Paardensportvereniging „Vooruit" opent Zondag met zomercourses EEN HEERLIJKHEID STIERF ^RD OPENDE EN JEUGD" ACENDA De gemeenteraad van Alkmaar „Sneeuwwitje" een meeslepend en goed gespeeld toneelsprookje Graft adopteert Driewegen en Ellewoutsdijk 1952: SOMBER JAAR VOOR DE FRUITTEELT gmg dankt Torenvlied oor de C.P.N.? Hilversum tracht voor andere banen roet in het eten te gooien Toto en restaurant werden verbeterd Woning bouwverenigingen brachten een offer Egmond a.d. Hoef HEILOO Egmond-bi'nnen POLITIE ORGANISEERDE JEUGDVOETBAL Schoorl „Lantaarnpaaljongens" houden jeugd van de straat De heer Caton niet naar rampgebied Rijke oogsten drukten export 2300 H.A. fruit verloren Raad van Akersloot stelde subsidies vast DONDERDAG 12 MAART 1953 zeldzame boeken die geschrev» het woord aan de ketting moes! opgave om uit de stroom vjl omt, een keus te doen. in laatste jaren in een groot aantj de woorden waarmiee mei. y Leeszalen in Noord-Holland terdam, de tentoonstelling jjn! opende. aantal' kinderboeken, dat bliik nog immer tot de „upper u.' ugdlectuur behoort. „Dik Trone ':en van Johan Been, de avot' nans van Jules Verne, wie de onder ons kent ze nieti verre geeft de expositie echt,, teressant en bovendien actui', daar blijkt dat ook de Ame kinderlectuur, gesteund door gemaakte films, in Nederlat? begint te winnen. Als prototy- genre noemen wij het geve ;k „Op eigen Wieken" v A. Alcott. interessant experiment wet Boekhuis te Tilburg gek' met het uitgeven, van een jeugt iver beroemde componisten is echter goed," zeide mejci. Gebhard, dat wij ons ook ai- hoe de jeugd deze boeken vind oeten niet vergeten, dat er ouderen en de jeugd één j generaties liggen, en dat wat jeugd mooi, goed eai spanne' door de moderne jeugd w eel anders geapprecieerd zj, worden." zeer begrijpelijk en zelfs fc ïate verheugend, dat tal vs- istaande communisten itn os e laatste tijd voor het lidmaat van hun partij hebben bedank- ïannen keren terug op een wei ten verderve voert, lkmaar doen zeer hardnekhij en de ronde, dat het commuiw raadslid de heer C. TorenvIM kort het goede voorbeeld van zij igers zal volgen en de rijen vai zal verlaten. hem de schellen van de oer s dat een gelukwens waart' ien .beter doet ten halve te b ten hele te dwalen! PERSZAKEN BLEVEN TE LANG OPEN lkmaarse kapper Cornelis had t; ade avond zijn zaak nog om ach •n gehad en was hierdoor in bok komen met de winkelsluiting! gistermiddag werd hij door 6 ische politierechter, mr P. M. veroordeeld tot een boete vï conform de eis van de officii stitie, mr dr J. M. Vellinga. de kapper Jacobus B. uit HeilJ zaak te laat open gehad s onform de eis tot een boete vï Iden veroordeeld, eduwe Catharina A. O. te Bc d haar winkel in chocolade zerken op een Zondag voor K opengesteld, weshalve de of n Justitie gisteren tien guide, egen haar eiste. De clemeit' chter maakte er vijf guldcS ymasters in Alkmaar 5 Ramblers, die enige tijd gels muzikale begeleiding van ee nd verzorgden, zal Zondag h est The Skvmasters in het Wi Heemskerk ontreden. Dit oi> was oorspronkelijk vastgesteï ebruari, maar in verband be tmale Ramp verschoven naar es latum. IRGERLIJKE STAND ren: Anna R., d. van T. Bos- Joustra. Anna E., d. van H ;s en A. E. Swart. Henriëtti i J. C, Tol en H. L. Winkelaar les R., z. van M. J. Buijtendijk ea Wanrooij. sing op Stationsweg er J. S. heeft in zijn Renaulll een minder prettige ontmo(-| had met een personenauto, de flank aanreed. De onfortui»'| stuurder, die na zijn wagen I d te hebben de Stationsweg j'| ing van het Scharloo wilde werd door een passerende (repen. Beide voertuigen wS'l it beschadigd. De politie maaW| erbaal op. DONDERDAG )nie Theater, 8 u.: AppassiS1® Rcx Theater, 2.30 en 8* der dapperen (14 jaar); Cis*' ricain, 8 uur: Don Camillo 'Jl' jden)Victoria Theater. 8 song in my heart (alle leeft' Museum. 10-12, 2-5 en 7-9 u® stelling Boek en Jeugd, lis, 2. en 7.30 uur: RaadsveW a Vlies, 8 uur Georgette HaSe' I cabaretrepertoire. I van Heemskerk, 8 uur: »e I Rode Rio. L EN. Rustende Jager, 8 uur: é»l et leven (18 jaar). VRIJDAG ia Theater, 8 u.: Storm °v' I 1 jaar); Harmonie Theater, 8H"I n van de Musketiers (14 iafi'I ater, 2.30 en 8 u.: De eerbied'? I li (18 jaar); Cinema America'»I n Camillo (alle leeft.) a Museum, 10—12. 