Er valt nog veel te verbeteren aan onze binnenhuizen De voorjaarscollectie Metz Moderne opvattingen overwoning- inrichting breken baan Nieuwigheden op de zestigste Nederlandse Jaarbeurs Plastic tomatenzaagjes, leuke speel doosjes en een wereldklok Conferentie over een Europese Landbouwgemeenschap Inkijkjes van een avondwandelaar Grote belangstelling voor huishoudbeurs Slachtoffers van de watersnood Veel wat het leven vergemakke ijkt Parijse mode voor Nederlands gebruik PTT voelt weinig voor helicopters KNZB vraagt de Britten om opheldering Het Zwitserse e'ftal voor Amsterdam DOMINGO EUROPEES KAMPIOEN BANDSTOTEN Digestif Rennies om Zuurbrand te blussen; Adenauer en de Bondsdag DINSDAG 17 MAART 1953 (Van een onzer redacteuren) WIE de goede gewoonte heeft om des avonds, althans op die dagen, dat ons dierbaar klimaat een dergelijke oefening der spieren toelaat, een kalmerende «n tot bezinning brengende wandeling te ondernemen, zal, zo hij een critisch oog paart aan een moderne geest en aan de behoefte om nieuwsgierig de huizen binnen te kijken, hebben ontdekt, dat er met tal van interieurs iets niet in orde is. Dat er enerzijds iets ontbreekt, anderzijds te veel is. Hij ziet de levens grote, zware dressoirs, die een ganse wand beslaan, de opgetuigde schoorsteen mantels, de fraai uitgedoste en gebeeldhouwde stoelen met dikke balpoten, het bloemrijk behangsel, althans wat daarvan nog zichtbaar is achter de bonte collectie familieportretten en zonsondergangen, en hij ziet de bewoners zich angstvallig en beklemd tussen deze onhandelbare rijkdommen door bewegen. Een enkele maal echter ziet die avondwandelaar ook wel interieur, dat hem een gevoel van bevrijding geeft, een impressie geeft van ruimte, van licht, van eenvoud en ook van eerlijkheid. Dat is het moderne binnenhuis, dat nu zijn kans krijgt, waarvoor nu de tijd is gekomen. bovendien alle overbodige uitsteeksels, franjes en tierelantijnen vreemd zijn, vindt hierin immers een plaats. Geen remmingen door overtollige kastjes, stoeltjes en bijzettafeltjes, welke nooit worden gebruikt. En vooral ook géén in beslag nemen van ruimte door de inefficiënte binnenbouw van het huis zelf. Streven naar ruimte, licht en oprechtheid I1ET is moeilijk om met tradities en met sleur te breken. En het is moei lijk, zo niet onmogelijk, om onbevoor oordeeld te staan tegenover nieuwe ideeën, waarvan men eigenlijk het rechte nog helemaal niet weet. En dan vooral nieuwe ideeën die, wanneer zij worden gerealiseerd, zulk een drasti sche, fundamentele wijziging beteke nen van onze intiemste gezichtskring. De taak en de functie van het ons da gelijks omgevend meubilair, van het ganse interieur van onze woning, in onze samenleving en in ons kortston dig persoonlijk bestaan zijn van een bijzondere importantie en hebben tal van facetten: psychologische, paedago- gische, culturele, aesthetische, practi sche, sociologische, hygiënische, en meer. Het is duidelijk, dat ondanks veel verzet het moderne interieur er toch in begint te komen. De heer H. Schoon hoven, een meubelverkoper te Alkmaar, zei ons, dat hij op „modern" is over geschakeld, omdat het hem was opge vallen dat de belangstelling hiervoor steeds toeneemt. Het enige nadeel van dit nieuwe meubilair is volgens de heer Schoonhoven het feit, dat het op het ogenblik nog vrij snel veroudert, daar het zich in een ontwikkelings periode bevindt. De voornaamste eigenschappen van het moderne meubel zijn, zoals wij zo even reeds zeiden: eenvoud, oprecht heid en frisheid. Bovendien geeft het een impressie van ruimte en licht. Het is gemakkelijk verplaatsbaar. De ont werper en de maker komen eerlijk uit voor het gebruikte materiaal en passen dit toe in zijn zuivere vorm. Geen valse schaamte dus. Geen behang op de mu ren, geen