TWEEDE KAMER OP DE BRES VOOR DE WATERSCHAPPEN Zwitsaletten Eerste Kamer besprak problemen inzake de wederopbouw Gewijzigd voortbestaan van EBU voorgesteld Grote slag te Rilland Bath wordt vandaag geleverd Wetsontwerp zegt te weinig over I verbetering der dijken Fouten dienen bekend gemaakt te worden KOU, GRIEP, KOORTS Vol - automatische kaasmachine STAKING BIJ EEN SCHEEPSWERF TE DELFZIJL Diefstal tijdens de watersnood De Koningin zal in Grave vaandel uitreiken aan regiment „Chassé" Kraayvanger Ir als declamator 'ti Jlenn&tfe itiH... Voor- en Tegenstanders van duplexwoningen S'achtolfers van de watersnood Persoree'schef van „De Ommelanc'en"gaat heen Directie n et loyaal na de arbitrale wisoraak Plesman: Over 20 jaar atoomv'iegtuigen Ru'l Sanders Lee Meng met geheel verworpen Bokser tramde onder hypnose en won iJshockeyteam ook door Engeland verslagen I MET GROTE SPOED is er door de regering direct na de ramp die ons land E heeft getroffen, gewerkt aan een wetsontwerp, houdende „regelen betreffende noodvoorzieningen dijkherstel". De versiagcommissie uit de Tweede Kamer heeft met even grote voortvarendheid haar opvattingen aan het wetsontwerp gekoppeld. Het verslag begint met te constateren, dat de meeste leden zich er mede kunnen verenigen, dat de regering niet voornemens is, eeuwenoude ver houdingen te veranderen, en daarvan slechts af te wijken, waar de omvang der gevolgen van de ramp dat noodzakelijk maakt. Het was vele leden opgevallen, dat in dit wetsontwerp geen sprake is van verbeteringen in de oeververdediging, welke uitgaan boven een herstel in de oude toestand. Slechts in enkele blijkbaar als uitzondering bedoelde gevallen, gaat het herstel gepaard met jtverbetering! \/OLGENS andere leden vloeide dit I' voort uit het karakter van het ont werp dat slechts herstel beoogt. Het «vraagstuk van verbeteringen in de ver- ■dediging tegen het water wordt bestu- T deerd door de commissie-Maris. Het advies van deze commissie zal ae ^a- Imer méér leren, aldus deze leden» Het wordt onjuist geacht nu reeds tot mci- I dentele verbeteringen te besluiten, be halve in die gevallen, waarin herstel in de oude toestand gevaren zou doen «'voortbestaan, die niet gelopen mogen ■worden. I Verschillende leden knoopten aan bn de uitgangspunten van het wetsont- Bwerp, waarin wordt gezegd: het herstel van de schade aan hoofd- en buiten- waterkeringen wordt verricht door het rijk, afgezien van die gevallen, waarin na overleg met Gedeputeerde Staten het J herstel overgelaten wordt aan water- Jschap, provincie of gemeente. De aan 1 het woord zijnde leden voelden er meer I voor, dit stelsel om te keren. Veelsoor- tige initiatieven van de lagere publiek- Mrechteüike lichamen zouden dan tevens ■heter tot hun recht komen. Historische taak. [LIET zijn vooral deze lichamen, waarbij n een omvangrijke kennis van water- Staatszaken in het algemeen en in het jijzonder bestaat. Wanneer het rijk m- lerdaad de zorg voor het herstel van hoofd- en buitenwaterkeringen aan zich i trekt, wordt de historische taak der 'waterschappen, welke krachtens regle ment en inrichting met het beheer en 'onderhoud van de dijken zijn belast, tijdelijk buiten werking gesteld. Het |staatsnoodrecht motiveert deze afwij king van de grondwettelijke regeling, hetgeen ook duidelijk werd ingezien. |De taakoverdracht moest echter niet I langer gehandhaafd worden, dan strikt ïoodzakelijk was. i Overigens zal het rijk gezien de positie van vele waterschappen wel [bij moéten springen, omdat de lasten [van herstel en verbetering van hoofd en zeedijken voor de calamiteuze of bij na calamiteuze polders niet te dragen zullen zijn. De voorgestelde regelingen zouden echter in bepaalde gevallen sommige polders als