Gerrit Lugthart exposeert in de Noorderkunstkring in Den Helder Nieuws uit de Langedijker Dorpen Scheidsrechterlijke dwalingen bij ODIZ-Egmondia SVA verdiende overwinning Dames-team van DAW vierde bij clubkampioenschappen D.T.S. BLEEF MEESTÉR- OVER ALCMARIA VICTRIX HEILOO Mevrouw Trijntje Beek toont eerste werken „Kunst na Arbeid" concerteerde Oude Niedorp „Het Skarpet' had in 1952 veel onderhoud AVA heren door OSS met 12-6 geklopt Hensbroek Polder schenkt f 250.- het Rampenfonds De Rijp veroverde twee kostbare punlen op VZV Castricum Biljartwedstrijd Castricum— limmen MAANDAG 16 MAART 195S Spooktrein", dat door leraren •n morgen nogmaals zal worden i andere belangstellenden. Miss met de spoorwegbeambte Paul opbrengst van deze avond komt tienfonds. ngedijker Cabaret oeelde voor DVV r de buurtvereniging „Door id Verenigd" trad Zaterdag- het Langedijker cahari'tgezel- op met een programma dat ge was „Blijf liever gezond", is een avond geworden, waarin linke dosis gezonde humor gr- is. De verontschuldiging die de encier Jaap Klinkert o\er het :n van dit „amateurgezelschap" ad eigenlijk net zo goed achter- kunnen blijven, want wat hier teerd werd leek soms als twee ■Is water op beroepswerk. conference waarmee Klinkert de ers aan elkaar laste waren g, beschaafd en van een inne- bescheidenheid, waardoor di rht ten volle op de overige spej erd gericht. De sketches waren] niet alle even origineel, amu- doordat ze losjesweg en som!| en naïeve humor werden opge- eer Tromp, correct in het zwart, enkele Weense onerettemeln- Dp Hollandse tekst, die hem een mpelend applaus bezorgden, temin ligt de Duitse tekst zo- in ons „Nederlandse oor", dat g enigszins onwennig staan te- r deze Nederlandse interpreta'ie. verloting, die in de pauze werd ien en waarvoor talrijke winke- rtikelen hadden bescriikbaar ge- ivertrof de verwachtingen, door- het bedrag van f 175.ople- dat ditmaal niet in de magere igskas zal worden gestort maar icde zal komen aan het Ram- ds. er een gezellig bal werd de tot 3 uur 's nachts voortgezet, kan op een uitstekende avond ien. 3oek en Jeugd 'en in 't Stedelijk Musum t naar „Boek en Jeugd" Igeweest. wat daar ten toon gesteld [toordt kt het kijken tot een feest, een smaakvolle collectie t men daar, van A tot Z, 'Zichlelijk gerangschikt, rig, actueel en nel. het kleuterprentenboek af aan vliegtuigtechniek toe de jeugd zijn hart ophalen, ijken wordt men vast niet [moe :en over 't zeemansleven ie\ leven der natuur. :en over de religie, den, kunsten en cultuur, igrafische juweeltjes igen onze eerbied af t de fijnste illustraties r de kunst'naar zich aan gaf. d van Alkmaar en omgeving, deez' kans je niet ontgaan! trwijzers, paedagogen, g er bij uw klas op aan! lijopvoeders en ouders, g ook zélf eens een bezoek, u, om uw kind, vóórlichten 't waarlijk goede boek. een week is zij geopend, a dan ook een wijs besluit a „Boek en Jeugd" bekijk til, het NU en stel niet uit! JABSON. Bergen xperimentele poëzie het Kunstenaars Centrum Ber- reekt de jonge schrijver Gerrit raar op Dinsdagavond 17 Maar' le experimentele Nederlandse <de dichters om „Atonaal"), renaar is de auteur van de ro- cJcgen-tien-Nu" en „Ik was geeIJ alsmede van de binnenkort nende' dichtbundel „Achter het Zijn causerie mag nog worden n het kader der belangstelling3" lor boeken. De expositie „Het de boek" blijft het komende lende weekeinde des middag' bezichtigen, eveneens in «D* e Jager". Schilderijen met sterk mystieke inslag (Van onze redacteur beeldende kunsten) INE ALKMAARSE schilder Gerrit Lugthart, die de komende weck samen met zijn leerlinge mevrouw T. Schrieken-Beek in het zaaltje van de Noorder- kunstkring in de Prinsenstraat exposeert, is een mysticus, die min of meer ter zijde van de wereld en haar gewoel staat. Hij beleeft een innerlijk rhythme, voortvloeiend uit een diep geloof in een