Impasse over Europese leger na twee dagen opgelost Eisenhower is bereid tot ontmoeting met Stalin Sultan Hamid II beraamde coup tegen de Indonesische regering Franse protocollen weer in studie Regering kocht buitenverblijf voor politieke vluchtelingen Donderdag 26 FeBr. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 47 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN „KLElN EUROPAiS IS Nog weinig vaststaands over douane-unie Met inpano van 1 Maart Bacon-richtprijs 10 cent lager Op drie voorwaarden Zweeds vSiegtaig stortte neer bij Eelde WEERBERICHT Russische gezant verlaat Israël Korea voornaamste punt in politieke commissie Communisten worden uit Georgia verdreven Zuidslavisch Volksfront krijgt nieuwe naam F 63.5 millioen in het Rampenfonds A/s tijdelijk onderdak tijdens hun onder zoektijd ue politieke gevsngenen ging van buitenkerkelijken ten deel kan worden zwaar bewaakt geestelijken en andere gezindten afwij zen. Dit om geestelijk nihilisme te voor- Engelse taart (18 pond) voor „Beurzen open" Westerling bood hem commando over de APRA aan Proces te Djakarta is begonnen PISSAREV OP WEG NAAR RUSLAND Strafvermindering voor Indonesië-deserteurs Balkanpact geparafeerd MILITAIR LESTOESTEL NEERGESTORT Directie: J. BLJLSMA eD C KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES'en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs bt) voor uitbetaling 2.02 per mno f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen t u.49 DE ZES MINISTERS VAN BUITENLANDSE ZAKEN van het „Kleine Europa", die gedurende twee dagen te Rome hebben geconfereerd, zijn er gisteravond in geslaagd, de Frans-Duitse impasse over het Europese leget te doorbreken. Zij hebben besloten, dat het verdrag inzake de Europese verdedi- gingsgemeenschap in zijn tegenwoordige vorm aan de parlementen der aan gesloten landen ter goedkeuring zal worden voorgelegd. De vijf protocollen, die Frankrijk er aan had willen toevoegen, zullen door een commissie van mili taire deskundigen worden herzien. Op deze wijze hoopt men te bereiken, dat ze voor alle zes landen aanvaardbaar zullen worden. West-Duitsland had ze gisteren reeds vóór de aanvang van de conferentie van de hand gewezen. De ministers menen, blijkens het communiqué, dat na afloop van de, conferentie is uitgegeven, dat „het nodig is, een concreet bewijs te geven van hun wens om het Europese eenheidsideaal te verwezenlijken". rjAARMEE is in feite voldaan aan een Amerikaanse wens. De republikeinse regering heeft immers onlangs te ken nen gegeven, dat mislukking van de po gingen, om tot de oprichting van een Europees leger te geraken, het einde van de Amerikaanse hulp in de huidige vorm zou kunnen betekenen. Nog voor de ministers gisteren hun besprekingen hervatten, ontving de Italiaanse premier De Gasperi de Amerikaanse ambassa deur in het gebouw, waar de conferentie werd gehouden. De Gasperi kon toen reeds verzekeren, dat een accoord op handen was. Nog in de loop van de dag hebben de deskundigen gezocht naar een formule die de Franse verlangens voor alle deel nemende landen aanvaardbaar zouden kunnen nisken. Zij zijn hierin niet ge slaagd. Afgesproken is toen, dat Frank rijk zijn eisen opnieuw zal formuleren. De deskundigen zullen dan voor de tiende Maart de protocollen in een alge meen aanvaardbare vorm gieten. Intus sen kunnen de aangesloten landen de parlementaire behandeling van het Europese verdrag voortzetten. „Aange kleed" of niet gewijzigd wordt het verdrag in dit stadium niet meer, al zal Frankrijk de protocollen er aan hechten voordat de Nationale Vergadering er het hare van gaat zeggen. Generaal De Gaulle handhaaft echter zijn strikte afwijzing van de herbewa- Blijkens de berekeningen van het Landbouw-economisch Instituut leiden de jongste prijsverlagingen voor im- portgranen tot een daling van de kost prijs in de baconmesterij van tien cent per kg koud geslacht gewicht. In over leg met de Stichting voor de Land bouw heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening beslo ten de richtprijs voor baconvarkens per 1 Maart a.s. dienovereenkomstig te verlagen en derhalve op 2,38 per kg geslacht gewicht te brengen. De overnameprijs van naar Engeland te exporteren bacon, die sedert 8 De cember 1952 is gebaseerd op de richt prijs, verminderd met een prijsuitslag van tien cent, zal derhalve met ingang van 1 Maart op f 2.28 per kg geslacht gewicht worden gesteld. De regering van Guatemala heeft zich solidair verklaard met de Argen tijnse en Chileense aanspraken op de Britse gebieden in de Antarctische wateren. President Eisenhower is bereid tot een ontmoeting met Stalin en met iedere andere staatsman, indien hieruit iets goeds kan voortvloeien. Voor een onder houd met Stalin zou aan drie voorwaar den moeten worden voldaan: het zou in overeenstemming moeten zijn met het geen het Amerikaanse volk van zijn president wil; het zou moeten plaatsvin den met medeweten van de bondgenoten en vrienden der Verenigde Staten en er zou hoop moeten bestaan op een resul taat dat bijdraagt tot de vrede. De Amerikaanse president, die dit mededeelde op een persconferentie, ver klaarde zich verder bereid, de maar schalk ergens halverwege tussen de Ver. Staten en de Sovjet-Unie te ontmoeten. Hij gaf verder als zijn mening te ken nen. dat ieder vredesprogram enige be palingen moet bevatten, die maken dat het wordt nageleefd, b.v. door inspec ties. Eisenhower kantte zich ertegen, dat de overeenkomsten met Rusland, die be trekking hebben op de geallieerde po sities in Berlijn en Wenen zouden wor den ongezegd. Dit zou leiden tot grotere moeilijkheden in deze steden. Ook wei gerde hij zich in critische zin uit te laten over de ondertekening tijdens de oorlog van overeenkomsten met Rus land. Hfj achtte het volkomen juist, dat men tijdens de oorlogsjaren had Ge poogd, op basis van vriendschap met de Sovjet-Unie samen te werken. Wat de V. S. thans doen. is niet anders dan het verwerpen van verdraaide interpreta ties van deze overeenkomsten. Gistermiddag plus minus half één is een Zweeds militair vliegtuig, type Saab-Safir, ter hoogte van het vlieg veld Eelde neergestort. De piloot kon zich door middel van een parachute redden. Hij bekwam slechts enkele schaafwondjes. Het toestel vloog in brand en werd totaal vernield. Naar verluidt zijn generaal Zahedi en twintig andere personen, o.w. oud-minis ters en senatoren, Woensdag te Teheran in arrest gesteld. Zij worden beschul digd van samenzwering tegen de veilig heid van de Perzische staat. Verwachting tot morgenavond: AANHOUDEND MOOI WEER Droog weer met weinig bewolking, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Weinig wind. On geveer dezelfde tempeiaturen als vandaag VRIJDAG: Zon op 1.31, ondei 18.16. Maan op 17.07, onder 6.59. Nu Rusland zijn diplomatieke be trekkingen met Israël heeft verbro ken, beeft ook de Russische gezant Yershov het land moeten verlaten Hier ziet men hem (rechts, met bril) net zijn echtgenote op hel bureat voor uitreisvisa m lel Avtv. pening van Duitsland in de tegenwoor dige vorm. Bidault zal het dus stellig nog zwaar te verduren krijgen. AVER het Nederlandse voorstel tot vor- v ming van eon douane-unie, dat eveneens uitgebreid is besproken, valt minder te vertellen. De leidende ge dachten van het plan hebben algemeen instemming ondervonden. Over de de tails willen de ministers zich nog nader beraden. De Franse minister Bidault heeft te kennen gegeven, dat hij voor de gemeenschappelijk markt een afzon derlijk verdrag wenst en dat dit punt niet in het statuut voor de politieke ge meenschap k2n worden opgenomen. De politieke commissie der V.N. heeft gisteren de agenda voor haar bespre kingen vastgesteld Korea komt hierop voorhals punt I, verder staan er o.m. op een Griekse klacht over het vasthou den van Grieken door Bulgarije, de ontwapeningskwestie, gemeenschappe lijke maatregelen van de V.N., de be noeming van een secretaris-generaal