gevolg van de ramp in een in financieel opzicht gunstiger positie kunnen brengen dan waarin zij voor 1 Februari verkeerden. Men zou [prijs stellen op een uitvoerige en dui delijke uiteenzetting omtrent de manier -waarop de regering de financiële aan- i gelegenheden denkt te regelen. Centralisatie. VERSCHILLENDE leden, die anders bezwaren zouden hebben tegen een sterke centralisatie van bevoegdheden, konden zich onder de gegeven omstan digheden hiermee wel verenigen. Bo- 2ijn snel en afdoend te bestrijden met: vendien Is in het wetsontwerp in de mogelijkheid voorzien om tot decen tralisatie te komen. Het oppertoezicht zal echter in één hand moeten blijven. Enkele andere leden zagen liever van het begin af alle maatregelen in over leg tussen provincies en Rijk getroffen. Het wordt betreurd, dat er in het ontwerp geen voorzieningen werden aangetroffen met betrekking tot het herstel van de binnendijken, de kosten welke gemaakt zijn om het inundatie gevaar te beperken en die, welke nog gemaakt zullen moeten worden om het water te laten verdwijnen. Als de hulp van Rijkswege beperkt blijft tot die, welke in het ontwerp is voorzien, zul len de ingelanden van de betrokken waterschappen nóg voor onoverkome lijke kosten komen te staan. De hier aan het woord zijnde leden hadden een breder gebaar verwacht. Fouten? UNKELE leden wilden de vraag niet L' onvermeld laten of ten aanzien van de toestand der oude zeeweringen in ZW-Nederland van een tekortkoming kan v/orden gesproken. In één nacht werden immers honderden kilometers oude dijken weggeslagen, terwijl alle nieuwe dijken nagenoeg intact bleven. Alleen de broze afweer van vloedplan ken zou een groot deel van Zuid-Hol land voor overstroming hebben be hoed, zo wordt opgemerkt. Was het bij de waterschappen, de provincie en Rijkswaterstaat bekend, dat een groot deel van de oude dijken niet bestand zou zijn tegen een samenloop van om standigheden? Zijn er ter zake nimmer rapporten en daarop gegronde voor steilen ingediend? Zo ja, waarom is er geen gevolg aan deze voorstellen ge geven? Aan deze vragen wordt het vermaan toegevoegd: Indien er fouten zijn gemaakt, behoren die bekend te worden, niet om maatregelen te nemen tegen personen, maar om daaruit lering te trekken voor de toekomst! (Advertentie, Ing. Med.) Weer een miilioen meer NRF voor De afgelopen dagen is er met man en macht aangepakt om vandaag de grote slag te kunnen leveren aan de zand- zakkendjjk bij Rilland Bath. Men had er op gehoopt, dat het werk gisteren voltooid zou zijn, maar men heeft het zekere voor het onzekere genomen en de dichting naar vandaag verschoven. De materialen, waarmee het dijkgat moet worden gedicht, liggen reeds klaar. Het stroomgat zal worden geslo ten met zandzakken, die met tientallen bijeen gebonden, in bietennetten zitten Inmiddels stijgt het bedrag dat in de kas van het Rampenfonds aanwezig is. gestadig. Gisteren is er weer ruim een millioen gulden aan het fonds afgedra gen. De stand is op het ogenblik 77.5 millioen gulden. De ambtenaren van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de daaronder ressorterende diensten en instellingen, hebben f 47.161.43 bij eengebracht. Een galavoorstelling van het stuk l'Heure Eblouissante" in het Parijs? theater Antoine, heeft ruim vijf mille opgebracht, welk bedrag ten spoedigste zal worden overgemaakt. Op vierde technische beurs voor me kveehouders Eén van de nieuwste snufjes op de vierde technische beurs voor de melk veehouders, die gistermorgen in Gouda is geopend, is de vol-automatische kaasmachine Op deze technische beurs wordt het accent vooral gelegd op het werken met electrische gereedschappen. Er zijn twee en dertig standhouders op de technische beurs. Op de