luchtruim Ongerustheid in Zuid-Frankrijk door zes moordaanslagen IN NIJKERK VAN NEW YORKS HET 'GEBEENTE GRONDLEGGER Ontoerekeningsvatbare boeven kregen te veel vrijheid Ma rie Besnard Drie IJmuidenaren zouden kans maken op millioenenerfenis èXtK &erc,4 tiaoA t Radioprogramma acht in haar cel Slordige doodgravers bemoeilijkten de bewijsvoering Nieuwe geneeswijze in het geding VARA deed goed werk in 1952 Kiliaen van Rensselaer bezat 1150 vierkante mijl grond van Nieuw Amsterdam Kleding en voedsel voor het watersnoodgebied Geestelijk leven Scheepvaartberichten iat begreep hij nu wel. Plm en zeker een ongeluk gehad, bijna niet anders. „Ik zal de oeten waarschuwen". De pro- ;uchtte. „En het ventje zijn Die zal er óók niets van be- De professor had nu een ver. voor het raam geplaatst in de hij alsnog een spoor van Pim lekken. „Hoeveel brandstof atoom-raket eigenlijk in?" i zichzelf.. „Toch niet genoeg gehele nacht door te vliegen, dus niet. Wacht laat ik de ra- :etten. Misschien hoor ik wat ieuwsberichten". Maar wat de r ook vertelde, geen nieuws Pim of de atoom-raket. 1REIGROSCHENOPER. Door schiedenia heen duiken her- elijk toneel- en muziekwer- >p, waarin bedelaars en an- outcasts de hoofdrol spelen a er de herhaaldelijk gewij- Beggars Opera in Engeland, het algemeen bevatten deze g maatschappelijke critiek. iet echter de Dreigroscheno- muziek van Kurt Weill op van Bert Brecht. Het is een fel werk, waarin de dingen niets ontziende openhartig- aan de orde worden gesteld, muziek, gematigd modern, is fraai. (Vrijdag 9.05 over Hil- im 1, 402 m.) HET ZINGENDE HART, dit- een programma van gewijde se liederen (Vrijdag 20.15 over ersum l, 402 m.) VRIJDAG 6 MAART I. 402 m.: 7.00 VARA, PRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, ARA, 19 30 VPRO, 21.00 VARA, PRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 7.13 Gram.muztek. 8.00 Nieuws en ichten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 5 huisvrouw. 9.05 Gram.muziek. iterstanden. 9.40 Voor de kleuters. Kinderen en mensen", causerie, lorgenwijding. 10.20 Gram.muziek. choolradio. 10.50 Orgelspel. 11.20 uilleton. 11.40 Alt en piano. 12.00 -Orkest. 12.30 Land- en Tulnbouw- lingen. 12.33 Sport en prognose, 13.00 Nieuws. 13.15 lingen of gram.muziek. 13.20 Me- Orkest. 13.50 Gram.muziek. 14.00 aatje 14.20 Vierhandig pianospel. 15.10 Bas-bariton en 15.30 Lichte muziek. 16.00 Gram.- 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gram.- 17.20 Muzikale causerie. 18.00 18.15 Felicitaties. 18.45 Hoorspel. Gram.muziek. 19.10 „Boeven, bur- n brigadiers", klankbeeld. 19.30 de en verdriet", causerie. 19.50 en. 20.00 Nieuws. 20 15 Joods» ïderen. 20.30 Reportage. 20.40 „Aan- causerie. 21.00 „Het hangt aan r en het tikt". 21.25 Lichte mu- 21.50 Buitenlands weekoverzicht. 22.40 „Vandaag", cau- Avondwijding. 23.00 Nieuws. In huwelijk en gezin", causerie. 24.00 Orgelspel. n, 298 m.: 7.00—24.00 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. chtendgymnastiek. 7.30 Gramofoon- 7.45 Een woord voor de dag. 8 00 en weerberichten. 8.15 Gewijde 8.45 Gram.muziek. 9.00 Voor de 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gra- nmuziek. 10.30 Morgendienst. 1100 ecital. 11.30 Gram.muziek. 12.30 en Tuinbouwmededelingen. 12.33 leerde muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 s. 13.15 Vocaal Dubbelkwartet. 13.45 muziek. 14.00 „Met oog en oor de l door", filmles. 14.30 Omroeporkest list. 15.15 Voordracht. 15.35 Gram.