2—5 en 7-* ntoonstelling Boek en Jeu8°' is, 2 en 7.30 uur: RaadsyeiVI i van Heemskerk, 8 u.: Feesl okzos. i Lunchroom. 8 u.: Fronten i :s, lezing Ver. Weer- en b e. DIENST APOTHEKEN ond- en nachtdienst der ap vordt deze week waargenom otheek Wanna-Ritsevoort, 'ATER TE BERGEN AAN erdag 1.07 ag 2.10 14-30 TE CAMPERDUIN hOOg g 1.12 13.42 19.12 2.15 14.35 20.15 8'3 SINDS DE TERUGKEER van de totalisator is de belangstelling voor de paar- dencourses aanzienlijk groter geworden. Het publiek, overtuigd, dat bepaalde handelingen welke deze sport een kwade naam hadden bezorgd thans vrijwel tot het verleden behoren, kwam in steeds groter getale. Ook het bestuur van de paardensportvereniging ,yooruit" plukte daarvan de vruchten, daar het organi seren van courses niet langer een schip van bijleg betekende. In de jaren vlak na de oorlog, toen de meeste banen hun poorten nog gesloten hielden, durf de Vooruit" het aan om courses te houden met een totaal aan prijzen waarvoor de meeste andere banen huiverig waren. Dank zij het initiatief van „Vooruit" werd de paardensport in die dagen nieuw leven ingeblazen en het laat zich be grijpen dat eigenaars en pikeurs daarvoor zeer dankbaar waren. Nu er in de paardensport andere moeilijkbeden zijn gerezen, is gebleken dat verschillende van die eigenaars zeer kort van memorie zijn, dat in ieder geval thans niets van hun waardering blijkt voor het initiatief dat ,yooruit" enkele jaren geleden ten behoeve van de paardensport en dus van die eigenaren durfde te nemen. HET IS thans namelijk zo dat Hil versum, buiten de afspraak om met de andere banen als Alkmaar, Mereveld en Duindigt. een aanzienlijk hoger be drag aan prijzen voor de zomercourses beschikbaar gaat stellen. Op de laatste wintercourse zei de voorzitter van Hil versum tot de eigenaars: Wij zullen met de prijzen misschien wel gaan tot een bedrag van f 15.000. Hilversum kan dat doen, omdat zij voor haar wintercour- ses een aanzienlijke subsidie van de N.D.R. en de eigenaars ontving, niette genstaande het feit, dat die courses door een groot aantal liefhebbers (cir ca 3000 per course) werden gevolgd en dat de totalisator een omzet bereikte van om en nabij de f 100.000. Men heeft daardoor een reserve kunnen kweken. Daar is uiteraard niets tegen, maar het doet bepaald onplezierig aan, dat men thans pogingen onderneemt om met die reserves de andere banen het organise ren van courses onmogelijk te maken Het is immers zo dat vele eigenaars alleen maar kijken naar het prijzen- bedrag dat boven de wedstrijden staat. INTUSSEN ziet het er naar uit dat de pogingen van Hilversum schipbreuk zullen leiden. Voor de courses welke aanstaande Zondag op de baan te Alk maar plaats zullen hebben, de eerste zomercourses dus, staan niet minder dan 82 paarden ingeschreven, niettegen staande het feit dat Alkmaar ingevol ge de afspraak met de andere banen, hetzelfde prijzengeld beschikbaar stelt als vorig jaar. Het bestuur van „Voor uit" heeft echter besloten voor de an dere courses het bedrag aan prijzen van f 5100 op f 7100 te brengen en er bestaan reeds plannen om tot f 10.000 of zelfs meer te gaan. Voor dit besluit was moed nodig. Alkmaar heeft name lijk geen enkele maal gelegenheid ge had reserves te kweken en subsidies van N.D.R. en eigenaars waren alleen maar bestemd voor Hilversum. Hieruit moge blijken dat „Vooruit" niet van plan is zich in een hoek te la ten drukken. Daar is overigens weinig kans op, daar Alkmaar in de paarden sportwereld altijd nog een bijzonder goede naam heeft, zelfs een aparte plaats inneemt. Op geen enkele haan is de sfeer zo intiem, zo gezellig. Alk- (Vervolg van pag. 2) T.a.v. de door de heer Venneker ge stelde vraag over de huisvesting van 129 gezinnen van buiten Alkmaar, merkte spr. op, dat het besluit daartoe is genomen door alle woningbouwver enigingen, die in het algemeen belang dit offer meenden te moeten brengen. I)e woningbouwvereniging Goed Wo nen heeft echter een aantal toekomstige bewoners de toezegging gedaan dat zij in de omgeving Spieghelstraat een huis zouden krijgen, niettegenstaande het feit dat het bestuur op de hoogte was van de kans op een andere vorm van toewyjzing. Spr. richtte speciaal woorden van waardering tot de voorzitter voor zijn bemoeiingen op het gebied van de wo ningbouw en