3IVIERA Noordhollandse burgemeesters op het geteisterde Tholen Het vormingscentrum te Bergen heeft nieuwe De Haaf' plannen 8 ill S; vil: Nieuwe Antithese: Vrijheid in maatschappij of overheidsalmacht VERVOLG STADSNIEUWS Theo Schot moest capituleren voor machtige serie van Feeke Meer conferenties volgens een nieuwe opzet vhtoeMtA Adoptieplan werd met beide handen aanvaard MIST OMFLOERSTE DODENDAG CEEN MAXIMUMPRIJZEN VOOR AARDAPPELEN MEER Beemsfer BURGERLIJKE STAND S If^Llli llf ÊÜNm Mr berkhouwer sprak voor VVD De kip met de gouden eieren beurs middenmeer middenmeer, 4 maart h „Staatspensionnering overweegt demonstraties VVD komt met eigen lijst Candidatenlijsf- der KVP- afdeling vastgesteld n Ontmoeting en gesprek Jeugdherbergouders op tournee in Alkmaar DE SLAGERS VORMEN EEN NIEUW INSTITUUT Inlichtfngendienst kermisexploitanten BURGERLIIKE STAND DONDERDAG 5 MAART 1953 U KENT VOORDELEN BLIKGROENTE! •est» tan d» xemtreogst elijk tafelklaar, allHn verwarmen afhalen, schoonmaken, afval... dus voordelig! soorten groente )aar hlikken in huis is gemakkelijk/ tOCCA-MELK STUK IWj—5—PU— ■olgde ze luidop, toen ze rna^aI de glazen zag aankomen. "Da_ rwijl ze haar glas opnam, hoor- :I op de trap. Haar oggn om- inspecteur Gramont en heiae^ men naar het donkere gaH 1 inspecteur Barendse te zo enen twee vreemde heren, te, s in de hand. Met een kor me Yvonne wilden ze het cai inspecteur Gramont van z J het tweetal de weg versperae. te herkennen achter haar Mj U topslag de kapitein en de „vis- ladeliik had ze haar begeleiders en. „Een ogenblikje", riep Gr (Van een onzer redacteuren) THOLEN 4 MAART Vandaag zijn de Noordhollandse burgemeesters op Tholen, vandaag, de dag, dat het eiland zijn doden gedenkt en bidt voor het zieleheil van de talloze slachtoffers, wier stoffelijk overschot reeds ter aarde is besteld, dan wel tot heden onvindbaar bleek, omdat het rust onder een ruïne of in het wijde polderland onder het water en onder het slik. De natuur past zich bij deze dodenherdenking volkomen aan. Een dichte mist, welke geen duimbreed wijkt, accentueert de triestheid van dit zwaar getrof fen land. Vandaag bidt men in de kerken, in die van het stadje Tholen, in die van Poortvliet. Waar de bedehuizen gespaard bleven, trekt het volk er in ootmoed heen. XTOCHTANS gaat het werk door, het werk van herstel en wederopbouw, omdat dit geen uitstel kan velen. Het vindt voortgang, hoewel het dikwijls hopeloos lijkt, omdat men niet recht weet, waar men zal beginnen, zo gron dig toonden de elementen hun kracht. Eerst na jaren zullen de wonde plek ken, die de stormvloed sloeg, althans voor het oog zijn geheeld. Hoe dit ook zij, men is dankbaar voor de hulpver lening, die zo spontaan en van vele zijden kwam. Dankbaar cok voor de komst van de Noordhollandse burge meesters, die in het kader van het adoptieplan naar Tholen waren afge vaardigd en hier als welkome gasten werden beschouwd. Reeds de vorige avond was het ge zelschap, bestaande uit mr H. J. Wyte- ma, burgemeester van Alkmaar, mr G. E. Rehorst, burgemeester van Den Helder, mr H. C. Canneman, burge meester van Hoorn, dr W. Huygens, burgemeester van Bergen, de heer D. Breebaart, burgemeester van Hoog woud, mr H. H. Schuller, burgemees ter van Maartensdijk, die gedurende twaalf jaren aan het hoofd van de Zeeuwse gemeente Sint Maartensdijk stond, en de heer Jansen, hoofdcom