Stad en Omgeving r ZEER GESLAAGDE UITVOERING „MATTHAEUS PASSION" Joop de Knegt (High Noon) werd tot twee toegiften gedwongen Padvinderij in „zonnig" daglicht De wereldreis van Jimmy Brown WWJT* Gerrit Li Noordert David Hollestelle gat bewogen vertolking AütNDA Roland Wagter bracht uitstekende show Enthousiast publiek in het Gulden Vlies Dr Saalborn sprak over Henriëtte Roland Holst Fronten en depressies Volgende week een damesbeurs Propaganda-middag %mÊÊÈ (tk a De Lachspiegel geeft een bonte avond De scheepvaart in he* kanaal Langedijker Cabaret speelde voor DVV Boek en Jeugd Berge en Mevrouw Trij toont eerste St. Pan< Boeren'eenbar vijftigste boe MAANDAG 16 MAART 1953 In Alkmaars Grofe Kerk FJK Ned. Herv. Oratorium Vereniging o.l.v. dirigent Corn. Jonker gaf in de Grote Kerk te Alkmaar Zaterdag avond weer de eerste uitvoering van de twee traditionele passie-uitvoerin gen. Deze Bach cultus, die zich vlak na de oorlog sterk ontwikkelde, had tot gevolg, dat een hele serie Passie DAVID HOLLESTELLE indrukwekkende bas uitvoeringen ook in Noord-Holland werdén ondernomen: In de loop van de jaren heeft de Alkmaarse Matthaeus Passie zich in deze rij van kunstmani festaties een waardige plaats weten te veroveren en. zoals we weer mochten constateren, ook te behouden. En nog steeds zijn cr honderden, die zich jaar lijks naar ons monumentale kerkge bouw begeven, om van Bach's even monumentaal meesterwerk te kunnen genieten. Niettegenstaande deskundige musicolo gen een verhelderend licht trachten te werpen over de juiste wijze van uitvoering, blijven er nog steeds uit eenlopende manieren van interpretatie bestaan. Wij menen, dat hiervoor wel een verklaring is te vinden in de woorden van de componist Rob. Schu mann, die zegt: „Met Bach komt men toch nooit in het gereede, hoe meer men hem hoort, hoe dieper hij wordt". In muzikaal opzicht is de vertolking van de Alkmaarse passie niet gericht op de uitersten van het gevoel, of dit te veel negerend. Dirigent Jonker pre fereert het in deze, de gulden midden weg te bewandelen. De hoofdzaak in Bach's passie moet zodanig worden gerealiseerd, dat ze suggestief is en diep treft. Aan deze voornaamste voor waarden werd voldaan, zodat de Ned. Herv. Oratorium Vereniging weer een zéér geslaagde passie-uitvoering in de analen kan noteren. Onder de beheer ste directie van Jonker hoorden we al onmiddellijk een grootse en treffende vertolking van het monumentale koor „Kommt ihr Töchter, de frisse jon gensstemmen, die als een gouden draad door dit koor lopen, verleende het ge heel een opmerkelijke glans. Het kna penkoor heeft ziqh bij deze uitvoering wel bijzonder weten te onderscheiden. De overige koren werden technisch zuiver en vol spankracht in de melodie gezongen. Bijzonder mooi kwamen wel tot uitvoering de koralen, de devote sfeer was aanwezig. De pianissimo's waren voortreffelijk er zijn maar weinig koren, die de kunst van het „zacht zingen", zoals we dat nu hoor den, goed verstaan. Ook de solistische bezetting kon in zijn geheel een gelukkige keuze wor den genoemd. De sopraan, Dora van DoornLindeman, zong haar partij zeer artistiek haar stem klonk in Skyreiasters speelden in het Wapen Alkmaar had gisteren wel iets van een radio-stad. Terwijl in het Gulden Vlies verschillende radio-artistcn op traden speelde in het Wapen van Heemskerk het veertien man sterke or kest The Skymasters. Onder leiding van BeP Kowold hebben deze