„Een defecte stofzuiger zet men niet zomaar in de kast" w Damesmantels Swaggers Mantelcostuums Leerlingen genoten van een geïmproviseerd cabaret De krani gratis! AGENDA !r Vondeling sprak over het grond- en pachtvraagstuk Alkmaarder kreeg f 20.- te veel toegestopt op het postkantoor Alkmaarse reddingsbrigade is thans uitgerust met walkie talkies V.D. sticht een eigen afdeling Gevangenisstraf moet gericht zijn op de reclassering van de veroordeelde De conflict-situatie tussen „ik" en „wij" Waardevoi contact voor de toekomst Kleine geschenken Toneelstuk ging niet door UIT DE ALKMAARSE RAAD Bestuur Reclassering werd uitgebreid Fa LIENESCH OPENDE VERBOUWDE WINKEL BURGERLIJKE STAND verfilmd voo DONDERDAG 19 MAART 1953 Als de stop doorslaat „ALS BIJ HET STOFZUIGEN opeens de stop doorslaat, dan is dit door slaan niet van primair belang, maar de kortsluiting, die deze storing heeft ver oorzaakt. Doe er een nieuwe stop in en hij springt opnieuw zolang het euvel niet is verholpen. En het helpt evenmin als men de defecte stofzuiger twee jaar in een kast zet en hem daarna opnieuw op de stroom inschakelt. De stop zal het opnieuw begeven. De mens is zo'n „stofzuiger". Hij is ingeschakeld op de krachtstroom van de samenleving en als plotseling de stop doorslaat betekent dit: misdaad. Maar evenmin als met het electrische apparaat zal men er in sla gen de fout te herstellen door de mens twee jaar op te sluiten en hem aan zijn lot over te laten. De vrouw des huizes haalt de electriciën er bij; die neemt het apparaat uit elkaar en constateert, dat ,,'t 'm in de koolborstels zit". Zo gemak kelijk gaat het bij de mens helaas niet. Maar dat neemt niet weg, dat men ern stig kan trachten na te gaan, waar de kortsluiting in dit geval zit. De straf moet gericht zijn op het herstel van de misdadiger, in het belang van hemzelf en de maatschappij, waarin hij te zijner tijd moet terugkeren. Wat de electri ciën doet, wanneer hij de stofzuiger uit elkaar schroeft, moet bij het gevange niswezen gebeuren door een nauwkeurige observatie van de gedetineerde. Dit kan zijn bij sport en spel, bij zijn vrijetijdsbesteding, de gesprekken met de sociale werker en op zovele andere punten meer. En minstens even belangrijk is het deze zorg ook uit te strekken naar zijn gezin". DEZE WOORDEN sprak de inspecteur van het gevangeniswezen, dr J. van der Grient, gisteravond in het Wapen van Heemskerk toen hij op uitnodiging van het Nederlands Genootschap tot Reclassering in een uitvoerig en inte ressant betoog de heropvoeding van de gevangenen schetste. „Het is niet het bloemetje in de cel of het ontspan ningsavondje, dat het hem doet. Be langrijker is het als men erin slaagt de gedetineerde een hobby te geven, hem over zijn geestelijke armoede heen te helpen. En op dit gebied hebben het ge vangeniswezen en de reclassering elkaar nodig. Zij kunnen elkaar op vruchtbare wijze beïnvloeden". Dr Van der Grient herinnerde er aan hoe in het begin van de negentiende eeuw een nieuwe wetenschap ontstond: de criminologie, die zich met de vraag bezig hield, hoe de mens in strijd komt met de normatiek der samen leving. CRIMINOLOGIE I OMBROSO meende de oorzaak te kunnen vinden in een defecte aan leg, die zich zou manifesteren in het uiterlijk van de mens. Een theorie, die al niet opgaat als men bedenkt, dat er boeven zijn met engelengezichten en engelen met .liet uiterlijk van boeven, hoewel er toch ook aan de andere kant geen absolute scheiding is "te trekken tussen het lichaam en de ziel. (Stotte ren kan psychisch een ongunstige in vloed hebben.) De Fransman La Cas- sagne wierp een nieuwe theorie op en verkondigde, dat de misdadiger ge vormd wordt