mies ter gemeentesecretarie te Alk maar, als toegevoegd rapporteur, te Bergen op Zoom gearriveerd. De bur gemeester van Haarlemmermeer, mr J. F, Jansonius, moest verstek laten gaan. Bij de rondreis over Tholen, welke de gehele dag vorderde, heeft de com missie een ontstellend beeld gekregen van de enorme verwoestingen, die zijn aangericht. Moch men in Sint Maar tensdijk nog de indruk hebben, dat het met de aangerichte schade wel ging, en mocht men in Poortvliet, waar de polder ter grootte van 2300 ha overigens nog geheel blank staat, con stateren, dat de huizen vrijwel intac' zijn gebleven, in Stavenisse, dat volko men de indruk maakt van een doden stad, was het zoveel te erger. Er be staat geen grondgebied, waar de rava ge zo volkomen zou kunnen zijn. 's Morgens op het gemeentehuis te Sint Maartensdijk, waar de burgemees ters van de getroffen gemeenten aan wezig waren, is breedvoerig gesproken over vorm en karakter van de hulp verlening in het adoptieplan. Zonder hierbij vooruit te lopen op het rapport, dat binnen afzienbare tijd zal worden uitgebracht, kunnen wij reeds thans mededelen, dat bij de besprekingen de wenselijkheid van centralisatie aan de dag is getreden, zelfs met dien ver stande, dat de betrokken Noordhol landse gemeenten en-bloc Tholen zul len adopteren als één geheel, met ter zijdestelling van plaatselijke acties, Ook al mochten deze reeds gaande zijn. Uit bepaalde uitlatingen meenden ONZE ANNONCE VAN MORGENAVOND GEEFT U HET ANTWOORD. alkmaar wij voorts te mogen opmaken, dat men deze adoptie wil zien als een hulpver lening op langer termijn, zich hoofd zakelijk bepalende tot die objecten, die niet dadelijk urgent moeten worden geacht, maar die daarom niet minder gen kunnen zijn. belangrijk zijn. Deze hulp zal er toe kunnen bijdragen, dat er tussen beide gewesten een sterke band zal worden gesmeed. Het behoeft gen betoog, dat bij de Zeeuwse burgemeesters 't initiatief een warme onvangst vond en dat zij de nadere uitwerking der plannen met belangstelling tegemoet zien. In Stavenisse, waa men onder lei ding van burgemeester Verburg een uitgebreide rondgang maakte, had men nog een korte ontmoeting met jhr. Ca- sembroot, de commissaris der Koning in in de provincie Zeeland, die me' ae leden van Ged, Staten een bezoek aan deze gemeente bracht. Na een ver moeiende dag werd 's avonds van het uitgangspunt Bergen op Zoom af de terugreis naar het Noorden aanvaard Ongetwijfeld zal de persoonlijke aan schouwing van het leed, dat Tholen heeft getroffen, voor de commissie een stimulans zijn om de hulpverlening in de juiste banen te leiden. Aan de ent kant heeft men kennis kunnen nemen van de wensen en verlangens, die ten dezen aanzien op Tholen leven, en aan de andere kant heeft men kunnen con stateren, dat aanvullende hulp op zo menig terrein aanstonds niet zal kun nen worden ontbeerd. In dit licht be zien zal het werk der commissie voor de bevolking van Tholen een grote ze- Zoals reeds werd verwacht, zijn de maximumprijzen voor consumptieaard appelen thans vervallen, want de des betreffende verordening van het bedrijf schap voor aardappelen is ingetrokken. Er zijn voldoende aardappelen voor de rest van het seizoen om een ongemoti veerde prijsstijging denkbeeldig te maken. 