Woningbouwprogramma wordt door de ramp niet vertraagd stbopsmum.' I GIRL 1 heater Werd de dijk bij Herkingen ondeskundig doorgestoken? Negen en zeventig millioen NRF gulden in Geen noodwoningen in rampgebied Komende week mededelingen over de huurverhoging Werkloosheid neemt af PALEISTUIN IN LENTETOOI Nederland beperkt export van meubelen naar België RINGEN «maar 7é voortvarende ambtenaren terechtgewezen Economische Unie urgente kwestie j Spoedig overleg inzake permanente coördinatie Herstel zal circa twee jaar vergen Kamerleden vroegen maatregelen h fmnetje, inkt... Verwaarloosde Hoest... Slotavond Beurzen open dijken dicht DE UITDELING VAN GOEDEREN Groot verlof voor de lichting 1951 2 Voormalig geheim agent vrijgesproken De onaantastbare LYDIA BAILEY, even schoon als onge- ïaakbaar, wordt door en hel van vuur en ge- eld gedragen! 14 jaar AITZIE GAYNON in i de kassa verkrijg- II tot 1 u Alle leeft. vertenlie goed deze maar is opgeeft j 19 en 4.30 uur Waarom icro-actieve wrijfwas bij het inwrijven. door tot in de nste poriën. tt meer terpentijn, edele glanswassen. t dun insmeren, direct. harde glanslaag maanden. Dus der keren wrijven. It houtworm, ver insecten. evaarlijk voor tredvast. vingerafdruk- DONDERDAG 12 MAART 1953 3103 toten met WOENSDAG Beneluxaesprek In het kader van het geregeld Bcne- lux-overleg hebben het verbond der gelgiscke nijverheid en de samenwer kende Nederlandse industrieverbonden, besloten de vorming van een perma nent coördinatie-orgaan nader onder ogen te zien. Hierover zal nog verder [vorden overlegd, evenals met betrek king tot loonpolitiek, welke nog een punt van intern Nederlands overleg uit- naakt. Op beleefde verwijten van de Neder landse delegatie inzake de door de Bel gische nijverheid gevraagde conringen- Jeringsmaatregelen tegen Nederland, antwoordden de Belgen, dat deze maat regelen onvermijdelijk worden geacht, •zolang de algemene economische poli- pek der drie landen zich niet langs de relfde lijnen ontwikkelt. het al-dan-niet bouwen van duplex- woningen moeten de gemeentebesturen zelf beslissen. Uitvoerig ging de minister voorts in op het vraagstuk particuliere of over- heids-exploitatie. In principe staat hij op het standpunt, dat de overheid in deze slechts een aanvullende taak heeft. Maar in de practijk bestaan tussen de verschillende gemeenten grote feitelij ke verschillen, die invloed op het te volgen beleid hebben. In de huidige (Van onze parlementaire redacteur) j§R IS GEEN ONTWRICHTING van het oorspronkelijke woningbouw- Trogramma voor 1953 te vrezen als gevolg van de stormvloed. Het programma Jeeft voldoende speling om de vergrote bouwactiviteit in de rampgebieden op te vangen, temeer daar de schade niet zo groot is, dat een excessief beroep op het bouwbedrijf nodig zal zijn. Gestreefd zal worden naar een direct definitief herstel; niet dan bij zeer hoge uitzondering zullen noodwoningen of nood- boerderiien worden gebouwd. Aldus verklaarde de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, it Witte, Woensdag in de Eerste Kamer. HET zal niet mogelijk zijn reeds dit jaar de schade aan woningen en boerderijen, die rond 154 mdhoen b - draagt, geheel te herstellen, verschil lende gebieden zullen imm"f in het jaar droog komen, paarom gaat de minister er van uit. dat het herstel twee jaar in beslag zal nemen. Wian neer men in aanmerking neemt, (lat kosten van het totale bouwprogram rond twee milliard bedragen valt ge- makkeliik te begriipen, dét de veroor zaakte schade in deze geen doorslagge vende betekenis heeft. De uitvoering van het womngbouw- program is niet alleen een enferkwes- «e- ook tal van andere factoren spelen hierbij een rol. De centrale overheid kan al dlze factoren niet zelf a wegen zii moet vrijheid ook om t maken laten aan de lagere organen. Wel