tot de heer Van Slinger land als wethouder van Volskhuisves- ting. Hij hoopte, dat Alkmaar in 1953 een uitbreiding van het bouwvolume zou krijgen. Ook betreurde hij het ge brek aan voorlichting over de brand- weerkwestie. Tam „TAM", was de kwalificatie, die de heer De Zeeuw (KVP) gaf aan de begrotingsdebatten. Er zijn over en weer vriendelijkheden geuit_ en geen van de fracties heeft zich eigenlijk op de borst geklopt met een opsomming van de vele zaken, die tot stand zijn ge bracht in de ten einde lopende zittings periode. In een geestdriftig uitgespro ken betoog doorliep spreker de verschil lende aspecten van de begroting, die 'eeds eerder ter sprake waren geko men. Zo bleef hij o.a. een moment stil staan bij het, feit, dat de r.k. woning bouwvereniging slechts-een betrekkelijk gering aantal woningen tieeft kunnen bouwen, hoewel het r.k. bevolkingsdeel toch 46"1 van het totaal bedraagt. Uitvoerig ging de heer De Zeeuw in op de begroting van Maatschappelijk Hulpbetoon. Hij meende, dat met han tering van het verhaalsrecht nog wel het een en ander te bereiken zou zijn en wilde de werkschuwen van steun uitgesloten zien. Aangezien de heer Van den Berg (KVPi er geen prijs op stelde zich in de beschouwingen te mengen, was met de heer De Zeeuw de laatste der raads leden aan het woord geweest. Het antwoord van het college van B. en W. zal vanmiddag worden gegeven. maar heeft zjjn vaste aanhang, en die zal blijven komen, wat er ook gaat ge beuren. Bovendien heeft het bestuur van „Vooruit" nog meer pyj'en op zijn boog. Hoewel de nodige stappen nog moeten worden ondernomen, wordt reeds gedacht aan het organiseren van een twaalftal avondcourses. DE coursebezoekers die niet alleen voor de wedstrijden maar ook voor een „gokje" Zondag naar Alkmaar komen, zullen ontdekken, dat de loketten van de totalisator aanzienlijk groter zijn geworden. Het aantal kassa's waar tickets van een gulden worden afgege ven, is uitgebreid en bovendien is het mogelijk bij een kassa tickets te kopen voor plaats en winnend, covercal en koppel. Een andere bijzonderheid van deze eerste zomercourses is de herope ning van het geheel gerestaureerde restaurant. Men zal daar geen wilde gevechten meer behoeven te leveren om een kop koffie machtig te kunnen wor den en bovendien, als de weergoden „Vooruit" gunstig gezind zijn, wordt op het paddock een terras ingericht dat plaats zal bieden aan tweehonderd be zoekers. De verbeteringen van „Toto" en res taurant zullen ongetwijfeld in de hand werken, dat het bezoek aan de Alk- maarse baan wordt gestimuleerd. Dat kan de courses alleen maar ten goede komen. Bij al deze voorzieningen heeft het gemeentebestuur, in casu de direc teur van het Sportpark, ook gedacht aan de paarden. De sintelbaan is, zo werd ons verzekerd, in uitstekende con ditie en het kan dan ook niet anders of de courses van Zondag zullen voor de volle honderd procent slagen De andere data waarop te Alkmaar courses werden uitgeschreven zijn 12 April, 3 Mei, 30 Mei, 31 Mei, 11 Juli, 12 Juli, 22 Augustus, 23 Augus tus en 24 October. Viertallen competitie van de Ned. Bridgebond De competitie van de viertallen in 't Gewest - Noord-Holland (in drie klassen) moet op 18 Maart beëindigd zijn, daar 21 Maart de gewestelijke viertallen-competi tie begint. In de Tweede klasse met vier deel nemende viertallen is de definitieve uit slag reeds gevallen. Als eerste is daarin geëindigd R.K. A.B.C. III uit Alkmaar met 10 punten uit zes wedstrijden. Dit team bestaat uit de heer en mevr. Veltman, mevr. Ypma en de heer Govers. In de Hoofdklasse met zes viertallen moeten nog zeven wedstrijden gespeeld worden Bricas II (C'cum) heeft daarin mo menteel de leiding met 12 punten uit negen wedstrijden. Bergen I heeft 10 punten uit zeven wedstrijden. Sans Atout I (Heiloo) heeft 8 punten uit zeven wedstrijden. R.K. A.B.C. I 8 punten uit acht wedstrijden. Bergen II 4 punten uit zeven wedstrijden en Bricas I 4 punten uit acht wedstrijden. In de Eerste klasse met vijf deelnemende viertallen moeten nog zes wedstrijden ge speeld worden. Bergen III heeft daarin de leiding met 9 punten uit zeven wed strijden. Sans Atout II 6 uit zes wedstrij den. R.K. A.B.C. II 5 punten uit vijf wed strijden. Sans Atout III 4 punten uit vijf en Bricas III eveneens 4 