door het milieu waarin hij verkeert. Ook dit is slechts ten dele juist. De misdadigers wonen waarlijk niet alleen in krotten of achterbuurten, maar evenzeer in de nette villa's. Het gaat er maar om hoe de mens, een driftmatig levend wezen, dat van na ture streeft naar een maximale lustbe vrediging, bi.i de persoonlijkheidswor ding zijn „ik" aan het „wij" van de samenleving weet aan te passen. Hij zal op een bepaalde wijze zijn driften moeten beheersen om het „wij" geen schade te berokkenen. Er is niemand, die daarin volledig slaagt, aldus de heer Van der Grient. Gelukkig niet, want, men moet er zich voor hoeden zijn eigen persoonlijkheid te verliezen. En bovendien de maatschappij biedt een ruime marge voor wangedrag mits men de criminaliteit houdt binnen de juri disch toelaatbare grenzen. Het is een maal zo, dat de mens, die iemand naar het lichaam doodt, de gevangenis in gaat, maar dat zij, die oneindig veel meer geestelijke moorden op hun ge weten hebben vrij-uit gaan. In de ge vangenis zitten schuldigen, die hun straf hebben verdiend, maar vaak ook door de schuld van hen, die er toeval lig niet zitten. GEEN OPHEFFING A/IET DEZE GEDACHTEN moet men de gedetineerde benaderen. Niet met de idee hem op te heffen uit de poel, waarin hij terecht gekomen is, want er valt niets op te heffen. Men moet de mens zijn eigen leven laten leven en hem slechts wijzen op de mo gelijkheden, die dit leven hem kunnen bieden. Een sociaal werker, een reclas- eeringsambtenaar begaat de grootste fout als hij wil decreteren hoe het nu eigenlijk wel moet. Een dergelijk be- langrijkheidsgevoel tegenover de ge detineerde is verkeerd, omdat de mens te allen tijde verantwoordelijk blijft voor zijn eigen leven. Daarom moet de straf tevens dienstbaar zijn aan de reclassering van de veroordeelde en daarom heeft zich in het gevangenis- De heer Le Blansch terug uit het Verre Oosten De heer J. F. le Blansch, directeur van de N.V. Nederlandse machinefabriek „Alkmaar" is dezer dagen teruggekeerd van een zakenreis naar Indonesië. India en Siam, waar hij bijzonder waardevolle contacten heeft gelegd. De ontvangst zowel in Indonesië als in de andere lan den is zeer goed en vriendschappelijk geweest en over het zakelijke resultaat van de daar gevoerde besprekingen is de heer Le Blansch uitstekend te spre ken. Hem zijn belangrijke toezeggingen gedaan, die van grote betekenis zijn voor de toekomst van de fabriek en onze stad. Uiteraard moeten deze toe zeggingen nog door contracten worden bekrachtigd, maar zoals de heer Le Blansch ons vertelde; „De grond is ge ploegd en er is gezaaid". wezen van na de oorlog een verande ring voltrokken, die weliswaar nog lang geen ideale toestand heeft bereikt, maar waaruit toch steeds meer de overtuiging spreekt, dat de overheid, die toeslaat, ook de weg moet wijzen naar een beter leven. Dat is van belang, niet uit een oogpunt van sociale be wogenheid, maar als een stuk' natuur lijke sociale plicht. Dr Van der Grient wees verder nog op de voor- en na delen van de cellulaire en gemeen schappelijke opsluiting. Een gemeen schap, die niet op een bepaald doel is gericht haalt de mensen naar beneden, zijn staan hierin bloot aan morele in fectie; een eenzame opsluiting kan een vergroting van de a-socialiteit beteke nen omdat de menselijke energie zich concentreert in ego-centriciteit. Daar om is een combinatie van deze twee vormen de meest wenselijke oplossing. Men moet de gevangene naast een doel gerichte gemeenschap, werk in werk plaatsen, het eten in eetzalen, ook zijn afzondering gunnen. Ieder mens draagt in een gemeenschap een masker. Gun de gevangene ook zijn démasqué, aldus de heer Van der