eerste beurs, die vier jaar geleden werd gehouden, waren het er slechts acht. Volgend j?ar wordt de beurs uitgebreid met een af deling gerieflijk wonen, en een stand waarin door de Bond van Plattelands vrouwen de aandrcht op doeltreffende kleding zal worden gevestigd. Engeland stelt condities WANNEER de voorstellen van het di- rectorium worden aanvaard, zal de Europese Betalingsunie na 30 Juni de dag waarop ze officieel zou ver dwenen nog .een jaar blijven be staan. De plannen komen op 23 en 24 Maart in bespveking in een bijeenkomst van de raad van ministers van de Or ganisatie voor Europese Economische Samenwerking. Wel zal er, zo wordt ve" der gezegd, wijziging moeten worden gebracht in enkele bepalingen. Zo moeten de schuldenaren van de Unie eerder dan tot nu toe worden ver plicht tot betaling in goud; daarbij moet Arbeider kreeg een benspmg Bij de scheepsbouw- en reparatiewerf van de N.V. Gebr. Sanders te Delfzijl is een staking uitgebroken. Deze is het ge volg van het feit, dat één der werkne mers werd berispt om z'1-n minder goede arbeidsprestaties. Vijf en dertig arbei ders, meest leden der E.V.C., legden hierna het werk neer. Gisteren zijn er besprekingen gevoerd met een hoofdbestuurslid van de Alge- Negen maanden met aftrek eiste de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank gisteren tegen een 20-jarige zeeman, zekere A. J. K., die op een in- zamelpost van het Roode Kruis en kele kledingstukken, o.m. een militair uniform had gestolen. Hij had de uniform aangetrokken en was naar de noodgebieden gegaan, zich uitgevend voor Roode Kruissoldaat. Bovendien had hij als knecht bri een apotheek gelden verduisterd. Daarna naar de Flora in Heemstede Koningin Juliana, die als een harer titels baronnesse van Grave voert,, zal Vrijdagmorgen met Prins Bernhard een bezoek brengen aan dit Brabantse niet reeds 85 jaar lang had bewezen koffie voordeliger en smakelijker te maken, dan zou „BUISMAN" zeker in deze lijd worden uitgevonden. (Advertentie, Ing. Med.) staije. Zij zal aan het regiment „Chas sé" een nieuw vaandel uitreiken. Dit regiment zet de traditie voort van het zevende regiment infanterie, dat in 't verleden o.a. uitblonk bij Quatre Bras e Waterloo. Om elf uur des morgens zal in tegenwoordigheid van de minis ter van Oorlog, ir C. Staf, en de staats secretaris van Oorlog, mr F. J. Kra nenburg, vijf generaals en vele bur gemeesters uit de omgeving aan luite nant-kolonel 1. E. Leezer, commandant van het regiment, de plechtige over dracht van het vaandel geschieden. De Koningin zal zich na afloop van de plechtigheid naar Heemstede be geven om in de middaguren de ten toonstelling „Flora" te openen. (Advertentie, Ing. Med.) Bllllllllll TRAMCONDUCTEUR IN Wenenwaar sinds lang geen con gres meer danst en waar men heden ten dage voornamelijk de vier m een jeep ziet rondrijden, kon de verbaasde voorbijganger enige da den geleden een wilde jacht door de in historie gedrenkte stralen waarnemen. VEN wilde jacht, welke ons weer deed denken aan de bijna vergeten in houd van stuk gelezen jongensboe ken, en welke de harten der tegen sleur en conventie opstandige vrij buiters deed openspringen. VRANZ Ponweïsertot voor kort tram conducteur, maar om gezondheids redenen als zodanig afgekeurd en overgegaan tot het respectabele be roep van nachtwaker, had zijn ne derlaag toch niet kunnen verkrop pen en brak op een rumoerige avond, nadat hij een knappe borrel had gedronken, de remise van de Weense stadstram open. fJET modernste tramstel zocht hij uit en daarmee trok hij er in het holst van de nacht op uit. Zingend achter het stuur reed hij door de stad en pikte overal late feestgan gers op, die enthousiast aan de rit deelnamen politie kreeg er de lucht