zal,in de toekomst het accent bu de toewijzingen van bouwvolume iet. meer moeten worden gelegd op de eco nomische actie der gemeenten. Maar een algemene opheffing der toewu- InVn is voor minister Witte onaan vaardbaar: dit zou tot een volstrekt scheve verdeling leiden. Egalisatie tegen te gaan. SINISTER WITTE stelde vast dat zich 1 op alle levensterreinen ook heden (en egaliserende tendenz doet gelden. En hij achtte het zijn taak alles te doen Em deze tendenz in de woningbouw zo- |eel mogelijk tegen te gaan. Hier ligt een Jeer belangrijke taak voor de gemeen te besturen en de architecten. Ook over situatie moeten dan ook beide vormen van exploitatie worden bevorderd. Misverstand. IN dit verband wees minister Witte op het in brede kringen bestaande volstrekt foutieve denkbeeld als zou den particulieren .bij algemene vrijheid in totaal meer woningen kunnen bou wen. Niets is minder waar! Op grond van het feit, dat in de begroting een zeker evenwicht tussen premie- en wo- ningwetbouw is aangenomen, hebben sommige lagere uitvoeringsorganen op eigen gezag wijzigingen in die geest aan.de gemeentebesturen gegeven. Hier is volgens de minister sprake van een misverstand. Een dergelijke mathemati sche afweging is hem volkomen vreemd. Zelfs vindt op het ogenblik overleg plaats over de mogelijkheid eventuele tekorten op de ene begrotingspost op te vangen met de andere. Nadat minister Witte onder meer nog had verzekerd, dat bij de regelingen voor de watersnood-slachtoffers zo weing mogelijk bureaucratie zal wor den ingeschakeld, nam de Kamer zijn begroting zonder hoofdelijke stemming aan. Minister Witte hekelt voortijdige publicatie (Van onze parlementaire redacteur DE PUBLICATIE in verschillende dagbladen over de huurverhoging en de daarmede samenhangende belasting- en andere maatregelen zijn niet van regeringswege geïnspireerd. Zij zijn integendeel te wijten aan grove indiscretie van een of meer bij de voorbereiding van deze maatregelen betrokkenen. Aldus verklaarde minister Witte Woensdag in de Eerste Kamer. HE minister gaf uiting aan zijn grote ontstemming over het gebeurde, z.i. behoort de Staten-Generaal allereerst te worden ingelicht over dergelijke be langrijke regeringsbesluiten. Hij achtte bovendien de hierin tot uiting gekomen mentaliteit der tipgevers beschamend voor de integriteit der betrokkenen. Een en ander werpt een smet op de goede naam van de Nederlandse ambtenaren. Ook van de zijde der Kamerleden was men al heel weinig te spreken over deze publicatie. Zo drongen de heren Tjalma (A.R.) en de Vos van Steenwijk (V.V.D.) op een nader onderzoek aan. Onder grote hilariteit vroeg de VVD- afgevaardigde of het gerucht juist was, dat de Binnenlandse Veiligheidsdienst hiermede zal yorden belast. „Dan komt er toch niets van terecht!" De heer Tjalma vroeg nog of de schuldigen een passende straf zullen krijgen. Minister Witte wees er nog op, dat het hier om uitermate moeilijke aangelegenheden gaat, daar men in geen enkel opzicht enig houvast heeft. Huren: Geen nieuws AVER het vraagstuk der huurverho- ging zelf vertelde minister Witte geen nieuws. Hij volstond met op te Ned. handelsdelegatie in Rio de Janeiro De Nederlandse delegatie, welke naar Brazilië is gekomen voor het voeren van besprekingen met de Braziliaanse rege ring over nieuwe normen voor de handelsovereenkomst tussen Brazilië en Nederland, is Woensdag te Rio de Ja neiro aangekomen. Over enkele dagen vertrekt zij naar Sao Paolo en vandaar rechtstreeks naar Buenos Aires. merken, dat een goede regeling der hu ren de belangrijkste factor vormt voor het bereiken van een goed en gezond woningbezit. Aangezien de huurverho ging niet alleen een kwestie van volks huisvesting is, maar integendeel het ge hele sociaal-economische regeringsbe leid betreft, verwees hij