algemeen menselijke en meer-dan- menselijke Liefde, en probeert dit vorm en gestalte te geven in zijn schilder werk. Hij stelt zich daarmee geen geringe taak. Want het is al moeilijk, bij de uitbeelding van de zichtbare werkelijkheid los te komen van de toevallighe den en door te dringen tot wat achter het uiterlijke ligt. Maar het niet-tast- bare tastbaar, het onzienlijke zichbaar te maken is bijna onmogelijk. In het streven daaraan doet Lugthart zijn naam allerminst eer aan. Daardoor komt hij met zijn pogingen een heel eind. Het merkwaardige is daarbij - en dat is in feite de consequentie van zijn opvatting, - dat zijn schilderkunst in sterke mate 'tendeert naar het abstracte, zonder ooit volledig de grens te over schrijden. ten totdat haar talent iets meer gerijpt haar uitingen iets persoonlijker waren geworden. Er hangt nu nog te veel, dat de sterke invloed van de meester verraadt, waardoor het geheel erg on gelijkmatig van waarde wordt. Een eigen geluid hoor ik in het vrijwel ab- slrakte doek „Sprookjesland", met zijn sterke, dreigende sfeer, die is verkre gen door een uitstekend gebruik van roden, groenen, en wat blauw. Dat eigene hoor ik ook in haar eerste pro- duet, „Waterval", met zijn fijne blonde toon. Daarentegen is zij voor mijn ge voel in „Het Barre Land" niet uit haar bedoelingen gekomen. Tenzij de titei in feite hqt stuk niet dekt. TK HEB trouwens tegen de titels in het algemeen wel enige bezwaren. Ze zijn nog al eens te litterair voor mijn gevoel, al geef ik toe, dat het uitermate moeilijk is, concreet aan te geven wat er gezegd wil zijn. Overi gens is dit een kunst, die noodt tot „na en verder dromen" zoals de werken van Rilke en dan kunnen de aanduidingen wel eens te concreet zijn. VAN W. I/LEUR en lijn zijn in wezen de ele- menten, waarmee de beeldende kunstenaar werkt. De manier waarop hij ze gebruikt kan er toe leiden, dat er in zijn werk klank en rhythme te bespeuren vallen. Hoe sterker die voel baar zijn, hoe meer wij het kunstwerk ervaren als harmonisch, hoe sterker het ons aanspreekt. Dat behoeft geen bewust-verstandelijk beleven te zijn, het is integendeel beter, wanneer dat niet zo is. Kunst is namelijk geen kwestie van verstand, het gaat hierbij om aangesproken te worden, om open staan. De beschouwer is als het ware de ontvanger, die op de zender, de kunstenaar, moet v/orden afgestemd. En dan is het een kwestie van gevoe ligheid, in hoeverre deze afstemming lukt, in hoeverre er dus een verbin ding lot stand komt. Lugthart nu stelt kleur en lijn in dienst van zijn innerlijk-mystiek be leven. Dat betekent, dat bij hem de kleur en de klank het eerst komen, en dat pas een enkele, zeer spaarzaam gebruikte contourlijn tevens tot een zekere vorm kan leiden. Maar die is \aak zeer vaag. Er is in het werk van Lugthart namelijk niets, dat hard en fors is. Zijn kleur is uiterst verfijnd, wat nevelig, nimmer hard, steeds zeer gevoelig en verzorgd. Maar dat bete kent ook. dat er in dit werk nimmer onopgeloste spanningen voorkomen. Er is een verstilling, die door de overwe gend verticale accenten eerder wordt versterkt dan tegengesproken. Een en- k'Ie horizontale partij wordt door een of meer krommen dadelijk opgevan gen en in verticale richting afgeleid. Zelfs wordt de stuwing omhoog door een zeker uitrekken der veelvuldig voorkomende menselijke gestalten nog versterkt. Hier is een zeer persoonlijk kunste naar aan het woord, die voor de vlucht zijner gedachten een passend uitdruk kingsmiddel heeft weten te vinden. Ik znu niet kunnen zeggen, welke van de uitgestalde doeken ik het beste vind. Over het geheel genomen lijkt me het niveau van deze werken op ongeveer eenzelfde goede hoogte te liggen. Zou ik toch moeten kiezen, dan zou ik -ge loof ik nog het mééste voelen 'vóór een sterk rhythmisch geschilderd por tretje als Maria Agatha, dat