EX-WETHOUDER 15 TERUG Reeds bescha K.I.-;iKennemerlancT werkte zich op tot redelijk peil „Harmonie" speelde de klucht „Hoera, wij erven" Vóórharend bestuur geeft krachtige leiding Perspectieven gunstig De Rijp Aantrekkelijke avond van BATO Egmond a.d. Hoef Den Hoef krijgt 24 woningen extra Egmond-binnen Eén ontvanger in Egmonden Oudorp Stompetoren Sluitingsavond van de discussiegroep HEILOO Ligthart wint tornooi om Oude Herberg-beker De rust keert weer in Koedijk NIEUWS UIT WEST-GRAFTDIJK Goede rol van W Ouweltjes Spijkerboor Langrookwedstrijd en Coöp. Boerenleenbank Z.-Scharwoude staat er goed voor W Muller verliet na 28 /aar het bestuur Langedijk blijft helpen Vreemd familieleven in de Langedijk De ruilverkaveling Heer-Hugowaard BURGERLIJKE STAND Inieressa gesch Oude heirl Wieringe DINSDAG 24 FEBRUARI 1953 Tijdens de jaarvergadering, die giste ren In het Wapen van Heemskerk door «Je Coöperatieve Vereniging voor Kunst matige Inseminatie „Kennemerland" Was belegd, gaf de secretaris-penning meester, de heer Jb. Broersen, een uit voerig exposé van het reilen en zeilen der vereniging in het jaar 1952. Op vaak humoristische wijze verduidelijk te hjj sommige punten in zijn jaarver slag, zodat de bijeenkomst in een pret tige en interessante sfeer kon worden gehouden. Iets dat niet van alle jaar vergaderingen gezegd kan worden. Over het algemeen heeft de K.I. ver eniging „Kennemerland" een goed jaar gehad en het mag tot voldoening strek ken, dat men zich wat het aantal ge slaagde inseminaties betreft in drie jaar tjjds van een abominabel resultaat heeft opgewerkt tot een peil, dat over eenkomt met het algemeen gemiddelde der K.I. verenigingen in Noord-Hol land. Dit komt niet in de laatste plaats door het feit, dat de inseminator der vereniging volgens de steeds meer in zwang komende rectale methode is overgegaan. Deze methode biedt een grotere kans op succes. Per lid werden in 1952 gemiddeld 15 koeien geïnsemi- neerd. Acht van deze dieren werden (gemiddeld) drachtig na de eerste in seminatie, 4 na de tweede, 1 na de der de en 1 na de vierde inseminatie. Deze uitkomsten, die zeer redelijk zijn, hoopt men in 1953 nog iets te kunnen ver beteren. De heer Broersen waarschuwde er tegen om de koeien niet te vaak doof dezelfde stier te laten dekken. Op deze wijze wordt de inteelt te ver doorge voerd en de nieuwe kalveren vertonen in toenemende mate steeds minder wenselijke afwijkingen. Vooral de stier „Frans van Catrien" vindt momenteel veel te veel aftrek. Inderdaad zijn de resultaten nog redelijk, maar als dit zo doorgaat, moet men verwachten dat men over een jaar of twee met een stal van inferieur vee „zit". „Als de vraag naar „Frans" blijft aanhouden", aldus spreker, „zullen wij genoodzaakt zijn om het dekgeld van Frans aanzienlijk te verhogen en dat der andere stieren drastisch te verla gen". „Frans is niet de God van de gouden toren", aldus de heer Broer sen. „Het is thans de hoogste tijd om Zondagavond hield de gymnastiek vereniging BATO haar jaarlijkse senio ren- en adspiranten-uitvoering in de zaal van de heer Zomerdijk. Het was jammer, dat de zaal slechts gedeeltelijk was gevuld, want de uitvoerenden heb ben hun oefenstof op aantrekkelijke wijze naar voren weten te brengen. Wel is het te hopen, dat meer adspi- ranten tot de vereniging zullen toetre den. Vóór de pauze werden de diverse oefeningen afgewisseld door een paar zangnummers van B. Akkerman en C. Zomerdijk. Als hoogtepunt vóór de pauze mogen we zeer zeker de knots oefening van de dames noemen. Deze werd zonder één fout op buitengewone wijze afgewerkt. De heren besloten het eerste deel van de avond met een hu moristisch nummer paardspringen. Na de pauze bleek, dat de heren de Oefeningen op de brug prima beheers ten. Hun verrichtingen aan de rek wa ren iets minder. Na enkele intermezzi, bestaande uit accordeonspel van Dick Hooijberg en de opvoering van een to neelstukje door leerlingen van de 5e en 6e klas van de lagere school, besloten de dames met een nogmaals goed uit