In Alkmaar zijn 1000 vrijwilligers nodig voor Bescherming Bevolking NIEUWS STOFFEN AGENDA Onhandelbare debiteur werd wal al te fors aangepakt „IDDA" baby Stad wordt in drie wijken en 39 blokken verdeeld BB steunt op lessen uit depractijk Everglaze 295 34 VROOM DREESMANN UIT DE ALKMAARSE RAAD MODE-FLITSEN v icoon i» ic ejessi a a a Getuigenverhoor per telefoon is tot nog toe niet mogelijk Een oneerlijke huis bezoeker Federatie VV V's besprak propagandawerk Vlot spel g zijn cl Dehr. Kroon n van Boerer Sl Paru Zanglust in I Egmond a.d DINSDAG 17 MAART 1953 J)LIZEND VRIJWILLIGERS zullen er in Alkmaar nodig zijn om het werk "van de Bescherming Burgerbevolking in onze stad te kunnen doen marcheren. De gemeente is verdeeld in drie wijken, het centrum met de subwijk Noord en de wijken West en Zuid, die op hun beurt onderverdeeld zijn in totaal 39 blok ken. En in die blokken moeten de blokploegen worden gevormd. Door burgers, die zich liever voorbereiden voor niets dan op niets voorbereid te zijn indien de food onverhoopt aan de man mocht komen. Dan is het belangrijk over een goede organisatie van geoefende krachten te beschikken. Daarvoor moet nü worden gewerkt. Opdat niemand later de verantwoording behoeft te dragen van iéts wat verholpen had kunnen worden als hij slechts enkele uren van zijn vrije tijd had opgeofferd om zich te oefenen in datgene wat Bescherming Bur gerbevolking wordt genoemd. Er zijn voorbeelden genoeg op te noemen van rampen, die tot een heel wat kleinere omvang zouden zijn teruggebracht als men destijds over een BB-organisatie had kunnen beschikken. Branden, die gemak kelijk in de kiem gesmoord hadden kunnen worden, maar die door het gemis aan geoefende mensen een gehele stadswijk in de as legden, zijn in de bittere ge schiedenis van het bombardement van Rotterdam en nog zovele andere steden blindelings aan te wijzen. Dat „hadden kunnen" wil men thans voorgoed schrap pen. Daarom is de BB opgericht en daarom ook wordt er thans op de Alkmaar- se burgerij een dringend beroep gedaan. DIT eerste beroep is gisteravond geschied in het Gulden Vlies, waar de organisatie Bescherming Bevdlkmg van de kring Noord-Holland 4, om- vattenda de gemeente Alkmaar als centrum,, met de rayons Bergen, Lan- gedijk, Heiloo en Castricum een voor lichtingsavond had belegd, die een re delijke belangstelling had getrokken. Van hen, die er niet waren, zei bur gemeester Wytema in zijn openings woord, dat deze mensen nog niet vol doende doordrongen zyn van het feit, dat zij zelf moeten meedoen en dat die buurman het toch waarlijk niet alleen afkari. Het Nederlandse volk is bereid te helpen. Dat heeft de watersnood bewezen. Maar daarbij bleek tevens, dat al die duizenden vrijwilligers, die zich verdrongen om de handen uit de mouwen te steken, zonder werktuigen toch weinig konden uitrichten en bo vendien de samenwerking in ploeg- verband misten, die de hulp zoveel ef- fecient'er had gemaakt. Voor ciat ploegverband is oefening nodig en be reidheid om wat vrije tijd te offeren. Het is de les van Londen geweest, de les van de ramp in Zuid-West Ne derland, de les van Botterdam en de les van nog talloos andere onheilen, die de noodzaak van een goed geoutil leerde en goed getrainde hulpdienst hebben aangetoond. Mobiele hulpco lonnes, rijdende keukens, waterzuive ringsinstallaties, verbindmgsploegen met modern zendmateriaal, brand weerwagens, opvangcentra voor dak lozen, sociale diensten, opruim- en bergingsploegen, het zijn alle onder delen van een organisatie, die thans bezig is in Nederland te groeien en waarin ook Alkmaar een werkzaam aandeel zal krijgen. Het achterland £EN eventuele vijand zal zich niet alleen tot de strijd op de fronten beperken, maar vooraf trachten het achterland te treffen, de verbindin gen te verbreken en het economische leven te ontwrichten. Daarom, zo sprak de heer J. Haverlag, is het onze plicht als burgers onze maatregelen te treffen en de soldaat aan het front de morele steun te geven, dat hij zijn vrouw en kinderen, zijn familie