VVD en CH vochten wanhopig voor de instelling van een koopavond Alles voor Kantoor FRANKENBERG Vurig pleidooi van mr Berkhouwer scheen tegenstanders niet te raken De hulp zal zich over enkele jaren uitstrekken Ontsmettingsinrichting van ..Witte Kruis" werd niet gekocht 3... isssfê! r „Een veldslagvan twee uur Rekensommetjes klopten niet met de werkelijkheid De wereldreis van Jimmy Brown VER' Melksli in i Nieuwe vindt U bij AGENDA V.B. heeft weer een kans MARKT VRIJDAG 6 MAART 1953 «DE voorpostengevechten hebben we achter de rug, nu komt de veldslag zelf", zei de heer Berkhouwer (VVD), toen hij gistermiddag de discussies inleidde, die volgden op het voorstel van de commissie voor de strafverordenin gen tot het niet instellen van een koopavond voor de middenstand. De voor spelling van het raadslid bleek niet zover mis te zijn. Het werd een gevecht, waaraan vrijwel alle raadsleden deelnamen en waarbij de woorden soms over en weer knetterden als een goed onderhouden mitrailleurvuur. Nochtans mocht het de heer Berkhouwer niet gelukken de meerderheid van de raad te over tuigen van de wenselijkheid de koopavond voor een jaar op proef in te voeren. Het kostte met elkaar ruim twee uur en het resultaat was, dat de middenstan ders nul op hun request kregen. Alleen de WD-fractie en de heer Van der Borden zorgden voor de vier stemmen, die zich voor de koopavond verhieven. De burgemeester vond, dat de argumenten voor en tegen als knikkers op een schoolplein hadden gerold. Het was om deze beeldspraak te volgen de heer Berkhouwer, die als eerste met een glanzende stuiter gooide. Het belang van de consumenten Spreker begon zijn pleidooi voor de koopavond met er zijn vreugde over uit te spreken, dat het betreurenswaar dige misverstand over de enquête uit de weg was geruimd. Hij ging daarna onmiddellijk tot de aanval over door te beweren, dat de argumenten, door de tegenstanders aangevoerd, toch eigenlijk bitter weinig om het iijf hebben. Daar zijn in de eerste plaats de werknemers, die, ook al zou de koopavond worden ingesteld, nog lang niet aan het maxi mum aantal uren toekomen, dat krach tens de Arbeidswet van hen kan wor den geëist. De heer Berkhouwer, die vooropstelde, dat hij van de sociale vooruitgang en de bescherming van de middenstanders tegen overmatige werk uren een vurig voorstander is, zei met verbazing te hebben kennis genomen van het bezwaar, dat de winkelbedien den koesterden tegen een „nog grotere aanval" op de koopkracht van het pu bliek. „Het is immers ook hun belang, dat het bedrijf, waarin zij werken, goed rendeert". Evenmin steekhoudend achtte spreker het argument, dat de koopkracht niet zou toenemen doch slechts verschoven zou worden van de' Zaterdagmiddag naar de Vrijdagavond Als men op dit stramien door borduurt is het heel goed mogelijk de kleding zaken drie dagen in de week te openen De omzet blijft toch gelijk, kan men ook in dat geval redeneren, aldus spr. Het bevreemdde hem in hoge mate, da' de belangen van de consument practiscn niet naar voren waren gekomen. Ais representant van de burgerij is het de eerste taak van de raadsleden zich hier mee bezig te houden. Als men dit had gedaan dan zou men zeker tot de con clusie zijn gekomen, dat er een alge meen verlangen is naar een verruiming van de koopgelegenheid. Het is niet prettig als men steeds zijn vrije Zater dagmiddag moet opofferen om te gaan winkelen. Een