Weihouder van financiën zijn zeiel niei prijs te geven Tegenstelling in het college werd eensklaps geheel opgeheven r Twee jaar gevangenisstraf geëist tegen brillenkoopman De wereldreis van Jimmy Brown Merkwaardig verloop van de eerste begrotingsvergadering Reserves met een vaste bestemming Comp Verstopte traanbuizen romis werd toch nog bereikt AGENDA I 125. J^rvcMciefnanr) WOENSDAG 11 MAART 1953 DE EERSTE DAG van de begrotingsvergadering heeft een zeer merkwaardig verloop gehad. De tegenstelling in het college van B. en W., die tot uiting kwam doordat de wethouder van financiën de portefeuillekwestie stelde als zijn voorstel tot het onaangetast laten der reserves niet zou worden aanvaard,, bleek 's avonds plotsklaps te zijn verdwenen. Na maandenlange onzekerheid of de lieer Van Slingerland zijn plaats ter beschikking zou moeten stellen en na de uitge breide overigens op hoog niveau staande debatten, die gistermiddag werden gevoerd en zich uiteraard speciaal met de controverse in het college bezig hiel den bleken alle duistere wolken te zijn opgelost in een stralende zon van homogeniteit. De wethouder zal dus blijven. Hij en de andere leden van het college mogen dankbaar zijn voor de suggesties van de heer Hoytink, die de weg tot dit compromis mogelijk maakten. Het was het ei van Columbus, moest iedereen toegeven, dit voorstel om de reserves een vaste bestemming te schen ken en de gewraakte posten, die het tekort op de begroting vormden, daarmede overbodig te maken, In wezen veranderde er wel niet zoveel, maar het was de brug, die over de ogenschijnlijk diepe kloof leidde. NOG onbewust van de sensationele wending, die de kwestie 's avonds zou krijgen, discussieerde de raad 's mid dags over tal van mogelijkheden, die uit net probleem voortvloeiden. De be sprekingen werden geopend door de heer Holsmuller (VVD), die het onjuist vond. dat het college van B, en W. de raad voor een probleem had ge steld, dat het zelf „en familie" had die nen op te lossen. Voor de KVP-fractie is de toestand uitermate lastig, aldus spreker, omdat zij hoe de oplossing ook moge zijn één van de wethou ders zal moeten desavoueren. Het be- vreemdde spreker, dat de KVP-wethou- der mr Leesberg aanvankelijk zijn fractiegenoot wethouder Van Slinger land had gesteund, doch bij de bezuini gingsvoorstellen, welke ook zijn porte feuille betroffen, de progressieve socia listische opvattingen ging delen. Beter ware het geweest, dat wethouder Van Slingerland direct was afgetreden of dat de begroting in een geheel andere vorm was ingediend. Na deze inleiding over de aspecten, die de begroting 1953 bood, verklaarde de heer Holsmuller, dat de VVD zich ten volle achter de opvattingen schaart, die de wethouder van financiën in zijn minderheidsnota heeft neergelegd. Het is eenvoudig genoeg het Rijk of de ba tige saldi te benutten om de begroting te kunnen overschrijden. Gezonder echter is het principe van de in zich zelf sluitende begroting. „Wat we geza- menlijk uitgeven moeten we ook geza menlijk kunnen verdienen", aldus spre ker. Hij vond, dat de begroting ditmaal niet met die voorzichtigheid is opge steld als in andere jaren. Zo achtte de heer Holsmuller het verkeerd, dat re kening was gehouden met een ont- varfgst van f 35000 als tegemoetkoming op het kleuteronderwijs, waarvoor het wetsontwerp echter nog moet worden aanvaard. De reserves, waarvan de meerderheid van het college gebruik wil maken, zouden volgens spreker slechts kunnen worden aangesproken voor zeer bijzondere doeleinden, als de votering van gelden ten behoeve van de adoptie van een gemeente in het ramp gebied. En dit dan nog tot een bepaal de hoogte. De heer Holsmuller besloot zijn zakelijke uiteenzetting met een op somming van de bezuinigingen, die z.i zouden kunnen worden ingevoerd