gevoerde knotsoefening. In grote trek- kei is deze avond als zeer geslaagd te beschouwen. Wij menen echter, dat de afwerking bij de senioren, evenals bij de adspiranten, nog wel eens iets t" wensen overlaat. Dat dit in het geheel niet noodzakelijk is, bewees de heer C. Zomerdijk, die aan de afwerking wel degelijk aandacht schonk. Bij de dames was het speciaal mej. A. Kuijn, die haar oefenstof stijlvol afwerkte. In de pauze werd een verloting ge houden. De helft van de opbrengst, t.w. ƒ45,zal aan het KNGV worden Overgemaakt voor de noodgebieden. bijvoorbeeld meer gebruik te maken van de stier „Frits". Van Adema van Cruijsoord hebben dezer dagen de eer ste dochters afgekalfd", vervolg^ de secretaris. „Zij staan er goed voor, de uiers zijn uitstekend en wij zijn be nieuwd hoe melkgift en -hoeveelheid zullen zijn. Opzettelijk is deze stier enigszins in reserve gehouden, maar als binnenkort blijkt dat melkgift en vetgehalte van zijn nakomelingen goed zijn, dan is het sterk aan te raden dat er dit seizoen meer gebruik van dit dier wordt gemaakt. In het vervolg zal men in verband met erfelijkheidsfactoren meer aan dacht besteden aan de moeder van een stier. Door er bij aankoop vooral op te letten dat het dier van een bijkans ideale melkkoe afkomstig is en uit een goede fokfamilie stamt, hoopt men de fokresultaten, vooral wat de melkpro ductie en kwaliteit aangaat, te kunnen verbeteren. Desnoods zal men op het exterieur van een dergelijke stier wat toegeven. Aan het slot van zijn uiteenzetting verweet de secretaris enkele leden dat zij de inseminator wel eens meer als een loopjongen beschouwen dan als een kracht die met grote ijver zijn on misbare activiteit verricht. Door de za ken niet goed voor te bereiden als de inseminator zijn werk komt doen ver galt men hem veel plezier in zijn werk. „U kunt er gerust op rekenen heren, dat er van de inseminatie niets te recht komt als de inseminator aan de staart van de koe hangt te bengelen, omdat het dier nog niet opgehaald is. Het insemineren moet nu eenmaal rus tig, met tact en overleg en in een scho ne inseminatiestal plaats kunnen vin den". Het bestuur heeft de insemina tor toestemming gegeven om als een en ander niet in orde is onverwijld door te rijden. Voor 1953 staat het er voor de veehouders zeer goed voor, daar zij met de grootst mogelijke ze kerheid kunnen fokken. Van alle vier stieren, die de vereniging bezit, zijn reeds dochters in de melkcontröle. Financien De balans per 31 October 1952 sloot met een bedrag van 15.845,73. Het onderhoud der vier stieren die de vereniging in bezit heeft bedroeg het afgelopen jaar 16.449,63. Op deze dieren kon een bedrag van 6160 wor den afgeschreven. De inseminatie- kosten per koe waren berekend op een bedrag van 11. Hiervan zal ook het komende jaar door de leden 10 bij de eerste inseminatie worden voldaan. Aan het einde van het jaar zal de res terende 1 worden geheven. De inseminator Het verslag van de inseminator, de heer A. C. v. d. Broek maakte melding van het feit dat 188 leden 2879 dieren lieten insemineren. Er werden 2685 dieren drachtig na een totaal insemi naties van 4319. Vanaf 16 April van het vorig jaar is er volgens de rectale methode gewerkt. De heer Van der Broek wekte de leden op om bij het fokken nauw contact te houden met de melkcontroleurs en met hemzelf. Film Aan het slot van de jaarvergadering werden enige films vertoond over rood-bont en zwart-bont vee uit de omgeving van Almelo. Vooral de kleu renopnamen gaven een prachtig beeld van uitstekend vee. Jammer, dat het Nederlandse klimaat een film met heldere kleuren zo moeilijk maakt. Niettemin maakte de film, die soms onder wat al te grote eentonigheid leed, een zeer instructieve en ook „aangename" indruk. Het Woningbouwplan aan de Juliana- weg op de Gedempte haven en de oude trambaan alhier .kan voor de helft ten uitvoer worden gebracht. Van hoger hand is een extra toewijzing ontvangen voor de bouw van 24 woningen. In ver band hiermede zal het uitbreidingsplan- in-onderdelen