Twee of meer melkslijters in één wijk De zaak-Rohling uitgesteld In behouden haven vervc Concurrentie moet mogelijk blijven ZUID-AFRIKA ALS EMIGRATIELAND Vakgroepen worden opgeheven „Groote Beer" vertrekt pas Donderdag Ir Vos woonde herdenking Karl Marx bij Geestelijk leven Beide partijen tekenden appèl aan Vijf vliegtuigtypen voor atoombom ver voer Het oude liedje in de politieke commissie VN Hujbbttfi zztiónaafi Hel Radioprogramma Een Siad was en Interessante Oud-A DINSDAG 17 MAART 1953 Rapport van dr Wiardi Beckmanstichtmg Een commissie van de dr Wiarda Beekman-stichting heeft in een rapport dat dezer dagen het licht zag, op de noodzakelijkheid gewezen van vrijwil lige sanering in de melk-detallhandel. Deze dient echter gebaseerd te worden op publiekrechtelijke maatregelen van groot formaat, zo zegt het rapport. Het rapport bepleit, dat de sectoren voor de melkbezorging zo worden ge- Reeds 15000 Nederlanders naai de Unie vertrokken De emigratie van Nederlanders naar Zuid-Afrika vertoont een langzaam stijgende lijn. Het vorig jaar emigreer den 4500 Nederlanders. Er waren toen voorts reeds 5000 goedkeuringen voor emigratie van Nederlanders in dit jaar Dat weerspiegelt de aanmeldingsgraari reeds. Verwacht wordt, dat het aantal Nederlandse emigranten naar Zuid- Afrika dit jaar tussen 7000 en 10000 zal bedragen. Sedert de oorlog emigreer den in totaal ongeveer 15000 Nederlan ders naar de Unie. Bij beschikking van de minister voor de PBO worden met ingang van 25 Maart de hoofdvakgroep verkeer, de bedrijfsgroep haven en aanverwante bedrijven en een groot aantal vakgroe pen en ondervakgroepen opgeheven, o.a. de vakgroep hotels en aanverwante bedrijven, de vakgroep haringvisserij en de vakgroep trawl- en versvisserij. Dit geschiedt binnen het kader van Ue opheffing der Woltersomse organisaties. Naar wij vernemen is het vertrek van het Nederl. emigrantenschip „Groote Beer", dat vandaag uit Rotterdam naar Canada zou afvaren, uitgesteld tot Don derdag. De „Groote Beer" heeft schade aan de schroef opgelopen en ligt thans bij de dok- en v.'erfmaatschappij „Wil- ton-Feijenoord" te Schiedam. Zaterdag is in ziin geboortestad Trier de 70ste sterfdag herdacht van de schepper van het systematisch soci alisme als theoretisch bouwwerk en als maatschappelijke actie. Karl Marx, die op 14 Maart 1883 in Londen overleed. Een aantal prominente democratisch- socialistische figuren uit verscheidene landen woonde de bijeenkomst bil. Na mens de Partij van de Arbeid was aanwezig de vice-voorzitter van deze partij, ir H. Vos. Overheidspersoneel en BB Het is gebleken, dat verschillende ambtenaren twijfelen of hun ambte lijke verplichtingen in tijd van oorlog of oorlogsgevaar wel verenigbaar zyn met het aangaan vrn een vrijwillige verbintenis bij de Bescherming Bevol- king. In verband hiermede heeft de ministerraad uitgesproken, dat de re gering het ten zeerste toejuicht indien het overheidspersoneel zich vrijwillig aanmeldt bij de B B. Uiteraard dienen de ambtenaren, alvorens zij een ver band aangaan, te overwegen of hun functie in bijzondere omstandigheden verenigbaar is met het werk voor de B.B. Indien het niet zeker is dat een ambtenaar kan worden gemist, dient hij zich van te voren te verstaan met zijn chef. die zorgvuldig zal nagaan of de betrokken ambtenaar in oorlogstijd zich voor het periodiek vervullen van BB-diensten kan beschikbaar stellen. Beroepingswerk Nefl. Herv. kerk. Beroepen te Lienden: W. Hop te Rens- woude. Bedankt voor Vinkeveen: J. Bak ker te Veenendaal. Geref. kerken. Beroepen te Oldemarkt: J. Wessel, can- didaat te Leiden. Beroepen te Klaziena- veen: