EDEN, TOEKOMSTIG ENGELS PREMIER? Nieuwe winkelsluitingswet is geen „kerkhof der commercie" t Vitale Churchill traint populaire neef voor komende veraniwoordelijkheid Ijverigste en meest intelligente pakpaard van „The old man Churchill kon niet slapen OPSTAND DER DIKKEN Gebrek aan hardheid? Baldwin over Eden haXfi/ En9e!and °0U Veel gemeentelijke verordeningen worden niet goedgekeurd Voor de winkeliers, niet voor het personeel Spaanse zwaargewichten gaan een nationaal congres houden Edelmoedigheid, goedheid en humor het parool De VS moeten hun uitvoer verhogen de ms- die uK- iens ierd ■ika ta dat bii" da rtij. 41 zijn >ver avo. is dat atie lid die uit- tra- :erd en het er- and est- rste da tot eit 30- er- len are TN DE ZOMER VAN HET VORIGE JAAR Eet Chur chill de wereld weten, dat hij zijn minister van Buiten landse Zaken, Anthony Eden, meer en meer bij de binnen landse politiek betrekken zou. Speculanten knoopten hier direct de conclusie aan vast, dat de nu 79-jarige Engelse premier er het bijltje bij zou neerleggen, maar nog aan het begin van dit jaar heeft Churchill dit in Washington ten stelligste ontkend. Een en ander neemt echter niet weg, dat de nog altijd even vitale Churchill Eden als zijn opvol ger ziet. De oude, brilliante staatsman wenst zijn jonge, populaire neef vast voor zijn toekomstige verantwoor delijkheden te trainen en in de afgelopen dagen en maan den heeft Eden al heel wat voorproefjes gehad. Hij was fcet, die op de recente Gemenebest-conferentie voor het voetlicht trad, meer nog misschien dan zijn bekwame collega van Financiën, R. A. B. Butler. En tijdens Chur chill's afwezigheid in Amerika en Jamaica heeft hij wederom het roer van het zwaar stampende Engelse schip van staat in handen gehad. IJE LEVENSLOOP van minister Eden zou men enigszins paradoxaal kun nen noemen, want boven een groot deel van het leven van deze zo zachtzinnige en vredelievende natuur hebben steeds schaduwen van oorlog en oorlogsdrei ging gehangen. Van 1915 tot 1913 stond de nu 55-jarige minister aan de bloedi ge fronten van de Ypres en de Somme, in een oorlog, die, zoals hij aan zijn moeder schreef, „beestachtig en de meng onwaardig" was. In de dertiger jaren was hij als Engels minister van Buitenlandse Zaken een wrevelig ge tuige van de voorbereidingen, welke Hitier voor de jongste wereldoorlog trof. Als Churchill's rechterhand hielp hij in 1945 Duitsland op de knieën te brengen en een paar maanden later ook Japan. En nu, weer als minister van Buiten landse Zaken, zet hij de politiek van zijn socialistische voorgangers voort, welke er op gericht is de Russische dreiging af te wenden. Wat is het beeld van Eden gedurende de jongste oorlog? In één van Shakes peare's stukken komt een staatsman voor, die er trots op gaat het „pak paard" van de koning te zijn geweest. Eden zou misschien het ijverste en in- telligenste „pakpaard" van Churchill kunnen worden genoemd, eerst als minister van Oorlog en daarna voor de tweede keer als minister van Buitenlandse Zaken. HELDERHEID VAN GEEST UOEWEL CHURCHILL en Eden ge heel verschillende temperamenten hebben, vullen ze elkaar op vele pun ten aan. Churchill heeft na de oorlog geschreven, dat Eden en hij altijd in de zelfde richting dachten. Heel vaak behoefde er niet eens overleg te wor den gepleegd Dit betekent inmiddels niet, dat Churchill Eden de vrije hand liet. Hij was, wat men zou kunnen noemen, een „lastige baas", die overal het zijne van wenste te weten en die z'n onderge schikten altijd achter de broek