zo goed mogelijk beschermd weet. Het is hard dergelijke voorbeelden aan te uit onze Afdeling k is kreukherstellend practisch rek- en krimpvrij heeft bijzondere veerkracht is goed poreus is gemakkelijk te wassen behoudt zijn frisse tinten hangt niet aan. 475 "90- cm. breed, uni, wit in kleuren imprimé, 90 cm. breed, in div. moderne dessins ALKMAAR (Advertentie Ing. Med BURGERLIJKE STAND Geboren: René E.. zoon van E. Olt- hof en H. H. Kuiper. Jan H., zoon van J. Kaan en H. A- J. Krouwel. Jenny, dochter van G. van Dijkhuizen en J. van der Vlies Robert, zoon van P. Kossen en M. Buning. Ma ria L„ dochter van J. Smit en M. A. de Groot. Gabriela A. M-, dochter van K. L. de Jonge en J. Karei. Elly, dochter van P. Mooii en I. Fleurbaaii. Everarda P. L.. dochter van E. F. C. Groothuizen en M. J. A. Heetman. snijden, maar met een struisvogelpo litiek is nog nooit iets bereikt. „En" aldus spreker, wiens woorden wij hierboven reeds aanhaalden, „Het is beter voorbereid te zijn voor niets dan op niets voorbereid 'te zijn". In Alkmaar [)E heer Haverlag schetste vervol- gpns in grote lijnen hoe in Alkmaar de BB-organisatie zal worden inge deeld. De blokken het zijn er on geveer 15 per wijk omvatten circa duizend inwoners (twee a driehon derd gezinnen"). Per blok is een hulp ploeg gewenst van twintig man. van wie een blokhoofd de leiding heeft Zes mensen noodwaehters genoemd) krijgen brandblussingswerkzanmheden tot taak. zes behoren bij de reddings- en opruimingsploeg, vier bii de EHBO en twee doen dienst voor het doorge ven van de meldingen. Bedenk, zo be sloot de heer Haverlag, dat men al leen moedig en vastberaden kan op treden als men h"t gevaar, dat be streden moet worden, kent. Mensen. J-JET kringhoofd, de heer A. J. van Wilgenburg, gaf een overzicht van de landelijke organisatie. Men heef' reeds de beschikking over flink wat materiaal. De mobiele colonnes zou den, als zij achter elkaar werden op gesteld, van Alkmaar tot Rotterdam reiken en dit simpele voorbeeldje geeft duidelijk weer, dat het de regering ernst is met een zo goed mogelijke bescherming van de burgerbevolking. Men heeft echter niets, aan al het prachtige materiaal als er geen men sen zijn om dit te bediehen. Daarvoor moet het Nederlandse volk zelf zor gen. In tijden van nood zullen de noodwaehters een vaste vergoeding krijgen en tal van sociale maatregelen zijn getroffen om hen en hun gezin nen te verzekeren tegen de materiële gevolgen van ongevallen en overlijden. Het woord werd voorts nog gevoerd door de heer H. van Alphen, oud-bur gemeester van Zandvoort, in zijn kwaliteit van promotor voor de BB in Nooi-d-Holland. Hij deelde mede. dat van het aantal benodigde vrijwil ligers in verschillende provincies zich de volgende percentages hadden aan gemeld: Overijssel 73 pet, Nrd.-Bra- bant 37 pet, Limburg 40 pet, Gelder land 66 pet, Utrecht 80 pet, 't Gooi 38 pot, Groningen 54 pet. Friesland 63 pet, Drente 42 pet en Zeeland 28 pet. pet. Met een aantal films, o.a;. over het werk van de BB tijdens de bombarde menten van Londen en een aanta suggestieve opnamen van wat er zou kunnen gebeuren als er geen Be- sehermingsorganisatie was, werd het gesproken woord verduidelijkt. De komende dagen staan nog meer propaganda-by eenkomsten op het pro gramma. De eerstvolgende wordt Donderdag 19 Maart gehouden in Gulden Vlies. Kamer v Koophandel was in 1952 weer zeer aciief Betrekkelijk vroeg is het jaarverslag verschenen van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier, gevestigd te Alkmaar, hetwelk voor een ieder, die belang stelt in het economische leven van de 36 gemeenten, die tot haar ressort be horen, veel interessante gegevens be vat. Uit de administratieve bemoeiingen van de Kamer blijkt wederom, dat de taak der Kamers zich geleidelijk heeft uitgebreid met name bij de uitvoering van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937, Woonruimtewet 1947, Wet „Uitverko pen en Opruiming", Wet op het afbe- talingsbedrijf enz. Nadat een kort overzicht is gegeven van het verhandelde in