Voor twaalf millioen gips in de overstroomde landbouwgebieden Scherp verwijt aan de communisten Verzilting van de grond schept geen nieuwe problemen Ex-geïnterneerde klaagt de Staat der Nederlanden aan Brieven voor buitenland gesloten ter post Naar een Europese Gemeenschap Algerijnse zakkenrollers kregen vier jaar De Munck kreeg van Köln toestemming CPN valt de stakers in de rug aan Geestelijk Leven Kort geding tegen het gemeentebestuur 17e LIJST Slachtoffers van de watersnood DINSDAG 24 FEBRUARI 1953 (Van onze Haagse redacteur) «JOG zijn de akkers van de boeren in het Zuid-Westen van ons land over stroomd. Hun schuren en stallen met hun kostbare inhoud aan landbouw werktuigen en vee zijn zwaar beschadigd of vernield, hun huizen zijn onbewoon baar. maar met de koppige vastberadenheid, die de Nederlandse agrariërs eigen is, zullen zij straks weer aan het werk gaan om in zo kort mogelijke tijd het graan weer golvend op de velden te zien staan en het vee rustig grazend in de weiden. Hoe zullen zij de gronden, waaraan zij hun bestaan ontlenen, terug vinden? En wat zal er aan gedaan moeten worden om de sporen van de over stromingsramp uit te wissen? Enorme massa's zout water zijn in de noodlottige nacht van de 31ste Januari op 1 Februari de zeegaten binnengedrongen en heb ben met een niets ontziend geweld de landbouwgronden overspoeld. De verzil ting, een verschijnsel, waarvan de gronden al jaren lang te lijden hebben, is daardoor versterkt. Een gelukkige omstandigheid is, dat dit verziltingsprobleem reeds intens bestudeerd is, zodat zich wat dit aangaat geen nieuwe vraagstuk ken hebben opgedrongen. Duizenden grondmonsters naar de laboratoria CR MOET in de landbouw veel zoet water zijn. Gebrek daaraan bete kent toenemende verzilting en dit heeft tot gevolg, dat op de duur geen land bouwproductie meer mogelijk zou zijn. De gewassen kunnen namelijk in het algemeen geen zout water verdragen. Men weet dit men heeft bovendien ervaringen opgedaan in de oorlog, toen Walcheren en andere delen van Zeeland met zout water overstroomd geweest zijn en kent de oplossing van het probleem. Het bederf van de grondals we dit zo noemen mogen tengevolge van de recente ramp wordt bepaald door het zoutgehalte van het water, dat de landerijen geïnundeerd heeft (het is vrij hoog, doordat veel vers zee water de zeegaten werd ingestuwd) en door de duur van de overstroming. Zodra de gronden droog gevallen zijn, zal onmiddellijk begonnen worden met het onderzoek in de laboratoria van duizenden grondsoorten om het zout gehalte te bepalen. Aan de hand daar van kunnen de deskundigen, zoals de landbouwconsulenten, uitmaken welke gewassen nog voor verbouw in aanmer king komen.. De keuze daarvan hangt af van de meer of mindere zoutgevoe- ligheid van het gewas. Zeer zoutgevoelig zijn aardappelen, uien en vlas, de producten dus, die veel in het westen van Noord-Brabant en Zeeland en ook op de Zuidhollandse eilanden geteeld worden. Een tussen groep vormt het grasland, dat matig zoutgevoelig is. Weinig zoutgevoelig zijn in het algemeen de zomergranen en daarvan speciaal zomergerst. De conclusie ligt dus voor de hand, dat dit jaar in de dan voormalig ge ïnundeerde gebieden veel graan ver bouwd zal worden. Werk der natuur. MAAR daarmede zijn wij er niet. Het zout moet uit de grond! Dat dient langs natuurlijke weg te geschieden; met andere woorden: het regenwater moet het zout wegspoelen. De ontzil- ting is dus een natuurlijk proces, dat evenwel bevorderd kan worden door een goed functionnerende afwatering