talin werd getroffen door hersenbloeding een Foster Dulles op reis Midden-Oosten naar het 1953 sinds gisteren slechter geworden Toestand is Mossadeq laat vele hoge Perzen arresteren Kaaps Gerechtshof contra geboortebewijs Nog steeds hulp uit buitenland De Arabische Staten van groot belang in koude oorlog De V.S. zullen wapens leveren voor het Europese leger 16 uur 0 uur verhuren itgesneden 300.— w wringer defect, De sleutelspecialist" erhuis- e beste permanent Zilt gij timmeren? /ild en gevogelte Woensdag 4 Maart 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 53 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Tien geleerden ziekbed Weer export van aardappelen Binnenkort intrekking van maximumprijzen Rampenfonds 70 millioen Verzoek aan ambtenaren Rampenfonds te steunen aan Samenstelling van het Ned. elftal Voor de strijd tegen Denemarken Jo Vincent verlaat het concertpodium „Mars" van communisten verijdeld Deserteur bleef rustig thuis Arrestatie zes jaar later Nieuwe methode van Eisenhower Als het EV.G -verdrag van kracht wordt Britse houding blijft negatief WEtKUtKiCHI Blanke vrouw werd veroordeeld als niet-blanke vrouw EEN VREEMDE ZAAK EERSTE KOMKOMMERS IN HUISSEN Bom ontplofte voor generaal Peron H pt staatshoofd van Argentinië, generaal Peron, is Maandag na een bezoek aan Chili, met welk land hij een vriendschapsverdrag sloot, te Buenos Aires terugge keerd. Men ziet hier een foto van Peron, genomen tijdens zijn ver blijf in Chili. Kort na zijn aan komst tn Buenos Aires deed zich op het station een ontploffing voor. West-Duitsland is bereid tot grote werken in Egypte Verzoening Bonn-Cairo? Verkeersstraa'v'iegtuig verongelukt lNDEN K 145) 1000 en f. 500; e f. 100.000. op de lening gehele delging. ober. an Financiën ddeling van leden van worden opge- onnair op de iet Agentschap. sterdam. DEN ilk» regel meer I 0.30 Dinsdag «n Donderdag ihrijfmaehines, Telmachi- s, per dag, per weekÉ r maand. P.O.A. n.v. Payglop. tlmbokking 30 ct. per 100 am. Uitgesneden Makreel ct. per 100 gram. 1c. Doets, Houttil 19. ïl. 3933. U bestelt, tv(j zorgen! i meer kunt U verdienen »or zelf Uw Radio te dou- sn. Technische kennis on- idig! De schema's wijzen volkomen de weg! Vraagt ■ijblijvend inlichtingen. Techn. Bureau Kamper, Laat 203-205, Alkmaar Alle Amroh-onderdelen lorradig. wij helpen U direct. ;le maten losse wringer- Hen in' voorraad, uipertf Bakker, Dijk 12. Tel. 4268. Alkmaar. Joorstr. 87 b. h. Station. eutels beter, goedkoper i met garantie. ansformatoren voor stof- ligers, wasmachines, enz. jedkoper dan omhouwen. ■chn.-Bur. Kamper, Laat 203-205. geeft Marie van Vliet voor f 6 Ritsevoort 10, Tel. 3763. oopt dan Uw hout btf Steijn, Zeswlelen Van Houten, Laaf 81, Tel. 3888. I het inzenden van oum- ïrbrleven op advertenties irdt beleefd verzocht het ate nummer tn de linker- venhoek van de enve- »r>„ f-p n»nat«94»n Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: R M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs bij voor uitbetaling 2.02 per 'mnd f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen t U-49 woning te New ■gTALIN HEEFT IN DE NACHT van Zondag op Maandag in zijn I in het Kremlin te Moskou een hersenbloeding gehad, zo is in een York opgevangen uitzending van Radio Moskou medegedeeld. In een te Lon- '•den ontvangen bericht van het Russische persbureau TASS wordt gezegd, dat hij ernstig ziek is. De tien medici, die hem behandelen, hebben verklaard, dat het centrale gedeelte van de hersenen is aangetast. Rechter arm en rechter been zijn verlamd, het spraakvermogen is gestoord, de ademhaling en de bloeddruk zijn zeer onregelmatig, waardoor gebrek aan zuurstof optreedt. Stalin is be- '(Wusteloos. Zijn temperatuur is iets boven normaal. De mate, waarin de storing der hersenen zich voordoet, is sinds het optreden ervan aanmerkelijk toegeno- men. De medici pogen thans verbetering in de toestand te brengen. Nu aan de hand van globale inven tarisatie in het gehele land is gebleken, -dat de aardappelpositie ondanks de ramp geen reden tot bezorgdheid geeft, ■verstrekt het bedrijfschap voor aardap pelen weer machtigingen voor de uit voer van aardappelen. Verder kan dezer dagen intrekking yerwacht worden van de maximum prijzen voor ronsumpU.'