om het tekort te dekken: f 5000,op het tandheelkundig onderzoek op de scho len, f 5000 op de post uitdiepen van grachten, f 50.000 op de storting in het industriefonds, f 15.000 op onderhoud straten en f 15.000 op onderhoud we gen, f 1000 op het subsidie aan het H.O.V., f 50.000 op de post ombouw eleetriciteitsnet. Hier tegenover zou de VVD de burgerij willen ontlasten door de verhoging der begrafenisrechten niet in te voeren. Betreurenswaardig OOK de heer S i e t s m a (P. v. d. A.) noemde het verschil van inzicht in het college betreurenswaardig. Immers, als de heer Van Slingerland door de raad wordt gesteund zou het hem dan tegen over de meerderheid gelukken zijn in zichten te doen verwezenlijken? Spre ker verklaarde, dat de P. v. d. A.-frac- tie stellig niet bereid is de door de wet houder van financiën aangegeven weg te volgen. Z.i. zou het in parlementair opzicht juister zijn geweest als de heer Van Slingerland was afgetreden enniet een uitspraak van de raad had uitge lokt. Spreker was van oordeel, dat de gemeente Alkmaar te weinig pogingen heeft gedaan om door gebruikmaking van een bepaalde begrotingstechniek tot een hogere uitkering uit het ge meentefonds te komen. Op de wijze door de wethouder van financiën voor gesteld zal men zeker met een reëel te kort rekeniifg kunnen houden. Bij een reeds eerder door de P. v. d. A. bepleit veeljarenplan zou men in een heel wat gezonder positie zijn geraakt. De heei Sietsma vroeg zich af waarvoor de doortrekking van de Juliana van Stol berglaan niet in haar geheel op de be groting had kunnen worden geplaatst en waarom men de «jaarlijkse lasten voor de bouw van een tunnel in de Bergerweg niet had opgenomen. Oniuist HET Is onjuist te beweren, dat de be groting in zichzelf sluitend moet zijn. De wethouder houdt daarbij geen reke ning met de groei van de stad en het feit, dat de verdeling van de Rjiks- middelen onjuist geschiedt. Er dient een eigen spel door de gemeente te worden gespeeld dat gericht is op de toekomst en de ontwikkeling van de gemeente. De hierop betrekking hebbende uit gaven had men in deze begroting moe ten terugvinden. Nu het eigen belasting gebied aan de gemeenten is onttrok ken, zal het Rijk de nodige soulaas moe ten brengen. De methode van wethou der Van Slingerland zou in de toe komst zeker niet kunnen bijdragen tot vergroting van de werkgelegenheid, al dus spreker. Zij is als zodanig in strijd met de belangen van de arbeidersklasse die hij vertegenwoordigt. (Wethouder Van Slingerland: „Drink eens.") Na aan deze raad gehoor te hebben gegeven besloot de heer Sietsma met de wens, dat het uitgaven-niveau op een behoorlijk peil zou worden gehou den en dat men stelling zou nemen te gen de uitkeringsnormen, opdat Alk maar niet zou vervallen tot een dode stad. Deze begroting, aldus spreker, draagt het kenmerk van een tegenstel ling en een compromis, een toegevende houding van de meerderheid, die even min aan de goede stad Alkmaar ten goede zal komen. ALS derde spreker voerde de heer Hoytink A.R.) het woord. Ogen schijnlijk, aldus spreker, lijkt het of de wethouder van financiën een te starre houding aanneemt met betrekking tot dit in wezen geringe bedrag van f 107.000. Er is echter meer geweest. Hier botsen twee principieel scherp te genover elkaar gestelde meningen. Im mers zou het alleen een materiële kwestie zijn, dan was er zeker een op lossing gevonden. Spreker verklaarde zich tegen een aantasting van de reser ves, vooral met het oog op de grote kapitaalswerken, die nog staan te ge beuren: riolering, tunnel, afschrijvin gen op basis van vervangingswaarde, Dudokplan enz. In plaats van te trach ten een hogere uitkering te verkrijgen als men van mening is, dat het Rijk niet genoeg doet voor Alkmaar, heeft het college, vreemd genoeg, het hoofd