eikenhout, dat eigenlijk maar „ordinair" vurenhout, geen marmer dat geen manner is, of papier, dat zich als zijde voordoet. Neen, slechts de schoon heid van het echte, oorspronkelijke materiaal, dat, in frisse, lichte kleuren, niets anders voorgeeft te zijn dan wat het is. Met vrolijker dessins dan tot dusver voor de gordijnen en bekledingsstof- fcn. En vooral: alleen meubilair, dat onmisbaar is. Velen vinden het nog steeds noodza kelijk om hun huis zo vol mogelijk te proppen, liefst met zo omvangrijk en zwaarwichtig mogelijke bouwwerken. Een der eerste vereisten is daarbij het maken van een welgestelde indruk. Van belang is vooral, te weten wat de buren in hun huizen hebben opgesla gen, piet zo zeer om in overeenstem ming daarmee de ganse buurt voor de nieuwsgierige avondwandelaar een aan zien van eenheid en harmonie te ge ven, doch vaak eerder om elkaar de ogen uit te steken met kostbaar uit ziende stukken. Tal van meubelzaken stijven deze mensen nog steeds in hun wansmaak. Overal staan old finish en gothische producten geëtaleerd, afschuwelijk om hun karakterloze imitatie van het stijl volle. antieke meubel. En veelal ver vaardigd van minderwaardig materiaal dat met een „oud" kleurtje is bespoten Waarom begint de moderne meubel kunst nu een kans te krijgen? Wii menen, dat dit twee oorzaken heeft. In oe eerste plaats een practische: in deze tjid van nijpende woningnood en van de bouw der kleine moderne woning bestaat uiteraard de behoefte aan het scheppen van ruimte. Tot de oplossing van dit vraagstuk draagt het moderne interieur veel bij: slechts het noodza kelijke, onmisbare meubilair, waaraan Een machinaal gemaakte Zweed se stoel, waarin zowel oude am bachtstradities worden gehand haafd als moderne medische ana lyses van het zitten zijn toegepast. De tweede oorzaak van de opkomst van de moderne meubelkunst is, dunkt ons, een psychologische: in deze ge compliceerde benauwende tijden, waar in de mens eigenlijk voortdurend over belast is en de „beschaving" hem wel zegt Rob Visser, „wij moeten er ons echter niet door laten beheersen, maar er mee samen werken. Wij moeten de machine als een medewerkster zien en ons niet schamen voor de producten, die wij samen maken. Geen imitatie-hand- werk door machines, maar een eerlijk fabieks-product, dat zeer zeker mooi kan zijn en in deze tijd van het massa artikel toch onvermijdelijk is. Het mo derne meubel is niet duurder dan het oude en het kent dezelfde prijsschom- melingen als die, welke bestaan tussen goede en slechte kwaliteiten van het old finish enz. Ik vind het moderne bin nenhuis zeker niet „koud". Dat hangt overigens geheel af van de bewoners, die er de sfeer (moeten) scheppen." Men behoeft geen angst te hebben voor bijna lege wanden. Deze kunnen veel bijdragen tot het karakter van een kamer. Prefereert u dan het rationeel ingerichte interieur, waarvan de com positie wordt verstoord, zodra een stoel wordt verzet? In het moderne binnenhuis krijgt ieder voorwerp meer ruimte, waardoor de zuiverheid van zijn lijnen meer tot haar echt komt. Van de bewoner zal de persoonlijkheid in een dergelijke om geving beter tot uiting komen. Hier kan men diep adem halen en zichzelf zijn. Het moderne interieur krijgt nu onge twijfeld zijn kans, daar hef de tijd mea heeft. Het helpt immers de woningnood oplossen. Natuurlijk zijn er ook moderne meu bel-maniakken, die veel te ver gaan, maar die zijn even onvermijdelijk en ook even onmisbaar als de extremisten in de kunst en de politiek. Wat is dode lijker dan vervlakking en gelijkschake ling? Het juiste evenwicht in de wo ninginrichting zal op de duur toch wor den gevonden. eens te veel wordt, zoent hij naar be vrijding. naar eenvoud, ruimte en op rechtheid Anderzijds staat het moderne inte rieur met alle poten