musici het dansminnend publick een avond geboden, die de hoog gespannen ver wachtingen verre heeft overtroffen. Behalve dansmuziek gaven de Skymas ters een goede show en zjj slaagden cr in een gezellige sfeer te scheppen, wel ke tot het einde toe bleef bewaard. Het is een goede gedachte van de directie van het Wapen van Heemskerk om op gezette tijden bekende dans- orkesten naar Alkmaar te laten ko men, opdat het publiek en dan voor namelijk het jongere deel van de be volking zelf eens kan kennismaken met de bands, die het zo vaak voor de radio hoort spelen. Dat de Alkmaa'-ders dit op hoge prijs stellen blijkt telkens weer uit de overweldigende belangstel ling voor deze dansavonden. Volgende maand staat Eddie Christiani op het programma en op 26 April zullen de Ramblers voor de tweede keer optre den. Botsing in Schagenstraat Zaterdagmorgen om 10 uur kwam een vrachtauto, die door de Schagen- straat in de richting van de Hoever kade reed. op de hoek van de v. d Woudestraat in botsing met ean van rechts komend" personenwagen. Hoe Wel beide voertuigen krachtig remden, was een botsing niet meer te voorko men. Beide wagens werden bescha digd. De bestuurder van de personen wagen, die na de aggressieve ontmoe ting was doorgereden heeft zich late op het politiebureau gemeld. De politie heeft een onderzoek ingesteld het midden-register zeer fraai. De alt, Annie Woud, boeide vaak door inten sieve voordracht, hoewel haar zingen soms niet geheel zuiver was. De tenor, Han le Fèvre, wist zijn partij als evan gelist weer veel relief te geven. Een waarlijk indrukwekkende en innerlijk bewogen vertolking van de Christus partij. schonk ons de bas David Hol lestelle. Het werd een schone creatie, die lang in herinnering zal blijven. De orkestbegeleiding was wederom toevertrouwd aan de Haarlemse Orkest Vereniging. Op enkele ongelijkheden na, en soms wat te volumieus bij de begeleiding van de solisten, werd de begeleiding in zijn geheel keurig ver zorgd en op de intenties van de diri gent goed gereageerd. Van de instru mentalisten, die door solo-trekjes meer op de voorgrond traden, willen we bijzonder vermelden de fluitisten Marinus Ruysink en Jan Tames. De .bekende vioolsolo bij de alt-aria werd door de concertmeester, Jan Hesmerg, zeer stijlvol gespeeld. De organist, Piet van Egmond, en Jo Kleymeer van Munster, die het cymbalo bespeelde, leverden een waardevolle bijdrage ter muzikale completering van het gehele werk. Zo worden de Alkmaarse Passie uitvoeringen steeds meer volkomen, en zullen blijven een onmisbare schakel in ons stedelijk muziekleven. Ms. MAANDAG Victoria Theater, 8 u.: Storm over Haiiti (14 jr.); Harmonie Theater, 8 u.; De zonen van de Musketiers <14 jaar); Re-; Theater, 2.30 en 8 u.: De eerbiedige lichtekooi (18 jaar); Cinema Amcricain 8 u.: Don Camillo (alle leeft.) Gem. ftjuseum, 10—12, 25 en 7—i): Tentoonstelling' Boek en Jeugd. Hotel Victory, 8 uur: Rector B Voels spreekt voor Oud-Alkmaar. Gulden Vlies, 8 uur: Propaganda-ver- gadering Bescherming Burgerbevolking. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Soiree dansschool Kempen. Waakt en Bidt, 105 uur: Verkoop dag Blindenwerk. BERGEN. Rustende Jager, 8 uuü De terugkeer van Bulldog Drummond (14 jaar). DINSDAG Bioscopen als Maandag. Wapen van Heemskerk, 2 uur: Ned. Ver. van Huisvrouwen: „Over de bin nenlanden van centraal Afrika". 8 uur: H.B.S.