bijkomend doch niet minder belangrijk voordeel is, dat de koopavond het stadsbeeld zeer zal ver levendigen. Dit zal niet alleen tot de winkels beperkt blijven, maar ook de omzetten van andere neringdoenden gunstig beïnvloeden. Dat door de koop avond de koopkracht uit de buitenwij ken zou worden weggezogen naar hét centrum, bestreed de heer Berkhouwer met klem. In de peripherie van de stad liggen de kleinere zaken met de dage lijkse consumptie-artikelen. Zij, de kruideniers, de bakkers, de sigarenwin keliers en wie niet al, zullen hun klan ten zeker niet aan de zaken in het centrum verliezen. Men dient onder scheid te maken tussen deze winkels en die, waarin goederen van duurzame gebruiksaard worden verkocht, zoals kleding, textiel, meubelen, e.d. Het aantal middenstanders dat zich tegen de koopavond heeft uitgesproken en in getal het aantal voorstanders overtreft, maakte op de heer Berkhou wer geen indruk. Men zou, om een juist beeld te krijgen, dan ook de omzetten moeten nagaan. Tenslotte betekent een stem van een winkelier met een omzet van een millioen gulden in dit geval meer dan een van een middenstander. die jaarlijks f 10.000. verhandelt. Spr. adviseerde tot slot het verzoek van de drie middenstandsbonden in te willigen en de koopavond in te stellen voor de tijd van één jaar, zoals ook door de Kamer van Koophandel was aangera den. Slechte zaak „Uit de lengte van zijn betoog zou ik haast denken, dat de heer Berkhouwer een slechte zaak staat te verdedigen," merkte de heer Woldendorp (KVP) op. Hij voegde er als zijn mening aan toe, dat een koopavond geen enkel voordeel zal hebben omdat men slechts een overheveling van de koopkracht bereikt. „Laat ons dankbaar zijn, dat we de vooroorlogse toestanden achter de rug hepben", aldus spreker, die er verder nog aan herinnerde, dat tijdens de avondverkopen vóór de Kerst ner gens een verhoogde omzet te bespeuren was geweest. De heer Sietsma (PvdA! was het daarmee volkomen eens. Hij schaarde zich volledig achter de opvatting van de commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen en steunde daarbij op een artikel, dat over deze materie in de Libelle was verschenen van de hand van mevrouw PolakKiek. De heer Vleugel (KVP! had uit Bus- sum, Oss en Helmond vernomen, dat de aldaar ingevoerde koonavonden de mid denstand eerder na- dan voordeel had- opgeleverd, zodat verschillende zaken uit eigener beweging al weer hun deu ren om zes uur dicht deden. Als tegenstanders van de koopavond verklaarden zich ook de heren Toren vliet (CPN), De Zeeuw, Venneker en Van den Berg (KVP) en Hoytink (AR) welke laatste opmerkte, dat het recht tot de instelling van een koopavond niet bij de middenstand maar bij de raad berust, die de taak heeft het alge meen belang in het oog te houden. Het was uiteindelijk de heer Van der Borden (CH), die de heer Berkhouwer steunde. Hij wees op het belang van de gemeente bij een goed renderende mid denstand en vroeg zich af hoe het mo gelijk is dat een verzoek van een drie tal organisaties wordt bestreden door mensen, die niets van deze organisaties afweten. De toenemende sociale lasten kunnen alleen worden gedragen als de omzet ten worden verhoogd, aldus spreker. En dat kan worden bereikt als men de koopgelegenheid vergroot. Iemand, «Ie het tegendeel beweert, heeft er geen cent verstand van. Centrum-gemeente De voorzitter verzocht de raadsleden zich te bepalen