vast in onze hui dige maatschappij. Aan alle eerderge noemde facetten ervan is volgens de laatste opvattingen alle aandacht be steed. De jonge Bergense architect Rob Visser noemt veel old finish, gothisch en wat dies meer zij „een grote leu gen". Hij begrijpt de mensen niet die an hun woning een „schiettent" ma ken. Zij spelen verstoppertje met zich zelf, aldus deze architect, die het be treurt dat de leerlingen der ambachts scholen nog wordt bijgebracht, hoe zij o.m. vurenhout tot eikenhout kunnen schilderen. Rob Visser meent dat liet nieuwe interieur er op de duur beslist zal inkomen, aangezien de mensen meer uit practische dan uit idealistische mo tieven kopen en het moderne meubel geheel op de practijk is ingericht. Het is functioneel, het wordt geheel naar de eis ontworpen en gebouwd. Men poogt het verleden uit te schakelen en geheel van voren af aan uit het niets te scheppen. Vele van de tot dusver gebruikte stijlen grijpen terug op het verleden en zijn een testimonium van geestelijke armoede, meent deze archi tect. „Dit is de tijd van de machine," Het aantal aanvragen van fabrikan ten en importeurs voor de stands op de Huishoudbeurs, die van 20 t.e.m. 23 Maart in het R.A.I-gebouw te Amster dam gehouden zal worden, was dit jaar zo groot dat men standruimte te kort kwam. Ook van buitenlandse zij de is er veel belangstelling. Vooral België neemt een belangrijke plaats in, zodat men zelfs een speciale Belgische dag zal houden. Er is dit keer veel aandacht besteed aan de voorlichting op huishoudelijk en maatschappelijk gebied. Ook wordt er steeds meer aandacht ge schonken aan de uiterlijke verbetering goede vorm) van het gebruiksvoor werp. De Nederlandse fabrikaat streeft er naar zoveel mogelijk aan de steeds hogere eisen van het publiek dat voor al de mooie vormgeving van het bui tenlandse product bewondert, te vol doen. Een goede gedachte is dan ook om op deze beurs een stand te plaat sen, waar een aantal Nederlandse ont werpers met hun werk aanwezig zal zijn, om daar met 't publiek over deze producten te spreken, opinies en critiek te vernemen, waar ze eventueel hun voordeel mee kunnen doen. Er zullen verder lezingen worden ge houden op huishoudeliik gebied. De gehele dag door worden er demonsfra- ties met nieuwe huishoudelijke toe stellen gegeven en als U een aantal vragen goed beantwoord, kunt u mee dingen om de beste huisvrouw van het jaar te worden. Onder het motto „Koopt met over- log" staat de commissie voor huishou delijke e" gezinsvoorlichting gereed U vele goede tips te geven. Een moderne achterkamer van blank gelakt vurenhout, waarin het bredezwart geschilderde schoorsteenkanaal uitstekend har monieert en bovendien een sterk karakter aan de ruimte geeft 35STE UJS1 35e lijst van geborgen en geïdentifi ceerde slachtoffers watersnood. DINTELOORD Johannes de Wit. geb. 12.3.51 te Din- teloord, B 120. FIJNAART Hubertus van de Goorbergh, geb. 17.6.18 te Fijnaart, D 249: Gerrit van Mourik, geb. 19.2,85 te Fijnaart. D 174. HALSTEREN Johannes van Meer. geb. 26-1.17 te Halsteren, echtgenoot van A. A. Lan- gonberg. B 337: Geertruida Maria Roks- van Eekelen. geb. 7.7.31 te Halsteren, echtgenote van Petrus J. Roks. B 326: Rokus Wilhelmus Schillemans. geb. 11.11.89 te Dinteloord, echtgenoot van Petronella Bernaards, B 339: Adriaan Stoffels, geb. 410.65 te Halsteren, we duwnaar van Adriana M. v. d. Zande, B 313. KRUININGEN Anthonia Jacoba Griep. geb. 31.8.28 te Kruiningcn, Donkereweeio 6. NIEUW VOSSEMEÈR Adrianus Johannes van Geel, geb. 4.12.42 1e Nieuw Vossemeer, Pelsendiik 327: Antonius van Someren. geb. 24.6.13 te Nw. Vossemeer, echigenoot van Antonia Otte. Pelsendiik 325. NIEUWE TONGE Willemina van Erkel-Kievot, geb. 15.1.87 te Oude Tonge. Battenoordseweg 3: Simon Beschier Hoogstraate, geb. 17.5.48 te Nieuwe Tonge. Gen. Snij dersstraat 17: Pieternella Cornelia Hoogstraate-Nagtegaal, geb. 22.6.17 te Melissant, echtgenote van Joh. Hoog straate, Gen. Sni.idersstraat 17; Jo- hanes Gerardus Knöps, geb. 9.4.45 Ie Dirksland, echtgenote van C. Polder, P- v. Weellaan A 223. OUDE TONGE Adriaantje Hartog, geb. 7.6.05 te Oude Tonge, Nieuwstraat 30. STRIJEN Teunis Verriip, geb. 13.7.38 te Strij- en, Schenkeldiik 74. ZEVENBERGEN Pieter Crezee, geb 10.3.88, B 21. 