518de Staatsloterij 4e klasse 12e tijgt 5.000: 19137 1.000: 1691 3952 6947 7166 8199 9236 11996 14091 17296 f 400: 1809 3768 7607 9335 10423 10687 11131 13096 13476 16048 16417 18582 19034 f 200: 1899 2684 5602 5750 6043 7651 7913 8759 11165 11445 11751 12900 12959 13097 13189 13238 15613 16276 18337 19159 19312 20485 20866 21529 21889 Geboren: Jan, zoon van E. Joosten en C. H. Frins. Catharina Afra, dochter van C. J, van Baar en A. C. Knijn. Getrouwd: Jacob Koelemaii, oud 66 jaar en Klazina Bandsma, oud 54 jaar. Overleden: Reijer de Jong. oud 79 jaar, weduwnaar van M. Dobber, eer der van G. Pauw. Cornelis Kistema- ker, oud 79 jaar, weduwnaar van A. M. Bood. lAaverteniie. Het Socialisme doorbrak de grenzen niet Wij vervlakken. Er blijft steeds minder over van onze eigen, vrije persoon lijkheid en dit wordt in grote mate beïnvloed door de overheid, wier maat regelen er op gericht zijn het collectivisme en het dirigisme in de hand te werken. Meer nog dan naar het beginsel „de beste man op de beste plaats", vraagt men tegenwoordig naar de politieke kleur. Een voorbeeld hiervan zijn de burgemeestersbenoemingen, waarbij de politieke gezindheid van de candi- daat of de gezindheid, die hij voorgeeft te bezitten, prevaleert. Een verschijn sel, dat lijnrecht in strijd is met de principes, die door de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie worden gehuldigd. Overheidsalmacht en vrijheidu- gedachte is een nieuwe antithese geworden, die de vroegere tegenstelling ge loof en ongeloof heeft vervangen. Tot deze uitspraak kwam mr dr C. Berk- houwer, toen hij Woensdagavond in Concordia sprak op een door de WD heiegde propaganda-vergadcring. W7AT is er zo langzamerhand overge- bleven van de persoonlijke vrij heid, zo vroeg de heer Berkhouwer zich af. Sinds 1945 zijn de overheids maatregelen hand over hand toegeno men en wat men tegenwoordig ook wii beginnen, overal komt men te staan tegenover een rijstebrijberg van for mulieren en papieren. De invloed van de overheid op de mens heeft derge lijke vormen aangenomen, dat het meer dan ooit noodzakelijk is aandacht te gaan schenken aan de liberale gedachte. Men dient daarbij niet uit het oog te verliezen, dat een liberalisatie, die Ne derland zo gaarne voorstaat in zijn bui tenlandse handel, volslagen onmogelijk is wanneer men in het binnenland doorgaat met ordenen. Hierin ligt een van de zwakste punten van het socia lisme. Overal in Europa is gezocht naar vrijheid, maar het is aan geen van de socialistische partijen gelukt het eta- tisme te laten varen en de landsgren zen te doorbreken. Het is vrij gemak kelijk te beweren, dat de overheid in staat is het economische leven te be heersen, zoals ir Vos eens opmerkte, maar de practijk laat van deze rede nering niet veel tastbaars over. Hoe zou men ook alle factoren kunnen be heersen. Kan men het laten regenen of kan men de prijzen in het buitenland vaststellen? Zo vroeg de heer Berk houwer. Kip met gouden eieren MET dergelijke uitspraken is het Ne- derlandse bedrijfsleven niet gediend en evenmin met een oneindige werk loosheidsbestrijding door het aanleg gen van openbare werken. Belangrijker is het op een gezonde basis werk te verschaffen en de enige manier daar toe is het bedrijfsleven het kapitaal te laten, dat benodigd is voor nieuwe in vesteringen. Tot die reserveringen is men na de oorlog door de gevoerde be- lastingpolitiek niet toegekomen en daarmede heeft de overheid de kip met de gouden eieren geslacht. „Ik