verder naar de mededelingen, die de regering in de loop van de volgende week over dit beleid hoopt te doen. Vroeg voor/aar was één der oorzaken In het verloop van de maand Fe bruari is het aantal werklozen in Ne derland niet onbelangrijk gedaald. Dit heeft verschillende oorzaken. In enkele streken werden van rijkswege gesubsi dieerde werken in uitvoering genomen, terwijl verder het voortschrijdend sei zoen en het bijzonder goede weer gun stige factoren waren. In hoeverre de gevolgen van de watersnood van in vloed waren op de verruiming der werkgelegenheid, kan moeilijk nauw keurig worden bepaald. Men neemt aan, dat het aantal arbeidskrachten dat door de ramp werkloos is geworden, even groot is als het aantal arbeidskrachten dat bij het herstel is betrokken. Enkele cijfers: Eind Februari bedroeg het aantal werkloze mannen 120.670, waarbij zijn inbegrepen 2636 geëvacu- eerden uit de noodgebieden. Op 31 Ja nuari telde ons land nog 140.53-5 werk lozen. Eind Februari waren bovendien 28.752 personen'werkzaam bij DUW-ob- jecten. In onze provincie daalde het werkloosheidscijfer van 23913 tot 22136. Per 1000 mannelijke beroepsbeoefena ren zijn dit 39 werklozen, tegen 44 op 31 Januari. Band tussen Rotterdam en Rotterdam Gemeentezegel van Maasstad in Amerika in gebruik Dezer dagen heeft de burgemeester van Rotterdam een afbeelding van het gemeentezegel der stad, verzonden naar.... Rotterdam. Dit Rotterdam ligt echter in Amerika. Het is een plaats van 25.000 inwoners. De magistratuur van deze „kruimel gemeente" (voor de VS althans) had korte tijd geleden een verzoek gericht tot de burgemeester van het Neder landse Rotterdam, om een afbeelding van het gemeentezegel te mogen ont vangen, ter copiëring voor een eigen zegel. In Rotterdam (Nederland) vond men dat natuurlijk alleraardigst. Rotterdam (VS), dat zich „De stad van morgen" noemt, werd in 1820 een zelfstandige stad. Onder de emigranten, die er zich in 1920 al hadden gevestigd, schijnen zich Nederlandse Rotterdam mers te hebben bevonden, die begon nen met het drassige gebied van de gemeente in te polderen. Men treft er nog vele Nederlandse namen aan, b.v. de Schermerhornweg. De Officier van Justitie stelt onderzoek in Onlangs schreven wij, dat te Her kingen op 3 Februari j.l„ kort na de overstroming dus, een zomerkade van de polder Klinkerland werd doorgesto ken. Dit geschiedde met de bedoeling de meer landinwaarts gelegen Dirk- landse polder te behouden, hetgeen ge lukte. Ook Dirksland bleef door deze maatregel gespaard. De substituut officier van Justitie te Rotterdam, is dezer dagen ter plaatse geweest en heeft zich laten voorlichten over wat er gebeurd is. Vooropgesteld moet worden, dat de desbetreffende dijkraad, die de opdracht gegeven zou hebben, volkomen te goeder trouw Heeft gehandeld en absoluut niet uit persoonlijk voordeel. De afgraving van de bewuste dijk zou echter zo ver ge gaan zijn, dat men beneden de vloedr lijn kwam dus te diep zodat het water nu vrijelijk in en uit de polder kan spoelen. De dijkgraaf zou het met een en ander niet eens zijn geweest. (Advertentie, Ing. Med.) iwniiiiinjiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiHiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiniiniiiiniiiiniiiiiiiiiiiiniii VERMAGERINGSPIL DE Italiaanse „medicus'' Roberto en zijn charmante vrouwelijke assis tente Isa prezen enige dagen geleden in een advertentie in de vooraan staande dagbladen van het land der oude Romeinen een vermagerings kuur aan, welke enig in haar soort moest zijn en waardoor men op wonderbaarlijke wijze in luttele uren tijds tien pond in gewicht zou kunnen verminderen. DE wonderdokter gaf een adres op In Tartiisto, een stad nabij de Uosten- rijkse grens. Dertien omvangrijke Italiaanse vrouwen werden daar te gelijkertijd op een nader