Spaak biedt Bidault statuut voor een „Klein Europa" aan Dulles ziet grotere kans op behoud wereldvrede Schets wordt pas heden voltooid Geen bondsstaat, geen statenbond Japan bereid tot herbewapening Broodoorlog in de hoofdstad? „De Ommelanden" wordt op korte termijn verkocht District Amsterdam van de CPN vertrouwt Polak niet meer VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN SYMBOLISCHE PLECHTIGHEID IN STRAATSBURG Economische paragraat scherper omschreven Verkiezing van Eisenhower luidt nieuwe aera in In Mei bezoek aan Nabije Oosten en Zuid-Azië Mits Amerika een voordelig voorstel doei Nieuwe koers van Josjida Schrale Noordenwind Britten blijven in Duitsland Bosbranden in Frankrijk In Rampenfonds: f76,3 millioen Staking opgeheven Hij moet zijn functies neerleggen W. KOEZNETSOF AMBASSADEUR SOVJET-UNIE IN PEKING Belangrijk man op voorname post NAVO: 50 divisies en 4000 vliegtuigen De Italiaanse spuitgasten deden goed werk Vanavond naar huis Ze ven Dee nse vissersschepen door de Polen opgebracht In verband met de Mig-kwestie? Verwacht ons voorlopig niet terug Ch inese overval op Swatow Frankrijk doet zonodig beroep op de VN Nieuw Pools protest over MlG-straaljager DirecUe: J. B1JLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur. H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Dins'dag 10 Maart 1953 150e Jaargang No. 58 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 16 woorden f 1.-, elk woord meei 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs bij voor uitbetaling 2.02 per mna f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 1 0.49 PAUL HENRI SPAAK, de voorzitter van de grondwetgevende vergadering te Straatsburg, heeft Maandagavond aan minister Bidault, de president van de raad van ministers der Europese Kolen- en Staalgemeenschap, het ontwerp voor een statuut voor „Klein Europa" aangeboden. De plechtigheid, die werd bijgewoond door alle zes ministers en door de voltallige vergadering, droeg een symbolisch karakter. Het is de zes en tachtig Europese politici namelijk niet gelukt, hun wetk te voltooien, zodat de eindstemming nog moet plaats hebben. Vandaag verwacht men hiermee gereed te komen. Daarna zullen de deskundigen der regeringen een verdrag moeten opstellen, op grond waarvan een Europees statuut kan worden geproclameerd. CP AAK citeerde in de rede, waarmee hij het statuut aan de ministers aan bood, de brief, waarmee George Wash- I' ington in 1787 het ontwerp voor een Amerikaanse grondwet bij het Con- gres had ingediend. Deze brief was, volgens Spaak, ook voor Europa nog een document van geruststelling en hoop. „Als wij dezelfde voortvarend heid en dezelfde moed tonen, is er een goede reden, waarom wij niet op hetzelfde succes zouden hopen", aldus de president. „Het Europa, dat wij ons voorstellen te vormen, is noch fede raal noch confederaal. De vergadering heeft ae middenweg gekozen van een politieke gemeenschap met een boven nationaal karakter. De regeringen der aangesloten landen behouden haar be voegdheden en competenties. Het stuk houdt geen overdracht van rechten in". „Een van de vragen", zo betoogde Bidault in zijn ar.twoordrede, „die zich voor ons opdoen, Is wel deze: of het t Europa, dat gevormd moet worden en waarvan iedereen de noodzaak erkent, een droom is of een luidsprekende im provisatie, dan wel een onmisbare schepping". Hij wees er op, dat de ver dere weg niet zonder moeilijkheden zal zijn. daar degenen, die aan de oude ^traditie gebonden zijn, zich ongerust Tinaken over de onderneming. De Europese markt. J)E vergadering heeft op voorstel van de Nederlander mr Blaisse en de Duitser Preusker wijzigingen gebracht in de oorspronkelijke tekst van het artikel van het statuut, dat het doel van een gemeenschappelijke markt stelt. Deze wijzigingen komen tegemoet aan de door de Nederlander geuite be zwaren, dat de verplichting tot het nemen van maatregelen in deze rich ting niet strikt genoeg geformuleerd was. Thans is