's GRAVENDEEL Aanvulling verliesliist dr 6.2.53 thans geborgen: Annie St. Nicolaas. geb 28.9.48 te Rotterdam. Gorstdijk 52. KLUNDERT Aanvulling verliesliist dd 6.2.53, thans geborgen: Cornelia Helena van Wen sen, geb 24.6.47 te Klundert, Langeweg 10: Leendert Cornells van Wensen, geb. 1.3.46 te Klundert. Langeweg 10. (Van onze speciale verslaggever) MEN IS op de Nederlandse Jaarbeurs die op het ogenblik in Utrecht ge houden wordt, van alle markten thuis. Of men nu een autobus wil kopen, of regenkleding, of machines voor welke industrie dan ook, of lampekappen, of medische apparaten, of reukwatert'es, men kan er terecht. Duizend en één ar tikelen komen elke jaarbeurs weer te rug, misschien wat verbeterd of wat fraaier of tegen een gewijzigde prijs; ze behoren hot de normale aankleding van de Utrechtse Jaarbeurs. Er verschijnen echter ook nieuwigheden; van die din gen. die men er nog niet eerder gezien heeft en die door de fabrikanten wor den aangekondigd als vindingen, waar op de wereld nog juist zat te wachten. Nieuwsgierig naar wat aan het biein van vernuftige uitvinders is ontspro ten, zijn we wezen kijken naar a! die zaken, die het leven vergemakkelijken of veraangenamen. En gelukkig waren we gestemd, omdat nu eindelijk de tandenborstelstandaard uit metaaldraad vervaardigd en de huishoudsnelwitter van zuiver varkenshaar zijn versche nen.... Ook is er een wereldklok, dat is een electrisch klok, die op de wijzer plaat de tijden aanwijst voor 24 ver schillende steden ter wereld en biedt men tegenwoordig scheepsmodellen in bouwdoosvorm met complete onderde len aan, zodat het idee „zelfbouw" be houden blijft. Hoe hadden we kunnen verder leven, als de zestigste Utrechtse Jaarbeurs ons niet de automatische wedstrijdtafeltennisposten met reguleer- bare fijninstelling had gebracht? Er zijn honderden nouvauté's te zien, maar voor de leek ziin zij moeilijk te ontdekken, vooral als het verbeteringen betreft aan technische apparaten. Eer lijk gezegd: we hebben niet zo heel veel verstand van techniek en daarom zult li ons willen vergeven, dat we de als nieuwigheid aangekondigde „corro- Nog geen concrete -voorstellen VERTEGENWOORDIGERS van zestien landen van de Organisatie der Euro pese Economische Samenwerking kwa men gisteren te Parijs bijeen op een conferentie ter bespreking van de voor genomen oprichting van een gemeen schappelijke markt van landbouwproduc ten. De opzet is ongeveer gelijk aan die van het plan-Schuman. Hoewel men niet verwacht, dat de conferentie liet plan veel dichter bij zijn verwezenlij king zal brengen, meent men wel, dat de deelnemende landen nogmaals hun in stemming met het plan zullen betuigen. De Franse minister van Landbouw, Camille Laurens, werd tot voorzitter van de conferentie gekozen. Minister Mansholt en de leider van de Italiaanse delgatie tot vice-voorzitter. Spanje werd gisteren als deelnemer aan de bijeen- IN de stampvolle zalen van het Amstel Hotel te Amsterdam hield de firma Metz en Co voor haar talrijke bewonderaarsters haar voorjaarscollectie ten doop. Hoewel dit een Hollandse collectie was, had men toch in grote lijnen de Parijse mode gevolgd en er naar gestreefd deze zo draagbaar mogelijk te maken voor de Nederlandse vrouw. Ook waren de ontwerpers er in geslaagd, de be roemde Liberty-stijl te