sta hier niet te pleiten voor de kapitalisten", aldus de heer Berkhou wer, „maar voor de middenmoot, voor de mensen, die iets hebben gespaard, voor de middenstander en ook voor de leraar, die niet weet hoe hii de eind'»s aan elkaar moet knopen. Op de mid denmoot, waarop Nederland qua uig. Mea.j hooi 120-140; rode 130- klaverhooi 120—no- i„„„ u 140; voederbieten luceineh°°' met hoog gehalte 24 —25; ingekuild bietenblad si aardappelen 3.50-425; to'gTvraagd!" Aardappelen; Pootaardappelen (28 aardappelen binnenland !gj;°?suraptle- Vlas: gerepeld per kilo tot' 32 cent le soort en tot 27 cent 2e soort- V C per ha. f 1200.—. verhuur ZUIDSCHARWOUDE. De uitgestelde feestavond van de afdeling Zuidschar- vvoudeBroek op Langendijk van de Bond voor Staatspensionnering werd Woensdag avond gehouden in het lokaal van de heer P. Kramer. Behalve vele leden, waren -1 van ouden van dagen aanwezig om u. genieten van het nieuwe programma van '.et. Langedijker Cabaret, dat geweldig in sloeg. Voor dat aan het amusements-gedeelte begonnen werd herinnerde de voorzitter, de heer P. Volkers, aan het advies van de S.E.R. over de ouderdomsvoorziening. Als blijkt dat men de oplossing van de ouderdomsvoorziening wil vinden mid dels een verplichte verzekering, is het nodig een actie te voeren voor premie- vrij staatspensioen. Deze actie zal bestaan uit het organi seren van een aantal grote demonstraties in het tand met als sluitstuk een demon- tratief congres in Den Haag. De voorzitter wekte de leden tenslotte op om zich achter deze vorm van pro paganda te scharen en minstens 50 cent per lid als een vrijwillige bijdrage te Beven. samenleving steeds heeft gedreven. Tegenwoordig is er geen onderscheid meer tussen iemand, die ijverig is en de ander, die lanterfant. De aftrek van het overgespaarde kapitaaltje van de ouderdomsuitkering is niets anders dan een bestraffing van de vlijt, die iemand zijn gehele leven heeft getoond". De heer Berkhouwer besprak ver volgens de constellatie van de politieke partijen. Hij bestreed de opvatting als zou de WD anti-christelijk zijn of anarchistisch. De WD'ers huldigen slechts het standpunt, dat de religie niet bepalend behoeft te zijn voor iemands politieke richting. Nadat spreker ge wezen had op het belang van de ge meentepolitiek en het grote goed van de gemeentelijke autonomie, die helaas door een steeds verder ingrijpen van Den Haag gedurig meer afbrokkelt, leverde hij critiek op het beginselpro gram van de Partij van de Arbeid, dat geen plaats overlaat voor het particu lier initiatief. De VVD, aldus spreker, wil een maatschappij, waarin de vrij heid op de eerste plaats staat, zowel in materieel als geestelijk opzicht, met daarbij maatschappelijke verantwoor delijkheid en sociale rechtvaardigheid. Op deze woorden volgde een leven dige gedachtenwisseling, waarbij uiter aard de problemen in de tuinbouw als onderwerp golden bij de nieuwe .maat schappelijke vorm, die men zich had gedacht. NOORD-SCHARWOUDE. In de gisteren in „Concordia" gehouden pro- paganda-vergadering van de V.V.D., waarin mr dr C. Berkhouwer het woord voerde, is besloten tot de oprichting van een afdeling Langedijk van de V.V.D. In het voorlopig bestuur namen zitting de heren K. Nienes, voorzitter-, P. Semeins, secretaris en S. Groot, penningmeester. Het ligt in de bedoe ling bij de gemeenteraadsverkiezingen uit te