nu reeds gedeeltelijk worden vastgesteld. Architect G. Belle man zal met de uitvoering zo spoedig mogelijk aanvangen. Het restant (n.l. 5 woningen) van het over de jaren 1951-'53 toegekende bouwvolume be hoeft dus voor deze extra-toewijzing niet voor dit bouwplan te worden ver bruikt, zoals aanvankelijk wel in de bedoeling lag. Een prettige meevaller voor de gemeente. Ten aanzien van de benoeming van de ontvanger hebben Ged. Staten de minister van Binnenlandse Zaken ver zocht te bevorderen, dat door de kroon, met toepassing van het bepaalde in het 2de lid van art. 3 der Gemeentewet, de gemeenten Egmond-Binnen en Ëgmond aan Zee zullen worden aangewezen als gemeenten, waarin de bediening van ontvanger door dezelfde persoon zal moeten worden bekleed. Deserteur aangehouden Een zekere W. die zich in 1946 als militair aan de uitzending naar Indo nesië had onttrokken en tot heden steeds aan de vervolging had weten te ontkomen, is door de politie in samen werking met de Kon. Marechaussee aangehouden en in het Bureau van Po litie te Alkmaar opgesloten. HERIJK MATEN EN GEWICHTEN Volgens van het IJkkantoor te Am sterdam verkregen berichten zal de herijk der maten en gewichten voor Oudorp plaats hebben op Vrijdag 27 Februari 1953 van 9.30-12 uur. De her ijk zal geschieden in een lokaliteit van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alk maar. Indien verzuimd wordt van de herijkzitting op 27 Februari ge bruik te maken bestaat nog gelegenheid tot herijk aan het IJkkantoor. Brouwers gracht 276a te Amsterdam. Dit moet ge schieden vóór 1 October 1954. Voor na dere bijzonderheden zie de opbenbarc bekendmakingen. Dezer dagen werd de sluitingsavond' gehouden van de discussiegroep, uit gaande van de zuivelfabriek Neerlandia te Stompetoren .Voor deze avond wa ren als spreker uitgenodigd de heren P. Kruithof van de Goedhart-stichting en ir T. G. Tomson, secretaris van de Noordhollandse Bond van Coöp. Zuivel fabrieken. Eerstgenoemde hield een praatje over Coöperatie en belichtte daarin de actuele vraagpunten van onze tijd. Vervolgens kreeg ir Tomson het woord voor een causerie over Denemar ken, het land waar hij enige jaren he gewoond. Hij legde de nadruk op de sterke coöperatieve gedachte, die leeft in het Deense volk en die vooral tot uiting komt in de landbouw en veeteelt. Duidelijk kwam dit naar voren in de film, die herna vertoond werd. Tot be sluit van de avond werd een forum ge vormd, dat tal van vragen kreeg te be antwoorden. De barragepartij tussen de heer Ligt hart en de heer Wouters, welke onder hoogspanning werd gespeeld, is in een overwinning geëindigd voor de heer Ligthart, die hierdoor kampioen werd van het invitatie-tornooi om de Oude Herberg-beker. De stand is: A. Ligthart 8 7 1 0 14 G. Wouters 8 6 2 0 12 D. Cordes 7 4 3 0 8 J. Huiberts 7 4 3 0 8 Bloothoofd 7 4 3 0 8 P. de Boer 7 3 4 0 6 Chr. Jansen 7 16 0 2 J. Glas 7 0 7 0 0 De voorzitter van de organiserende vereniging de Oude Herberg, de heer J. Smit, reikte de beker en de andere prijzen met een toepasselijk woord uit. Namens de deelnemers dankte de heer Cordes voor de goede organisatie. 1 overhandigde bloemen aan mevr. Jansen Als bestuurder van het district sprak tot slot de heer v. d. Schilden. Petten NIEUWBOUW IN KORFWATER De heer M. van der Maar te Amster dam is voornemens in het Korfwater te Petten een woonhuis te bouwen on der architectuur van Ringers' Bouw bureau N.V. te Alkmaar. CONSUMPTIE OP HET STRAND De Commissaris der Koningin heeft voor de periode van April tot en ntet September aan de nieuwe strand- exploitant, de heer C. Quak, toestem ming verleend tot het verkopen van zwak-alcoholische drank in een op het strand te plaatsen consumptietent. HEM, 23-2-'53 Goudreinette 7—18, Gieser Wildeman 617, Louwtje 39, groene kool 7.5028, spruiten 1628, witlof 3351, rode kool 7, gele kool 6.50 11, middelb. uien 4447.90, afwijkend 1030, kroten 9.70, witte kool 6.60. De Raadsvergadering, die gisteravond in Koedijk werd gehouden, was het voorlopig sluitstuk van de