handhaven, zonder gebruik te maken van gordijn stoffen en een teveel aan balletjes en franje, zoals andere jaren wel eens het geval was. Liberty bezit het geheim van linnen jurken VV7IJ zagen: Veel wijde losse rokken van geruit en gebloemd linnen waar boven strakke blousjes werden gedra gen met bijna altijd laag uitgesneden halzen. Deze rokken ziin uiterst prac- tisch, daar men ze op alle mogelijke ma nieren kan combineren en ze toch de in druk geven een hele 'jurk te zijn. De variatie werd vooral gezocht in de gro- le afstaande zakken al of niet op de rok vastgeknoopt. Wij zagen ook een reeks fleurige lin nen jurken, waarvan Liberty het ge heim schijnt te bezitten; deze jurken hebben alle strakke lijfjes en enorm wijde klokrokken. Als garnering werd vaak zigzagband en galon gebruikt. Deze modellen zijn echter alleen geslaagd in maat 38 en 40. Grappige boerinnekapjes VOEDT VERSTERKT EN DESINFECTEERT DE HUID (Advertentie Ing Med.l 's Middags en 's avonds worden er in een zaaltje achter deze stand praatjes gehouden over bloemenschikken, lam pekappen maken, kinderfeestjes orga niseren enz. Ook is er dit jaar weer een modeshow aan de ireurs verbon den. Er zullen vier Pariise mannequins van bekende Franse modehuizen naar Amsterdam komen om de voorjaars mode te tonen. Daar de belangstelling voor deze show altijd zeer groot is. kunt U het beste meteen uw (gratis) kaartje aan de kassa afhalen. Voor deze interessan te beurs zult U hopelijk een dagje vrii kunnen maken, in ieder geval ho pen wij U in een volgend artikel te vertollen wat wij er al zo gezien heb ben. HENDRINE in de stof van de jurk werden erbij ge dragen. Inplaats van uw witte tas draagt u er een schattig klein rieten karabiesje bij wat zeer zomers aandoet. De strandpakjes hadden afknoopbare rokken en jasjes zodat men met een mi nimum aan bagage naar zee kan ver trekken. De piratenbroek is zo moge lijk nog nauwer dan verleden jaar. Een combinatie van een zwarte broek met gestreepte blouse en een brede gele keurs-ceintuur oogstte veel succes. De linnen strandjurken hadden weer schouderbandjes en de boléro was ver vangen door de stola. De enkele mantelpakken, die getoond werden, waren mooi van materiaal en kleur. De mouwen waren aangeknipt, de kragen stonden hoog tegen de hals op. De getailleerde mantels wamn van dunne wollen stoffen vaak kunstig gedrapeerd terwijl er veel aandacht aan de halsafwerking was besteed. Vooral een donkerblauwe mantel, die de bij zonder toepasselijke naam droeg van „petite infirmière", was met de even gedrapeerde lijn een staaltje van haute couture. De wijde, heel wijde jassen waren van ruig, warm materiaal m vrij felle tinten. De korte rechte jasjes had den vaak driekwart mouwen, wel mo dern, maar toch een beetje onpraetisch. In de middag en avondjaponnen heb ben de mooie stoffen- en kleurencom binaties ons uitermate bekoord en ge boeid. De snit van deze robes was uit stekend: vele iurken hadden geraffi neerde détails. We zagen de mooie af staande kraag, die de Givenchy dit jaar brengt. Ook hadden enkele jurken de garnering op de rugzijde, zoals „hibou", een lichtgrijsflanellen japon gecomple teerd met een recht jasje van lila stof. afgewerkt met kraaltjes. Deze afwer king werd ook bij een beige linnen pak je gebruikt in de vorm van kleine pa reltjes. Wijde zwarte taftzijde mantels, voor beeldige cocktailjurken van hetzelfde materiaal, die met een gele of tabaks bruine zijde waren gegarneerd; even zo de voering van deze mantels. HENDRINE komst toegelaten. Er werd over de kwestie niet gestemd, doch het is be kend, dat sommigé landen geen voor stander zijn van Spanje's toelating. Het verzoek van Spanje om toelating werd gesteund door Frankrijk, West-DuitS' land, Italië en Turkije. Frankrijk, van welk land