-aardappelen, nu er geen kans op ongemotiveerde prijsstijgingen meer bestaat. Ook an- dere beperkende maatregelen van de l i handel in aardappelen, zoals een ver- bod van aanvoer van droge aardappe ls len uit het rampgebied, worden inge trokken. Tot gisteravond was bij het Nat. Rampenfonds een bedrag van ruim zeventig millioen binnengekomen. Dit betekent sedert Maandagavond weer een stijging van een millioen gulden. Het Comité Hulpverlening Neder land te Hollandia op Nieuw-Guinea heeft zijn werk beëindigd. In totaal bracht dit Rijksdeel ten bate van het Rampenfonds een bedrag van een ffl kwart millioen gulden bijeen. Ook de is inheemse bevolking, die sterk onder de K indruk was na het vertonen van de filmjournaals van de ramp, droeg in ruime mate bij. Het Oostenrijks Ver- K bond van Vakverenigingen heeft voor K het Rampenfonds een bedrag van f 419.000.verzameld. De oudstrijders I van het Franse plaatsje Ermont heb- I ben f 500.beschikbaar gesteld voor B Oud-Vossemeer. Uit Singapore is voor 1 de vierde maal 5000 pond sterling over- I gemaakt. Uit Tokio f 2143.—. De bevol- king van het Oostenrijkse district Gmunden zal dertig wagons cement sturen. Ook over Maari en April één procent van salaris De vijf centralen van overheidsper- I fioneel het Algemeen Comité van Overheidspersoneel, de Christelijke Centrale van Overheidspersoneel, de R-K. Centrale van Overheidspersoneel, het Ambtenarencentrum en de Centra- e van Hogere Rijksarrutenaren hebben besloten het overheidsperso neel op baois van vrijwilligheid drin gend aan te bevelen, niet alleen over oe maand Februari, maar ook over de maanden Maart en April één procent van het salaris af te staan. Indien aan het verzoek wordt voldaan zal door het personeel in dienst van de Neder landse overheen n een bediag van ruim twee en een half millioen gulden wor den bijeengebracht ten behoeve van het Rampenfonds. De besturen van de centralen hebben hun ieder bovenalen verzocht extra betaling, verkregen door over- werk tijdens d-0 vampweek. geheel ol gedeeltelijk at te dragen aan het Na tionale Rampenfonds. V/OLGENS de communiqué's, die he denmorgen zijn uitgegeven, houden zich de beste geleerden van de Sowjet- Unie met de behandeling van de pa tiënt bezig. De behandeling wordt ge leid door de minister van Volksgezond heid, Tretiakof, en de geneesheer-direc teur van het Kremlin, Koeperin. onder toezicht van het centrale comité der communistische partij en van de Russi sche regering. Verder nemen er acht professoren aan deel. Veertien dagen geleden, toen de In dische ambassadeur Menon een vraag gesprek met hem op het Kremlin had, 13 medegedeeld, dat Stalin er opmerke lijk goed uitzag, vol physieke en geeste lijke kracht. Er wordt om het uur door radio- Moskou een communiqué van het cen trale comité der communistische partij en van de Russische ministerraad om geroepen, waarin melding wordt ge maakt van de ziekte van Stalin, en waarin het feit wordt aanvaard, dat deze „zal leiden tót een langdurige af wezigheid van hem uit de regering en de leiding van de partij." Opgeroepen wordt tot de grootst mogelijke eenheid, geestkracht en waakzaamheid. Behou dens deze herhaalde uitzendingen heeft het programma van radio-Moskou ook het muzikale deel geen verande ring ondergaan. Het bericht van de ziekte is hedenmorgen op de voorpagina van alle Moskouse bladen verschenen. Dagelijks zal mededeling worden ge daan over de toestand van Stalin. Het nieuws van Stalins ziekte heeft in Washington onmiddellijk speculaties teweeggebracht over de kwestie