De wereldreis van Jimmy Brown r ITSEN eur werd wat gepakt Nieuws uit de Langedijker Dorpen IDDA" voerde tweemaal „Een baby van 1000 weken op Raad ontstemd over aiwezigheid burgemeester op Ramp-Zondag Amicitia bood voortreffelijk spel in vrolijk toneelstuk Atoomontplolfing in Nevada 1 ESMAM ilefoon is toi ogelijk tie VVV's besprak •pagandawerk Vlot spel gaf het spel zijn charme Dehr. Kroon namafscheid van Boerenleenbank Minimumprijzen bewaar- kool vastgesteld St Pancras Zanglust in het zilver „DE TOEKOMST" ONDER NIEUWE LEIDING Nieuw systeem skeletbouw in de Langedijk toegepast Hensbroek Afrika's mogelijkheden Stompetoren Goede dag voor SSV Akersloot NIEUWS UIT HEERHUGOWAARD Witte verkeersstrepen gevaarlijk voor paarden De Rijp Egmond aan Zee NACO op het Toneel in Prins Hendrikstichting Aanbesteding o.l.-schooi Egmond a.d. Hoef Groslijst van de KVP "N NIEUWS UIT SCHERMERHORN ,,Een zeeman ging passagieren Schoorl Leerlingen speelden toneel HAYDN-kwartet in de Ned. Herv. Kerk „Hulp in Nood" vergaderde Petten N.H.K. voor de ANBB Bergen Dr j. LODEWIJKS HIELD LEZING OVER AUSTRALIË LAATSTE NIEUWS GEEN STERKE DRANK IN EEN VERLOFZAAK >m (le etage) zullen wij U .1. om 2.30 en 3.45 uur len tonen in Mantels, ses, Sportieve Kleding, ials de toonaangevende lieuwe seizoen brengen. ientraal-cassa Parterre. (Advertentie. Ing. Med.) dreunde gisteren met enkelt I s direct duidelijk, dat dit stand. I Uk had gemaakt. Het was dan I or de zoveelste keer bU J. B., ldig was, aanliep, hU hem op I d gedrukt. De anders zo goed- iaar toen de boer, die ook niet was 's landbouwers vuist los- I gepakt en was de landbouwer ens krUgt, edelachtbare", baste i, wat daar dan van overblüft". politierechter, mr J. N. Alblas, ,r als iemand je alsmaar voor oed te koken". Maar ook had to mee aan de stok had gekre- gescholden. In de getuigenver- I ngen tenminste uitvoerig op. B. W. R. te beschuldigen van I dat deze zich zou hebben la. open. De wachtmeester, die de amse vissers regelmatig op hun controleerde en in de loop ;ijd een goede kennis van deze vorden was, had vorig jaar van oer een kaartje voor een inter- tbalwedstrijd gekregen. Voor ie tafel verklaarde de wacht- dat hier van omkoperij geen 'as en dat er ook geen enkele tg toe had bestaan. Als tegen- had hij voor de spaarpot van itje van een der vissers zelfs n geldsbedrag afgestaan. De e zette zich in postuur, om verpletterend betoog do poli- r van de juistheid van zijn iging te overtuigen, es, edelachtbare", begon hij, is heel juist, maar als dat nou vordt tan ik niet aannemen", pro- de politierechter, wanneer U nu vraagt aan "de de verdachte, tas Uw zaak" .antwoordde dp 'hter, „dan had U maar mil moeten komen". als U nou es opbelt >f niet op te bellen", als U me dan es vertellen ik het wèl zeggen moet", smaadspreker wanhopig, getuigen mee moeten nemen". 1 mr Alblas nog eens en gaf woord aan de officier, die maad een boete van 100.— lagen eiste, waarmee de poli- zich kon verenigen. Verstekzaken, ouw A. L. uit Egmond aan tijdens een sportwedstrijd de )Ode, die als controleur op- Ie wachtmeester H. C. op 18 itgemaakt voor „vuil tuig" en log veel meer lelijke kwalifi- egeslingerd, die de rechter opsomde. Vonnis en eis wa rm: 25 gulden of 10 dagen. E. uit Amsterdam had in een broche gestolen en moest ig eervolle daad betalen met van 25.of 20 dagen brom- le vrouwen werden bij ver- irdeeld. Alkmaar had bij huisbezoek 1 met de doorlichting van de gelden geïnd, waarvan hij voor zichzelf had gebruikt, rtig gulden had hij zich toe- Hij had er zijn schoenen van en en zijn haren laten knip- ij verstek werd hij vëroor- ƒ40,of 20 dagen. Dronken Leidenaar. t Leiden had op 28 Januari roepen van „links, rechts, its", op zijn fiets door de eeg gereden. Een surveille- t had een alcoholisch luchtje ral geroken, de man naar hef egenomen en proces-verba'' De Leidenaar schrok van larse dronkemanstarief, dat 100,of 40 dagen kwam W aarsvergadering van de