zat. Desalniettemin is Eden de enige En gelse oorlogsminister geweest, die het nooit met „The Old Man" aan de stok heeft gehad. Hij was het, die in die zwarte weken van 1941 naar het Midden-Oosten werd gestuurd, in de tijd, dat de nazi's een inval in Griekenland voorbereidden. Als persoonlijke vertegenwoordiger van Het was de Britse premier Stanley Baldwin (de „man met de pijp", door Churchill eens de „beste partijleider en de slechtste pre- mier^ die Engeland ooit gehad heeftgenoemd, de laatste minis ter ook die zo'n grote rol speelde bij de troonsafstand van koning Edward VI), die destijds van een door Eden opgesteld memoran dum zei: „Deze jongeman (Eden was toen dertig jaar oud en reeds onder-staatssecretaris van Buifen- Churchill organiseerde hij het Griekse verzet, waarbij hij uitblonk door grote practische zin en misschien nog groter helderheid van geest. Na z'n succesvolle missie in Athene en Cairo werd Eden door Churchill naar Moskou gezonden, teneinde Stalin tot een pact met het Verenigd Konink rijk te bewegen. In 1942 kwam er een verdrag voor twintig jaar tot stand, dat nog geen vier jaar later als een papieren handdoek zou worden weg geworpen. ANTI-DICTATORIAAL TENSLOTTE NOG iets over Eden in die politiek onverantwoorde derti ger jaren. In 1938 diende hij zijn ont slag als minister van Buitenlandse Za ken in, omdat hij zich niet met de ver zoeningspolitiek van Neville Chamber lain kon verenigen. Even leek het of de ster van de jeugdige staatsman ge vallen was. Hij was door zijn eigen politieke vrienden en collega's gewipt en tot het uitbreken van de oorlog toe zou niemand meer iets van hem horen. Wat daar in die crisis-jaren 1937 en 1938 achter de muren van nr 10 Dow ning Street is gebeurd, kan nog steeds niet helemaal overzien worden. Maar enkele sluiertippen van dit van histo rische betekenis zijnde drama zijn in Keith Feiling's biografie over Cham berlain opgelicht. Ook Churchill wijdt in zijn oorlogsmemoires menige be schouwing aan dit beleid. Niet lang na de vorming van het ka- binet-Chamberlain kreeg Éden het met zijn chef aan de stok, omdat hij niet aan een compromis geloofde. Wat de vooruitziende diplomaat wenste, was een krachtige, anti-dictatoriale buiten landse politiek, gesteund door het te zwak gebleken lichaam van de Volken bond. Eden's wel meest op de voorgrond tredende eigenschap is zijn charme. Zijn lach, innemend en jongensachtig, weet zelfs zijn meest ardente politieke tegenstander te bekoren en heeft hem in het verleden al heel wat diplomatieke overwinningen bezorgd. Een groep Amerikaanse schoonheidssalons heeft Eden voor de oorlog als de knapste en best geklede man van de wereld uitgeroepen. En ook de sarcastische Goebbels be schreef hem dertien jaar geleden als de man, die meer op een filmster dan op een staatsman leek. Charme is een uitstekende eigenschap op het glibberige pad, dat staatslieden en politici bewandelen, maar over het algemeen brengt ze hen niet ver. Er zijn andere kwali teiten nodig om de hoogste sport van de ladder te bereiken, zeker bij mannen, die landsbelangen behartigen. Bezit Eden deze kwaliteiten? Die hardheid, welke voor het nemen van bepaalde beslissingen noodzakelijk is en die gave van nemen of geven op het juiste, beslissende moment? Eden blijkt één van de weinige En gelse staatslieden t<> zijn geweest, die duidelijk zag, waar Hitler en Mussolini naar toe wilden. Als hij er zeggenschap over had gehad, dan was de Volkenbond op dezelfde wijze als thans door de Ver enigde Naties in Korea geschiedt