tot het algemeen be lang, dat met,deze zaak wordt gediend. Meer nog dan om de vraag of een-groep middenstanders bij een koopavond is gebaat, moet het hier gaan om de be langen van Alkmaar als centrumge meente. Spreker, die het betreurde, dat de K.v.K. het verzoek om een enquête te houden ook onder de ongeorgani seerde middenstanders had afgewezen, was van oordeel, dat er geen voldoende redenen waren om de invoering van een koopavond te rechtvaardigen. Van grote betekenis is daarbij het feit, dat ook in de kringen van belanghebben den niet de minste overeenstemming over dit vraagstuk bestaat. Dat de bonden desondanks toch hun "verzoek hebben gehandhaafd, achtte spreker be vreemdend. De heer Berkhouwer haakte vervol gens nog even in op de uitlatingen, die enkele sprekers in eerste termijn had den gedaan. Dat de kooplust in de week vóór Kerst niet zo groot was, verbaasde hem niets. „Wij zijn nu eenmaal een Sinterklaas-cadeautjes-volk," aldus spr. Hij reageerde scherp op de opmer king van de heer Hoytink als zou hij het oude liberale standpunt voorstaan. „Ik heb getracht deze gehele zaak in een zakelijke sfeer te houden en men moet thans niet met politieke spelde- prikken bij mij aan boord komen. Daar zal ik met klem tegen protesteren, omdat ik de sociale verbeteringen, die nationaal en niet door een bepaalde partij alleen tot stand zijn gekomen, van harte toejuich." De heer Berkhouwer vond het eigen aardig, dat een raadslid in een zo se reen college als de Alkmaarse gemeen teraad met een damesweekblad kwam aandragen, waarin een mevrouw Polak- Kiek allerlei beweringen deed, die vreemd genoeg ook nog met elkaar in Strijd waren. Fractiegenoten De heer Hoytink uitte zijn spijt over de onvriendelijke woorden van zijn fractiegenoot Van der Borden, die hem had verweten geen cent verstand te hebben van middenstandszaken De heer Hoytink: „Ik vraag me nu toch werkelijk af De heer Berkhouwer: „wat ik met die man moet beginnen De heer Hoytink: waarom een organisatie een bepaald standpunt hand haaft, als twee-derde van de leden zich er tegen verklaart. Waar blijft dan de verantwoording van de besturen tegen over hun leden?" Nadat de voorzitter had gestipuleerd dat Alkmaar zonder koopavond een niet minder levende stad zal zijn dan met een dergelijk instituut, werd het voor stel van de commissie met 17 tegen 4 stemmen aangenomen. Onbezoldigd kassiér LIET voorstel om de ontvanger der ge- meente te laten optreden als kassier van de Krihgraad Noord-Holland 4 Be scherming Burgerbevolking ontmoette van verschillende zijden bezwaren. De heer Van der Borden (CH) vond het een vreemde figuur de ontvanger tot onbezoldigd kassier aan te stellen in plaats van deze zaak in het particuliere vlak te laten behandelen. Een bank hier te stede zou z.i. de aangewezen in stelling zijn. Spr. meende, dat het een meten met twee maten zou zijn als men de ontvanger niet beloonde voor zijn extra-werkzaamheden, terwijl andere hoofdambtenaren in dezelfde positie wèl een vergoeding krijgen. De heer Holsmuller (VVD) maakte zich bezorgd over een verzwaring van de werkzaamheden van de ontvanger, waardoor het publiek onnodig lang zou moeten wachten. Hij deed daarom de suggestie de gemeente-ontvanger alleen dan in te schakelen wanneer het posten- betreft boven de duizend gulden. Men voorkomt dan, dat zich op het kantooi allerlei kleine uitbetalingen opstapelen. Bovendien