bij voorbaat in de schoot gelegd en een greep gedaan in de reserves. Het is de weg van de minste weerstand, maar ook de slechtste. Dit systeem acht ik verwerpelijk, zo betoogde spreker. Fondsvorming Het zou wenselijk zijn de reserves een vaste bestemming te geven en uit het bedrag van ruim drie millioen gul den één millioen beschikbaar te stellen voor een fonds ten behoeve van de rio- leringsplannen. Verder wilde spreker het industricfonds voeden om de grond prijs van het industrieterrein zodanig te verlagen, dat Alkmaar voor nieuwe industrieën grote aantrekkingskracht krijgt. Naast deze twee vaste objecten zou de heer Hoytink in de derde plaats een fonds willen vormen voor bijzon dere kapitaalwerken. Ook de rente van deze gelden zou met ingang van 1954 aan de fondsen ten goede moeten ko men. Spreker was het niet eens met het door de wethouder van financiën voor gestelde dekkingsplan. Elk voorstel, dat beoogt onderhouds werken uit te stellen, zoals dit het ge val is met de aanleg van de Willem de Zwijgerlaan en de bouw van de brug over de Bleekerssloot, schaadt de goe de zaak. De heer Hoytink kwam op zijn beurt met een aantal voorstellen, waardoor naar zijn mening de begro ting sluitende zou kunnen worden ge maakt. Zo meende -hij, dat de 628 tech nische adviezen aan het college door Openbarewerken drastisch zouden kun nen worden beperkt, hetgeen een voor deel van f 5000 zou opleveren, dat het extra-subsidie aan het H.O.V. zou kun nen vervallen, dat de bijdragen aan het toneel overbodig waren en dat ook het subsidie aan Maatschappelijk Hulpbe toon zou kunnen worden verlaagd. Wat dit laatste betreft zegde de heer Hoy tink een nadere verklaring toe bij de behandeling van de desbetreffende be grotingspost Onelegant De heer Venneker (KVP) begon met een tweetal opmerkingen over de algemene financiële politiek. In de be groting, aldus spreker, is rekening ge houden met de verhoogde opbrengst van de begrafenisrechten en de vee markt-tarieven, hoewel de voorstellen nog niet eens aan de raad zijn voorge legd. Dit is onelegant. Het streven naar een hogere opbrengst uit het gemeente fonds kon de heer Venneker, gezien de toenemende taak der gemeente toe juichen, maar hij achtte het onjuist, dat de gemeente de grootte van de uitke ring zou moeten bepalen. Het ge meentefonds kan niet voor de dekking van alle tekorten dienst doen. De fi nanciële positie van het Rijk laat dit niet toe, ook niet omdat met redelijk heid kan worden aangenomen, dat de belasting-opbrengst met een paar hon derd millioen zal verminderen, nu men ernstige plannen koestert de fiscale las ten enigszins te verzachten. Ook de heer Venneker was van mening, dat aan de reserves een vaste bestemming moest worden gegeven. Het wordt tijd, dat het tunnelplan en de aanleg van het recreatieoord in de Overdie met spoed worden verwezenlijkt en dat eveneens aan het rioleringsplan ernsti ge aandacht wordt besteed. Over de controverse in het college van B. en W. sprak de heer Venneker met de vorige sprekers zijn teleurstelling uit. Hij was van oordeel, dat dit geschil niet aan de raad had moeten worden voorgelegd. Zou het, zo vroeg spreker zich af, niet mogelijk zijn tot een overeenstemming te geraken en is het nodig in de korte spanne tijds, die deze raad nog rest deze wethouders-crisis door te voeren. Ook al wint wethouder Van Slinger land deze strijd, dan is over het dek kingsplan nog lang geen accoord be reikt. Men heeft dit uit de reeds ge dane opmerkingen kunnen begrijpen. De houding van de heer Van Slinger land achtte spreker door een recente uitlating van de minister van Binnen landse Zaken gedekt. Hij kon zich niet voorstellen, dat indien de wethouder gelijk zou krijgen, alle overheidsactivi teit tot een algehele stilstand zou ko men. Over deze, door de heer