W.-Berlijn wordt steeds meer geïsoleerd FRANKRIJK STAAT IN INDO-CHINA VOOR EEN BESLISSENDE KEUS Onderhandelen of doorvechten met Amerikaanse steun Sterke stroming in de Verenigde Staten is vóór uitbreiding van de oorlog in Azië Fransen zijn bevreesd voor een nieuwe wereldoorlog Frans offensief in Indo-China Voorhoeden reeds ver doorgedrongen Mark Clark: Toestand in Verre Oosten ernstig VS eisen 637894 dollar van Hongarije en Rusland Zaak voor Int. Hof? Egypte monarchie of republiek? Vermist vliegtuig blijkt veronge ukt Parijse landbouwgesprek in moei ijke procedure Communistisch complot in Equador Ljjchtoefening boven Europa Welsprekendheid een verloren kunst? Belgisch parlementslid bepleit drastische maatregelen Stalins dood bracht geen enkele wijziging in Sovjet-politiek Toch meer optimisme in de Oostzone Hertog van Edinburgh a's tankschutter Nog geen opvolger voor Trygve Lie „Ik had met neo-nazi's niets te maken" Onbekende vliegfuigen boven West-Duifsland? DONDERDAG 19 MAART 1953 (Van onze Parijse correspondent) pRANKRIJK ALLEEN ZAL DE OORLOG in Indo-China nooit kunnen win nen. Ondanks het feit dat er bijna vijf honderd duizend soldaten onder Franse vlag tegen de legers van de communistische leider Ho Chi Minh vechten, on danks het feit dat dat dagelijks een vijftien millioen guldens kost, toch wijst alles er op dat men hier met een uitputtingsoorlog te maken heeft, die de Fransen zeker niet het langste zullen kunnen volhouden. Weet men daarbij dat het practisch onmogelijk is om nieuwe troepen naar het Indochinese strijd toneel te sturen, omdat het Franse leger in het moederland dan te zwak zal worden, dan begrijpt men dat er maar twee mogelijkheden zijn: onderhandelen met Ho Chi Minh of de hulp van de Amerikanen accepteren, waarbij men ge heel achter de politieke ideeën van Washington moet gaan staan en waarbij men er verzoend mee moet zijn, dat na een eventuele overwinning de Ameri kanen practisch alles en de Fransen practisch niets in Indo-China te vertellen zullen hebben. De middenweg, dat wil zeggen met beperkte middelen door vechten zonder wezenlijke hoop de communisten werkelijk te verjagen, zal men niet veel langer meer kunnen bewandelen. Ho Chi Minh zal altijd voldoende steun uit het overweldigend grote China blijven ontvangen om de Franse legers de overwinning onmogelijk te maken. Frankrijk staat dus voor de keus: onder handelen of accepteren dat de Amerikanen de Indochinese zaak overnemen. De keus is moeilijk en kan heel de wereldgeschiedenis beïnvloeden. TEDEREEN in Frankrijk is het er nu 1 wel over eens dat de materiële voor delen, die Frankrijk uit Indo-China kan trekken, zo klein zijn, dat ze in geen geval een oorlog rechtvaardigen. Waarom zet men dan die kostbare oorlog, die het gehele financiële bestel van Frankrijk voortdurend in gevaar brengt toch voort? Francois Mitterand, oud-minister, heeft de vraag in de Kamer gesteld: Wat is eigenlijk het doel van de oorlog tegen Ho Chi Minh? De regering zal hierop moeten ant woorden dat de strijd tegen het com munisme het enig doel is. Er zijn in Frankrijk vele voorstan ders van onderhandlingen met Ho Chi Minh, die de oorlog kunnen beëindigen. Maar hun stem klinkt steeds zwakker. In regeringskringen schijnt men er nu wel van overtuigd te zijn dat die on derhandelingen onmogelijk zijn. Zelfs al zouden de Fransen het wil len dan zouden zij het, gezien hun ver bindingen met de Verenigde Staten, zeker niet kunnen doen. De regering van generaal Eisenhower schijnt het front in Indo-China practisch net zo belangrijk te vinden als het front in Korea. De troepen der Franse Unie hebben