-ver. VOKZOS met „De Spooktrein". Gem. Museum, 1012, 25 en 79 uur: Tentoonstelling Boek en Jeugd. Gulden Vlies, 8 uur, IVAO: Neder- landsche Comedie met „U spreekt met Uw moordenaar". BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Broadway-rhythme (alle leeftijden). 8 uur: „De Jonge Nederlandse Poëzie" door de heer G. Kouwenaar Sr. DIENST APOTHEKEN De avond- en nachtdienst der apo theken wordt deze week waargenomen door apotheek Wanna, Mient C 13. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Maandag 4.21 16.38 Dinsdag 5.02 17.19 TE CAMPERDUIN hoog laag Dinsdag 5.07 17.24 23.07 11.27 Het Gulden Vlies werd Zondagavond bijna afgebroken toen Joop de Knegt zijn High Noon had gezongen. Hij was de grote trekpleister van de radio-artisten show van Roland Wagter, maar ook de anderen verdienden zeker niet minder waardering. Deze is hun dan ook niet onthouden. Het publiek toonde zich in hoge mate tevreden en liet dit op duidelijke wijze blijken. Het lachte spontaan om de dwaas heden, waarmee Tobi Rix zijn muzi kale nummer vulde, het bewonderde Frans en Ger van Dusschoten in hun imitaties van Nederlandse en buiten landse zangers en het applaudisseerde hard voor de jeugdige kunstfluiter Jan Tromp. Roland Wagter, de vaardige conferencier, die we ook nu weer in In een belangwekkende voordracht sprak Zondagmorgen Dr A. Saalborn uit Bussum voor de plaatselijke ge meenschap van het Humanistisch Ver bond over de dichteres Henriëtte Roland Holst. De spreker ving aan met de uiteen zetting dat het Humanisme streeft naar een sterke en openlijke persoon lijkheid te vormen, in redelijkheid te begrijpen en in gevoeligheid te door leven. Mevrouw Roland Holst was van dit alles de re-incarnatie. In haar hart zijn de moedigste gedichten van Tolstoi Dante en Spinoza tot intensief leven gekomen en gaan zingen door haar mond. Heel haar bewustzijn was een strijd met het hart en de liefde voor de menselijke persoonlijkheid. Toen zij het socialisme als idiologie had ontdekt, heeft zij die tot kunst getransformeerd, eerst alleen, toen samen met haar medestanders, daarna weer alleen. Zij was onze pionierster. De haat en de vernietiging van men senlevens voor welk doel ook, waren haar een gruwel. Het socialisme was voor haar een roep tot gerechtigheid zij zich in 1897 bij de Daarom sloot S.D.A.P. aan Mevrouw Roland Holst werd op Kerstavond 1869 geboren als dochter van de conservatieve, hooghartige doch in de omgang prettige nqjaris van der Schalk. In de eerste 18 jaar was er weinig contact tussen moeder en kind, dat naar een kostschool werd gezon den. In haar wei'k „Het Vuur brandde voort" vertelde zij iets van haar jeugd. Toen haar moeder in 1916 stierf, wijdde zij hieraan één harer mooiste bundels. Haar leven was niet anders dan strijd voor het probleem dat men bij brood alleen niet kan leven. Met „De Nieuwe Geboort" be sloot dr Saalborn zijn boeiende voor dracht, die voor een belangrijk deel bestond uit het declameren van de schoonste gêdichten van deze grote dichteres. zijn televisienummer konden bewon deren, heeft op deze tournee vrijwel uitsluitend jeuydige artisten om zich heen verzameld new-comers, zoals hij zelf zei en tot deze categorie be hoorde ook Tineke van Leer. Zij ty peerde voortreffelijk het bedeesde kan toormeisje, dat aan het toneel wil en het hoedenmeisje „met de ijsmuts or" Een goed nummer, dat gedragen werd door ren uitstekende mimiek en intona tie. Ten slotte was er nog Dick Harris, de jongleur, die