de doorgaans openbare zittingen van de Kamer, wordt de economische toestand van het district in het algemeen en die van de belangrijkste bedrijfstakken afzonder lijk nader in het licht gesteld. Uit het belangwekkende overzicht van de kaas handel (waarbij een exportstatistiek is gevoegd) lezen wij, dat de uitvoer van kaas in 1952 heeft bedragen: 78.071 tons ter waarde van f 197.683.000 tegenover 72,666 tons ter waarde van f 174.916.000 in 1953. Opnieuw dus een aardige voor uitgang in gewicht en waarde! Na een vrij uitvoerig overzicht van de arbeidsmarkt, Borgstpllingsfonds, Financieringsinstituut en het Bureau van Advies voor de Middenstand, even eens gesticht door de Kamer, sluit het verslag met het opnemen van haar be groting, oyer .het, jaar-., 1952, die .in ont vangsten én uitgaven sluit met gen be drag van f 72.700... DINSDAG Victoria Theater, 8 u.: Storm over Haiïti (14 jr.); Harmonie Theater, 8 u.; De zonen van de Musketiers (14 jaar); Re-c Theater, 2.30 en 8 u.: De eerbiedige lichtekooi (18 jaar); Cinema Americain 8 u: Don Camillo (alle leeftijden). Gem. Museum, 1012, 25 en 79: Tentoonstelling Boek en Jeugd. Wapen van Heemskerk, 2 uur: Ned. Ver. van Huisvrouwen: „Over de bin nenlanden van centraal Afrika". 8 uur: H.B.S.-ver. VOKZOS met „De Spooktrein". Gulden Vlies, 8 uur, IVAO: Neder- landsche Comedie met „U spreekt met Uw moordenaar". BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Broadway-rhythme (alle leeftijden). 8 uur: „De Jonge Nederlandse Poëzie" door de heer G. Kouwenaar Sr. WOENSDAG Victoria Theater. 2.30 en 8 uur: Storm over Haiïti (14 jr); Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: De zonen van de Muske tiers (14 jr); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De eerbiedige lichtekooi (18j.); Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Don Camillo (alle leeftijden). Wapen van Heemskerk, 8.30 u.: Film en lezing Ned. Genootschap tot Reclas sering. 8 uur: Feestavond Bergermeisjes school. Gulden Vlies, 8 uur: Frankrijk-film avond Ned. Reisvereniging. N.SCHARWOUDE. Concordia, 3 uur: Concert t.b.v. Rampenfonds m.m.v. Maartje Kliffen. BERGEN. Rustende Jager, 8 u. Terug keer van Bulldogg Drummond (14 j.) DIENST APOTHEKEN De avond- en nachtdienst der apo theken wordt deze week waargenomen door apotheek Wanna, Mient C 13. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag 5.02 17.19 Woensdag 5.43 18.02 TE CAMPERDUIN Dinsdag 5.07 17.24 23.07 11.24 Woensdag 5.48 18.07 23.48 12.07 Tot ons genoegen kunnen wij U berichten, dat onze voorjaarscollectie gereed is, waaronder prachtige buitenlandse modelhoedcn Ook willen wij Uw aandacht vestigen op een keur van leuke en vlotte modellen, in voordelige prijzen. Beleefd aanbevelend, fa. Dames De Bakker Zwart Mient 15, tel. 2377. Tevens atelier voor vervormen en moderniseren. (Advertentie, Ing. Med.i WAHMENHUIZEN, 17 Maart. 49.900 rode kool 710.90; 11.000 kg gele kool 0:501)1,90: 9300 kg Deense witte kool 0—7,90; 1900 kg bieten A 9; 550 kg uien 52 70 RUST DAN EIND'LIJK 't ruwe Noorden van hageljacht en stormgeloei" heeft Borger in zyn beroemde Ode aan de Rijn destijds geschreven en in ons Alkmaars gemeentehuis is thans ook de rust weergekeerd al zijn de hagel jacht en het stormgeloei dan ook nogal meegevallen en hebben we de politieke golven wel eens hoger opgezweept gezien dan in deze begrotingsdebatten het geval was. Gewoonlijk is er in het jaar der verkiezingen een springvloed van woorden te constateren, welke de dijken van een vierjarige persoonlijke vriend schap in Raadsverband dreigt te doorbreken, maar het zag er op de eerste dag al naar uit, dat de discussies zo tam zouden verlopen dat de dijkgatcn nergens door zandzakken gedicht hoefden te worden. Het ging alles in pais en vree, wat gewoonlijk gekarakteriseerd wordt door de opmerking, dat de debatten op hoog peil stonden en het was daarom des te meer te betreuren, dat de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid zich een ogenblik tot een hatelijke aanval op wet houder Van Slingerland