H. Hazenberg te Siddeburen. Aan genomen naar 's-Graveland: A. Wiersinga te Schagen. Aangenomen naar Maassluis: T. Spilker te Bennebroek. Bedankt voor Boskoop: A. Brouwer te Barneveld. Evang. Luth. kerk. Aangenomen naar Culemborg-Gorin- chem: W. L. Steinhart, legerpreaikant te Utrecht. Rem. Broederschap. Beroepen te Groningen: (vacature wij len L. W. van Wijngaarden): D. G. van Vreumingen te Naarden-Bussum. maakt, dat elke melkwijk door twee of drie melkslijters bewerkt kan wor den. Men moet deze handelaren niet in een dwangpositie brengen, waardoor de onderlinge concurrentie geheel zou worden uitgeschakeld en de huisvrou wen niet het recht hebben een andere melkboer te kiezen. Concurrentie hand haaft en bevordert de nodige service en zorg jegens de consument. Verder moet er op gelet worden, dat de moge lijkheid van keuze van de consument ten aanzien van de producten niet be perkt blijft tot die van slechts één standanrdis-tiebedrijf. Tegc.i het mo nopolie van zulk een bedrijf dienen de handelaren zelf trouwens ook be schermd te worden. Goede saneringsmaatregelen werkep prijsverlagend en komen ook de melk slijters zelf ten goede. Saneringsover eenkomsten. die tot stand gebracht worden buiten de repelingen van het bedrijfschap worden uit den boze ge acht. Spinnen m bommen Radio-Moskou heeft Maandag een bericht van het Noordkoreaanse pers bureau uitgezonden, waarin melding wordt gemaakt van een „nieuw Ameri kaans bacteriën bombardement." Twee Maart j.l. zouden twee Ameri kaanse vliegtuigen boven Wonson aan de Oostkust van Noord-Korea bommen hebben uitgeworpen, welke vliegen, spinnen, vlooien en andere dragers van verschillende soorten bacteriën bevat ten. Naar vernomen wordt, heeft de per manente Sovjetrussische vertegenwoor diger bij de V.N., Wysjinski een visum aangevraagd om zich naar de Algeme ne Vergadering van de V.N. te New- York te kunnen begeven. AMSTERDAM'S burgemeester, mr D'Ailly, heeft de eerste steen gelegd voor de Fiat-assemblagefabriek, die zal worden gebouwd op het indus trieterrein bij de Zuidergasfabriek te Amsterdam. Na deze ceremonie wandelde de burgemeester (links) over het bouwterrein. De Reina Prinsen Geerligs- prijs 1953 De jury van de Reina Prinsen Geer- ligs-prijs bestaat dit jaar uit de dames Anna Blaman, Hella Haasse, de heren Adriaan Morrien, B. Rijdes en Adriaan V. d. Veen. Om in aanmerking te komen voor deze litteraire jeugdprljs f 200, moe ten de deelnemers op 24 November de leeftijd van 20 jrar hebben bereikt en van 25 jaar niet hebben overschreden. Het litteraire werk uit Nederland en België, al of niet gepubliceerd of aan een uitgever aangeboden, dient vóór 1 Augustus a.s. te worden ingestuurd aan het secretariaat van de jury (mevr Hella van LelvveldHaasse, Courbet straat 42, Amsterdam-Zuid). De strafzaak tegen mr F. P. Th. Rohling, wethouder van Bloemendaal, voormalig raadsheer bü het Amster dams bijzonder gerechtshof, waarbij hy tevens enige tijd de functie van advo caat-fiscaal heeft verricht, en raads heer-commissaris in 1946 in de zaak- Menten, heeft vandaag geen doorgang gevonden. Naar men zich zal herinne ren had de officier van Justitie te Amsterdam, jhr mr A. Reigersman, een dagvaarding tegen mr Rohling uitge bracht om te verschijnen voor de Am sterdamse rechtbank wegens een meineed, die hij zou hebben afgelegd, toen de zaak-Mrnten in 1948 door het Amsterdams bijzonder gerechtshof werd behandeld. (In die zaak werd mr Rohling als getuige gehoord over het vooronderzoek). Bovendien werd tegen hem nog een kennisgeving van verdere vervolging uitgebracht aangaande valsheid in ge schrifte. die eveneens