afgespro ken uur door de „verpleegster" Isa ontvangen. Isa verzocht de dames, uiteraard stuk voor stuk niet onbemid deld en in min of meer kostbare ge waden en draperieën gestoken, zich te ontkleden in afwachting van de komst van professor Roberto. Deze kleren werden in een speciaal daar- voor ingericht vertrek opgeborgen. QtDULDIG namen de Italiaanse ma trones enige lectuur ter hand, doch toen na verloop van verscheidene uren nog steeds tevergeefs werd ge- Wacht, ging de moedigste Eva op onderzoek uit, om tot de ietwat pynlyke ontdekking te komen, dat de vermageringsspecialisten niet slechts met stille trom, maar ook met alle kledingsstukken, juwelen, handtasjes en wat dies meer zij, wa ren vertrokken. JN gordijnen ev karpetten gehuld en barrevoets kwamen de vrouwen Weeklagend bij de politie haar droeve ervaringen vertellen. Wij nemen ran, dat de dienstdoende politieman nen met verbijstering het bizarre schouwspel hebben gadegeslagen Maar Roberto en Isa waren en zijn spoorloos. Zij hebben de dertien om vangrijkste Italiaansen werkelijk overal van af geho'ven, behalve van haar overbodig vlees. Is hier nu sprake van een beleidsfout of van een strafbaar feit? Dat is de vraag, waarvoor de officier van Justi tie zich thans gesteld ziet. Om tot een oplossing te komen zal hij een vorde ring tot een instructie in stellen om de kwestie uit te zoeken. kan oorzaak zijn van allerlei kwalen! iGeel Uw kind al bij het kleinste kuchje Zaterdagavond 28 Maart wordt de actie van de omroepverenigingen vooi het Nationaal Rampenfonds afgesloten met een avond in het Concertgebouw te Amsterdam. De totale opbrengst van de actie „Beurzen open, dijken dicht" zal dan aan het Rampenfonds worden overgedragen. Burgemeester D'Ailly van Amster dam zal van deze gelegenheid gebruik maken om de opbrengst van de in zijn gemeente gevoerde z.g. hartenplicht- actie, waarvan de opbrengst stellig meer dan een kwart millioen zal bedra gen, eveneens aan het Rampenfonds aan te bieden. Deze slotavond van „Beurzen open, dijken dicht" zal weer door radio en televisie worden uitgezonden. 'A-' Goed gezien! U herkent dadelijk dat héérlijke aroma van Sterling Shag. De „extra" lekkere smaak, zo mild en toch pittig, die Sterling onderscheidt van gewone shag. Geen wonder dat de ware shag-roker zegt: (Advertentie, Ing. Med.) Gezwicht na Belgisch gemopper Regeling op komst voor de rayon-tricotage Toegevend aan Belgische klachten, heeft onze regering zich bereid ver klaard ter verlichting van de moeilijk heden in enkele Belgische bedrijven de Nederlandse uitvoer van houten meu belen naar onze Zuiderburen voor de tijd van een half jaar te beperken tot gemiddeld f 1.millioen per maand. Echter onder beding, dat de invoer in België uit andere landen zal worden teruggebraeht tot het niveau van 1951. Een particuliere overeenkomst met be trekking tot de rayon tricotage is waar schijnlijk. Onze regering houdt voet bij stuk ten aanzien van twee andere bedrijfs takken, waarvoor vermindering van ex port was gevraagd, en vermaant de Belgen een oplossing der moeilijkheden (zo die al voor enkele Belgische bedrij ven bestaan), niet te zoeken in een kunstmatige bescherming. Met betrek king tot de bedrijfstak houten meube len zegt onze regering nog, dat er geen Er bestaat nog altijd onwetendheid in zake de juiste gang van zaken bij de uitdeling van goederen aan de slacht offers van de watersnood. Het hoofdbe stuur van 't Nederlandsche Roode Kruis vestigt er daarom te zamen met de pro vinciale opbouworganen nog eens de aandacht op, dat de distributie der voor de slachtoffers van de watersnood be stemde goederen uitsluitend geschiedt door of door bemiddeling van de op bouworganen en niet door het Roode Kruis. Dit zendt slechts de aangevraag de goederen, voorzover aanwezig, recht streeks