Fe- VVV's in Noord-Holland J zal op Zaterdag 2 Mei ga rden in Den Burg (Texel' edegedeeld in een werkver- ,n bovengenoemde federatie, ijeenkomst, die geleid werd •ecteur, de heer J. Dinkel- o.a. de propaganda bespro- ;t komende seizoen, eiding van de buitenlandse ij? voor kinderpensions e WV-afdelingen gevraagd verstrekken. Het is geble- vele plaatsen dergelijke ilijvcn al verscheidene werk verrichten. tureel projectie-onderwijs si in België zullen filrri- chikbaar worden gesteld, sten VVV's kunnen foto- izenden bij de federatie, zal reclamemateriaal wor- d en verder wordt de pro- Scandinavische landen, die tide belangstelling voor dit n, krachtig ter hand ge* ivraag deelde mr F. Zeiler nede, dat hij zijn taak in nkomsten zal moeteh be- dit afscheid zal men in vergadering terugkomen. DINSDAG 17 MAART 1953 ii ZUIDSCHARWOUDE. De toneelver eniging „I.D.D.A.", met als regisseur de heer Jan Huijgen, gaf Zaterdagavond in zaal Klaver te Oudkarspel en Zondag avond in lokaal P. Kramer te Zuidschar- woude, een opvoering van de klucht in drie bedrijven „Een baby van 1000 weken". Voor beide uitvoeringen bestond een be hoorlijke belangstelling. „I.D.D,A." had het deze keer na de opvoering van „De Wereld heeft geen wachtkamer", gezocht in het lichtere genre, o.i. een verstandig besluit. „Een baby van 1000 weken, zoals de titel van het gegevene luidt, wijst wel uit, waar het stuk heen wil. Het speelt zich af in de gelagkamer van het pension van Dorus Bolderman, ergens aan een bos rand. Dorus heeft een broer in Amerika, die. onverwachts overkomt. Dan beginnen de moeilijkheden, daar deze broer, Louis, is wijs gemaakt, dat het echtpaar Bolder- geven werd, zodat we zeker van een goede opvoering kunnen spreken. Het toneel was eenvoudig, maar smaakvol verzorgd, terwijl de grime het eveneens goed deed. man een kind heeft, waarvoor de Ameri- OUDKARSPEL. In dc Maandag avond gehouden vergadering van de Coop. Boerenleenbank Oudkarspel Noordscharwoudc releveerde de voor zitter, de heer P. Wijn, de gunstige gang van zaken bij de bank, waardoor men op een goed jaar terug kon zien. De goede positie van de betalings balans was ook van invloed op de Boerenleenbank. Er viel een toename van de inleg van spaargelden te con stateren. Verder nam het giroverkeer steeds toe. De voorzitter deelde mede, dat een half procent van de reserve bestemd zal worden voor het Rampenfonds. Voor deze bank is dit ongeveer ƒ450,-, In het jaarverslag van de secretaris, de heer K. van Nienes, werd de ope ning van het nieuwe bankgebouw ge memoreerd. De rente van spaargelden kon iets verhoogd worden, terwijl de rente van uitstaande gelden gelijk bleef. Het ledental op 31 December be droeg 317. Rekening en balans. De rekening sloot op een totaal bedrag van ƒ9.388.185,01 en de balans met een eindcijfer van 1.351.245,36. Er werd een bruto winst gemaakt van 7200,Op het nieuwe kantoorge bouw werd 10% afgeschreven, zodat er een netto-winst van 791,92 overbleef. Dit laatste wordt op de reserve ge boekt. Het aanjaj,.dagb.oekposten steeg met 2000. Het tegoed bij de Centrale Bank bedroeg 441.147,18; het bedrag aan uitstaande voorschotten ƒ99.677,62 en het tegoed in lopende rekening 802.544,25. De schuld aan spaarders bedroeg 1.214.163,97, welk bedrag op 28 Januari 1.1. tot ƒ1.300.000,geste gen was. De schuld in lopende reke ning gaf een eindcijfer van 136.289,47 8 VU. Verkiezingen. Rij de bestuursverkiezing, werd de heer J. van Hout Jz. gekozen in de vacature Jac. Kroon Gz., die aftrad wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd. Tot de heer Kroon, die gedu rende twintig jaar zijn beste krachten hacr gegeven aan de bank, werden enige vriendelijke woorden gesproken. Als blijk van waardering werd hem een kistje sigaren aangeboden. In de plaats van de heer Van Hout, die aftrad als lid van de raad van toe zicht, werd de heer J. C. Bolkestein gekozen. Dé heer Kroon dankte voor de hul diging, die hem ten