achtte spreker het onjuist de gemeente Alkmaar te verzwaren met werkzaamheden, die voor een belang rijk gedeelte moeten worden verricht voor de buitengemeenten, zonder dar deze in de lasten bijdragen. Eenzelfde gevoelen was de heer Venneker (KVP) toegedaan. De vorige sprekers vonden in de heer Hoytink (AR) e'en tegenstan der, Deze verklaarde te hebben kennis genomen van een rapport van de di recteur van de accountantsdienst, waar door hij tot de conclusie was gekomen, dat de voorgestelde figuur gevoegelijk kon worden aanvaard. De burgemeester bestreed de opvat ting van de heer Van der Borden als zou in dit geval geen sprake zijn van een overheidstaak. De Bescherming Burgerbevolking, aldus spr., behoort terdege tot de bemoeiingen van de over heid. Voorts meende burgemeester Wy- tema, dat het een natuurlijke taak is voor de centrum-gemeente om werk zaamheden als de onderhavige mede te verrichten ten dienste van de omlig gende gemeenten. Wie daarvoor een vergoeding zou verlangen, toont zich klein. De eenvoudige kassierswerkzaam heden, die dit voorstel met zich mede brengt, zullen de dienst van de ont vanger zeker niet overmatig belasten. Spreker was het met de heer Sietsma eens, dat een scheiding tussen algemene administratie en een centraal kasbeheer dat in dit verband ter sprake was ge komen, vele aantrekkelijkheden inhoudt. De heer Van der Borden wees in tweede instantie op de situatie bij het Centraal Ziekenhuis. Hij vond de na tuurlijke taak van de centrum-gemeen te niet zo natuurlijk als dat gepaard gaat met een deficit van enkele tonnen Nadat de heer Holsmuller zijn voorne men om het voorstel te amenderen bad ingetrokken, besloot de raad met ver stemmen tegen de rekening-courant overeenkomst met de Kringraad aan te gaan en de ontvanger daarmee te „be vorderen" tot onbezoldigd kassier van deze raad. Tegen stemden de heren Van der Borden en Holsmuller alsmede de he ren Torenvliet en Knuistingh Neven (C PN). De laatstcn om politieke redenen, die zij tijdens de algemene beschouwin gen op de gemeente-begroting nader be loofden uiteen te zetten. De geloofsbrieven van het in de plaats van de heer A. Eriks benoemde raads lid mevrouw A. Koster-Schouw werder door de commissie van onderzoek in orde bevonden. De raad ging accoord met verschil lende grondaankopen, de belegging van de reserves voor de toekomstige ver bouwing van duplexwoningen bii df gemeente en de teruggave van twee totalisatorgebouwties aan de paarden sportvereniging „Vooruit". Op voorstel van de voorzitter zal aan de heer Kirpensteyn, die lijdende is aan een oogziekte, een bewijs van medele ven worden gestuurd, waarbij de hoop op een algeheel herstel wordt uitge sproken. Ook de heer Koot kon wegens ziekte deze vergadering niet bijwonen. De heer Couwenhoven was met kennisge ving afwezig, zodat de PvdA-fractie tot slechts enkele leden was teruggebracht. langestraat 24 Alkmaar (Advertentie. Ing. Med.) Burgemeester Wytema over reis naar Tholen Diep getroffen door alle ellende gURGEMEESTER mr H. J. Wytema heeft gistermiddag ter opening van de raadsvergadering enige mededelin gen gedaan over de reis, die hij met de burgemeesters van Den Holder, Hoorn. Bergen, Hoogwoud en Maartensdijk naar het eiland Tholen had onderno men, teneinde de mogelijkheden van hulpverlening aan het getroffen gebied tp onderzoeken. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Rebecca (18 jaar). Rex Theater. 