komen met een eigen lijst, ge combineerd met die van Gemeente belangen. NOORDSCHARWOUDE. Hoewel de gemeenteraadsverkiezingen in zicht zijn, was de belangstelling voor de le denvergadering van de Kath. Volks partij, welke in hotel De Burg werd gehouden, niet groot. De voorzitter, de heer Jae. Weel, sprak hierover zijn te leurstelling uit. De Katholieken moes ten z.i. meer belangstelling tonen voor de politiek. Spreker releveerde de een heid, die het Nederlandse volk toonde bij de ramp. Het oude reglement wilde men hand haven, zodat het niet mogelijk is om met voorkeurstemmen te worden geko zen in de gemeenteraad. Als candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen werden aangewezen de heren Jac. Weel, Jac. Bruin Dz„ G. Kraakman, J. Stoop Pz., R. Kuin, Jac. Beentjes, G. Koop man, P. Bergen Az., Jn. Koenis, P. Mul, K. Bekker en J. van Kleef. In de adviescommissie werden be noemd de heren J. de Jong, Jul. Hui- tema, Jac. Kramer, W. Kuin, P. Stoop, G. Kos en F. Keizer. De heer P. Bergen Az. herdacht mgr dr W. Schaepman, die 50 jaar geleden te Rome stierf. Spreker betoogde, dat de eenheid, welke dr Schaepman voor stond, nog steeds aller steun vraagt. De slotconclusie was, dat in eenheid de r.k. bracht lag. Bihartkampioenschap tweede klasse J)£ KLOK VAN DE GROTE KERK had reeds zijn twaalf zware slagen, welke bet middernachtelijk uur aanduidden, over het rustende Alkmaar laten galmen. Aan de voet van deze machtige vertegenwoordiger van middeleeuwse cultuur, werd echter nog een felle strijd geleverd. Dat was in het café „De Vriendschap", waar Ijs Feeke op dat moment in zijn partij tegen Theo Schot voor het tornooi om het persoonlijk biljartkampioenscbap van Alkmaar, twee de klasse, een achterstand had van 119 tegen 192. Theo Schot zat dus zoals dat heet op rozen, te meer daar Feeke zijn vorm blijkbaar volkomen kwijt was en niet alleen handstoten, maar zelfs de meest eenvoudige trekstoten grandioos miste. Op het moment dat hij dus als zekere verliezer was gedoodverfd, raapte hij al zijn concentratievermogen en zelfbeheersing bij elkaar en snelde binnen tien minuten in een machtige rush naar de 200 caramboles. Cor Hem blijft Bus goed volgen nOODSTJL was het geworden toen Feeke, op het moment dat hij nog ongeveer dertig caramboles van het einde was verwijderd, een bijzonder lastige stoot over twee banden moest maken. Algemeen was de verwachting dat die lastige opgave Feeke te veel zou zijn, maar met bewonderenswaar dige kalmte legde hij met vaste hand aan om het volgende moment zijn po sitie weer to herbinden. F" wci'd wel eens beweerd dat deze Feeke geen partij kon beëindigen. Hij heeft gister avond onder de moeilijkste omstandig heden het tegendeel bewezen. Voor Schot, die uitstekend in vorm was na achttien beurten een moyenne van ruim negen was dit een zware tegen slag. In onze bewondering voor Feeke moeten wij Schot zeker betrekken, vooral door de wijze waarop hij zijn verlies accepteerde. Feeke en Schot hebben ons op dat iate uur oo voor treffelijke wiize ee" fraai staaltje van biljartsport laten zien. CNKELE uren vóór deze partij met zijn dramatisch einde, had Jaap Bus andermaal bewezen dat hij aanspraak wenst te maken op de kampioenstitel. Hij had slechts twintig beurten nodig "ti p.npVenstevn kansloos te v^laan. Het begint er naar uit te zien, dat aan het verlangen van Jaap Bus om naar