van een verrukkelijke spontaneïteit is er hangen meer fraaie portretten en voor doeken als „Sterke banden", „de Herkenning" dat bovendien uitste kend van psychologie is en „De Roze-Gondel". Waarbij ik er van door drongen ben, aan andere werken niet te geven wat hun toekomt. HAN zijn leerlinge, mevrouw Trijntje Beek uit Oudkarspel. Deze is be gonnen met de vervaardiging van klei ne kleiplastieken en toonde zich, daarin een bescheiden, maar zeer zuiver en gevoelig talent. Haar beeldjes, die meestal de liefde tussen de seksen tot onderwerp hebben, zijn in hun klein bestek hier en daar van een monumen tale werking en van een grote span ning. De maakster is echter na een betrek kelijk korte periode van boetseren overgegaan op olieverfschilderen. Ik vraag me af. of ze niet beter had ge daan. met het exposeren van haar schilderwerk nog enige tijd te wach- St. Pancras Boeren'eenbank gaat het vijftigste boekjaar in SINT PANCRAS. In de niet druk bezochte vergadering van de Coöp. Boerenleenbank te Sint Pancras stond de vooizitter. de heer C. Duif Jaczn., een ogenblik stil bij de financiële po sitie van Nederland. De rekening en balans werden vervolgens goedgekeurd. De rekening sloot op een totaal bedrag V'in f 2.100.821.51 en de balans op f 1.151.379.87, met een winstsaldo van f 2385.31. Het te goed bij de Centrale Bank bedroeg f 558.683,05, uitstaande voor schotten f 96.314.27 en te goed in lo pende rekening f 480.587.27. De _schuld aan de Spaarbank was f 896.547.34 en de post schulden in lo pende rekening f 252.447.02. De winst zal aan de reserve worden toegevoegd. De rentepercentages zijn als volgt: spaargelden van leden tot f 4000, 2.64 pet., niet-leden 21/ pet. Boven f 4000 voor beiden 2 pet. Voorschotten met hvn. zekerheid 4 1/4 pet., met andere zekerheid 4 3/4 pet. Credieten in lopen de rekening 4 3/4 pet en deposito's in lopende rekening 3/4 pet. Bij de gehouden verkiezingen werd de hec-r C. Duif Jacz. als bestuurslid herkozen en de heer M. Kloosterboer als lid van de raad van toezicht. v "oris wernen ue neren jvi. Kloos terboer en C. Schut beiden benoemd tof plaatsvervangende bes'uursleden. De heer J. DuifBalder werd gekozen als plaatsvervangend lid van de raad van toezicht. Er werd nog medegedeeld, dat de bank het volgend jaar 50 jaar zal be staan. zodat het vijftigste boekjaar is ingegaan. BESOMMINGEN IJMUIDEN Besommingen van Zaterdag: VL 85 f 9717; SCH 107 f 8160; KW 65 f 5640, 29 f 5117; 160 f 4500, 159 f 2560 (ged.). 75 f 7700 en 24 f 6050 (ged.); KW 12 f 1499, 189 f 586. 34 f 2793, 133 f 2435, 92 f 1177 en 94 f 1733; IJM 229 f 1570. 227 f 260 en 7 f 2320. Aanvoer. 334Ö kisten. DAMCLUB „HEILOIO" De grootste verrassing was wel dat H. Verver tegen P. Oud het niet verder kon brengen dan remise, waarmee hij zich nog gelukkig mocht prijzpn. C. Bijwaard, momenteel no. 3 van de ranglijst, verloor van J. Groenenboom. Door deze resul taten werd de voorsprong van C. de Graaf op H. Verver en C. Bijwaard resp. ver groot tot 8 en 11 punten. Groep I: J. Sprenkeling—K. Tuinman 02; C. de GraafC. Adrichem 20; H. VerverP. Oud 11; J. SlijkermanJ. de Geus 02; J. GroenenboomC. Bij waard 20; J. SpaansC. v. Lieshout 20; J. Groenenboom—J. Slijkerman afge broken. J. Groenenboom—J. Slijkerman afgebr. Thuisgespeeld: J. de GeusJ. Groenen boom 02; P. Oud—J. Groenenboom 0—2; C. v. LieshoutJ. Sprenkeling 02; J. SpaansA. Dekker 02. Groep II: J. HelderB. Hofman 2—0; A. Kroon—A. Sprenkeling 0—2; Bruin- Kraakman 20; SchramaSnel 20; Wennips—C. de Jong 11; B. Sluisman— Ursem 0—2. Auto contra bromfiets Op de Kanaaldijk te Heiloo werd de heer P. E. uit Alkmaar door een auto aangereden, toen hij met zijn brom fiets het erf van een boerderij wilde oprijden zonder met het achterop komende verkeer rekening te houden. De autobestuurder, de heer B., even eens uit Alkmaar, probeerde de brom