aan deze opbouworganen toe. Wanneer in bepaalde gemeenten be trokkenen menen, niet voldoende goe deren, kleren e.d. te hebben ontvangen, behoren zij zich te wenden tot de burge meester in de plaats hunner inwoning, die zich op hun beurt in verbinding stellen met het opbouworgaan. Gistermorgen is de jeugdige LSK- soldaat B. W. uit Nijmegen, die uit een rijdende trein viel, aldaar met militaire eer ter aarde besteld. enkel gegeven over de Belgische pro ductie, respectievelijk de Belgische om zet, voor een juiste beoordeling ter be schikking stond. Hengelo en Borne krijgen aardgas Personeel van Gasfabriek gaat op wachtge'd Het particuliere lichtgasbedrijf te Hengelo, dat Hengelo en Borne van lichtgas voorziet en eveneens belang rijke kwanta gas aan de industrie le vert, heeft zich bij een contract met da staat verplicht tot de levering van puur aardgas aan zijn afnemers. De Staat ga randeerde op zijn beurt de levering van aardgas voor de tijd van minstens 20 jaar. Het productie-apparaat van de gasfabriek zal eerlang moeten worden stilgelegd. Het aardgas behoeft name- melijk slechts gezuiverd te worden. Een deel van het personeel zal dan op wachtgeld worden gesteld. NATUUR- EN GENEESKUNDIG CONGRES In het groot auditorium der Univer. siteit van Leiden wordt op 7, 8 en 9 April het 33e Nederlands natuur- en geneeskundig congres gehouden. Drie en een half ton uit Zuid-Afrika Het Rampenfonds beschikt op het ogenblik over een bedrag van in totaal negen en zeventig millioen gulden. Se dert gisteren werd er ruim anderhalf millioen gulden ontvangen. De inzame lingen in binnen- en buitenland duren nog steeds voort en men kan wei met zekerheid voorspellen, dat er in totaal meer dan honderd millioen gulden voor de getroffenen van de watersnoodramp beschikbaar zal komen. In Zuid-Afrika reageerde de bevol king buitengewoon mild op de verzoe- Met toestemming van H.M. de Koningin zal de tuin van het paleis Noord einde in Den Haag dit voorjaar voor het publiek worden opengesteld. Et wordt thans hard gewerkt aan de verfraaiing van het park, dat in het hart ft van de stad ligt. De crocussen bloeien er reeds overvloedig. Blijkens een verschenen legerordei wordt de lichting 1951-11, waarbij inge deeld het kader van do lichting 1951-1 met ingang van 22 Maart 1953 in he genot van groot verlof gesteld, behou dens een aantal uitzonderingen, in dc legerorder nader omschreven. ken om hulp. In Kaapstad werd ruim 120.000 gulden bijeengebracht, in Pre toria 67.000 gulden en in Johannesburg f 43.050. Het totaal der overgemaakte gelden bedroeg op 20 Februari, de dag waarop deze balans werd opgemaakt ruim 340.000 gulden. Ludwig Rosenberg, bestuurslid van, het Westduitse vakverbond, heeft ruim 100.000 Mark overhandigd aan de Ne derlandse consul-generaal in Dussel- dorp. De 32-jarige P. T., tegenwoordig acqui siteur in Den Haag, doch een voorma lig geheim agent van Nederland, die tijdens de bezetting tot tweemaal toe in ons land per parachute is neergela ten, is gisteren door de Amsterdamse rechtbank vrijgesproken van de be schuldiging zijn wagen te hebben be stuurd onder zodanige invloed van ster ke drank, dat hij geacht moest worden dit niet naar behoren te kunnen doen Veertien dagen geleden had ook de Officier van Justitie, die persoonlijk deze zaak had willen seponeren, vrij spraak geëist. CONSTANTE KWALITEIT (Advertentie, Ing. Med.) Een helderziende en een magnetiseur verbaliseetd De recherche te Rotterdam heeft .Jroces-verbaal opgemaakt tegen de >5-jarige helderziende A. van W. uit Rotterdam en tegen de 50-jarige mag netiseur J. J. V. uit Breda, die ervan verdacht worden de geneeskunst onbe voegd te hebben uitgeoefend. De laat ste deed aan handoplegging en hield zitting aan de Hilleweg.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5