Dinsdagochtend een offensief tegen de Yietminh geopend in de richting van de Zwarte Rivier, ongeveer 30 kilome ter ten Zuid-Westen van Hanoi. Het of fensief, dat de naam „Corsica" draagt, is er op gericht de verbindingswegen van de Vietminh naar Hoabinh af te snijden. Hoabinh ligt ongeveer 60 kilometer ten Zuid-Westen van Hanoi. De uneitroepen stuitten op weinig tegenstand en de voorhoeden bereikten spoedig de Zwarte Rivier. De burgers zijn uit Sam Neua, de op vier na grootste stad van Laos, geëva cueerd met het oog op de krachtige be dreiging door de Vietminh. De Unie strijdkrachten zijn van oordeel, dat Sam Neua de volgende week het doel wit zal worden van een sterke aanval. De Fransen kunnen in dit gebied voor raden door de lucht ontvangen. Generaal Mark Clark, opperbevelheb ber der strijdkrachten van de Ver. Na ties in Korea, die thans een rondreis maakt door het Verre Oosten en op het ogenblik op de Philippijnen vertoeft, heeft in Manilla verklaard, dat hij de toestand in het Verre Oosten (Korea, Indo-China) ernstig acht. In beide ge bieden loert het bedriegelijke commu nisme, dat streeft naar wereldoverheer sing. Hij wilde niet zeggen of hü plan nen heeft voor een nieuw offensief in Korea. „Dat zouden de communisten Juist graag willen wetenDe gene raal liet zich evenmin uit over even tuele deelneming van de Formosa- Chinezen aan de gevechten in Korea. De Verenigde Staten hebben de Sovjet-Unie én Hongarije medegedeeld dat zjj zich zullen wenden tot het in ternationaal Hof van Justitie te Den Haag, tenzij beide landen de eis tot schadevergoeding voor een in 1951 boven Hongarjje tot landen gedwon gen Amerikaans vliegtuig inwilligen. In de nota's aan de beide regerin gen eist de Amerikaanse regering «en schadevergoeding van 637.894 dol lar 11 cent met een rente van zes percent. In het bedrag voor de scha devergoeding is het bedrag dat de Verenigde Staten moesten betalen voor de vrijlating van de vier inzit tenden 123.505 dollar 15 cent, inbegre pen. De vijf leden van de Egyptische grondwetscommissie hebben opdracht entvangen de vraag te bestuderen of Egypte een monarchie moet blijven of een republiek moet worden. De uiteindelijke beslissing over deze Vraag zal door een plebisciet genomen worden, zo verklaart het blad „Al Misri". De overblijfselen van de Pakistaanse „Convair", die reeds sinds Zaterdag werd vermist, zijn in het oerwoud van ae Indische staat Tripoera gevonden Er waren zestien personen aan boord. Men heeft de gedeeltelijk verkoolde resten van zes inzittenden gevonden Het vliegtuig is uitgebrand. lelfhestuur in West-Samoa De premier van Nieuw-Zeeland. Syd ney Holland, heeft gisteren een verkla ring uitgegeven, waarin hij het eiland West-Samoa een belangrijke militaire basis in de Stille Oceaan, een grond slag voor zelfbestuur aanbiedt. West-Samoa is een beheerschapsge- bied, dat door Nieuw-Zeeland wordt be stuurd. Het telt 80.000 inwoners. De Britse schrijver Robert Louis Stevenson hoonde hier de laatste jaren van zijn Uvea, Het bezoek dat generaal Van Fleet er dezer dagen gaat brengen, is daar een nieuw bewijs van. Zou Parijs dit front willen opgeven, dan zouden de Amrikanen daar ongetwijfeld een ver raad in zien. Dus geen onderhandelingen, [UIAAR WAT WEL? Hier beginnen de moeilijkheden pas goed. In Frank rijk constateert men dat er in Amerika een steeds sterkere stroming ontstaat, die vindt dat men de oorlog tegen het Aziatische communisme niet tot Korea en Indo-China moet beperken. Dat het geheel verkeerd is de communisten de tijd te gunnen zich in China te con solideren. De tijd werkt in het voordeel van de communisten. Over