troebelen die de laatste weken voor het front van een steeds beter bezette openbare tribune zijn uitgevochten. Wel schoten nog enige vonken over en weer toen de burgemeester bij het nazien der notulen van de vorige vergadering pertinent protesteerde tegen de voorgestelde aan vulling in het verslag die inhield dat hij op een gegeven moment tegen de heer Kunst (KVP) gezegd zou hebben „U zet mij voor leugenaar." De heer Schellinger berustte echter in opname van de wijziging onder de aantekening van het protest zijnerzijds. Ook toen de heer Hart na drie waarschuwingen van de voorzitter enkele pogingen deed om een betoog te voeren dat niet aan de orde was, scheen het nog even te spannen. Met een ruiterlijk gebaar erkende de heer Hart tenslotte zijn fout en verklaarde zich neer te leggen bij het voorstel van de burgemeester om zijn toelichting op de benoeming van de nieuwe wethouders F. Riekwel en A. Metselaar tijdens de rondvraag ter tafel te brengen. De geloofsbrieven van de heer Riekwel, die na als wethouder I te zijn afgetreden met steun van de Raad deze functie weer wilde aanvaarden en van de heer Metselaar die de plaats van de heet C. v.d. Gragt zal innemen, werden in orde bevonden. De heer H. J. Piers en Zr. Gorissen werden met algemene stemmen tot het college van regenten van het verzor gingstehuis benoemd. De heer Hart werd door de voorzitter verzocht om vóór de volgende raadsvergadering met het regentencollege bijeen te komen teneinde advies uit te brengen over de gestaakte verbouwing van een paar kamertjes in het tehuis. De kosten van de herstelwerkzaamheden aan de woning van de gemeentearts zullen 'n bedrag van rond f5000 belopen. De heer Hart herinnerde aan het feit. dat het met dit huis altijd een misère is geweest en memoreerde dat er in de loop van de tijd maar al te vaak „smalend over de klaagliederen der gemeentedoktoren gesproken was"É Hij vond dat men deze keer niet met lapwerk kon volstaan maar de herstel werkzaamheden flink moest aanpakken Het raadslid Visser (P. v.d. A.) wenste na te gaan of de keuken, waarvan de verbouwing een bedrag van f 1265 zou bedragen, niet in een ander gedeelte Zondagavond gaf de toneelvereniging „Harmonie" uit Oost-Graftdijk een uit voering in de zaal van de heer Schoon te Westgraftdijk in het kader van de propaganda-avond die de Bond voor Staatspensionnering daar belegde. Na een propagandarede van de heer V. Visser uit Purmerend, die in het bij zonder de talrijke aanwezige jongeren opwekte, zich als lid van de bond op te geven, ging het doek op oim de Oost- graftdijkers gelegenheid te geven, de klucht „Hoera wij erven" ten tonele te brengen. Over het algemeen hebben de spelers zich naar behoren van hun taak ge kweten. De aanwezigen hebben enkele uren genoten van een humor die z uitte in gevatte antwoorden en rake gezegden. Voor een belangrijk deel kwamen deze voor rekening van de heer Wb. Ouweltjes. Van nature reeds een droogkomiek, leende hij zich uit stekend voor de hem toebedeelde rot. Hij moet er echter wel op letten, niet te overdrijven en enig kleurverschil aan te brengen in de zich steeds her halende scènes met personen die, azend Op zijn erfenis, om een bijdrage voor liefdadige doelen komen bedelen. Dit, omdat zijn optreden toonaangevend is in het stuk en het stuk in het eerste geval het karakter krijgt van een revue-schets en in het tweede dreigt te vervlakken tot een aaneenschakeling van moppen met baarden. Voorts verdient het aanbeveling dat de tonelisten hun passen op de be perkte toneelruimte kleiner en dus groter in getal maken. Het toneel zal dan groter lijken. Dat zal in het bij zonder van pas komen wanneer a.s. Zondag op het kleinere toneel in de zaal van de heer De Haan te Oostgraft- dijk andermaal deze klucht voor het voetlicht zal worden gebracht. Een goede typering van de kleer maker Wip, met passende costumering, leverde de heer G. Nat. Eveneens komt een pluim toe aan mej. A. Jonker die keurig spel leverde. De avond werd na de traditionele verloting besloten