gepleegd zou zijn bij het vooronderzoek in de zaak- Menten. Zowel tegen de dagvaarding als te gen de kennisgeving van verdere ver volging liet mr Rohling door zijn raadsleden een bezwaarschrift indie nen bü een civiele kamer van de Am sterdamse rechtbank- Deze Kamer heeft thans beslist, dat liet bezwaarschrift werd toegewezen ten aanzien van de kennisgeving van verdere vervolging (dus de valsheid in geschrifte), doch niet ten aanzien van de dagvaarding. Met deze beslissing nam noch de of ficier van Justitie, noch mr Rohling genoegen. Beiden tekenden hoger be roep aan bij het Amsterdams gerechts hof. Mr Reigersman appelleerde tegen de beslissing, dat het bezwaarschrift ten aanzien van de kennisgeving van' verdere vervolging door de rechtbank was toegewezen en mr Rohling liet ap pèl aantekenen tegen de verwerping van zijn bezwaarschrift over de uitge brachte dagvaarding wegens meineed. Het gerechtshof zal deze zaak dus op zijn beurt moeten bezien en beoorde len. Een strafzaak tegen mr Rohling zal in ieder geval niet kunnen worden gevoerd voor een uitspraak van het gerechtshof daarover gegeven is. Zelfs dan blijft nog voor beide par tijen de mogelijkheid van cassatie over. Een en ander is er de oorzaak van, dat de strafzaak-Rohling vandaag geen doorgang kon vindgn. VS hebben thans: De luchtmacht der VS beschikt mo menteel over vjjf vliegtuigtypen, die geschikt zjjn voor aanvalsvluchten met atoombommen. De snelheden van deze machines variëren van 650 tot 960 km per uur. Op de proefterreinen van Las Vegas in Mexico zal vandaag een nog niet eerder beproefd atoomwapen in wer king worden gesteld. De ontploffings kracht van het te gebruiken projectiel zal geli.ik zijn aan die van 15.000 ton „conventionele" springstof. Dit is de enige bijzonderheid die werd vrijge geven. Eerste-prijsmodel vernield Zondag is het model van het beeld houwwerk, dat de eerste prijs verwierf in de internationale prijsvraag „De on bekende politieke gevangene en dat tg. Londen was tentoongesteld, moed willig ernstig beschadigd. Een staten loze Hongaarse kunstenaar wierp het beeldhouwwerk, dat een geabstraheer de voorstelling is, bestaande uit steen en draad, gemaakt door de Brit Reg Butler, tegen de grond. De maker vrn het beeldhouwwerk verklaarde dat hij het model binnen enkele dagen weer kon herstellen. Ove rigens was het voor 10.000 gulden ver zekerd Verschillende steden, waar onder Berlijn en Amsterdam, hebben verzocht het beeld van de winnaar der prijsvraag te mogen oprichten. De TUC waarschuwt de Britse regering ïn verband met de binnenkort in te dienen begroting heeft het Engelse vak verenigingscongres een memorandum gericht tot de minister van o waarin de vakverenigingsleiders de re gering waarschuwen, dat millioencn ar beiders om loonsverhoging zouden kun nen vragen, wanneer de prijzen van voedsel omhoog zouden gaan. Zij dringen er op aan, dat de rege ring voort zal gaan tot het in evenwicht brengen van de begroting, belasting dient te worden geheven van de speculanten in aandelen op hun win» sten.. Volgens het T U.C. moet hernieu wing van inflationistische druk worden tegengegaan door zo nodig prijscontrole in te stellen en door het afromen van surplus inkomen door hogere belasting. Aangedrongen wordt verder op herzie ning van de omzetbelasting op dringend nodige huishoudelijke goederen en op producten, voortgebracht door de, in dustrie, welke met overvloedig aanbod te kampen heeft. OM DE EENHEID VAN DUITSLAND Beide Kamers van het Oost du it se parlement komen Vrijdag op een ge meenschappelijke vergadering bijeen om nieuwe voorstellen te formuleren voor een ..vreedzaam herstel van de eenheid van Duitsland". OPLOSSING KRUIS WOORDPUZZLE Horizontaal: 1. Sloom, 5 lepel, 9 las, 10 are, 11 a la, 12 onmin, 13 gelid, 14 eega, 15 tea, 16 Ine, 17 safe, 19 Anne. 22 nalatig, 25 op, 27 i.o., 28 Marie, 29 smeer, 30 en, 32 te, 33 niemand, 37 geel, 38 ader, 40 kus, 41 kil, 42 gat, 44 natie. 