een jaar of wat zal een Russisch- Chinees communistisch blok zo sterk zijn, dat het het Westen economisch of militair kan verpletteren. Zo ver moeten we het niet laten komen. Een einde van de oorlogen in Korea en Indo-China is alleen maar in het voordeel van China, dat zich dan rustig op de versterking van zijn inner lijke kracht kan gaan toeleggen. Daarom moeten we de oorlog in Azië voortzetten. We moeten de Chi nezen geen rust gunnen en desnoods het risico nemen ook rechtstreeks met de legers van Mao Tsje Toeng in ge vecht te komen. De voorstanders van deze theorie in Amerika zijn ook voorstanders van een veel grotere Amerikaanse hulp aan de Franse troepen in Indo-China. Maar nu klinken er in Frankrijk zeer krachtige stemmen die aanmanen tot grote voor zichtigheid. Accepteren we die grotere Amerikaanse hul)) dan gaan we met vuur spelen. Uitbreiding van de oorlog tot China zelf kan een wereldoorlog betekenen, waarbij we alleen maar alles kunnen verliezen. TYE OPPERBEVELHEBBER van het Franse leger, de energieke maar schalk Juin, schijnt van mening te zijn dat men de Chinezen niet de rust moet gunnen, die hen hun posities kan doen versterken. Volgens hem zou het beter zijn de Chinezen zo veel mogeliik uit te putten, door hen op verschillende kleinere fronten fel aan te vallen. „Dergelijke ideeën brengen ons automatisch bij een nieuwe wereld oorlog", zeggen vele vooraanstaande politici uit de grote partiien. Zij ziin het veel meer eens met de Engelsen, die ten opzichte van het rode China en uiterst voorzichtige politiek volgen. De strijd tussen deze twee tegenge stelde tendenzen belooft in de komen de weken bijzonder fel te worden. Bij de tegenstanders van het sterke optre den tegen China vindt men de talrijke Franse politici, die tegen het Europese leger en voor een grotere onafhanke- liikheid ten aanzien van Amerika zijn. Zij willen dat de Franse regering dui delijker zegt het niet met een te ris kante Amerikaanse politiek eens te zijn. Maar de regering in Parijs, die een grotere Amerikaanse hulp als de op lossing van vele moeilijkheden ziet, heeft zich er tot nu toe wel voor ge hoed een dergelijk bijna opstandig klinkend geluid te laten horen. Een foto van de Nederlandse dele gatie, die deelneemt aan de confe rentie over een Europese Landbouw- gemeenschap, die te Parijs wordt gehouden. In kringen van de conferentie voor een Europese Landbouwgemeenschap werd gisteren te Parijs verklaard, dat de kwesties, die de conferentie te behandelen heeft, ingewikkeld zijn en dat daarom slechts langzame vorderin gen kunnen worden verwacht. Naar alle waarschijnlijkheid zal men niet verder komen dan de uitwerking van slechts algemene lijnen van een ont werp voor een gemeenschappelijke markt voor landbouwproducten. Arrestatie van politieke autoriteit verwacht De Ecuadoorse minister van Binnen landse Zaken, heeft medegedeeld, dat de regering kennis had gekregen van een uitgebreid communistisch complot tot het Verwekken van ongeregeldhe den in het land. De communisten zouden in verbin ding staan met elementen van een dis sidente groep der liberale partij. Ei was een plan voor ondermijnende aclic opgesteld maar de regering zou daar met kra„ht tegen optreden. Binnen een etmaal kon de arrestatie van een hoge politieke persoonlijkheid verwacht wor den. De Senaatscommissie voor Buiten landse Zaken heeft met algemene stem men de benoeming van Charles Bohlen tot ambassadeur der V.S. te Moskou goedgekeurd. CR IS boven West-Europa een grote activiteit gaande als gevolg van de verschillende samenwerkende militaire oefeningen, die zich veelal op grote hoogten