bepaald, dat het gezag in zijn streven naar economische inte gratie de beginselen zal moeten vol gen, neergelegd in het verdrag voor het plan-Sehuman. Tevens werd aan het politieke gezag de opdracht toegedacht de coördinatie te bevorderen van de politiek op finan cieel en monetair terrein en van de crediet-politiek. De Nederlander Neder- horst hield bij het begin van het eco nomisch debat nogmaals een pleidooi voor het ernst maken met de economi sche eenheid. Bij de behandeling van de verhou ding tussen de politieke gemeenschap en de Kolen- en Staalgemeenschap pleitte mej. Klompé voor een behoud van de autonome status van de KSG tegenover het politieke gezag. Vele der nu aan de hoge autoriteit in Luxemburg gegeven bevoegdheden zouden volgens haar naar het bedrijfs leven moeten worden teruggeleid in plaats van te worden overgedragen aan een politiek gezag. Het politieke gezag moest zich volgens haar beper ken tot een controle op de werking van het hoge gezagsorgaan, doch niet, zoals het statuut voorziet, de functie daarvan geheel overnemen. Een be slissing over deze kwestie werd uitge- st°'i, teneinde de werkgroep gelegen heid te geven het voorstel van mej. Klompé nader te bestuderen. Minister Bidault en bondskanselier Adenauer hebben in de loop van de DE DOOD VAN STALIN beeft de kans op u/ereldvrede vergroot, beeft Poster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, op een pers conferentie verklaard. Dulles meende, dat de opvolger van Stalin de wereld vrede met zo'n domper zal opzetten als deze heeft gedaan. Daarom had hij alle hoop voor de toekomst. Ten aanzien van Korea deelde hij mede, dat de Ver. Staten niet overwegen, bij de NU een nieuw voorstel in te dienen om een etnde te maken aan de strijd. De tn December aanvaarde Indische resolutie kan tot een regeling leiden, indien de communisten deze ivensen. MINISTER DULLES begon zijn pers conferentie met het afleggen van een verklaring, waarin hij onder meer zei: Het tijdperk van Eisenhower begint JAPAN is bereid zijn strijdkrachten uit te breiden, zo heeft de premier Josji da in de Senaat verklaard. De Japanse regering zal misschien een Amerikaans voorstel ten aanzien van de herbewape ning aanvaarden, wanneer het voor het land gunstig zou zijn. Josjida heeft tot dusverre steeds verklaard, dat Japan zich geen herbewapening zou kunnen veroorloven. Overigens handhaafde hij de opvat ting van de regering, dat de nationale Droge Maart is goud waard ■jJJÜ vochtige Lucht, die Maandag nacht binnendroegwerd gisteren al weer verdreven door een veel drogere en aanzienlijk koudere Noordelijke luchtstroom. De barometers, aie nog steeds hoog stonden, zijn opnieuw gaan stijgen. Het sterke hogedrukcen- trum boven Schotland en de Noordzee heeft zich wederom versterkt en hierin komen baro meterstanden van 1045 millibaar voor. Hierdoor kan het droge meer nog vele dagen aanhouden. Wet zal er een krachtigeover- megend Noordelijke wind waaien, die later naar het Noordoosten ruimen. De temperaturen Moven ondanks het feit dat de overdag geruime tijd kan schijnen, laag. Een droogte- periode in het vroege voorjaar ls voor de i.and- en tuinbouw gunstig; beter dan wanneer we verder in het voorjaar zouden zitten. Door de schrale wind is het verre van groeizaam weer, hetgeen echter zo vroeg in Maart aog geen kwaad kan. WEERBERICHT Verwachting tot morgenavond: tijdelijk veel bewolking Overwegend droog weer met tij delijk veel bewolking en in de nacht en ochtend plaatselijk ne vel of mist. Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. WOENSDAG: Zon op 7.04. onder 1837 Maan op 5.18, onder 13.08. strijdmacht geleidelijk aan moet wor den uitgebreid. Hij heeft verder ver klaard, dat Japan nooit een kans zal laten voorbijgaan, om Zuid-Sachalin en de Koerilen, die zich thans in Russische handen bevnden, terug te krijgen. Ook deelde de Japanse premier als zijn over tuiging mede, dat het gewapende con flict in Korea weldra in feite een einde zal nemen, zonder zich echter over de redenen voor deze opvatting te willen uitlaten. Reuter weet verder nog te melden, dat Ikeda, de vroegere Japanse minister van Financiën, binnenkort naar Washington zal gaan, om een concreet en gedetail leerd plan voor de herbewapening van Japan aan de Amerikaanse regering voor te leggen. Head in Lagerhuis Engeland krijgt zwaarste tank ter wereld De Britse minister van Oorlog, Antho ny Head, heeft Maandag in een debat in het Lagerhuis over de defensiebe groting verklaard, dat het „de ramp zaligste politiek is, die wü zouden kun nen voeren" om Britse strijdkrachten uit Europa terug te trekken. „Alleen reeds uit het oogpunt van zelfbelang, is de verdediging van ons land onafschei delijk verbonden met de verdediging van West-Europa" Wel zou, naar de minister zeide, de Britse strijdmacht in het Midden-Oosten enigszins vermin derd kunnen worden om een strategi sche reserve in Engeland te kweken. Verder deelde de minister mede, dat een nieuwe Britse tank met zwaar ge schut, „waarschijnlijk de machtigste tank ter wereld", dit jaar aan de uit rusting van de Britse troepen zal wor den toegevoegd. In verschillende delen van Frankrijk zijn bos- en struikbranden uitgebro ken. Duizenden hectare bos zijn al ver loren gegaan. Talrijke militairen, poli tiemannen, brandweerlieden en vrijwil ligers hebben de strijd tegen het vuur aangebonden. Er is tot dusver één do de gevallen. waar de aera van Stalin is afgesloten. Eisenhower is pas kort geleden presi dent van de grote Amerikaanse repu bliek geworden. Zijn gezag is onge ëvenaard in de geschiedenis. Een nieuw tijdperk is begonnen, dat in het teken der vrijheid zal staan en niet in dat van de slavernij. Het zal worden geken merkt door op broederschap berustende betrekkingen tussen de mensen en niet op de overheersing door één man. Grote en kleine landen zullen gelijke rechten hebben. Alle staten zullen met waardig heid worden behandeld en de vrede zal worden gehandhaafd. Dulles vervolgde met te zeggen, dat hij geen nieuwe taktiek of strategie ging aankondigen. Hij zag geen reden wijziging te brengen in de houding van de Amerikaanse regering ten aanzien van de koude oorlog, doch meende, dat de tot nu toe gevolgde koers meer kans van slagen opleverde. Voorts heeft Dulles aangekondigd, dat hij in Mei een bezoek wil brengen aan het Nabije Oosten en Zuid-Azië. Hij verwacht ook India en Israël te be zoeken. namiddag de internationale situatie en in liet bijzonder het Saarvraagstuk met elkaar besproken. Wat de Saarkwestie betreft, hebben zij volgens een officiële mededeling „een methode gevonden om de besprekingen voort te zetten". De ministers van buitenlandse zaken van de zes landen van ..Klein Europa" zullen op 21 Mei opnieuw biieenkomen om zich te beraden over de verdere be handeling van het statuut voor een Europese politieke gemeenschap, nadat de Straatsburgse grondwetsvergadering hieraan de laatste hand heeft gelegd. Naar wij veriiemen heeft minister Beyen het initiatief genomen tot de vaststelling van deze datum. Voordien zullen de nationale regeringen het plan in studie nemen. Winkelbakkers willen de witbroodprijs verlagen ln Amsterdamse bakkerskringen is nogal beroering gewekt door een voor stel van een groep van winkelbakkers aan de contactcommissie (het overkoe pelend orgaan in de Amsterdamse bakkerswereld) om met ingang van Maandag a..s. de prijs van wit brood met vijf cent te verlagen. Men vreest in dat geval een bakkers-oorlog. De organisatie van winkelbakkers, die circa 40 leden telt, heeft de onder linge overeenkomst tussen de bakkers opgezegd. De organisatie is dus niet meer gebonden aan voorschriften be treffende prijsverlaging, cadeaustelsels enz. Vandaag zullen de uittredende bakkers de te volgen gedragslijn vast stellen. Tot gisteravond was aan het Natio nale Rampenfonds een bedrag van f 76.3 millioen gulden bijgedragen. Ten op zichte van gisteren is dit een vooruit gang van negen ton. Er wordt