liet verleiden, een man, die hij na een kwart eeuw samenwerking toch beter liad moeten kennen en beoordelen dan hij misschien reeds in een zekere verkiezingsroes deed blijken. INDERDAAD DE VERKIEZINGEN na deren en het was verblijdend te con stateren, dat er geen enkele fractie was, die zich daarover ook maar een ogen blik bevreesd toonde. Het leek wel of er straks tien nieuwe zetels meer te verdelen zouden zijn inplaats van twee en het kwam er op neer, dat onze ste delijke afgevaardigden er, fractie voor fractie, rotsvast van overtuigd waren, dat zij er nog wel een zeteltje bij zou den krijgen. Dat zij er een zouden kunnen verlie zen was zo onwaarschijnlijk dat er niet eens ernstig over gesproken werd. De Welter-groep zal de K.V.P. geen kwaad doen want alle katholieken hier ter stede zullen zich achter de oude vanen scharen en als er een lijst van een nieuw opgerichte afdeling van de Vrij zinnig Democraten mocht komen, zou die alleen maar zetels aan de V.V.D. kosten (volgens de heer Sietsma) of aan de P.v.d.A. (volgens de heer Hols- muller), maar alle raadsleden waren zo vast van het behoud van eigen zetel tal overtuigd, dat alleen de omstandig heid dat de V.D. met de twee toege voegde zetels gaat strijken niemands verwachtingen zou beschamen. UET DUURT NOG EEN paar maanden voor er opnieuw gekozen moet wor den en de pamfletten welke tegen die tijd verschijnen zullen wel minder mak zijn dan de debatten welke thans in de Raad werden gehouden. Alles moet zijn tijd hebben en het is te begrijpen, dat wanneer men vier jaren lang met elkaar aan tafel heeft gezeten, samen in commissies heeft gewerkt en na af loop van het werk samen heeft gege ten en gedronken, men elkaar links en rechts als „beste kerels" heeft leren waarderen en de politiek zo'n beetje op de koop toeneemt. Zelfs de heer Hoy tink de beste redenaar uit de Raad vond de beide communistcnvertegen- woordigers nog zo slecht niet en be treurde het alleen, dat zij van het goe de pad zijn "afgeweken en de weg des verderfs hebben ingeslagen. Zo zullen de katholieken wel over hun bondge noten van de P.v.d.A. denken en om gekeerd en het is eigenlijk te betreu ren. dat de vertegenwoordigers van Oost en West in ons werelddeel niet meer contact hebben en niet meer eens gezellig gaan eten en drinken. Zij zou den het niet eens worden over hun nolitieke beginselen, maar elkaar zo leren waarderen als „beste kerels", dat de donkere wolken, die nu reeds zo vele jaren dreigepd om onze aardbol zweven vanzelf zouden splijten en het zonnetje van vrede en vriendschap alle oorlogsdreiging op de vlucht zou jagen. Zelfs de beide communisten liepen ditmaal zo zoet in het gareel, dat de hamer van de voorzitter geen enkele maal nederdaalde om ze binnen de per ken te houden. Er 'werd zelfs geen en kele vergelijking tussen Oost en West getrokken en de heren Knuistingh Ne ven en Torenvlied, die andere jaren voortdurend door hamergeklop van ver over de grenzen terug gehaald moesten worden, hebben de naam Moskou niet over hun lippen gekregen. Zij bleven in Alkmaar en bemoeiden zich als bra ve raadsleden alleen maar met woning kwesties en kleinere interne zaken. De heer Torenvlied bleef zelfs zo dicht bij huis, dat het werkelijk de schijn had dat het bericht, dat hij van plan is de C.P.N. te verlaten, enige schijn van waarheid zou hebben. Dat hij er wel over klaagde, dat men zich alvorens zoiets te publiceren niet met hem in verbinding had gesteld was minder merkwaardig dan het feit, dat hij met definitief heeft verklaard, dat het be richt onjuist was, zelfs niet dat het voorbarig gepubliceerd is. Ook de communisten zijn er van overtuigd, dat de kiezers achter hen staan en dat zij met gerustheid de stem des volks kunnen afwachten en bij een zo algemene zekerheid en tevredenheid is het dan ook niet verwonderlijk, dat een man als de heer De Zeeuw, die als een volleerde standwerker zijn politieke koopwaar stond aan te prijzen, tot zijn teleurstelling moest constateren, dat hij veel meer tam tam verwacht had en dat