Grient. Tot besluit van de avond werd een tweetal filmpjes vertoond over het werk en de organisatie van de rijks politie en het gevangeniswezen. „Een verfrissend bad", noemde de voorzitter van de afdeling Alkmaar, de heer A. L. Bakker, deze lezing en hij vertolkte daarmee de gevoelens van de vele aanwezigen. De avond werd o.a. bijgewoond door burgemeester Kalff van Heiloo, leden van de rechterlijke macht, de directeur van de Strafge vangenis, vertegenwoordigers van het Huis van Bewaring en de wethouder van Sociale Zaken. onderhouden de vriendschap; en daarom krijgt U bij de Firma Th. Kraakman Zoon op de Platte Steenenbrug 114 (Verdronkenoord) een glas cadeau bü de aankoop van een fles Vermouth Stefano (rood of wit) van f 3.75 per liter fles. U kunt ook bestellen per telefoon 2604. DONDERDAG Victoria Theater, 8 uur; Golden Girl (alle leeft.); Harmonie Theater 8 uur: Jeanne d'Arc (14 jr); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De eerbiedige lichtekooi (18 jr); Cinema Americain, 8 uur: Don Ca- millo (alle leeft.); Wapen van Heems kerk, 8 uur: VARA-avond; Gulden Vlies, 8 uur: Propaganda-avond BB; Gcm. Museum; Tentoonst. Boek en Jeugd, 1012, 25, 79 uur; Café Tom, 8 uur: Filmavond Vickyclub. BERGEN. Ruslende Jager: Zo begint het leven (18 jr); Wapen van Bergen, 7.45 u.: Voorlichtingsavond veehouderij. SCHOORL, Zaal Schuyt, 8 uur: Ver gadering VVV. VRIJDAG Cinema Americain, 8 uur: Don Ca- millo (alle lft.)Victoria Theater, 8 uur: Jane Eyre (14 jr); Harmonie Theater, 8 uur: Singin in the rain (alle lft.); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De eerbie dige lichtekooi (18 jr); Gem. Museum: Tentoonstelling Boek en Jeugd, 10—12, 25, 79 uur; Gulden Vlies, 8 uur: Schola Publica; Wapen v. Heemskerk. 8 uur: Filmavond Autocentrale. SCHOORL. 8 uur Raadsvergadering. DIENST APOTHEKEN De avond- en nachtdienst der apothe ken wordt deze week waarenomen door apotheek Wanna, Mient C 13. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Vrijdag 6.28 18.5C Zaterdag 7.13 19.36 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Vrijdag 6.33 18.55 0.33 12.55 Zaterdag 7.18 19.41 1.18 13.41 Het advies van de Sociaal Economische Raad over de grond- en pachtprijs- politiek levert als belangrijkste winstpunt op, dat de raad in beginsel heeft aanvaard, dat er een onderhoudsverplichting van de eigenaar van verpaebtt boerderijen moet komen. Maar verder krijgt men de indruk, dat wij, in N'e- derland, ten aanzien van de bodemvraagstukken de laatste tijd aanzienlijk con. servaticver gaan denken. Dit constateerde dr ir A. Vondeling, bij een bespre king van het grond- en pachtvraagstuk, die de sectie Agrarische Vragen van de dr Wiardi Beekmanstichting te Alkmaar had georganiseerd. In zijn inleiding wees ir. Vondeling er op, dat het vraagstuk van de be heersing van grond- en pachtprijzen niet nieuw is. Reeds in 1937 kwam een commissie van de Gelderse Maatschap pij van Landbouw tot de conclusie, dat beheersing van de pachtprijs gewenst zou zijn. De groei van de Nederlandse bevol king, die vooral op het platteland zeer sterk -is, zal de landhonger in de toe komst zeker nog doen toenemen en daarom achtte ir Vondeling prijsbe- heersing een dringende noodzaak. Wat de pachtprijzen betreft is men het over de beheersing wel eens. Tot nu toe heeft men bij de beheersing het jaar 1938 als uitgangspunt geno< men en zonder overgroot succes ge- knutseid om aanpassing aan de tegen woordige toestand te vinden. Merk' waardig is daarbij dat men in ons land, dat toch een reputatie op technisch en wetenschappelijk terrein in de land bouw heeft, op economisch gebied zo achter was dat eerst bij het onderzoek van de