45 boete, 46 O-N.O., 47 Ede, 48 nes, 49 koren, 50 smelt. Verticaal: 1. Sloe, 2 langs. 3 Osmaan. 4 mantel, 5 legaat, 6 paling, 7 Eline, 8 lade, 18 familie. 20 niemand, 21 zomer, 23 as. 24 morel, 26 pan, 27 Let, 31 n.m., 33 nestor, 34 elkeen, 35 aalbes, 36 degene, 37 guano, 39 ratei, 40 knok, 43 test. ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1. Voorwerp of mens, dat/die tuimelt; onderdeel van oliemolen; soort duif; deel van een slot; onderdeel van een geweer; luxe houder met vat voor vloeibaar zeep; soort dolfijn; goort masteluinbrood. 2 Tot de wasberen; neusbeen 3. Een zeeblaas; geslacht van drijfkwallen, die een puntige blaas hebben, die zij als zeil gebruiken. 4. Driekoningendag. 5 Een namiddagmaaltijd, zevenuurtje, ach- ternoentje. 6. Sapor II, die van 309— 381 koning van Perzië was. Drie dagen voor zijn geboorte werd hij reeds „ge kroond", hetgeen geschiedde door hel plaatsen van de koninklijke kroon boven het hoofdeinde van zijn (wachtende) wieg. 7. Prater. 8. Volgens de Romeinse „Philocalius-kalender" in het jaar 354. Voordien op 0 Januari. 9. Ca. 1500 gram. 10. In Kern County, een plaatsje in Californië. Deze bron heeft een diepte van bijna 4600 meter. f I'iiii. riiin en li InM linltiriiim 75 We laten de commissaris van Die- rendorp een ogenblikje met zijn zorgen achter en gran eerst eens kijken bij de professor. Ook die stond handenwrin gend zijn verhaal aan de baron te ver tellen. „Het is vreselijk, Pieter. Ik weet niet, wat ik doen moet! Er is die arme Pim vast een ongeluk overkomen, want ik heb met mijn eigen ogen gezien, dat de persoon, die nu met mün atoom raket door de lucht vliegt, Pim niet is. Het is con soort bandiet, voor w'e Pim mij al gewaarschuwd hadEn dan to bedenken, dat die arm" Pim nu in de macht van die vreselijke man is De professor kon zijn zin niet afmaken en barstte bijna in snikken uit. Baron van Pottum klopte hem bemoedigend op de schouder. „Moed houden Splits. We zullen naar de politie gaan en alles vertellen. Er zit niets anders op. Dit is werk voor de politie. Ik ken de com.l missaris gelukkig heel goed en je zu* zien hoe gauw deze èn Pim èn de atoom'! raket heeft opgespoord". ,.Je zult well gelijk hebben, Piet", zuchtte de profes.1 sör. „Laten we maar meteen gaan. IgH had toch al op het bureau moeten ko.» men van morgen". En hoe ging het in.l tussen met die „arme" Pim? Hij zat noj steeds stevig gebonden in het oude var.f konskot. terwijl Karéltje, die hem bs-l waken moest, onrustig heen en weerf] liep. .Waar blijft die Billie nou toch?"[ riep hij elk ogenblik. „Die? Die zie jal nooit meer terug," voorspelde Pim» „Die laat ons hier rustig achter enl vliegt zelf ik weet niet waarheen. Mis-P schien wel naar Afrika! En hij laat jouI hier achter om de kastanjes uit het] vuur te halen. De politieke commissie van de Aig Vergadering der Ver. Naties te New- York in vergadering bijeen, keurde gis teren het rapport van de commissie voor collectieve (veiligheids-) maatregelen goed met slechts de stemmen van de vijf communistische afgevaardigden te gen. India en Indonesië onthielden zich van stemming. De Indische afgevaardig de drong nl. aan op meer vredelievende en bemiddelende pogingen om de we reldvrede te handhaven. Vier Arabische landen steunden de voorstellen onde: voorbehoud. Genoemde