van en zette hem na, eveneens met een tram, welke zij uit de remise had gehaald Het werd een vrolijke en wilde jacht door de straten van het oude Wenen, totdat Franz Ponweïser ten slotte in de baldadige kraag werd gegrepen heeft er in zijn jonge jaren niet van gedroomd om eens tramconduc teur te moqen zijn om dan in pijl snelle vaart door do straten van de stad tp kunnen racen9 Franz Pon weiser had misschien ditmaal andere motieven voor zijn handelwijze maar niettemin heeft zijn geschie denis ons veel deugd gedaan. (Van onze parlementaire redacteur) WEDEROPBOUW EN VOLKSHUISVESTING: over deze onderwerpen heeft de Eerste Kamer Dinsdag met minister Witte van gedachten gewisseld. Een gedaehtenwisseling, die overigens, met name in de middaguren, niet zo heel veel om het lijf had. Verschillende sprekers bepaalden zich, in afwach ting van de daden van de nieuwe minister, tot het onderstrepen van ook vroeger reeds door hen ingenomen standpunten. Hierbij passeerden uiteraard verschillende oude bekenden, als de huurverhoging, de systeembouw en de premieregeling, nogmaals de revue. CEN aparte noot gaf ir Kraaijvanger (K.V.P.) aan het debat door een per siflage van de hand van Annie Schmidt op de moderne kleine woning voor te lezen. Hij leverde in dit verband scher pe critiek op de bouw van de vele zijns inziens te kleine woningen. Wij moeten rekening houden met de toekomst, ook en vooral met het oo" p de culturele waarden van een goede architectuur! Voorts vroeg de K.V.P.-afgevaardigde zich naar aanleiding van de verdeling van het bouwvolume af, of wij bij al onze plannenmakerij niet bezig zijn de levende mens met zijn ambities en wen sen te vergeten. De heer Woudenberg (P.v.d.A.) nam het met kracht op voor het bouwen van kleine en duplex-woningen. Zijns in ziens gaat het er om zoveel mogelijk woningen in een zo kort mogelijke tijd te bouwen. Met grote klem waarschuwde hij voorts de minister toch vooral voor zichtig te zijn met het bevorderen van de particuliere woningbouw, Mocht hier door de woningwetbouw in het gedrang komen, dan zou de P.v.d.A. de ministei we] eens niet langer kunnen steunen. In de loop van zijn rede wees deze afgevaardigde nog op de ontzaglijke be tekenis van de volkshuisvesting; zijns inziens reehtvaardigt deze allleen reeds het instandhouden van een afzonderlijk denartement. Ten slotte drong de heer Woudenberg aan op een goed plan voor krotoprui ming. Bij de woningbouw moeten. Indien noodzakelijk, de getroffen gebieden veorrang hebben, meende de heer Reijers (C.H.). Met de meeste klem kwam hij op voor het wegnemen van de nog bestaande belemmeringen vooi de particuliere woningbouw. Premie- en woningwetbouw moeten zijns inziens gelijke kansen krijgen, ter wijl een spoedige opheffing van de pre- miebouwstop en de contingentering ge boden is. Verambtelijking? MA een bespreking in mineur van dc woningbouwverenigingen, die naar het oordeel van de heer Reijers totaal dreigen te verambtelijken, zei de C.H.- afgevaardigde, het niet elegant te ach ten dat de volksvertegenwoordiging niet vóór „De Telegraaf" wordt ingelicht over de huurverhogings- en eompensa- tieplannen der regering. Hij drong aan op directe publicatie van het betreffen de rapport van dc Sociaal-Economische Raad. Na de ramp. HE heer Nijkamp van de KVP, die m de avondvergadering als eerste spreker aan het woord kwam, consta teerde ee.. verbetering in de volks huisvesting, sinds de woningwet in werking trad. Hij betoogde, dat het niet juist zou zijn, als bij het vormbeleid niet een bepaalde differentiatie werd toegepast, maar bepaald onjuist zou het zijn als de voor het gezin benodig de ruimte al te angstvallig werd bere kend. De standaardwontng was volgens hem. de