Commissie Bodemegaiisatie HET HAD NIET ZO VEEL GESCHEELD of de feestavond van de Berger meisjesschool, waarvan een leerlingengroep het toneelstuk „Cornelia weet hef van Jonge Nederlandse Schilders'"^zoli opvoeren, was niet doorgegaan. Door ziekte waren drie spelers uitgevallen, zodat de opvoeringniet kon doorgaan. De leerlingen zijn echter niet bij de pakken gaan neerzitten. In allerijl werd een programma ontworpen gedeelte lijk zelfs nog een uur vóór de aanvang), dat, al mag het dan niet ,jtf' genoemd worden, van een uitgesproken improvisatietalent der organisatrices blijk gaf. Ook enkele docenten waren bijgesprongen. (Advertentie, Ing. Med.) Expositie werken van jonge schilders Volgende week Vrijdag wordt in het Stedelijk Museum de tentoonstelling opend, die de toepasselijke titel „Start' heeft gekregen. De expositie is voor het publiek te bezichtigen van 28 Maart tot en met 12 April. GESLAAGD Voor het apothekersexamen is ge slaagd aan de Gem. Universiteit onze stadgenote mej. D. M. Buijs. Dreestrekker had een verborgen spaarpot De Allernaarder J. T. had het twij felachtige „geluk" gehad om in een tijd van geldschaarste zo maar een briefje van 20 toegestopt te. krijgen. Het was hem op het postkantoor te vë,el terugbetaald. Hoewel de juffrouw, die hem het geld had gegeven, drie maal aan de deur was geweest om hem tot teruggave van het geld te bewegen, had hij halsstarrig ontkend de twintig gulden te hebben ontvangen. De zaak was echter toch uitgekomen. De officier, mr dr J. M. Veliinga, wilde de levensloop van verdacnle ais verzachtende omstandigheid in aan merking nemen en vorderde een boete van 25 en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar, door te brengen onder toezicht van net R.K. Reelasseringsgenootsohap. De rechter verminderde de boete tot 15, maar veroordeelde overigens conform de eis. J. G. uit Egmond aan Zee, een „Dreestrekkertje", had zijn appeltje voor de dorst, dat hij zorgvuldig in de vorm van een spaarpotje en enkele effecten voor het oog van Vadertje Staat verborgen had, toch prijs moeten geven. Van de 2100 die hij bezat had hij er slechts 100 opgegeven. Een Zij, die zich met ingang van heden opgeven als abonné, ont- vangen de tot 1 April a.s. ver schijnende nummers gratis. DE DIRECTIE. apart spaarpotje waarvan hij gezegd had, dat er niet meer dan 400 in zat, bleek ook dikker te zijn geweest en eveneens bleek hij in het bezit te zijn van een aantal waardecertificaten, waaronder een paar aandeeltjes. Alles was echter aan het licht ge komen en gisteren eiste de officier van justitie een voorwaardelijke gevange nisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar en een boete van 150 subs, dertig dagen. Mr J. A. Markus wijzigde de eis in dier voege, dat hij de voorwaardelijke gevangenisstraf tot zes weken redu ceerde. Overigens was zijn vonnis con form de eis. Mevrouw v. d. Laan, vitaal als steeds, gaf in een paar sketches heel aardig spel te zien. Vooral in de aardige vondst, waarbij zij met de heer P. Smit een ouderwets verliefd echtpaar uit beeldde, speelde zij met een innemende verbeeldingskracht. Dat de rollen van het papier moesten worden afgelezen was in het geheel niet storend. Maya Bouma heeft beslist toneel talent. Zij is iemand die contact met de zaal kan krijgen en over de juiste hoeveelheid bravour beschikt. Dina van Bergen en Ans Kroon gaven een paar leuke Amerikaanse'! zangnummers en traden tevens in-twee balletstukjes op, waarvan het eerste ons niet kon boeien, maar waarvan het tweede, „De dans van Hans en Grietje en de Heks" beslist geslaagd was. Dina van Bergen gaf een zeer goede uitbeel ding van de heks. Zij moet echter op passen in