tegen de agressie van Italië in Abessynië op getreden. GESCHIL MET CHAMBERLAIN r\E STRENGE SANCTIES, welke Eden tegen Italië wenste in te voeren, werden door Chamberlain in het open baar als ,,'t toppunt van dwaasheid" beschreven. En een paar weken later deed Chamberlain door middel van de Italiaanse ambassadeur in Londen een persoonlijk bcioep op Mussolini, zon der zijn minister van Buitenlandse Za ken hierin te kennen. De kruik kwam tot barsten, toen Chamberlain er, tegen het advies van Eden in, op stond met Mussolini te on derhandelen. In een rumoerige kabi netszitting verklaarde de premier, dat de meningg.erschillen tussen hem en Eden zo groot waren geworden, dat cen van beitien zou moeten aftreden. De ministers schaarden zich zonder uitzon dering aan de zijde van de minister president en Eden bleef niets anders over dan zijn ontslag in te dienen. (Welk een diepe indruk dit aftreden destbds op ChurchiU maakte vindt de lezer weergegeven in het aan Chuchill's „Me moires" ontleende kader „Chuchill kon r.let slapen", dat bij dit artikel ge plaatst is.) CRITIEK VAN LLOYD GEORGE UOEWEL HIERUIT blijken moge dat Eden indien dit noodzakelijk is krasse maatregelen voorstaat, blijkt an derzijds uit de bovengenoemde boeken van Feiling en Churchil ook duidelijk, dat Eden niet altijd voor zijn standpunt of overtuiging heeft willen uitkomen. Ook in een in 1937 gehouden speech van Lloyd George komt naar voren, dat de tegenwoordige Engelse minister van Buitenlandse Zaken meer van aar dige dan van harde woorden houdt. Een laatste bezwaar dat soms tegen Eden als toekomstig eerste minister wordt aangevoerd is dat men hem evenals Roosevelt en in mindere mate Churchill verantwoordelijk kan ach ten voor het geloof, dat Rusland inder daad een gedaanteverwisseling had on dergaan en dat de oude, imperialisti sche Kominternpolitiek niet langer be stond. Eden was er tien jaar geleden werkelijk van overtuigd, dat het Tro jaanse paard begraven was. In feite was het voor een paar jaar op stal gezet met de vooropgezette bedoeling het later weer in landen als Hongarije, Polen, Tsjecho-Slowakije en Duitsland te gebruiken. ANTHONY EDEN .in de schaduwen. In de functie van premier kan een en ander zeker als een ernstige fout wor den aangemerkt. Maar tegelijkertijd is het toch ook weer zo, dat niets het Britse electoraat zo kan bekoren als een staatsman, die zowel de achting van zijn politieke vrienden ais die van zijn politieke vijanden heeft. Moge het Eden die zijn carrière maakte in twee wereldoorlogen en de dreigende jaren daartussen en daarna, zo hij inderdaad Brits premier werdt, gegeven zijn deze hoge staatsmanspost vele jaren in het heldere licht van vre de en voorspoed te bekleden. Dan zal zijn charmante lach de voorbode ge weest zijn van een tijdperk waarin de hoop bewaarheid werd die in al die bange jaren in zijn hart èn in millioe- r.en harten blééf leven en nog leeft. WINSTON CHURCHILL, de nooit versagende, die nadat hem op 10 Mei 1940 de onmenselijk zware taak van Brits premier èn minister van defensie op de schouders werd gelegd de nacht daarop rustig en zonder dromen sliep („Feiten zijn heter dan dromen", zo besluit hij het eerste deel van zijn memoires, dat met deze gebeurtenis eindigt) heeft in de donkere dagen toen de Westerse democratieën machteloos leken tegenover de brutale aanma tigende daden van Hitler en Mus solini slechts één slapeloze nacht gekend. Dat was toen Eden naar aanlei ding van diens geschil met de toenmalige eerste minister Cham berlain