- 16.00 „Hoe maakt men een warme m vroeg te zaaien", causerie. 16.15 muziek. 17.00 Kamermuziek. 17.30 ire reportage. 17.40 Gram.muziek. Fries programma. 18.00 Gramofoon- 18.10 Een goed woord voor een zaak. 18.15 Amusementsmuziek. Huismuziek. 19.00 Nieuws en wee* 19.10 Regeringsuitzendin*-' en Toelichting". 19.30 Gram-' k. 20.00 Radiokrant. 20.20 Orgelcen- 20.40 Metropole-Orkest. 21.10 „VU** van Gogh", reportage-klankbeeld.. Gewijde muziek. 22.00 Lichte mu" 22.25 Algemene Kunstrubriek. 22 45 doverdenking. 23.00 Nieuws en SOS- ïten. 23.15 Het Evangelie in Espe- 23.30—24.00 Gramofoonmuziek. evisie. AVRO. 20.15—21.45: 1- Ac- 2. Documentair boekenpr°" 3. Weerpraatje; 4. Fragment^ of Russia", film; 5. „Briefgeheim eter. WB houdt tentoonstelling van kampeermateriaal ANWB zal op 10, 11 en 12 Apr" et IJsclubterrein nabij het O'?"' Stadion te Amsterdam een nale kampeertentoonstelling Het is de bedoeling, hier een dig mogelijk overzicht te Se alles wat er in Nederland aanitL,g_ kampeerwagens en kampeerunr n te koop is. Meer en meer w° lijk duidelijk dat goede v°?Llen ten aanzien van deze artitce »end nodig is. euwe burgemeester van Delft benoemd KB. van 3 Maart is met ingang 15 Maart 1953 benoemd tot ourge ter van Delft de heer D. deLoor eeuwarden, lid der Tweede K Staten-Generaal en lid vaP >n van Friesland. De heer De Doo van de Partij van de Arbeio. MEEL ZÜID-FKANKRIJK is opgeschrikt, omdat er de laatste wekeD in de omgeving van het grote krankzinnigengesticht van Mondevergues, vlak bij Avignon, zes moorden zijn gepleegd. De bewoners van deze streek richten felle verwijten tot de directie van dit grote gesticht, dat anderhalf jaar geleden be gonnen is zijn zieken op een heel andere, menselijker manier te gaan behan delen. De grotere vrijheid waarover deze geesteszieken konden beschikken zou deze zes moorden tot gevolg hebben gehad. De minister van Volksgezondheid heeft nu een inspecteur naar Mondevergues gestuurd om de allarmerende be richten ernstig te gaan onderzoeken. Maar de Franse opinie vraagt zich met enige ongerustheid af of de therapeutische geneeswijze voor de krankzinnigen een échee geleden heeft. Macaber spel wet 13 lijken (Van onze correspondent.) MARIE BESNARD, sinister burger vrouwtje uit de Franse provincie stad Loudun, dat er van verdacht wordt dertien personen, voor het grootste ge deelte haar familieleden, met arsenicum vergiftig te hebben, zit sinds Juli 1951 in voorarrest in de gevangenis. Anderhalf jaar lang is bet haar gelukt met een ongekende hardnekkigheid en een opvallende boerse slimheid te ont kennen. Wil men haar geloven, dan is zij de zachtheid zelve, die altijd een modelleven met haar verschillende echt genoten heeft gehad. Maar men behoeft haar gezicht slechts te bekijken om aan deze zachtaardigheid te gaan twijfelen. Zelden zagen we een griezeliger vogel kop als die van Marie Besnard. Diep liggende, felle, angstig-brutale ogen achter grote, vertekenende brilleglazen. Ingevallen wangen, verbeten murmel- mondje en een overvloed van wild, don ker haar boven een laag, gerimpeld voorhoofd. JJAAR FOTO IS de laatste dagen weer in de Franse kranten verschenen; de gevangenis heeft haar kennelijk geen goed gedaan; ze is op een vogelver schrikker gaan lijken; een vogelver schrikker voor een griezelfilm. De zaak van Marie Besnard zal op 9 Maart in het ten Zuiden van Lyon gelegen stadje Vienne voorkomen. De mensen,'die de gifmengster ver- moord zou hebben, waren reeds