afspelen, met uitzondering van het Middellandse Zee-gebied, waar ook de vloot is ingeschakeld. Boven West- Duitsland en Grooi-Brittannië, en alles wat daar tussen ligt, is de oefening „Jungle King" aan de gang, die bestaat uit een aantal bombardementen op Hamburg en Nordhorn, welk gebied beveiligd wordt door een aantal Britse, Belgische en Nederlandse jachtvlieg tuigen. De piloten, die aan deze oefe- nina deelnemen, hebben uitdrukkelijk opdracht de zonegrens tussen Oost- en West-Duitsland te vermijden. In het Zuiden van Europa worden vanuit Zuid-FrankrijkNoord-Afrika, Grieken land en Turkije bombardementsvluchten gemaakt naar Italië in het kader van de oefening New Moon". De Middelland se Zee-vloot is ingeschakeld in de ver dedigingsmanoeuvre tegen deze aan vallen. De oefeningen van deze vloot worden aangeduid met de codenaam „Rendez-vo us'' (Van onze correspondent) yjl] HEBBEN ER al eens op gewe zen dat het Belgische Parlement meer dan eens verweten is, dat het een be paalde zaak verloren heeft door gebrek aan voldoende welsprekendheid in de verdedigmg ervan. De nu tot rust ge komen „Koningskwestie" is er het meest recente voorbeeld van geweest. Kort daarvoor werd de minister-presi dent verweten, dat hij de stakingen m de Borinage feller bad moeten hekelen en in hun afschuwelijke gevolgen voor het volk in de Kamer had moeten schilderen, omdat de dingen dan een heel andere wending zouden hebben genomen. Men kan voor dergelijke stemmen slechts dankbaar zijn. Zij zijn een zij delingse hulde, die men brengt aan de mafht van het woord en een bewijs, dat het Belgische volk gelooft, dat de sterkste wapenen ten slotte die van de geest zijn en bijvoorbeeld niet van het kabaal; een opvatting die, gezien de tonelen, die zich herhaaldelijk in de Belgische Kamer afspelen, nog ver van algemeen aanvaard schijnt te worden in dit land. \Y/AT TE DOEN om deze toestand te veranderen? Men heeft hier de vraag gesteld, of de welsprekendheid een niet te algemeen verloren gegane kunst is om de hoop te kunnen koeste ren, dat zij nog eens in eer hersteld zal worden. Bovendien schijnt België in dit ODzicht te delrm in het. lot van andere volken, bij wie de Rhetorika uitsterft en plaats heeft "emaakt voor een meer puntige dictie, die minder op effect dan op overtuiging door zakelijke argumen tatie gericht is. De heer Rey, liberaal afgevaardigde in de Belgische Kamer, denkt er anders over en heeft dit deze dagen duidelijk doen blijken. Hij heeft op het bureau van de Kamer een voorstel neergelegd om het reglement van de vergadering te wijzigen. Hij verzoekt, dat verboden zal worden: alle voorlezen van een te voren op papier gestelde rede; alle „naar beneden spreken"; elke speech, die het kenmerk draagt vooraf opge steld te zijn, al is dat niet eerder ge beurd dan gisteravond bij het licht van een schemerlamp op de studeerkamer. Alle geschreven welsprekendheid, rede voeringen die van papier voorgelezen, wie weet „hoe" voorgelezen worden, is contrabande. De spreker moet „vol" zijn van zijn onderwerp en moet uit die volheid spreken. De heer Rey zegt. dat de toestand op het ogenblik een affront is voor de parlementaire eer: min of meer ge distingeerde en goed of slecht geklede heren lezen papieren voor, waarnaar niet geluisterd wordt-, maar dat vinden de heren niet erg: zij verschijnen toch. in de „Moniteur Beige" en daar kan men ze dan wel iezen. Iemand die niet uit „de volheid" spreken kar., moet geen parlementair mandaat aanvaarden, evenmin ais iemand die geen taarten maken kan, een taartenwinkel moet openen. QF HET VOORSTEL van de heer Rey aangenomen zal worden met drie