door een perfect sloten- en drainage- svsteem. Het zal zaak zijn deze afwa tering zo spoedig mogelijk te herstel len. Aangezien de ontzilting afhankelijk is van de regenval, zal zij derhalve het meest bevorderd worden in de herfst, in de winter en in het voorjaar. Ook in de zomer gaat dit proces door, maar doordat het regenwater dan gauw ver dampt geschiedt de doorstroming te snel. Met het oog op het belang der boeren ware het te wensen, dat wij in het aanstaande najaar en de winter met menige fikse regenbui verrast wor den. Hangende het ontziltingsproces, waar bij er dus nog altijd zout in de grond aanwezig is, hetgeen gewassenkeuze nodig maakt, zal begonnen worden met de verbetering van de structuur van de grond. Door de overstroming met zout water zijn namelijk ook chemische pro cessen opgetreden, die deze structuur verstoren. Ter bestrijding van de gevolgen van de chemische werkingen zal men kalk in een bepaalde vorm in de grond bren gen. Bijzonder geschikt daarvoor is kalkmeststof als gips. Toevoeging hier van moet vooraf en tijdens de verbouw van het gewas geschieden. Grote hoeveelheden gips moeten worden ingevoerd, hoofdzakelijk uit Frankrijk. Men vermoedt enige hon derdduizenden tonnen, waarmede een oedrag gemoeid is van tussen de tien er de twaalf millioen gulden. Deze im port levert geen moeilijkheden op. Het gips is aanwezig. Deskundige bewerking VAN GROOT BELANG is. dat de boeren de structuur van de grond niet verder bederven door onoordeel kundig zelfstandig aan de gang te gaan Pas als de terreinen goed droog zijn is de verzorging ervan mo gelijk. De droge grond moet ondiep be werkt worden. Daarbij zal het voor de betrokkenen zaak zijn de aanwijzigin- gen op te volgen, die de landbouwcon sulenten zullen geven. In Zeeuws Vlaanderen zijn reeds ver scheidene grondmonsters genomen. Verwacht mag worden, dat men daar het eerst het herstel van de kwaliteit van de grond zal bereiken. Het spreekt vanzelf, dat verscheide ne arbeidskrachten nodig zijn om aan de verbetering van de drooggevallen gronden te werken. De vraag is moei lijk te beantwoorden, of men daarover de beschikking krijgt. Dat hangt van een groot deel van de revacuatie af. Als de arbeiders, die nu een onderdak el ders in ons land gevonden hebben, tij dig allen naar hun woonplaatsen kun nen terugkeren, laat het zich aanzien, dat geen moeilijkheden zullen rijzen Slechte behandeling in Surinaams kamp Maandagmorgen zullen voor de ci viele kamer van de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage de plei dooien worden gehouden in het ci viele geding, dat een voormalige ge- interneerde van een kamp in Surina me, de heer C. Miga uit Den Haag, in Maart 1949, wegens de naar zijn mening zeer slechte behandeling in het kamp aanhangig heeft gemaakt tegen de Staat der Nederlanden, In donesië en Suriname. Eiser vraagt een schadevergoeding van 65.401. De heer Miga behoorde tot de groep Nederlanders, die op of omstreeks 10 Mei 1940 wegens lidmaatschap van de NSB in Indië werd geïnterneerd. In 1942 werd hij met 144 anderen'naar Suriname getransporteerd, alwaar hij tot Augustus 1946 verbleef in een ge. Behalve de aangetekende Met ingang van 2 Maart mogen ook gewone voor het buitenland bestemde brieven met een gewicht van meer dan twintig gram gesloten ter post worden bezorgd. Alleen voor aangetekende brie- \*en en brieven met aangegeven waarde blijft de verplichting tot het open aanbie den gehandhaafd. De Nederlandse Bank vestigt er de aan dacht op, dat de bepalingen ten aanzien van de uitvoer