Sietsma gesuggereerde onheilen, maakte spre ker zich niet ongerust. Bij wijze van compromis stelde de heer Venneker voor, stelposten in te voeren. Spreker vond het geen bezwaar dit jaar de post voor tandheelkundige verzorging van de begroting af te voeren, omdat hier van in 1953 toch niets zal komen An dere bezuinigingsvoorstellen van KVP- zijde waren: Afvoering van f 7000 voor vervaardiging fotocopieën, verminde ring post uitbaggeren grachten met f 5000 en verlaging van de post kleuter scholen met f 7000, beperking van de aanschaffing van schoolmeubelen met f 4000, afvoering van de storting van f 50.000 in het Industriefonds. De post f 6f)0.000 voor ombouw van het eleetri citeitsnet wilde de heer Venneker pro memorie ramen. echter van uitzonderlijk belang voor de werkende bevolking. Beter ware het geweest, aldus spreker, om te bezuini gen op de Bescherming Burgerbevol king en niet de tandheelkundige ver zorging, de aanleg van wegen en andere essentiële punten te benutten om de begroting sluitende te maken. De heer Knuistingh Neven ging ver volgens een aantal posten na, dat z.i. gevoegelijk zou kunnen worden be snoeid. Hij noemde hierbij o.a. de post f 7000 voor fotocopieën en de afschrij ving van kosten die nog niet eens zijn gemaakt, zoals t.a.v. de demping van het Afgesneden kanaalvak. Als men deze posten handhaaft, kan de begro ting onmogelijk een beeld geven van de werkelijke toestand. Neem deze be groting terug, zo adviserde spreker, het college en zorg er voor, dat ge uw ge zicht niet verliest. Noodrem „HET verwondert mij bovenmate, dat wethouder Van Slingerland zo in de steek is gelaten door zijn mede-wethou- der", merkte de heer Van der Bor den (C.H.) op. Hij verklaarde zich voorstander van de opvatting van de wethouder van financiën omdat hij ook yan mening was, dat de begroting in zichzelf sluitend dient te zijn. De wet houder heeft terecht aan de noodrem getrokken omdat hij verwacht, dat de gapingen in de kas steeds groter zullen worden. Het verwonderlijke is, dat het lijkt alsof men het er op aanstuurt dat de gemeente ncodlijdend wordt. In dat geval echter zal de stad worden ge regeerd door mensen, die van de plaat selijke situatie niet op de hoogte zijn. Verdediger: „Men moet deze man een historisch licht zien" in De brillenkoopman A. v. S. uit Em- men, die in April en September van het vorig jaar zijn kijkglazen in ver scheidene plaatsen van ons lieve va derland aan de man bracht en ook in Alkmaar en omgeving had geopereerd, was op den duur toch in conflict ge komen met de wet. Onze brillenman toonde zich hierover zeer ontstemd en met zijn verdediger stelde hij zich met hand en tand te weer tegen de tenlastelegging, dat hij met zijn handel personen zou hebben opgelicht. Zo had hij aan de vrouw van de 70-jarige pe- troleumventer g. Z. een bezoek ge bracht, waarbij hij gesuggereerd zou hebben, dat hij oogspecialist was en dat hU de vrouw, die niet zo best meer zag, wel aan een mooi brilletje kon helpen. De ogen van het vrouwtje traan denNiet vanwege de ontroerend goede bedoelingen, die onze brillen man had maar wel, omdat haar traan buizen verstopt waren. Tenminste dat had de brillenkoopman gezegd. Een diagnose, waarmee de man zich „val selijk en listiglijk" tot oogspecialist gekwalificeerd zou hebben. In ieder geval had hij de oude vrouw twee maal een bril verkocht. De tweede keer leek de nieuwe bril verdacht veel op een bril diezij na het eerste bezoek van de koopman miste. De Officier, mr. C. V. Meischke, con stateerde, dat verdachte bij voorkeur zijn slachtoffers zocht onder pude mensen, in de hoop dat wanneer zij in DE AVONDVERGADERING werd geopend met de mededeling van de burgemeester, dat het college zich had beraden over enkele zeer belangrijke sug gesties, die door de raad naar voren