deel viel, waarbij hij nog tal van oude herinneringen op haalde, Nadat de voorzitter nog had mede gedeeld, dat aan alle Coöp. Boeren leenbanken in het rampgebied dc volle honderd procent schade zou worden uitbetaald door de Centrale Bank en de bank plaatselijk als dit nodig was ook hulp zou verlenen als de toestand in de tuinbouw slechter mocht worden, volgde sluiting. BENOEMD BROEK OP LANGENDIJK. De heer K. Timmerman werd uit twaalf sollicitan ten benoemd tot concierge van de nieuwe chr. landbouw-huishoudschool de Broek op Langendijk. Naar wij vernamen, zal de bouw van deze school over 6 4 7 weken voltooid zijn. De minimumprijs van bewaarkool is per 16 Maart voor rode kool f 7, witte kool f 6. gele kool f 6,50 en voor groene kool f 7,50, alles per 100 kg. SINT PANCRAS. Dit jaar her- denkt de gem. zangvereniging „Zang- lust" "haar 25-jarig .bestaan. Zij zal in verband daarmee op 25 April een feestconcert geven in de zaal van de heer J. Bouwstra. Ter afwisseling zal aan deze avond medewerken het bekende Graftdijkcr accordeonorkest o.l. van dc heer G. Hop. Zanglust heeft de laatste jaren mooie successen behaald en het optreden van het accordeonorkest dat ook algemene bekendheid geniet zal zeker worden gewaardeerd. kaanse broer steeds geld voor heeft over gestuurd. Dat het zo ver moest komen, was het werk van de intrige van Dorus* vrouw, Mariej een ware helleveeg, die haar man het leven zuur maakt en van hem een slaafse echtgenoot heeft ge maakt. Hier draait alles om. Een simpel gegeven, eigenlijk een niemendalletje, dat met kunst en vliegwerk in elkaar ge voegd is om het tot een gelukkig einde te brengen. Het spel heeft het hier moeten doen en dat was voor deze opvoeringen de hoofdzaak. De medespelenden zijn hier vol komen in geslaagd, daar er vlot spel ge- ZUIDSCHARWOUDE De Maandag avond gehouden vergadering van de tuinbouwvereniging „de Toekomst" werd voor het eerst geleid door do nieuw gekozen voorzitter, de heer K. de Boer Szn. Deze deelde mede, dat het bestuur f 100.had uitgetrokken voor het Rampenfonds. De vergadering ging hiermede accoord. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief voor de algemene \ergadering der L.G.C. behandeld. Heï boetepercentage voor het verkopen op meer dan één veiling wilde men op 3 procent stellen. Met de andere voor steilen kon men zich volledig verenigen. In de rondvraag werd de vraag ge steld of het proefbedrijf Geestmeram- bacht ook verplicht is zijn producten te veilen, daar het de vragensteller ge bleken was, dat er veel uit de hand verkocht werd. De voorzitter antwoord de, dat ook het proefbedrijf verpliah" is aan de veiling te komen, zodat deze klacht onderzocht zal worden. N.-SCHARWOUDE. Als kleine jongen speelden we bij moeder thuis met onze blokken en in een ommezien ontstond er dan een „huis" voor onze ogen. Hieraan dachten we, toen wij in enkele dagen tijds op de funderingen der nieuw te bouwen huizen van de woningbouwvereniging „Langedijk", een z.g.n. skeletbouwzagen optrek ken, iets dat zeker geen kinderspel is. Handige monteurs legden vervolgens in recordtijd het houtwerk op de staal constructie. Het betreft hier het bouwsysteem van de firma Jan Kuipers uit Nun- speet, die al geruime tijd bezig was met het zoeken naar een oplossing om in de fabriek gemaakte onderdelen in een minimum van tijd samen te voegen tot het geraamte vam een huis. In samenwerking met de houthandel Eecen te Oudkarspel, die zich eveneens bezig hield met deze methode van woningbouw, is men nu met dit experi ment begonnen. De bedoeling is, dat deze huizen binnen twee a drie maan den bewoond kunnen worden. Daar het hier een eerste proefneming geldt, is echter nog niet precies te zeggen, of deze tijd juist is geschat Aam de firma W. Giltjes te Broek op Langendijk werd door het gemeente bestuur de opdracht gegeven de bouw uit te voeren. Ze begon onlangs met het aanleggen van de funderingen, waarop de hierboven genoemde