van deviezen van kracht blijven. Dit betekent, dat steeds een devie- zenvergunning van de Nederlandse Bank aan de loketambtenaar dient te worden overgelegd, wanneer men deviezen per briefpost uitvoert. De brief moet in dat geval open worden aangeboden, teneinde controle mogelijk te maken of de inhoud met de deviezenvergunning in overeen stemming is. vangenenkamp, om vervolgens zonder meer te worden vrijgelaten. Volgens eiser waren van de 145 naar Suriname getransporteerde!! slechts ongeveer 80 mensen lid van de NSB. de overigen niet. Eiser klaagt onder meer over de be handeling gedurende de jaren van zijn gevangenschap en over de kamptoe. standen in Suriname, alwaar twee ge. interneerden in 1942 zijn doodgescho. ten, t.w een zekere ir Raedt van Ol- denbarneveld en ir Van Poelje. Intussen heeft de Staat met de nabe. staanden van eerstgenoemde, die even eens een civiele procedure aanhangig hadden gemaakt, een financiële rege ling voor schadevergoeding getroffen. Min Peyen in Rome Onze minister van Buitenlandse Za ken, mr Beyen, heeft gisteren voor het Italiaans studiecentrum voor Interna tionale Toenadering een rede gehouden over het Europese vraagstuk. Hij wees er op, dat het stichten van een politiek bouwwerk op zichzelf niet voldoende is om aan de Europese gemeenschap een huis te geven, det in staat is'deze te herbergen en de ontwikkeling ervan en de duurzaamheid te bevorderen. Om een politieke structuur levensvatbaar te doen zijn, is nodig het bewustzijn van een gemeenschappelijke verantwoorde lijkheid voor het veilig stellen en be vorderen van het welzijn der Europese volkeren. Slechts op die gemeenschappelijke verantwoordelijkheid kan het gezag van een supra-nationale autoriteit ge grondvest zijn. Wanneer men spreekt vn politieke integratie én economische integratie dan wordt in feite hetzelfde bedoeld, bezien van twee verschillende kanten. De gemeenschappelijke verant woordelijkheid en het gemeenschappe lijke gezag vormen de politieke kant en de gemeenschappelijke arbeid de eco nomische. Het gemeenschapsgevoel ten. slotte moet duurzaamheid en groei van dit alles verzekeren. Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland heeft Zondag prins Seif el Islam Hassan, premier en onderkoning van de Arabische staat Jemen, met zijn gezelschap ontvangen. "Ti inkt... AAFJES ANZE vriend Hilarius Knip, die het va derland bij het wapen der artillerie tegen mogelijk gevaar beschermt, in de kwaliteit van soldaat eerste klas. vertelde ons het ware verhaal over de pogingen der legerleiding, de „troep" in aanraking te brengen met Cultuur en Wetenschap. ELKE soldaat heeft een doctorsbul ho- noris causa in zijn ransel ,zo luidi het nieuwe motto, naar Hilarius Knip ons vertelde .Op echt militai re wijze heeft iedereen in het leger zijn eigen plaats in het Cultuur plan. De majoor (van Hilarius Knip), die in zijn gewone doen ach ter een loket bij de spoorwegen placht te zitten, is een hogere cul tivator dsn de korporaal van wiens hand enkele critische beschouwin gen over Aart van der Leeuw in een literair tijdschrift zijn versche nen. 70 kon het gebeuren (aldus Hilarius Knip), dat op een goede morgen de sergeant van de week tijdens het appèl afkondigde: „En vanmiddag om kwart over twee is er in de manschapponcantine een lezing van luitenant Floks. waarbij gesproken zal worden over Aatjes". JAE troep stond paf, vertelde Hilariu: u Knip. Luitenant Floks gold tot ver in de omtrek als een uitnemend kenner van velerlei soort ijzerhou ten en -moeren, aangezien zijn va der te