af en toe wel eens een steekje liet vallen, maar toch tot op vallend werk kwam. Het hoofdnummer was de LSK-korporaal Joop de Knegt, die met zijn songs zulk een succes oogstte, dat hij tot tweemaal toe tot een toegift werd gedwongen. Tonny Schifferstein zorgde voor de begelei ding van de verschillende nummers. Het was een programma, dat volledig aan de smaak van het grotendeels jonge auditorium appelleerde. Lezmg voor Weer- en Stenekundige Kring In Valks lunchroom werd gister avond door de heer D. J. Bouman uit Utrecht voor de plaatselijke afdeling van de -Ned. Weer- en Sterrenkundige Kring een voordracht gehouden over „Fronten en depressies". Nadat de voorzitter, de heer J. C. Keyman, O.a. .enkele hartelijke woor den had gesproken ter nagedachtenis van het overleden lid, de heer H. Hay- tema Pzn, kreeg de inleider gelegen heid voor het uitspreken van zijn voordracht, die werd verduidelijkt met een aantal lichtbeelden. De heer Bouma begon met er op te wijzen, dat de in de jnren 19161920 door een aantal Noren ontwikkelde theorie over fronten en depressies van grote invloed is geweest op de prac- tische meteorologie. Aan de hand van enkele oude en nieuwe weerkaartjes werd dit aangetoond. Het belangrijkste begrip van de nieuwe en thans alge meen gebruikte methode is het begrip „luchtsoort". Deze benaming kent men tere aan een over een uitgestrekt gebied zich bevindende hoeveelheid lucht, lig gende in een bepaald vlak en van de zelfde temperatuur en vochtigheids graad. Een luchtsoort vormt zich b.v. boven een oceaan of een uitgestrekt laagland. Temperatuur van lucht en aardoppervlak passen zich tenslotte aan elkfar aan. De luchtsoorten worden genoemd naar het gebied waarboven ze ontstaan, het z.g. brongebied. Zo onderscheidt men o.a. Equatoriale lucht, Tropische lucht, Polaire lucht en Arctische lucht. De diverse begrippen worden aangeduid met letters. Het denkbeeldige scheidingsvlak vam twee luchtsoorten onder zeer flauwe helling in de atmosfeer aanwezig wordt frontvlak genoemd. De snijfiguur van dit frontvlak met het aardoppervlak is het front. Nai deze voorbereidende verklaringen gaf de heer Bouma een overzicht van de meest voorkomende gang van fron ten en het optreden van depressies bo ven West-Europa en de Atlantische Oceaan. Dat zijn publiek de inleiding met grote aandacht volgde, bleek uit de vele vragen, die de inleider ten slotte te bantwoorden kreeg. Een wèlkome afwisseling in de schoonmaaktijd zal de Alkmaarse huis vrouwen volgende week worden ge boden als in het Wapen van Heems kerk een damesbeurs wordt geopend, waaraan een twintigtal middenstanders deelneemt. De plannenf zien er goed uit. Er zullen iedere dag modeshows zijn en orkesten van naam zullen des middags en des avonds de beurs met hun muziek opvrolijken. Bij verschil lende winkeliers zijn thans reeds kaar ten in voorverkoop te verkrijgen. Men verwacht n.l. een grote toeloop van vrouwelijk Alkmaar. Ons Belang, Opperdoes, 14 Maart Rónde' bieten A -9—9.50, B 6.90—8.30, O 4, Peen B 12—14.10, C 7.40—8.10, D 2.80—3:50, Rode kool 7—10.50, Gele kool 6.50—7.50, Witte kool 6, Groene kool 10—16. IV'jj leven de laatste weken in een tijd, waarin bijna alle dingen het schijnen uit te roepen dat het Lente wordt. Men kan dit prozaisch opvatten zoals onge twijfeld de meesten van ons zullen doen. Men kan het ook praetisch zien, zoals de Alkmaarse Padvinderij dit Zaterdagmiddag deed, toen zij in