeft Maandag bepaald, dat het vonnis van het echtpaar Rosen berg, dat op beschuldiging van het ver raden van atoomgeheimen aan de Sov jet-Unie ter dood veroordeeld is, vol trokken zal worden in de week van 9 Maart. Volgens de secretaris van Kauf man zal het vonnis mogelijk 12 Maart om 11 uur 's avonds plaatselijke tijd worden voltrokken.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1