Geallieerden protesteren scherp tegen luchtincidenten Koffieprijs omhoog en Koomen voortreffelijk Belgie stelt Nederland in gebreke NARRIMAN WIL TOCH VAN FAROEK SCHEIDEN Franse voetbalbond wil recette afdragen aan adoptiefonds KNVB SER bepleit voortzetting van de pachtprijsbeheersing Dagbladbeker iavond wedstrijd en Fra nse prots Sernhard namens jin naar kroning Faroek-Narriman definitief DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN OPZETTELIJKE EN WREDE DAAD VAN AGGRESSIE" Amerika kondigt maatregelen aan .Lincoln" kon niet terug schieten Een millioen per dag voor NRF Wesiduitsers gaan hun dijken controleren Kamaraden, helpt hen Export is onvoldoende ingekrompen Zonniger en droog WEERBERICHT SPD begint nieuwe actie Na terugkeer in Cairo NAVO-stafoefening had betrekking op Balkan Clement Gottwald ernstig ziek Werving „Bescherming Burgerbevolking" Oproep van de Commissaris der Koningin Nederlandse profshadden goede Parijse pers Reniabiliieit der gronden criterium Vier burgemeesters bij autobotsing gewond Directeur „Ommelanden" veroordeeld Korea -vrijwilligers gedeserteerd ouders en het dochtertje, ilme, bewonderen de baby. dezer dagen weer gericht t Luttik Oudorp te Alkmaar, ette tornooi om de zilveren len is begonnen. De directeur met de beste wensen voor het dag mag worden afgeleid, e verlopen. Toen gisteravond Ier Gerard YVessels met drie door Henk Koomen uit Zaan- aar werd. Meer dan een vin- ide andere deelnemers loeren eeuwen eerst heden aan het Igthart schreed naar het biljart, i en feilloos wentelde het wit rood. Een nederlaag was de kampioen evenwel te erg. Zijn urt benutte hij om in elk ge tijen op gelijke voet te brengen, avondpartijen, toen velen het de heer Te Bos vulden en ge- i goede sport, klom Wessels op Elf beurten waren voor hem om de 300 caramboles te ver- etoom kon de juiste maat niet bleef met 168 ver achter. On- ar, door niets en niemand uit slaan, voerde de Zaanse sfinx trijd tegen Steffens. Met oerde- eerst spel zette hij een achter in een veilige voorsprong, wei- meer afstond. Ligthart in vijf beurten 99 ca- bijeen tikte, zocht Venneker vorm. In de zesde beurt gleed auwe glimlach om zijn lippen. Wat tegen Wessels niet was aagde thans. Nauwgezet dirï« i de ballen over het laken. In voegde hy carambole bij ca- totdat een ogenblik van non- noodlottig werd. Ligthart repliek. Op de 68 vn Venne- ordde hij met een fraaie serie s geroutineerd bekerhouder had uithoudingsvermogen. nauwelijks bekomen van de che. welke hij *s middags had moest tegen een van de favo- ssels andermaal de vuurproef Kramer bleek niet tegen de ïwassen, doch leverde aanzien» werk dan 's middags, van de eerste dag waren; 800 13 101 23,7 119 13 26 9.18 800 23 61 13,04 210 23 36 9,13 800 19 55 15,78 61 19 21 3,21 800 25 54 12 800 25 58 12 300 11 78 27,27 168 11 31 15,27 800 14 80 21,42 215 14 16 15,35 800 23 65 13,04 232 23 68 10,08 800 20 59 15,00 211 20 53 10,55 EUWS (Ongecorrigeerd) 'CRV televisie: 'RV-journaai, dat een onder van het televisieprogramma vond, is een filmreportage van de wedstrijd tussen de le Nederlandse prof-elftal- schtigheden ter gelegenheid ining van Koningin Elisa- Londen zal H.M. Koningin :egenwoordigd zijn door een jestaat uit: Z.K H. de Prins inden, mr G. C. D. baron enbroek, opper-ceremonie- ritm. W. F. K. Bischoff vaU eerste stalmeester. r van ex-koningin Narri- Igypte, mevr. Sadek, heeft Genève verklaard, dat haar tns definitief haar echtgo- oed heeft verlaten". ting Staatsloterij 8e staatsloterij, 4e klasse, premie van 30.000: 2037. ie van 3.000: 20745. 6973 8810 9705 9701 14909 16219 18717 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Zaterdag 14 Maart 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 62 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tol 15 woorden f 1.