commissie werd in De cember 1950 opgericht om methoden te bestuderen ter handhaving en ver sterking van internationale vrede en veiligheid in overeenstemming met het Handvest der V.N. De Nederlandse afgevaardigde, de heer Von Balluseck, zegde zijn steun toe aan de resolutie die verlenging van het mandaat van de commissie voor stelde. Hij merkte op, dat de Veilig heidsraad als instrument voor de vrede was verzwakt door het recht van veto. De Poolse afgevaardigde noemde de commissie een „illegale generale staf". De Russische afgevaardigde Zorin zei dat de commissie voor collectieve maat regelen is ingesteld om de Veiligheids raad te omzeilen. De wereldvrede, al dus Zorin, kan alleen worden verze kerd door eenstemmigheid van de grote mogendheden in de Veiligheidsraad. Joegoslaven brachten vijf Italiaanse vissersboten op Joegoslavische patrouilleboten heb ben gisteren vijf Italiaanse vissers boten opgebracht „omdft zü in Joego slavische wateren visten". Het geval wordt onderzocht. De boten zullen waarschijnlijk binnenkort vrijgelaten worden, aldus radio-Belgrado, die er ?an toevoegde, dat dit de derde maal in de laatste vier weken is, dat Ita liaanse schepen ongeoorloofd in de Joegoslavische wateren zijn. Gottwald gestorven door inwendige bloedingen Te Praag is een door zes artsen on dertekende verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat bij lijkschou wing is gebleken, dat president Gott wald is overleden aan verkalking van de aora, waardoor inwendige verbioe- dingen optraden. Volgens berichten, die de West- duitse grenspolitie bereiken, worden de laatste tijd Sovjet-troepen in het Westen van Oost-Duitsland geconcen- reerd. door Mary Burchall 14 „O, wat dat betreft", glimlachte Flora. „Ik houd van Adèle en ik denk. dat ik nog meer van haar ga houden. Daarom kan ik niet hebben, dat Nan minachtend over haar spreekt". Wéér zwegen beiden misschien we derkerig wat verbaasd, dacht Fiora. Toen zei hij rustig- „Je bent een lief kind" en wonderlijk genoeg kreeg ze de indruk, dat hii ditmaal volkomen in ernst sprak. Ze waren nu dicht bij het huis en Fiora vond het niet nodig, verder op de kwestie of Ashley al dan niet zou wor den uitgenodigd in te gaan. Maar of schoon ze nu reeds naar hem verlangde, dacht ze bij zichzelf, dat het haar moei lijk zou vallen, volkomen van ziin ge zelschap te profiteren onder de koele, licht-spottende blik van Lucas Caröew. Binnengekomen, troffen ze Nan en Adèle in de grote, mooie salon. Nan keek onmiddellijk op en vroeg scherp: „Waar zijn ielui in 's hemelsnaam ge weest?" „Ik bekeek de omgeving', vertelde Fiora. toen Lucas me ontmoette en me meenam om het uitzicht op de toren te bewonderen". „Lieve hein!" riep Nan, overdreven huiverend- „Hoe kwam ie ertoe, mee te gaan? Ik zou voor geen geld de toren beklimmen, kriig bii de gedachte eraan al kippenvel, t Is vast en zeker gevaar lijk" „Niet. wanneer ie voorzichtig bent" antwoordde Lucas droogjes. „Maar er zal wel wat aan gedaan moeten worden, om het ding niet in puin te laten val len". Nan lachte, maar ondanks de lieftal ligheid van die lach viel er nu toch iets spijtigs in te beluisteren. „Wie zal er nu geld uitgeven voor een gekke oude toren, die nergens toe dient?" riep ze ongeduldig uit. „Hij is decoratief", merkte Lucas zon der veel nadruk in stem of gelaat op. „En dus?" „Och. er ziin mensen, die om die reden liever geld zouden besteden dan voor een dwaze, nutteloze vrouw, die alleen maar probeert, er decoratief uit te zien", antwoordde hii, zo koel en toch zo snijdend dat het Fiora biina de adem benam. Nooit had ze iemand aldus ho ren spreken en ze was