waren gebracht. Uit de opmerking van de heer Hoytink om de batige saldi een vaste bestemming te geven hadden B. en W. een voorstel gedistilleerd, dat h.i. aan de controverse een einde zou maken. De voorzitter deelde mede, dat het college bereid was een bedrag van f 50.000 voor het industriefonds en een bedrag van f 40.000 voor de ombouw van het electrisch net terug te nemen en de reserves tot een bepaald bedrag voor de ge noemde doeleinden te bestemmen. Er blijft op de begroting dan nog een gering bedrag van f 17.000 ongedekt. zijn brillen teleurgesteld waren «i, zich de juiste gang van zaken nié goed zouden kunnen herinneren, m. verband met het grote aantal delictej van dezelfde aard door hem gep' eiste mr Meischke een onvoorwaaril delijke gevangenisstraf van 2 jaar. De pleiter, mr. J. Lieuwen, voeritl aan, dat verdachte nog gerekend moerl worden tot het gilde van steensnijdeiT chirurgijns en kiespijnwatjesmannerf die volgens totaal andere normen h™ waren aan de man brachten dan tegenwoordig het geval is. Overigeijj was hij ervan overtuigd, dat wannee de Officier eens een bezoek aan epjl standwerker op de kermis zou brecJ gen hij een dergelijk persoon op cc-J legio aantal „oplichtingen" zou be. trappen, zonder dat een mens zit;1' daarover druk maakt. H-t pleidooi van de verdediger cull mineerde dan ook in de zinsnede „Uit moet de persoon van de verdachte H een historisch licht zien". Uitspraaj over 14 dagen. Storm in glas water „HET was voor ons als financieel niet- deskundigen moeilijk de standpunten van de meerderheid en de minderheid op de begroting scherp te onderschei den", aldus ving de heer Knuistingh Neven (CPN) zijn betoog aan. De controverse in het college noemde spre ker een storm in een glas water. De Dit zou kunnen worden gevonden o.a. in het afvoeren van de post voor de Sehool-tandverzorging, de 7.000 voor de fotocopieën en de verminde ring van de post voor het uitdiepen der grachten. Ook tegenover de sug gestie van de heer Venneker om de school aan de Ruysdaelkade tot twee kleuterscholen te bestemmen, toonde het college zich welwillend. Op verzoek van de heer Sietsma werd-de vergadering geschorst om een nader beraad van de fractjes mogelijk te maken. Nieuwe posten MAD AT de fracties geruime tijd over haar gedragslijn hadden geconfe reerd. deelde de heer Sietsma mede, dat de P.v.d.A, prijs blijft stellen op een extra uitkering uit het gemeente fonds. Aangezien de bedragen voor het industriefonds en de ombouw van het net naar alle waarschijnlijkheid niet voor een extra-uitkering in aanmer king zullen komen, verklaarde spreker zich bereid deze posten terug te ne men. Daartegenover wenste de heer Sietsma de suggestie van de heer Ven neker te volgen en het bosplan, het tunnel- en rioleringsplan in onderde len op de begroting te brengen. Ook een nieuw gebouw voor het gemeente archief achtte de P.v.d.A.-fractie van veel belang. De onderdelen van deze plannen zouden een post op de begro ting vragen van globaal geschat 92.000. Voor dit bedrag en de nog on gedekte 17.000 zou een extra-bijdrage moeten worden aangevraagd, aldus spreker. De heer Holsmuller (WD) gaf uitdrukking aan zijn verbazing, dat het college met één pennestreek zo maar een oplossing heeft gevonden. Hij vroeg zich af of een dergelijke simpe le oplossing niet door het college zelf had kunnen worden ontdekt, zodat dt interne tegenstellingen niet openbaar gemaakt hadden behoeven te worden. Spreker maakte bezwaar tegen een reserve, waaruit de ombouw van het net eventueel kan worden geput, om dat z.i. eerst het rapport van de com missie Hupkes dient te worden afge wacht. Daarom oordeelde spreker het juister de reserves in een fonds voor bijzondere kapitaalwerken tè besteden. Een gevaar van een reserve-industrie fonds zag de heer Holsmuller