kwart der vereiste stemmen der beren, die hij zo de les heeft gelezen, valt te betwijflen. Wij, voor ons, kunnen ech ter niet ontkomen aan het waarheids element dat in de beweringen van de heer Rey verborgen ligt. Wij geloven, dat een beetje meer welsprekendheid de Belgische Kamer zeker ten goede zou komen, zoals de jongste parlemen taire geschiedenis, in negatieve zin, overduidelijk heeft bewezen. Van de Heilige Franciscus van Assisi wordt verteld, dat hij eens voor de Paus moest verschijnen om zijn Derde Orde te verdedigen. Hij had voor die gelegenheid een mooie toespraak klaar gemaakt. Maar toen hij voor de Paus stond, gevoelde hij al sprekende, dat hij met zijn voorgelezen woorden niet de minste indruk op de Paus maakte. Toen liet hij de wind toe met al die papieren te gaan spelen en hijzelf sprak uit de volheid van zijn gemoed met zoveel kracht en welsprekendheid, dat de Paus, gekluisterd aan zijn stoei, luis terde en tenslotte niet kon nalaten Franciscus zijn zin te geven. Een flinke windvlaag over de met papieren bedekte Kamer-katheders zou in België geen kwaad kunnen. Als de heren dan maar de gezonde regel van deze zelfde Franciscus in acht willen nemen, dat onze redevoeringen steeus goed doordacht moeten zijn. Joegoslavië heeft gisteren in 'n pro- test-nota aan Bulgarije, Bulgaarse grenswachten er van beschuldigd 59 in cidenten aan de grens met Joegoslavië in de periode van November tot Fe bruari veroorzaakt te hebben. (Van onze correspondent j-JET ZIET ER NIET NAAR UIT, dat vrij spoedig een belangrijke omme zwaai in de Sovjet-Russische politiek mag worden afgerekend. In ieder geval heeft men hier in Berlijn nog geen enkele reden om wat optimistischer te zijn en zelfs zij, die verondersteld hadden, dat Karlshorst het gedurende de tijd tussen het overlijden en begraven van maarschalk Stalin wat kalmpjes aan zou doen, zijn bedrogen uitgekomen. Men gaat stelselmatig en zonder onderbre king verder met Berlijn volkomen van de Sovjet-Russische bezettingszone af te sluiten. Op de stations van het stedelijk hoogspoor wordt onverminderd verder gesmeed aan uitwijkwissels. Men timmert aim nevenperrons, die naar controle-posten leiden, en laat ook anderszins niets na, wat een reisje naar West-Berlijn kan bemoeilijken. VOLGENS de jongste instructies der Oostduitse spoorwegen mag de trein, die het verkeer tussen Berlijn en Oebisfeide aan de zonegrens tussen Oost- en West-Duitsland onderhoudt, niet meer naar Berlijn doorrijden, maar moet reeds in Staaken, een voorstadje van Berlijn, stoppen. De reizigers worden hier eerst grondig gecontroleerd en kunnen dan met een andere trein om de Westelijke secto ren der stad naar Oost-Berlijn verder reizen. Ook tussen Berlijn en Schwerln in de Noord-Westelijke hoek der zone bestaat geen rechtstreeks spoorver keer meer. Twee sneltreinen in beide richtingen werden definitief uit het verkeer genomen, terwijl de twee res terende niet meer verder rijden dan het plaatsje Nauen op 42 kilometer afstand van Berlijn. Daar nemen de reizigers dan plaais in een electrische trein, die op het eerstvolgende station grondig wordt gecontroleerd. Falken- see is daartoe uiterst geschikt, omdat de reizigers met bestemming West- Bcrlijn daar een lange tunnel moeten passeren om op het goede perron te geraken. De treinen naar Maagdenburg, het iets Zuidelijker gelegen Halberstadt en Erfurt, die tot nu nog door de Wes telijke sectoren reden, zonder daar echter te stoppen, worden voortaan over het plaatsje Wildpark bij Pots dam omgeleid. De reiziger kan dus zelfs uit zijn treincoupé geen glimp meer van het Westen opvangen. Bo vendien