er diep door ge schokt. Nan daarentegen lachte maar weer. alsof 't haar plezier deed. hem tot die uitval te hebben verleid. Wat Adèle be treft. Jrof het Fiora. dat Lucas' zuster in hevige spanning verkeerde. Toen keek Lucas even de kamer rond. zei „Goeden avond allemaal- ik moet nog werken" en' verdween. Adèle slaakte een lange, zachte zucht, maar Fiora wist niet. of het een zucht van opluchting dan wel van droefheid was. Nan nam intussen geen notitie van haar tegenwoordigheid en zei, zich tot Fiora richtend: „Nü zul ie wel be grijpen, waarom ik onze particuliere aangelegenheden liever onder vier ogen behandel dan tonelen van deze soort uit te lokken. Zou er wel iemand anders zijn, die zich normaal mens noemt en toch zoveel ruzie maakt over een klei nigheid?" „Maar Nan, jü hebt hem opzettelijk uitgedaagd", riep Adèle, aldus Fiora de noodzaak van een rechtstreeks ant woord besparend. „Stel je niet aan", antwoordde Nan. wat goedig-mir.achtend: „als ik niet zo'n gelijkmatig humeur had, zou ik gek worden tussen ielui beiden. Jij en ik zullen 't ons samen wel gezellig moe ten maken. Fiora. Ik weet. dat ie al even weinig met Lucas op hebt als ik" „O. ik weet niet....", begon Fiora. maar Nan, verdiept in haar eigen plannen, viel haar in de rede. „We moesten eens een weekeind-partij op touw zetten", betoogde ze. ,Ik ken in Londen een paar aardige lui van het toneel en als je hier moet wonen, mag je wel wat afleiding hebben", voegde ze er minachtend bij. „Heb je niet iemand, die je graag zou uitnodigen, Fiora?" Deze vraag bracht Fiora enigszins in het nauw. Ze verlangde meer dan ooit naar Ashley, want hij betekende voor haar het oude tehuis, de rust en de tederheid. Maar anderzijds: Als ze nu Ashley's naam noemde in verband met Nan's weekeind-plan, zou ze een situa tie scheppen waaruit allerlei verwik kelingen konden voortkomen. „Ik weet.ik weet het niet", sprak ze aarzelend. ,.'t Is erg aardig van je, maar vind je het niet wat vroeg, om nu al vrienden van mij uit te nodigen?" „Welnee, als je iemand graag wilt terugzien. Lieve hemel, het is hier groot en leeg genoeg!" riep Nan ontevreden uit. „Een nieuw gezicht kan dit gelukkige gezin alleen maar wat opvrolijken", voegde ze er met een spotlach bij. „Laat ons het feestje op 't einde van de vol gende week bepalen. En vraag dan meteen je vriendhoe hij dan ook heet". „Hij heet Ashley Burrell", zei Fiora langzaam, die tenslotte bezweek voor haar overweldigend verlangen om Ashley in welke omstandigheden en voor hoe kort dan ook terug te zien! „En ik geloofdat het wel prettig zou zijn, hem hier te vragen". „Ashley Burrell", herhaalde Nan pein zend en Fiora was er zeker van, dat ze zich die naam' herinnerde uit hun eerste gesprek in verband met Lucas' woor den. Nan mocht dan leeghoofdig schy- nen of zijn maar wanneer ze iets wenste te onthouden, was dat lege hoofd er volkomen toe in staat! Intussen ging ze niet verder op de naam in, maar gaf Fiora de raad, Ashley persoonlijk uit te nodigen. „Schrijf hem. dat het me genoegen zal doen, hem hier als gast te hebben van Vrijdagmiddag tot Zondagavond of Maandagmorgen". „Wel bedankt", zei Fiora, terwijl Adèle zachtjes mompelde dat Lucas degene was geweest, die het eerst over 't uitnodigen van Fiora's vrienden had gesproken. De zelf nog zo kort geleden aangekomen gast vond het beter niet op de kwestie, wie nu eigenlijk gast vrouw of gastheer was, in te gaan en deed dus maar, alsof ze Adèle's opmer king niet verstaan had. Later op de avond alleen in haar kamer schreef Fiora met een gevoej van bijna lichamelijke opluchting haai eerste brief aan Ashley. Ze schetste