begra ven, voordat men zich ging afvragen, of zij wel een natuurlijke dood gestor ven waren. Vandaar, dat men de stoffe lijke overschotten heeft moeten opgra ven om na te gaan, of ze ook arsenicum bevatten. Nu begint deze geschiedenis macaber te worden, aangezien de ge leerden het niet met elkaar eens kon den worden. De professoren Fabre en Griffon von den slechts in zeven van de dertien ge storvenen kwanta arsenicum, die de dood tengevolge zouden kunnen heb ben. De knappe verdedigers van mada me Besnard conccludeerden hieruit, dat men voor bijna de helft van de vermeen de vermoorden geen enkel bewijs kon Vinden. Zij wezen er op. dat experts ook maar mensen zijn en dat zij zich, wat die andere zeven betreft, best vergist zou den kunnen hebben. En zij eisten, dat door hen aan te wijzen experts de stof felijke overschotten nog eens zouden onderzoeken. Dit werd toegestaan. J.JIERNA zijn er heel wonderlijke za ken aan het licht gekomen. Macabere bijzonderheden. waarvoor wij ons moe ten verontschuldigen, maar die nu een maal bij deze geruchtmakende zaak horen. Toen professor Piedelièvre het stoffe lijk overschot van Lucie Bedin liet op- graven en gin? onderzoeken kwam hij tot de conclusie, dat deze vrouw drie schouderbladen gehad moet hebben en vijf ruggewervels meer dan een nor maal mens. In de kist van een ander slachtoffer vond hij twee kaken. Hoe waren deze anatomische wonde ren te verklaren? De oplossing bleek al bijzonder prozaïsch te zijn. In Juli 1949 heeft men zeven van de stoffelijke over schotten opgegraven om ze te onder zoeken op arsenicum. Aangezien de kis- cn vergaan waren, heeft men de over- schotten in nieuwe kisten naar het la boratorium gebracht, waarna ze in deze uwe kisten weer begraven werden. Maar deze nieuwe kisten waren niel Me?ahK"Aen onk "'ft betaald, nlf i u'J"1' dat dp grafgravers van het kerkhof ,n Loudun er niet voor te ruggedeinsd znn hun niel betaalde kis ten weer boven de grond te halen en Ze beulen?" V°°r klan(en' die wel wi,den De overblijfselen hebben ze weer be graven, Echter niet met de nodige zore- ze vermengden de resten, zodat het mm gelijk werd dat men twee kaken in het andere3vond. k-* De verdedigers hebben van deze trieste geschiedenis onmiddellijk ge- brink gemaakt. Het is nu absoluut on mogelijk om na te gaan bij welke licha men de gevonden a senicum behoorde beweren zij. en dat is een logica, waar tegen de rechters van Vienne weinig zullen kunnen inbrengen Het is dus mogelijk, dat men gedwongen zal zijn de sensationele rechtszaak tegen Marie Bernard opnieuw uit te stellen. Madame Besnard lacht in haar cel. Zn is en blijft ervan overtuigd, dat men nooit zal kunnen bewijzen dat zii werkeljjk iemand vermoord heeft. £)EZE ZAAK zit echter geheel anders in elkaar en de gepleegde misdaden kunnen de nieuwe geneeswijzen zeer zeker niet veroordelen. Mondevergues wordt namelijk bevolkt door een be paald soort geesteszieken. Wanneer een Frans gerechtshof een ernstige misdaad moet berechten dan kan de verdediging vragen of zelfs eisén, dat de dader een psychiatrisch onderzoek zal ondergaan. Wordt de verdachte dan ontoerekeningsvatbaar verklaard dan gaat hij niet naar de gevangenis, maar naar het gesticht in Monde vergues, waar 1500 van deze gevallen zitten. Heel wat advocaten hebben het leven van hun misdadige kant kunnen redden door te doen vaststellen, dat zij niet verantwoordelijk gesteld konden worden voor hun dadenDe patiën ten van Mondevergues