en een rapport van de afgetreden functio naris over de personeelspolitiek der V.N. De oud-senator Cabot Lodge, leider der Amerikaanse delegatie, heeft in een scherpe rede de Russische machtheb bers ervan beschuldigd, de oorlog in Korea te voeren tot de laatste Chinees. Voorts liet hij een scherp protest horen tegen de vervolging van Joden en an dere godsdienstige groepen in de Sov jet-Unie. Na 1 Maart a.s. zullen in de Ameri kaanse staat Georgia leden van de com munistische partij en personen, die zich bezighouden, met ondermijnende activi teit, buiten de wet worden gesteld. Al dus een besluit van de wetgevende ver gadering van de staat. Tot die datum krijgen leden van ondermijnende orga nisaties de tijd om uit die organisaties ve treden of de staat Georgia te verlaten. Na die datum zal overtreding van de wet gestraft kunnen worden met een boete van maximaal 20.000 dollar en ge vangenisstraf variërend van 1 tot 20 jaar. Het Zuidslavische Volksfront heeft een nieuwe naam aangenomen. Het heet voortaan „Socialistisch verbond van Zuidslavische werkers". Een federaal co mité van 155 en een contrólecommissie van 19 leden Zijn gekozen. Tot de geko zenen behoort o.m. maarschalk Tito. SNELTREIN BRUSSEL—AMSTERDAM ONTSPOORD De sneltrein BrusselAmsterdam is gistermiddag in het station te Schaer- beek bij Brussel ontspoord. De locomo tief en het voorste wielenstel van een wagon zijn uit de rails gelopen en in het grint vastgelopen. Persoonlijke onge vallen deden zich niet vot> doch liet treinverkeer werd enigszins gestoord. Tot gisteravond is bij het Nationale Rampenfonds een bedrag binnenge komen van 63,5 millioen gulden Hierbij bevinden zich 2 mill.oen gulden, die juist uit Curasao waren ontvangen. Dinsdagavond was de stand 59,7 millioen gulden. Geen rechtstreekse hulp ALLLo fccKSi MAaK HfcT kAMPENFONDi Steeds meer veizoéken komen er bij het hoofdkantoor Van het Nationale Ram penfonds binnen om zelf een bestemming te mogen geven aan de opbrengst van locale inzamelingen. Hoewel de bedoeling, die aan een dergelijk streven ten grond slag ligt, ongetwijfeld sympathiek is, moet iedereen beseffen, dat hierop niet kan worden ingegaan. Het zelf beschikken over gelden zou aanleiding kunnen geven tot de grootste onbillijkheden, waardoor sommige plaatsen als het ware dubbele **ulp zouden krijgen en andere te weinig Het Nationale Rampenfonds treedt op als de overkoepelende organisatie om overal steun te verlenen, waar deze nodig is. TIJDENS DE GISTEREN VOORTGEZETTE BEHANDELING van de be- gtoting van Justitie heeft minister Donker meegedeeld, dat hij in Gelderland een buitenverblijf heeft aangekocht, waar politieke vluchtelingen, die recht streeks van achter het IJzeren Gordijn komen, tijdens hun onderzoektijd kun nen verblijven. Sinds Mei 1945, aldus de minister van Justitie, zijn in Nederland 25.000 politieke vluchtelingen aangekomen, waarvan er 2500 weer zijn weggegaan. Bij die 25.000 waren o.a. 13000 Ambonezen, 2300 Polen. 4200 displaced persons en 461 Russische mennonieten. De begroting van Justitie werd ten slotte z.h.s. aangenomen, met aantekening, dat de CPN-fractie tégen was. Pv 1,_ ben bepaald, dat de geestelijke verzor- vallen aan hen, die verzorging van gij de replieken zei de heer Diepen- 'f0men. horst (AR) de Ambonezen niet ge lijk te willen schakelen met de vluch telingen, zoals de minister deed. Het door de minister genoemde cijfer van 25.000 geeft volgens hem dan ook een scheef beeld. Komende op het gevangeniswezen zei minister Donker voorts, dat de gestich ten te Breda, Hoorn, Leeuwarden en Groningen sterk beveiligd zijn. Op het moment houdt een detachement politie te Breda voorlopig de wacht, tot defi nitieve voorzieningen zijn getroffen. Recreatie bestaat daar nu slechts voor afzonderlijke groepen en niet meei voor alle gevangenen tezamen. Als ongewenste politieke activiteit in Nederland kwalificeerde minister Don ker het deelnemen aan links en rechts extremistische