de zaai Eckmann aan de Tessclschadestraat een propaganda-filmmiddag organiseerde om de jeugd op te wekken lid te worden van haar organisatie. De middag is ongetwijfeld een succes geworden. Voor een buitenstaande valt het, ais hij zich even ernstig met de georgani seerde vrijetijdsbesteding bezig houdt, direct op, dat er een opmerkelijk ver schil bestaat tussen het winterwerk en de zomeractiviteiten in. het jeugdwerk. Worden tijdens de winter in de uiter aard beperkte speelruimten hoge eisen gesteld aan het sociaal gevoel der kin deren. in ae zomer is het de tijd, dat men de strakke leiding kan laten schie ten en in het buitenwerk met zijn gro tere mogelijkheden een beroep doet op persoonlijk organisatievermogen en op een „help yourself". Het is dan ook begrijpelijk dat de animo voor de jeugdbeweging (en dit geldt niet alleen de padvinderij, maar voor alle gelijksoortige organisaties) die tijdens het „disciplinaire" seizoen ver flauwde toeneemt als voor het eerst over stad en land weer een strak blauwe lucht ligt gespannen. Men kan weer gaan trekken, fietsen, zwemmen, ■voetballen, hockeyen en wat al niet meer. Ouders moeten dan ook niet verwon derd zijn als zoonlief, die de hele win ter niet naar „de club" heeft gewild, plotseling een razende lust krijgt om toch maar weer in de schoot van zijn organisatie terug te keren. Het zijn de jeugdige vrijbuiters, de minder volg- zamen en „hanteerbaren" die de jeugd beweging nu eindelijk „in hun nekvel" kan pakken om hen in georganiseerd verband op te voeden. Het zou dan ook averechts werken als de ouders uit afgemeten veront waardiging over zoonlief's winterse on trouw aan zijn jeugdbeweging, hem hernieuwde toegang zouden verbieden. De door de N.P.V. gehouden propa- gandamiddag was hiervan, hoe eenvou dig van opzet ook, een sprekend bewijs. BURGERLIJKE STAND Geboren Helena' A. M., d. van J. M. Keijsper en A. M. Koning. Mirjam C. E. B.( d- van H. J. M. Caarls en I. F. Nieuwenhuizen Cornelia J.f z. van J. J. Kaldenbach en G. M. Klaver. Cor nells J. W„ z. van J. F. Hilt en H. J. Dekker. Maartje Y., d. van G. F. Kou- wenberg en Y. Klompmaker. 'Getrouwd Han de Vries en He lena C. Rolff. Overleden Adriana J. Telleman, 61 jaar, wed. van C. A. van der Veer. Johann W. Terjung, 80 jaar, wed. van B. Jansên, Jan Met, 90 jaar, gehuwd met N. Bont. 54. Kort voordat zii de stad Ockoeroe- wanda binnen reden, vertelde Jimmy aan Piet Potlood, dat de Roekiraki- hoofdman Boelowanekie hem had ver raden. dat de stain der Roekiraki-chim- Dansees in de macht was geraakt van een uiterst gevaarlijke sinjeur, die Grauw-Grauw heette en die de Roekira- ki's, die eigenlijk als de dood zo bang voor hem waren en die in hem een groot en gevreesd,tovenaar zagen, er toe preste allerlei roverijen te plegen. Hij bedreigde hen met dood en betovering als zij niet deden wat hii hun beval En vooral hun vrees om betoverd te wor den deed de Roekiraki-chimpansee de ze Grauw-Grauw slaafs gehoorzamen Zii deden precies, wat hii zei. want zo had Bnelawangkie gezegd als wij dat niet doen, dan verandert hij ons in schurftige honden, jakhalzen en hyena's cn hii heeft ons het bewijs geleverd dat hij dat kan ookHet is natuurlijk ie reinste bedrog", zei Jimmv legen Piet Potlood, maar ik kan mii toch wel be grijpen dat de Roekiraki's er bang van zijn geworden. En er is één ding, dat mij heel veel plezier doet: deze Grauw- Grauw is geen Roekiraki. Hij is een verstoten