in het feit, dat bij een afschrijving tot de boekwaarde de kans bestaat, dat de posten waarover het gaat, achtte hij terreinen voor een appel en een ei van 50. Op weg naar Oekoeroewanda re den Jimmy en Piet Potlood door een vrij eenzame streek. „Dit nu Piet", zei Jimmy niet zonder trots, „is mijn ge boorteland. Mijn vader was een onder opperhoofd van de Roekiraki chimpan sees en mijn moeder was de dochter van een stamhoofd. Zij zijn allebei, kort voordat ik mijn geboorteland ver liet, gestorven. Het waren brave aDen, die mij een behoorlijke opvoeding gegeven hebben.'Zij hielden mij altijd het goede voor. Dat was trouwens geen uitzondering in de stam van de Roe- kiraki-chimpansees. Alle jongeren kre gen een zeer goede opvoeding en daar om begrijp ik nog steeds niet hoe zij tot alerlei buitenissigheden vervallen ziin, hoe zij zich nu overgeven aan roof en diefstal. Zij zijn de schrik van de streek, heb ik gelezen en ik kan dat bijna niet geloven. Welke kwade geest kan er in hun gevaren ziin?" Zo zat Jimmy Brown met Piet Potlood te praten en bekommerd het hoofd te schudden, toen Piet Potlood plotseling uitriep: „Kijk daar eens Jimmy, wat gaat er nu gebeuren?" Jimmy die aan het stuur zat, zette eensklaps zijn voet stevig op het rempedaal en drukte dti neer. Met luid gegier bracht hij de sta tioncar tot stilstand. Net op tijd want anders zou hij recht op een troep van misschien wel honderd of tweehon derd chimpansees zijn ingereden, die midden op de weg met hun armen ston den te zwaaien en allerlei wilde kreten uitstootten. de hand worden gedaan. Een fonds voor industriebevordering achtte spre ker juister. Hii handhaafde verder zijn eerder voorgestelde dekkingsplan. Rauw „Ik verheug mij er over", aldus de heer Hoytink, „dat ook de fracties de fondsvorming niet onwelgevallig is, maar ik verzet me toch tegen de voor stellen vdn de heer 'Sietsma, die rau welings en zonder enige basis met een aantal nieuwe posten is komen aan dragen, teneinde een subjectieve uit kering te verkrijgen. Gezwicht IJET voorstel van B. en W. had de KVP-fractie overrompeld, zo ont hulde de heer Venneker. 's Mid dags zou men uit de debatten deze gang van zaken niet hebben kunnen bevroeden. In feite komt het voorstel er op neer, dat de minderheid thans voor de meerderheid is gezwicht, „Ik blijf het betreuren, dat deze eensge zindheid niet eerder is bereikt. De heer Venneker, die verklaarde niet namens zijn fractie te spreken, zeide geen voorstander te zijn van een definitieve fondsvorming met de tweemaal 50.000, die uit de begroting worden gelicht. Met de heer Hoytink toonde spreker zich een tegenstander van de directe voorstellen van de P.v.d.A.- fractie. De heer Knuistingh Neven herinnerde aan zijn 's middags uitge sproken opinie, dat de gehele kwestie een storm in een glas water was. Het is zelfs geen glas, maar een vinger hoedje gebleken. De heer Woldendorp (KVP) stelde voor, eerst de 100.000 af te voe ren en dan de mérites van het voor- stel-Hoytink te onderzoeken. Op het ogenblik gaat dit te ver, aldus spreker. „Wat is er gebeurd?" vroeg de heer De Zeeuw. „Naar mijn smaak is er alleen bereikt, dat de begroting een nog groter tekort gaat vertonen dan tot nu toe het geval was. In plaats van de tweemaal 50.000 wordt er nu nog meer uit de reserves geput." Nadat het college zich enige tijd had teruggetrokken, maakte de voorzit ter bekend, dat het amendement- Sietsma op het voorstel van B. en V/. om een aantal kapitaalwerken op de begroting te nemen, door het college zonder behoorlijke voorbereiding niet kon worden aanvaard. Dit kan beter worden verschoven naar een later tijd stip. Ook dan is het nog mogelijk een extra bijdrage uit net gemeentefonds aan te vragen. Binnen afzienbare tijd zullen B. en W. met voorstellen in de ze richting