con- slructiebouw volgde. Dezelfde firma is verder belast met het metselwerk. De Langedijker architect H. Tauber heeft de dagelijkse leiding bij dit in Neder land unieke werk, dat indien hij ten volle aan de verwachtingen voldoet, van grote betekenis zal zijn voor de ontwikkeling van de nationale wo ningbouw. Het betreft hier roryale wo ningen met een inhoud van 301 ku- Voor de vereniging" „Onthukkélifig en Ontspanning" te Hensbroek-Obdam trad Zaterdagavond in café Kossen op de heer Ingermann uit Haarlem met als onderwerp „Afrika's ongekende mo gelijkheden". Spreker behandelde dit urgente onderwerp in een boeiend, leerzaam en vlot betoog, toegelicht met lichtbeelden. Hij stipte daarbij o.m. aan de werkmethoden en arbeidsmogelijk heden voor Nederlanders aldaar; zijn persoonlijke belevenissen met vrouw en kindéren in de binnenlanden; de zeden en gewoonten der negerstammen; zijn bezoek aan dr Albert Schweitzer. De hger Oudendijk heeft als voorzit ter der vereniging de spreker hartelijk dank gebracht. Het was ongetwijfeld jammer, dat de zaal niet zo goed bezet was als we op de avonden van „O. en O" gewend zijn. DE HEER VAN DUIN OVERLEDEN Op 52-jarige leeftijd is Maandagmor gen te Harlingen pïotseling overleden, waarschijnlijk als gevolg van een hart aanval, de heer F. van Duin. De heer Van Duin is gedurende vele jaren on derwijzer aan de openbare lagere school te Hensbroek geweest. Nadat hij als gevolg van het teruglopen van het leerlingenaantal aan deze school op wachtgeld was komen te staan, volgde vorig jaar zijn benoeming als onder wijzer aan een openbare lagere school te Harlingen. KERKELIJKE VERKIEZING Bij de Zondag j.l, gehouden verkie zing voor notabelen van de Ned. Herv. gemeente is herkozen de heer D. Kooy en gekozen de heer Jac. P. Leegwater. bieke meter. De hoogte vanaf de grond is 8 meter. De woonkamer beslaat een oppervlakte van 22 M2 en de keuken 7 M2. Dan zijn er 4 slaapkamers, drie van 7 M2. en één van 9i/s M2. Bij iedere woning staat reeds een flinke schuur van 2,90 bij 1,90 M. De aanneemsom van het project bedroeg pl.m. f 97000, zodat de huizen per stuk op nog geen f 10000,komen. Aan de hand van de practijk zal blijken of dit bedrag juist geraamd is. Het was voor SSV een goede Zondag, 's Morgens speelde SSV 11 tegen DREO uit De Rijp en wist zowaar te wnv- nen. De rust ging in met 10 in het voordeel van DREO en niemand van de toeschouwers had verwacht, dat de eindstand 4—3 in het Voordeel van SSV zou zijn. 's Middags moest SSV I de strijd aan binden tegen KSC uit Heer-Hugowaard. Het was een aardige wedstrijd met mooie momenten. Heer-Hugowaard wist eerst te scoren en tot de rust bleef de sand onveranderd, hoewel SSV tweemaal het doel vond, welke punten door de scheidsrechter terecht werden afgekeurd. Na de rust was SSV belang rijk sterker. Het wist daarvan te pro fiteren met een prachtig doelpunt, 11. Van beide kanten werd nu alles op alles gezet om het winnende goaltje te ma ken en even voor het einde gelukte dit aan SSV, 21. Deze stand gaf ook wel de verhouding van beide elftallen weer. Daarna speelden de dames van het handbalelftal tegen DTS van Oudkar spel. Beide ploegen speelden enthousiast en er werd fraai spel vertoond. De rust kwam met blanke stand, 00. Na de rust scoorde SSV en direct daarop de gastvrouwen, 11. Hierin kwam geen verandering meer. BURGERLIJKE STAND Geboren Johannes N„ z. van L. Stuifbergen en N. Molenaar. Nicolaas J., z. van C. C. Krom en A. G. Leijen. Ondertrouwd Nicolaas C. Schoon en Maria Buur. In de gisteravond te Hecrhugowaard gehouden Raadsvergadering werden alvorens tot behandeling- der agenda over te gaan, enkele harde noten ge kraakt over het feit, dat de tijdens de eerste Rampdagen ten bate van de slachtoffers gehouden collecten te Iaat en volgens andere Raadsleden te vroeg zouden zijn georganiseerd. Ook over de afwezigheid van de burgemeester, de heer B. J. F. Sutman Meyer, die in het weekend dat