Delft een winkel in dat goed exnloiteerde. Dat deze man over Aatjes zou spreken, verbaasde iedereen dus bovenmate. IAE sergeant van de week vreesde blijk baar ook, dat dpze lezing er wel naar zou zijn. Althans hij voegde aan zijn mededeling toe: „En al is het nou honderdmaal luitenant Floks. jullie gane naar die lezin» toe! Begrepen? En ik breek per soonlijk de benen van iedereen var lulHe. die me morgen niet haarfii'- kan vertellen wat een aafje vooi een ding is....!" De Oostenrijkse bondskanselier dr Leopold Eigl, wiens partij bij de verkie zingen als de sterkste uit de bus kwam, bracht Zondag te Wenen zijn stem uit. Toen de zestienjarige Benno Wol- ters, jongste bediende bij een zaak in woninginrichting te Enschede, in de tuin achter de woning van zijn patroon aan het graven was, vond hij een potje met gouden vijfjes en tientjes, tot een totale vóóroorlogse waarde van f 120b.Hier toont Benno (links) zijn patroon en zijn colleges zijn vondst. Betrapt voor Centraal Station in Amsterdam Twee Algerijnen, die in Augustus 1952 na langdurig schaduwen van een Am sterdams agent van politie op liet Sta tionsplein voor het Centraal Station te Amsterdam betrapt werden op zakken rollen, zijn gisteren in hoger beroep door het Amsterdams gerechtshof ieder conform de eis van de procureur-gene raal tot vier jaar gevangenisstraf ver oordeeld. In eerste instantie was hun door de rechtbank een veel lagere straf, t.w. twee jaar met aftrek opge legd. De twee veroordeelden, n.l. de 23-Ja- rige mijnwerker Amara Kortba Mahad- dine uit Constantine in Algiers en de 35-jarige textielbewerker Belkacem Cu- kacij, die thans in Luik woonachtig is, werden veertien dagen geleden door mr. W. P. Bakhoven in diens requisitoir „internationale misdadigers" genoemd. Omdat in. Frankrijk dergelijke delicten zwaarder worden bestraft dan in Nedèr- land, eiste mr Bakhoven de voor ons land ongebruikelijk hoge straf van vier jaar. Op dezelfde gronden heeft het hof conform deze eis de verdachten veroor deeld. T -r-'-e reernjn berorfd door Amerikaanse collega De politie te Rotterdam heeft een 23-jarige Amerikaanse varensgezel, op varende van het Amerikaanse ss „Jesse Lykes" aangehouden, omdat hii in de nacht van 1 op 2 Januari een Engelse zeeman van een bedrag van f 600.- a f 700.- en een gouden horloge zou heb ben beroofd. Met enige vrienden waren ze in een café geweest en daarna waren de Engelsman en de Amerikaan samen op stap gegaan in een taxi. Onderweg is de diefstal gepleegd. Zaterdag j.l. ar riveerde de „Jesse Lykes" te Rotter dam en is de Amerikaan aangehouden. De Duitse Voetbalbond en het bestuur van- F. C. Köln, hebben toestemming ge geven aan de doelverdediger van F. C. Köln, onze landgenoot De Munck om op 12 Maart te Parijs te spelen in het elftal der Nederlandse professionals, dat tegen Frankrijk zal uitkomen ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood in Nederland. Andersen brak scheenbeen Tijdens zijn training kwam Hjalmar Andersen, die dit seizoen in geen enkele wedstrijd is uitgekomen, zo ongelukkig te vallen, dat hij zijn scheenbeen brak. Asbjoern Ruud, de bekende Noorse ski loper, had dit weekeinde ook al pech, toen hij bij een demonstratie op de ski schans ernstig viel, zodat hij met verwon dingen in de heup en in de rug moest worden weggedragen. Kampioenschap eersle klasse kader 47-2 Voor het kampioenschap van Nederland eerste klasse 47/2, dat van 12 tot en met 15 Maart in Den Haag wordt gespeeld, hebben zich uit de voor wedstrijden de volgende deelnemers geplaatst: B. van