aftrad als minister van Buitenlandse Zaken. Churchill schrijft hierover in zijn memoires: „IAAT IN DE AVOND van de 20ste Februari bereikte mij in mijn oude werkkamer op Chart- well (waar ik ook nu nog dikwijls zit) het telefonisch bericht, dat Eden afgetreden was. Ik moet be kennen dat mij de moed ontzonk en ik voor een ogenblik overwel digd was door de duistere wate ren der wanhoop. In mijn lange leven heb ik vele ups en downs gekend. Gedurende de gehele oor log, die spoedig komen zou, heb ik nooit enige moeite gehad in WINSTON CHURCHILL .visioen van de dood. slaap te komen, ook niet in de donkerste dagen. Tijdens de crisis van 1940, toen een zo grote ver antwoordelijkheid op mij rustte, en ook in menig angstig, hachelijk ogenblik tijdens de daarop vol gende vijf jaren, kon ik altijd in bed neerploffen en in slaap val len na gedane dagtaak ofschoon er natuurlijk altijd de mogelijk heid bestond, dat ik door een of ande-r alarmbericht gewekt werd. Ik sliep vast en werd verkwikt wakker met geen ander verlan gen dan aan te vallen op alle problemen, welke de ochtendpost maar brengen mocht. Thans ech ter, deze nacht van 20 Februari 1938 en uitsluitend bij deze gele genheid, wilde de slaap maar niet komen. Van middernacht tot het ochtendgloren lag ik te bed, ten prooi aan gevoelens van verdriet en angst. Het was als stond één en kele krachtige jonge figuur pal tegenover de lange, trieste, sle pende stromen van stuurloos ca pituleren, van misrekeningen en gebrek aan stuwkracht. In enkele opzichten zou mijn beleid van het zijne verschild hebben, doch op dat ogenblik scheen mij in zijn persoonlijkheid de hoop op red ding van het Britse volk beli chaamd te zijn het edele, oude Britse volk, dat reeds zoveel voor de mensheid gedaan en nog iets méér te geven had. Nu was hij afgetreden. Ik keek hoe het dag licht langzaam door de vensters binnensloop en zag in mijn ver beelding het visioen van de mij aanstarende Dood". STANLEY BALDWIN .zichzelf een naam maken. landse Zaken) kan zichzelf een naam maken. Hij 2a[ bfjdeeerste kriioem" «f, ST,,eid Promotie Krijgen Het grote moment voor de jonge diplomaat brak in i aan, toen Sir Samuel HoZ I9a3t® minister van Buitenlandse Zaken moest aftreden, omdat zijn PoK in Abessynié had gefaald. Baldwin koos Eden als opuolgêr èn met hem de jongste „Foreign (Van onze Haagse redacteur) „WAAROM ZOUDEN WIJ EEN WET MAKEN, waarin voorgeschreven is, dat de winkels des avonds om zes uur gesloten moeten zijn en dat op Zondag niet verkocht mag worden, als men zich er toch niet aan houdt?" zei ons eens een Belgische collega met wie we in de avonduren door de gezellig verlichte winkelstraten van Brussel dwaalden. Zijn zorgeloze opmerking verried de typische, min of meer luchtige Belgische mentaliteit. Onze zuiderburen noemen de Nederlandse Winkelsluitingswet „het kerkhof der commercie". En toch zouden wij er niet graag af willen. Sinds jaren zijn wij eraan gewend, dat de zaken des avonds dicht zijn en dat we dus overdag onze inkopen moeten doen. Wij hebben ons leven ernaar ingericht' Dat neemt niet weg, dat er steden en dorpen zijn, die uit bepaalde overwegingen met name toeristische een latere sluiting dan zes uur in de namiddag prefereren- De Nederlandse wetgever is nu ook weer niet zo, dat hij ongevoelig zou zijn voor de argumen ten, die men hier en daar voor een ruimere kooptijd kan laten gelden. Daarom maakt de nieuwe Winkelsluitingswet, die op 1 October van het vorige jaar in werking getreden is, afwijkingen van haar stringente