bestaan dus voor een groot gedeelte uit personen, die, gedreven door een geestelijke af wijking, tot misdaad vervielen. Aan gezien het echter heel moeilijk is de grens tussen het abnormale en het zuiver misdadige te vinden, treft men in dit grote gesticht ook lieden aan. die moeilijk krankzinnig te noemen zijn. Tot anderhalf jaar geleden was Mondevergues ook veel meer een strafkolonie dan een psychiatrisch centrum. Maar in 1951 zijn dë toestan den plotseling veranderd. Onder de druk van de nieuwe opvattingen op het gebied van de krankzinnigenver pleging werd de gehele behandeling radicaal gewijzigd? De strafkolonie werd een modern ziekenhuis. In het niet omheinde park rond het gesticht mochten de patiënten vrij rondlopen. Ze werden niet meer als misdadigers, maar als geesteszieken behandeld. Zij kregen werk, deden veel aan sport. De bewakers trokken hun uniform uit en werden verplegers. De doktoren gingen nog verder. Bepaalde zieken, die als practisch genezen beschouwd konden worden, kregen soms een week verlof. Anderen kregen toestemming om in de nabijheid van het gesticht te gaan werken. FATALE VERGISSING |\/[AAR toen bleek, dat men zich ver gist had. Iemand die een moord ge pleegd heeft en zijn hoofd heeft ge red, omdat hij ontoerekeningsvatbaar verklaard werd, kan men niet als een krankzinnige behandelen. De geestes zieken willen genezen, de anderen wachten slechts op het moment dat zij zullen kunnen vluchten. Zo vroegen half Januari twee patiënten, die bei den zaten vanwege een moordaanslag ot zij wat mochten gagn zoeken vooi de versiering van hun eetzaal. Aange zien ze beideh een week later bevrijd zouden worden, kregen zij die toe stemming. Zij maakten hier gebruik van door in een dorpje in de 1 buuri een gezin van drie personen te ver moorden. Op 9 Februari kreeg een 23 jarige jongen, die een meisje had aan gerand, verlof om wat te gaan wande len. Hij viel weer een vrouw aan, die hij ernstig verminkte Op 14 Februari werd Gabriel Favre plotseling krank zinnig en schoot zijn neef dood- .lij was zes maanden geleden als genezen uit Mondevergues vertrokken. De vol gende dag vermoordde Gabriel Favre patiënt van het gesticht, maar enkele dagen met verlof gestuurd, de mar. van de vrouw, waarop hij verliefd was. Hierop peegde hij zelfmoord. Het is te begrijpen, dat deze reeks misdaden in heel Zuid-Frankrijk con sternatie teweeg hebben gebracht. Maar men wijst er toch op. dat deze zaak met de nieuwe gene. sv/ijze van de geesteszieken niets te maken heeft De grote fout is alleen, dat men in Mondevergues geen verschil heeft ge maakt tussen misdadigers en krank zinnigen. De enige manier om een misdadiger te beletten opnieuw toe te slaan, is natuurlijk niet om hem nu maar voor de rest van zijn leven in een cel te stoppen. Maar het lijkt ook wat vreemd hem dan maar voor gek te verklaren, met het gevolg dat hij de kans krijgt zijn doktoren te misleiden zodat hij een nieuwe misdaad kan plegen. Z.K-H- Prins Eernhard bracht de zer dagen eert officieel bezoek aan de afd. luchtmacht van 't NAVO- hoofdkwartier te Fontainebleau (Fr.). De Prins tijdens een door hem gehouden toespraak. De VARA heeft dezer dagen haar jaarverslag ovei 1952 gepubliceerd. Het is een uitvoerig geschrift van ruim 34 compres gedrukte pagina's geworden, dat een nauwkeurig overzicht geeft van hetgeen deze omroep in het afgelopen jaar heeft gedaan. Als voornaamste feit wordt vermeld, dat in het afgelopen jaar het ledencijfer