in 't kort. maar duidelijk de wederwaar digheden van reis en aankomst. Toen ze echter tot de beschrijving van de mensen op Brierley Manor was gevor derd, vond ze het buitengewoon moei lijk om van hen het nodige, maar ook niet méér, te vertellen. Wat Adèle be trof, was 't nog niet zo lastig: ze kon geschetst worden als een lief meisje met wie zij, Fiora, wel goed zou kun nen opschieten. Met de andere twee evenwel lag de zaak enigszins anders. (Wotdt vervolgd) Sabre-jagers uit Engeland naar West-Duitsland De Amerikaanse luchtmacht ia Europa heeft gisteren te Wiesbaden bekend gemaakt, dat „een aantal" in Engeland gestaticmneerde Sabre-straai- jagers van het type F-86 naar West-I Duitsland is overgebracht om daat tijdelijk dienst te doen. Het is nog niet bekend wanneer de li 25 Sabres, die zoals vorige week werd bekend gemrakt uit de V.S. naar Duitsland zullen worden gezonden, inj| Europa zullen aankomen. Brand teisterde fabriek van Michelin Zondagavond is in de bandenfabriek I van Michelin te Clermont Ferrand door een brand schade aangericht voor on geveer 500 millioen frank. De inrich ting voor beproeven van banden, waar-1 by nooit bezoekers worden toegelaten, werd ernstig beschadigd. Ongeveer 500 ton plaatrubber is verloren ge gaan. De gehele brandweer van Cler mont Ferrand was de gehele nacht I bezig met het bestrijden van de brand, I waarvan de oorzaak nog niet bekend is. HET RADIOPHILHARMONISiCH ORKEST, onder leiding van Paul van Kempen. Het begint zijn programma met een ouverture van de hedendaagse Duitse com ponist Hans Pfistner, Das Katchen von Heilbronn, en speelt dan samen met de cellist Maurice Cantor het celloconcert van Ro bert Schuman. Het bevat een even fraaie als dankbare solo partij en volgt tegen de ge woonte van de componist in vrij getrouw het klassieke drie delige schema. Schuman heeft zich namelijk het minst van al kunnen houden aan overgeleverde vormvoorschriften. Dat is zo zijn versie van de Romantiek. Ten slotte dan de sopraan Title Briem in Isoldes Liebestod van Wagner. (Woensdag 20.20 over Hilversum II, 298 m.) WOENSDAG 18 MAART HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO. 20.00—2400 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram.muziek. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Orgelconcert. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram.muziek. 12.00 Zigeunerklanken, 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 13.00 Nieuws en commentaar, 1320 Orgel en klein koor. 13.45 Gram. muziek. 14.00 „De weg omhoog", cause- rie. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de kinderen. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 franse en Spaanse gitaarmuziek. 16.1! Voor de jeugd. 16 45 Voor de zieken. 17.151 Dansmuziek. 17.50 Regeringsuitzending: I Mr M. P. Bajetto: „Techniek in dienst de: voorlichting in Indonesië". 18.00 Nieuwi 18.15 Vara-varia. 18.20 Actualiteiten. 18.3' I Lichte muziek. 19.00 Klankbeeld. 19.2 Gram.muziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Poiitiek commentaar. 20.15 Lichte muziek. 20.50 „John Every" cl „Hoeveel is een mens waard?", hoorspel niet muziek. 21.50 Strijksextet. 22.25 .Isotopen als wegwijzers", causerie. 22.40 Viool en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 So cialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Jazzmuziek. 23.35—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws 7 10 Gram.muziek. 7 15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoon- muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram.muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. muziek 10 30 Morgendienst 1100 „Heieen keert terug", hoorspel. 