komen. T.a.v. de opmerking van de heer Venneker om de twee maal 50.000 af te voeren en nog geen beslissing te nemen over de fondsvor ming, stond het college afwijzend, aangezien dezp twee punten niet zijn te scheiden. Wel wilden B. en W. de suggestie van de heer Holsmuller over nemen om geen fonds voor industrie- gronden te stichten maar in meer al gemene zin voor industriebevordering. Over de bestemming van de reserves zal een prae-advies worden uitge bracht. De kleinere posten zullen bij de puntsgewijze behandeling der be groting aan de orde komen. De heer Sietsma verklaarde zich bereid de suggestie te volgen. De heer De Zeeuw daarentegen hand haafde zijn standpunt en verklaarde zich tegen het voorstel van B. en W. Met zijn stem tegen werd het voorstel van B. en VV, aanvaard. Verklarina TOT slot legde de heer Van Slin gerland, wethouder van financiën, een korte verklaring af over zijn in stemming met het voorstel van het college. Na zijn teleurstelling te heb ben uitgesproken over de wijze waar op de heer Sietsm» hem had aangeval len en had verweten met de Alkmaar- se belangen te spelen, zei de heer Van Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: 1. becca (18 jr.); Rex Theater, 2.30 eniL uur: Legioen der dapperen (14 jrjj Cinema Amerieain, 2.30 en 8 uur: Camillo (alle leeft.); Victoria ThealnB 2.30 en 8 uur: Diplomatic Courier dig jaar). Gulden Vlies, 2.30 uur: Sneeuwwitje! Gem. Museum, 3 uur: Opening te:.,* toonstelling Boek en Jeugd. Stadhuis, 2 en 7.30 uur: RaadsvergJ Café Admiraal: Klaverjasdrive t.b.v| Rampenfonds. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Vet| gadering Nut. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Hij testament van dr Mabuse (18 jaar). DONDERDAG Harmonie Theater, 8 u.: Appassiona'J (18 jaar): Rex Theater, 2.30 en 8 uiii Legioen der dapperen (14 jaar); Cimf ma Amerieain, 8 uur: Don Camillo le leeftijden)Victoria Theater, 8 u With a song in my hart (alle leeft.) Gem. Museum, 10-12, 2-5 en 7-9 uc| Tentoonstelling Boek en Jeugd. Stadhuis, 2. en 7.30 uur: RaadsvergJ Gulden Vlies, 8 uur Georgette Hagt| doorn in cabaretrepertoire. Wapen van Heemskerk, 8 uur: V«| gadering Rode Rio. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: begint het leven (18 jaar). DIENST APOTHEKEN De avond- en nachtdienst der theken wordt deze week waargenomcl door Apotheek Wanna-Ritsevoort, Hit| sevoort 5. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEtJ Woensdag 23.58 13.10 Donderdag 1.07 13.37 TE CAMPERDUIN hoog laag Woensdag 0.22 13.15 18.22 7.1! Donderdag 1.12 13.42 19.12 7.44 biedt U alle voordelen van een maatcostuum tegen confectie prijzen Gesneden naar zorgvuldig ge nomen lichaams maten past het U als gegoten Prijzen vanaf Laat U eens doch. aanmeten bij ALKMAAR, Laat 1 43 HOORN. Nieuwsteeg 22i Slingerland, dat de bestemming de reserves zijn volledige goedkeu; heeft. „Hoewel er vrijwel datgent'- gebeurd, waartegen ik mij heb veril ben ik voldaan over het feit, dat tl reserves thans een vaststaand doel t ben". Met zijn grote blijdschap er ovd I uit te spreken, dat wethouder V» Slingerland zijn plaats in het colk!1 zal behouden, sloot burgemeester Wy* f tema te elf uur de vergadering. De besprekingen zullen vandaag wot' den voortgezet. Raad herdacht ir Ten Brink Voor de aanvang van de begrotin®* behandeling heeft burgemeester Wytcm8 gistermiddag met enkele toepasselijk woorden het heengaan herdacht van in J. D. A. M. ten Brink, die twaalf )aa' hoofd van de Rijkswaterstaat in j15 arrondissement Alkmaar is geweest f" onder wiens leiding als directeur van Openbare werken op Curacao de Emma- brug over de Annabaai tot stand kwam. De burgemeester herinnerde er aan; dat de overledene vlak na de oorlo* ook zitting had genomen in de nood- raad. Ingekomen stukken Ingekomen