puiten uit vijf wedstrijden. Zijn de resterende wedstrij'den op 18 Maart nog niet gespeeld, dan wordt in de Hoofd- en Eerste klasse als kampioen aan gewezen, de club, die op 18 Maart het hoogste aantal punten heeft. Propaganda-actfe van Ned. Leger des Heils Het Nederlandse Leger des Heils houdt de komende week een bijzondere actie, in het kader waarvan verschil lende bijeenkomsten zullen worden be leed om het werk van het Leger, dat niet verward moet worden met het Leger des Heils van William Booth, meer bekendheid te geven. Anneke Elro op haar best .Vergif, vergif...." schreeuwden gister middag enkele honderden kindeién in panische angst, toen Sneeuwwitje met begerige ogen de bloedrode appel he keek, die haar door de boze koningin gegeven werd, „Pas op, pas op" werd er gegild, toen zij ondanks de hartver scheurende waarschuwingen uit de zaal toch in de appel hapte endood neer viel. Het was doodstil op het moment, dat Sneeuwwitje de laatste adem uitblies, maar er werd een woedende schreeuw uit het jeugdige publiek geslingerd naar de gemene heks, die juist door het dé corraampje loensde. Weer werden wij getroffen door het feit, dat tientallen kinderen, die het sprookje van Sneeuwwitje zoetjesaan toch wel moeten kunnen dromen zo in tens meegesleept kunnen worden in zulk een bekend gegeven. Het was een opluchting, toen uitein delijk toch het goede het kwade over won.... en Sneeuwwitje in stralende luister uit de dood herrees. Met veel genoegen hebben wij naar het spel van Anneke Elro die de titel rol meer dan 800 maal gespeeld heeft gekeken. Jo Eldering als Stephan de jager. Brillanten voor jubilaris Een prachtige „servicebutton" met drie schitterende brillanten mocht de heer C. Klik, die gisteren in dienst van de Esso-Nederland N.V. zijn 40-jarig ju bileum vierde van ir H. de Kamper, af gevaardigde van de directie in ont vangst nemen. Ook de heer J. N. de Boer, depötchef, memoreerde tijdens de intieme plechtigheid die gistermiddag in het Gulden Vlies werd gehouden de staat van dienst van de Esso-functiona- ris, die in 1913 bij de Maatschappij in dienst trad en in 1938 Alkmaar als standplaats kreeg, hoewel hij in Scha- gen bleef wonen. Vooral zijn houding tijdens de be zettingstijd heeft veel respect afgedwon gen, aldus de heer van Peursen, die zich als districtschef bij de hartelijke woorden der vorige sprekers aansloot. Namens de directie werd de heer Klik door de manager de heer D. Kok een enveloppe met inhoud en een legpen ning van de Mii. voor Handel en Nijver heid aangeboden. Mevrouw Kok kreeg een prachtige bloemenmand. Ook van zijn collega's ontving de jubilaris een geschenk onder couvert- De burgemeester van Schagen had hem in de voormiddag de eremedaille in zilver behorende bii de Orde van Oranje Nassau op de .borst gespeld. Rijwielhandel Pief Schot onderging uitbreiding De rijwielhandel Piet Schot op de Stee- nen Brug heeft een uitbreiding onder gaan. welke zeker een belangrijke ver betering betekent. Thans is namelijk ook de benedenverdieping van het pand. waarin tot voor kort de hengelsport- handel Wiegman was gevestigd, in ge bruik genomen, uitsluitend voor de verkoop. Tot dusver was het gehele bedrijf gecentraliseerd in het pand op de hoek van de Steenen Brug. Nu blij ven daar alleen de reparatiewerkplaats en de rijwielstalling gevestigd. De nieu we zaak is hedenmiddag geopend. Willy Rootermundt als de boze Konin gin, en de andere spelers die het ver haal op de planken hielpen zetten ver dienen eveneens voor hun goede spel veie woorden van lof. Het was een uitstekende middag met een uitermate dankbaar publiek. Geen gecombineerde KVP- groslijst Onder leiding van het voltallige nieuwe bestuur vergaderde de afdeling Egmond aan den Hoef van de K.V.P. in de kleine zaal van Jac. den Houdijker alhier. Het kardinale punt, waar het in deze vergade ring om ging betrof de poging tot samen werking tussen de afdelingen der KVP van Egmond Binnen en Egmond aan den Hoef, met het doel om bij de a.s. raads verkiezing met een gezamenlijke lijst uit te komen. Over de plaatsing van de candidaten op de groslijst is in beginsel overeengekomen dat Egmond Binnen als de grootste afde ling een candidaat als nummer één ou deze groslijst zal plaatsen. Dit kon echter geen g*enade vinden in de