de Zee- landse dijken doorbraken in Noord- Brabant was geweest, lieten zich enige misnoegde stemmen horen. TREKKING VERLOTING Zaterdagavond vond onder toezicht van de opperwachtmeester L. Londo de trek king plaats van de door de gymnastiek vereniging T.I.O.L. georganiseerde ver loting. De burgemeester verontschuldigde zich, door mee te delen dat zodra hij de omvang van de ramp op de bewuste Zondag had beseft, hij onmiddellijk maatrgggi^p had genomen om-terug te reizen. De treinverbindingen waren echter zeer gebrekkig geweest. Het verschil van mening over het tijdstip van de collecten achtte hij niet uit de weg te praten. De gezamenlijke collecten in de ge meente hadden de som van f 18.136.36 opgeleverd. Voorgesteld werd om uit de gemeentekas een bedrag van f 7000 ter beschikking van de Rampgebieden te stellen. Subsidiëring scholen Het voorschot op de exploitatiever goeding voor 1953 ten bate van de r.k. meisjesschool werd vervolgens vastge steld op f 4777.68. De r.k. jongensschool krijgt f 5331.08 toegewezen en de school van de pa rochie H. Hart f 7046.62. De Christelijk Nationale School zal f 1918.45 ontvangen. Het voorschot op de exploitatiever goeding voor de v.g.l.o.-school „H. Pe trus Canisius" werd in het kader van de v.g.l.o. subsidiëring bepaald op f 3930. f 3930. Het ontwerp-besluit tot wijziging van de Bouwverordening werd nog niet aangenomen. Er zal eerst nog advies ingewonnen worden bij wederopbouw en volkshuisvesting. De heer A. Groen aan de Midden weg werd geen ontheffing verleend van het verbod om zijn winkel op Zondag gedurende bepaalde tijd voor het publiek geopend te hebben, daar de controle op de uitsluitende verkoop van „geringe eetwaren" vanuit deze zaak niet mogelijk is. De vacantietoeslag zal aan het bij de gemeente in dienst zijnde nevenperso- neel niet kunnen worden uitgekeerd. De commissie tot wei-ing van school verzuim, wier zittingsperiode met in gang van 1 April 1953 afloopt werd wederom voor de tijd van drie jaren benoemd. Algemeen werd aangedrongen om in de gemeente op straat aangebrach te witte verkeersstrepen te doen ver wijderen, daar langskomende paarden hiervan dermate schrikken dat reeds meerdere ongelukken zijn voorgeko men. Met de politie ter plaatse zal overleg gepleegd worden. Zaterdag was het voor de verpleegden in de Prins Hendrik Stichting een ware feestavond. Reeds bij het binnenkomen in ae zaal werden zij ontvangen met vrolijke muziek van de NACO en daarna begon de opvoering van „Jongens van de Koop vaardij", een leutig spel van zeewind en liefde,, door Rosita Peters. Reeds dadelijk zat de göêöë stemming er bij de toeschouwers in, vooral toen de twee matrozen op het toneel verschenen en vertelden, wat voor streek zij uitge haald hadden, door liefdesbrieven namens de kapitein te schrijven, aan Marijke, de dochter van Nel. Zonder iets ten nadele van de andere spelers te zeggen, dienen we toch apart te noemen de rol van Toon, de matroos, die op zeer goede wijze werd vertolkt door P. van der Oord; en de rol van Peer Branie, een marskramer, die heel wat in zijn mars had, op het toneel gebracht door C. Klaver. Tiny van den Berg typeerde op vermakelijke wijze de rol van Leen, de werkster, die vele malen de zaal deed schateren van het lachen. De directeur, de heer Van der Gaag, dankte na afloop het gezelschap voor deze gezellige avond. De aanbesteding van de bouw van een 7de lokaal aan de openbare lagere school had het volgende resultaat: A. in massa zonder glas- en verfwerk: G. Blaauboer f 11.278,—, A. Wijker f 11.695,—, Fa. De Graaf f en Zn. f 11.980,—, C. Blok f 12.250,H. Baard f 12.300,en Gebr. de Graaff f 13.050,B. glas- en verf werk: H. A. de Goede f 590,—, Joh. Koe man f 666,C. Broek f 889en A. Stam f 899, De inschrijving stond alleen open voor aannemers te Egmond aan Zee. De gun ning heeft later plaats. Gezamenlijk wijdingsuur Donderdag 19 Maart zal in de Oud- Katholieke Kerk een gezamenlijk Wij