steeg van 213.034 tot 302 780. De toeneming, hield in lanuari 1953 aan. Er kwamen zeventien nieuwe afdelingen bij- Er zijn er thans 624, en 15 correspondentschappen. Critiek op het omroepwerk was van zeer bescheiden aard. Over het alge meen kreeg de omroepafdeling veel in stemming op haar programmabeleid, tot uiting komende in de ledenverga deringen en de maandelijkse overzich ten van binnengekomen oordeelvellin gen. Er is nog steeds onzekerheid aan gaande het toekomstige omroepbestel, al hoopt de VARA, dat in 1953 de lang verwachte wettelijk regeling tot stand zal komen. Eveneens heerst er nog vol komen onzekerheid op het terrein der televisie, waar de experimentele arbeid nu vijftien maanden aan de gang is. Maatregelen waren hier toegezegd vóór October 1952 Ook de regeling van het radio-distributiebedrijf staat nog op het lijstje der onafgedane zaken. Aan de zeer uitvoerige opgave van hetgeen er in het afgelopen jaar is uit gezonden, ontlenen we, dat er werd be- steeds aan ernstige muziek 597 u 20 m, of 21 pet van de zendtijd, aan lichte muziek 1039 u 34 m, of 36,5 pet, aan cabaret en gevarieerde programma's 157 u 13 m, of 5,5 pet en aan gesproken woord als lezingen, reportages, vraag gesprekken, klankbeelden e.d. 1055 u 58 m, of 37 pet. Van de muziek werd iets meer dan de helft in de vorm van gramofoonmuziek uitgezonden. SPEELCLUB TE A'DAM OPGEROLD De Amsterdamse politie heeft in een perceel aan de.Sarphatistraat zes man nen en twee vrouwen gearresteerd, die aldaar aan het roulette spelen waren. Het is vermoedelijk een clandestiene speelclub geweest. Vijf der gearresteer den zijn later in vrijheid gesteld. De bewoner van het huis en de bankhou der bleven in gevangenschap, evenals een der spelers; deze had enige honder den Zwitserse francs bij zich, DRIEHONDERD JAAR GELEDEN op 2 Februari 1653 werd Nieuw-Amsterdam, een kleine ne derzetting van de West-Indische Compagnie aan het uiteinde van het eiland Manhattan door Peter Stutve- sant, de gouverneur van de kolonie Nieuw-Nederland, tot gemeente uitgeroepen. Dat is het begin geweest van de wereldstad New York, die thans acht milhoen inwoners van 75 verschillende nationaliteiten telt. de grootste negerstad ter wereld is, na Rome de grootste Italiaanse stad en de op twee na grootste Ierse stad. Door de gebeurtenissen hier te lande is de herdenking van de stichting van dit bloeiende wereldcentrum op de achtergrond gekomen. Maar bij een bezoek aan het oude Zuiderzeestadje Nijkerk, wordt men ongedwon gen geconfronteerd met dit feit. Hier in een sche merige hoek van de fraaie Ned. Hervormde kerk, is een grafsteen te vinden van Kiliaen van Rensselaer en van deze Kthaen kan de kosten van dit uit 1222 da terende kerkgebouw met enige trots getuigen, dat bi] de stichter is van dat wereldcentrum. Een oude grafsteen 1'OCH heeft deze Kilianus van Rensselaer de Nieu we Weerelt nimmer ge zien. Zijn naam is onver brekelijk aan deze stichting verbonden, alleen door het feit. dat hij als grootste aandeelhouder van de Am sterdamse Kamer der West- Indische Compagnie en lid van de commissie, welke in het bijzonder de zaken van Nieuw Nederland te behar tigen kreeg, gedaan heeft weten te krijgen, dat er ne derzettingen kwamen Zon der nederzettingen, aldus was zijn standpunt. zou handel met dit gebied geen of wemig zin hebben. Het is voor Kiliaen niet gemakkelijk geweest, zijn medebestuurderen in de ja ren 1623 tot 1631 de bete kenis van zijn standpunt