ogen van de ledenvergadering en on dervond heftige bestrijding. Hoezeer de voorzitter ook beklemtoonde, dat in be ginsel tot deze oplosing was besloten, ver zette de vergadering zich met band en tand er tegen. Een ander bezwaar tegen het politiek advies hield in, dat de samenstellers van het advies onmogelijk op de hoogte kun nen zijn van de capaciteiten van de toe komstige candidaten. Ten slotte werd het politiek advies ver worpen en besloten in den Hoef een eigen groslijststemming te houden. Corn. Jonker sprak over romantische muziek De toonkunstenaar Corn. Jonker uit Schoorl hield voor de afdeling Heiloo van 't Nut, Plattelandsvrouwen en 't Instituut een causerie over „Roman tiek in de muziek." De heer Jonker vertelde zijn toehoorders eerst over de tijd van de klassieke muziek (1750 1800), de tijd waarin vooral de com ponisten Haydn, Mozart en Beethoven in hun werken rust en zekerheid brachten voor oor, hart en verstand. De romantische muziek is die van het stijgen uit de werkelijkheid en werd gecomponeerd tussen 1800 en 1914. Het is muziek, waarin de onzekerheid en het zoeken tot ons spreekt. Beethoven vormde de overgang van de klassieke en romantische muziek. Zijn 5de Sym- phonie is een soort zielsbekentenis, zij geeft weer wat in hem bruiste. Schubert's werk vormt 'n sterk voor beeld van de romantische sfeer. Sterk tot ons spreekt „Erlkönig" op 16-jarige leeftijd door de componist gemaakt op de woorden van Goethe. Het zijn öóórgecomponeerde liederen, waardoor in de muziek dat uitkomt, wat de schrijver Goethe beleefde. De heer Jonker besprak daarna de veelzijdige figuur van F. Mendelssohn, die een tijdlang geïnspireerd werd tot muziek passende in de sprookjeswe reld. (Een Midzomernachtsdroom). Zijn beroemd geworden vioolconcert is een voorbeeld van een gegeven belofte aan zijn vader z.g. ernstige muziek te gaan schrijven. Voorts besprak de heer Jon ker het werk van Chopin o.a. de Fan tasie, een werk dat na gespeeld te zijn pas gecomponeerd is geworden. Een niet gebruikelijke gewoonte. Met tal van platen werd de voor dracht verduidelijkt. Zo hoorden we prachtige opnamen van de 5de Svm- phonie (Beethoven), Erlkönig, Der Wanderer en Die Junge Wonne (Schu bert), het vioolconcert van F. Men delssohn en een wiegelied van Chopin. De heer Majolée uitte namens de organiserende .vereniging zijn dank baarheid over de uitstekende wijze, waarop de heer Jonker heeft gespro ken. Wanneer wij iets meer van deze muziek zijn gaan begrijpen en wij er nog meer van kunnen genieten, dan is deze avond ten volle geslaagd, aldus besloot hij. DE VOORBEREIDING VAN DE NATIONALE FEESTEN Hedenavond zal de jaarlijkse bijeen komst worden gehouden van het comi té tot viering van Oranje- en Nationale feesten. De zitting hebbende comitéle den stellen allen hun functie beschik baar, doch zijn herkiesbaar. Het comité stelt voor het aantal leden met één te vermeerderen. Verder komen de bespre kingen over de te houden feesten aan de orde. Ven kleumerige groep belangstellenden, an tiquairs en opkopers stond gisterochtend diep in de kragen wegge doken voor het Huis Kranenburgh te Bergen. Het was de dag waarop het restant van de in boedel van de vorig jaar op 02-jarige leeftijd overleden heer Jb. van Reenen onder de hamer kwam. De animo was ge zien de waardevolle voorwerpen die geveild werden niet groot. Gedurende de eerste uren werden de bedden, het tuingereedschap en dc meer huishoudelijke voorwerpen geveild, waarvan de laatste voor een appel en een ei van de hand gingen. Om een dubbeltje voor een zand-zeep-sodagarni- tuur behoeft nu eenmaal geen mens armoe te lijden. In de kamers van het huis lagen en hingen in een rommelige compo sitie de antieke vóór- werpen die straks van eigenaar zouden verwis selen. Een uitbundig glim mende koperen doofpot detoneerde in de wee moedige sfeer waarin de meubels na enige tien tallen jaren opnieuw ge stalte verkregen. Een sierlijk, wit ge verfd Quatorzestoeltje met een verschoten rose zitting had als in dïvaas protest haar rug toege keerd. De forse Biedermeyer- canapé daarentegen om armde met een spontane hartelijkheid een grote stapel trijpen gordijnen en tafelkledendie het Ituis zulk een van deze tijden vervreemd aan zien hadden gegeven. Gedurende al de tien' tallen jaren, dat