-, elk woord meer a cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs bij voor uitbetaling f 2.02 per mna f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen U.49 IX NIET MIS TE VERSTANE bewoordingen heeft de Britse hoge conimis- saris in Duitsland gisteren bij zijn Russische ambtgenoot geprotesteerd tegen de „opzettelijke en wrede daad van aggressie". als hoedanig hij de beschieting van een Britse Lincoln-bommenwerper op de grens van de Brits-s en Russi sche zone aangemerkt wenste te zien. Hij heeft in zyn nota een onderzoek alsmede bestraffing der schuldigen geëist en vergoeding van de schade aan personen en goederen verlangd. Het Britse Lagerhuis is over dit incident zeer verontrust. Labour zal aan Churchill verzoeken, Maandag een verklaring over deze kwestie af te leggen. De Amerikanen hebben een tweede, veel scherpere en uitvoeriger protestnota naar Praag gezonden in verband met de beschieting van een Thunderjet boven Beiers gebied door twee Tsjechische MIG's. Hierin v.orden maatregelen aangekondigd ter voorkoming van nieuwe aanvallen op Duits gebied door Tsjechische vliegtuigen. Ten stelligste wordt ontkend, dat de beide Thunderjets ook maar één ogenblik op Tsjechisch gebied zijn ge weest. VAAN Britse zijde is ten stelligste tegen gesproken, dat de neergeschoten Lin coln voorzien was van boardkanonnen. Wel had het toestel machinegeweren, maar er was geen munitie aan boord, zodat de aanval van de Russische MIG's niet kon worden beantwoord. De bommenwerper had geen toestemming van de Russen nodig om van de dertig kilometer brede luchtcorridor tussen In liet Rampenfonds was tot gister avond 81 millioen gulden binnengeko men. De avond tevoren was bijna 80 millioen bijcengebraeht. Nieuw-Zeeland zal f 1 millioen schenken. De nooddam aan de Noordkil bij Os- eendrecht nadert zijn voltooiing. De dam kon de vloed van gistermiddag weer staan. Op Goeree-Overflakkee is 2700 ha land vrijgekomen van overstromingswa ter. De laatste militairen, die in het ramp gebied verbleven, keren vandaag naar hun onderdelen terug De overstromingen in ons land en in Engeland zijn voor de West-Duitsers aanleiding geweest, hun eigen dijken aan een nauwkeurig onderzoek te onder- verpen. De totale lengte der Westduitse dijken bedraagt 2000 kilometer. Neo-naziblad pleitbezorger der zeven ontsnapten De „Deutschlandbrief", een neo-na- zistisch maandblad, doet een vurig be roep op „alle kameraden", om de ze ven Nederlandse oorlogsmisdadigers alle mogelijke hulp te geven. Het strijd- orgaan adviseert, de ontsnapten te ver mommen en naar het Zuiden te zenden. „Er zijn duizend manieren om hen te helpen," aldus het blad,-„voor al dege nen die niet vergeten zijn, dat zij in moeilijke tijden aan onze zijde stonden." REDDERS ONDERSCHEIDEN Wegens hun moedige daden tijdens de stormrampperiode hebben de schippers en bemanningen van de reddingboten ..Brandaris" van Terschelling en „Insu- linde" van Oostmahorn de bronzen me daille van de KNZHRM ontvangen. IS APRIL 1940 brits mearuit creouo 2 8 april 1350 4 U eft El fGTVttl YTPÖWTMf* 3 17 NOVEMBER 1951 GfOWO/veeN LANDtH* VAlfttt. VUtGT. 