van de opvolging, waarbij men Georgi Ma lenkof, de plaatsvervangend voorzitter van de Sowjetrussische ministerraad, als de waarschijnlijkste candidaat be schouwd. Politieke kringen te Washington slui ten de mogelijkheid van een verbitterde strijd om de macht in het Kremlin niet uit. In Londen is men algemeen van me ning, dat het door Tass gepubliceerde communiqué de luisteraars, die voor dien de indruk hadden dat de maar schalk in goede gezondheid verkeerde, op de mogelijkheid van zijn overlijden wil voorbereiden. De Russische radio en pers hebben nooit eerder berichten ge geven over of toespelingen gemaakt op Stalins gezondheidstoestand en hebben gewoonlijk, alvorens het overlijden van andere Russische leiders aan te kondi- digen, nimmer gezinspeeld op de ziekte van de betrokkenen. Gisteravond, na de centrale training in het Olympisch Stadion, maakte de keuzecommissie van de KNVB het elftal bekend, dat Zaterdag a.s. te Rotterdam .tegen Denemarken zal spelen. Het Nederlands elftal is als volgt samengesteld: Doel: Landman (Sparta); achter: Tebak (Eindhoven) en Boskamp (Ajax); midden: Klaassens (VVV), TerlouW (Sparta) en Biesbrouck (RCH); voor: Van der Kuil (VSV), Van der Bogert (DOS), Clavan (ADO), Lenstra (Heerenveen) en Luyten (DOS). Lenstra zal als aanvoerder fungeren. Als reserves zijn aangewezen: Van Raalte (Blauw Wit), Wiertz (DWS), Van Ede (Sparta) en Hendrik. (Vi tesse). Jo Vincent, die Vrijdag 6 Maart 55 jaar wordt, blijft bij haar voornemen in de loop van dit jaar haar loopbaan als zangeres te beëindigen. Zij stelt zich tot eind 1953 nog beschikbaar voor medewerking aan concerten en is van plan tot afscheid enkele liederenavon- den en kerkconcerten te geven. Daarna hoopt zü zich aan de paedagogie te wij den. CEN grote communistische betoging met ais hoofddoel een mars naar het parlementsgebouw in Teheran is giste ren verhinderd door het ingrijpen van militairen. Deze slaagden er in de be togers uiteen te drijven. Diverse de monstranten. die bijeen waren gekomen als „protest tegen buitenlandse uitbui ting en imperialisme" (tevens gericht tegen het Perzische Hof) werden gear resteerd. Voor het overige bleef het vrjj rustig in Teheran. Winkels en scholen zijn weer geopend. Overigens zijn op last van dr Mossa deq enkele voorname Perzen gearres- Een gevangenisstraf van veertien da gen heeft de officier van Justitie bjj de Rotterdamse Rechtbank gisteren ge ëist tegen de 48-jarige havenarbeider B. H. B. uit Rotterdam, die er van ver dacht werd desertie bevorderd te heb ben. Zijn zoon had in 1946 inschepingsver lof, alvorens hij naar Indonesië zou gaan. en hij bleef thuis tot hij in Juni 1952 werd gearresteerd. De krijgsraad veroordeelde hem tot één jaar en drie maanden gevangenisstraf. Verdachte gaf toe en zei. dat men nooit bij hem thuis was geweest om te zien of zijn zoon daar was. QAF PRESIDENT Eisenhower Maandag uiting aan zijn ongerustheid over de verslechtering van de verhouding tussen de Ver. Staten en de Arabische staten uit het Nabije Oosten, thans komt het bericht, dat de minister van Bui tenlandse Zaken van de V.S., John Foster Dulles, overweegt een reis te gaan maken naar het Nabije Oosten en Zuid-Oost Azië, dit teneinde het Amerikaanse prestige in deze gebieden weer te versterken. De Arabische landen worden te Washington van het grootste belang beschouwd voor een groeiende activiteit tegen de Sovjets. Tot nu toe heeft een Amerikaanse minister van Buit. Zaken nog nooit een bezoek gebracht aan het Nabije Oosten. Sommige adviseurs raden Dulles aan de reis te maken in dit voorjaar, mogelijk in April, na de conferentie van de Atlantische Raad te Patijs. (F het paleis Soestdijk werd de Amerikaanse generaal der mariniers Shepherd met zijn echtgenote door de Koningin en de Prins ontvangenOp onze foto.