met een geanimeerd bal. Door stier aangevallen De heer J. Booy te Starnmeer, die vorige week Maandag in dienst trad bij de vereniging voor K.I. te Halfweg, werd tijdens zijn werkzaamheden al daar dEigen door een der stieren aan gevallen. Hij kreeg een diepe vlees wond aan zijn rechterhand en werd daardoor tijdelijk weer buiten dienst gesteld. Zaterdagavond werd in het Heeren huis een langrookwedstrijd gehouden. De heer J. Hierop proefde gedurende twee uren en drie en dertig minuten het rookgenot en werd daardoor win naar. De heer A. de Leeuw hield acht tien minuten korter de brand in zijn bolknak. Beiden wonnen een hele doos sigaren. De heer J. Nieuwenhuizen eindigde als derde en kreeg een halve doos rokertjes, IJ. Schoenmaker ver wierf de troostprijs en Kees Kroonen- berg won de prijs voor de roker wiens sigaar het eerst na een uur doofde. De belangstelling voor deze wedstrijd was vrij groot, de animo eveneens en de rook was na afloop snijdbaar. Berg BURGERLIJKE STAND Geboren: Robert Johan, z.v. J. Frans en J. Ekkel. Ondertrouwd: geen. Gehuwd: Brouwer. Gerardus Hendri- kus en Reitsma, Sippelina Jacoba te Alk maar: de Jager, Dirk en Nooitgedagt, Hendrik je. Overleden: de Boer, Sjoerd, oud 65 jr., wonende te Amsterdam: van Ter- wisga. Gozen. oud 78 jr., overleden te Alkmaar. OBDAM, 23 Febr. Uien 48.20—49.40, grof 44.10—46.10, drielingen 46.40, stek 30—70.20, peen B 17.50—19.50, C 12.70— 13.80, D 6.30—7.60, stek 2.60—3.50, bie ten A 9—10.20, B 7.10—9.50, C 6.80— 7.30, modjo 2.904.80, spruiten 1529. De vergadering van de Coöp. Boe renleenbank te Zuidscharwoude, die Maandagavond in café Kramer werd gehouden, werd geleid door de heer C. de Boer Wz., daar de voorzitter door ziekte verhinderd was aanwezig te zijn. De w.n. voorzitter maakte de rente percentages bekend, die thans gelden. Deze zijn: Spaargelden tot f 3500 2'/s pet, van f 3500 tot f 5000 114 pet en daarboven 1 pet. Voorschotten, met hyp. 41/4 pet, voorschotten met borg 414 pet. Spr. zei, dat men voornemens was een half procent van het reserve fonds te bestemmen voor het rampen fonds. De vergadering ging accoord met het voorstel om de rente van opgenomen gelden in twee halfjaarlijkse termijnen te voldoen. De rekening sloot op een totaal bedrag van f 639.001,54. Aan spaargelden was f 184.095,50 ont vangen en uitbetaald f 182.829,92, ont vangsten in lopende rek. f 183.383,53 en uitgaven f 177.846,78. Ontvangen aan rente f 14.785,41 en uitbet. f 8848,15. Het eindcijfer van de balans ver meldde een bedrag vain f 431.792,16. De vordering op de Centr. Bank be droeg f 57.340,13, uitstaande voorscn. (borgstelling) f 6240,36, uitstaande voorsch. (hypotheken) f 152,998. Te goed in lopende rekening f 209.482,48. De schuld aan de spaarbank bedroeg met 389 rekeninghouders f 381.588,38. Het eindcijfer schulden in lopende re kening was f 48.924,36. Er was een winst gemaakt vam f 1279,42, welk bedrag aan de reserve zal worden toegevoegd. Het ledental 173, bleef stationnair. Het bezit van de bank bedroeg f 28000 meer dain de schuld. De voorzitter dankte de kassier voor zijn overzichtelijk verslag. Art. 5 en 6 van het huish. reglement werden ge wijzigd in verband met de maximum te verstrekken gelden. De heer du Burck, de kassier, bracht vervolgens een verslag uit van de al- gem. vergadering van de Centr. Bank. De vacatiegelden van de bestuurs leden werden verhoogd van f 100 tot f 150. Verkiezingen De heer Jac. Rutsen, wie een spoedig herstel werd toegewenst, werd als bestuurslid herkozen. In plaats van de heer W. Muller, die aftrad als plaatsverv. bestuurslid, werd de heer D. de Geus gekozen. Verder werd in de vacature Muller, als lid van de raad van toezicht ge kozen de heer D. Swart. De voorzitter sprak woorden van hoge waardering tot de heer Muller, die gedurende 28 jaar zijn beste krach ten had gegeven voor het welzijn van de bank. De kassier, de heer du Burck, sloot zich hierbij aan, evenals de nieuw ge kozene, de heer D. Swart. De heer Muller dankte op bewogen wijze voor de