fietser nog te ontwijken, maar slaagde in die poging slechts ten dele. Lichte ontvellingen voor E. en een beschadig de bromfiets en auto waren het resul taat van deze aanrijding. Brandweer rukte uit De brandweer van Heiloo werd Zon dagmiddag gealarmeerd voor brand bij de fern. C. in de Curtiuslaan. Het bleek dat de centrale verwarming niet goed werkte en dat het gevaar van brand lang niet denkbeeldig was. De brandweer die spoedig aanwezig was, heeft op deskundige wijze gevaar weten te bezweren, uur rukte zij weer in. Na het een „P/ef/e" deed het goed ZUIDSCHARWOUDE. Het fanfa recorps „Kunst na Arbeid", dirigent de heer D. Visser gaf gisteravond voor een klein gehoor zijn voorjaarsconcert. Van de zes gespeelde nummers, was het vooral „Finlandia" van Jean Sibe lius, dat muzikaal zeer goed vertolkt werd. „Die lustige Witwe" van Lehar, viel eveneens zeer in de smaak. Na de pauze werd met succes een vlotte één- acter, getiteld „Pietje" opgevoerd. „Groentecultuur'' bijeen BROEK OP LANGENDIJK. In een vergadering van de tuinbouwvereni- ging „Groentecultuur", welke in café J. de Boer plaats vond, deelde de voorzitter, de heer Jac. Slot, mede, dat er bij de veilingen nog 3500 wagons kool in de schuren liggen opgeslagen. Alle pogingen worden aangewend om de koolexport op gang te krijgen. De vergadering ging accoord met het voorstel om de zetkool gezamenlijk te bespuiten. Vervolgens werd de be schrijvingsbrief behandeld van de al gemene vergadering der L.G.C. Met de meeste voorstellen kon men meegaan. Bij de rondvraag sprak de heer P. v. d. Molen de wens uit, dat de water kering aan het parkeerterrein wat sier lijker gemaakt zou worden. Dit heeft de aandacht. Ten slotte vroeg de heer Th. Leycn, of het mogelijk was crm bij vroeg in gevallen vorst de bevroren kool te vernietigen, daar dit z.i. veel narigheid zou voorkomen. De voorzitter achtte dit laatste moeilijk uitvoerbaar. VOORRAAD STAPELPRODUCTEN NOORD-SCHARWOUDE. De in ventarisatie bij de Noordhollpndse kool veilingen bracht aan het licht, dat pl.m. 3500 wagons kool in de schuren en koelhuizen zijn ongeslagen. De ge detailleerde voorraad wrs: rode kool 1606 wagons, gele kool 528, witte kool 1393, uien 7i/„, peen 215'/2, kroten, ronde 160, en kroten, lang, 110 wagons. Per 6 Dec. 1.1. was dit: rode kool 2610 wagons, gele kool 1049, witte kool 2994, uien 469, peen 601. kroten, ronde 485 en kroten, lange, 148 wagons. Vol gens deze ciifers bliikt. drt nog maar 47 procent van de beginvoorraad ge ruimd is. Het jaar 1952 is voor het Skarpet de zwemvereniging in Oude Niedorp niet bepaald gunstig geweest. Hoewel de inkomsten steeds stijgen en er wat be zoek aangaat kon worden gesproken van een uitstekend jaar, was het klimaat in de afgelopen zomer toch niet zo, dat van veel ideale zwemdagen kon worden ge sproken. - Wat echter meer reden tot zorg gaf, was de onrustbarend hoge post van on derhoud, die de duizend gulden weer De algemene verwachting was, dat men het dit jaar nu met geringe kosten klaar zou komen, maar bij een zwembad is daaromtrent nimmer zekerheid te krij gen. De schuld bij de Boerenleenbank bedraagt nog f 1900. Met vreugde kon echter worden geconstateerd, dat het bad nu zeer goed in orde is. Er ontbreekt nog een doucheinrichting. Daarnaat* was prijsopgave gedaan en in verband met de financiële toestand werd besloten om de ledenvergadering die in het eind van April zal worden gehouden voor te stellen, met aanschaffen van een douche te wachten, tot de schuld is ver minderd, te meer om dat er weer een vaste last op de vereniging wordt gelegd. Uitvoerig werd gesproken over de mo gelijkheid om In l^et bestuur jong bloed krijgen. Ook dat ral op de ledenver gadering aan de orde worden gesteld. Minimumprijzen bewaar- kool vastgesteld De minimumprijs van be waarkool is per 16 Maart voor rode kool f 7, witte kool f 