drie-slaapkamerwoning. met daarop differentiatie naar beneden voor kleine en naar boven voor grote gezinnen. De heer Nijkamp maakte er bezwaar tegen, dat bij de woningcon- tingering de voorwaarde wordt gesteld, dat de helft in premiebouw moet wor den gerealiseerd. Wanneer er minder belangstelling voor is, zou daardoor ook de woningwetbouw achteruitlopen. Bovendien bestaat het gevaar voor aan. zienlijke vertraging in de bouwbedrij- vigheid. De heer De Vos van Steenwijk (VVD) vroeg of de bewindsman iets kan mededelen over de invloed van de door de ramp gewijzigde omstandig heden op zijn beleid. Wat de krotop ruiming aangaat, vroeg spreker, of het nu nodig is, daarvoor een uitgebreide commissie te benoemen. Hij vroeg of de minister tóch zijn aandacht aan de duplexwoningen, die voor bepaalde ge zinnen toch zeker wel van belang zijn, zou willen wijden. Op Tholen en Goeree-Overflakkee is een teveel aan landarbeiders, aldus deze spreker. Is er geen aanleiding hen te bewegen tot vestiging elders, of desnoods tot emigratie?, zo vroeg hij. De huurverhoging moest volgens spreker niet gepaard gaan aan een af roming van de huren. De kwestie der compensatie besprekend, zei hij, dat als men de loonsverhoging koppelt aan de huurverhoging, men voor de loonsver hoging weer een compensatie' moet geven door wijziging der verevenings heffing. Het is teleurstellend, dat ten deze nog niets is geregeld Verbazing. f)E heer De Vos van Steenwijk had verstomd gestaan over de berich ten, dat de huurverhoging op 1 Januari 1954 ingaat. Hij vroeg of de behande ling der begroting niet had kuniier worden uitgesteld in verband met de aangekondigde verhoging. Evenals de beide vorige sprekers, pleitte de heer Tjalma (AR) voor be vordering van het eigen woningbezit. De beer Tjalma toonde zich een weinig ontstemd over het krantenbe richt, inzake de huurverhoging. Hij vroeg of de minister iets over de plan nen kon mededelen Het kon toch niet de bedoeling zijn, zo merkte hij op, dat de kranten de primeur krijgen boven de volksvertegenwoordiging De heer Tjalma was van oordeel, dat de krotopruiming moet worden voor bereid en aangepakt. De communistische heer Branden burg was de enige, die niet zijn ver trouwen in de bewindsman uitsprak. Volgens hem was er alle reden om de huren te verlagen, in plaats van ze te verhogen, waardoor het vóóroorlogse huizenbezit nog meer winst wordt be zorgd, aldus deze spreke- mene Nederlandse Metaalbewerkers- bond, terwijl ook met afgevaardigden van de E.V.C. en de directie van de werf werd geconfereerd. Bij de laatste bespieking is van gedachten gewisseld over het overwerken en het wederom 'ewerksteUen van de stakers. lijst Het informatiebureau van het Neder landse Roode Kruis heeft de 30e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers „watersnood" uitgegeven. FIJNAART Dierks, Adrianus Petrus, geb. 20-10-51 te Fijnaart, laatste adres D 225; Weeda, Dirk, Marinus, geb. 3-4-47 te Fijnaart, laatste adres D 241; Willemsen, Johan nes Everhardus, soldaat, Iegernummer 320905414, laatste adres Didam. GOEDEREEDE Van Veen, Jacob Thomas, geb. 1-1-31 te Goedereede, laatste adres Ooievaar 293. Van Veen, Jan Hendrik, geb. 12-9- 35 te Goedereede, laatste adres Ooie vaar 293. KRIMPEN a/d IJSSEL LübkemannBrusse, Johanna So phia, geb. 6-10-84, echtgenote v. Hein- ric'- Friedrich Lübkemann. NIEUWERKERK Flikweert, Giljam, geb. 13-5-37, laat ste adres Weststraat 39. OUDE TONGE Bierbooms, Petrus, geb. 5-8-06, laat ste adres Julianastraat; De BoetStam Wilhelmma Pieternella, geb. 11-4-08, laatste adres Buitendijk 100; Krouwer Margaretha, geb. 25-3-38. OUWERKERK DorstZwager, Elisabeth, geb. 29-3- 73, laatste adres Ouwerkerk no. 89; Van de StolpeKlompe, Lena, geb. 22- 8-12, laatste