11.50 Gramofoon- muziek. 12.10 Alt en plano. 12.30 Land en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram. muziek. 12.59 Klokgelui. 13 00 Nieuwe. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuis front. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gram. muziek. 14.00 Reportage. 14.45 Gram. muziek. 15 00 Voor de meisjes. 15.15 Gra- mofoonmuziek 15 30 Viool, clavecimbel en cello. 18 00 Voor de jeugd 17 20 Or gelspel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.30 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19 00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Gram.muziek. 19 30 Bu'tenlands overzicht. 19.50 Gram muziek. 20 00 Ra- d okrant. 20 20 Radio Philhartnonisch Or kest en solisten 21.20 Lijdensoverde.ifting. 21.50 Vierhandig pianospel. 22.30 Repor tage. 22 45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Gramofoonmuzlek. QNZE OUD-STADl sterdam, hield gistera een lezing over het vertelde de eerwaarde nis over Amsterdam, het R.K. Jongenswees ven document vond was uitgenodigd de genootschap (Solus zijn metgezellen, t Voorhout en een ko stad had gemaakt. TN die tijd scheen 1 het politiek, kerke leven betrof, niet alli aanstaande plaats in de grens van twee Hoewel er oorlog ir de en de stad het het Staatse leger 1 de, wilde men hier verdienen en de geest bevorderen. Rector Voets had even intressante als tussen de drie stoere gegoten, die wij op opgemerkt konden mngsweg toonde gezellen de vertx Kerk, waar eens F prediking van de der de Doopsgezinde.-] Doelenveld was men oefenen van de militie, die de oude vervangen. Deze had belachelijk gemaakt lisee-d was om de lieke opstand te one weging van de patri een grote omvang zij ook de steun van nelis van Foreest. Ofschoon de helft RK. was, konden vloed uitoefenen. Ii zich hier ook kooi len, die in de Hek een zaak begonnen De Remonstrant een gortpellerij in kopen, welke in werd ingericht. Wa ven betrof, vormd Gereformeerden groep met een goede de Frans Voorhout groot voorstander om alle gezindten stellen in de "Gro komen, zodat hij al ger van de latere dachte optrad. De Katholieken wederom de Grote te krijgen, wat nic' eén latere poging Kapelkerk. In het vervolg maakte het gezelst deftige notaris Heil op beroemde, dat Katholicisme tegev tholieken had verdea: laarsteeg, verborgen jes, werd wederom getroffen, die als huidige St. Domini De huisjes werden Schaakclut De onderlinge V. V. V. vordert en degradatie-canon langzamerhand bekt den weer diverse en voor deze compi wel met de volgend HOOFDKLASSE G. F. Cool 1—0, P sterboer 10. EERSTE KLASi Haksteen 10, A. 1—0, D. Appel Sr. TWEEDE KLAS Oeyevaar 01, J. Wit 01, mei- C. 1—0, L. Nüman— VIERDE KLASSE Obdam 10, mevr 0—1, P. Obdam J. BakkerH. SchaapsN. Breebaar VeisM. Duinmayer Slachtveemarkt ALKMAAR, 16 f 600—1150, 341 65, 280 varkens: per kg, zware vark varkens 1,801,86 Over het geheel bij de aangevoerde dan van matige Hierboven zijn meld als verleden trad er, bij kalme tot hogere noteringi lste kwaliteit betrei ren zijn die op f S Het geringere en de als gevolg zen, werkten rem van de kalveren! voldoende omdat gewild is, maar d de handel matig vende dieren dien f 1 en geslacht (ii per kg. Er waren veel markt, doch de de vraag onvo handel was dan gestegen prijzen, per kg. hoger dan DÏERENBES Ter beschikking maanden oud, teef bruin hondje, pi. reu, is nog niet Nu de broedtijd spoedig aanbreekt voorkoming van schoorstenen, die kraaien worden nestelen, met ga Laat men niet jongen hebben. Verwer, Zaagmolenstraat

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 6