bepalingen mogelijk. ]JE NIEUWE WET is een raamwet, waarin de grote lijnen zijn vastge legd. Het verschil met de oude wet is, dat de gemeenten nu bij speciale ver ordeningen zekere verruimingen kun nen toestaan en bijvoorbeeld vergun ning kunnen verlenen tot verlating van het sluitingsuur of tot het open houden van winkels op Zondag. De nieuwe wet laat niet toe, dat de gemeenten beperkingen opleggen, zoals bij de oude wet mogelijk was. Vóór 1 October 1952 kon bij gemeentriyke re geling o.a. de zogenaamde halvedag- sluiting worden voorgeschreven. Er is één uitzondering op het systeem van de nieuwe wet: wel is het toege staan op Zondag straathandel met ge ringe eetwaren te drijven, doch dit kan in de practijk verboden worden. Dat geschiedt dan meestal op godsdienstige motieven. De verruimingen van de bepalingen kunnen de gemeenten alléén verlenen onder goedkeuring van de Kroon Zij worden dan juridisch en op het beleid beoordeeld. De practijk LJOE WERKT NU de nieuwe Winkel- sluitingswet in de practijk? Op het platteland, zo is gebleken, is de sluiting, vooral op Zondag, meermalen aan te enge grenzen verbonden. Het gevolg is, dat de gemeentebesturen verordenin gen ziin gaan maken in de geest van de oude wet. Daarom wijst het depar tement van Economische Zaken deze verordeningen af. Sinds 1 October is een stroom van zulke verordeningen losgekomen en een zeer groot gedeelte daarvan niet goedgekeurd Het resultaat is, 1at ver scheidene gemeenten thans helemaal zonder verordeningen zitten en de win- kelsluitdag er geheel geregeld is vol gens de bepalingen van de nieuwe wet. Deze situatie'is in een aantal geval len, zo niet onhoudbaar dan toch onge wenst. Waarom zou men dan niet wat door de vingers zien? Bovendien treedt de Rijkspolitie in de ene gemeente streng op en in de andere soepel en doen de Officieren van Justitie niets, zolang de verordeningen nog bij de Kroon aanhangig zijn. Dat maakt de toestand op het ogen blik verward. De gemeenten, die een door hen uitgevaardigde verordening afgekeurd zien, ontvangen de motieven daarvoor, hetgeen niet zelden leidt tot een nieuwe verordening, die de toets der critiek van het departement, dat op zijn beurt weer het advies inwint van de desbetreffende Kamer van Koophandel, kan doorstaan. Niet voor personeel ALS HET PUBLIEK des avonds niet kan kopen, koopt het overdag. Men zou uit deze stelregel de conclusie kun nen trekken, dat de winkeliers dus niet in hun omzet getroffen worden. Deze gevolgtrekking is echter onjuist. Men moet het maar eens vragen aan de eigenaren van de zaken, waarin cho colade en banket wordt verkocht, of tabakswaren, of vis! Menigeen, die des avonds van zijn werk komt, stoot zijn neus, als hij zijn vrouw denkt te ver rassen met wat gebakjes of met een bosje gerookte paling, of als hij nog wat rokertjes wil meenemen. Sommige winkels moeten het speciaal van de Zondag hebben, doch toen de nieuwe wet in voorbereiding was, was men toch algemeen van oordeel, dat de zaken des Zondags gesloten moesten zijn. Dat is nu in de wet vastgelegd, al zijn uitzonderingen mogelijk. Ook verlangde men algemeen de halvedag- sluiting, doch dit ging de wetgever te ver. Deverplichte haivedag-sluiting kan nu opgelegd worden bij gemeente lijke verordening. De Kamer van Koop handel ziet erop toe. De winkelsluiting werkt ongetwijfeld in het belang van het personeel, doch de wet is uitsluitend gemaakt ten ge rieve van de winkeliers. Dat wordt nog al eens over het hoofd gezien. Er wordt wel rekening gehouden met het perso