was een brief van burge meester en wethouders met .betrekking tot de verhoging van de vergoeding tot het houden van ouderavonden- D' schrijven zal bij de begroting worden behandeld. Voorts was ontvangen een verzoek van het Hoofdbestuur van de bond van Nederland Overheidspersoneel tot verlenging van de vacantieduur van jeugdige ambtenaren en werklieden, dat voor kennisgeving werd aangeno men. -' ^51 Nederlandse volk ken, dat het intericu Niets is echter minder wel, dat de Nederlandse ting van haar woning aesthetische, culturele, geenszins mogen worden Ons interieur TN verhouding tot vóór d slechts een zeer kleii nationale inkomen aan de ting besteed, namelijk 6' het te weinig critische ooj dere oorzaken van: de m geworden verhouding tu prijzen en de gedaalde k de gulden, maar ook ee mentaliteit, welke zich u: naar léven met de dag e rvAAROM Is niet zo lan Stichting Propaganda ting tot stand gekomen. tionale organisaties van dustrie als de groothande handel zijn vertegenwoor; Ven van deze stichting i van een commerciële ins toch zeker voor een be idealistisch. Aangezien vooral in oi streven naar een welver: in het voorjaar een ho( reikt, gaat de Stichting Pr ninginrichting morgen 12 „Tiendaagse" beginnen or meer belangstelling voor richting in haar geheel c gelijk ook de Boekenweel belangstelling voor „het zonder enige voorkeur voc de sector daarvan aan d gen. De bedoeling van.de S' bij het welslagen van de: daagse veldtocht, welke tot en met 21 Maart zal dl telken jare in het voorja lijke actie, welke „Lente vraagt óók was nieuws" i ondernemen. Men wil tijdens deze wc se het publiek voorlichti alle mogelijke gebied van ting. Men wil de aandacht gebruikte materialen, zoal: ten en de textiel. Men wi] gebruikswaarde van het n de aesthetische eisen, die den gesteld. Een zeer be tor in ook het onderhoud bilair. Het is immers zo, dat als de plaats bij uitstek, zinsleven zich concentree lei, bovengenoemde, rede: dacht verdient, méér aand tot nog toe verkreeg. Laat vooral voor de Ne< huis zijn kasteel blijven. nig geld kan men zijn - smaakvol en verantwoorc Het gaat niet om de kw om de kwaliteit. Ook in Alkmaar hee comité gevormd, dat zie jaar nog niet aan een pla; zal wagen. Men wil bij Verkeersagenten voor examen er Twee agenten van de keer der Alkmaarse politi J. Beukema, hebben het a in Utrecht een landelijke en molor-techniek van de nische dienst gevolgd en rige week met uitsteken; voor het aan deze cursu examen geslaagd. De a; slaagde als de beste va groep deelnemers, zijn qu: „uitmuntend", zijn gemi een tien. Agent Beukema zeer goed en kreeg ge: negen. BURGERLIJKE S Geboren Kees, z. vb aard en A. J. Amsterdam. J. J.. z. van T. M. van To C. Mors. Marie L., d. v: ker en H. J. Focken. Jos d. van A. H. Spruijt en M. Arie, z. van P. G-. van T Overleden: Antje Br weduwe van A. van Liene ten Brink, 60 Jaar, gehuwd Murkje Haijtema, 65 Jaar leboom, 79 jaar. Neeltje I gehuwd met J. de Boer. Joop de Knegt i Gulden Vlie Zondagavond geeft het Tl «■oiand Wagter een non-stop renprogramma" in het Gul Aan deze voorstelling werl ue bekende jonge radio-zai ^orporaal Joop de Knegt d oio- en eramofoonsuccesse re zal brengen o.a. het berc Noon In de korte tijd va oaar optreden in Nederlani knaap een enorm succes vc INLICHTINGEN KIEZERS De Burgemeester var plengt ter openbare kenn: ieder kosteloos inlichtinge kiezersregister kan verkri tut deze kan opmaken of een ander daarin al dan behoorlijk is opgenomen. Alkmaar, 11 Mas De burgemeester WYTEM lezing uitgestl Door bijzondere omstandig de op Vrijdagavond a.s. bep van dr Van Leusen voor de van Vrijz. Hervormden tol richt worden uitgesteld. bijbellezing Ds den i Vanavond om 8 uur zal c s en in het gebouw Waakt bijbellezing houden.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2