de Raad in tegenstelling daarmee alleen maar tam was gebleken. IAAT ALLES WIL natuurlijk niet zeg- gen, dat er geen vraagstukken aan de orde kwamen, die uit verschillende politieke gezichtshoeken bekeken en besproken konden worden. Daar was al dadelijk het zeer be langrijke vraagstuk van de controverse ir. B. en W„ van de tegenstelling derge nen, die uitgingen van de gedachte, dat het overheidsbelang niet mag gehinderd worden door buiten de macht der ge meente liggende beperkingen der be nodigde middelen en de mannen die misschien wat ouder en daarom wat wiizer van mening waren, dat men niet verder moet springen dan zijn slok lang is. Als een huismoeder na enkele jaren van goed huishoudelijk beleid en spaarzaamheid een reservepotje ge kweekt heeft is het begrijpelijk, dat zij in een jaar waarin zij tekort komt eens naar de spaarbank stapt en wat van het boekje gaat halen. Maar wan neer het regel wordt de tekorten steeds uit de reserves van vroeger te dekken zelfs als men ziet, dat er volgend jaar nog een veel groter tekort dreigt dan is het begrijpelijk, dat dit teren op vroegere welvaart binnen afzienbare tijd moet vastlopen. Natuurlijk is een gemeente-huishou ding niet n-.et die van een huisvrouw te vergelijken, maar en men heeft dat in de Raad duidelijk laten uitkomen men kan ten slotte een gulden maar éénmaal uitgeven en dat is een regel, die overal opgaat. Wie zijn reserves opmaakt loopt onherroepelijk vast. WETHOUDER VAN SLINGERLAND is geen jurist maar een man van de practische politiek en als zodanig hij heeft dit zelf erkend staat hij zijn mannetje en bleef hij vroeger zelfs in een college dat buiten hem uitsluitend uit juristen bestond op zijn stuk staan. Hij wil niet meer uitgeven dan onze middelen ons veroorloven en men zou zich eigenlijk geen betrouwbaarder man aan het roer van ons financiële schuitje kunnen denken als er daarnaast met een mogelijkheid was het Rijk zoais men dat noemt zo nu en dan eens een poot uit te draaien. Het Rijk is voor velen nu eenmaal de voortdurend vloeiende bron van geldmiddelen die zo nu en dan eens kan worden gemaand als er grote wer ken op stapel staan, welke de gemeente zelf niet zal kunnen betalen. Waarom aldus de mannen van de P.v.d.A. dan maar geen posten op onze begro ting gezet, die er binnen afzienbare tijd toch op zullen verschijnen, gelden voor het riolenplan, de tunnel, het recreatie oord in de polder, voor een nieuw ar- ehiefgebouw en nog zoveel meer dat wij ons wensen, maar nooit uit eigen middelen kunnen financieren. Daar zat het grote verschil tussen een meerderheid van. drie wethouders tegen één en het merkwaardige was, dat hier eigenlijk niet van een fractie- verschil maar van persoonlijke inzich ten kon worden gesproken. Slechts de P.v.d.A. hield vast aan het brengen van alle posten op de begroting en troostte zich met de gedachte, dat de minister nog niet zo lang geleden had laten blij ken, dat er met het oog op de werk loosheid misschien wel werken kon den worden uitgevoerd als de technische voorbereidingen daarvan voltooid wa ren en de heer Venneker haalde daar tegenover aan, dat de minister van Bin nenlandse Zaken duidelijk had laten uitkomen, dat het nu maar eens uit moest zijn met dat leunen tegen het Rijk en dat men zijn huishouding zó moest opzetten, dat men datgene dat men verlangt zelf zal kunnen betalen temeer omdat het Rijk ten slotte zijn geld alleen maar uit de belastingen kan krijgen en het er allerminst naar uit ziet, dat de belastingopbrengst zal ver meerderen. Er waren bijvallers van de heer Van Slingerland en ook van de drie andere wethouders, men verweet het college, dat het niet zelf uit de impasse was gekomen en de puzzle aan de Raad voor gelegd had on het zag er een ogenblik naar uit dat B. en W. weer terugge stuurd zouden worden om het huiswerk over te maken toen de zon plotseling doorbrak en de zware wolken aan de In onze gezellige Lunchroom (le etage) zullen wij U Mi Donderdag 19 MAART a.s. om 2.30 en 3.45 uur H I n.m. de nieuwste modellen tonen in