zij in een levende en zinvolle expositie het leven van een oud geslacht karak teriseerden, hadden zij elkaar goed verdragen, leder stuk had aan het oude huis zijn eigen per soonlijkheid gegeven. Een statig bepruikte raadpensionaris, die in zijn lange schilderijen leven al zó veel boedel veilingen had mee gemaakt dat hij de tel was kwijt geraakt, staar de een beetje vermoeid uit zijn lijst. Het glaswerk, op tafels gegroepeerd, stond er stram en correct te wach ten. Glazen wisten, dat zij bij elkaar zouden blij ven en dat was het waar om zij hun verkoping met een uitdagende twin keling in hun kristallen ogen afwachtten. Tye stem van de opkoper, die vanuit de vensters de kamers leegveilde, klonk al dichter bij. Een onbarmhartig, op winst belust tijdperk brak baan en forceerde de intieme beslotenheid van een ver stilde en gestorven eeuw. Eén maal, ander maal; één gulden vijftig, twee gulden; wie biedt, wie biedt; twee gulden vijftig hier, drie gulden daar, wie, wie,Drie gulden tien, heeft U gespaard voor dat dubbeltje mijn heer?.... vier gulden Ven beetje afzijdig van de groep stond de ver grijsde tuinman. Twee en dertig jaren had hij op de Heerlijkheid, die in zijn gloriedagen J640 ha had beslagen gewerkt. En dit was het einde. Alle voorwerpen, d'e daar haastig en soms voor een habbekrats van de hand gingen had hij ge kend, en hij wist wat zij voor de vroegere bewo ners betekend hadden. Voor „juffrouw Mary", die al lang geleden aan een paddenstoelenvergif tiging was overleden, voor „juffrouw Miena", over wier leven zich een waas van droefheid had gelegd, voor „juffrouw Loekie" en de oude me vrouw die in 1925 al was gestorven en die het hart van dit huis 'was geweest. Het huis stierf en in het hart van de hovenier stierf er ook iets. „Het grijpt je aan, meneer'', zei hij en zijn stem trilde. Toen keerde hij zich af en schuifelde de tuin in. Deze tweede wedstrijd tussen de Hoe- ver- en „Binnen"-schooljeugd is span nender verlopen dan de vórige maal. Het werd nu een 1-2 overwinning voor de Hoever-schooljeugd. Een bewijs, dat het krachtsverschil niet groot is. Na de grote 8-0 nederlaag van twee weken geleden toont deze sterkte-verhouding overduidelijk aan, dat de Egmond- Binnerschool lang niet kansloos is. De wedstrijd werd, evenals de vorige maal, geleid door de postcommandant M. H. Snoek, terwijl de postcommandant en onder-commandant van Egmond aan den Hoef als grensrechters fungeerden. Iedere week komen enkele meisjes en jongens in de Jeugdherberg „Teun de Jager" bijeen. Hun doel is de jeugd van de straat te houden en dit initiatief wordt gesteund door de Jeugdherberg- ouders, vader en moeder Brouwer.. Deze jeugdgroep „de Lantaarnpaal jongens" geheten, organiseert lezingen over alle culturele, populair-weten- schappelijke en sociale vraagstukken, praatavonden en avonden, waarop ge knutseld wordt, onder leiding van en kel Schoorlaars. Voor zover er ten minste materiaal is. Daarnaast geeft men ook avonden, waarop, met eigen krachten, amusement geboden wordt. Het ligt nu in de bedoeling in Schoorl een oud-folkloristiseh gebruik, het z.g. Palmpasen (29 Maart), te herstellen. WARENHUIZEN, 12 Maart. 62.800 kg rode kool 711,80; 14.700 kg gele kool 6,5013; 57.900 kg Deense witte kool 6—8,20; 1200'kg peen: B 11,50—12,50 en C 8,20—9,30; 400 kg uien 50,10. Duizend gulden ter leniging van de nood Bij al de ellende honderden doden en duizenden, die have en goed hebben verloren is evenwel één lichtpunt. Dit is de saamhorigheid, welke het Neder landse volk en ook het buitenland heeft getoond bij de leniging der noden. Met deze woorden opende burgemeester J. Dalenberg de vergadering van de gemeen teraad. Hij wilde in dit yerband de inwoners van de gemeente hartelijk danken voor de medewerking en dc offervaardigheid byj de actie tot hulpverlening aan de getroffen gebieden. Deze hulpvaardigheid heeft zich geuit in een goede opbrengst van de gehouden collecte de actie heeft in totaal f 6.625 opgebracht een geweldige hoeveelheid ingeleverde kleding, schoeisel en dekking en een spontane medewerking aan de hooi-inlevering. Na deze woorden verzocht de burgemeester een ogenblik stilte ter nagedachtenis van hen, die bij de ramp het leven hebben verloren. Het voornaamste punt van de agenda t.w. de