de eerste klasse te mogen promoveren gehoor zal worden gegeven. Hij staat op het ogenblik aan de kop met zes winstpunten uit drie partijen en een moyenne van om en nabij de negen. Dat is twee punten boven het maxi mum voor de de tweede klasse. Van der Molen moest ontdekken hoe lastig het is van Cor Hein te winnen. Hein, die zelf een „ruime" speler is, geeft doorgaans niet veel weg, echter zonder dat men van carottespel kan spreken. Voor de spelers die het van klein spel moeten hebben is dat echter een handicap en het behoeft dan ook in het geheel niet vreemd te klinken als wij Hein als de voornaamste con current van Bus beschouwen, te meer daar deze oude rot gisteravond even eens zijn derde winstpartij liet in boeken. UITSLAGEN „DAMLUST" ZUIDSCHARWOUDE. De uitsla gen van de competitie van „Damlust" luiden: le Klasse: P. BeersA. Goudsblom 2-0, H. v. d. HovenTh. de Haas 0-2, J. ZijpN. Jol 2-0, C. BakAbr. v. d. Welle 1-1. 2e klasse: A. BalderJ. Weel 0-2, P, v. d. MolenA. Beemsterboer 1-1, Jac. BerkhoutJac. Kramer 0-2. 3e klasse: F. BekkerS. Mulder 2-0, mevr. den HartighH. Engeringh 1-1, J. Engering—A. Mosk 0-2, P. de Har tighP. Kramer 0-2, S. MulderP. den Hartigh 2-0, P. KramerJ. Engeringh 0-2. (Van een onzer redacteuren) HET VORMINGSCENTRUM van de Ned. Herv. Kerk in Noord-Holland te Bergen bestaat thans enige jaren; op het buiten „De Haaf" aan de Natte- weg is het nu ongeveer twee jaar gevestigd. In die tijd heeft het in ons gewest een zekere bekendheid verworven. Tal van kerkelijke ambtsdragers, vertegen woordigers en vertegenwoordigsters van vele groepen uit de samenleving. Zon dagsschoolleiders en -leidsters, vrouwenverenigingen en soortgelijke zijn er in de loop van deze spanne tijds bijeengeweest, teneinde zich te bezinnen op hun eigenlijke taak, dan wel op een bepaald facet van het Hervormd geloofsleven. Anderen brachten er een of meer vacantieweken door en vonden in deze met veel schoonheidsgevoel geschapen omgeving rust en ontspanning. Nu is de lei ding kortelings in andere handen gekomen. De beer K. Otsen, die hier pioniers werk verrichtte, is opgevolgd door de heer M. J. Groeneveld, die met name in het massajeugdwerk zijn sporen heeft verdiend. Dat betekende, als zo vaak, nieuwe plannen en een nieuwe aanpak van het werk. deel kunnen hebben aan een soort be wuste vormgeving van de vacantie, getiteld: „Ons gezin met vacantie en thuis", waarbij echter nog heel wat ruimte voor eigen vermaak wordt ge laten. Ook is er van 6 Juni af een week voor ouderen onder de titel „Wij zijn niet zo jong meer". De hiaten tussen deze vormingsweken worden opgevuld met gastendagen en .weken, waarbij dus het gebouw fungeert als een pension met wisselende prijzen. Voor de eerstvolgende maanden staat er heel wat op stapel, dat volledig tot de rubriek „vorming" behoort. Ge dacht wordt aan bijeenkomsten voor leden van bepaalde beroepsgroepen. Op deze wijze brengt men mensen met ongiweer gelijke mogelijkheden, belangstéïling en belangen bijeen. In voorbereiding zijn dagen voor platte landers, voor artsen en predikanten, voor Zondagsschoolleiders en -leidsters voor vrouwen en voor meisjes. Met de vrouwen n meisjes wil men in zonderheid huishoudelijke en opvoe- dingsvragen en t westelijke kwesties bespreken, waarbij voor de jongeren de nadruk valt op de voorbereiding voor het huwelijk. IN DIT GEVAL had het tot