Mantels, 2 Tailleurs, Japonnen, Blouses, Sportieve Kleding, J J Hoedjes etc., in creaties, zoals de toonaangevende T mode-centra deze voor't nieuwe seizoen brengen. TOEGANGSKAARTEN GRATIS verkrijgbaar aan onze Centraal-cassa Parterre. ALKMAAR (Advertentie. Ing. Med.) nE LANDBOUWER N. S. lilt Hecrhugowaard dreunde gisteren met enkclt 1 zware passen de rechtszaal binnen en het was direct duidelijk, dat dit stand, beeld in leer, het de boer J. B. niet gemakkelijk had gemaakt. Het was dag ook niet zo erg verwonderlijk, dat, toen hij voor de zoveelste keer bij J, B, die hem nog een aanzienlijk geldsbedrag schuldig was, aanliep, hij hem op eigen erf greep en bijna de adem uit het lijf had gedrukt. De anders zo goed. moedige reus had geen moordplannen gehad, maar toen de boer, die ook niet mis was, hem op zijn beurt „de strot" toekneep, was 's landbouwers vuist los. jes uitgeschoten. B. had daarop een spanriem gepakt en was de landbouivei te lijf gegaan. „En als je zo'n ding op je hersens krijgt, edelachtbare", basi, de 43-jarlge verdachte, „dan moet U eens kijken, wat daar dan van overblijft'. „Maar, dan bent U tocli begonnen", merkte de politierechter, mr J. N. Aibla; op. „Dat kan wel wezen, meneer", zei S„ maar als iemand je alsmaar voot Jan Klaassen Iaat lopen, nou, dan begint je bloed te koken". Maar ook ha! hij op een volgende dag de boer, waar hij het zo mee aan de stok had gekre. geil, voor „hufter" en voor „slechte schurk" uitgescholden. In de getuigenv r klaringen waren deze minder prettige benamingen tenminste uitvoerig op gesomd. meester B. W. R. te beschuldigen va: J het feit, dat deze zich zou hebben la-I len omkopen. De wachtmeester, die de Amsterdamse vissers regelmatig op hun papieren controleerde en in de loop van de tijd een goede kennis van deze twee geworden was, had vorig jaar vat een hunner een kaartje voor een inter land-voetbalwedstrijd gekregen. Voor de groene tafel verklaarde de wacht, meester, dat hier van omkoperij geen sprake was en dat er ook geen enkele aanleiding toe had bestaan. Als tegen prestatie had hij voor de spaarpot van het zoontje van een der vissers zelfs een klein geldsbedrag afgestaan. De verdachte zette zich in postuur, om met een verpletterend betoog de poli tierechter van de juistheid van zijn beschuldiging te overtuigen. „Kijk es, edelachtbare", begon hij, „controle is heel juist, maar als dat non pesterij wordt „Dat kan ik niet aannemen", pro testeerde de politierechter. „Maar, wanneer U nu vraagt aan.. persisteerde de verdachte. „Dat was Uw zaak" .antwoordde él politierechter, „dan had U maar rnf getuigen moeten komen". „Maar als U nou es opbelt „Ik hoef niet op te bellen". „Maar als U me dan es vertellen wilt, hoe ik het wèl zeggen moet", vroeg de smaadspreker wanhopig. „U had getuigen mee moeten nemen", herhaalde mr Alblas nog eens en gaf toen het woord aan de officier, die wegens smaad een boete van 100.- subs. 30 dagen eiste, waarmee de poli tierechter zich kon verenigen. Verstekzaker I Mejuffrouw A. L. uit Egmond aan I Zee had tijdens een sportwedstrijd de gemeentebode, die als controleur op trad en de wachtmeester H. C. op 11, Januari uitgemaakt voor „vuil tuig" en I had hen nog veel meer lelijke kwalifi-l caties toegeslingerd, die de rechter I maar niet opsomde. Vonnis en eis wa ren conform: 25 gulden of 10 dagen. Grietje E. uit Amsterdam had in Alkmaar een broche gestolen en moest deze weinig eervolle daad betalen met een boete van ƒ25,of 20 dagen brom men. Beide vrouwen werden bij ver stek veroordeeld. H. J. uit Alkmaar had bij huisbezoek in verband met de doorlichting van de bezoekers gelden geïnd, waarvan hij een deel voor zichzelf had gebruikt, Drie-en-dertig gulden had hij zich toe geëigend. Hij had er zijn schoenen van laten lappen en zijn haren laten knip penBij verstek werd hij veroor deeld tot ƒ40,— of 20 dagen. Dronken Leldenaar. L. E. uit Leiden had op 28 Januari onder het roepen van „links, rechts links, reehls", op zijn fiets door d' Lombardsteeg gereden. Een surveille rende