adoptie van de gemeenten Drie wegen en Ellewoutsdijk, kwam hierna ter tafel. Zoals wij reeds in een voor beschouwing vermeldden, zullen deze gemeenten door de gemeenten in Wa terland worden geadopteerd, overeen komstig het schema, dat werd opge. maakt door de Ver. van Ned. Gemeen ten. Voorgesteld werd een bedrag van f 1000 beschikbaar te stellen. De heer Caton vroeg zich af, hoe het mogelijk is, nu de gemeente financieel gezien niet langer zelfstandig is, dat dit bedrag beschikbaar kan worden ge steld, De voorzitter wees er echter op, dat deze donatie ten laste van meer dere dienstjaren kan worden gebracht. Voorts werden de raadsleden benoemd in de oommissie, welke plannen dient te beramen om tot leniging der noden te geraken. De heer Caton zei het zeer vererend te vinden, dat hij werd voor gesteld om zich als contact-persoon op de hoogte te stellen van de toestand in het getroffen gebied. Hij was echtei i.v.m. zijn drukke werkzaamheden ge- noodzaakt deze benoeming niet te aan- vaarden. Hoewel de heer Houtkooper op het niet-aanvaarden van deze func tie enige critiek uitoefende, meende de heer Caton toch op zijn standpunt te moeten blijven staan. Hierna werd met algemene stemmen de heer J. Schokker te Graft aangewezen om als contact persoon voor deze gemeente op te treden. Bij de rondvraag vestigde de heer Houtkooper de aandacht op het pad, dat langs de gemeente-woningen te West-Graftdijk loopt. Het pad wordt nl. als openbare weg beschouwd, zodat zelfs motorrijders hiervan gebruik ma ken. De voorzitter zegde toe, dat het college van B. en W. een oplossing voor dit vraagstuk zou trachten te vinden. Voorts was het de heer Schokker gebleken, dat slechts twee gemeenten, waaronder Graft, niet zijn aangesloten bij het middenstands-borgstellingsfonds Hij achtte dit fonds echter wel van be- De bedryfsinkomsten voor de fruitteelt zijn over 1952 verre van gunstig geweest. Dit concludeerde de ondervoorzitter van de N.F.O., de heer J. Boot, op de te Utrecht door deze organisatie gehouden buitengewone algemene vergadering. De oogst was weliswaar zeer groot, doch dit was ook in de omringende landen het geval, waardoor aan de export veel belemmeringen in de weg zijn gelegd. En voor de 400 millioen kg. appels en 180 millioen kg peren viel slechts een redelyk prijspeil te verwachten, indien een groot gedeelte daarvan kon worden geëxporteerd. Vooral België stelde hoge heffingen in en sloot naderhand de grenzen drastisch voor ons fruit, welke sluiting thans op 15 Maart a.s. ongedaan zal worden gemaakt. De heer Boot keerde zich sterk tegen het op de markt brengen van minder waardige soorten fruit en hij vroeg voorts aan de regering om met net oog op de concurrentie de import van si naasappelen niet ongelimiteerd toe te laten. Vooral de oudere bedrijven, con- steerde spreker, hebben met verlies ge werkt, zodat men in vele gevallen tot het rooien van oude bomen is overge gaan. Hij deelfle nog mede, dat de ex port van vers fruit in het afgelopen ka lenderjaar 176 millioen kg ter waarde van 70 millioen gulden bed: oeg. Ook word door hem een beschouwing gewijd aan de vaak voorkomende ha- gelschade, welke z.i. moet worden ge zien als een normaal bedrijfsrisico. Het hoofdbestuur acht de tijd gekomen om dit vraagstuk landelijk te bezien. Naar schatting bedraagt de totale op pervlakte fruit, welke bij de overstro ming is ondergelopen, 2300 ha. Van een groot gedeelte van deze oppervlakte moet de beplanting wel als definitief verloren worden beschouwd. Een ge deelte is cr, dat thans reeds weer droog is gevallen. Reeds is een coördinatie-commissie voor watersnoodschade in de fruitteelt ingesteld, terwijl tevens andere voor zieningen terzake werden getroffen. De reserve van de organisatie laat helaas niet toe. dat een belangrijk bedrag in het Rampenfonds wordt gestort Na een uiteenzetting van mr dr Brou wer over onderlinge hagelverzekering in de vergadering van de Nederlandse fruittelers organisatie en de daarop ge volgde discussie werd op voorstel van het hoofdbestuur besloten tot bevorde ring van de opbouw van een stelsel van samenwerkende regionale onderlinge hagelschade verzekeringsmaatschappijen voor fruittelers. In de middagvergadering deed de voorzitter mededeling omtrent de hulp verlening aan en