gevolg, dat 't zomerprogramma van „De Haaf" een gans ander „gezicht" heeft ge. kregen. Men wacht niet meer af wat er komt, men organiseert zelf ontmoe tingen en gesprekken. In verband hier mee is ook het aantal gastendagen en -weken en vacantieverblijven iets in geperkt. Vormingsweken zijn er nu meer dan tevoren. Vorming is bezinning op ac. tuele problemen op grondslag van een vastomlijnde overtuiging. Die proble men behoeven niet zo groot te zijn om de moeite van een nadere over denking te lonen. Zo zijn er een paar weken geprojecteerd - van 6 tot 13 Juni en van 11 tot 18 Juli - die de algemene titel „Ontmoeting met de cultuur" dragen. Een andere weekcon. ferentie, beginnend op 27 Juni, kreeg de naam „Hoe wonen en leven wij?" en zal gewijd zijn aan de wijze waar op de mens zijn omgeving -chept. Dan staat er tegen eind Augustus een huis- muziekweek op het programir a. Ten slotte zullen gezinnen begin Augustus Aangezien „De Haaf" ook ontmoe tingscentrum wil zijn, zijn ook ge sprekken tussen kerkelijken en an dersdenkenden ontworpen, zo met socialisten, communisten en buitenker kelijken. In kleine groepen zal worden gedisscusieerd over een betrekkelijk eenvoudige vraagstelling. Nieuwe methoden Ook in de techniek van het confe- rentiewerk zal een wijziging worden aangebracht. De oude methode, waarbij op een inleiding een nabespreking volgt, voldoet niet. Vormende waarde gaat er weinig van uit. Wanneer men in een betrekkelijk kleine groep on der geschoolde leiding een gesprek begint, zó, dat iedere deelnemer actief moet worden, nemen allen er iets van mee. Iets dergelijks zal b.v. worden on dernomen op een verloofdenweekend. Hier zullen groepen van drie paartjes zich moeten bezighouden met de in richting van een woning. Ze krijgen een plattegrond en modelletjes van alles, wat er in een huis mogelijk kan zijn. en moeten nu in teamwork komen tot een overwogen inrichting van het denkbeeldige „home". Het resultaat wordt later besproken in een discus sie met een binnenhuisarchitect en de vormingsleider. Ook andere facetten komen aan de beurt. De deelnemers spreken zich uit over hun verwach tingen van het werk der vrouw, de deelneemsters over dat van de man. Voorts is er nog een discussie te wach ten over de vraag: „Hoe wordt ons gezin?". Spel en een sluitingsdienst staan verder op het programma. In April en Mei denkt men verder een vijftal „tuinjuweien" houden, gesprekavonden die beginnen met een gezamenlijke maaltijd en gewijd zullen zijn aan een facet van het moderne leven, achtereenvolgens belichaamd in de technische, de scheppende, de spe lende en de zoekende mens, waarhij de laatste avond, aansluitend aan Pink steren, zo mogelijk zal worden gevuld met de opvoering van het Pinksterspel van Nijhoff. Gert van der Berg en Wim de Vries begonnen wel zeer zwak. Eerstgenoem de had negen beurten nodig om tot een schamele zevctien caramboles te komen en De Vries had het niet veel verder kunnen brengen. Tegen het einde van de partij bewees Van der Berg echter zijn klasse, om ten slotte met een moyenne van 6.06 toch nog on bedreigd te winnen. De volledige uitslagen luiden: Van der Berg De Vries Hein Van der Molen Bus Boekesteyn Feeke Schot Bus Hein Feeke Van den Berg De Vries Boekesteyn Van der Molen Schot 200 33 30 6.06 130 33 21 3.93 200 32 30 6.25 139 32 22 4.34 200 20 31 10.