lid van de stam der Bierbier- bavianen. Ik weet nu in elk geval hoe de vork in de steel zit. al zal het niet meevallen deze Grauw-Grauw te ont maskeren. Het eerste dat wij nu moeten doen is hier in Oekoeroewanda onze tenten op te slaan. Ik ga eerst eens met mij zelf overleggen, hoe ik dit varkentje moet wassen". Een scène uit hel kostelijke toneelstuk „De Spooktrein", dat door leraren van de H.B.S. Vrijdagavond werd opgevoerd en morgen nogmaals zal worden '1 vertoond, nu voor de ouders der leerlingen en andere belangstellenden. Miss 1 Bourne {me). J. C. Postmais hier in gesprek met de spoorwegbeambte Paul Hodgkin (de heer WJ. van der Berg). De opbrengst van deze avond komt ten goede aan het Rampenfonds. Beurzen open, dijken dicht Jaap Smit is de man van de lach en vervult als zodanig een belangrijke functie in het cabaret De Lachspiegel, waarmee hij al vele malen is opgetre den. Hij zal nu zijn humor in dienst stellen van een serieus doel. Zondag treedt De Lachspiegel op voor de radio actie Beurzen ópen, dijken dicht. De avond wordt in het Gulden Vlies ge geven en behalve het cabaret De Lach spiegel zullen aan het programma medewerken de bekende radio-reporter Wim Jansen, die iedereen wei kent van zijn tweemaal één is één en het Vitro- foon-amusementorkest onder leiding van Wim Comelisse. Het belooft een avond te worden vol zang, schets, muziek en vrolijkheid en dat alles kan men tegen de redelijke prijs van f 1.10 gaan genieten. Daaibij steunt men tevens nog het goede doel. Dat kan allemaal voor die prijs omdat alle medewerkers belangeloos optre den. De bonte avond zal met een bal worden besloten. Het is een van de laatste gelegenheden, waarop men nog zijn steentje voor het Rampenfonds kan bijdragen, want op 1 April sluit de grote inzamelingsactie. De medewer kenden van De Lachspiegel zijn: Ina Triest, Zita Vedder, Rie Bouma, Wim Arts, Gerard Veltman, het gitaarduo Billy en Willy en Jaap Smit. HET DAGELIJKS LEVEN DER EGYPTENAREN Lezing door dr J. Zander In de vier en dertigste lezing, die door het genootschap „Ex Oriente Lux" werd georganiseerd, sprak Vrij dagavond in „De Harmonie", dr J. Zan der, Ned. Herv. predikant te Warmond over „Het dagelijks leven der Egypte- naren". De geschiedenis van het oude Egypte wordt in drie bloeiperioden verdeeld, n.l. die van het oude rijk met zijn vroeg-dynastische tijd van 3200 tot 2500 voor Christus, de midden- tijd van 2000 tot 1780 en ten slotte het nieuwe rijk van 1580 tot 1090 vóór Chr. Alle bevolkingscentra, evenals de steden Memphis en Thebe, waren langs de Nijl gelegen. De bevloeiïng van de akkers geschiedde door middel van emmers water, hetgeen zelfs tegen woordig nog plaats vindt. Dank zij de talrijke muurschilderingen en beelden, die in de grafkelders van de oude Egyptenaren zijn aangetroffen, kon hun g'eschiedenis nauwkeurig worden gereconstrueerd. Het oude Egypte was een ambtenarenstaat. Regeringscontró- le op het dorsen van het graan en op de wijnbouw (waarover prachtige te keningen bewaard zijn gebleven) was heel normaal. De bouwkunst, die zich later tot een grootse stijl ontwikkelde, was aanvan kelijk zeer primitief, evenals de scheepsbouw. Hout moest vanuit de Libanon worden geïmporteerd. De Egyptenaren deden veel aan sport, spel, dansen en jagen. Hun wa pen was de pijl en boog. De vrouw, die de titel „meesteresse des huizes" voerde, stond in hoog aanzien. De kin deren werden bij de geboorte