te doen begrijpen. Maar ten slotte is het hem gelukt en kwamen er enige boerde rijen en fortificaties, welke eerste goeddeels in beheer werden gegeven aan enke le flinke Nijkerkse geslach ten, die Kiliaen had weten te bewegen naar de Nieu we Wereld over te steken. Kiliaen zelf verwierf zich daar in deze jaren uitge strekte bezittingen langs de bovenloop van de Hudson. Er ontstond de kolonie Rens- selaerswijck, met o.a. het plaatsje Beverwijck, dat nu ais Albany de hoofdstad is van de staat New York. De geschiedschrijvers ver tellen, dat Kiliaens grond gebied een oppervlakte had van 1150 vierkante mijl. De geschiedenis der West- Indische Compagnie in deze gebieden is bekend. Het is er een geweest van gemiste kansen en kortzichtige ver onachtzaming. In 1667 werd het land zonder veel hartzeer aan de Engelsen afgestaan, die er zich in 1664 al meester van gemaakt hadden. Hetgeen niet wegneemt, dat Nijkerk nog steeds trots is op zijn niet kortzichtige Kiliaen van Rensselaer. Diens gebeente rust mèt dat van zijn vader Hendrick en zijn oom Johannes tij dens hun leven officieten van een afdeling infanterie en respectievelijk in de strijd tegen de Spanjaarden gesneuveld bij Ostende en Deventer onder de grote steen naast de preekstoel in Nijkerks magistrale kerkge bouw. In 1936 heeft zekere Miss Rensselaer uit Albany de kosten voor haar rekening genomen om deze steen in de muur naast de preekstoel te plaatsen. Eerst lag de steen onder de trap naar de gaanderij. Zo „uit de loop" dat het fraaie grafschrift in de voorafgaande eeuwen nog niet eens geheel was uitgesleten. De herplaatsing werd aan gegrepen om dit schrift en de familiewapens, die er omheen gegroepeerd waren, dieper in te beitelen. In bij zijn van miss Rensselaer en Jhr Haersma de With, die zich zeer voor deze zaak beijverd heeft, vond in 1936 de officiële onthulling plaats. Er was belangstel ling voor uit het hele land, maar ook uit Amerika. Het dromende stadje Nijkerk werd er een ogenblik door opgeschrikt. Zelfs filmope rateurs kwamen ervoor naar de Veluwe. Sindsdien is het feit weer nagenoeg vergeten Slechts bij de herdenking van het driehonderdjarig bestaan van New York is het weer even uit de vergeetboeken gehaald. Op een tentoonstel ling in deze millioenenstad' was het landelijke Nijkerk vertegenwoordigd met af beeldingen van zijn kerk en van het graf van de Van Rensselaers. De generaals Ridgway en Gruenter, die beiden in de maand Maart hun ver jaardag vieren ontvingen gisteren op het Westeuropese hoofdkwartier te Fontainebleau een fraaie oorkonde van de manschappen, die daar een functie vervullen. Eert vrouw schrifii zich arm Een vrouw, die de laatste tijd veel van zich spreken doet en waarover veel geschreven wordt, is mevrouw Boo- gaardt-Riet te Ogden in Utah U.S.A. Zij is de vrouw van een fabrieksarbei der, die naar de Verenigde Staten is ge ëmigreerd en die meent, dat haar of eigenlijk haar echtgenoot een zeergrote erfenis staat te wachten. Die erfenis, zo zou een notaris haar hebben geschreven, bestaat uit suiker plantages in Indonesië met een waarde van 23 millioen dollar of 87 milioen gulden. Mevrouw Boogaardt doet nu haar best om alle erfgenamen te vin den en ais zij een tak van de familie ontdekt, vraagt zij deze de stamboom Uit te zoeken. Die erfgenamen wonen in Haarlem, in Zeeland, Rotterdam en Overflakkee en ook in IJmuiden. Drie broers in IJmuiden, komend van Mid- delharnis, zouden ook tot de erfgena men