— 96 20 21 4.80 200 30 81 6.67 192 30 25 6.40 nu als volgt uit: Het is een origineel idee van een 14- tal jeugdherbergouders van de Neder landse Jeugdherbergcentrale om dit seizoen op tournee te gaan teneinde voor het in April volgend jaar te vie ren 25-jarig bestaan der Centrale de nodige gelden bij elkaar te krijgen. Gisteren gaf het gezelschap in de aula van het Murmelliusgymnasium onder auspiciën van de Interscolaire Com missie Alkmaar voor een geheel be zette zaal zijn 25ste opvoering van het moraalstuk „De kunstemaker Pampha- Ion", van Nicolad Ljeskok, dat ^et een opvallend grote aandacht door de scho lieren werd gevolgd. Temeer opval lend was dit, omdat in het stuk weinig dramatische handelingen voorkomen, en veel dialogen. Het thema is bekend. Jerrme, een rijk en voornaam heer die onder kei zer Theodosius een hoog ambt vervult, krijgt een afkeer van de wereld en zondert zich af in vrome overpeinzin- gen. Na een periode van 30 jaar kri.igt hij een Goddelijke boodschap om naar de meest verdorven stad van zijn tijd te trekken: Damascus. Daar aangeko men komt hij in aanraking met de hansworst Pamphalon, die, hoewel hij pertinent beweert geen moraal te be zitten, een mens met een ruim hart is en iets voor zijn naaste betekent. Jermië ziet zijn kapitale vergissing in en beseft tsn slotte d?it het de taak en de rdicht van ieder mens is om zich op positieve wijze met zijn medemens te bemoeien. TONEEL VOORSTELLING Ze waren cm en nabij de tien: de drie leden van de Natuurclub De Kie vit. welke ergens ressorteert in de buurt van de Krelagestraat. Ze hadden op een goede middag de natuur de na tuur gelaten en waren op een zolder begonnen met de opvoering van het spannende toneelspel in achttien be drijven: Doornroosje. Als auditorium fungeerde de jeugd uit de buurt, die tegen de civiele prijs van twee cent de voorstelling mocht bijwonen. De op brengst zou ten bate zijn van het Ram penfonds en gistermiddag is het bestuur van de natuurclub vijf gulden op het bureau van ons blad komen afdragen. Zelf verdiend. Dank zij Doornroosje en de grote zolder, die heel wat jeugdig publiek kon herbergen. In de Alkmaarse Slagerswereld heeft een nieuw instituut zijn intrede ge daan. Op een düartoe speciaal gehouden vergadering is door een groep slagers besloten een „Kern" te vormen, die iedere week een bepaald product speciaal de fijne vleeswaren betreffen de zal pousseren. Iedere bij de Kern groep aangesloten slager zal een spe- ciaaal embleem op zijn etalage voeren. Door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is overgegaan tot het in stellen van een „Inlichtingendienst na latige kermisexploitanten", zulks naar aanleiding van het feit, dat genoemde exploitanten meermalen hun contrac tuele verplichtingen jegens de gemeen ten niet nakomen. Bij deze Inlichtingendienst hebben zich o.a. aangesloten de gemeenten: Alkmaar, Bergen, Beverwijk, Enkhui zen, Heiloo, Den Helder, Hoogwoud, Hoorn, Koedijk, Krommenie, Medem- blik, Schagen, Wormerveer en Zaan dam. Geboren: Hendrik, z. van A. Ka- irans en T. N. Schermerhorn. Cornelis J., z. van C. J. Stam en J. L. Kooijman. Anna W. M. M., d. van J. van Gemert en M. Stoop. Getrouwd Hendrik G. Mak en Jo hanna E. Kamp. Cornelis Blom en Jo- ..ma C. Ket. Nicolaas J. Prinse eü Wilhelmina H. Pot. Overleden: Grietje Dekker, 86 jr, wed. van H. Vos.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 9