meestai genoemd naar de eerste uitroep van de moeder. De Egyptenaren waren doordrongen van de strijd tussen leven en dood. Ook hun grafsymbolen spre ken van het geloof in een eeuwig le ven. In de maand Februari passeerden in totaal 1162 schepen met een inhoud van 129869 ton de Schermervlotbrug te Alkmaar. Daarondér bevonden zich 14 kust vaarders. Het grootste vaartuig met eigen voortstuwing was een motorschip met 1200 ton inhoud. In de periode van 1 tot en met 28 Februari moest de vlotbrug 828 maal voor het doorlaten van schepen worden geopênd. Voor de buurtvereniging „Du»! Vrijheid Verenigd" trad ZaterdatH avond het Langedijker eabarctgc/dH schap op met een programma dat ge' I titeld was „Blijf liever gezond". Het is een avond geworden, paarlibfl een flinke dosis gezonde humor pi spuid is. De verontschuldiging die tliH conferencier Jaap Klinkert over optreden van dit „amateurgezelschap' gaf, had eigenlijk net zo goed ach Ut wege kunnen blijven, want wat hifi gepresteerd werd leek soms als twa druppels water op beroepswerk. De conference waarmee Klinkert nummers aan elkaar laste war grappig, beschaafd en van een inm mende bescheidenheid, waardoor d| aandacht ten volle op de overige spi Iers werd gericht. De sketches warei hoewel niet alle even origineel, amti| sant, doordat ze losjesweg en soi met een naïeve humor werden op; voerd. De heer Tromp, correct in het zwav zong enkele Weense onerettemek dieën op Hollandse tekst, die hem ee«| overrompelend applaus bezorgden. Niettemin ligt de Duitse tekst z( danig in ons „Nederlandse oor", dat wij nog enigszins onwennig staan le genover deze Nederlandse interpreta'iel De verloting, die in de pauze weri| gehouden en waarvoor talrijke winki liers artikelen hadden bescriikbaar steld overtrof de verwachtingen, dof> dat zij het bedrag van f 175.opkj verde, dat ditmaal niet in de mago»J afdelingskas zal worden gestort maaj ten goede zal komen aan het Ram- penfonds. Onder een gezellig bal werd 4 avond tot 3 uur 's nachts voortgezet DVV kan op een uitstekende avow terugzien. 'k Ben in 't Stedelijk Musum Eens naar „Boek en Jeugd" Lgeweest Nu, wat daar ten toon gesteld [wordt Maakt het kijken tot een feest. Wat een smaakvolle collectie Heeft men daar, van A tot Z, Overzichtelijk gerangschikt. Fleurig, actueel en net. Van het kleuterprentenboek af Tot aan vliegtuigtechniek toe Kan de jeugd zijn hart ophalen, 't Kijken wordt men vast niet [moe Boeken over 't zeemansleven En he{ leven der natuur. Boeken over de religie, Beelden, kunsten en cultuur. Typografische juweeltjes Dwingen onze eerbied af Naast de fijnste illustraties Waar de kunst'naar zich aan gaf. Jeugd van Alkmaar en omgeving, Laat deez' kans je niet ontgaan! Onderwijzers, paedagogen, Dring er bij uw klas op aan! En gij, opvoeders en ouders, Breng ook zélf eens een bezoek. Laat u, om uw kind, vóórlichten Over 't waarlijk goede boek. Nog een week is zij geopend. Neem dan ook een wijs besluit En ga „Boek en Jeugd" bekijktii, Doe het NU en stel niet uit! JABSON. Expe rimentele poëzie Voor het Kunstenaars Centrum Ber gen spreekt de jonge schrijver Gerrit Kouwenaar op Dinsdagavond 17 Maar' over de experimentele Nederlandse poëzie (de dichters om „Atonaal"). Kouwenaar is de auteur van de re- mans ..Nigen-tien-Nu" en „Ik was geen soldaat", alsmede van de binnenkort verschijnende' dichtbundel „Achter het woord". Zijn causerie mag nog worden gezien in het kader der