- het vorstelijk paar met zijn gasten. OET bezoek van Foster Dulles zou ook kunnen biidragen tot een be spoediging van een vergelijk over een verdedigingsorganisatie in het Nabije Oosten, die gesteund zal worden door het Westen. In diplomatieke kringen neemt men aan, dat Eisenhower een nieuwe methode voor het aanvatten der vraagstukken van het Midden-Oos ten beoogt Hij zou voorstander zijn van e: ti strikte onpartijdigheid, die zich ook tot Israël zou uitstrekken. Dat de verhouding tussen de VS en de Arabische Staten in kringen van de buitenlandse politiek der VS grote aandacht ondervindt, bewijst ook het volgende. De voorzitter van de senaats commissie voor buitenlandse betrek kingen, senator Wiley (een republi kein), heeft voor de Amerikaanse ver eniging van de Ver. Naties verklaard, dat het Midden-Oosten „ieder moment kan ontploffen", hetgeen een „volledi ge verstoring van het evenwicht in de wereld" ten gevolge zou hebben. Men dient, aldus Wiley, te beseffen, dat Korea niet het enige slagveld is, waar tegen het communisme wordt gestre den. De Sovjet-Unie wenst niets liever dan dat het Amerika in Korea bezig houdt, opdat het de ogen afwendt van b v. de critieke toestand in het Mid den-Oosten. Het Kremlin zou er ge noegen in scheppen als wij ons in Ko rea en andere Aziatische gebieden zouden overbelasten en op deze wijze Europa, Afrika en het Nabije Oosten vergeten. Senator Wiley deed verder een be roep op de bondgenoten van Amerika om hun aandeel op zich te nemen van de Koreaanse last. Het Amerikaanse volk zou van gevoelen zijn, dat het de last in Korea vrijwel alleen draagt 70DRA het verdrag inzake het Euro- pese Leger van kracht is geworden, zullen de Ver. Staten overgaan tot on middellijke militaire hulpverlening aan het boven-nationaal gezagsorgaan, waarin het EVG-verdrag voorziet. Daartoe, aldus werd gisteren van Ame rikaanse zijde te Parijs medegedeeld, is men bezig met het samenstellen van een toekomstig verdrag, dat dan in de Verwachting tot morgenavond: AANHOUDEND RIS IIG WEER Overwegend droog weer mei voor al aanvankelijk op vele plaatsen misi of laaghangende bewolking. Morgen overdag plaatselijk opkla ringen. Matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Van onze correspondent in Kaapstad) £EN ZEER opmerkelijke uitspraak is dezer dagen gedaan door het Hooggerechtshof van Kaapstad. In hoger beroep stonden een man en een meisje terecht, verdacht van over treding der ontuchtwet. Deze wet ver biedt intieme omgang tussen blan ken en niet-blanken; zij is een deel der dusgenaamde apartheidswetge- ving. De verdachten, die door een magistraatshot tot vier maanden ge vangenisstraf waren veroordeeld had den appèl aangetekend, omdat n het vonnis was vastgelegd, dat hei m tsje tot de niet-blanken behoorde. In hoger beroep legde zij haar ge boortebewijs over, waaruit bleek, dat zij uit bianke ouders geboren was. Het Hooggerechtshof besliste echter, dat het geboortebewijs niet afdoende was voor de bepalingen van de ontuchtwet; de rechtbank heeft te oordelen naar iemands uiterlijk en heeft te rekenen met de mensen, met wie de verdachte gewoonlijk omgaat. In dit geval beslis te de rechtbank, dat het meisje ge woonlijk met niet-blanken omgaat en dat haar uiterlijk dat van een niet- blanke is. Haar „blank" geboorte-cer tificaat woog tegen deze overtredingen niet op. De man en het meisje werden ieder veroordeeld tot vier maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk De Indonesische resering beet besloten diplomatieke betrekkingei aan te gaan met Canada. plaats zal komen van het verdrag, dat de V.S. op het ogenblik hebben I<»jen met elk der Europese staten afzonder lijk. De Amerikaanse regering baseert dit plan op de reeds van kracht zjjnde wet op de wederzijdse Veiligheid. QVER de onderhandelingen tussen Londen en Parijs over het Europese Leger-verdag werd gisteren in Parijse diplomatieke kringen verklaard, dat het Britse antwoord op het Franse „be roep om zo nauw mogelijke samenwer king van