dingsuur worden gehouden. Voorgan gers zijn: Pastoor de Rijk van de Oud- Katholieke Kerk, ds Von Meyenfeldt van de Geref. kerk en ds Roobol van de Ned. Herv. kerk. De aanvang is S uur n.m. Het kerkkoor van de Ned. Herv. kerk en het Oud-Kath. Kerkkoor zullen hun medewerking verlenen. Er zal een collecte worden gehouden ten bate van het Rampenfonds. Op de voorlopige lijst van de KVP, afdeling Egmond aan den Hoe£, zijn de volgende personen geplaatst: P. Bras, P. Boruwers, C. Groot Gz., Jn. Groot Nz., S. Hopman. P. Simons, J. de Waard Jz. en M. Zoon. De groslijststemming zal op het einde van deze maand plaats vinden. 55. Ja, Jimmy Brown wilde eens op zijn gemak nagaan, hoe hii het best de Roekiraki-chimpansees van die Grauw- Grauw zou kunnen verlossen, maar daar kreeg onze brave Jimmy geen tijd voor. Want nauwelijks had hii de stationcar voor het hotel „De Gestreepte Zebra" in het hartje van Oekoeroewanda ge parkeerd en waren hii en Piet Potlood er uit gesprongen of daar zag Jimmy zich omringd door een woedende me nigte. Er werd naar hem geslagen met wandelstokken en actetassen en enige mannen met tropenhelmen op schreeuw den: dood aan alle .apen, die onze stad binnen dringen! Natuurlijk kwam Piet Potlood onmiddellijk tussenbeide. Hii riep. dat de mensen op moesten hou den met dat gegil en dat gestomp en dat deze aap Jimmy Brown was en dat hij uit Holland kwam. juist om de toe stand hier weer in orde te maken. Maar Piet Potlood had even goed kunnen roepen, dat Jimmy de Kerstman was. die cadeautjes Kwam uitdelen aan alle zoete kinderen in Oekoeroewanda. De mensen luisterden niet eens naar hem. Zti drongen hoe langer hoe dichter om Jimmy heen en het zou er heel slecht voor onze wereldreiziger uitgezien heb ben, als er r.iet juist een overvalwagen van de politie was aan komen rijden die Jimmy bevrijdde, maar die hem ook oppakte om hem naar het politie bureau van Oekoroewanda over te brengen. Zondagavond speelde in café „De Roode Leeuw" de toneelvereniging „Amicitia" voor een slechts matig be zette zaal. Jammer voor deze Vereni ging dat niet meer toeschouwers aan wezig waren want het geboden toneel stuk „Een zeeman ging passagieren" van Koos Beswina, was een volle zaal meer dan waard geweest. Deze 94- jarige toneelvereniging stelt practisch nooit teleur en heeft dit ook deze avond weer niet gedaan. Een vlot stuk, Avond van Volksonderwijs Zaterdagavond organiseerde de afd. Volksonderwijs In zaal Sehuyt een pro paganda-» ,-ond. Voor ruim 200 aanwe zigen, waarvan het merendeel jonge ren, brachten leerlingen van dc 3c cn 4c klasse van de o.l.s. te Groet, onder regie van dc heer Kooger, dc zeer aar dige pantomime „De Toverketting"; de leerlingen van de 5c, 6e cn 7c klasse speelden het toneelsprookje „Ali Ben Hassan". In dit stuk waren dc uitbeel dingen van de intrigante lakei Wezel- hart (G. v. d. Garde), dc hofdame Nachtegaal (E. Wyntjeterp) en koning Arazzio (N. Jonker) zeer goed. Regie en muziek waren uitstekend. Dit kan ook gezegd worden van het kamermeisje Innocentria; de' rover hoofdman Ali Ben Hassan bleek een beetje plankenkoorts te hebben. Zijn heldhaftig optreden redde hem echter. Over het algememen was het spel aar dig, vlot cn gevoelig. De propagandist G. Reitsma uit Velzen, pleitte enthou siast voor het volksonderwijs, dat ïr. ons land 136.000 leden cn ongeveer 850 afdelingen lelt. Het volksonderwijs is jong, aldus spreker. Jong in opvatting, doel en streven. Daarbij is de school niet alleen een stenen gebouw waar het kind die vakken moet lei-en, die het voor de vervulling van zijn toekomstige taak in de maatschappij nodig heeft, maar ook de plaats waar eenheid en verdraagzaamheid worden bijgebracht en neutraliteit moet heérsen. De heer Bant sloot met een wooid van dank aan de spreker deze gezellige en vooral nuttige avond. Maandagavond muciseerde het „Haydn-kwartet", bestaande uit leden van het Concertgebouw-orkest, M. Haytema, le vioolj A. de .Groot,- 2e viool, J. Smits, altviool én J. C. Wey- dam Claterbos, violoncel, voor ruim 120 aanwezigen in de Ned. Herv. Kerk te Schoorl. De avond was belegd door „Algemeen Welzijn", de baten kwamen ten goede van het Rampenfonds. Het programma begon met een kwartet van de grote liederencomponist Frans Schubert, „Der Tod und das Madchen". De tweede componist was Haydn van wie het Largo uit de opus 76 nr 2 op gevoelige wijze werd gespeeld. Van Mozart hoorden wij het kwartet in majeur, KV, nr. 287, dat zeer (.eed werd uitgevoerd. De aanwezigen heb ben van deze avond veel genoten.. De vereniging „Hulp in nood bi! ziekte" vergaderde Maandag in zaal Sehuyt onder voorzitterschap van bur gemeester mr C. A. J. Jochems. Hulp in Noo'd is een onderlinge ziekteverzekering voor de kleine mid denstanders, die geen uitkering ont vangen, en voor werknemers, als aan vulling tot 100 pet. van hun weekinko- men. Het voorstel f 100 in het Ram penfonds te storten, werd zonder hoofdelijke stemming aangenpmen, uit de rekening en verantwoording van de penningmeester over '52 bleek o.m. dat aan contributie was .ontvangen f 1221.51 en aan ziekengeld over het zelfde jaar uitgegeven f 925.02. In de financiële commissie werden benoemd de heren J. Beukers. J. Ob- dam, res. J. Kooyman, als afgevaar digden naar de Bondsvergadering te Alkmaar werden de heren Meyer, S. Opdam, res. J. Blom, aangewezen. De aftredende bestuursleden de héren J. Blom en S. Opdam werden hij accla matie herkozen. De feestavond van de Algemene Ne derlandse Bouw Bedrijfsbond, die in Het Wapen van Petten werd gehouden, is uitstekend geslaagd en dat is zeker wel te danken geweest aan het optreden van het Noordhollands Kleintoneel, dat onder leiding van de heer K. Leguit een opvoering gaf van het toneelstuk „De ruwe bolster". Waar wij reeds meer dere malen van deze voorstelling een verslag hebben gepubliceerd, kunnen we er mee volstaan, te vermelden, dat ook hier Eva, mej. Leguit, weer triom fen vierde, evenals de heer iijlstra als de oude grootvader, de heer Leguit als directeur en de heer Stephan als nota ris. Hoewel het stuk vrij aannemelijk is, doet de plotselinge ommezwaai van Hermien en Theo toch een ietsje on waarschijnlijk aan. Dat de vertolkers er desondanks in slaagden, het geheel zo goed te doen zijn, is een compliment te meer. Het applaus van het in grote getale opgekomen publiek was zeer hartelijk en welverdiend. Do stemming bleef er dank zij de muziek van de Dolonans nog lang in. ZWAAG, 16 Maart 1953 Vr. aard appelen 10.8012.40, spinazie 7683, uien 451, bieten 5.80—8.70, prei 21 44, gele bew. kool 7.40, groene kool 9 32, rode kool 4.3011.60, spruitkool 1860, witlof 959, breekpeen 7 40, andijvie 8793, knolselderie B 1417, gare biet 612, Goudrei- nette 9—34, Present v. Engeland 6— 36, Gieser Wildeman 15, Winterjan 4—14. zonder grote dialogen, maar fris ge schreven. De heer J. de Jong, als de varensgezel Arie Schellevis met z'n freule de Hees van Vendel, vertolkt door mevr. D. KluftKan, waren al bijzonder goed op dreef en vergastten ons op meerdere staaltjes van subliem spel. Ook de heer P. Kluft met z'n tegenspeelster mevrouw G. Lakeman- Kluft hebben ons doen genieten. De heer D. Lakeman gaf van de rol van Ferry Moerhaven een zeer goede ver tolking. Mej. M. van Leijen bracht haar dienstboderol op even eminente wijze cn de heer J. Siersma en mevr. A. de JongVisser pasten zich geheel bij de vorige spelers aan. De heer Ton Benja min had de zware opgave de rol van de butler Frans Neefjes te vervullen. Een uitzonderlijke figuur deze Frans, die dan ook uitzonderlijk gebracht werd door de heer Benjamin. Te uitzonder lijk zelfs, zodat lyt afl%euk deed aan het geheel. We zijn het dan ook met deze rolopvatting niet eens. Een zeer goede kracht overigens, die ditmaal de grote hoogte van de rest niet kon be naderen. Een kostelijke avond. Jam mer voor het geheel was, dat de grime bij enkele spelers slecht verzorgd