belangstelling8' actie voor boeken. De expositie „Het verzorgde boek" blijft het komend» en volgende weekeinde des middag' nog te bezichtigen, eveneens in Rustende Jager". Schilde (Vt nE ALKMAARSE SC v zijn leerlinge me\ kunstkring in de Prin zjjde van de wereld voortvloeiend uit een menselijke Liefde, en werk. Hij stelt zich d: uitbeelding van de zi den en door te dring bare tastbaar, het or streven daaraan doet hij met zijn pogingen in feite de consequen mate 'tendeert naar schrijden. I/LEUR en lijn zijn i menten, waarmee kunstenaar werkt. De hij ze gebruikt kan e er in zijn werk klanl bespeuren vallen. Hoe baar zijn, hoe meer w ervaren ais harmonisi het ons aanspreekt. I bewust-verstandelijk 1 het is integendeel be niet zo is. Kunst is kwestie van verstand, om aangesproken te v staan. De beschouwer de ontvanger, die o] kunstenaar, moet w< En dan is het een kv licheid, in hoeverre lukt, in hoeverre er ding tot stand komt. Lugthart nu stelt k dienst van zijn inne: leven. Dat betekent, kleur en de klank het dat pas een enkele, gebruikte contourlijn zekere vorm kan leic vaak zeer vaag. Er is Lugthart namelijk nii fors is. Zijn kleur is wat nevelig, nimmer gevoelig en verzorgd, kent ook, dat er in di1 onopgeloste spanningei is een verstilling, die gend verticale accentei versterkt dan tegenges kële horizontale partij of meer krommen d gen en in verticale Zelfs wordt de stuwii een zeker uitrekken voorkomende menselij: versterkt. Hier is een zeer pei naar aan het woord, di zijner gedachten een kir.gsmiddel heeft weti zou niet kunnen zegge uitgestalde doeken ik Over het geheel genon niveau van deze werk eenzelfde goede hoogt< ik toch moeten kiezen, loof ik nog het mee: een sterk rhythmisch tretje als Maria Agatl verrukkelijke spontan. hangen meer fraaie p voor doeken als „Ster! Herkenning" dat bi kend van psychologie Roze-Gondel". Waarbij drongen ben, aan andi te geven wat hun toek HAN zijn leerlinge, m Beek uit Oudkarsp: gonncn met de vervaar ne kleiplastieken en tot een bescheiden, maar gevoelig talent. Haar meestal de liefde tusse onderwerp hebben, zij: bestek hier en daar vai tale werking en van i ning. De maakster is echte: kelijk korte periode overgegaan op olievei vraag me af, of ze nie daan. met het exposi schilderwerk nog enig< SINT PANCRASk bezochte vergadering Boerenleenbank te Sir de voonzitter. de heer een ogenblik siil bij rl sitie van Nederland. D balans werden vervolge De rekening sloot op'ei van f 2.100.821.51 en f 1.151.379.87, met een f 2385.31. Het te goed bij de bedroeg f 558.683,05, i schotten f 96.314.27 cn pende rekening f 480.5f De schuld aan de i f 896.547.34 en de post pende rekening f 252.44 zal aan de reserve wor De rentepercentages zij: spaargelden van leden pet., niet-leden 2V, pet. voor beiden 2 pet. Voi hyp. zekerheid 4 1/4 pi zekerheid 4 3/4 pet. Crei de rekening 4 3/4 jfet e lopende rekening 3/4 p Bij de gehouden verk de heer C. Duif Jacz. herkozen en de heer 1 als lid van de raad van voorts weruen ue nei terbocr en C. Schut b tof plaatsvervangende De heer J. DuifBaldei als plaatsvervangend lid van toezicht. Er werd nog medege bank het volgend iaar staan, zodat het vi.iftigs ingegaan. BESOMMINGEN Besommingen van Z; f 9717; SCH 107 f 8160; 29 f 5117; 160 f 4500, 15 75 f 7700 en 24 f 6050 f 1499, 189 f 386. 34 f 2 92 f -1177 en 94 f 1733: 227 f 260 en 7 2320. kisten.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2