6. gele kool f 6,50 en voor groene kool f 7,50, alles per 100 kg. Het eerste heren elftal van AVA speelde gisteren tegen OSS uit Zand- voort. Dit team dat de leiding heeft in deze afdeling met een puntenvoor- sprong van 5 op nummer 2 van de rang lijst, waren kampioen indien de wed strijd van de AVA werd gewonnen. Het eerste kwartier van de wedstrijd ging vrijwel gelijk op, om beurten werd er gedoelpunt, maar toch bleek dat OSS sneller was dan AVA en over een betere baltechniek beschikte. De AVA- achterhoede kreeg dan ook handen vol werk. Met enkele zeer goede doelpun ten nam OSS de leiding reeds voor de rust in handen en stond deze niet meer af. Na de rust kreeg OSS de vrij krach tige wind mee, herhaaldelijk moest de AVA-keeper Bakker redding brengen en hij deed dit op een manier die vriend en vijand bewondering afdwong. Toch wist ook AVA nog verschillende keren goede aanvallen op te zeiten en te scoren, OSS won echter verdiend met 126. De AVA-aanvoerder over handigde de aanvoerder van OSS bloe men en feliciteerde OSS met het be haalde kampioenschap, waarbij hij hen succes wenste in de te spelen promotie wedstrijden. Bij AVA IIOSS II was de situatie juist anders om. Hier was AVA aan merkelijk sterker, maar wist de vele kansen niet te benutten. Eindstand 44. AVA III dames speelden in Heiloo tegen Foresters II, in een prettige wed strijd werden de punten gedeeld, 2—2. Egmonders verloren wedstrijd met 2-0 Egmondia toog met een gehavend elftal naar de Zaan om ODiZ te be kampen. De midvoor en de beide bui tenspelers ontbraken op het appèl, zo dat de voorhoede Delangrijk aan kracht had moeten inboeten. Het mag dan ook geen verwonde ring wekken dat ODIZ voor de rust, niettegenstaande het feit, dat de gast heren tegen wind inspeelden, een over wicht had. Na 23 minuten nam ODIZ de leiding. Doelman De Lange werd gepasseerd, maar hoewel Gravemaker de bal nog van de lijn trapte, kende de scheidsrechter, die vrijwel op de middenlijn stond, op appeleren van ODIZ een doelpunt toe. Tien minuten later vergrootte ODIZ de voorsprong door de rechtsbuiten, die de bal in buitenspelpositie ontving. Nadat de scheidsrechter een handsgeval van eer. ODIZ-speler in het strafschopgebied onbestraft had gelaten, kwam de rust met een 2-0 voorsprong voor de gast heren. In de tweede helft had Egmon dia de opstelling gewijzigd, hetgeen een belangrijke verbetering bleek. Vijf minuten na de hervatting brak linksbinnen Zwart alleen door. Op het moment dat hij de bal in het doel zou schieten, werd hij in het straf schopgebied op ongeoorloofde wijze aangevallen. Tot ieders verbazing liet de scheidsrechter ook nu weer rustig aan In de openbare vergadering van de pol der Hensbroek werd medegedeeld, dat de verpachting van de sluis door Ged. Staten is goedgekeurd en dat het hoog heemraadschap Uitwaterende Sluizen een bijdrage van één derde in de kosten van aansluitingop het telefoonnet vajv- de poldermolen zal verlenen. Toestemming werd' gegeven aan het FWN voor het leggen van waterleiding buizen in het Dijkje en het Kerkepad. De Vereniging van Noordhollandse Wa terschappen verzocht de polder om een bijdrage voor leninging van de nood in het Rampgebied. Besloten werd 250, te voteren, onder voorwaarde dat een Staatsobligatie tot dit bedrag zal mogen worden verkocht. Het bestuur wenste zich niet aan te sluiten bij een waterschapsbank. De rietschotenschouw werd bepaald op Donderdag 4 April. De betrokkenen zal hierover nog bericht worden gezonden. doorspelen. Egmondia kon bij de re feree blijkbaar geen goed doen, want weinige minuten later scoorden dè Egmonders, maar ook dat was aan het alziend" oog van de scheidsrechte* ontgaan. Het laat zich begrijpen dat één en ander een geprikkelde stem ming tot gevolg had. Linksbinnen Zwart, die bovendien regelmatig ten val werd gebracht, kon zich niet lan ger