Amen (Rotterdam), J. A Eichelsheim «Rotterdam), J. H. de Jong (Rotterdam). H J. de Kleine Jr (Zwolle), S. v. Lochem (Amsterdam), A. A. J. van Loon (Bergen op Zoom), H. Scholte (Eindhoven) en C. Wiideveld (Amsterdam). Wie'er kampioenschappen 7954 in Duitsland? Het voorjaarscongres van de U.C.I., dat Maart te San Sebastian wordt gehouden. za) o.m. een besluit moeten nemen over de toewijzing van de wereldkampioen schappen in 1954, waarvoor Duitsland Brazilië en Zweden candidaat zijn. Alhoe wel de officiële beslissing dus pas te San Sebastian zal vallen is over besprekingen in het bestuur van de U.C.I, en in de technische commissie toch wel zoveel uitgelekt, dat men mag aannemen dat de oiganisatie aan Duitsland zal worden opgedragen. De staking van Februari 1941 Gemeenschappelijk manifest van de voorzitters van zes politieke partijen DE VOORZITTERS van zes Nederlandse politieke partijen, de KVP, de VVD, de ARP, de CHU, de PvdA en de KNP, hebben een gemeenschappelijk manifest uitgegeven, waarin woorden van herdenking worden gewijd aan de staking van Februari 1941 Het manifest roept in herinnering, dat deze staking een felle daad van protest is geweest tegen soortgelijke vernietiging van de vrijheid van godsdienst en een soortgelijk antisemitisme, als thans in de door de communisten beheerste landen woedt. Elk jaar opnieuw, aldus het manifest, trachten de communisten in Nederland uit partijzuehtige overwegingen de her denking van de Februaristaking de ge bruiken voor hun demagogische pro paganda. Zij trachten het steeds op nieuw te doen voorkomen, alsof het heldhaftige verzet tijdens de bezetting een bij uitstek communistische zaak zou zijn geweest, maar de onderteke naars van het manifest voelen zich ge drongen de Amsterdammers er aan te herinneren, dat de strijd tegen de on derdrukker en het protest tegen de mensonterende vervolging van velen onzer medeburgers geschiedde in ge meenschappelijkheid, over alle partij politieke en levensbeschouwelijke gren zen heen. Minder dan ooit, zo vervolgt het ma nifest, hebben de communisten thans, nu hun bevelhebbers in Moskou tot een zelfde vervolging van christenen en jo den opzwepen, het recht zich het mono polie van de herdenking der Februari staking toe te eigenen. Hun geveinsde herdenking is een hoon voor de edele gezindheid, waaruit de stakers van VERSAILLES Paleis der Lodewijken wordt hersteld De heer André Cornu, Franse staats secretaris voor Schone Kunsten, heeft de balans opgemaakt van hetgeen de campagne voor de restauratie vav het kasteel van Versailles heeft opgeleverd. De algehele kosten waren geraamd op 5 milliard francs. In het afgelopen jaar werd het eerste milliard verza. meld en dit geschiedde aldus: Van de begroting: 365 millioen, opbrengst „Loterie Nationale" 400 millioen, van het Casino van Enghien: 30 millioen, inkomsten van entreegelden en mani festaties (concert van gewijde muziek in Chartres, verlichting van het kasteel van Cham bord enz.): 50 millioen, Na. tionale inschrijving (briefkaaart van Utrillo): 155 millioen. Zo is het nu dus mogelijk om de eer ste herstelwerkzaamheden te beginnen, d.wz. reparatie van dak en vloeren, verbetering van de verwarming en herstel van de Lodewijk 15 Opera, Dadelijk na de kroningsfeesten van koningin Elizabeth van Engeland zal Versailles „uit zijn as herrijzen" met een serie manifestaties. Driemaal per week zullen er voorstellingen worden gegeven, die door vijf tot zesduizend mensen zullen kunnen worden bijge woond, Hierbij zal de grote voorgevel van het paleis als décor dienst doen. BEROEPINGSWERK NED- HERV. KERK Beroepen te Huizen N.