2.30 en 8 uur: Het legioen der dapperen (14 j.). Cinema Ameitcain, 8 uur: Don Ca- millo (alle leeft.). Victoria Theater. 8 u. Diolomatic Courier (14 jaar). Gulden Vlies. 8 uur: AGT met „De Liefde van vier Kolonels". Wapen van Heemskerk. 8 uur: ABRO-avond: Lezing Jazz-Society. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: De Bron (18 j 14.30—17.30 uur: KCB- boekententoonstelling. ZATERDAG Harmonie Theater. 7 en 9.30 uur: Rebecca (18 jaar): Rex theater1: 2 30. 7 en 9.30 uur: Het legioen der daope- ren (14 jaar): Cinema Amerieain, 7 en 9.30 uur: Don Camillo (alle leeft): Victoria theater, 7 en 9.30 uur: Diplo matic Courier (14 jaar). Gulden Vlies, 35 uur: Receptie Turnkring: 8 uur uitvoering Turnkring. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Feest avond Excelsior. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Het testament van dr Mabuse (18 j.); 14.30—17.30 uur: KCB-boekententoon- stelling. DIENST APOTHEKEN De dienst der apotheken wordt deze week waargenomen door apotheek Hartong van Ark. Langestraat 1. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Vrijdag 19.02 7.10 Zaterdag 19.39 8. TE CAMPERDUIN. Vrijdag 1907 7.15 13.07 1.15 Zaterdag 19.44 8-05 13.44 2.05 geen enkele fractie heeft het voorstel van B. en W. om de ontsmettings inrichting aan de Karnemelksbuurt aan te kopen van het Witte Kruis en in te richten voor de Sociale Werkplaats en de Nazorg, enige steun ontmoet. Aan vankelijk scheen het of de heer G. de ong (PvdA) het reeds met vele voet angels en klemmen bedekte pad van wethouder Coerts wilde gaan schoonvegen, maar toen het na een besloten zitting op stemmen aankwam, bleek ook hij zich aan de kant der oppositie te hebben geschaard. Het werd een volslagen neder laag voor het college. Het voorstel was in dezelfde vorm reeds ter sprake ge- komen in de vergadering van 5 Februari, doch toen op verzoek van de heer Berkhouwer aangehouden, omdat z.i. de Verenigde Brandstoffenhandel als plaatselijke industrie de kans moest hebben de grond te kopen om daarmede haar te klein geworden opslagruimte uit te breiden. Ook de vraag of het gebouw wel geschikt zou zijn als Sociale Werkplaats kwam daarbij in het geding en. om zich hiervan te overtuigen maakte de raad enige weken geleden een excursie op uitnodiging van wethouder Coerts. De bezichtiging van het perceel had tot resultaat, dat de animo van de raadsleden om het gebouw te kopen danig was gezakt. CVENALS de andere raadsleden was de heer-Berkhouwer (VVD) de overtuiging toegedaan, dat de in ver vallen staat verkerende ontsmettings- inrichting bezwaarlijk tot sociale werk plaats zou kunnen worden ingericht. Spreker noemde het een staaltje van slecht koopmansbeleid om niet eerst af te wachten wat het Witte Kruis voor daarvan de heren ir Knol en F. H. Ringers het perceel te laten taxeren en bekend te laten maken, dat de inrich ting f 36.000 waard is. „Door deze han delwijze is onze onderhandelingspositie ai verloren". Afgezien van de vraag of het niet veel efficiënter zal zijn een nieuw gebouw te stichten wilde spre ker ook nog wijzen op de belangen van de VB, als een van de grote onderne mingen ter plaatse. Het is voor dit be drijf onmogelijk te verhuizen naar het industrieterrein omdat het door de los- en laadapparatuur aan zijn huidige plaats is gebonden. De enige expansie- het gebouw zou vragen en in plaats ruimte voor deze