behoren. Wij hebben met één hunner gespro ken en een brief van mevrouw Boo- gaardt-Riet gelezen. In die brief schreef zij de stamboom der familie van de Rovaart uit Middelharnis tot 1600 te hebben gevonden, maar zij raadde nu de familie Roodzant ook van Middel harnis, hun genealogie ook zo ver mo gelijk uit te zoeken. En dan werden er nog acht families genoemd, die dat ook moesten doen. Vele mensen zijn mei dit onderzoek bezig en ook op de rijks- en gemeente-archieven komen de men sen snuffelen. Brief van de politie Verscheidene dezer mensen, die mei mevrouw Boogaardt-Riet corresponde ren, hebben een brief van het hoofd der politie te Ogden ontvangen, waarin deze er op wijst, dat mevrouw Boogaardt een ijverig aanhangster .der Latter Day Saints (de Heiligen der laatste dagen of wel Mormonen) is, wat natuurlijk niets geen kwaads betekent. Maar hij schrijft ook, dat het verzamelen van familienamen door mevr. Boogaardt een manie van haar is sedert jaren. En dat moet wel juist zijn, want toen mevr. Boogaardt nog in ons land woonde kwam zij meermalen op het Rijksarchief te Haarlem om maar gegevens te verza melen. De commissaris van politie te Ogden schreef, dat de erflater twintig kleinkinderen heeft, waarvan mevr Boogaardt er één zou zijn. Die twintig kleinkinderen zijn natuurlijk directe erfgenamen en wij begrijpen niet, waarom mevr. Boogaardt dan genealo. giën van zijtakken wil hebben. De directeur van het postkantoor te Ogden heeft verklaard dat mevr. Boo gaardt zelf wel een postkantoor mocht hebben, vanwege haar vele correspon dentie. Voor de watersnood En nu doet mevr. Boogaardt-Riet op nieuw van zich spreken, omdat zenaar ons land heeft geschreven, dat ze grote stapels kleding en voedsel heeft inge zameld voor de slachtoffers van de Beroepingswerk Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Kerkdriel; C. Be- zemer, candidaat te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Harlingen ttoezegging): F. Bloemhof te Spannum. Bedankt voor Ridderkerk: H. Stollc te Scheveningen. Bedankt voor Poortvliet: P. J. F. La- mens te Elspeet. Bedankt voor Amers foort: (als geestelijk verzorger van „Zon en Schild"): K. Luyendiik te Hees. Gcref. kerken. Tweetal te Leeuwarden: L. G. Pley- sant te Stadskanaal- en B. J. A. Streef kerk te Berkel Rodenrijs. Beroepen te Assen (derde predikantsplaats)K. A Schippers te Sibeulo-KIoosterhaar. Be roepen te Hardenberg: L. Zwanenburg te Schoone.beek. Geref. kerken onderh. ait. 31 K.O. Beroepen te Uithuizen: C. J. Breen candidaat te Amsterdam. Geref. gemeenten. Tweetal te Ridderkerk: H Ligten- berg te Rotterdam-West en F Malian te Bruinisse. Bedankt voor Hilversum: M v. d. Ketterij te Alblasserdam. Bedarkt voor Scherpenisse: J. B. Bel te Krab- bendijke. watersnood. Maar die goederen moeten verzonden worden naar New York oi San Francisco en daar heeft zij geen geld voor. En omdat ze er geen geld voor heeft, blijven de goederen liggen. Wij menen dat dit nogal raadselachtig is. omdat de mensen in Utah toch ze ker ook wel geld zouden willen geven om de goederen te verzenden. Vanal New York of San Francisco neemt de Holland-Amerika Lijn het gratis mee. En er zal toch vermoedelijk wel een luchtvaartmaatschappij in Amerika zijn, die de goederen naar een havenplaats wil brengen. Wjj vrezen dat de goederen ons land wel eens niet konden bereiken. En de suikerplantages in Indonesië zijn ook zo maar niet te verkopen. Temeer niet als men weet dat de Indonesische re