-H. (vacature J. Zwijnenburg)L. Vroegindewey te Papen- cfecht. Benoemd tot hulpprediker te Delft: ds G. E. Huizing te Dreischor. Benoemd tot hulpprediker voor het centrale gedeelte mijnstreek: W. D. J. v. d. Kaden te Kaalheide (L.). Bedankt voor de benoeming tot hulp prediker te Julianadorp-Callantsoog: W J. van Elden. a s. emeritus-predikant te Haarlem GEREF. KERKEN Beroepen te 's-GravelandA Wiersinga te Schagen; te Maassluis: T. Spilker te Bennebroek: te Wijhe: P. B. Suurmond re Oppenhuizen CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Leiden: C. v. d. Weele te Harderwijk. Bedankt voor Hilversum-Oost: M. Baan te Dordrecht. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Leiden: W. de Wit te Moerkapelle. 1941 lijf cn leven op het spel zetten. Het manifest van de voorzitters der zes partijen besluit met de woorden: Zolang de communisten in Nederland zich niet openlijk keren tegen de gruwe len, die thans achter het ijzeren gordijn geschieden, vallen zij de stakers van Februari 1941 in de rug aan en plaatsen zij zich buiten de zedelijke gemeen schap". Evacualie van Zierikzee De middenstandscentrale te Zierik zee heeft een kort geding aanhangig gemaakt tegen het bestuur van deze gemeente op grond van de artikelen 219 en 220 van de gemeentewet. De cen trale maakt er n.l. bezwaar tegen, dat mensen die in een droog en veilig huis zaten, toch uit Zierikzee moesten eva cueren. MR. VAN WALSUM GAAT BUITEN LANDSE BEZOEKEN AFLEGGEN De burgemeester van Rotterdam, Mr G. E. van Walsum is voornemens enige bezoeken aan het buitenland te brengen, om kennis te maken met ambtgenoten in het achterland van Rotterdam (Bremen, Hamburg, Keu len) DINTELOORD Geborgen en geïdentificeerd: De Bruyn, Pieterneila Adriana, geb. 4-3-1911, gehuwd met Mart. Janssen, laatste adres: C 57. HALSTEREN Geborgen en geïdentificeerd: De Eijer, Elisabeth Maria, geb. 6- ll-'30. - Maas, Cornelia Johanna Maria, geb. 27-2-'47 te Halsteren, laatste adres: B 304. HERRINGEN Begraven in de gemeente Dirksland: Melissant, Tannetje, geb. 12-8-'83 te Herkingen, weduwe van Volaart, laat ste adres: Bat.tenoordseweg 264. KRUININGEN Geborgen: De Bel, Elias Cornelis, geb. 9-5-'36 te Kruiningen, laatste adres: Achterstraat 17. - Rijkse, Ferdinandus, geb. 23-l-'36 te 's-Heer Arendskerke, laatste adres: Grintweg 5. NIEUW-VOSSEMEER Geborgen en begraven in Steenber gen: Ooms, Jacobus Adrianus Maria, geb. 10-7-'35 te Nw Vossemeer, laatste adres: Kade 355. - Ooms, Antonius Josephus, geb. ll-8-'93 te Nw Vossemeer, laatste adres: Kade 355. Van Someren, Jo seph. geb. 23-9-'45 te Nw Vossemeer, laatste adres: Pelsendiik 323. STAVENISSE Geborgen: Hage, Elisabeth, geb. 31-7-*22 te Sta- venisse, laatste adres: Buurtweg A 91. STEENBERGEN Geborgen en geïdentificeerd: Dekkers, Adrianus, geb. 28-l-'90. - Schuurbiers, Marinus Antonius, geb. 30-l-'25. TEXEL Begraven: Koopman, Jan. geb. 4-l-'04, laatst» adres: De Waal 42. WILLEMSTAD Geborgen en geïdentificeerd: Bos, Arie Balten. geb. 17-12-'81. TEXEL Aanvulling en rectificatie 3e lijst, d.d. 6-2-'53: Begraven: IJska, Redmer. geb 25-4-'96, laatste -dres: De Waal 29. Kuip, Dirk, geb. 23-11-'16, laatste adres: De Koog 36. - Dijker. Wil.em. geb. 14-12-'95, laatste adres De W-al 58 Bernardus, Wieger, geb. 17-12-T8, laatste adres: De Waal 81. Aanvulling en rectificatie 4e lijst, d.d. 7-2-'53: Begraven: Walsweer, Sicbren, geb. 17-4-1929, laatste adres Eierland C 12.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5