oorspronke lijk het denkbeeld over een Europese landbouwgemeenschap is uitgegaan heeft gisteren te kennen gegeven ten aanzien van het plan met voorzichtig heid te werk te gaan. Minister Laurens achtte het noodzakelijk om „klein te beginnen". Men ziet hierin een opmer kelijke bekoeling van Frankrijks aan vankelijke geestdrift voor deze zaak Naar men meent te weten is Nederland er voor, dat er om te beginnen eerst door de zes Schuman-landen een land bouwgemecnschap zal worden gevormd. Engeland kan zich in beginsel met de oprichting der gemeenschap verenigen maar het heeft te kennen gegeven we gens de verplichtingen tot het Gemene, best niet volledig lid te kunnen zijn. De besprekingen ter conferentie zijn gewijd aan rapporten over de proble men, samenhangende met de integratie van de markten van vlees, granen, melk, suiker, fruit, groenten, hout en tabak. .Zij bevatten nog geen concrete integratievoors tellen. Posttreinenstelsel leent zich tot verbetering Af en toe gaan er stemmen op, die pleiten voor het gebruik van hclicop ters voor verschillende doeleinden, ook in Nederland. Zaterdags werd de directeur-generaal der PTT, de heer L. Neher, gevraagd, wat diens opvat ting was over de Inschakeling van hef schroeftuigen voor het binnenlands postverkeer. Op deze vraag, die gesteld was door de Amsterdamse Kamer van Koophan del, antwoordde do heer Nelier, dat de helicopters voor een land als Neder land, met zijn geringe afmetingen in lengte en breedte en met uitstekende verbindingen, als postvervoermiddel weinig zin heeft. Overigens heeft de PTT plannen om in samenwerking met de NS het nachtposttreinenstelsel te verbeteren, door de inschakeling van bijzondere eenheden, die mogelijk ook op de dagtreinen ingeschakeld worden. De PTT zou, wilde zij inderdaad heli copters gaan gebruiken, minstens twee toestellen moeten aankopen. Daarvoor zouden vier piloten en een grondstaf van tien man in dienst moeten worden genomen. Weegt men de kosten die dit met zich mee zou brengen af tegen het nuttig rendement van helicopterver- bindingen, dan moet men concluderen, dat de PTT deze toestellen vooralsnog niet mag aanschaffen, aldus de heer Neher. Nieuwe Tonqe leent een hall millioen De gemeenteraad van Nieuwe Tonge heeft B. en W. machtiging verleend tot het aangaan van een lening groot f 500.000. Medegedeeld werd, dat in drie weken tijds de opruimingswerk zaamheden een bedrag hebben gevergd van ruim f 125.000. Een plan is ontwor .pen tot het bouwen van 150 nieuwe woningen. MEISJE MAAKTE DODELIJKE VAL In de loop van Zaterdagnacht over leed de 15-jarige Meinoutje Ouwerkerk, uit Rotterdam. Zij had Zaterdagmiddag in een tramwagen haar evenwicht ver loren toen de tram in de Oranjeboom straat stopte. Het meisje viel naar bui ten en kwam met het gelaat op de rij weg terecht. Zij overieed nadien aan de bekomen verwondingen. sie-bestendige coatings op basis van co- polymeren van vinylharsen" niet on- miadeni.iK konden muis brengen. Neen, dan blijven we liever dichter bij huis. De speeldoosjes „Jingle Bells" nog wel Nedei lands fabrikaat zeg gen ons meer en bepaald plezier heb ben we gehad in de plastic tomaten- zaagjes, die het mogelijk maken zelfs de gladst" on giimmondste tomaten in keurige plakjes te snijden. En doet het .iet ouderlijk hart geen deugd, dat er nu ook electrisch aangedreven speel goedautootjes te koop zijn, die tot in da kleinste onderdelen gedemonteerd kun nen worden? Laten we volstaan met nog te noe men de schortenhouder, die in één se conde kan worden aangebracht, om het lichaam klemt en geen draagbandjes of ouderwetse striksluiting heeft. De amaieurslalu* Naar aanleiding van het bericht, dat melding maakte van de in de vergade ring van de Britse zwembond geuite critiek op de amateursstatus van do Nederlandse