haar keuze niet te hoog te grijpen. De heer Bemolt van Loghum Sla terus, die ter 19der ure nog tot confe rencier gebombardeerd was, laste het programma op humoristische wijze aan elkaar. Onder muzikale begeleiding van de Rhythm Stars werd de avond met een gezellig bal besloten. Patrouilles beginnen op Exclusieve Ziet de modellen op de Alkm. Damesbeurs 24 27 Maart 10 Mei te lopen Op tien Mei beginnen de leden van de Alkmaarse Reddingsbrigade weer hun wachtjes te kloppen te Bergen aan Zee en zij zullen ditmaal met iets nieuws komen, dat bij het patrouilleren langs de kust van groot nut kan zijn. De ARB heeft nl. een drietal walkie talkies aan geschaft, waarmee de kustwachters worden uitgerust als zij hun gebruike lijke patrouilles langs het strand lopen. Zij staan dus in geregelde verbinding met de hoofdtoren en kunnen in geval van nood onmiddellijk de redders naai de plaats dirigeren, waar hun hulp ge wenst is. Met de zenders bestrijkt de ARB een strandlengte van twaalf kilo meter. Op de uitkijkpost komt een wal kie talkie te staan en de beide patrouil les, waarvan één naar het Zuiden en de ander naar het Noorden trekt, krij gen de twee overige apparaten tot hun beschikking. De zenders hebben een ca paciteit van zes kilometer, zodat met de toren als verbindingsschakel een ge bied van in totaal twaalf kilometer kan worden bestreken. Een andere verbetering, die de ARP gaarne zou zien aangebracht is een nieuw strandhuis. Het oude voldeed niet meer aan de eisen, die men aan een dagverblijf mag stellen en daarom heeft men zich tot het Bergense gemeente bestuur gewend met het verzoek om een beter geoutilleerd wachthuisje. (Advertentie, Ing. Med.) jubileumwandelfochten van de Kaaskoppen De wandelsportvereniging „De Kaas koppen" bestaat deze zomer 20 jaar en bij wijze van voorproefje worden er Zaterdag en Zondag a.s. Jubileum wandeltochten gehouden over 10 km. voor junioren en 15 en 25 km. voor senioren. Zaterdag is de start van 2 tot 2.30 uur bij café Tom, Zondag van 1012.30 uur. ruimd. Trouwens er zijn hier geen krotten, althans volgens de burgemees ter van Den Bcrsch, die ze hier had be keken en ze paleizen gevonden had in UDE ZIJN AL ONOPVALLEND op het terrein van wethouder Van Slinger- land beland, die over de toekomst allesbehalve gerust bleek en ondanks het thans gesloten compromis het volgend paar weer grote moeilijkheden verwachtte, omdat er dan een tekort van 250.000,gedekt moet worden. Wanneer men bedenkt, dat 80% van de begrotingscijfers vaste en onvermij delijke uitgaven zijn, is het te begrijpen, dat de financiële vraagstukken in de toekomst nog grote zorgen zullen baren. Aan de maatregel, dat by dubbele bewoning een hadkamer tot keuken gepromoveerd wordt, hoopte de wethou- komen dan een beetje buiten de ge- voorzichtigheid betracht worden. Het oude spreekwoord zegt „Geen geld, geen Zwitsers" en voor de kaasmarkt betekent dat „Geen kaas, geen Zwit- vergelijking met wat hij in zijn eigen sers" en ook geen toeristen uit andere gemeente gezien heeft. Als er bouw- landen. volume komt zullen eerst de woningen in de Trompstraat gezet worden, die niet bedoeld zijn voor hen die nog een handleiding nodig hébben hoe ze in een fatsoenlijk huis moeten wonen. Die der zo spoedig mogelijk een einde te kunnen maken. In een tqdperk, waarin de hygiëne zo'n belangrijke rol speelt en men overal naar douche-cellen voor arbeiderswoningen streeft, is de badkamer een heilig huisje geworden, waar naar geen schennende hand zich mag uitstrekken. ÏJE BURGEMEESTER kreeg als ge- brug bij de doortrekking van de Wil- woonlijk weer het leeuwendeel van lem de Zwijgerlaan dan ook geen dui- 's Raads klachten te