4 0 APRIL 1952 r/tAHs ujNTonrti Bevctfort* 513 juni 1952 rwerose uAcmMt renturewem 618 juni 1352 RFooiNtsnmr «cnwnc*orr* 7 6 maart 1953 pool se me*en wnttwr 810 maart 1953 Ave*, rttfcrvrs urnteescHorem 12 maart 1953 baits vt/eer nftKereetcrwm j t/\13 MAART 1953 iXjrsjccH. meert/* setAt/o 0 MDMCHEN^^t 3] Het bovenstaande kaartje geeft een opsomming van de luchtincidenten die zich nabij het Ijzeren Gordijn hebben voorgedaan. HET besluit van de Nederlandse re gering, om slechts de export van houten meubelen naar België gedurende enige Barometer blijft hoog Na een korte onderbreking in het midden van de week, toen een storingsfront met enige lichte re gen en harde wind, plotseling een einde aan het rustige weer scheen te maken, kwam het ho- gedrukgebied opnieuw terug. Het centrum van dit hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van Scandina vië tot de Azoren, ligt dicht bij ons land, en beweegt zich lang zaam' naar het Oosten. Gedurende het weekeinde zal geen enkele depressie kunnen doorbreken, zo dat het weer rustig blijft. Als ge volg van de toestroming van dro gere lucht uit Scandinavië is de kans groot, dat er overdag, gedu rende lange perioden, zonneschijn voorkomt. Bij deze hoge barome terstand, kunnen wij nog vele da gen droog weer verwachten. De temperatuur zal echter niet hoger dan tot 8 a 10 graden Celsius kunnen stijgen. Voor Maart heb ben wij echter niet te klagen. Verwachting, geldig tot morgen avond: KOUDE NACHT Koude nacht met zware nacht vorst. In de ochtend hier en daar mist, daarna overwegend zonnig weer met in de middag normale temperaturen voor de tijd van het jaar. Zwakke tot matige wind draaiend naar Zuidelijke rich tingen. ZONDAG: Zon op 655, onder 18.44. Maan op 6.36. onder 19 15 tijd in zekere mate te beperken, in- plaats van te voldoen aan het Brusselse verzoek om een drastische inkrimping toe te passen op de uitvoer van enige andere producten, heeft tot in de hoog ste Belgische regionen misnoegen ge wekt. De ministers Van Zeeland (Bui tenlandse Zaken), Meurice (Buiten landse Handel) en Duvieusart (Econo mische Zaken), hebben gisteren de brief van minister Zijlstra hieromtrent bestudeerd in het licht van de verkla ringen van conferentie van Knokke, en Nederland is gebreke gesteld. In dc verklaring van Knokke gaan de regeringen de verbintenis aan, om enerzijds alles in het werk te stellen om de toenadering der economische poli tiek hunner landen te bevorderen, en "nderziids overleg te plegen aangaande de besehermende overgangsmaatregelen ten bate van de door de ontwikkeling der conjunctuur getroffen bedrijfstak ken. De ministers zijn tot de conclusie ge komen, dat Nederland in dit opzicht on dubbel opvallende wiize in gebreke is "('bleven. Waarsehiinlük zal de kwestie thans worden behandeld op de eerst volgende bijeenkomst van de Benelux- ministers. Europess verdraaen De Westduitse socialistische partij zal Donderdag, bij de behandeling van de met de geallieerden gesloten verdra gen, uitstel verzoeken op grond van de overweging, dat verdere behandeling geen zin heeft, zolang de inhoud van de Franse protocollen op het E.V.G.-ver- drag niet bekend is. Mocht dit verzoek geen effect hebben, dan zal de S.P.D. naar een grondwettelijke oplossing van de omstreden kwestie streven. Dr Schacht ook naar Irak? De Iraakse minister van Financiën heeft in de Iraakse Kamer van Afge vaardigden meegedeeld, dat zijn rege ring besloten heeft, de technische hulp van dr Schacht in te roepen. Berlijn en Hamburg gebruik te maken. Het werd volslagen belachelijk ge noemd, dat de Lincoln 120 kilometer in Oostduits gebied zou zijn doorge drongen. De Amerikaanse protestnota, waarin uiteraard dezelfde eisen worden gesteld als in de Britse, bevat de nadrukke lijke ontkenning, dat de piloten van de Thunderjets de Tsjechische grens zou den hebben geschonden. Integendeel bleek uit radarwaarnemingen, dat de MIG's zich aan grenssehending hebben schuldig gemaakt. Voorts herinnert de Amerikaanse re gering er aan, dat het Tsjechoslowaakse ministerie voor de luchtmacht in 1951 na een reeks van incidenten de vlie gers heeft verboden, de