op het ogenblik hard gewerkt aan de dichting van het voor naamste gat in de dijken op Westelijk Schouwen, dat nabij de haven van Burghsluts. Zinkstukkken en zandzakken vormen hier het materiaal. Na uitspraak arbitrage-commissie Naar aanleiding: van de scheidsrech terlijke uitspraak in het conflict tussen „De Ommelanden" en de A.N.A.B., heb ben bestuur, commissarissen en directie van de fabriek besloten op de kortst mogelijke termijn tot verkoop van „De Ommelanden" en al haar bezittingen, alsmede tot liquidatie van de vereniging over te gaan. Het bestuur van het district Am sterdam der CPN heeft zijn vertegen woordiger in gemeenteraad en prov. staten van Noord-Holland, de arts B. Polak, opgedragen zijn openbare func ties neer te leggen en ter beschikking van de partij te stellen. Noch in politiek, noch in persoonlijk opzicht verdient hij het vertrouwen van de communisten, aldus werd deze maat regel gemotiveerd. Het districtsbestuur zegt o.m., dat Po lak zich bezighield met ..achterbaks ge wroet in de partij", terwijl hij regel matig verzuimde aan het partijleven deel te nemen. Hij poogde enkele par- MAAR HET officiële Russische persbu reau Tass meedeelt, is Alexander Panjoesjkin als ambassadeur te Peking vervangen door de onderminister van Buitenlandse Zaken Wasili Koeznetsof. Panjoesjkin zal een andere functie krijgen, aldus Tass. Koeznetsof was vier dagen geleden bij de wijzigingen in de Russische rege ring na de dood van Stalin ontheven van het voorzitterschap van het Vak verbond en benoemd tot onderminister „Hef is iels", zegt Ismay De secretaris-generaal van de NAVO, lord Ismay, heeft Maandag te Mon treal (Canada) verklaard, dat de Noordatlantische organisatie tegen het einde van dit jaar de beschikking zal hebben over meer dan vijftig goed- uitgeruste divisies en 4.000 vliegtuigen. „Dit is niet genoeg, maar het is iets" zo voegde lord Ismay hieraan toe. HERMAN RUTTERS KRIJGT DE BRUCKNER-MEDAILLE Dinsdagmiddag 17 Maart zal in het Concertgebouw te Amsterdam door de vertegenwoordiger van Nederland var de Internationale Bruckner Vereniging de Brucknermedaille dezer vereniging uitgereikt worden aan Herman Rutters. van Buitenlandse Zaken. Voor zover be kend zal dit zijn eeiste functie zijn buiten de Sovjet-Unie. Bij het in Oc tober van het vorig jaar gehouden con gres der Russische communistische par tij kreeg hij het volledige lidmaatschap van het partijpresidium. Panjoesjkin heeft vele posten in de diplomatieke dienst bekleed. Hij is o.m ambassadeur in de Ver. Staten geweest en een vooraanstaand lid van da Rus sische delegatie bii de Ver. Naties. In 1950 drong hij er in de V.N. op aan keizer Hirohito van Japan als oor logsmisdadiger te vervolgen. Vorige maand werd gemeld, dat hij in het gezelschap van de Chinese pre mier, Tsjou en Lai, was. toen deze een bezoek bracht aan het Russische garni zoen in Port Arthur. tijgenoten, die van joodse afkomst wa ren, tegen de partijleiding op te zetten en hij had een té persoonlijke mening over de Sovjetrussische maatregelen tegen verschillende medici. Het wordt hem zwaar aangerekend, dat hij het Russische "optreden kenmerkte als anti semitisme. Het districtsbestuur van Amsterdam heeft bovendien ontdekt, dat Polaks houding voortvloeit uit de nauwe rela ties die hij met agenten van Amerika en openlijke tegenstanders van de partij onderhoudt. Partijgenoten, die hij als arts bezocht, probeerde hij tegen de po litiek van de CPN en tegen het partij bestuur op te zetten. Zo beweerde hij. dat in het derde leerboekje de partijge schiedenis, onder het hoofdstuk „de Ju- li-oppositie 1945", vervalst zou ziin- Hedenavond vertrekt de brandweer colonne uit Italië, die enige weken lang behulpzaam is geweest bij het reddingswerk rond Zevenbergen en Klundert, naar huis. Hedenmiddag om vier uur wordt het gezelschap pom piers ontvangen op het gemeentehuis van Zevenbergen, waar burgemeester Schaminee het woord zal voeren. Daar na wordt een afscheidsdiner