verwerken, maar ker maar een mooi uitgevoerde brug hij is een redenaar van formaat en bo- wenst. Hij zal opnieuw de nare gevol- vendien een man, die zich in de ge- gen va-n het water in het Emmakwar- meentelijke zaken zo goed heeft inge- tier onderzoeken, of laten cmderzoe- werkt, dat hij op vrijwel alle vragen ken, omdat de geleerden het daarover direct het passende antwoord ka-n ge ven. Het is altijd een genoegen naar hem te luisteren, zelfs als men het niet met hem eens is en het feit, dat een drietal moties die een normale politicus zou den doen struikelen alle werden terug genomen, is het beste bewijs, dat zijn woorden zo weldoordacht zijn, dat men er weinig tegen inbrengen kan, wat natuurlijk niet zeggen wil. dat hij altijd nog altijd niet eens zijn. Er is hier ter stede allereerst behoefte aan arbei derswoningen, niet aan bungalows, die beter in een bosplan passen en ook niet aan premiewcfningen als ze tenminste niet door particulieren gezet worden. Alkmaar zal niet minder dan 150 wo ningen aan mensen van buiten moeten afstaan. Dat was een eis bij de toewij zing van bouwvolume, maar doordat er tot dusver maar 21 mensen van bui- meente opdat de „opleiding" wat on- opgemerkter zal kunnen geschieden. De burgemeester was het niet eens met de heer Van der Borden, die een bosplan onnodig vond omdat de men sen liever naar zee gaan dan rustig naar De Hout om er naar de hertjes te kijken. Plantsoenen zijn de longen van de stad en' in een steenmassa als de polder langzamerhand is geworden of zal worden mag het groen niet ontbreken. Hij zocht het vraagstuk van lange raadsvergaderingen meer in de welbespraaktheid van diverse edel- achtbaren dan in het feit, dat de agen- - - da's overladen waren en verklapte oliepitjes worden vervangen, alles van- De instelling van een kinderbewaar plaats, waarvoor de heer De Jong een lans had gebroken, zal in studie wor den genomen. Blijkbaar wist het Col lege niet, dat er omstreeks 1925 hier één geweest is. die goed voldaan heeft en waarvan diverse bestuursleden zich nog in onze stad bevinden. De volks tuinders krijgen er nog een vijftal hectaren bij en kunnen dus rustig ver der tuinieren zolang ze niet door de steeds nader komende beschaving wor den verdreven. De Breedstraat moet haar bestrating van „kinderhoofdjes" blijven houden omdat deze antieke keien zo goed bij ons Stedelijk Museum passen. Mis schien zullen de spaarzame lantaarns, welke er in deze tegenwoordig druk bevolkte straat staan, binnenkort door dat de kwestie van het Centraal Zie kenhuis en de buitengemeenten al lang opgelost zou zijn als deze niet een andere beheersvorm gewenst hadden wege de sfeer van het historisch museum. Men mag voortaan wel uit kijken waar men gaat wonen. Een haven voor woonschepen zal een wat moeilijkheden brengt, omdat het paar ton kosten wat veel te kostbaar gelijk heeft en ook niet, dat hij dat al- ten zijn gekomen hebben de Alkmaar tijd zal krijgen. Als wij in het kerrt de voornaamste punten nagaan waarover hij ditmaal heeft gesproken, dan blijkt uit zijn woorden, dat hij een grote voorstan der van de verfraaiing van onze stad is. wat nog iets anders is dan de ver siering. De verfraaiing zal er door het bouwen van bij de omgeving passende projecten moeten kpmen, waarom hij dors zelf maar bezit van de andere huizen genomen. Er was nu een tekerrt van 129 migratiewoningen, dat eerst moet worden ingehaald eer we zeker heid over een nieuw bouwvolume en nieuwe woningen kunnen krijgen. Het was een strop, die vooral de bouw verenigingen h?d getroffen waar men zich echter manmoedig met het onver mijdelijke accoord had verklaard. bij het veel besproken plan van een Krotten