schaderegeling voor. door de watersnood getroffen fruit telers. Besloten werd geen eigen geldinzame ling te organiseren, maar de leden op te wekken hun offer te zenden aan het Nationaal Rampenfonds. De leden, wier bedrijf verloren ging, zullen zolang dit nodig is, gratis lid van de organisatie zijn. Het hoofdbestuur overweegt een voorstel in te dienen, dat deze contri butie door de niet-getroffen collega's wordt overgenomen. Ter voorziening op korte termijn van de behoefte aan geschoolde helpers in de bedrijven, die reeds droog vielen of binnenkort boven water komen, werd enkel malen een oproep geplaatst. Het stemt tot voldoening te kunnen vermel den, dat al verscheidenen aan deze op roep gehoor gaven. De heer J. Dijksterhuis te Groningen hield daarna in plaats van ir H. Burg mans, een inleiding over „nieuwe we gen in de schurftbestrijding" naar aan leiding van proefnemingen, genomen te Zeerijp in Groningen. lang en vroeg of aansluiting alsnog niet mogelijk was. Burgemeester Da lenberg zei, dat de gemeente niet bij dit fonds is aangesloten, omdat de noodzakelijkheid nog nimmer is geble ken en omdat tot heden geen enkele middenstander hierom heeft verzocht. Hij wilde deze aangelegenheid echter nog wel eens nader onder de ogen zien. Nadat de aandacht nog werd gevestigd op een niet-functionnerend lichtpunt en enkéle kuilen in de weg, sloot de bur gemeester met een kort woord van dank voor de vlotte besprekingen de vergadering. HERIJK MATEN EN GEWICHTEN De herkeuring van maten en gewichten in deze gemeente zal plaats vinden op Dinsdag 17 Maart a.s. van 20-12 uur en van 13-16 uur ln het gymnastieklokaal van de openbare lagere school te De Rijp. „Op mjj rust de bijzonder prettige taak", aldus zei burgemeester G. J. J. v. d. Heuvel bjj het begin van de raads vergadering „om allen die tijdens mijn ziekte op één of andere wijze hun me deleven hebben betoond, hartelijk dank te zeggen. Bovendien richt ik een bijzonder woord van dank aan het adres van wethouder Swart, die als loco-burgemeester en daardoor ook als Uw tijdelijk voorzitter, op lofwaardige wijze zjjn taak heeft vervuld, speciaal ook in verband met de werkzaamheden die door de nood in de getroffen ge bieden ontstond." Ook dankte de voor zitter de heer Groot voor zijn werk zaamheden als tijdelijk wethouder. Vervolgens sprak de burgemeester zijn grote waardering uit voor de offer bereidheid der gemeente, die d.m.v. kerkelijke collecten voor de over stroomde gebieden een bedrag van 10.395,55 had bijeengebracht. Aan ruw veevoeder was voor een bedrag van 9.286,afgestaan. Goedkeuring was binnengekomen tot verkoop van grond aan belanghebben den voor de 13 te bouwen woningen. Het nieuwe plein dat in verband met deze bouw ontstaat zal Julianaplein genoemd worden. De verzoeken om subsidie van het Witte- en het Wit-Gele Kruis (pver 1953) en een verzoek van gelijke strek king der R.K.V.S. „de Meervogels" wer den in handen gesteld van B. en W. Aan de heer A. A. Buur Pzn. werd een gedeelte van het perceel grasland sectie G. no. 936 verpacht voor de tijd van een jaar voor de pachtscm van f 40. Op het verzoek van de St. Michael- school om vergoeding van pension- en verhuiskosten, resp. tot bedragen van f 100.en f 200.werd afwijzend be schikt. Aan de Centrale van Katholieke Mi litaire Tehuizen te Voorburg en aan de Nederlandse Militaire Bond „Pro Rege" werden subsidies verleend voor een bedrag van f 25.—. In verband met de waarneming van het ambt van secretaris tijdens de ziekte van de betrokken functionnaris werd de heer De Winter een bedrag vin f 100.toegekend. De 6de suppletoire begroting 1952 werd ongewijzigd en eveneens zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Een zelfde goedkeuring werd gehecht aan de begroting der gemeente over het jaar 1953, die volgens aanwijzingen van Gedeputeerde Staten werd gewij zigd en opnieuw vastgesteld. De doodgraver zal voor het delven van een graf voor eon volwassene een bedrag van f 10.vergoed krijgen. Voor het graf van een kind, dat be neden 12 jaar is gestorven, werd deze vergoeding op f 5.— gesteld. Voor het luk van een 1-jarig kind of jonger f3—. De hulndooderaver zal bij het delven van een graf voor een volwassene eveneens f 10.ontvangen. f

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3