vriendelijke woorden tot hem gesproken, waarbij hij de beste wensen uitsprak voor de toekomst van de bank. De voorzitter ging hiernai tot slui ting over, niet nadat hij zijn genoe gen had uitgesproken over het feit, dat de kassier van zijn ziekte weer hersteld was. Raadsvergadering De gemeenteraad van Langedijk is bijeengeroepen voor een raadsverga dering op Vrijdag, 27 Februari, des avonds half acht. SUCCES VOOR DAMGYMNASTEN NOORDSCHARWOUDE. - De dames afdeling van de gymnastiekver. „Her- cules-Hygiëa" behaalde Zaterdag op de gehouden turnwedstrijden te Midden- meer met knotsoefeningen de tweede prijs. IN DE KIEM GESMOORD Een vervuilde schoorsteen was de oorzaak van een schoorsteenbrandje Dinsdagmorgen in het perceel van de heer M. O. aan de Oosterstraat. Toen een paar leden van de brandweer ar riveerden en met spoed de brandende kachel buitenshuis brachten, werd het brandgevaar onmiddellijk de kop in gedrukt. Naar wij vernemen zijn wederom enige Langedijker motorvletten naar het getroffen gebied gezonden om hulp te bieden bij het bergen van cadavers op Schouwen en Duiveland. Dan is het plan om nog deze week de motorbrandspuit van Oudkarspel tijdelijk af te staan aan de geadop teerde gemeente Herkingen ctp Goeree en Overflakkee. De spuit zal gebruikt worden voor het schoonmaken en spuiten van hui zen in genoemde gemeente. „NUT EN SPORT" HAD EEN GOED JAAR NOORDSCHARWOUDE. Vrijdagavond kwam „Nut en Sport" in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer Vonkeman, opende de bijeenkomst door met enkele woorden te herinneren aan de ramp, die een gedeelte van ons land heeft getroffen. De secretaris, de heer Keizer, bracht verslag uit over het tatoueren en deelde mede, dat door hem in 1952 220 dieren fcijn „geknipt", t.w. twaalf verschillende rassen. Hiervoor is h*j negenendertig maal op stap geweest, Uit het jaarverslag bleek dat de vereniging de laatste tijd gewel dig in ledental vooruit is gegaan en dat de vergaderingen zeer trouw worden be zocht. Uit het finacieel verslag bleek dat er een voordelig saldo kon worden ge boekt. Als leden van de nieuwe kas-contröle- commissie werden voor het nieuwe jaar aangewezen: D. Kloosterboer en W. Slot. J. van Leering hield vervolgens een re feraat over „de Bedrijfspluimveehouderij". Tijdens de rondvraag werden echter zeer levendige discussies gevoerd over de vraag of men plaatselijk een tentoonstelling zal houden of dat men deze, zoals het bestuur voorstelde, onder zal brengen bij Alk maar, dat zo mogelijk „de Provinciale" zal organiseren. In stemming gebracht werd het be stuursvoorstel aangenomen. NOORDERMARKTBOND, 24 Febr. 13000 kg Peen: B 16.20—17.10, C 10.90— 11.60, D 5—7.10; 2200 kg Bieten A 7— 11; 9700 kg Uien 48.70—50.20, grove 43.80 —45.60, driel. 52—55; 80000 kg Rode kool 79; 44000 kg Gele kool 6 50 15.80; 60000 kg Deense witte 68; 3100 kg groene kool 7.5018. Gestolen horloge ging van hand tot hand LANGEDIJK. Johan K., een inwo ner van de Langedijk, stond gisteren op het matje van de Alkmaarse politie rechter, mr. J. N. Alblas, verlegen aan zijn knopen te draaien. Hij stond voor niets minder dan heling van een gesto len horloge terecht. Hoewel dit allemaal heel erg klinkt, liep het nogal los. Een negenjarig broertje van de verdachte had op 23 December een polshorloge meegenomen uit het huis van een be vriende familie. Dit dingetje had de knaap aan zijn zusje Johanna gegeven, die het handelsbloed in de aderen het horloge voor f 10 verkocht aan broer Johan. Het lag er hier wel heel duidelijk op dat het horloge gestolen moest zijn en zeer terecht merkte zowel de officier van Justitie, mr A. W. Holsteyn, als de politierechter op, dat de ouders in deze affaire eigenlijk meer schuldig zijn dan hun thans gedagvaarde zoon. De eis te gen Johan luidde f 50, subs. 30 dagen. De politierechter veroordeelde hem tot f 30 of 15 dagen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de veilingsverenigingen in het Geestmer-Ambacht en van de ver. van oud-leerlingen der R.T.S- om ui een vergadering op Woensdag 25 Februari te 14 uur In „Concordia" te N.