mogen nog niet worden opge- ziekenhuis een bezit der gemeente is en moeilijk van de andere eigendom men kan worden losgemaakt. De kraampjes op de Laat zullen met de opening naar de straatzijde moeten blijven om het verkeer op de trottoirs niet te verstoppen en men zal de Laat als rijweg moeten handhaven, omdat de bruggen op de Oude Gracht zó zwak zijn, dat het een wonder is, dat er nog geen ongelukken gebeurd zijn. De Muziektuin is nog altijd in studie en met de kaasmarkt zal de nodige is tegenover de tonnage welke daarin geborgen zal moeten worden. Een veeljarenplan eist een voorafgaand sociologisch onderzoek, dat men zo veel mogelijk in eigen hand wil hou den. Het industrieterrein aan plari- Oost zal worden opgehoogd, niet om dat de industriëlen zich voor het bu reau van O.W. verdringen om een plaatsje in Alkmaar te kunnen krij gen, maar om on alle gebeurteliikhedcn voorbereid te zijn en omdat de cost nu eenmaal voor de baet uitgaat. fonds, het wezen van de pacht weten schappelijk is vastgesteld. Het houden van de grond en de op stallen in een goede staat in het alge. meen belang cn het geven van behoor lijke beloning, die in een juiste ver- houding staat tot de geleverde presta tie, zowel nationaal als internationaal bezien, zijn de grondbeginselen die aan een juiste vaststelling van de pachl ten grondslag moeten liggen. Behalve de eigenaarslasten moet in de pacht ook nog de waarde van de grond, die nog in cultuur gehouden moet wor den in het algemeen belang, worden opgenomen, hetgeen ook in het adviei van de S.E.R. tot uitdrukking komt. Egalisatiefonds Een juistere vaststelling van de pachten zal meebrengen dat de boeren onder meer gelijke omstandigheden hun bedrijf kunnen voeren en dal grote verschillen in inkomen die al leen berusten op de gesteldheid van de grond verdwijnen. Ir Vondeling wees er nog eens op, dat de bijzondere positie van de grond het zijns inziens nodig maakt de voor- en nadelen die een juistere bepaling van de pachtprijzen voor de eigenaar meebrengt, niet alleen voor rekening van de grondbezitters moeten komen. De voordelen moeten worden afge- roomd en de nadelen moeten worden opgevangen door een fonds, hetgeen ook in het kader van de loon- en prijs politiek die de overheid voert, zou passen. Voor beheersing van de koop prijs is maar een geringe meerderheid, vooral omdat men meent geen waar borgen te kunnen verkrijgen om ont duiking van de prijsbeheersing te voorkomen. Volgens ir Vondeling is het laten aanwijzen van de koper door de Grondkamer de enige methode om ontruiking te voorkomen. Streven naar raadszetel Gisteravond is op een door ongeveer 25 personen bezochte vergadering, waar ook de landelijk voorzitter vau de Vrijzinnig Democratische Bond, de heer K. Bijlsma uit Groningen, aanwe zig was, de Alkmaarse afdeling van deze party opgericht. De heer A. Eriks, die enige tyd geleden uit de Partij van de Arbeid is getreden, werd gekozen tot voorzitter van de afdeling. In het voorlopig bestuur hebben voorts zit ting genomen mevrouw C. F. Elder* mans-Zwart, Westerweg 171 en d« heer D. J. Luiting, Achterweg 19. De plaatselijke afdeling ziet het als haar eerste opgave om met een eigen lijst uit te komen by de gemeente raadsverkiezingen. De Vrijzinnig De mocratische Bond staat een politiek voor die een synthese wil zUn tussen de socialistische en de liberale rich ting. In de gisteravond gehouden vergade ring van de afdeling Alkmaar van het Nederlands Genootschap tot reclasse ring, waarvoor de inspecteur van het gevangeniswezen dr J. van der Grient een lezing hield, die elders in dit blad is weergegeven, werden enige verande ringen in het bestuur aangebracht. Het