werden nog een aantal snel treinen in verschillende richtingen uit het verkeer genomen. AL DEZE MAATREGELEN werden van kracht drie dagen na het over lijden van maarschalk Stalin en een dag vóór zijn begrafenis. Men heeft dus niet uit piëteit voor de overleden dictator afgewacht, maar het isolerings proces van Berlijn zonder onderbreking voortgezet. Eigenliik had men deze iso lering reeds op dit tijdstip willen vol tooien, maar dit is niet mogelijk, omdat de daartoe benodigde nieuwe persoons bewijzen te laat gereed kwamen. Door verschillende technische moeilijkheden kunnen zij pas in November van dit jaar worden uitgegeven. Het is overigens ln dit verband niet oninteressant vast te stellen, dat de Oost-Duitse machthebbers ook in deze aangelegenheid getrouw het Sovjet- Russische voorbeeld hebben gevolgd. De nieuwe persoonsbewijzen komen uit in drie verschillende laleuren: rood voor Duitse bewoners der Sovjet-Russische bezettingszone, groen voor statenlozen en blauw voor de buitenlanders. Ieder persoonsbewijs draagt het nummer van het district waarin f t houder woont. Oost-Berlijn bijvod )eeld heeft dis trictsnummer 15 en ,o staat ook dit nummer op iedere bladzijde van het nieuwe persoonsbewijs gedrukt. Voert men nu de bepaling in, dat bewoners van een bepaald district zich niet zon der bijzondere vergunning naar een an der district mogen begeven, dan is het heel eenvoudig vast te stellen, wie die bepaling overtreedt. Klopt het num mer in het persoonsbewijs niet met dat De hertog van Edinburgh, gemaal van koningin Elizabeth van Engeland, die een bezoek van vier dagen aan de strijdkrachten in West-Duitsland brengt, heeft zijn vaardigheid getoond in het schieten met het kanon van een Cen turion tank. Na een korte uitleg ont vangen te hebben, wist hij tot drie- mahl toe een doel op duizend meter afstand te raken. De commandant van de betrokken tankafdeling, majoor Coaster, noemde de hertog een „zeer vlugge leerling''. Ook andere deskundi gen deden van hun waardering blijken. De vijf grote mogendheden hebben gisteren te New-York van gedachten gewisseld over negen nieuwe Candida- ten voor de oost van secretaris-gene raal der V.N. ter opvolging van Trygve Lie, maar zij konden geen overeen stemming bereiken. De Sovjet-Unie 's voor een candidaat uit India. Poolse piloot vertrok met c .bekende bestemming De Poolse piloot Garecki, die twee weken geleden met een MIG-straaija- ger op het Deense eiland Bornhoim is geland en asyl in Denemarken had ver kregen, is gisteren uit Denemarken vertrokken, is officieel te Kopenhager meegedeeld. Hij heeft de Deense auto riteiten verzocht zijn bestemming me bekend te maken. Het lijkt het waarschijnlijkst, dat de piloot naar Amerika vertrokken is voor dienstneming in het leger. van het district, waarin de houder zich op het tijdstip der controle bevindt, en kan hij geen bijzondere vergunning voorleggen, dan is hij strafbaar. ER ZIJN HIER door de afsluitings- maatregelen gevallen ontstaan, waar bij familieleden een reis van veertig kilometer moeten maken om elkaar te kunnen bezoeken, hoewel ze slechts een straatbreedte van elkaar verwijderd wonen. Door soldaten bewaakte houten schuttingen maken het oversteken van de straat onmogelijk. Wat de indruk betreft, die Stalin's overlijden in de Sovjet-Russische be zettingszone heeft gemaakt, blijkt uit verklaringen van vluchtelingen, dat men in het algemeen iets optimistischer is geworden. Men kan dit optimisme weliswaar niet funderen maar de bevolking is toch in het algemeen van mening, dat door Stalin's einde de mogelijkheden voor een leven in vrijheid zijn toegenomen. Alleen