- Scharwoude aandacht te wijden aan de ruil. en herverkaveling in het Geest mer-Ambacht. Dr ir C. Rietsema zal hierover spreken. Gezien de vele geruchten die hier over in omloop zijn. hebben wij ons tot deze organisaties gewend en vernomen, dat voor deze lezingen in de eerste plaats zjjn uitgenodigd de tuinbouwver- enigingen, gemeentebesturen, banne- en polderbesturen, verder de standsorgani saties en een aantal leiding-gevende personen. Deze uitnodigingen zijn reeds verzonden aan de secretarissen der plaatselijke besturen. Met het oog op de belangstelling, die voor deze bijeenkomst bestaat, zul len alleen personen worden toegelaten, die een uitnodiging kunnen tonen. Mochten er onverhoopt nog enige plaatsen vrü zijn. kunnen ook niet-ge- nodigden de lezing bijwonen. van het huis was onder te brengen, 1 Dit zal thans door de gemeenteop. I zichter, de heer L. Visser, worden on. derzocht. Tijdens de rondvraag verklaarde de heer Hart namens alle fracties, dat de nieuw aan te stellen wethouders met de beste bedoelingen in het college van B en W. zitting nemen. Hun de vies is: „Recht doen waar onrecht is." Hun geloof: „Het welziin der gemeen, te." Burgemeester Schellinger, die aan vankelijk een door hem opgestelde ver. klaring wilde afleggen zag hier van af, omdat hij onder, geen voorwaarde af breuk wilde doen aan de prettige en zakelijke sfeer waarin de Raadsverga dering deze keer gehouden was. Hij hoopte dat deze er zou zijn tot in lengte van dagen. ONDERSTEUNINGSFONDS IN 1952 De jaarvergadering van het „Onder- ling Ondersteuningsfonds bij ziekte" werd Zaterdagavond in café Het Ver- guide Paard gehouden. De secretaris penningmeester, de heer P. Hart, bracht het jaarverslag ter tafel waaruit bleek, dat aan ziekengeld in 1952 werd uitbe- taald een bedrag van f 1972,99, ver- strekt aan 35 leden met een totaal aan 1386 ziektedagen. Het financieel over zicht gaf de eindcijfers f 3000,91, wat neerkwam op een achteruitgang van het bezit met f 217,02. Vier leden wa ren in het afgelopen jaar uitgetreden en negen leden hadden zich aangeslo ten. De voorzitter, de lieer Jb. Boon, deelde mee, dat het bestuur in een bij eenkomst van plaatselijke verenigingen had besloten een bedrag van f 150 in het Rampenfonds te storten, hetgeen door de ledenvergadering werd goed gekeurd. De aftredende bestuursleden Jb. Boon, J. Klein en D. Vries werden herkozen. Als nieuw lid der centrale commissie werd de heer Jb. Butter Pz gekozen. Het bestuursvoorstel, dat leden, die zich wensen te verzekeren in een ho gere klasse, voor dit verhoogde bedrag een contributie moeten betalen naaf leeftijdstarief, werd met algemene stemmen aangenomen. Besloten werd om bij de ingezetenen een folder te laten verspreiden, waarin meisjes en gehuwde vrouwen wordt meegedeeld, dat zij in de gelegenheid gesteld worden om ook lid van het fonds te worden. Geboren Geradus J. M., z. van J» E. A. Rensen en C. J. Burger. Marjo- lijntje, d. van C. Gootjes en A. de Graaf. Adrianus A., z. van A- Smit en C. v, d. Gragt. Cornelia M. M-, d. van N. Weel en M. Vertelman. Francina, d. van A. Oortgijsen en J. Spruijt. Sipke, z. van J. Schoorstra en H. Harms. Jo hannes A., z. van G. J. Bot en M. A. Sünder. Antonius M., z. van J. Verwer en A. J. Ursem. Alida C. A., d. van C. G. Schouten en M A. Tesselaar. Catharina A. A., d. van C. P. J. Scholten en G. Groot. Geertruida M-, d. van J. Buter en A. C. Bakker. Wilhelmus J., z. van J. Buter en A. C. Bakker. En- gelina J. M., d. van B. J. Jaspers en M. A. Borst Catharina M., d. van N. Gildemeijer en N. E. Mooij. Alida M. M., d. van N. Borst en A. Molenaar. Adrianus J. P. M., z. van N. S. Spren keling en B. J. Bes. Dirk K., z. van D P Dirkmaat en T. Schoo.Gerar dus J. N., z. van S. Danenberg en Th. M. van der Erf. Ondertrouwd Adrianus C. Bruin (won. te Harenkarspel) en Geertruida M. Appelman. Klaas Bakker( won. te Lan- gendijk) en Wilhelmina M. Kwantes. Johannes D. de Vries en Grietje Kossen. Getrouwd: Johannes Jong (won. te Hoogwoud) en Alida Groot. Gerardus J. Berkeveld (won. te Hoorn) en Bre- gitta Rood. Adrianus J. Overtoom (wo nende te Alkmaar) en Maartje Leeg water. Overleden Aafje Mulder, 69 jr» wed. van J. Brink. Loop der bevolking Ingekomen personenGijsberta P- Balvert, echtg. van Doodemarf, van Be verwijk naar Veenhuizerweg 34. Hen- dricus D. A. Remmer van Amsterdam naar Middenweg 540. Thijsje Hoekstra van Alkmaar naar Middenweg 126. Petronella M. F. van Drunen van 's-Gra- venhage naar Middenweg 541. Guur- t.ie Zuurbier van Amsterdam naar Veen huizerweg 28. Cornelia M. van den Berg van Warmenhuizen naar Hasselaars- weg 118. Johanna Oud, echtg. van Wijnker, van Akersloot naar Berkmeer- dijk 6. Vertrokken personen: Willem Schrieken van Berkmeerdijk 6 naar Hoog woud, Burg. Hoogeboomlaan C 16. Ag nes de Boer van Rustènburgerweg 13 naar Oudorp, Herenweg 81. Alida Groot, echtg. van Jong, van 4e Kil 6 naar Wieringermeer, Wagendwarspad 3a. Alida Groenveld, echtg. van Borst, van Middenweg 21 naar Bergen (NH), Sluis- laan 17. Maria A. van Schuurmans van Veen weg 8 naar Bergen op Zoom, Rembrandtstraat 71. Elisabeth N. de Vries van Middenweg 207 naar Breda, Driesprongstraat 17. Herman Ph. Harm- sen van Middenweg 248 naar Westdon- geradeel, Nes 368. riE PALUDANUS ons zijn gaan zoals die wordt lVestfriese land, d onderzoek heeft wonderlijke muur jaren geleden In geweest, door men is Iets wat zeker in 1775 ontdekte J toenmalige Zuiderz bijna boven, in led platboomde schuit TtE muur maakte zeer stevig bouw breedte van 17 voe dikte peilde van Tot driehonderd me deze muur volgen meer mogelijk were grond die er boven De nieuwsgierighe ouders werd gew in Wieringerwaard Dat was niet zo gei de oppervlakte kwa nergens en er warei ren, die er voor gei laten omwroeten, nieuwsgierigheid te voldoen. Men moest zich zaak bepalen tot ten en tot het om ders die met het ringerwaard in dii geweest. Dat was echter noeg, want aan de vens kon men vasts het Noord Westelijk ringerwaard een ten we het voorlo aanhouden) die ten de polder, in de Zuiderzee aan Dat Wanneer we we ringermeer omstree maakt, kunnen we stellen, dat die muu valling is geweest 16101775 aangelegd het aanleggen van werk hebben gehoo feit, als zulk een dere natuurramp in verdwenen. Nu echter beginne: ter te tasten. Nu maar weinig, o zo de geschiedenis vai periode, die toch in het verleden ligl met het land, met riode, voorafgaande Zuiderzee grote stuk gen? We weten het er slechts naar gisst Zeker weten we bied, waar thans na Paulowna, W oude tijden belam weest. terwijl tal bied bewoonden, werken tot stand Afsl Hebben we hier verzonken zeewerir aan te nemen, zo stelling die Paludan: hier te doen had me water van de Rijn waardoor deze nab verder in de zee danus zelf verwerpt slotte ook. Is het een oude aangelegd door de in het geschrift va zinspeeld. Dan zou gaan zijn tot Mede: via het land, waar meer zou ontstaan. Is deze veronder tlsch? Mogelijk. In strijd met de opvat, den heeft gegolden van Holland omtrer onbewoond zou zijn vatting kunnen we In de historische dienste van het mie onderwijs worden Zeer onwaarschi) dat deze muur of legd omstree,ks 400 het begin van onze immers betekenen, zijn gegaan duize jaar geleden. Dan nieken over een m van een enorme iets te vinden mo Of moeten we streken eer. bevolk reeds eeuwen vóór Christus, die een zo schaving had bereik ren of wegen bouw duifstenen? Vondsten in het tiende eeuw in de derd jaar drooglu waard gedaan, wijze de Wieringerwaard woond, die de kunst ten te maken. Herh: het. dat mensen en ten wegzakten, en konden worden ger Op grote diepte bouwen gevonden, trouwens voor het gen Wieringen, waar richten van grondwe ren van bouwwerken te van omstreeks voeten. Tal van vragen ding van het gesch naar voren. Hoe or waarin men deze vandaan kwam dat heen gegaan? Door ke ramn is dit gebi zulk een beschaving gaan? Een ramp. die, welke heden oi fen nog van betr< metingen kan wori

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 6