werd door de benoeming van de heer J. J. van Lienen tcrt penningmeester en van mevrouw Kettner uit Den Helder tot lid met twee personen uitgebreid. In de vacature ontstaan door het over lijden van de heer Haijtema werd ge kozen de heer J. H. Wiggers. De aftre dende bestuursleden de heren A. L. Bakker, voorzitter en mr H. Lesterhuis werden herkozen. Het aantal leden neemt langzaam aan iets toe en in zeer sterke mate is dit het geval mat de werkzaamheden, sinds de Rijkswerk inrichting te Hoorn een groot aantal politieke delinquenten herbergt. Het valt echter te betreuren, dat er nog altijd gemeenten zijn, die het goede werk van de reclassering niet sub sidiëren, hoewel toch ook haar burgers door de reclassering vaak tot normale leden van de maatschappij en speciaal de plaatselijke samenleving zijn terug gebracht. In een intieme plechtigheid is gister middag de geheel gemoderniseerde win kel van de firma B. W. G. Lienesch geopend. Temidden van de vele bloem stukken en omringd door het winkel personeel, dat in nieuwe, groene deux- pieces was gestoken, heeft de heer I Lienesch de groei van de damesconfec tiezaak geschetst en zijn bewondering uitgesproken voor de moed, die zijn be jaarde moeder had getoond, toen zij tot het besluit van de verbouwing kwant- Hij hoopte, dat het personeel met dl' voorbeeld voor ogen zijn toewijding aan de firma zou blijven geven. De toezeg ging, dat dit zou gebeuren kwam ter stond daarna, toen de bedrijfsleider de heer W. J. M. Kleekainp het woord voerde. Door het personeel was mevr. Lienesch een fraai uitgevoerde klok aangeboden, die boven de kassa een plaatsje heeft gekregen. In de loop van de middag gaven veie clientele en leve ranciers van hun belangstelling blijk- Onder de aanwezigen was o.a. de secre taris van de Kamer van Koophandel de heer D. J. Scheffel. Geboren: Martinus H. J. M., z- van J. M. van den Berg en A. J. F. Verma- seren. Johannes F-, z. van H. J. Rut' gers en F. W. Schreve. Maria-, d. van H. Verveld en N. Timmers. Getrouwd: Jacobus J. van Wezop en Anna M. van Lent. Overleden: Jansje H. van Aider- wegen, 93 jaar, weduwe van A. Bruijn- BAKSCHOL, 21/, DIKKE SCHAR, BAKWIJTING, I BAKHARING, 21 BAKBOKKING, MAKREEL, 2 kg GROTE SCHOL, BAKTONG, 5 Sl GROTE TONG, Origineel KABE BRAADSCHELV Ook Verder alle soori en d Onze verkoop is Visbanken, Zatei het Hofplein DENKT OM l 25 stul Frankrijk, zo betoogde van het hoofdbestuur vereniging gisteravond laatste plaats bezette z: den Vlies", is het land ven te genieten". Dc beeldende kunsten bere een hoogtepunt en de a historie van Frankryk z de wereld. De natuur schap met een grote sc gend, die in de dalen ei ren en beken wel sterl king komt. Maar Frankrijk bezit sieve Franse geest, die anders aantreft. Aan de hand van een renfilm, vervaardigd oi de directeur der N. R. Panman, liet de heer G wezigen een zwerftocht rijk maken, waarbij in re plaats de historie ui gen eeuwen scheen te s Van de Elzas liep bet omweg naar de Rivièr via de Pyreneeën naar Parijs. In Frankrijk schijnt .deze film altijd de zon de lucht er altijd van Daardoor kreeg elke pla in beeld bracht een apar liet ons per zweef baan bezoeken, ze bracht ons Grenoble en in Nice, dc en bloemen. Behalve i van natuurschoon moet wel een dorado worden dat er geen belasting b den betr'ald. Via het pi gelegen Viliefranche bra: naar de Cannebière in naar Aries om daar de graven en de oud-Rome laten zien. En ook Loui vele ongelukkigen ger werd niet vergeten. Via badplaatsen St. Jean de ritz aan de Golf van Bis „de enige plaats waar in ter wordt gedronken", k slotte in Parijs met zi bouwwerken en zijn nac

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2