beheersen en diende deze voetbal rechtspreker van repliek. Dat gebeur de uiteraard niet met stadhuiswoor den en het gevolg was dat Egmondi^. de wedstrijd verder met tien mah moest uitspelen. Veel gewicht legde dit niet meer in de schaal, daar dê stand geen verandering meer onder ging. Alkmaar speelde te veel door de lucht De thuiswedstrijd tegen SVA werd door Alkmaar evenals destijds da match in Assendelft verloren, d# Groen-Witten verloren met 0-3. Dè bezoekers hadden deze zege vooral aan een uitstekende voorhoede, die over enkele goede schutters beschikt, te danken. Terwijl de tegenpartij de bal steeds laag hield, maakten da Alkmaarders de fout veelal te hoog ta spelen, hetgeen bij de sterke wina natuurlijk een nadeel opleverde. Als gevolg van deze fout kon da thuisclub tegenover het snelle spel van de rood-witten slechts enkele zwakke pogingen om door de verde diging van de bezoekers te breken, stellen. De SVA-achterhoede kon ech ter steeds tijdig ingrijpen en hoewel de verdegiging van Alkmaar zich ook geducht weerde moest zij toeh drié maal het hoofd buigen. Een verdiende overwinning voor SVA dat thins bijna zeker Is van het kampioenschap. MASSAGRAF ÖNTDEKT BIJ BUCHENWALD Volgens het Westberlijnse blad „Tèle- gfar" is in de omgeving van het voorma lige concentratiekamp Buchenwald bij Weimar een massagraf ontdekt met de stoffelijke resten van 600 tot 700 per sonen. Vluchtelingen uit Thuringen ver klaarden bij aankomst te Wes*-Ber)ijn, dat het merendeel van de slachtoffers de dood had gevonden door een nekschot of doordat hun schedel was Ingeslagen, Men neemt aan. dat het hier gaat om ge vangenen van Buchenwald. Een fraaie opname van de monté- draverij, welke door Heskes tijdens de openingscourses te Alkmaar werd gewonnen. Het ligt in de bedoeling van „Voort/it" op iedere wedstrijd dag de spectaculaire montécourse in het programma op te nemen. Damesteams van DSS veroverden titel Met twee schitterende overwinningen hebben het eerste en tweede dames team van DSS beslag gelegd op de kampioenstitel in hun afdeling. Het eer ste team klopte met 91 het bezoeken de Disnie en de reserves boekten een 100 overwinning op Schagen, zonder enige twijfel overwinningen kampioe nen waardig. Bij al dat machtsvertoon wilde het derde herenteam niet achter blijven, IVA 4 en IVA 6 werden resp. met 64 en 82 verslagen. De heren die in het eerste team uitkomen deden het minder goed. Disnie 2 vertrok met een 82 overwinning uit de Kaasstad, Kolping Boys verdiende meer dan nederlaag Hollandia T heeft in de uitwed strijd tegen Kolping Boys een be. nauwde 1-0 overwinning behaald. Spoedig bleek dat beide ploegen hun zinnen op de winstpunten hadden ge zet, hetgeen zich demonstreerde in soms (te) fors spel. Na 25 minuten spelen zette Hollandia een aanval op, waaruit een heftige doelworsteling voor het heiligdom van Kolping Boys ontstond. De midvoor van de gasten zag ten slotte kans om de bal in het doel te werken, c. van der Gragt moest zich in de tweede helft wegens een blessure door Th. Bos laten ver vangen. Gedurende de tweede helft speelde de strijd zich voornamelijk voor het doel van Hollandia af. Kol ping Boys zag echter geen kans dit overwicht in doelpunten tot uitdruk king te brengen en verloor ten slotte geflatteerd. Een gelijkspel zou de verhouding beter hebben weergege ven. De Rijp heeft in de wedstrijd tegen VZV de beide punten thuis gehouden. Het was een matige wedstrijd, waar aan de sterke wind zeker niet vreemd was. Voor de rust konden de voor hoeden de weg naar het doel niet vin den, zodat met gelijke stand werd ge draaid, een stand waarmee beide ploegen vrede konden hebben. In de tweede helft was het spelpeil niet veel beter, hoewel De Rijn iets meer in de aanval kwam. Midvoor Krekt profiteerde daarvan door tweemaal de VZV-doelman te passeren. Daar, VZV hier geen enkel doelpunt tegenover kon stellen, kwam het einde' met ëen 2-9 overwinning voor De Rijp. OBDAM, 13 Maart. 