Duitse grens binnen een afstand van twintig kilo meter te naderen. „Deze order is blijk baar niet meer van kracht," zo wordt opgemerkt. „Ook blijkt de Ts.i •choslo- waakse regering te zijn vervallen in haar vroegere fout, om bij schendingen van het luchtruim een verkeerde voor stelling van zaken te geven." In kringen van de Amsterdamse koffiehandel koestert men ernstige vrees voor een stijging van de binnen landse koffieprijs, zulks als gevolg van de opheffing der prijscontrole voor consumptiegoederen in Amerika. De handel stelt hardnekkige pogingen in het werk om nog tegen de oude prijs koffie aan te kopen. Het sein voor nieu we ontwikkelingen moet echter uitgaan van New York en met spanning ziet men derhalve uit naar de eerste note ringen van de New Yorkse koffietcr- mijnmarkt. De Amerikaanse marktprijzen waren de laatste tijd reeds belangrijk geste gen en een verdere verhoging wordt aannemelijk' geacht. Het gemis aan een koffie-termijnmarkt in onze hoofdstad doet zich juist nu sterk gevoelen. Een duidelijk beeld van de ontwikkeling zal men zich pas over enkele dagen kun nen maken. DE BREUK tussen Nurrhnan en Varoek, die gisteren nog als tijdelijk toerd aangeduid, blijkt definitief te zijn. Het verblijf van de ex-koningin in Genève zal slechts enkele dagen du ren in afwachting van een inreis visum van de Egyptische autoriteiten. Zodra Natriman met haar moeder, me vrouw Sadek, in Cairo is aangekomen, zal een verzoek om echtscheiding bij een Mohammedaans gerechtshof wor- Nauwere samenwerking met Tito te verwachten De vijfdaagse stafoefening van de N.A.V.O., georganiseerd en geleid door maarschalk Montgomery, Ridgway's plaatsvervanger en rechterhand, is Vrij dag geëindigd. Alle N.A.V.O.-comman- danten en de stafchefs der meeste aan gesloten landen hebben er aan deelge nomen. Ook waren de Franse comman danten in Noord-Afrika cn de Britse commandanten in het Midden- Oosten als waarnemers aanwezig. Dit plus de uitgebreide Griekse en Turkse delegaties doet vermoeden, dat de oefe ning in belangrijke mate op de verdedi ging van de Balkan betrekking heeft gehad. Men vermoedt voorts, dat Tito's bezoek aan Engeland op dit moment zal leiden tot een nauwere samenwerking tussen Joegoslavië en de N.A.V.O., dit zou met het oog op de verdediging van Zuidoost-Europa noodzakelijk zijn ge bleken. Nieuwe maatregelen tegen FDJ in West-Duitsland De Westduitse politie heeft Josef An- genfort gearresteerd, die voorzitter is geweest van de verboden communisti sche F.D.J. (vrije Duitse jeugd). Hij heeft zitting in de landdag van Noord- rijn-Westfalen. In Rijnpalts zijn krachtige maatrege len tegen de activiteit van de F.D.J. genomen. In talrijke plaatsen zijn huis zoekingen verricht. In het secretariaat van de communistische partij te Mainz zijn documenten in beslag genomen. Enige drukkerijen van deze partij zi n gesloten. den ingediend. Een advocaat in Cairo is reeds doende met de voorbereiding. Aan Earoek zal een onzedelijke levens wijze, en een slechte behandeling van zijn echtgenote ten las'te worden ge legd. VOORLOPIG bestaan er geen plannen om de veertien maanden oude ko ning Foead de Tweede naar Cairo over te brengen, zo heeft mevrouw Sadek verklaard. Zij heeft voorts tegengespro ken, dat zij enige mededeling van ge neraal Naguib voor Faroek had mede gebracht. Volgens sommige berichten had Naguib nameliik de eis gesteld, dat het kindje op korte termijn naar Egypte zou moeten terugkeren. Zo niet, dan zou in Egypte de republiek worden uitgeroepen. In Cairo herinnert men er aan, dat de door de regering ingestelde consti tutionele raad moet uitmaken, of Egypte al dan niet een republiek wordt. Men verwacht niet. dat