agent had een alcoholisch luchtje aan dit geval geroken, de man naar kf bureau meegenomen en proces-verb» opgemaakt. De Leidenaar schrok r» het Alkmaarse dronkemanstarief, hem op 100,of 40 dagen kwam staan. UOEWEL de mishandelingszaak op de zitting niet precies gereconstrueerd kon worden: „Het is nu eenmaal moei lijk om zulk een snelle film vertraagd te projecteren", merkte mr Alblas op, kwam verdachte's schuld in beide za ken toch wel vast te staan. Niettemin was de landbouwer over de eis van de officier, mr J. C. V. Meischke, die voor beido overtredingen een gezamenlijke geldboetevan 40,of 20 dagen op gelegd wenste te zien, eerlijk veront waardigd. En misschien was het dan ook de achtergrond van de affaire, die de politierechter aanleiding gaf het vonnis te stellen op ƒ30,bij -niet be talen 15 dagen hechtenis. Ernstige beschuldiging. De veehouder J. S. uit Schermer had kennelijk de zon niet in het viswater- tje kunnen zien schijnen, waar twee Amsterdamse vissers naar baarzen en snoekjes hengelden. Het was erg lelijk van hem, om tegenover de burgemees ter van zijn woonplaats, de wacht- politieke hemel plotseling waren ver dwenen. J)E HEER HOYTINK HAD namelijk het ei van Columbus gevonden en hij kwam er zo triomfantelijk mee aan dragen dat het wel leek of hij het eer ste kievitsei van dit jaar had zien lig gen. Zoals gezegd bleek het bij nadere be schouwing het ei van Columbus te zijn en het was dan ook niet helemaal vers meer, maar de gezichten van het ge hele College verhelderden toen de heer Hoytink het op de groene tafel legde en de burgemeester haastte zich met zijn kuikentjes naar de vertrouwelijk heid van zijn eigen kamer om het nog eens van alle kanten te bekijken en te beruiken. Het werd in de pan gedaan en er kwam een smakelijke omelet uit te voorschijn, die zo ailer eetlust prikkel de, dat er van een controverse eens klaps geen sprake meer bleek te zijn. We zouden de zware uitgaven .voor het industriefonds en de ombouw van het electrisch net van de begroting af halen en deze niet meer laten sluiten door de voordelige saldi van -vorige ja ren maar die saldi eenvoudig gebrui ken om de uit de begroting gelichte posten te betalen. Het komt er op neer, dat wij het geld van de saldi niet eerst in oyze broekzak zouden steken en daarna overbrengen naar onze vestzak, maar dat wij het eenvoudig dadelijk uit onze broekzak zouden halen. Inder daad het ei van Columbus en misschien alleen wat onbegrijpelijk voor mensen, die weinig met voordelige saldi te ma ken hebben. De hoofdzaak was, dat het van de begroting zou verdwijnen, waardoor we het tekort daarop tot „slechts" f 17.000.terug zouden brengen, een peulenschilletje bij een begroting van ruim 8 millioen, waarover niemand zich verder bezorgd maakt. Daar stond dan tegenover, dat de voordelige saldi een bedrag van een drietal millioenen tot fondsen zou den worden omgevormd, die alle een aparte bestemming zouden krijgen en waaruit dus nimmer meer voor ge wone begrotingstekorten geput zou kunnen worden. Dat was het in hoofdzaak dat de voorzichtige wethouder van financiën had willen bereiken en er zaten nu tot verbazing van de Raad vijf mannen achter de tafel van het College, wier gezichten van voldoening straalden om dat zij allemaal hun zin hadden gekre gen. Er waren in de Raad nog wel van die twijfelmoedigen, die beweerden dat de meerderheid gecapituleerd had en anderen die zeiden dat de wethou der aan het kortste eind had getrokken maar zoek dat nu maar eens uit. Hoofd zaak was, dat men thans gezamenlijk aan het puzzlen kon gaan waarop men de nog resterende f 17.000.zou kun nen vinden en een lange rij van edel- achtbaren kwam een ogenblik later met zulke wasiijstjes vol bezuinigin gen, dat er nog veel meer gevonden was dan nodig bleek en zelfs de post „onvoorzien" er nog een f 10.000. rijker van kon worden. Als de reis naar Genua niet zo ver was geweest en de begroting niet zo vee] ti.id geëist had was er vast nog een deputatie naar Italië vertrokken om bij het standbeeld van Columbus