2000 kg uien 53 en grove 50; 45.000 kg peen: B 1314,20, C 8,10—8,90 en D 4—4,50; 35.000 kg bie ten: A 8,50—10,20, B 7,40—8, C 41 en Modjo 4,30—9,40; 5000 kg rode kool 8,10 —10.90; 3500 kg gele kool 8,50—12,40; 700 kg Bevelanders 10.90—12; 210, kg spruitkool 15—27. t M.E.O., 14 Maart Ronde bieten A 8.50—9.80, B 7.70—8.30, C 4, Lage bieten A 6, B 4, Peen B 12.80—13.20, C 7.80—8.10, D 4, Uien, stek 21—26, Rode kool 710.60, Gele kool 6.80 8.20 Witte kool 6, Groene kool 15 30, Witlof I 45—48, II 42—45, III 38, Bintjes 6.508, Eigenheimers 12.30. Jury solde met heren- ploeg van Waterratten DAW kan met tevredenheid terugblik ken op de Nederlandse clubkampioen schappen, welke Zaterdag te Haarlem wer den gehouden. De damesploeg bezette een eervolle vierde plaats achter de sterke ploegen van De Robben, ADZ en HDZ. Ook de herenploeg zou op de vierde plaats zijn geëindigd, ware het niet dat het estafette team om onbegrijpelijke redenen op de 10 x 100 meter vrije slag was gediskwa lificeerd. Reeds na het eerste nummer stonden de dames op de vierde plaats toen Hetty Boxem, Leida Spierenburg, Gre Molenaar en Jetty Piersma de 4 x 100 m. school slag in 6.06.8 zwommen. De HZC was de snelste in 5.53.5, met De Robben op de tweede plaats in 6.01.6 en de ADZ als derde in 6.04.7. Toen het volgende dames nummer, de 10 x 66 2/3 m. vrije slag was Wielersport in Wijde Wormer Zaankanters gaven hoop voor het komende seizoen De clubontmoeting tussen de Zaanse wielerclub DTS en Alcmaria Victrix, welke vorig jaar werd ingesteld met als inzet de fraaie De Groot-wisselbe ker, vond gistermorgen in de Wijde Wormer voor de tweede maal plaats. Van de zijde der renners bestond hier voor een ruime belangstelling, mede door de aantrekkelijke prijzen welke DTS ter beschikking had gesteld. Het was dan ook een kleurig peloton dat zich ontdaan van de lange win- terkleding tegen tienen aan de start lijn schaarde. De A-klassers vertrok ken het eerst voor een afstand van 6 ronden of 72 km. Doordat de sterkste DTS'ers Cor Bakker, Evers, Kwantes, Hofland, Koeman en Bruggenkamp verstek moesten laten gaan wegen, deelnarpe aan wedstrijden in België, telde het groepje slechts 15 man. Niet temin werd er hard gereden en het was Wayboer die aan het eind van de eerste ronde de lont in het kruitvat gooide. Schellingerhoudt, Cees Bakker en de Alkmaarder Slot trokken met hem mee en hiermee was de slag ge. vallen. Wel moest Bakker in de derde ronde wegens pech afstappen, maar zijn clubgenoten legden de Alkmaarder Slot zo'n tempo op, dat deze het wel dra te kwaad kreeg en zelfs nog door het achtervolgende groepje werd ge passeerd. Uitslag: 1 Schellingerhoudt. 2 P. Wèyboer, 3 N. Siebeling. 4 J. Rel (Alcm. V.), 5 C. Blaauw. De 25 B-klassers, die 3 minuten later vertrokken waren, spaarden ook hun krachten niet. Enige felle demarrages ontwrichtten reeds in de eerste ronde het peloton en het waren Neyzing, Ven- nik en de Alkmaarder Keuken, die ten slotte de benen namen en niet meer in gelopen werden. Uitslag: 1 J. Keuken (Alcm. V.), 2 P. Ne.vzing, 3 J. Vennik, 4 P. Vermast, 5 H. Bas. De 22 C-klassers tenslotte die 3 ron den of 36 km. reden, gingen het laatst van start. Wei scheidden zich reeds on middellijk negen man af, maar in de loop van de tweede ronde werden zij door een viertal achtervolgers gegre pen en deze groep onderging' in de laatste ronde geen verandering meer. De spurt moest tenslotte beslissen. Het was Piet de Waal die op prachtige wijze won. Uitslag: 1 P. de Waal, 2 J. Kales (Alcm. V.), 3 J. Schipper, 4. G. Veenstra (Alcm. V.), 5 J. Constant. De totaaltelling der punten van de drie categorieën (le 5p-, 2c 4 p. enz en verde het volgende resultaat: 1 DTS 32 p., 2 Alem. Victrix 13 p. Het blijkt dus dat de