de raad deze kwestie binnen drie jaar zal regelen. Derhalve beschouwt men de spanning tussen Fa- roek en Narriman als een zuivere fa miliekwestie. Volgons Radio Praag is de Tsjecho slowaakse president Clement Gottwald Donderdagmorgen ernstig ziek gewor den. Hij lijdt aan longontsteking en wordt door de bekwaamste artsen van het land behandeld. Men zal de bevolking dagelijks van de toestand van de patiënt op de hoogte houden. Gottwald blijkt bovendien pleuritis te hebben. Zijn toestand is gisteren verergerd. gjffll NU VAN OVERHEIDSWEGE met grote zorg de organisatie, nodig voor de bescherming der bevolking, is voorbereid, zal de Noordhollandse burgerzin, welke op zo overtuigende wijze bij de watersnood tot uiting kwam, ertoe moeten bijdragen, dat de ontworpen plannen ter beveiliging van huis en haard verwezenlijkt kun nen worden. Het is bij deze watersnood ge bleken, hoezeer georganiseerde hulp verlening verkieselijk is boven alle goed bedoelde individuele acties. Indien U thans deze organisatie mee helpt tot stand brengen, zal bij een onverhoopt wederom optredende ramp ogenblikkelijk hulp verleend kunnen worden. Het is daarom, dat ik mij, hoezeer U ook reeds door Uw burgemeester van het belang dezer organisatie moge op de hoogte zijn gesteld, ook mijnerzijds tot U richt om U te wijzen op het belang van Uw vrijwillige deelneming aan de organisatie Bescherming Bevolking, welke in alle omstandigheden, dus zowel in vredes- als oorlogstijd, een menslievende taak heeft. Moge het alom in de wereld bekende sociale besef der Nederlanders thans wederom aanwezig blijken te zijn. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland. De wedstrijd FrankrijkNederlandse profs dreigt een onprettige nasleep te krijgen. De Nederlandse spelers immers waren er van overtuigd dat de wedstrijd gespeeld zou worden ten bate van het Nationaal Rampenfonds en nu blijkt dat de Franse Voetbalbond de recette af wil dragen aan het zgn adoptie-fonds van de KNVB. Wij kunnen ons voorstellen dat hierover het laatste woord nog niet is ge sproken. De Franse pers was gisteren eensgezind van mening dat de toeschouwers een pret tige en op goed technisch peil staande wedstrijd hebben aanschouwd. Voorts zijn de verslaggevers unaniem van mening dat de zege van de Neder landse profs verdiend is. In alle bespre kingen wordt geconstateerd dat de „Haan tjes" op het beslissende moment van de strijd er voor terug schrokken het nodige risico te nemen. De ,?Aurore", de „Libe- De S.E.R. heeft zijn advies ten aan zien van het te voeren beleid betref fende hei pacht- en grondprijspeil voor publicatie vrijgegeven. Algemeen is men van oordeel, dat de bestaande pacht prijsbeheersing voortgezet dient te wor den, doch dat uitsluitend de renlahili- De restanten van de Amerikaanse straaljager, die boven Zuid-Duitsland door een Russische „AiIG-15" werd aangevallen, worden door de Ameri kaanse luchtmacht-politie onderzocht. teit van het agrarisch bedrijf als crite rium mag worden gehanteerd. Hoewel moet worden voldaan aan de eis, dat de pachter bij een behoorlijke exploitatie een redelijke winst krijgt, en wel door vaststelling van een norm voor een mi nimum- cn een maximum-ondernemers- loon van de pachter. Beheersing van de prijzen van de landbouwproducten wordt ongewenst geacht. De meerderheid van de S.E.R. is voor handhaving van de prijsbeheer- sing van landbouwgronden. De minder heid van de Raad bestrijdt het argu ment, dat een dergelijke prijsbeheer- sing wel degelijk te verwerkelijken is. 