adres Ouwerkerk no. 170. RHOON Van Wijnen, Arie Hendrik, geb. 14- 5-50 te Rhoon, laatste adres Essendijk 38; Van Wijnen, Cornells Pieter, geb. 23-7-13 te Rhoon, laatste adres Essen- dijk 38. Van Wijnen, Pieter Cornells, geb. 1-1-48 te Rhoon, laatste adres Es sendijk 38. STAVENISSE Goedegebuure, Bartel, geb. 13-12-08 te Stavenisse, echtgenoot van Maatje Potappel, laatste adres Oudelandsedijk a 96; Hout, Dirk Jacob, geb. 7-2-89 te Stavenisse, echtgenoot van Geertje Moerland, laatste adres Kerkstraat a 346; Leenhouts, Johanna Martina, geb. 10-1-52, dochter van M. Leenhouts en M. J. Plansoen, laatste adres Kerkstr. a 306; Leenhouts, Marinus, geb. 17-9-15, echtgenoot van M. J. Plansoen, laatste ac'res Kerkstraat a 306; Wielaard, Wil lem Anthonie, geb. 7-9-95 te Stavenisse, echtgenoot van Geertruida K. Steen wijk, laatste adres Kerkstraat a 307. Gisteren heeft de personeelschef van de coöperatieve melkfabriek „De Om melanden" zijn ontslag genomen. De personeelschef kon het standpunt van de directeur der fabriek, met betrek king tot het weder in dienst nemen van stakers, niet delen. De directie had namelijk voor een groot gedeelte van de 65 stakers, die zij op grond van het arbitragebesluit op nieuw in dienst moest' nemen, dispen satie aangevraagd. De personeelschef meende, dat nu de arbitrale uitspraak is gevallen, men zich loyaal hieraan moest houden Naar verluidt had de di rectie voor 45 arbeiders dispensatie aangevraagd. De president-directeur van de KLM. de heer Plesman, die thans in Indo nesië vertoeft, heeft Maandagavond op uitnodiging van de voorzitter van de universiteit van Indonesië, professor Supomo, een lezing gehouden over „de mogelijkheden van de toekomst". Onder het gehoor bevond zich o.a. de minister van Onderwijs, de heer Bahder Djohan. De heer Plesman leg de er de nadruk op, dat internationale samenwerking noodzakelijk is, wil men de toekomstmogelijkheden, ook op het gebied van de luchtvaart zo vee] mo gelijk benutten. Hij zeide, dat er bin nen 20 jaar bruikbare atoomvliegtui gen kunnen worden ontwikkeld De heer Plesman vertrekt 11 Maart weer naar Nederland. Kolonel C. F. Pahud de Mortanges is met ingang van I April bestemd voor de functie van chef-staf van de inspec teur-geoeraal van de Koninklijke Landmacht. hun de kans worden ontnomen, in dat geval over te gaan tot beperking van. hun invoer. Mocht de vrije omwisse- baarheid der geldsoorten worden inge voeld, dan zal het Internationale Mo netaire Fonds met stabilisatiecredieten moeten bijspringen; deze zouden moe ten worden verleend aan de aangeslo ten landen, niet aan de TJnie. De aangesloten landen hebben zich met de grote lijnen van deze voorstellen reeds verenigd. Amerika heeft er reeds kennis van kunnen nemen, zodat ze zelfs tijdens de besprekingen met Enge land kunnen zijn behandeld. Engeland alleen heeft voorwaarden voor de goed keuring van de voorstellen gesteld. Het wil er namelijk alleen mee accoord gaan, wanneer de aangesloten landen het recht krijgen, met een opzegtermijn van drie maanden uit de Unie te tre den. Vermoedelijk houdt dit in, dat En geland in de loop van het jaar de Unie zal verlaten om zijn eigen plannen aan gaande de vrije omwisselbaarheid van het pond sterling uit te voeren. Het schijnt voor dat geval een plan ter ver vanging van de E.B.U. door een ander stelsel gereed te hebben. Churchill, de Britse premier, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat het Hongaarse aanbod, om de in dat land gevangen gehouden Sanders te ruilen tegen de op Malakka ter dood veroor deelde Chinese communiste Lee Meng, in beginsel niet geheel is verworpen. Hij zeide overigens nog geen verkla ring over deze kwestie te kunnen af leggen. Japanse ingenieurs