DTS'ers niet onvoorbereid het seizoen tegemoet gaan. Mogen zij ook in de komende maanden hiervan blijk geven. Eervolle nederlaag van Schoort tegen Flevo Schoorl heeft de thuiswedstrijd tegen het sterke Flevo met slechts 43 verlo ren. een uitstekende prestatie welke echter geen tastbaar resultaat in de vorm van winstpunten opleverde. Na vijftien minuten spelen gaf Koopman Schoorl de leiding. Kort daarop ant woordde Flevo met de gelijkmaker. Het doelpunt dat Schoorl daarna scoorde werd afgekeurd, maar dat was slechts uitstel van executie daar Wildeboer weinige minuten later een penalty be nutte. Schoorl was kennelijk van plan zijn huid zo duur mogelijk te verkopen want nog voor de rust lag het derde Schoorl-goal in het net. De Duinkan- ters hadden daarmee echter al hun kruit verschoten, want deze fraaie 31 voorsprong werd in een 4—3 nedeiJaaj.' omgezet. verzwommen, hadden De Robben dé lei ding overgenomen, gevolgd door de ADZl en HDZ met DAW nog steeds als vierde. Op de Zweedse estafette werd DAW derde, doch de achterstand op HDZ was te groot om in het eindklassement de Amsterdam mers nog te passeren. De Robben werden winnaar met 1317.7 pet., gevolgd door de ADZ met 1324,0, de HDZ met 1359.3 DAW met 1380.3 punten. Ook de heren begonnen goed. Op de 4 x 100 m. schoolslag eindigden zij gelijk met HVGB op de 4e en 5e plaats achter de HZC, De Robben en Haarlem. De '10 x 100 m. vrije slag werd een vijfde plaats achter HPC en De Robben. Haarlem werd derde, HVGB vierde en DAW volgde daarna. Maarde keerpuntcommissaris, (Jie ergens in een hoekje verscholen zat en onmogelijk alle zes banen kon overzien, deelde mee, dat DAW gedisqualificéercl was omdat er een keerpunt verkeerd was genomen. Dit is welhaast onmogelijk, om dat bij vrije slag op elke willekeurige manier gekeerd mag worden. Toen dé betreffende official hierop gewezen wérd, trok hij zijn verklaring in en zei dat ér te vroeg was afgelost. Alle protesten ten spijt bleef hij bij zijn bèslissing. Hoé jammer dit was, bleek wel toen dé Zweed se estafette heren werd gezwommen en DAW na een heroïsch gevecht met HPC als tweede eindigde. De eindstand werd nu; le en clubkampioen HPC in 1453.Ö; 2e De Robben 1460.3; 3e Haarlem 1482,5; 4e HZC 1498.2 en 5e HVGB 1501.1. Zon der de strafpunten zou DAW met 1484.2 vlak achter Haarlem als vierdé zijn ge ëindigd. De overige uitslagen waren: Zweedse estafette dames: le ADZ in 7.57.6; 2e De Robben in 7.58.2; 3e DAW in 8.26.9, met de zwemsters De Waard, Spierenburg, Tenkink, De Groot, Piersma en Schats; 4e HDZ in 8.28.3 met o.a. H. Termeulen, Ria Vonk en W. Willemse. Zweedse estafette heren: le HPC in 7.14.8; 2e DAW in 7.21.4 en 3e De Rob ben in 7.31.7. 4x100 m. schoolslag heren: le HZC in 5.27.1; 2e De Robben 5.31.8; 3e Haar lem in 5.33.0, 10x66 2/3 m. vrije slag dames: lé HDZ in 7.52.1; 2e De Robben in 7.57.9; 3e de ADZ in 8.01.9 en 4e DAW in 8.26.6. 10x100 m. vrije slag heren: le HPC in 11.13.4; 2e De Robben in 11.16.8; 3è Haarlem in 11.37.1; 4e HVGB 11.41.8 en 5e DAW 11.45.0. De biljartclubs van de K.J.B. uit Cas tricum en Limmen hebben een spannende wedstrijd op het groene laken iespéeld. Bij dit eerste treffen tussen deze clubi, dat een zeer spannend verloop had, kwa men de Castricumse jongens als Sterkst*n uit de strijd. De uitslagen van de partijen warén alt volgt (Castricum—Limmen)Th. Schér- mer (50)—Th. Hollander (50) 4050: D. Groot (40)K. Hu:sman (40) 2740; A. Schram (55)—J. Hagemail (55) 55—4.1; C. Beentjes (60)—P. Groot (60) 57—60; P. Portegies (40)—P. Bruin (40) 40—30; P. Liefting (60)—J. Levering (60) 60—51; J. Scheerman (50)—H. v. d. Tol (50) 50— 40; w. Nanné (40)—G. J. Baars (40) 40— 31; N. Stuifbergen (60)—P. Kramer (60) 16—60; J. de Ruyter (60)— C. v. Oppen 60) 60-54; totale uitslag: Castricum— Limmen 12—8.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3