een krans te leggen, van een dankbare Noordhollandse gemeente. De voorjaarsvergadering van de Fe deratie van VW's in Noord-Holland boven het IJ zal op Zaterdag 2 Mei ge houden worden in Den Burg (Texel). Dit werd medegedeeld in een werkver gadering van bovengenoemde federatie. In deze bijeenkomst, die geleid werd door de directeur, de heer J. Dinkel- berg, werd o.a. de propaganda bespro ken voor het komende seizoen. Naar aanleiding van de buitenlandse belangstelling voor kinderpensions werd aan de WV-afdelingen gevraagd adressen te verstrekken. Het is geble ken, dat in vele plaatsen dergelijke vacantieverblijven al verscheidene jaren goed werk verrichten. Voor cultureel projectie-onderwijs (Davidsfonds) in België zullen film stroken beschikbaar worden gesteld. De aangesloten VW's kunnen foto materiaal inzenden bii de federatie. Op de Flora zal reclamemateriaal wor den verspreid en verder wordt de pro- raganda in Scandinavische landen, die een toenemende belangstelling voor dit gewest tonen, krachtig ter hand go- nomen. Bii de rondvraag deelde mr F. Zeiler uit Bergen mede, dat hij zijn taak ia de werkbijeenkomsten zal moeteh be ëindigen. Op dit afscheid zal men in de voorjaarsvergadering terugkomen. ZUIDSCHARWOUD1 eniging „I.D.D.A.", n heer Jan Huijgcn, g; zaal Klaver te Oud) avond in lokaal P. K vtoudc, een opvoerini drie bedrijven „Een to Voor beide uitvoerinj lioorlijke bclangstellii het deze keer na de Wereld heeft geen v, in het lichtere genre, besluit. „Een baby van 10i titel van het gegevene waar het stuk heen af in de gelagkamer Dorus Bolderman, er rand. Dorus heeft eei die- onverwachts over! de moeilijkheden, daa is wijs gemaakt, dat 1 geven werd, zodat we opvoering kunnen s] was eenvoudig, maar terwijl de grime het man een kind heeft, OUDKARSPEL. - avond gehouden ve Coöp. Boerenleenba Noordscharwoude rel zitter, de heer P. gang van zaken by men op een goed jaa De goede positie balans was ook va Boerenleenbank. Er van de inleg van sp statoren. Verder nar steeds toe. De voorzitter deel half procent van de zal worden voor 1 Voor deze bank is di In het jaarverslag de heer K. van Nier ring van het nieuwe memoreerd. De rente kon iets verhoogd w rente van uitstaano bleef. Het ledental op droeg 317. Rc De rekening sloot bedrag van ƒ9.388.18: met een eindcijfer va werd een bruto wii 7200,Op het ni bouw werd 10% afges een netto-winst van Dit laatste wordt op boekt. Het aan|3J„daj met 2000. Het tegoed Bank - bedroeg 441.1- aan uitstaande voors; en het tegoed in 1 f 802.544,25. De schu) bedroeg 1.214.163,97, T8 Januari 1.1. tot gen was. De schuld hing gaf een eindcijfe aan. Bij de bestuursverl heer J. van Hout Jz vacature Jac. Kroon wegéns het bereiken leeftijd. Tot de heer rende twintig jaar zij haa: gegeven aan di enige .vriendelijke wo Als blijk van waarderi kistje sigaren aangebi In de plaats van de die aftrad als lid van zicht, werd de heer gekozen. Dé heer Kroon dan) diging, die hem ten d hij nog tal van oude h haalde. Nadat de voorzitter gedeeld, dat aan alle leenbanken in het ram honderd procent scha uitbetaald door dc C< de bank plaatselijk - was ook hulp zou toestand in de tuinbon- worden, volgde sluiting BENOEM BROEK OP LANGENI K. Timmerman werd uit ten benoemd tot concierj chr. landbouw-huishoud: op Langendijk. Naar wij vernamen, 7 deze school over 6 4 7 we Minimumprijze kool vastgi De minimumprijs vai per 16 Maart voor rocU kool f 6, gele kaol f 6,5( kool f 7,50, alles per 10 SINT PANCRAS. denkt de gem. zangve; lust" "haar 25-jarig .besti Zij zal in verband d April een feestconcert i van de heer J. Bouwsi Ter afwisseling zal 8 medewerken het beken accordeonorkest o.l. vai Hop, Zanglust heeft de laai successen behaald en h( het accordeonorkest dat bekendheid geniet zal gewaardeerd. Groslijst van Op de voorlopige lijst afdeling Egmond aan de volgende personen geplaa Boruwers. C. Groot Gz., S. Hopman. P. Simons, 3 en M. Zoon. De groslijststemming z; van deze maand plaats v i

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2