kolenhandel, die tevens geldt als depot van vele kleine detaillisten, is de grond, waaron de ont- smettingsinrichting staat. Het zou daarom om het heel zacht uit te drukken onzorgvuldig zijn als de raad de verlangens van deze industrie niet terdege liet meewegen bij zijn be sluit de ontsmettingsinrichting al of niet te kopen. Iets beters. J"\E heer Vleugel (KVP) wenste de VB buiten beschouwing te laten, maar zich alleen bezig te houden met de vraag of het gebouw op verantwoorde wijze tot sociale werkplaats is in te richten. Er is in totaal f 93.000 mee ge moeid en daarvoor meende spreker toch wei iets beters te kunnen krijgen. Het gebouw was danig tegengevallen en hij verwachtte er ook na de restauratie piet veel goeds van. Het blijft een oud perceel, aldus spreker. Hij vond het logischer iets méér uit te geven en dan een nieuwe model-werkplaats te bouwen met veel licht en lucht. Mevrouw Holsmfiller (WD) koesterde ernstige bezwaren tegen de ligging. In de eerste plaats is er de Friesebrug, dan het water langs het Kwakelpad, het kolenstof en de aan te leggen spoorlijn naar de VB. Men moet r.iet vergeten, dat men hier te doen heeft met kinderen, die niet voor zich zelf kunnen zorgen en in deze hoek aan allerlei gevaren bloot staan. Spreek ster voelde er meer voor de Nazorg inrichting op het Doelenveld te ver beteren. De ligging is daar centraal en toch rustig. Als wij iets doen, laten we het dan direct goed doen. De heer Woldendorp (KVP) op perde het plan de fabriek van de fa. Kommer aan de Heilooërdijk als werk plaats in te richten. De heer Hoytink (AR) die even min enthousiast was over de ligging van de ontsmettingsinrichting stelde zichzelf de vraag of men een plaatse lijke industrie de grond, die zij nodig beeft, mag onthouden. Spreker meende stellig van niet. De heer De Jong (PvdA) merkte op, dat als de VB werkelijk zoveel prijs stelt op het terrein, dit zou moe ten blijken uit ziin priisaanbieriins Deze bedraagt niet meer dan de prijs die de gemeente voor het gebouw wil betalen "A 46. Het eerste was Jimmy deed was de geweren geheel buiten het Dereik van de bandieten te brengen. ,Hou jij ze onder controle Piet", riep hij, „en als er één zijn vlerken maar een centimeter laat zakken, dan schiet je zonder pardon. Ik ga nu stuk voor stuk hun benen vastbinden, zodat zij geen stap zullen kunnen doen". Jim my haalde wat touw uit de jeep en toog aan het werk. De kerels die natuurlijk knarsetandden van mach teloze woede, moesten dit alles goed vinden, maar ais Jimmy en Piet kregen wat hun ogen hun beloofden, zou het slecht met ons tweetal zijn afgelopen. Toen Jimmy de vier ban dieten had gebonden, voorlopig al leen de benen, zodat zjj geen stap konden verzetten, keek hij Piet Pot lood tevreden aan. „Dat hebben wij goed opgeknapt. Piet", zei hij vol daan. Met zijn tweeën zeven man onschadelijk maken, is toch altijd nog een prestatie, waarop een mens een beetje trots mag zijn". Piet Potlood knikte, ,,'t Is in hoofdzaak jouw werk geweest, Jimmy", zei hij. „ïk ben al leen blij, dat ik je op 't laatst nog wat heb kunnen helpen". „Mij kun nen helpen!" riep Jimmy uit. „Man door jouw resoluut optreden hebben wij de zaak in liet reine kunnen bren gen. Als jij nietPiet Potlood lood wenkte met zijn hand. „Hou maar op, Jimmy. Ik moet je beken nen, dat ik 'm verschrikkelijk gekne pen heb en zonder die meesterschoten van jouw „Ik ben nog onder