activiteiten. Dit geldt ook voor buitenlandse journalisten, al dus de minister, en dus ook voor Pis- sarev en voor de Indonesische journa listen Go en Sunito. De minister verklaarde voorts, te heb- In het Zaterdagavondprogram- ma van de „Beurzen open, dijken dicht" zal een Engelse taart van 18 Engelse ponden worden ver loot, die gistermorgen de Neder landse ambassadeur in Londen, mr D. U. Stikker is aangeboden en gistermiddag per KLM op Schiphol aankwam. Twee ex-mili tairen die tijdens de oorlog in ons land gelegerd waren, de heren G. Wetting en E. M. C. Carty, zijn op het idee gekomen voor het ge troffen Nederland eenzelfde taart te bakken, als zij schonken voor de Engelse rampgebieden. Deze bracht liefst f 14.000 op. Beide bakkers besteedden er luim 80 manuren aan. De taart kan een jaar worden bewaard. DRIE JAAR NADAT RAYMOND WESTERLING zijn geruchtmakende coup tegen Bandung ondernam, met de bedoeling, uiteindelijk de macht in Indonesië te grijpen, moet thans een van zijn vrienden, Sultan Hamid II van Pontianak, zich voor het hooggerechtshof te Djakarta verantwoorden wegens opstand tegen het wettige gezag. De sultan wordt er namelijk van beschuldigd, dat hij zich in Januari 1950 heeft gevoegd bi) de onder bevel van Westerling staande strijdorganisatie APRA, teneinde met deze Bandung te veroveren. Het uiteindelijk doel was, de regering van Indonesië in handen te krijgen, de minister van Defensie, diens staatssecretaris en de chef staf dood te schieten en de macht over te nemen, wanneer het kabinet zich niet accoord verklaarde met de instandhouding van de door de Nederlanders gevormde deelstaat Pasundan. Subsidiair wordt hem ten laste gelegd, dat hij Westerling of Frans Najoan heeft opgedragen, de staatsgreep uit te voeren, dan wel hen ervan op de hoogte heeft gesteld, dat het kabinet op 24 Januari 1950 des middags zou vergaderen en hun een plattegrond van de vergaderplaats heeft overhandigd. mogelijk was, foto's te maken. In de zaal werd fotograferen niet toegestaan Nadat de acte van beschuldiging was voorgelezen, erkende de sultan op een vraag van de president, mr Wirjono schuldig te ziin aan het nog meer sub sidiair ten laste gelegde, namelijk dal hij Westerling en Najoan heeft pogen over te halen, de reeds genoemde, drie personen te vermoorden en de minis ters onwettig van hun vrijheid te be roven. Overigens ontkende hij iedere schuld. Aan de aanval op Bandung zei hij geen dee! te hebben gehad. Uit het verdere verhoor bleek, dat Hamid II Westerling op 24 Januari in een café te Djakarta $jad ontmoet. Hij had reeds eerder van hem gehoord, o.m. in verband met de zuiveringsactie op Celebes, en vroeger al eens met hem DE belangstelling voor deze zaak was zeer groot. Reeds enige uren was het ongewoon druk in de omgeving van het gebouw van het Hof, dat gelegen aan het vroegere Waterlooplein on der het Nederlandse gezag de Raad vap Indië herbergde. Militaire politie en le den van de mobiele brigade zetten het erf van het gebouw af. Slechts perso nen die in het bezit waren van een spe ciale toegangskaart werden toegelaten. De sultan werd reeds om zes uur des morgens met een luxe auto naar de zit tingszaak gebracht. De persfotografen waren er toen nog niet, zodat het niet over politieke kwesties gesproken. Wes terling had toen gezegd, dat hij er te gen was, dat Sukarno president zou worden. Westerling vormde APRA Tevens vertelde hij, dat hü een strijd macht had gevormd, de APRA. Hij bood de sultan het commando hierover aan. Hamid verklaarde, dat hij dit aanbod had afgewezen. Westerling had tevens gesproken over zijn voornemen een aanval op Bandung te doen. Hamid had na deze samenkomst tweemaal een be spreking over deze zaak met vice-presi- dënt Ilatta. In een latere bespreking met Westerling verklaarde hij zich be reid, het commando over de APRA op zich te nemen, mits deze uitsluitend uit Indonesiërs zou hestaan, en mits hem haar ligging en bewapening, alsmede de