gering bepaalt, welk percentage van de winst van vennootschappen naar Ne derland mag worden overgemaakt. Het Nederlands Archievenblad heeft dan ook van de brief van de commissaris van politie te Ogden melding gemaakt. LONDENS CONCERT BRACHT RUIM f 35.000 OP Het concert ten bate van de slacht offers van de overstromingsramp in Engeland en Nederland, gisteravond gegeven door het Londens Philharmo- nisch Orkest in de Albertshall te Lon den heeft 3500 pond sterling (ruim f 35.000) opgebracht. Het eerste ge deelte van dit concert stond onder lei ding van Sir Adrian Boult, het tweede deel onder Eduard van Beinum. Ko ningin Elizabeth woonde het gehele concert bij. Aardijk, pass. S-3 Key west naar Le Havre Alhena, 4-3 te Santos ver wacht Amsteldijk, 4-3 te Bremen Amstelland, 3-3 van Ilheos naar Bahia Annenkerk, 4tS te ïilo Iilo Aagtedijk, 3-3 van Buenos Aires naar New York Aalsdijk, 3-3 te Baltimore Akkrunidijk, 4-3 van Chiattagon te Spezia verwacht naar R'dam Alchiba, pass. 4-3 7 uur Ouessant, 5-3 te Antwerpen verwacht Aldabi, 3-3 te Santos Alderamin, 3-3 van A'dam naar Perzische Gr»)f 'Al- phard, 3-3 te Rio de Janeiro Ampenan, verm. 5-3 van Rangoon naar Indonesië via Singapore Britsum. 2-3 in Golf van Panama Bali, 3-3 van Djibouti naar Port Sudan Boschfontein, 3-3 te Dar es Salaam Caltex Nederland (t), pass. 3-3 Kaap de Gata Corilla (t), 3-3 van Kaap Guardafui naar Mene el Ahmadi Dalerdijk, 2-3 van Los Angeles naar Balboa Duivendijk, 2-3 van San Francisco naar Los Angeles Elmma, 4-3 van Douala te Lagos Erinna it), 4-3 van Singapore te Pulu Sambu vér- wacht Fairsea, 3-3 690 mijl west noordwest van Anderhalfgraadskanaal naar Fremantle Garoet, 3-3 van Suez naar Port Said Groote Beer, 4-3 van R'dam te New York Groote Kerk, 4-3 van Aden naar Port Said Hoogkerk, pass. 4-8 Guardafui naar Singapore Hector, 3-3 van Leixoes, 4-3 te Lissabon Héra, 3-3 van Kingston naar Cienfuegos Hercules pass. 3-3 n.m. Finisterre naar lunis Hermes, 3-3 van Laguaira Her- silia, 3-3 van Barbados naar Port of Spain Japara (KRL), 3-3 te Alexandrië, verm. 4-3 van Alexandrië naar Halifax Kiel- drecht, 3-3 van Yokohama naar R'dam via Hongkong Langkoeas, 2-3 n.m. van Port Said naar Suez Lekkerkerk, pass. 2-3 Kaap Comorin naar Bombay Liseta (t), 3-4 van Pulu Sambu naar Port Dick son Loosdrecht, pass. 3-3 Perim naar Aden Laertes, 4-3 van Singapore naar Belawan Lindekerk, pass. 4-3 Kaap St Vincent naar Hamburg - Mataram, 3-3 14 uur van Londen, 3-3 Thames ten anker (mist) Maashaven, 4-3 v.m. te Port Harcourt verwacht Maaskerk, 3-3 van Dakar Malvina (t), 4-3 van Sorong te Yokohama Polyphemus, 4-3 van Se- marang te Tandjong Priok Raki, 4-3 van Bahrein naar Bombay Rijn- kerk, 3-3 van Barcelona naar Antwerpen Salawati, pass. 3-3 ten zuiden van Kreta naar Algiers Samarinda. 3-3 van Kaap stad naar Port Elizabeth Sibajak, 3-3 te Tandjong Priok Stad Dordrecht, 3-3 te Huelva Talisse. 4-3 te Aden Tasman. 3-3 van Kobe naar Hongkong Tegelberg. 3-3 van Dur ban naar Mauritius Tiba, 3-3 van Bre men naar New Orleans Tomori, 3-3 van Genua naar Londen Tosari, 3-3 van Tandjong Priok naar R'dam via Singapore Van Heutsz, 3-3 vari Beira naar Dar es Salaam Veendam, 3-3 330 mijl west van Scillys naar Halifax Waal, pass. 3-3 18.30 uur Finisterre naar Beyrouth Waterman. 3-3 100 mijl oost-noordoost van Massawa naar Suez Westerdam, 3-3 van R'dam te Néw York IJsel, 3-3 van Ka- valla naar Gibraltar.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7