Olympische waterpolo- Ploeg heeft het bestuur van de KNZB zich in een schrijven lot dc Amateur Swimming Association van Groot-Brit- tannië gericht. Hierin wordt de Britse bond verzocht opheldering omtrent een en ander te geven en zo mogelijk de volledige tekst van het rapport van de team-leider van de Britse ploeg te Hel sinki, William Lovely, waarin deze critiek tot uiting kwam. op te zenden. Het ligt in de bedoeling van de KNZB om het al of niet doorgaan van de landen wedstrijd Groot-Brittannië-Ne- derland, zwemmen. waterpolo en schoonspringen, welke op 27 Juni te Blackpool zou worden gehouden, van het antwoord van de Britse zwembond te laten afhangen. Het Zwitserse voetbalelftal, dat Zondag 22 Maart in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen het Nederlandse elftal uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Stuber (Lausanne); Achter: Neu- kom (Grasshoppers) cn Kohier (F.C. Zü- rich); Midden: Smidhauser (Lugano), Mauron (Chaux de Fonds) en Casali 1 (Young Boys); Voor: Antenen (Lausanne) of Ballaman (Servette), Bader (Bazel), Kuegi 2 (Bazel), Vonlanthen 2 (Grass hoppers) en Fatton (Servette). Reserves: Eich (Young Boys), Froslo (Grasshoppers), Bigler (Young Boys), en Ballaman (Servette) of Antenen (Lau sanne). Het elftal is dus nog steeds niet defini tief. Ten aanzien van de bezetting van de rechtsbuiten plaats, door Antenen of Bal laman, zal pas in Amsterdam een beslis sing worden genomen. De Spanjaard Domingo is als eerste ge ëindigd in het tornooi om het Europees kampoenschap bandstoten. Hij heeft al zijn partijen gewonnen, ook de laatste tegen Vingerhoedt, zijn voornaamste ri vaal. Het krachtsverschil tussen deze twee veelzijdige spelers is gering, en dit kwam ook tot uiting in hun laatste ontmoeting, waarin Vingerhoedt slechts één caram bole te kort kwam om de partij remise houden. Overigens zou Domingo ook aan een remise genoeg gehad hebben voor de eerste plaats. Metz verloor van Chassereau, en dit kostte hem zijn derde plaats aan Van Hassel. die zonder moeite van Peco won, en zich door een beter alg. moyenne bo ven de Hagenaar klasseerde. Uitslagen: Domingo (Sp.) Vingerhoedt (B.) Vidal (Port.) Boltz (Did.) Van Hassel (B.) Peco (Sp.) C'hassereau (Fr.) Metz (N.) Het gedetailleerde 1. Domingo (Sp.) 14 2. Vingerhoedt (B) 11 3. Van Hassel (B.) 8 4. Metz (N.) 8 5. Vidal (Port.) 6 6. Chassereau (Fr.) 5 7. Boltz (Did.) 4 8. Peco (Sp.) 0 150 48 16 3.12 149 48 15 3.10 150 61 23 2.45 138 61 13 2.26 150 64 18 2.34 87 61 15 1.35 150 44 16 3.40 103 44 21 2.34 eindklassement luidt: 1050 304 33 3.48 1049 265 38 3.95 941 334 22 2.81 849 350 23 2.42 812 380 25 2.13 945 388 26 2.43 932 405 21 2.30 672 382 15 1.75 óók om zuurbrand te voorkomen! U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. (Advertentie tng Med.l (Vervolg van pag. 1) te laten toetsen. Toen de regering ln December vlak voor de ratificatie stond, heeft zij verrassenderwijs het stopsein gegeven in de hoop daarmee de socia listen dit wapen uit de hand te kun nen nemen. Zij is daar niet in geslaagd. Met haar eigen beroep op het Hof, dat enkele dagen geleden werd afgewezen, hoopte de regeringscoalitie de weg naar het Hof voor de oppositie te blokkeren. Dit is niet gelukt en thans staan de socialistische juristen klaar om de toet singsprocedure te openen. Daar de besl'ssing van de bondsraad, de vertegenwoordiging der landen, wel haast zeker afhankelijk gesteld zal wor den van de uitspraak van het Hof, blij ven er ook na de ratificatie in Duits land nog onzekere factoren bestaan. Maar juist deze omstandigheid kan er wellicht de „twijfelaars" in de Bonds dag toe brengen hun stem te geven aart de politieke demonstratie, die Adenauer thans wil geven. i

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5