neel en de gemeentebesturen horen ook wel de bedieningsorganisaties, doch dat geeft niet de doorslag. De belangen van het personeel zijn vastgelegd in de Ar beidswet en het Werktijdenbesluit voor winkels. Niet vergeten mag trouwens worden, dat het merendeel van de win keliers in Nederland zonder bedienden werkt. Het platteland LIET PLATTELAND dringt steeds aan en veelal niet ten onrechte op een uurtje langer open. De vrouwen kunnen er dikwijls pas boodschappen gaan doen, als de man thuis is. Welnu, bij algemene maatregel van bestuur is reeds de mogelijkheid geopend van een later sluitingsuur voor kapperszaken. Binnenkort zal waarschijnlijk ook zo'n algemene maatregel van bestuur wor den uitgevaardigd voor de tabaks- en viswinkels. De koopavond is in de practijk ge bleken goed te voldoen. Ruim 250 ge meenten hebben er thans een ingevoerd, al geldt hij niet steeds voor alle bran ches en niet overal tot tien uur. In de steden brengt hij gezelligheid en de café's en restaurants plukken er de voordelen van. Alleen de bedienden zijn minder enthousiast. Overtredingen tegen de nieuwe wet komen voornamelijk in bepaalde bran ches voor en niet in groten getale. Men was namelijk reeds aan de sluiting om zes uur gewend. 'Op het ogenblik lo pen enige tientallen processen, alle over principiële kwesties, o.a. de automaten betreffende. De strafbaarheid van de koper bij de overtreding is niet in de wet vastge legd. Er zijn wel gemeentelijke veror deningen gemaakt, waarin de koper toch strafbaar werd gesteld. Den Bosch deed dit het eerst; de verordening werd prompt door de Kroon geschorst Andere gemeenten lieten (oen wijselijk een overeenkomstige bepaling achter wege. De straathandel [JE STRAATHANDEL is geoorloofd tot zeven uur. Dat is nog een over blijfsel van de oorspronkelijke opzet van de wet De halvedagsluiting geldt niet voor de straathandel. Bij slecht weer vooral als het regent legt de natuur hem wel een „haivedag-sluiting" op. Sommige gemeentebesturen probe ren wel de haivedag-sluiting voor de straathandelaren langs een achterdeur tje binnen te balen, maar het departe ment van Economische Zaken geeft dan zeer terecht niet thuis. Over het geheel genomen kan ge zegd worden, dat de nieuwe winkel sluitingswet goed voldoet. De verwarrin gen, die nog mochten bestaan, zullen langzamerhand wel opgelost worden. (Van onze correspondent) JE BILBAO IS een „Club de los Gor- dos", de club van de corpulenten boven de 110 kilogram, opgericht. Deze maand zal in Bilbao bet eerste nationale congres van de Spaanse dik zakken plaats vinden. De Bacchan tische figuren met al hun gezetheid, overvloed en weelderigheid zijn in opstand gekomen tegen de normale Apollo's en de magere, holwangig* schoonheids-mannequins, die zo wei nig aan leven in zich hebben als hun Bikini's aan stof. De dikken, die anders altijd liever op de achtergrond blijven, die niet met hun ellebogen kunnen stoten, omdat zelfs deze bij hen nog een zachte ron ding tonen, die graag in bescheidenheid bloeien, ziin vastbesloten hun licht niet langer onder de korenmaat te zetten. Ze komen er rond voor uit, dat ze een overmatige omvang hebben. Ze dagen hun medemensen uit tot bewondering. En lachen luidkeels om de dunnen, die met zorgelijke gezichten door het leven gaan, over duizend en een moeilijkhe den jammeren en bang zijn voor een millioen ziekten. Zjj zelf hebben ple zier in hun leven en willen, dat ook hun naasten zich met hen verheugen. Want hun lijfspreuk luidt: „Edelmoe digheid. Humor en Goedheid! Het is