Groot-Brittannië met de be trokken zes Westeuropese staten bij het instellen van een Europees leger, ..openhartig, doch negatief" is geweest. Verklaard wordt, dat de Britse rege ring niet heeft kunnen voldoen aan het Franse verzoek zich definitief te ver plichten Engelse troepen op het vaste land van Europa te legeren. Ook heeft zij het Franse voorstel, dat Britse ver tegenwoordigers alle bijeenkomsten der voornaamste organen van de Europese verdedigingsgemeenschap zouden bij wonen, niet kunnen aanvaarden. Over de feitelijke inhoud van het Britse ant woord heeft noch het Franse ministe rie van Buitenlandse Zaken noch de Britse ambassade te Parijs mededelin gen willen doen. Aan Huissens veiling werden gister morgen de eerste komkommers (500 in getal) aangevoerd door kwekerij Ma- tloka. De prijs bedroeg f 1.23 per stuk. De komkommers werden bestemd voor export naar Duitsland. teerd. Daaronder bevinden zich hoge militairen, senatoren, vijf journalisten, de voormalige opperbevelhebber in Azerbeidsjan, maarschalk Sjahbachti, en de voormalige minister van Finan ciën, Foioehar, enkele leiders van de communistische Toedeh-partij en de voormalige oppositieleider Jamai Ima- mi. Imami is een onverzoenlijk tegen stander van Mossadeq en werd al twee maal voorheen gearresteerd. Hij be streed de Perzische premier op het punt van de nationalisatie van de Brits —Perzische Oliemaatschappij en be schuldigde Mossadeq ervai de Perzi sche welvaartsbron te hebben afgesne den en het land aan de and van de afgrond te heboen gebt.icbt. Een Perzisch blad meldde, dat de commissie voor de veiligheid, die ten huize van dr Mossadec was bijeenge komen, een lijst me. namen van 470 personen goedkeurde, die moeten wor den gearresteerd wegens deelneming aan de samenzwering tegen het regiem van de premier. Dr Mossadeq en de v. orzittei' van de Kamer, Kasjani, zonden gisteren vertegenwoordigers naar het nationale heiligdom te Kwom, 140 km ten Zui den van Teheran, om aan Boroedjerdi, een hoge priester van de Mohamme daanse seete der Sjiieten, uitleg te ge ven van de nt. reeds vier dagen lang durende politieke verwarring. r~ Op een bijeenkomst van leiders der diplomatieke missies van de Arabische staten te Cairo heeft de Egyptische minister-president, Naguib, meegedeeld dat de Westduitse regering bereid is spoedig te beginnen met de bouw van een nieuwe dam in de Nij'l, welke ver scheidene millioenen ponden sterling zal kosten. Ook is de regering te Bonn bereid ten Westen van Alexandrië een groot plan tot vruchtbaarmaking van woestijngebied tot uitvoering te bren gen, waar zich Arabische vluchtelingen uit Palestina zullen kunnen vestigen. De bijeenkomst was door de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken bij eengeroepen om de hoofden der mis sies op de hoogte te stellen van de jongste ontwikkelingen in de Duits Arabische betrekkingen in verband met de herstelbetalingsovereenkomst tussen West-Duitsland en Israël. In diplomatieke kringen in Cairo ge looft men, dat de handelsbesprekingen met West-Duitsland, die de vorige maand onderbroken werden, binnen kort hervat zullen worden. De 11 inzittenden gedood Gistermorgen is een passagiersstraal vliegtuig van het type „De Haviiland Comet 1-A" op het vliegveld van Karatsji (Pakistan) verongelukt. De inzittenden, zes Britse technici en v(jf Canadese bemanningsleden, kwamen om. Het vliegtuig, dat geheel is uitge brand, was op weg naar Australië. Uit de sporen van de startbaan valt op te maken, dat het vertrekkende toestel niet van de grond is geweest. Het boorde zich aan het einde van de baan door een prikkeldraadversper ring, kwam in een diepe sloot terecht en ontplofte. Volgens een officieel rap port is het ongeluk te wijten aan een beoordelingsfout van de gezagvoerder. Het toestel was de eerste van een tweede serie Comets van de Haviiland

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1