aange richt. De Italianen hebben zich de dank van velen verworven door het leeg pompen van kelders, het herstel van de zeedijk, het bergen van verdronken landbouwmachines en huisraad, het monteren van watergemalen. Zeil gefrohen, toch hulp Halsteren (N.Br.) moge zelf zwaar getroffen zijn, het dorp blijft bij de al gemene hulpverlening niet achter. Voor eerst verblijven er 207 e-acué's in het dorp en bovendien heeft men met de collecte voor het rampenfonds ruim f 8.000.opgehaald. De Poolse autoriteiten hebben Maan dagavond in het gebied van de Hela baai bjj Danzig zeven Deense vissers vaartuigen, met aan boord 30 Denen, tangehouden en naar Hel -baai, een doolse haven, opgebracht. Men gelooft, dat de aanhouding in verband staat met de Poolse eis om 'uitlevering van de Poolse MIG-straal- jager, die verleden week op het Deense eiland Bornholm landde. Tot dusver heeft Denemarken nog geen gehoor gegeven aan deze eis. Twee der opgebrachte vissersvaar tuigen zonden radio-berichten uit, toen zij werden aangehouden. Een der tele grafisten seinde: „Verwacht ons voor lopig niet terug". Men zal in eerste instantie het bin dende advies van de arbitrage-commis sie naleven, doch men acht het bedrijfs economisch en uit het oogpunt van de personeelsverhoudingen onverantwoord het bedrijf onder de gegeven omstan digheden voort te zetten. Een vroegere verkoopsvoorwaarde, namelijk het niet accepteren van sta kers door een eventuele koper, moet thans als vervallen worden beschouwd. Dit wettigt de verwachting, dat er op korte termijn een koper zal worden gevonden. Hoewel de fabriek over het afgelopen boekjaar geen grote winsten heeft gemaakt, is de exploitatie in de roerige periode van Mei tot Augustus 1952 lonend geweest. De staking is nu opgeheven en de leden van de ANAB zullen Maandag a.s. weer worden aan genomen. De arbeiders die niet bij „De Ommelanden" kunnen terugkomen, zul len door bemiddeling van de ANAB el ders worden geplaatst. De fabriek kan zestig arbeiders in dienst nemen. De overigen worden symbolisch in dienst genomen en daarna weer ontslagen. Men zal dspensatie vragen voor de arbeiders die zich tijdens de stakings periode hebben misdragen. Eerste actie van marine der nationalisten Een Chinees-nationalistische patrouil le-vaartuig heeft in de afgelopen week een aanval op de Chinees-communis tische haven Swatow uitgevoerd, waar bij een aantal vaartuigen der commu nisten is beschadigd, een vaartuig werd buitgemaakt en twee leden der plaatse lijke Chinees-communistische commis sie voor de kustverdediging gevangen genomen. Deze hebben onthuld, dat de Chine zen twee Amerikaanse vliegers, leden der bemanning van de „Neptune", die 18 Januari j.l. door luchtdoelartil.lerie der communisten omlaag is geschoten, hebben gevangen genomen. De twee Amerikanen werden door de straten van Swatow gevoerd en vervolgens naar Kanton gezonden. De aanval op de haven van Swatow is de eerste, die de Chinees-nationa listische marine, na de opheffing van de neutralisering van Formosa, op een haven van het Chinese vasteland heeft uitgevoerd. De strijd in Indo-China Indien de Chinezen of anderen zich rechtstreeks mengen in de strijd in In do-China, zal de Franse regering aan de Verenigde Naties vragen, maatregelen te nemen. Aldus verklaarde Letourneau, de Franse minister voor de verbonden Indochinesche staten, Maandag in Syd ney. Hij is in Australië aangekomen voor besprekingen met de regering. De Poolse regering heeft in een nieuwe nota naar aanleiding van het landen van een MIG-straaljager op het eiland Bornholm opnieuw geëist, dat het toestel onveywijld zal worden te ruggegeven. Zij protesteert tegen het demonteren en overbrengen van de MIG naar Kopenhagen en tegen het feit, dat de Deense regering de Britse luchtvaartattaché had toegestaan het toestel te onderzoeken en fotograferen. De jager is inmiddels in gedemon teerde staat in Kopenhagen aangeko men.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1