was. Ook voor de laatste culturele avond van de K.J.V.O. was weer een zeer grote belangstelling. Dr J. M. Lode- wijks uit Den Haag vestigde in een belangwekkende causerie de aandacht op Australië, dat met zijn zeer dunne bevolking van ruim 10 millioen op een oppervlakte van 235 maal die van ons land, vele emigratiemogelijkheden biedt. De heer Lodewijks, die bioloog is, boeide de natuurliefhebbers met zijn van humor doortintelde toelichting bij de prachtige dieropnamen, die gepro jecteerd werden. Eerst verscheen de reuzenkangoeroe op het do al;, gevolgd door vele andere buideldieren, die alle wel dezelfde eigenaardige voortplan- tingswijze hebben, maar waarvan da lichaamsvorm cn levenswijze hemels breed uiteenlopen. De 'wambait, buidel marter, buidefmol, opossum e.a. pas seerden vervolgens de revue. Ook het wonderlijke vogelbekdier, een eierleg- gend zoogdier, werd behandeld. Met een kijkje bij de Austraalnegers werd het eerste deel van de avond besloten. Na de pauze ging het langs de kust van Queensland naar het reusachtige Barrière-rif. Op het witte dcrek boeide bovenal de kleurenpracht van deze wonderwereld. Koraalpoliepen, bloed koraal, doömansduim, heremietkrabben en vele andere zeebewoners rond het rif krioelden in bonte warreling door een. De natuurvrienden hebben deze avond weer volop genoten. BURGERLIJKE STAND Geboren: Albertus Chr., t. van P. Seewald en M. A. Spaans. Or.no, 7,.- v,rii J. Verburg en G M Hoogvorst Geer- truida J. M, d. van J. NE. Houtenbos en M. C. Hoöbeèk. Ondertrouwd: Johan Kuiper (Barsingerhorn, Kolhorn) en Hiltje Boer man. Jacob Bakker (Oudorp, NH) en Jansje J. T°n. Overleden: Jacob Kroon, 81 jaar. (Ongecorrigeerd) Rechtbank deed uitspraak in proefproces De Meervoudige Kamer te Alkmaar heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in het proefproces tegen de ambtenaar M. J. Sch. die op 23 Augustus 1952 de verlofzaak van de heer Goudsblom te Alkmaar had gehuurd en aldaar een bruiloft had gehouden, tijdens welke sterke drank was geschonken. H4er- mede zou de heer Sch. zich schuldig hebben gemaakt aan overtreding van de Drankwet, die liet schenken van sterke drank in een zaak met Verlof A. verbiedt. De rechtbank vernietigde het vonnis van de Kantonrechter, die dc verdachte op 6 November 1952 vrij sprak, en veroordeelde de heer Sch. conform de eis van de officier van justitie tot een boete van f 1 subs. 1 dag hechtenis. De 'Meervoudige Kamer verwierp het verweer, dat de verlofslokaliteit op de bewuste avond voor het publiek gesloten was en sprak als haar me ning uit, dat een lokaliteit voorzien van Verlof A welke regelmatig voor het publiek is opengesteld niet op houdt een voor het publiek toeganke lijke lokaliteit te zijn, indien zij voor een avond wordt verhuurd. Deswege achtte zij overtreding van artikel 59 lid 1 sub 3 van de Drankwet bewezen. De heer Sch. heeft acht dagen tijd om in cassatie te gaan. Aan de atoomproefneming, die van daag in Nevada op een afstand van 120 kilometer van Las Vegas gehouden zou worden, zouden onder meer 1.000 militairen deelnemen, die zich in een mansgaten op een afstand van slechts drie kilometer van het centrum van de ontploffing zouden bevinden. De ontploffing zou te 14.20 Nederlandse tüd tot stand worden gebracht. Een radiografisch bestuurd vliegtuig van de marine zou naar het centrum gezonden worden voor het verzamelen van gegevens. De windrichting zou in een bepaalde richting moeten zijn. Zo niet. dan zou de proef uitgesteld wor den. De kracht van de explosie van het te beproeven wapen wordt geschat aan die van 15.000 ton „conventionele springstof". Van bevoegde zijde is ver klaard, dat de kracht niet zo groot is als die van een grote atoombom dóch de „besmetting" met radio-activiteit wordt aanzienlijk genoemd. Onder meer zullen twee „doorsnee-Ameri kaanse" huizen, een aantal dieren, auto's en textiel beproefd worden. 1

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3