'onder dat wezenselementen van het eigendomsrecht worden aangetast. Dp S.E R adviseert loorlopig te trachten de uitvoering van de bepleite nachtpolitiek zoveel mogelijk binnen het raam van de bestaande prijzen van de landbouwproducten te doen'geschie den. Bij Dieverbrug in Drente is Donder dagavond de auto van de burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin, waar in ook zijn collega's van de gemeenten Noorddijk, Baflo en Nieuw Pekela za ten, op een ter zijde van de weg staan de veeauto gereden De burgemeester van Groningen, die naast de chauffeur zat, liep een hoofd wond en een lichte hersenschudding Op. Zijn chauffeur kreeg enkele gebro ken ribben en een bloeduitstorting in de rechterknie. De andere inzittenden liepen schaafwonden op. De luxe wagen liep ernstige schade op. Het ongeluk gebeurde tijdens een vrij dichte mist. De veewagen was aan de achterzijde wel verlicht. Men was op weg naar en kele Zeeuwse gemeenten, die door de Groninger gemeenten waren geadop teerd. ration" en ,1'Equipe" stellen daar de wilskracht van de Nederlandse ploeg te genover en achten het normaal dat deze met een overwinning werd beloond. In de „Figaro" schrijft Rolam Mesmeur o.m.: „Het succes van de Nederlandse profs was in alle opzichten verdiend. Hei was de beloning van een ploeg die met de meeste eenvoud en met de grootste zin voor werkelijkheid heeft gespeeld". Gabriel Hanot oordeelt in „l'Equipe": „Bij de Nederlanders was er niet een die ziin taak niet behoorlijk vervuld heeft, en dit geldt ook voor oudjes als De Vroet die zich steeds intelligent opstelde en op de juiste momenten ingreep. De moed en de besluitvaardigheid van Vreeken, Schaap en De Kubber moeten echter, bij het opmaken van de balans, nog achter gesteld worden bij de zekerheid van kee per De Munck, die zich zodanig opstelt, dat geen enkel schot hem kan verrassen, de lustige kracht van Van der Hart die een rots was in de verdediging en bij het spel van de voorhoede. In deze voor hoede kwamen zowel de kracht van Ap pel, de beweeglijkheid van Van Geen, de handigheid van Rijvers, de activiteit van limmermans en de magnetische aantrek- lungskracht welke het Franse doel op Bertus de Harder uitoefende tot uitdruk king". Hanot analyseert verder de drie technische kwaliteiten welke ten grond slag lagen aan het spel der Nederlan ders: goed koppen, snel spelen van de bal en ook de effectbalien van Rijvers. In tactisch opzicht prijst hij vooral de grootse opzet van het hele spel. En hij besluit: „De Fransen streelden de bal, de Nederlanders speelden de bal, hard en strak". Ruim 800 overtredingen van de Arbeidswet... De directeur van „De Ommelanden" te Groningen, de heer F. dc Boer, is door de Groninger kantonrechter tot f 600.boete veroordeeld wegens over treding van de Arbeidswet. Door de ambtenaar van het O.M. werden slechts twintig van de ruim achthonderd over tredingen ten laste gelegd. „De Ommelanden" heeft in de sta kingsperiode vele arbeiders laten over werken. Er waren arbeiders, die 80 tot 90 uur per week maakten. Van de zijde der „De Ommelanden" werd op gemerkt, dat men een moeilijke periode had meegemaakt, en dat men van de ruim 200 fabrieks-personeeLsleden slecht 20 overhield. Men heeft toen alles gedaan wat mogelijk was om het bedrijf gaande te houden. De kantonrechter kwam tot een ver oordeling van 20 maal f 30.—, of 15 iagen hechtenis. Vier militairen, die zich voor uit zending naar Korea hadden aangemeld, zijn kort geleden van hun onderdeel weggelopen. Eén hunner werd hij de grens gegrepen en men neemt aan, dat de andere drie zich bij het vreemde lingenlegioen hebben aangemeld. De vluchtelingen worden beschouwd ais de serteurs. De regering kan geen uitleve ring vragen, omdat dit militaire misdrijf niet onder de uitleveringsverdragen valt.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1