herkomst van haar fondsen zou worden medegedeeld. Aan deze voorwaarden werd voldaan. Op een verdere vraag van de presi dent over het doel van de APRA zei Hamid. dat deze strijdmacht was be doeld ter handhaving van de federale status van Indonesië. Het was namelijk de bedoeling, deze op te heffen. De aanval op de regering ging niet door, omdat de kabinetszitting een half uur eerder was afgelopen, dan was voorzien, en omdat Westerling niet de beschikking kon krijgen over de nodige wapenen. Ook wilde Hamid toen al de aanval niet laten doorgaan. Overigens ontkende hij, dat hij zich reeds bij de APRA had gevoegd. Aan de gestelde voorwaarden was nog niet voldaan. Ook vertelde Hamid, dat hij Westerling had uitgescholden, toen deze hem van de aanval op Bandung vertelde. Aan het einde van de zitting steloe de president vast. dat verdachte niet in staat was geweest, de gestelde vra gen helder te beantwoorden. De behan deling is geschorst tot Zaterdag. Dan zullen getuigen worden gehoord. Pissarev in de auto, waarmee hl) naar de Russische sleepboot werd gebracht, die hem naar zijn vader land zal voeren. Met zeesleepboot „Priliv" Gisteravond tegen zeven uur heeft de door de Nederlandse regering uit gewezen Russische journalist L. Pissa rev aan boord van de Sovjetrussische zeesleepboot „Priliv" de terugreis naar zijn land aanvaard. De heer Pissarev was al des middags te vier uur onder politiebegeleiding per auto naar het Steenen Hoofd te Am sterdam gebracht, waar de „Priliv" sinds twee dagen voor anker lag. Hij bleef met zijn begeleiders in de auto tot omstreeks kwart over zes, toen hij over de loopplank van de zeesleepboot werd geleid. Een auto van de Russische .ambassade wacbtt.e op de kade, totdat de „Priliv" zich van. de wal had los ge maakt. Zij pakten flink aan in de rampgebieden Drie van de zes Indonesië-deser teurs, die op 1 Februari te Schoon hoven in voorarrest zaten en dadelijk hun diensten voor hulpverlening in het rampgebied aanboden, stonden gis teren voor de krijgsraad te velde West terecht. Deze Amsterdamse jongens, behorende tot een groep van 1700, die in 1946/48 weigerden naar Indo nesië te vertrekken en die eerst drie maanden geleden gearresteerd konden worden, zagen hun dienstvaardigheid beloond met een half jaar verminde ring van straf. Omdat zij dadelijk hadden aange pakt en zich te Ouderkerk aan de IJsel en elders flink gedroegen, vorder de de auditeur/militair tegen twee hun ner, die van inschepingsverlof waren weggebleven, zes maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. Te gen de derde deserteur werd een jaar met aftrek gevorderd. De auditeur/mi litair zei, dat deze verzachting van straf in het licht der daden van ne verdachten bij de watersnood oo haar plaats was. De krijgsraad velde aan de eisen conforme vonnissen. Griekenland, Turkije en Zuid-Slavië hebben Woensdag te Athene het ver drag voor vriendschap en samenwerking geparafeerd,waarover eind vorige week overeenstemming werd bereikt. Het verdrag zal Zaterdag, na te An kara ondertekend te zijn, worden gepu bliceerd. Een der tien artikelen bevat de wens, nat \erdere militaire samen werking tussen de drie landen zal ont staan. Een defensieverdrag, waarover reeds besprekingen gaande zijn, zal in Maart worden ondertekend. Een militair lestoestel stortte gistel morgen in de buurtschap „Klein Para dijs" te Beekbergen neer. De beide in zittenden, de piloot-instructeur Kelder uit Den Haag en de sergeant-vlieger Van de Zee, kwamen met de schrik en enig letsel vrij. Het vliegtuig werd geheel vernield. De oorzaak van het ongeval is nog onbekend. Naar wij van de zijde van mr Wolt huis te Groningen vernemen zal de Stichting Oud-politieke Delinquenten haar werkzaamheden voortzetten, aan gezien de Haagse kantonrechter bij het proces tegen de staat en dr W. Drees de stichting naar zijn mening niet heeft gekwalificeerd als een verboden ver eniging.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1