de indruk van di ellende, waarvan wij Woensdag de spo ren hebben gezien", aldus burgemeester Wytema. „Het staat vrijwel vast, dat het Noorderkwartier speciaal zijn zor gen zal uitstrekken naar Tholen, dat de hulpverlening, ten behoeve waarvan een gedetailleerd rapport door de be sturen der getroffen gemeenten zal worden uitgebracht, zich hoofdzakelijk zal richten op Stavenisse. „Het is niet mogelijk een voorstelling te maken van de ontberingen, die deze mensen heb ben doorgemaakt", zo merkte spr. op, „Er zal nog menigmaal op de Noord hollanders een beroep worden gedaan, want het is nu wel duidelijk, dat de hulpverlening zich niet over enkele maanden maar over enkele jaren, zal uitstrekken. Het is reeds verheugend te bemerken, dat van de adoptie al een opbeurende werking uitgaat. Het leven bestaat uit een menigte details, die er de kleurende aantrekkelijkheid aan geven. Het is onze taak deze kleinigheden, die buiten iedere schaderegeling vallen, aan de bevolking te bieden". Met ontroering maakte burgemeester Wytema gewag van de opmerking, die een boer op het eiland tot een van de burgemeesters maakte. De man zei! „Ilc heb vandaag een goede dag gehad. Ik heb mijn achtste kind begraven". Op de vraag hoe een dergelijk droef gebeuren hem een goede dag kon bezorgen; luid. He het antwoord: „Zeven van mijn kin. deren had ik al begraven. Het achtste niet. Ik heb God gebeden, dat ook dit kind zou worden gevonden en dezelf. de dag is het lijkje aangespoeld. Dit was voor mij een goede dag". DE HEER C. ZEEGERS OVERLEDEN Gisteren Is na een kortstondig» ziekte in de leeftijd van 57 jaar over- leden de heer C. Zeegers, die ruim 10 jaar als kwitantieloper bij ons blad in dienst is geweest. De heer Zeegers was een kracht, dia om zijn grote stiptheid en nauwkeu righeid algemeen werd gewaardeerd. Hef Kofa-personeel deed de beurs open Het Kofa-personeel heeft een bedrag van f 741,23, zijnde één dag loon, opge zonden naar „Beurzen open, dijken dicht". en f 12.per vlerkante meter voor de grond. Nadat ook de heren v. d. Berg, Torenvliet en v. d. Borden blijk hadden gegeven weinig voor de ver bouwing van de ontsmettingsinrichting tot sociale werkplaats te gevoelen en de laatste had herinnerd aan de aller minst gunstige situatie op de Zaad- markt. merkte wethouder Coerts op, dat hem van de hier aangevoerde bezwaren bij het bestuur van de Na zorg en het onderwijzend personeel niets was gebleken. Twee ton De directeur van Openbare Werken had voor hem uitgerekend, dat een nieuw gebouw van dezelfde inhoud een bedrag zou vergen van f 219.000.het geen dus wel „iets'' meer is dan de thans benodigde f 93.000.-—. Spreker keurde het af, dat de VB wilde profi teren van een prijs, die door het Witte Kruis was gedrukt omdat het gebouw op erond staat die de vereniaing in erf pacht heeft van de gemeente. Zou de raad op deze plek geen sociale werk plaats wensen, den cei^e spreker voor de grond aan. het Witte Kruis te ver kopen en deze vereniging vrijelijk met de VB te laten onderhandelen. Het is dan geenszins zeker dat de VB in dat geval het perceel en de grond in eigen dom zal krijgen. De heer Berkhouwer vroeg zich af waaruit moet blijken, dat de prijs van het gebouw gedrukt is. De gemeen te heeft zelf al verklaard, dat het f 36.000.waard is. Wie weet zou een andere gegadigde er f 20.000.voor hebben geboden. Spr. achtte de voorlichting door ir Knol niet juist. Men