verre van hen de spot te dril- ven met hun benige medemensen, die zo weing huid hebben, dat deze nau welijks straks over hun skelet gespan nen kan worden. De dikken plagen ze op z'n hoogst een beetje, maar ze ver ontschuldigen zich daarvoor in één adem en nodigen hen uit te komen eten. Zo hebben ze het ook in Bilbao ge daan. Bij hun oprichtingsvergadering waren ook twee verslaggevers aanwezig, die slechts 52 en 53 kilo mee oo de weegschaal brachten. Natuurlijk moes ten ze meteen aan de feestmaaltijd deel nemen waar dikzakken bii elkaar zijn, worden steeds feestmaaltijden ge houden. Daar-biJ werd opgediend: om te be ginnen een uitgebreide hors d'oeuvre, daarna schildpadsoep, in olie gebakken jonge palingen, een sappige biefstuk, een heel haantje, kaas, twee soorten taart, uitgelezen vruchten; daarbij werd witte en rode wijn en champagne ge schonken en als kroon op het werk cognac, koffie en een havanna! Met deze grondslag in de maag was het ongevaarlijk tot de verkiezing over te gaan. Er ontstond niet eens een com plicatie, toen bleek, dat de zwaarste van deze zware vergadering een „bui tenlander" uit Madrid was en daarom ondanks ziin hoogste gewicht niet als president in aanmerking kwam. Dikken regelen dergelijke conflicten met een glimlach: ze namen de oo een na zwaarste, een stadgenoot die 145 kilo woog en schoven hem de extra breed gebouwde presidentstoel toe. Van de vele opmerkelijke bijzonder heden in de samenzweringsvergadering van de dikken was bijzonder opvallend, dat er zeer veel gelachen, maar geen kwaad woord gehoord werd, dat er nie mand haast had doch ieder tijd in over vloed had, dat er niemand klaagde en dat iedereen optimisme uitstraalde, dat zelfs de oorlogsverklaring tegen de angst van de medemensen met lachen de ernst uitgesproken werd. De dikken hebben dit protest tegen de voortduren de angst humoristisch ingekleed en heb ben uitgeroepen: „weg met de maag zweren!" Geen van hen heeft zich na tuurlijk verheeld, dat een dergelijk anathema een maagzweer kan voorko men of genezen. Maar ze wilden sugge- ren. dat vele mensen door hun voort durende innerliike angst maagzweren. Vriigen en soms zo bang ziin. dat ze daardoor hun loven verkorten en een vroegtijdige dood sterven. Misschien ziin de dikken zelf soms ook wel eens bang voor het leven, maar ze willen hel niet tonen, omdat ze we ten, dat er op aarde niets ergers is dan paniekverspreiders. Liever scheppen ze een beetje op en blazen met volle wangen de trompet van het optimisme. Ike ontving rapport De adviesraad van het bureau voor wederzijdse beveiliging (M.S.A.) te Washington heeft een rapport gepubli ceerd, dat de titel draagt „Een handels- en tariefpolitiek gebaseerd op het na tionale belang". De conclusie van dit rapport is: „Wanneer de Ver. Staten niet spoedig hun invoer vergroten, zal de export verminderen en zullen de industrie en de landbouw in Amerika er ernstig onder liiden". Volgens het rapport is de Amerikaanse handelspoli tiek vaak in strijd met de buitenlandse politiek, hetgeen de positie in de V.S. in de wereld verzwakt en een bedrei ging vormt voor de versterking van de vrije wereld. De adviesraad bestaat uit vertegen woordigers van de regering, de produ centen, de verbruikers, de handel en de vakverenigingen. De voorzitter van de raad heeft het rapport aan president Eisenhower doen toekomen, die hem de verzekering heeft gegeven het ter bestudering aan de verschillende be trokken ministeries te zullen door-

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 11