het feit, dat Malenkov niet over de autoriteit van Stalin beschikt, heeft hier verwachtingen gewekt die welis waar in genen dele gerechtvaardigd zijn, maar die van de andere kant toch kenmerkend zijn voor een volk, dat op zijn bevrijding wacht. De man in da straat weegt in zijn verbeelding Ma lenkof tegen Stalin af en dan is het voor hem niet moeilijk tot de slotsom te komen, dat de positie der Sovjet- Unie door Stalin's overlijden is ver zwakt. EN WIE WEET, of dit oordeel, dat niet door spitsvondige waarschijnlijk heidsthesen wordt vertroebeld, op de dunr niet toch het juiste zal blijken te zijn. Stalin zelf heeft eens in zijn goede tijden gezegd, dat juist het proletariaat, de arbeidende klasse, ingewikkelde po litieke situaties het zuiverst aanvoelt. Hij heeft misschien alle kans na zijn dood nog gelijk te krijgen. Wat de West-Berlijners tenslotte be treft, deze zijn minder optimistisch. Zij verwachten voorlopig niets ten goede. In verbitterde stemming hebben zij met een rouwband omfloerste rode va nen naar beneden gehaald en verbrand, terwij] zij erg boos zijn op de opperbe velhebber der Franse strijdkrachten in Duitsland, generaal Noiret, die in een telegram van rouwbeklag aan generaal Tsjoeikof Stalin als een man karakte riseerde, wie de zaak van de vrede steeds zeer dierbaar was. Verzetsgroe pen, Baiten, Polen, Galiciërs. Roethe- nen, Finnen en Roemenen zijn reeds in de pen gekropen. Niet bij Noiret, maar bij Francois Poncet wil men het protesttelegrammen doen regenen. Werner Naumann: .Werner Naumann, leider van de groep van zeven voormalige Nazi's die in Januari j.l. door de Britten in West- Duitsland zijn gearresteerd op beschul diging van samenzwering tot het ver krijgen van de macht, heeft Woensdag morgen voor het Hooggerechtshof van. de Britse zone te Bielefeld onder edei verklaard, nooit Nazi-organisaties, welke door de geallieerden verboden zijn, te hebben gesteund of gepoogd to hebben deze te doen herleven. Nau mann was onverwachts voorgeroepen om te antwoorden op vragen van zijn Britse advocaat, John Scott Henderson, betreffende de omstandigheden van ziin gevangenhouding. Een verzoek om vrijlating van Wer ner Naumann, voormalig medewerker van Göbbels, is gisteren door het Brit se tribunaal te Bielefeld afewezen. Het tribunaal zal zich vandaag uit spreken over de verzoeken om vrijla ting van vier anderen, die met Naumann werden gearresteerd, verdacht van sa menzwering tegen de staat. Het Westduitse persagentschap DPA haalt verklaringen van ooggetuigen aan, volgens welke Dinsdagmiddag vier straaljagers van onbekende nationaliteit gedurende enige tijd boven Westduits gebied gevlogen zouden hebben. Men meende dat het MIG-15 toestellen wa ren. Zij zouden te half vijf plaatselijke tijd ten Noord-Oosten van Altenbur- schla in Noord-Hessen over de zone grens gekomen zijn. Na verloop van acht minuten zouden zij wear naar Oostduits gebied teruggevlogen zijn. land heeft geen inlichtingen.over deze De Amerikaanse luchtmacht in Duils- zaak gekregen. Het vraagstuk der Duitse oorlogsmisdadigers Mevrouw Margarethe Huetter (afge vaardigde van de FDP in de Westduit se Bondsdag) heeft medegedeeld, dat het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken en de Westduitse auto riteiten het vraagstuk der Duitse oor logsmisdadigers zullen bespreken ten einde de mogelijkheid na te gaan, om reeds vóór het van kracht worden der Duits-geallieerde verdragen tot een voor beide partijen bevredigende rege ling te geraken. Men zou onder meer de mogelijkheid van vrijlating op ere woord nagaan.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 11