s'aan e'ectriciied op 1APANSE ingenieurs eraan Op het ogenblik na, op welke wijze zij her beste grote hoeveelheden electrische energie kunnen „opslaan'. Daartoe persen zij met electrische pompen lucht onder zeer hoge druk in een niet meer in gebruik zijnde mijn. Is er een tekort aan stroom, dan kunnen dyna mo's door middel van de samenge perste lucht worden aangedreven, en electriciteit leveren. Op het ogenblik worden alleen nog in Zweden soort gelijke proeven gedaan. Men verwacht, dat er nimmer meer een tekort aan stroom zal zijn, umnneer deze experi menten succes hebben. DRUK GRENS- EN SMOKKEL- VERKEER BIJ AKEN. De Akense douane heeft in Februari niet minder dan 477 smokkelauto's aangehouden. Het grensverkeer te Vaals steeg in de afgelopen maand met 21 procent. In totaal passeerden 271.000 personen deze grenspost. De zeventienjarige bokser George Adams, die regelmatig onder hypnose trainde en daarbij gesuggereerd werd dat hij in zijn eerstvolgende gevecht in de derde ronde zou zegevieren, heeft Maan dagavond in een op zes ronden bepaalde partij zijn tegenstander neergehaald in.... de derde ronde. Zes weken geleden was Adams begon nen met zich tijdens zijn oefeningen te laten hypnotiseren, omdat hij voelde, dat hij zijn zelfvertrouwen begon te verlie zen. Kort voordat hij Maandagavond de ring instapte was hij voor de laatste maal voor zijn wedstrijd in trance gebracht. „In het begin was ik een beetje zenuw achtig, maar verder is alles volgens plan verlopen", zei Adams na afloop. Te Bazel is in het B-tornooi in tegen woordigheid van 3000 toeschouwers de wedstrijd Groot Brittannië—Nederland ge speeld. De Britten wonnen met 8-4, tus- senscores 4-2, 1-2, 3-0. In het begin zag het er naar uit dat de Britten dank zij hun superieure tech niek en grotere snelheid een zege met zeer hoge cijfers zouden behalen. Toen zij evenwel enkele doelpunten hadden gmaakt begingen zij de fout hun tegen standers te onderschatten. Het gevolg was dat de zich zeer taai verdedigende en met grote geestdrift spelende Oranje- ploeg de schade in de eerste periode tot een 2-4 achterstand wist te beperken en in de tweede speeltijd zelfs met 2-1 leidde. Wagimans verdween uit ronde van A'giers In de zesde etappe van de ronde van Algiers heeft onze landgenoot Wout Wagt- mans opgegeven. De uitslag van de ze vende etappe luidt: I Rolland (Fr), 227 km in 5 uur 53 min 24 sec; 2 Mahe (Fr) 5.53.38; 3 Loof (Fr) 5.54.39; 4 Van Est Ned) z.t.; 5 Teisseire (Fr) z.t.; 6 Cou- vreur (B) z.t.; 7 Casquay (Fr) z.t.; 8 Ke teleer (B) 5.55.40. Vervolgens een groep van elf renners, bij wie Lauredie (Fr), Deledda (Fr), De Ryck (B), Meunier (Fr) en Impanis (B) die ex aquo werden ge plaatst in dezelfde tijd als Keteleer. BELGISCHE KC SELECTEERDE ZESTIEN SPELERS Voor de wedstrijd tegen Spanje, welke Donderdag 19 Maart te Barcelona ge speeld wordt, heeft de Belgische keuze- commissie, rekening houdend met de huidige conditie van sommige candidaten, zestien spelers aangewezen. Herbij is ook lef Mermans die in elk geval zal mee gaan. zelfs al zou hij niet in staat zijn om te spelen. De definitieve ploeg zal pas te Barcelona worden samengesteld, na de training aan de vooravond van de Ian- aerwedstrijd De zestien spelers zijn: Doe): Seghers (La Gantoise) en Daenen iTilleur); achter: Diricx (Union St Gil- wise), Van Brandt (Lierse S.K en Sae- en (FC. Luik); mTdden: Van der Auwera lüacing Mechelen), Carré (F.C. Luik), '•lees (Antwerp F.C.) en Van Kerkhoven. Daring Brussel); voor: Lemberechts I C. MechelenI Anou) (F.C. Luik), Henri 'oppens (Beerschot), Mermans (Ander- echt) Janseens (Union St Gilioise), Straetmans (White Star) en Givard (Stan dard C.L.),

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5