dient bq de bere kening van een nieuw gebouw niet uit te gaan van de bestaande ruimte van 3200 kubieke meter maar van de helft, 1600 kubieke meter, die inderdaad voor de werkplaats nodig zijn. En dan komt men op f 100.000, een bedrag, dat ook in de verbouwing moet worden geïn vesteerd. Deze zaak, aldus spreker, is van den beginne af verkeerd aangepakt. De consequenties daarvan moet men thans aanvaarden. Het is nu de maatschap pelijke plicht van de gemeente dat oï het gebouw koopt voor f 36.000.ei in onderhandeling treedt met de VB. Een andere manier is niet te bedenken zonder afbreuk te doen aan een gezon de industrialisatiepolitiek. Wij mogen geen fantastische prijs verlangen om da VB te laten opdraa-en voor d» kosten van de sociale werkplaats. De heer Berkhnuwpr stelde ten slotte vonr het perceel aan te kopen en in onderhan deling te treden met de VB. Hiertegen maakte de voorzitter be zwaar omdat men dan niet vrij zou staan. De VB is weliswaar de naasts „buurman", maar geenszins de enige gegadigde. De raad ging vervolgens in comité, na afloop waarvan met vier stemmen vóór het voorstel var- B. on W. tot aan koop van de ontsmettingsinrichting met het doel deze in te richten als sociale werkplaats werd verworpen. Voor stemden alleen de vier wethouders. (Advertentie, Ing. Med.) De jaarvergac Alkmaar werd g die volgens het Landbouw waar: regeling zal won De genomen met 2 cent per 1 peil zal brengen Verhoging De sociale voc slijters zijn nog ciële toestand 1 aard, dat men d doorvoeren. De voorzitter heer J. Beemster, dat men reeds ir nomen om het In geval van zi uitkeringen aan Voorts werd suggestie gedaan Noord-Holland merk en een zei van dit product Het vakonderv verzorgd, bleek c de gestelde eisen voor deze opinie aan, dat 40 tot 5( tal cursisten niet meneisen kon vo de van één jaar door de vakgroep nomen. Het ligt een Stichting voc leven te roepen. BROEK OP LAT 20.000 kg rode ko* 8.20; 30.000 kg gel II 8; 8000 kg gr 25.000 kg Deense 1 kg uien 47,0848.7 drielingen 48,50; en C 10.50; 1000 IIB 41—47; 350 V NOORDERMARK 1000 kg bieten A 10.70; 200 kg gro< Deense witte kool appelen: IJsselster 10,60; 180 kg witl warmenhuize: kg rode kool 7,10 kool 6,50—13; 530C 7,20—7,80. MEDEMBLIK, 5 ten: A 8,20—8,50. Modjo 4; peen: B 9 én afw. 46,50; 43 en afw. 22—2< gele kool 6,509,3 groene kool 9—21; AVENHORN, 5 kool 7—13.10; 600 13.20; 7000 kg gro\ 46—47.50, driel. 4 rond 8,90—9.30, II kg peen II 1415 4.50—6.10. OPPERDOES, 5 1 A 8.10—8,30. B 6.2 4; peen: B 12,60— rode kool 77,50; witte kool 6. BARNEVELD. 5 Aanvoer ca. 875.00 Prijzen: f 13.75—1' 14.00 per 100 stuks Eierveiling: „Be veer ca. 680 000 si Prijzen eieren van 13,98, eieren van 61 alles per 100 stuk: In Februari zijn de volgende tele: stand gekomen: ALKMAAR 5356 Bakker, P. verweg 8. 5995 Balatum N.\ KorteLyceun 5810 Bibo, H„ M. prod., Lands 2536 Biesboer, P., ratie afd. N.- kade 12. 5864 Butter, C., en Fruitham Plein 3. 5952 Coöp. Verb] Fil. Groeneh 5940 Dammann, Verk.Mij., Ri 5992 Deugd, J., dc 5420 Fust, G. L„ I afvallen, For Heiloo. Gemeentbest. Alkmaar So< 5750 Woonhuis H ÏKïïS ra Sz kade 25. 5891 Hoogland, P straat 18. 5454 Huisman, Jol 5888 Koemans, H. Ver. Noordh( daelkade 4. 2124 Marei, L Tl Pred., Weste: Politie. Rijks 4Ikmaar- 254 Wmr le kl. 5878 5e?tskade 12 5873 Rol en Zoon tegelwerken, 3322 IÜÏÏX*': renstrait 57.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2